1 O.VERBEEK Visclhiliandell Q.HoTeriink Jr. GROOTE COLLECTIE PAASCHKAARTEN Firma A. Vernout Gratis flesch Advocaat Bloemendaal A. G. G. M. GI0RGIS Zn. VERSCHE ZEE- EN RIVIERVISCH Stichting „Onze Kring" Donderdag 6 April 1939 VOOR BLOEM EN DA AL TELEFOON 22276 Bellamy geen utopie. Zandvoortschelaan 24 - Telefoon 27087 Dagelijks eigen gepelde Garnalen20 cent per ons C. van Meeteren f Bij aankoop van 1 flesch van onze prima Advocaat a f 1,60» x/% fl. Advocaat ter waarde van f 0.85 gratis. Koopt al Uw Paaschdranken by 11 J» 2 DE CHRISTELIJKE SCHOOL TE OVERVEEN Naar wij vernemen is het bestuur der op te richten Christelijke School in Overveen momen teel zoo ver gevorderd, dat vermoedelijk begin September met het geven van onderwijs een aan vang kan worden gemaakt. Men zie voor de ge legenheid tot aangifte van leerlingen de in dit nummer voorkomende advertentie. PERSONALIA. In de laatstgehouden vergadering van de ver- eeniging van Behangers-, Meubelmakers, Stof feerders- en Beddenmakers-patroons is tot be stuurslid benoemd de heer J. A. Gras te Bloe mendaal. EXAMENS. Aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloem bollenteelt 'te Lisse werd het diploma toegekend aan C. Th. v. d. Bos te Heemstede met aanteeke- ning voor Engelsch, Fransch, Zweedsch, steno en machineschrijven. Bevorderd wérden o.a.: van klas I naar klas II Ch. A. Duijn te Santpoort; van klas II naar'klas III V. Roozen van Dalen te Bloemendaal. FOCUS. In het nieuwe nummer van „Focus" het tijd schrift voor algemeene, kleinbeeld- en kleuren fotografie worden allereerst eenige mededeelin- gen gedaan over den vijfden „Focus" Fotosalon, die ook dit jaar weer in October in de zalen van „Aftr et Amieitiae" gehouden zal wórden. In ver band met het naderende seizoen wordt nog eens de aandacht gevestigd op de kleurenfotografie volgens de nieuwste methoden. Allerlei inte ressante nieuwtjes lezen Wij in het tweede ver slag van de Leipziger Messe, waarna voor belang stellenden in de techniek der fotografie een arti kel Volgt o'ver lensopening en schérpte bij klein- beeldlenzen van de hand van J. J. M. van San ten. Een serie van acht groote platen, werk van Nederlandsche amateurs, biedt den bewonde raars van fotokunst eenige goede oogenblikken. In de critiekrubriek „Breken en Bouwen" wor den ditmaal „Tegenlichtopnamen" besproken, terwijl de beginnersrubriek vanzelfsprekend aan fotografeeren in het voorjaar gewijd is. Van C. M. Gipon volgt dan het derde vervolg van zijn reeks artikelen over de nieuwe kleurenfotografie. En ten slotte een artikel over stereoscopie als geneesmiddel. BLOEMEND. GYMNASTIEK VEREENIGING. Op 23 Maart vonden de onderlinge graadwed strijden der Adspiranten (meisjes) plaats der B.G.V., afd. Bloemendaal in het gymn.-lokaal van de Hartelustschool Vijverweg. Er Werd aan drie toestellen gewerkt n.l. ,brug, ringen, ladder en een hoogtesprong. Er werd met groote aan dacht gewerkt en dat het aan spanning niet ont brak, bewijst het totaal puntenaantal van de drie hoogst geplaatsten onderling. De jongens hadden Woensdag 29 Maart .hun onderlinge graadwedstrijden, ook daar werd goed werk te zien gegeven. Meisjes: Graad I: 1. Greet Klay, 32 punten, 2. Carle ten Haaf 31 p., 3. Dieuwke Verschoor 29'/z p. Graad II: 1. Cobi Menet 31 p., 2. Jopie v. d. Wal 30 p., 3. Joke Stratenbroek 28 p. Graad II: 1. Gitta