Sport en Spel. Vrijdag 17 Maart 1939 5 Thans versterkt door Codeïne B.V.C. Bloemendaal. SPORTHUIS TE NUYL Korfbalclub „Sport Vereent". Bridgeclub „Santpoort" Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon Bloemendaal Gevonden Voorwerpen. De Vliegkracht Verloting VAN DE LEESTAFEL Een oud middel in nieuwe samenstelling De siymoplossende werking der oude krulden en hoestbedwingende „codeïne",maken tezamen AKKER's Abdijsiroop tot ..'s-Werelds béste Hoestsiroop". De beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdheden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slijm losmaken. Uw afmattende hoest-» buien, evengoed als 't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volg de raad: „Neem bij 't minste kuchje AKKER's Abdijsiroop die U snel zal helpen. AKKER 'S v&istèsifcte. Eenige der 20 geneeskr. kruiden tegen hoest, griep,Xgf^bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar Het Is onzen plaatsgenooten Zondag nog niet gelukt, den kampioenstitel in de wacht te sleepen want de wedstrijd RipperdaBloemendaal ein digde in een 22 gelijk spel. De witten zullen dus nog eenigen tijd geduld moeten oefenen, daar het nog wel even duren kan, voordat de wedstrijd BloemendaalSchoten vastgesteld wordt, o.a. staan voor a.s. Zondag geen wedstrijden op het programma vanwege den interlandwedstrij d BelgiëNederland. Practisch gesproken kan Bloemendaal den titel niet meer ontgaan, want het eene punt dat de witten nog noodig hebben, zullen zij zich toch zeker niet door Schoten laten ontfutselen. Boven dien is het nog zeer de vraag, of Ripperda het in haar laatsten wedstrijd tegen Zandvoort uit tot een overwinning zal weten te brengen. Nadat de Ripperda-speler de Roode, die reeds I2V2 jaar voor het eerste elftal van zijn club uit komt, zoowel door Ripperda als Bloemendaal in de bloemetjes gezet was, floot de scheidsrechter het beginsignaal. Bloemendaal, dat den van doel tot doel staan- den wind mee had, ondernam de eerste aanval len, aanvankelijk echter zonder succes. Dit zou echter toch niet lang op zich laten wachten, want toen bij een aanval der witten, Hartman een uitstekende pass naar den vrij- staandén C. v. d. Schalie gaf, scoorde laatstge noemde met een schitterend schot via den paal Bloemendaal's eerste doelpunt (01). Ripperda bleek echter in het geheel niet ont moedigd en antwoordde met eenige onstuimige aanvallen. Meer dan een paar corners leverden deze echter niet op. De witten bleven, gesteund door den sterken wind, toch het beste van het spel behouden en zetten keer op keer goede aanvallen op, waaruit enkele moeilijke kansen voortkwamen, die ech ter niet door de Bloemendaal-voorhoede bejjpt werden. Nadat een tweetal corners op het Ripperda- doel niet het gewenschte succes had opgeleverd, vergrootten de witten hun voorsprong, toen C. v. d. Schalie een hoogen voorzet van rechts op fraaie wijze inkopte (02). Er was toen een half uur gespeeld. De thuisclub gaf zich echter nog niet gewonnen. De Bloemendaal-achterhoede kreeg in dit laatste kwartier voor de rust nog eenig vrij moeilijk werk te verrichten, maar zij bleek in goeden vorm te zijn, zoodat de Ripperda-voorhoede geen succes kon boeken. Met een 20-voorsprong voor Bloemendaal brak de rust aan. Na rust moesten de witten tegen den wind op tornen en dit bleek nogal moeilijkheden op te leveren. Nadat aanvankelijk de strijd nog tamelijk ge lijk op was gegaan, nam Ripperda langzamer hand het heft meer en meer in handen. Het ge vaar kwam bij Ripperda voornamelijk van den rechtervleugel en de Bloemendaal-achterhoede werd herhaaldelijk voor groote moeilijkheden ge plaatst. Het was dan ook niet te verwonderen, dat na een kwartier uit een aanval van rechts het eerste