Steradént IJl IJ Rijwielen: Gebr. Beekman GAZELLE, RALEIGH en ROYAL ENFIELD EN MUIS HOE HET TREKVOGELSTATION TE ROSSITTEN WERKT, RODONT Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Donderdag 6 April 1939 ^rredM HET WONDER VAN DEN VOGELTREK. Doozena 50 en 90* PGENEESMIDDEL TÉGEN HUIDAANDOENINGEN PREDIKBEURTEN IN DIVERSE PRIJZEN EN UITVOERING Nieuwe Aansluitingen Rijksteiefoon 7 REINIGT UW In busjes van SO en 90 cf., bij apothekers en drogisten DAGELIJKS IN De lente komt. De vuurtoren van Memel meldt: Richting voornamelijk Z.O. naar de Nehrung, waar in liet duingebied de hoofdtrek begint. Bovendien een belangrijke trek naar het Z.O. langs liet Meme- lerdiep. Tussehen O en 9 uur 's morgens 286.000 trekvogels". „Ulmenhorst meldt: Trek der sperwers in twee afdeelingen. Hoogtepunt der eerste op 7 April (in drie uur 207 jonge vogels) Hoogtepunt van den trek der kraaien op 25 April (van 10 uur) 's morgens tot zonsondergang 62.000 kraaien)". Zoo gaat het verder, bladzij na bladzij, in de dagboeken van het vogelobservatorium te Ros- sitten, de grootste inrichting van deze soort in geheel Europa. Zij groeien aan tot dikke boek doelen en vullen groote archiefkasten. Doch daar blijven zij niet begraven, integendeel, al die be richten worden gesorteerd, gerangschikt, met el kaar vergeleken, en uit den overvloed van mate riaal verkrijgt men tenslotte een bruikbaar hand boek over den hoofdverkeersweg der trekvogels, de Kurische Nehrung. Rondom het Kurische Haf bevindt zich een geheel net van waarnemings posten, die tot taak hebben, materiaal te ver zamelen omtrent een der meest raadselachtige natuurverschijnselen. Over de Kurische Nehrung de smalle landtong, die het haf van de zee scheidt, voert geen spoorweg, geen autoweg. Er rijden slechts ouderwetsehe voertuigen van de hier wonende boeren overheen. Toch bevinden wij ons hier op één der voornaamste verkeerswegen van Europa. Hier komen de reusachtige scharen trekvogels bijeen, die uit Noord-Europa, vooral uit Zweden en Finland afkomstig zijn en geza menlijk den veiligen landweg volgen, dien de landtong in de zee vormt, om daarna weer hun eigen weg te gaan. Wij zouden deze landtong een brug kunnen noemen, waar de verschillende verkeerswegen zich even vereenigen, om vervol gens weer uiteen té gaan. RAÏÏENOÖöoËir eveneens doodelijk voor rat en muis doch ongevaarlijk voor huisdieren en pluimveekost AO c. per doos Rossitten ligt nu halverwege op die brug. Voor het waarnemen der trekvogels had men geen betere plaats kunnen kiezen. Zes kilometer ten zuiden van het observatorium houdt het bosch op; de vogels moeten daar dus over open terrein vliegen en zijn goed te zien, zoodat men op deze plaats een belangrijke waarnemingspost kon op richten, het reeds genoemde Ulmenhorst, waar in den trektijd dagelijks tussehen 6 en 9 uur 's morgens een half millioen vogels passeeren. Er is misschien geen tweede dorpje ter wereld, dat zoo klein is (Rossitten heeft slechts 600 inwo ners) en tegelijk zoo bekend. De aandacht van alle ornithologen richt zich op dit punt, doch bovendien vindt men hier een school voor zeil- vliegers, die het afgeloopen jaar 261 leerlingen telde van 8 verschillende nationaliteiten, terwijl er geen dag voorbijgaat, zonder dat er één of meer buitenlandsche zeilvliegers in het plaatsje vertoeven om aan de school een korter of langer bezoek te brengen en de kennismaking met dit centrum van één der modernste sporten aan te knoopen of te hernieuwen. Bovendien wordt de roem van Rossitten nog verbreid door een geheel leger van kleine gevleugelde propagandisten, die om de pootjes een ring met het opschrift: ,,Vo- gelwarte Rossitten Germania" dragen en over alle zeeën