Kroezen 28V2 p. 2. Anneke Bordes 28 p., 3. Jopie Cassée 27 p. Jongens: Graad I: Jan Pronk 32 p., 2. Dik Kassenberg 271/2 p., 3. Wim Menet 27'p. Graad II: 1. Jelle Hoekstra en Theo Natteren 28V2 p., 2. Theo Timmer en Gartjan Verwers 271/2 p., 3. Wim Wilgenkamp en Wim Batenburg 26 p. Graad III: 1. Ockie v. Batenburg 30 p., 2. Rut- tie Tibbert en Bram Dierendonck 26 p., 3, Gerrit Visser 25 p. KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. blDe afdeeling Bloemendaal en Omstreken van bovengenoemde Maatschappij kwam in leden vergadering bijeen. Nadat de voorzitter den aftredenden penning meester Mr. W. Snellen den dank der afdeeling had overgebracht voor al hetgeen hij in liet belang der afdeeling heeft verricht, Werd in deze functie door de vergadering met algemeene stemmen ge kozen de heer P. Kool Jczn. te Bloemendaal. Vervolgens Wqs het Woord,aan den heer Ir. J. M. Riemens, die een zeer interessante voordracht hield over ..Cultuur en Ziekten Van de Diverse Fruit- of Groentegewassen onder glas". Aan de hand van een fraaie serie lichtbeelden behandelde spreker de cultuur en ziekten van een groot aantal gewassen, Waaronder tal van weinig bekende als paprica, Watermeloenen, champignons en mais. Zeer interessant Was hetgeen spreker mede. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 deelde omtrent de sinds kort door hem gevolgde methode voor het vervroegen van asperges. Deze worden daartoe op regelmatige afstanden geplant in een geheel vlak stuk grond, hetwelk daarna met planken omringd wordt. Dit geheel wordt ver volgens opgevuld met turfstrooisel of zaagsel. Door daarna van af 1 December 1938 met behulp van electrische kabels grondverwarming toe te passen, konden reeds op 18 December d.a.v. de eerste asperges aan H. M. de Koningin worden aange boden. De geheele oogst was reeds op I Februari binnen en dat in dien tijd een belangrijke hoogere opbrengst bij den verkoop verkregen Werd dan anders spreekt wei van zelf. Na de pauze werd door spreker gelegenheid ge geven om vragen te stellen, waarvan door de aan wezigen een zeer druk gebruik werd gemaakt. Dat de lezing zeer in den smaak was gevallen, bleek dan ook wel duidelijk. Voor het puntenstelsel waren wederom vele in zendingen, waaraan door de jury, bestaande uit de iieeren de Kruyf, Iking en van Waard, de na volgende punten werden toegekend: H. Boegsehoten: 1. C'ymbidum Pauwelsii, '10 punten; 2. Klembloemige Hippeastrum (bont- bloemig), 8 punten; 3. Kleinbloemige Hippea strum Jul. C. Bunge's ras, 10 punten; 4. Hippea strum ratilum en Hippeastrum hybride, 10 punten 5. Primula Malacoides True rose, 10 punten. J. M. Barnhoorn: Hortensia Mad. E. Mouillere 10 punten. In de volgende op 18 April a.s. te houden ver gadering zal de firma van Rossem te Naarden een film van haar bedrijf vertoonen. Zou het inderdaad mogelijk zijn, dat onze dood zieke samenleving, met haar verschrikking van honger, naast hemeltergende voedselvernietiging van overheidswege, haar werkloosheid, naast kapitaalopstapeling, waaronder de banken stikken en waarvoor geen beschikking gevonden wordt, haar misdaden en oorlogsdreiging, waardoor te midden van overvloed de grootste nood heersebt, zich herstelle dat een regeling van de productie naar behoefte van allen en niet voor winst van enkelen, een einde make aan de ellende en dat zij