Ripperda-doelpunt ter wereld kwam (1—2). De Haas ging hierbij geheel vrij uit. Aangemoedigd door dit succes bedreigden de gastheeren keer op keer het heiligdom van de Haas. Laatstgenoemde, alsmede de beide backs, toonden zich echter in goeden vorm, zoodat ver der onheil voorloopig voorkomen kon worden. De Bloemendaal-voorhoede kwam er onder- tusschen nagenoeg niet meer aan te pas, hetgeen mede veroorzaakt werd doordat de middenlinie der witten zich nog alleen maar aan haar ver dedigende taak wijdde. In hun enthousiasme om den gelijkmaker te scoren, maakten de gast heeren een nogal overdadig gebruik van hun voor Voelbal, Handbal, Kortbal, Hockey, enz. HET GOEDKOOPSTE ADRES SCHOTERWEG 27. lichaamskracht en vooral de Haas had het zwaar te verduren. Toen bij een Ripperda-aanval de bal tegen de lat belandde, werd keeper de Haas met bal en al in het net geloopen. De scheids rechter kende het doelpunt toe en de stand was weer gelijk (22). De enkele aanvallen, die Bloemendaal nog kon ondernemen, leverden geen enkele kansjes op, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. De Bloemendaal-achterhoede werd echter op een zware proef gesteld, maar gelukkig hield zij het hoofd koel. Eenmaal toen de Haas reeds ge slagen was, kopte Tuilenaar den bal nog uit het doel. Zoowel voor de Bloemendaal-spelers, als sup porters was het een groote opluchting, toen de scheidsrechter het eindsignaal blies. Dat het een gelijk spel bleef, is in de eerste plaats aan het kranige achtertrio te danken en deze spelers hebben voor hun uitstekend werk zeker een pluim verdiend. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat Van Leuven een kwartier voor het einde door Noordhoff vervangen werd. Nu het haast zoo goed als zeker is, dat Bloe mendaal promotie-wedstrijden zal moeten spelen, maakt zij van iedere gelegenheid gebruik om nog eens een oefen-partijtje te spelen. Zoo kan men Zondagmorgen a.s. op het Bloemendaalveld het eerste elftal aan het werk zien onder leiding van den heer Van Kol. Als sparring-partner fun geert een combinatie-elftal, bestaande uit ver schillende spelers van het derde elftal alsmede enkele nieuwe krachten, die door de overschrij- vings-bepalingen nog niet in competitie-verband voor Bloemendaal mogen uitkomen. Ongetwijfeld kan een dergelijke oefenwedstrijd zeer nuttig zijn en bovendien zal het de moeite waard zijn om te zien, of er onder de nieuwe aanwinsten misschien nog goede krachten schuilen, die later eventueel voor het eerste elf tal in aanmerking zouden kunnen komen. Bloemendaal 2 speelt a.s. Zondag een uit-wed- strijd tegen Kinheim 3. In de tweede helft der competitie hebben de witte reserves nog geen overwinning kunnen boeken. Wij vertrouwen, dat zij zich Zondag weer eens van hun goede zijde zullen laten kennen en dat zij er eindelijk weer eens in zullen slagen de 2 punten in de wacht te sleepen, zoodat zij hun theoretische kaflsje op het kampioenschap zullen behouden. Gespeeld: Zondag 12 Mrt.: T.H.B. 1S.V. 1 4—5; Bla Wit V—S.V. II 6—7; Aurora III—S.V. III 2—0. Te spelen: Zaterdag 18 Mrt.: S.V. aWater vliet (adsp.) 3 uur. Zondag 19 Maart: S.V. I—H.K.B.-twaalftal 11 uur; K.V.D. II—S.V. II 12 uur. Zaterdag 14 Maart a.s. zal dan onze jaarfeest avond plaats vinden. Introducties voor dezen avond worden op aanvrage door ons secretariaat per post toegezonden. De avond wordt gehouden in Hotel Vreeburg" Kerkplein te Bloemendaal. Secr.: Schaepmanlaan 19, Bloemendaal. Op Woensdag 22 Maart speelt Santpoort I een wedstrijd voor den Kennemer Bokaal tegen Sansatout I te Beverwijk. Er wordt per bus ge reisd. Donderdag 23 Maart zijn de reserves van Sans atout de gasten van „Santpoort" in haar speel lokaal „Hotel Velserend". Belangstellenden in het bridgespel geven wij gaarne alfe mogelijke inlichtingen. Wendt u tot ons secretariaat. J> Artsen: 18418 Ruiter Jr., W. E. de; Lorentzplein 35 (bij geen gehoor 13960). 