FONGERS I Studebaker TEGEN GRAUWE EENTONIGHEID IN DEN WONINGBOUW. 32e Jaargang - No. 44 Vrijdag 24 Maart 1939 Oplaag 7000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloem^ndaaS, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Effecten Coupons Safe-loketten HEK- E N SIERSMEEDWERK A. S. VAN Ri ESSEN Electro-Tecbniseh Bureau J. R. STOUT, Wat de Gemeentelijke Schoonheidscommissie beoogt. Lampekappen Overtrekken SPECIAALZAAK SVONNE Moet het iets goeds zijn? MAISON LEYENAAR NOUG AT - EIEREN SMALFILM Kennemer Foto-Kinohandel Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. Ms er extoa BALM brengt uitkomst Agent J.G.Verbeek, Bl.d. weg 5, Tel 22276 HET BLOEMEHDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel 0.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels 0.35. bij vooruitbetaling. Elke regel meer 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64. BLOEMENDAAL Postgiro No. 191387 Telefoon 23 453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 11.— per halt'jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar Losse nummers 0.05. LEVERING VAN o.a. Open Haarden, Hondenkennels enz. Vlug Billijk Electrische smederij Bloemendaalscheweg 131 Bloemendaal Telefoon 23902 ZIJLWEG 342 TEL. 14168 OVERVEEN AANLEG - ONDERHOUD EN REPARATIE AGENT P H I L I P S' PRODUCTEN GR. HOUTSTRAAT 14? TEL. 10925 t.o. Proveniershuis EIGEN ATELIERS. 111 de vorige week gehouden zitting van den Bloemendaalschen Gemeenteraad is principieel besloten tot instelling eener gemeentelijke schoonheidscommissie, zulks naar aanleiding van een voorstel door een lid van den Raad, den heer C. B. Posthumus Meyjes ingediend. Over de samenstelling van een dergelijke schoonheidscommissie bleken de meeningen ver deeld te zijn. Wethouder Prinsenberg poneerde als zijn visie, dat de commissie zou moeten be staan uit één architect, één ambtenaar van Pu blieke Werken en den wethouder van Publieke Werken. De initiatiefnemer echter toonde zich van dit idee een absoluten tegenstander, omdat zijns in ziens de schoonheidscommissie vreemd moet zijn aan alles wat op ambtenarij in den goe den zin des woords zou gelijken. De overige leden van den Raad, die zich over het pro of contra van deze twee meeningen wil den bezinnen, vroegen uitstel der beslissing tot de volgende raadszitting, waartoe besloten werd. In de eerstkomende bijeenkomst van den Gemeenteraad zal dus over de samenstel ling der schoonheidscommissie een nadere dis cussie worden gehouden en vermoedelijk een nader besluit genomen worden. Nu de Raad zich echter met algemeene stem men in principe heeft uitgesproken voor het idee van den heer Posthumus Meyjes, willen we hier een resumé geven van de motieven, die aan het voorstel ten grondslag hebben gelegen. De gestadige vooruitgang van het aantal nieuw te bouwen woningen en landhuizen in onze gemeente, zoomede de vraagstukken op bouwkundig, stedebouwkundig en landschappe lijk gebied, die daarmede samenhangen, ver- eischen steeds meer zorg van het gemeentebe stuur, terwijl de problemen, die zich hierbij voordoen, voor de toekomstige ontwikkeling on zer gemeente van verre strekking kunnen zijn, aldus schrijft de heer Posthumus Meyjes in de toelichting op zijn voorstel. Waar bij velen, die over kleine en middelma tige beurzen beschikken, een trek naar buiten merkbaar is, terwijl anderen, die voorheen groo- tere villa's bewoonden, nu en dan gedwongen zijn kleiner te gaan wonen, zal ook in onze ge meente het type z.g. middenstandswoning, als rijenhuis, dubele of enkele villa's, gaan toene men. De grauwe eentonigheid, die straten van der gelijke woningen in vele gemeenten reeds ern stig ontsiert, moet hier in het landelijke Bloe mendaal tot eiken prijs vermeden worden. Aangezien het slechts aan architecten, uit hoofde hunner beroepsuitoefening, mogelijk is, om met het gezag hunner vakkennis bepaalde verbeteringen in aesthetisch opzicht aan te wij zen en zich een gedegen oordeel te vormen over het ruimtelijk beeld ook in kleur en materiaal, aan de hand van ingezonden, zelfs nog maar schematische teekeningen, ware, zonder ook maar iets te kort te doen aan den goeden smaak alleen bij; J. G Verbeek, Kerkplein 21, Tel.22276 en bedoelingen van hen, die thans op grond van de welstandsbepaling over de bouwplannen in aesthetisch opzicht oordeelen, de instelling van een z.g. Schoonheids-Commissie, bestaande uit architecten en toegevoegde specialisten, aan te bevelen. Een welstandsbepaling toch, zonder schoon heids-commissie, wekt bij velen, die bij het bouwen betrokken zijn, een onbevredigenden indruk. Er is echter meer. Denken wij aan onderwer pen