welvaart doe heerschen alom en van wieg tot graf Zou het uitvoerbaar zijn, de verdeeling van het geproduceerde te doen geschieden over allen: man en vrouw, jong en oud, ziek en sterk, in den vorm van een gelijk aandeel in de welvaart, die de aarde, door juiste toepassing t an techniek en wetenschap, thans aan ieder biedt De heer J. Bogaard, die j.l, Maandag als pro pagandist van de „Int. Vereen. Bellamy" in hotel „Roozendaal" te Overveen, optrad, be antwoordde beide vragen bevestigend en hij deed dit zóó uitvoerig en zóó gedocumenteerd, dat er, zooals men dit noemt, geen speld tusschen te krijgen was. Ja, hij ging nog verder en gaf als zijn persoonlijke overtuiging te kennen, dat de tijd niet verre meer is, waarin de Bellamy-gc- meenschap onze kapitalistische maatschappij ver vangen zal en dat de jeugd van heden, eens dezen logischen ombouw zal aanschouwen. Waarop hij dit laatste baseerde V Wel, op het feit, dat onze crisiswetten zich ge leidelijk en vobr velen onoewust, om buigen naar de Bellahiy-gemeensehapszin; verder op den snellen bloei der ,,I, V, B." en op de belangstelling van de zijde van directeuren van bankinstellingen, handels- en industrieele ondernemingen, profes soren, ingenieurs, booger overheidspersoneel, en leden der regeering, die zich thans met liet hoofd bestuur dezer ,,I, V. B." in verbinding stellen en als lid toetreden. Juist aan de medewerking van hen, die ge wend zijn leiding te geven, zal de nieuwe samen leving een niet te onderschatten steun ontleencn. Spr. dacht hierbij o.a. aan minister C'olijn en Verscheidenheid Vischconserven, Gerookte en Gestoomde Vischsoorten. Machinaal gesneden Eltt, Paling, Zalm, Heilbot, Spekbokking. bl— Döndérdag j.l. is te Bloemendaal in den ouderdom van 52 jaar overleden de heer C. van Meeteren, opzichter bij de afdeeling wegen in deze gemeente. 1 Januari 1913-trad de overledene jn dienst der gemeente Bloemendaal als 'Stratenmaker. Later werd hij bij uitbreiding van het aantal werklieden voOrman-stratenmakcr- en toen de gemeente liet straatwerk in eigfcfi 'beheer nam volgde zijn be noeming tot opzichter van de bestratingen. In 1926 begon 't maken van topeea-wegen en behoefde minder straten gemaakt te worden. Sedert 1930 was de heer Van Meeteren opzichter van de wegen. Onder groote belangstelling werd Maandag middag het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. van Meeteren ter aarde besteld. Onder de aanwezigen merkten we op de heeren A. J. Prinsenberg, wethouder van P. W.J. de Jong Czn. en H. M. Krimp, resp. directeur en waarn. directeur van P. W.; J. W. van den Els- hout, technisch hoofdambtenaar afd. Wegen; G. J. Boeschoten, hoofd van den Plantsoendienst, J. van Es, inspecteur Bouwtoezicht; D. de Vos en C. Leebeau, teekenaars; P. Bakker, chef-monteur en eenige anderen. Ook van de zijde van het lagere personeel was de belangstelling zeer groot. In de aula werd een kort woord gesproken door wethouder Prinsenberg. Namens het gemeente bestuur van Bloemendaal en namens de afdeeling van P. W. sprak hij woorden van deelneming tot weduwe en kinderen. Als troost kon hij de familie de verzekering geven dat de nagedachtenis van Van Meeteren bij 't ge- meentepersoneel in eere zal worden gehouden. Vervolgens sprak Ds. J. C. van Dijk, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal, een woord van troost tot de familie. Daarna werd de kist, die schuil ging onder een schat van kransen en bloemstukken, grafwaarts gedragèn; Aan dé groëvé sprak Ds. van Dijk nog een kort troostwoord, waarna namens de familie werd bedankt voor de ondervonden belangstelling. o GEVONDEN VOORWERPEN. blGevonden en terug .te bekomen hij: Van Luijken, Tessclschadestraat 39 rood, Haarlem, een R.