Hoe kieecfen wij ons Om zelf te maken Hractische wenken xhcuca. uaauia, nimaeren we regelmatig» tot we bij een hoogte van 8 centimeter een breedte hebben van 36 centimeter. Daarna 2 centimeter breien, zonder meerderen of minderen en vervolgens 2 centimeter breien, terwijl men aan iede- ren kant 3 maal 1 steek meerdert. De steken afkanten. Het voorpand wordt op dezelfde manier gebreid, maar thans deelt men de steken in tweeën en breit iedere helft apart. Op de linkerhelft meerdert men aan den kant van het split 5 steken voor den overslag. Aan de zij kanten meerdert men precies hetzelfde als voor het achterpand. Als het heup stuk 9 centimeter hoog is, maakt men 5 centimeter van het split een dwars split voor het zakje. Daarvoor kant men 8 centimeter steken af, die men in den vol genden toer weer opzet. Men maakt een zakje op iedere helft. De beiden helften worden hetzelfde gebreid als het rugpand. Daarna afkanten. Voor men overgaat tot het in elkaar naaien van de beide deelen, perst men voor- en achterkant op onder een voch- tigen doek. Voor de zakjes maakt men een voerinkje van zijde. Dan stikt men de zijnaden dicht. De schouderbandjes moeten 3 centime ter breed worden en worden in hetzelfde patroontje van den rok gebreid. Men moet ze zoo lang maken, dat ze in den rug gekruist kunnen worden. Om te voor komen, dat ze omkrullen, naait men er aan den binnenkant een zijden biesje te gen. Daarna naait men ze op de juiste plaatsen aan het taillestuk vast. 0rv. J""* >w. Uiu- gaf dan haar dochter ter vervoeging stond. En al konden ook weinig sterve lingen met koning Lodewijk XV wed ijveren, die bij de wekenlange feestelijk heden, gegeven ter gelegenheid van het huwelijk van zijn zoon, iederen dag een ander costuum ter waarde van 15.000 francs droeg; de meest bescheiden hove ling, die aan het feest deelnam, kon toch met trots zeggen: „Ik draag de waarde van 32 morgen der beste wijnakkers op me!" Beroemd wegens zijn garderobe was de Saksische eerste minister Graaf Brühl, die 500 costuums, 47 pelzen, 13 moffen, 75 degens, 102 horloges, 87 ringen, 63 reukfleschjes en 1500 pruiken bezat. Van Lodewijk XIV kan men met recht bewe ren, dat hij vermogens op zijn hoed droeg. De diamanten die tijdens de audiëntie aan den Perzischen gezant in het jaar 1715, zijn hoofd sierden, vertegenwoor digden een waarde van 12]/2 millioen daalders. Als we een stap verder gaan in de ge schiedenis, ontmoeten we een vorst Es- terhazy, die met hem wedijveren kon. Deze had ten tijde van het Weener con gres een Hongaarsch parade-uniform, dat met parels ter waarde van 4 millioen gulden opgewerkt was. ROK MET SCHOUDERBANDEN. Het rokje, waarvan hier de beschrij ving volgt, is geschikt voor een meisje van 13 tot 14 jaar. Het rokje is voorzien van een taillestuk met knoopjes en wordt opgehouden met een paar schouderban den. Men heeft 400 a 450 gram 6-draads wol noodig en werkt met naalden 3 of 3y2. Te werken patroontje: 3 steken averecht, 2 maal (1 r., 1 a.), 3 steken recht. Dit telkens herhalen. In den tweeden toer breit men de ste ken, zooals men ze voor zich op de naald DLUUC>tCD VUUK UtlIM UthttLtN UAÜ leder seizoen opnieuw constateert de vrouw met vreugde, dat de blouse gehandhaafd blijft. En ieder seizoen opnieuw, constateert zij met even veel vreugde, dat de fantasie der mode ontwerpers op dit punt nog lang niet uitgeput is. Telkens weer slagen de mode-ontwerpers erin iets nieuws en verrassends op het thema: blouses te vinden. In de blouse is ons een mogelijkheid gegeven, van ouderwetsch geworden japonnetjes een draagbaar kleedingstuk te maken. In de blouse is ons bovendien een mogelijkheid gegeven ons telkens anders te kleeden, terwijl het kleedingstuk op zichzelf niet duur behoeft te zijn, zoo dat men vele verschillende blouses kan bezitten, zonder dat daarvoor een dikke beurs noodig is. Er zijn natuurlijk ook wel kostbare blouses. De origineele creatiea der Parijsche couturiers zijn natuurlijk iets anders dan de blousjes, die we zelf maken van een leuk couponnetje. Lucien Lelong noemde de middagblouse van goudbrocaat „MAESTRO". Het materiaal is be drukt met blauwe, roode en groene Perzische motieven. Het model is zeer eenvoudig; doch van den geraffineerden Parijschen eenvoud, die èn coupe èn materiaal zoo buitengewoon goed tot hun recht doet komen. b. Verwijder wijnvlekken met wijn steenzuur of citroenzuur. 