der Wereld vliegen. Het werk der waarnemers. Waaruit bestaat nu het werk der w'aarnemers? Om te beginnen hebben zij een aantal vragen te beantwoorden, vragen, die een systema tische Waarneming noodzakelijk maken. Zoo is het b.v. bekend, dat de trekvogels ge woonlijk vliegen met een snelheid van 50 tot 70 km. per uur, terwijl de hoogte, waarop zij vliegen, afhankelijk is van de soort vogels. Zij varieert meestal tussehen enkele meters en enkele honderden meters boven den grond of de zee en bedraagt slechts bij uitzondering 2000 Ji 3500 m. In den herfst worden dagelijks af standen tot 200 km. afgelegd; inliet voorjaar nog meer. Om nu te weten te komen, in hoeverre het opbreken der vogels en hun gedrag tijdens de vlucht van weersomstandigheden afhanke lijk is, wordt in de eerste plaats geregeld en nauwkeurig opgenomen, hoeveel vogels er pas seeren. Zoo kan men voor elke vogelsoort liet begin, liet toe- en afnemen en het einde van den trek bepalen. Deze resultaten worden vast gelegd in een soort kalender, die zich van jaar tot jaar eenigszins wijzigt, zooals ook het weer van jaar tot jaar varieert. Wanneer men echter beschikt over trekvogelkalenders van een groot aantal jaren en deze met de meteorologische gegevens vergelijkt, dan kan men den invloed van het weer op den trek nauwkeurig bestu- deeren. Om echter een betrouwbaren trekvogelkalen der te verkrijgen, is liet noodig om dag en nacht onafgebroken waarnemingen te verrich ten en daarbij steeds de grootste zorgvuldig heid te betrachten. Waarnemingen vanuit één bepaald punt is dan ook niet voldoende. Alleen op de landtong, de kusten van liet haf en die van Noord-Sandand heeft men reeds 12 waar nemingsposten op belangrijke punten opge richt. Zij zijn met betrouwbare medewerkers bezet, die de passeerende vogels moeten tellen en tegelijkertijd de vliegrichting vaststellen. De „geheime trek", een door Prof. Tliiene- mann ontdekt verschijnsel, wordt met behulp van een vliegtuig gecontroleerd. Bij dezen „gehei men trek" trekken om nog onbekende redenen afzonderlijke groepen langs een route, die bui ten liet gewone reisgebied ligt. En tenslotte wordt ook zooveel mogelijk materiaal verzameld. Men luistert naar de geluiden, die de vogels maken, zoekt systematisch de verlichte maan schijf af en verkrijgt voorts belangrijk materiaal van de vuurtorens. En dan kan men ook vee) omtrent de plaats van herkomst en liet reisdoel der trekvogels te weten komen door telkens enkele exemplaren te voorzien van een ringetje aan den poot om zoo liun gangen te kunnen na gaan. Het ringen. Een georganiseerde waarneming van deze door ringen geidentifieeerde vogels is het eenige be trouwbare middel om nauwkeurig bet doen en laten der trekvogels en hun verblijfplaatsen te weten te komen. Door de andere waarnemingen kan men wel nagaan, lioe en wanneer de trek plaats vindt, doch niet van waar uit en waarheen. In 1899 bedacht de Deen Mortensen echter dit middel en twee jaar later werd het voor bet eerst toegepast door Prof. Thienemann, den stichter van het observatorium te Rossitten. Deze had n.l. vernomen, dat de bewoners van Rossitten elk vóór- en najaar met ongeduld de reusachtige zwermen kraaien afwachten om ze als ze even uitrusten, te vangen en op te eten. Van die massavangsten door de bevolking van de Kurische Nehrung besloot Prof. Thienemann nu gebruik te maken voor zijn proeven. Hij voor zag de gevangen vogels van ringen, Het ze weer vrij en verspreidde tegelijkertijd door alle landen een oproep om alle teruggevonden ringen, met vermelding van datum en plaats der vondst, aan hem terug te zenden. Inderdaad kwamen spoedig daarop uit de meest verschillende landen van Europa ringen aan