als „Bloemendaal aan Zee", de bebouwing van den Zeeweg, de situatie van de te bouwen Chr. School te Overveen, en tenslotte aan de be langrijke vraagstukken waarvoor Bloemendaal zich gesteld ziet ten aanzien van de toekomstige bestemming van eeni'ge groote landhuizen en buitenplaatsen, dan gevoelt men aanstonds hoe nuttig en noodig het voor een landelijke gemeen te als de onze kan zijn, om te kunnen beschik ken over een eigen apparaat, dat op verzoek van B. en W. voor ieder voorliggend vraagstuk verplicht is dit College van advies te dienen. Bij dergelijke vraagstukken toch is het juist de resultante van de meening van meerderen, die van meer beteekenis is dan het oordeel van den enkeling-deskundige. Juist door de wrij ving van meeningen in de Commissie zelve, ont staan uiteindelijk adviezen, die waarde hebben. Onze steeds ingewikkelder wordende samenle ving stelt problemen ten aanzien van uitbrei dingsplannen, bestemming van gronden, behoud van natuurschoon, traceering van nieuwe wegen en dergelijke, die meer dan vroeger de gemeen schap als geheel raken en die bij de beoordee ling zoovele factoren bevatten, dat interne ge- dachtenwisseling in een daarvoor in het leven te roepen Commissie' van deskundigen, zooals reeds bepleit werd in 1935 bij de eerste bespre kingen over „Bloemendaal aan Zee", noodzake lijk lijkt. Ten aanzien van de beoordeeling van bouw plannen dient gerealiseerd te worden, dat ook de best samengestelde schoonheids-commissie uit hoofde van haar uitsluitend correctieven ar beid nooit schoonheid kan doen ontstaan, omdat deze slechts geboren wordt uit den scheppenden arbeid van den enkeling. Wel zal zij in staat kunnen zijn datgene, wat onder de middelmaat ligt, af te wijzen en de positieve fouten in het middelmatige te corrigeeren. Bij tactvol optre den in de beoordeeling van ingezonden bouw plannen, kan voorts een preventieve werking ontstaan, die van waarde is te achten. Indien men het in beginsel met de bovenge stelde zienswijze eens is, zou de z.g. Schoon heids-Commissie, zooals zulks ook elders wel het geval is, kunnen bestaan uit twee gedeelten, zijnde: A. Een z.g. gevel- of, beter uitgedrukt, b o u w p 1 a n-c ommissie, bestaande uit ten hoogste drie architecten en drie plaatsvervan gende leden plus den ambtshalve toegevoegden secretaris-ambtenaar, die de trait-d'Union vormt tusschen den bouwaanvragen en de Com missie en die deze laatste tevens het noodige materiaal verschaft inzake kaarten, verordenin gen, plaatselijk gebruik enz. enz. Dit deel der Schoonheids-Commissie, dat b.v. eens in de week of veertien dagen op een vast uur samen komt, heeft dus tot taak, om B. en W. van ad vies te dienen over alle ingekomen bouwplan nen; onverschillig of deze door particulieren, door Diensten, dan wel voor de Gemeente zelve zijn ontworpen. B. Voor vraagstukken van meer algemeenen aard, die niet steeds betrekking behoeven te heb ben op een concreet voorliggenden bouwaan- vraag, ware de sub a genoemde bouwplan-com missie uit te breiden, tot een z.g. p 1 e n o-c o m- missie, waarin ook deskundigen op ander ge bied zitting hebben, als daar zijn de adviseur voor uitbreidingsplannen, een landschapsarchi tect en een specialist op het gebied der duin flora, bebossching en beplantingen. De pleno-commissie zoude slechts op verzoek van B. en W. of op verzoek van de bouwplan commissie behoeven bijeen te komen, ter be handeling van vraagstukken van meer vér strekkende beteekenis, dus wellicht slechts en kele malen per jaar, onder voorzitterschap van den burgemeester of van een der wethouders en kan, zoo men zulks wenscht, uitgebreid worden met eenige „kunstzinnige leeken", gelijk dit te Haarlem het geval is. Het behoeft geen betoog, dat, voor een vlotte afdoening van zaken, de bouwplan-commissie klein moet wezen, daar ze dikwijls bijeen komt en dat ze uit een oneven aantal leden zal dienen te bestaan. Een'juiste keuze van de daarin te benoemen personen zal voor een tactvol en suc cesrijk optreden van belang zijn. Of het lidmaat schap van deze kleine commissie vereenigbaar is met dat van den gemeenteraad, is een punt, waaromtrent de meeningen verdeeld zijn. In Haarlem is dit b.v. niet het geval; in Am sterdam wél. Voorts dient gerealiseerd te worden, dat, we gens het noodzakelijke periodieke aftreden en het beperkte aantal architecten in Bloemendaal, de keuze van architectleden buiten onze i meente woonachtig, reeds aanstonds aan de or de zal zijn. De splitsing der commissie in twee deelen is, naar de meening van den Posthumus Meyjes. van principieele beteekenis voor onze gemeente. Zoowel te Amsterdam (met 2 