-K. kerkboekje; Roosjen, Zomerzorgerlaan 5, een kinderportemonnaie met tramkaart; Pa- dangstraat 17, Haarlem, een paar handschoenen; Van Oijen, Lage Duin en Daalscheweg 9b, een dameshandschoen; Postkantoor Overveen, een kinderportemonnaie met inhoud; Thomsonlaan 19, Haarlem een roode kater; hötel Rusthoek, Bloemendaal, een foxterrier; Dr. Kok, Raam- singel 28, Haarlem, een ruwharige terrier; Butter, O. Nassaulaan 60, een gestroomd hondje; Van der Weijden, Dompvloédslaan 11, een paar kin derhandschoenen Vervaart, Lamb, van Dale laan 58, een gouden trouwring met initialen (ge vonden aan het strand); Zandvoorterweg 157, een' gummisnelbinder. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): sleutels, handschoenen kaatsbal. Post Aerdenhout: cricksleutel, sleutel. zou het toejuichen, als deze groote, wilskrachtige figuur, die nu al zooveel crisismaatregelen, helaas met negatief succes, had genomen, te eeniger tijd eens zoo eerzuchtig mocht worden, dat hij het leiderschap van den Bellamystischen staat op zich wilde nemen en een schitterend succes ver werven. Dan zou hij dit „volk op krukken", zooals hij (wederom helaas!) zoo treffend tragiseh het huidige Nederlandsche volk karakteriseerde, op heffen tot een nieuwe- en gelukkige gemeen schap, gegrondvest op naastenliefde en broeder schap. In die samenleving, zal den jongen menscli tot zijn één-en-twintigste jaar gelegenheid geboden worden, zich door oordeelkundige opleiding te bekwamen voor de maatschappelijke taak, waar toe aanleg en kennis hem bestemmen. Die taak zal hij met toewijding en opgewektheid vervullen tot zijn vijf-en-veertigste jaar, om daarna zijn plaats aan jonge, frissche krachten af te staan én een onbezorgde levensavond tegemoet te gaan. De Bellamy-Vereeniging draagt een uitge- Ziektekostenverzekering voor den Middenstand BESTUUR: de Ileeren: II. F. Jantzen, Burgemeester van Westzaan A.- P. Versluys, oud-ontvanger der Regis tratie, Heemstede. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van_ Koophandel, Haarlem. Dr. VV. L. Wolff, oud-lid van den Volksraad in Nederlandsch-Indie, Heemstede. Medisch Adviseur: Dt. W. J. Talsma, H'lem Direct. Admin.: H. Steinmeiei, Haarlem Kantoor: Ramplaan 92,.Tel. 16589. PARTICULIERE BEHANDELING Vrije keuze: Arts, Apotheker, Ziekenhuis, enz. Eventueele Winst voor de Verzekerden. Billijke Premies. Vraagt inlichtingen. Warmoesstraat 10, Haarlem Bloemend.weg 53, Bloemendaal Bloemend.weg 255, Overveen Telefoon: 10547 23039 - 22292 schim", volgens andere met „niet verwezen lijk" omgezet moet worden), om te bewijzen, dat hersenschimmen wel degelijk verwezenlijkt kun nen worden. Hij dacht daarbij aan het beeld, dat den architect voor oogen staat, aan „dien schim zijner hersenen", als hij zich tot het ont werpen van een waarlijk monumentale schep ping zet en hoe toch deze utopie tot een sehoone werkelijkheid gemaakt kan worden. Aan de wankelmoedigen, die zuchten: „Ja, het is schitterend, maar hoe krijg je