20215 Brandt-Steunenberg, C. E.; Julianalaan 81, Overveen. 18514 Flatgebouw „Ekawo", Kenaupark 6. 27327 Gundesen, Ir. J. Ch. A.; Witte Hoeve, Westerlaan 19, Aerdenhout. 21316 Howard Walter, Psychotherapeut, Docent der Vrije Psychopaedagogische Groep, Oranje Nasaulaan 150, Overveen. 25302 Klei, J. v. d.; Handelsreiziger, Orionw. 72. 21115 Kluft-Busé, Wed. P. H.; Rustenburgerl. 3. 27909 Loos, W. K.; G. L. Loos Co*s Fabrieken N.V., Amsterdam, tel. 36400, Vogelenzang- scheweg 18, Aerdenhout. 20416 Mey de Bie, A. v. d.; Modes, Wagenw. 21. 29843 Nieuwenhoven, J. P.; Rijnstraat 2, Heem stede. 20915 Pippolo, E.; Graniet- en Betonwerken, Barendsestraat 57. 29841 Ridder, A. M. de; Heemst. Dreef 55, Heemstede. 18418 Ruiter Jr., W. E. de; Chirurg, Lorentz plein 35, spreekuren 89, 13Va14'/2; Soendaplein 2 Ma. 11IIV2; Wo. 14 14V2; Vrij. 11IIV2; bij geen geh. 13960. 27329 Schepers, Ch. E.; Asterlaan 8, Aerdenhout. 21215 Schildersbedrijf A. G. v. d. Meij, Spaan- schevaartstraat 21. 20619 Schuit, W. Th.; Aannemer, Barendse straat 51. 27326 Veldhuis, Jr., Hans; Lid der Fa. Veldhuis, Amsterdam, Zandvoorterweg 1, Bentveld. 21119 Verbeem, J. E. M.; Antiek en Curioza, Jansweg 45. 21118 Wesselius, C.; Rookartikelen, Jansstr. 5. 28118 Wijk Catz' Zaadhandel, N.V. van; kan toor 28318 Cruquiusweg 142, Heemstede. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING Ten raadhuize van Bloemendaal vergaderden, onder voorzitterschap van den wethouder van Sociale Zaken, onderscheidene afgevaardigden van kerkelijke instellingen, het Steuncomité Bloemendaal, de Commissie voor Jeugdige werkloozen en den heer Jhr. Quarles van Uf- ford, namens den raad dezer gemeente, ter be spreking van de Koninklijke Boodschap over „Moreele en Geestelijke Herbewapening". De burgemeester der gemeente, die zich bereid verklaard had een inleidend woord te spreken was tot zijn leedwezen door familie-omstandig heden verhinderd. De wethouder, op wiens ini tiatief deze vergadering Jpijeengeroepen was, sprak nu het openingswoord, heette de aanwe zigen hartelijk welkom en zette de bedoeling dezer bijeenkomst uiteen. In dezen tijd, aldus de wethouder, van geestelijke verwarring en ver wording is het noodig, dat wij ons allen bezin nen, zoowel in ons persoonlijk leven als in onze houding tegenover onze medemenschen. In het bezielend Koninklijk woord is deze richting ons duidelijk aangetoond en nu is het aan ons deze Boodschap in de praktijk te brengen. Is het ons werkelijk ernst en komen wij tot een verander de levenshouding, dan zal één der uitvloeisels daarna zijn te trachten het leven van onze min der bedeelden te verzachten. Voorts is het noo dig het saamhoorigheidsgevoel onder ons aan te kweeken en te versterken. In onze gemeente wordt reeds door bovengenoemde instellingen veel gedaan om de nooden te lenigen, waarvoor de gemeente U allen zeer erkentelijk is. Toch zou het misschien wenschelijk zijn te komen tot de vorming van drie commissies, te weten: a. commissie tot werkverruiming; b. commissie van voorlichting; c. commissie van inzameling. De commissies zouden onderscheidenlijk tot taak krijgen: a. het opsporen en het aanmoedigen van par ticulier werk; speciale zorg voor de jeugdige werkloozen; b: contact zoeken met de ondersteunden, de gezinnen met raad en daad bijstaan en te trach ten uit den toestand van armlastigheid op te heffen; c. het inzamelen van kleeding, dekking en schoeisel, een geldinzameling om de ontbreken de stukken aan te schaffen en ten slotte het in orde laten brengen van de ingezamelde klee- dingstukken. Hierdoor