6. Reinig het marmer der waschtate, door er een dunne brij van kalk en zeep sop 20 a 30 seconden op te laten liggen. Dan afwasschen en wrijven met talk en witte was. 7. Ijzerroest uit marmer verwijdert men met bezine en krijt, waarmee men de vlek dik belegt. Zoo noodig om de zes uur ververschen. Helpt benzine niet, dan chloroform gebruiken. 8. 7. Wit marmer, dat hardnekkige vlekken heeft, behandelen met zwavel- ether of met zwavel-magnesia. 8. Poets gekleurd en wit marmer met een mengsel van 4 deelen terpentijn op 1 deel witte was. 9. Gebruik voor zwart marmer zwarte was. 10. Maak marmerfiguren schoon met een mengsel van gebrande kalk en zeep sop, die samen een dunne brij vormen. Strijk van deze melange een dun laagje op het marmer uit en spoel het na 24 uur goed af met lauw water. Maakt men een of andere vlek in mar mer, wacht dan vooral niet te lang met het verwijderen daarvan. Het vuil dringt anders te diep in en kan moeilijk of in het geheel niet verwijderd worden. Want marmer is zeer poreus. Het voorjaar nadert, het wordt tijd om het zware bontwerk een goede reiniging te geven en daarna op te bergen, om den volgenden winter wederom dienst te doen. Vossen reinigt men als volgt: men maakt fijn zand warm op het vuur en wrijft daar het bont heel goed mee in. Daarna klopt men de vos met een mattenklopper goed uit en bergt het bont daarna in een motvrijen zak op. marmer door het bloot te stellen aan de inwerking van wijnsteen- of citroenzuur. 4. Wrijf vetvlelrken in met een meng- 8el van 2 deelen soda, 1 deel puimsteen poeder, 1 deel kalk en water. Wasch dit Tifu.PPnigen tiid. af met zeepsop. DWAZEN UIT VROEGER TIJD. De geestige en intelligente Madame de Sévigné stelde met bitteren spot vast, dat haan ij dele schoonzoon drie zoo Het voorjaar is op komst en iedere vrouw verlangt naar een nieuw japonne tje, dat geheel volgens de laatste aanwij zingen der mode gemaakt is. Plooien en ruimte zijn op het oogenblik en vogue. Het hieronder afgebeelde mo delletje voldoet aan alle eischen, die de lente-mode stelt. Nr. 1039: deux-pièces, bestaande uit rok, voorzien van vier plooibanen en een blousje, dat van voren gegarneerd is met geplooide stukjes De taille is echter glad gehouden, waar door een slank-makend effect verkregen wordt. Benoodigd materiaal: 3.50 meter soe pele wollen stof of zijde van ongeveer 100 centimeter breedte. Het patroon is te ver krijgen in maat 40: bovenwijdte: 86 cen timeter; taillewijdte: 70 centimeter en heupwijdte: 98 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon: 26 ets. plus 4 ets. voor porto- en administratiekosten, Dit patroon is te verkrijgen bij de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij„De Mijlpaal", Singel 91, Amsterdam, centrum. Toezending zal ge schieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per post wissel, in postzegels of wel per postgiro; $1632, ziet. We zetten ongeveer 130 steken op, om een breedte te verkrijgen van 53 centi meter en breien, in het beschreven pa troontje, een hoogte van ongeveer 58 cen timeter. Het taillestuk wordt in een ander pa troon gewerkt: lste toer (en alle volgende oneven toe ren): 1 r., 1 a. 2de toer (en alle volgende even toe ren): averecht. Wanneer we het taillestuk van het rug pand breien, moeten we eerst minderen, tot we een breedte hebben van 40 centi- Het is heel gemakkelijk om een paar s„..vige wandelschoenen waterdicht te maken. (En in het voorjaar komen wa- tcruichte schoenen nog wel eens van pas) Men behoeft er slechts het volgende voor te doen: maak van gelijke deelen varkensvet, talk en gele was een mengsel, dat samen gesmolten moet worden. Maak vervolgens een mengsel van gelijke deelen terpen tijn en olijfolie. Van het eerste mengsel maakt men 250 gram en van het tweede 50 gram. Deze beide mengsels voegt men bij elkaar, maakt het geheel heet au bain marie (in een pan met kokend water) en wrijft het daarna warm op de schoenen, die men wil behandelen. Heel goed en stevig wrijven en de schoenen zijn wa terdicht. Marmer moet op de volgende manier behandeld worden: 1. Marmer, dat vuil is, maakt men schoon door het met zeepsop af te was- schen en op te wrijven met een wollen lap. 2. Wie vlekken uit marmer moet ver wijderen, waarvan ze het ontstaan niet kent, maakt een mengsel van 2 deelen natrium carbonaat, 1 deel puimsteenbrij en 1 deel kalk, legt dit op de vuile plek ken en wascht het na een paar uur af. 3. Verwijder inktvlekken uit gepolijst

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5