het er door. want de mensehen zijn zoo slecht", zou spreker een hart onder den riem willen steken, door de overweging, dat negentig proeent der huidige strafvorderingen, betrekking hebben op ver- mogensdelicien en dat deze vergrijpen in de Bellamy-maatschappij automatisch verdwijnen moeten. yl£ A Als de profetie van den grooten Amerlkaansehen econoom en mcnschenvriend Edward Bellamy jn vervulling gaat en dht dit gebeurt, is voor'spr. onbetwistbaar zeker dan zal iedere Neder lander het recht hebben op een gelijk aandeel in arbeid en welvaart, gevrijwaard tegen werk loosheid en armoede. Als dan onze kinderen met verbijstering denken aan den tijd, waarin der jeugd, uit. de bedeeling melk, schoenen en kleertjes, etc. moesten ver schaft worden, terwijl de melk bij stroomen in den sloot geworpen, het vee afgeslacht werd, de kleeren zich in de magazijnen opstapelden en als zij u dan zullen vragen: „Vader wat hebt gij gedaan om dien nood te keeren?" Wat zal dan uw antwoord zijn Met deze gewetensvraag besloot de heer Bogaard zijn met gloed uitgesproken rede. Het warm applaus bewees hem, hoezeer de hoorders dit ver toog op prijs stelden. De voorzitter deelde daarna medé, dat op 20 dezer in het gebouw voor den Protestantenbond te Haarlem door de „Vereeniging Bellamy" een groote openbare bijeenkomst zal gehouden worden, waarop vier sprekers elk twintig minuten het woord zullen voeren en waarschijnlijk een decla- inatrice den avond door haar medewerking zal opluisteren. B. VOOR UURWERKEN! Voor Verlooingsringen Luc. Prins Schoterweg *i GOED EN GOEDKOOP i—l sproken neutraal- en economisch karakter: ze heeft een veiligen ondergrond door haai naasten liefde. Daarbij heeP zij ook een academisch karakter en wil zij staathuishoudkunde, thans door de staatseconomie verdrongen, tn' haar volle ontplooiing brengen. Zij is er, wat dit laatste betieft, van overtuigd, dat, als er ondei de invloedrijke staatslieden, werkelijke staathuishoudkundigen geweest waren er nu niet zooveel ellende zou heerschen. Eveneens betwist zij de gangbare stolling, dat de zoogenaamde „hoogere gebieden" geseheiden moeten blijven van de economie; zi,; is integen deel de mcening toegedaan, dat b.v. de vrede eenvoudig een structuurverandering der econo mie is. Spr. maakte deze uitspraken door voorbeelden voor zijn hoorders duidelijk. Evenzoo deed bi' ook met het begrip „Utopie" (dat volgens sou mige woordenboeken roet het woord „hors' i MODEVAKSCHOOL. blWe willen onze lezeressen gaarne attent maken op de sinds November 1938 gevestigde, zeer goede Modevakschool in de Jan Willem Frisolaan 10, tegenover de Oranje Nassaulaan. Dit is een afdeeling van de ruim 27 jaar be staande Kon. goedgekeurde Vereeniging van Modevakscholen in Nederland, met meer dan 100 scholen door het geheele land. Dames en jonge meisjes kunnen zich dagelijks aangeven voor de lessen, welke door een gediplo meerd leerares van deze vereeniging wordt ge geven, We venvijzen voorts naar de advertentie, voorkomende in dit nummer. 1,0e WINKELS: KI. Houtstraat, hoek O. Gracht; Rijksstraatweg 8 en 289; Kleverparkweg; Amsterdamstraat: alsmede Slijterij „De Leid- sche Hoek", Leidschevaart, hoek Leidsche- straat. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodlg om te stoppen) 2 X 2 maal zoo qroot!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2