zou mogelijk tevens eenige werkgelegenheid ontstaan". Uit de besprekingen die hierna volgden, bleek, dat men unaniem van oordeel is, dat er iets ge daan moet worden. Enkele dames en heeren daartoe door den wethouder uitgenoodigd, zul len de gedane voorstellen en die welke uit de vergadering naar voren zijn gekomen, nader uitwerken. blGevonden en terug te bekomen bij: Rol, Ooster Tuindorplaan 10, Haarlem, een paar re genpijpen; Pliesman, Koeduinweg 4, een geld stuk; Hoffschlag, paviljoen Uitkijk, Hooge Duin en Daalscheweg, een bril; Lammerse, Bloemen- daalscheweg221, een ruwharige foxterrier; Van der Bronk, Joh. Verhulstweg 20, een vork (land bouwgereedschap); J. Geertsema, Graaf Floris- laan 63, Vogelenzang, een electrisch lampje; Bur. Bloemend. Weekblad, Korte Kleverlaan 64, een rijwielbelastingmerk; Politiebureau Over veen (alleen op werkdagen van 1012 uur voor middags): sleutel, handschoenen. Post Aerden hout: rijwielbelastingmerk, huissleutel. SCHAAKCLUB „KENNEMERLAND" blDoor de voetbalclub „Kennemerland" is een afdeeling „schaken" opgericht. Nadat reeds eenige onderlinge wedstrijden zijn gespeeld, zal Maandag 20 Maart a.s. de eerste wedstrijd van een tiental plaats vinden en wel tegen de schaakclub „Ramplaan". De wedstrijd wordt ge houden in het clublokaal van Kennemerland, restaurant Roozendaal, te Overveen. NED. PROTESTANTENBOND blDonderdag 23 Maart a.s. wordt in het Kerkgebouw van den Nederl. Protestantenbond aan den Potgieterweg een uitvoering van het Dameskoor gegeven, met medewerking van so listen. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING blDe afd. Haarlem en omstreken van bo vengenoemde vereeniging, maakt Zondag 19 Maart a.s. een ochtendwandeling door Groenen- daal, oncfèr leiding van den heer W. van Dijk, en wel speciaal voor de boomen. Samenkomst 9.30 uur bij het Molentje (halte tram), Valken burgerplein, Heemstede. Terug pl.m. 12.30 uur. NIEUW GUINEA EN DE PAPOEA'S. Nieuw Guinea, een der grootste eilanden der wereld. 24 X zoo groot als Nederland, staat tegenwoordig wel in het centrum der alge- meene belangstelling op het gebied van zending, economie en politiek gebeuren er groote dingen. In 1906 bedroeg het aantal christenen enkele honderden. Na slechts 30 jaren telt men reeds 80.000 gedoopte Papoea's. De econoom is bezig het hart der aarde te onderzoeken en door borin gen olie aan de oppervlakte te brengen. In de lucht kruisen de vliegers om het uitgestrekte ter rein te verkennen en in kaart te brengen. De militaire macht vestigt zich er als een voorpost van Europa aan de Stille Zuidzee. Van dit duistere land hoopt zendeling Starren- burg, die daar ruim 30 jaren vertoefde, Zater dag 18 Maart, 's middags half 3 te vertellen, waarbij lichtbeelden het gesprokene zullen ver duidelijken, in het Jeugdhuis, Donkerelaan, Bloemendaal. (Zie advertentie.) Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zennwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaai en sterk. P.K. kanwen is een goede gewoonte voor jong en ond. Koopt vandaag nog enkele pakjes enhondt er steeds een paar bij de hand. h.t.s. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. -AAA DE LOTEN VLIEGEN WEG! Een advertentie in dit nummer vermeldt nadere bijzonderheden omtrent de Vliegkracht-Lotcn. De vraag naar deze loten is dusdanig groot, dat op verschillende plaatsen de voor het rayon in gedeelde aantal loten reeds zijn uitverkocht. Voor hen die aan deze verloting van de Konink lijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart willen deelnemen is spoed geboden. „DE ZWERFTOCHT VAN BELCAMPO" Uitg. N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos", Amsterdam. Prijs: Ing. f 2.25, Geb. f 2.90. In den herfst van 1933 verliet