sub-commissies) als te Haarlem werkt zulks bevredigend. Wat de welstandsbepaling in de Bouwveror dening aangaat, zal het beslist aanbeveling ver dienen, om de redactie hiervan in overleg met de samenstellers van het reglement der Schoon heids-Commissie te doen vaststellen, aangezien deze bepaling de rechtsgrond vormt, waarop de Schoonheids-Commissie zal werken. In de eerstkomende Raadszitting zal de ge meenteraad het bovenstaande, voor zoover het op de samenstelling der Commissie betrekking heeft, nader onder den loupe nemen. Probeer dan een keus te maken in PAARLBERG's SIGARENMAGAZIJN dan slaagt U naar wcnsch en voor altijd! Bloemendaalscheweg, hk. Dr. D. Bakkerlaan Tel. 22628 BANKETBAKKERIJ I Zandvoortschelaan 373, Bentveld, Telefoon 26499 met slagrcom, 121/2 et. per stuk in abonnement of Huurkoop 8 m. m. Omkeerfilm f 3.50 Filmprojectie en Verhuur Telefoon 506, Santpoort-Station de mossel; zij boort met haar rasptong en met behulp van boorklieren een gaatje boven op de plek waar de sluitspier van de mossel zit en weet deze, waarschijnlijk door gift-inspuiten te verlammen, waardoor de mossel zich opent en door de purperslak, met haar slurf geheel wordt leeggezogen. Wanneer de haringen half Maart tot half Mei onze zeegaten binnentrekken, zoekt de wolhandkrab juist het zoute water op om eieren te leggen. In Duitschland heeft men daarom aan de riviermondingen vallen gemaakt, en interes sant is wel, dat in de beken, waarin de verma len gevangen krabben teruggevoerd worden, het krioelt van de palingen: de liefde schijnt dus wederkeerig te zijn. Worden de slikken iets hooger dan normaal, dan krijgen verschillende planten de kans zich te vestigen en er ontstaan hoogere gedeelten: de schorren. Op den buitensten rand van de schor ren vinden we in het voorjaar het Lepelblad. Op den dijk: bloeiend Engelsch gras, in den zo mer vinden we daar de strandkamille, zee-al- sem, zilte schijnspurrie. Op de hoogste punten van het slik groeit de zeekraal. Prachtige foto's van zee-anemonen en anjers volgden en van de merkwaardige manier waar op, door afsnoeiingen van den voet van het oude dier, jonge anjers kunnen ontstaan. De vijand van anjers en anemonen is de vlokkige zeeslak, die ongevoelig is voor het netelzuur. Bijzonder mooi waren de opnamen van het bemachtigen van een mossel door een zeester, die met zuigvoetjes de mossel open trekt, en dan zijn maag om den inhoud van de mossel heen- stulpt. Met foto's van het muiltje, de plaats-concur rent van de oester, besloot de heer Hana zijn boeiende voordracht. AFDEELING HAARLEM EN OMSTREKEN Lezing van den heer Kees Hana Woensdagavond besprak de heer Hana op zeer boeiende wijze en met buitengewoon mooie lichtbeelden, de dieren en planten in het land van eb en vloed, en wel in hoofdzaak in het ge bied van Waddenzee en Zeeuwsche stroomen. In het voorjaar, den tijd, waarin de micro flora van het zoute water plotseling a.h.w. tot uitbarsting komt, komen groote hoeveelheden voedsel in het water. Hiervan profiteeren de kleinere gedierten, op hun beurt weer grooteren dieren tot prooi dienend, waardoor „voedselket- tingen" ontstaan. De eieren worden gelegd op zoodanig tijdstip, dat bij het uitkomen het jonge dier voedsel ge noeg vindt. De puitaal legt betrekkelijk weinig eieren, die direct na het leggen uitkomen, waar door men dacht dat ze levendbarend was. De eerste weken voeden de jongen zich in hoofd zaak met plantaardig voedsel, dat zij in den voorjaarstijd in ruime mate vinden. De eieren van de wulk, in Januari, Februari gelegd, heb ben langen tijd van ontwikkeling noodig, maar komen dan juist uit in de periode dat genoeg voedsel aanwezig is. In elk kapsel van een wul kennest bevinden zich wel 3 a 400 eitjes, welke zich ongelijktijdig ontwikkelen; de vlugste ont wikkelen zich ten koste van de andere, zoodat uit elk kapsel slechts 5 a 6 eitjes tot jonge wul ken worden. Interessant is de ontwikkelingsge schiedenis van de Naupliuslarve tot zeepok. Ook deze heeft zijn vijand in de steunkrab, die loert op het moment dat de zeepok bij hoogwa ter zijn dekseltje opent om het plankton met zijn eene handje naar zich toe te halen. We zagen een foto van een purperslak bezig met het leggen van eieren. Deze slak leeft van gewerkt moet worden, heeft men weinig tijd, en als het de keuken betreft, geen gelegenheid om aan het diner de noodige zorg te besteden, het zal dan een wel kome oplossing zijn Uw maaltijden met gebakken visch van Balm te verzorgen. U kunt deze op elk tijdstip warm thuis bezorgd krijgen, naar wensch gebakken in natuurboter of de beste slaolie.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1