een soort hee- renlandlooper, de „schoonste stad op deze we reld", als uitgangspunt voor een zwerftocht door een groot deel van Europa, die acht maanden duurde. De zwerver was een man, die, figuur lijk gesproken, zijn doctorsbul in den zak had, in werkelijkheid daarin slechts een paar tien tjes gestoken had, als reispenning en met die „schoonste stad" placht hij, op grond van ver gelijking, nè zijn terugkomst, z'n geliefd Am sterdam aan te wijzen. Want deze avonturier, die zich onder den schuilnaam „Belcampo", en op zijn portret, met het achterhoofd, presen teert, is een volbloed Hollander, al doet zijn verteltrant door luchtige schalksheid en dartele fantasie, vrij van nadrukkelijke wijdloopigheid, een anderen landaard vermoeden. Iemand als hij, die de knepen van zijn zwerfsport te pak ken heeft en dus met onverstoorbare blijmoe digheid auto's weet aan te houden, kan steeds zijn boeiende conversatie uitwisselen tegen vrij vervoer, al naar 't uitvalt in een vracht- dan wel in een luxe auto. Ook heeft hij zich over zijn hotel geen zorgen te maken: met zijn onaf- scheidelijken donsdeken in den rugzak, is eiken hooiberg, ieder zwervers-asyl, leegstaanden schuur of kloosterslaapzaal, hem van harte wel kom. Dan blijft er tenslotte nog het vraag stuk van de voedselopname, dat echter nu juist niet altijd zoo vlot op te los sen is; eiken dag toch, is het onzeker of en waar wat en wanneer hij eten zal krijgen. Die onzekerheid heeft het voordeel, dat een zwerver veel meer er van geniet, dan de burger, die in geordend verband leeft. Zijn de materieele zorgen dus gering, toch blijven er altijd niet te ontgane reiskosten te betalen: een maaltijd, een slaap plaats in een of ander hotelletje, wanneer zij eens niet pro deo te krijgen zijn; ook een over tocht op zee, zooals die van het vaste land van Italië naar het eiland Sicilië bv. moet in con tanten voldaan worden. (In dit opzicht was de overtocht der Alpen een koopje.) „Gelukkig kan ik een klein beetje portretteekenen, zoodat ik niet gemakkelijk verhonger," bekent Belcampo, Inderdaad zag hij kans met snelportret-teekenen, zich de weelde te permitteeren als een echte bohemiën te leven. Hoe deze talentvolle kunste naar, wijsgeer, cosmopoliet, aristocratische schoonheidszoeker en democratische menschen- vriend op zijn zwerftochten heeft genoten van landschaps-schoon en antieke kunst, hoe hij van het eene kleine avontuur in het andere verviel maar boven alles, hoe scherp en vaak met hoe veel begrijpend medelijden hij de menschen ob serveerde, die hij ontmoette, vertrouwt hij onr toe in dit charmante boek, dit juweeltje var Nederlandsche letterkunde! B. „MENSCHEN ZONDER GELD". Naar aanleiding van de beschuldiging, ver schenen in „De Groene Amsterdammer" als zou de heer Mens, wiens roman „Menschen zonder geld" met de Kosmos-Eerstelingen-Prijs 1938 bekroond werd, de jury misleid hebben door te verzwijgen, dat hij reeds vroeger onder pseudo niem een roman had uitgegeven, stelt de jury van de K.E.P. na een onderzoek er prijs op het volgende te verklaren: De heer Mens heeft het bestaan van een boekje „Rafels" onder pseudoniem J. Rebel'niet ver heimelijkt. Het boekje bevat 34 reeds eerder in een blaadje verschenen schetsen van werkloozen- milieus, die door een uiterst dunne draad te zamen hangen. Het heeft in wezen niets met eer roman te maken. Wil men deze onderling- samenhang der schetsen toch laten gelden, dai is het naar omvang en karakter niet meer dai een novelle te noemen. Het programma van d< K.E.P. vermeldt o.m.: „Publicatie van gedichten essays en novellen sluit deelneming aan dez- prijsvraag niet uit." De heer Mens gaat dus pc heel vrij uit.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 13