van kraaien, welke levend of dood in handen waren gevallen van mensehen, die den oproep hadden gelezen. Waarheen trekken zij? Zoo kon voor het eerst met zekerheid worden vastgesteld waarheen de vogels getrokken waren, welke route zij hadden genomen, welke af standen zij hadden afgelegd en hoe lang zij daar over hadden gedaan. Het was het begin van een systeem, dat thans in vrijwel alle beschaafde landen wordt toegepast of gesteund. Het resultaat is bevredigend; van het millioen vogels, dat in 1927 van ringen werd voorzien, zijn er tot dusver 35.000 teruggevonden. In de karthotheek van het observatorium kan men zwart op wit den levensloop van duizenden trekvogels vinden, als was liet een politiebureau voor de vogelwereld. Doch wat hier omtrent de vogels bekend is geworden, vormteen nieuw raadsel. Zoo is bijv. gebleken, dat de uit West-Europa af komstige ooievaars via Zuid-Frankrijk, Spanje Krab ben verergert de kwaal en maakt U ontoon baar. Bestrijdt de oorzaak van nw ondragelijke last en folterende jenk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk be- daren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoodat de hnid zich kan herstellen. Flacons 75 ct., f. 1.50 en f2.50 bij Apothekers en Drogisten. en Marokko naar de West-Afrikaansehe kust trekken, terwijl die uit Oost-Europa daaren tegen over den Balkan, Klein-Azië en Palestina naar Oost-Afrika trekken. Nu trekken ooievaars zooals bekend, in groe pen met een leider aan de spits; zij vliegen slechts overdag en worden vrij oud, zoodat de conclusie voor de hand ligt, dat zij afgaan op een zekere ervaring, die van de eene generatie op de andere wordt overgebracht. Een proef van Prof. Thiene mann heeft echter bewezen, dat deze opvatting onjuist is, dat de ervaring niets beteekent. De proef werd genomen met groote aantallen jonge ooievaars, die op liet observatorium werden opgevoed en zoolang werden vastgehouden, tot alle ooievaars reeds lang waren weggetrokken. Toen eerst kregen de jongen hun vrijheid terug, en nu bleek het, dat zij geheel uit zichzelf, zonder de leiding van ervaren oudere vogels, dadelijk de juiste route volgden en zonder dralen recht op het verre reisdoel afgingen. Deze proef is slechts één van de vele, die dienen moesten om het materiaal te leveren voor een werk. dat in de wetenschappelijke lite ratuur een geheel eenige plaats inner' n.l. een trekvogelatlas! Deze atlas is san- eid door E. Schüz en H. Weigold, de lei. 1 an de trekvogelstations te Rossitten en II< 'd. en bevat 170 geografische kaarten, waa et verloop van den trek is aangeteekendel de routes van de groote massa als de mules van afzonderlijke vogelgroepen. Voor het eerst in de geschiedenis der wetenschap zijn hier de omzwervingen van bijna, alle vogelsoorten over de aarde aangegeven op de kaart, even nauw keurig als-de spoorbanen op een spoorwegkaart. ZONDAG 9 APRIL. BL0EMENDAAL. Ned. Herv. Gem„ v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Zendingscollecte. Tweeden Paaschdag v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Zendingscollecte. Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Radio-uitzending op golflengte 245.9 M. Nederl. Prot. Bond, v.m. 10.30 uur de heer E. J- van der Brugh, van Tiel. Universeele Eere dienst (Soefi-Beweging) Centrum Bloemendaal (bovenzaal „Vreeburg", Kerk plein 16), v.m. 11 uur. spr. mevr. Cnoop- Koopmans; onderw.„Pasehen-opstanding". 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem„ v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Zendingscollecte. Tweeden Paaschdag v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Zendingseolleete. AERDENH0UT. Ver. Rel. Kring, v.m. 10.30 uur Prof. Dr. E. J. van Holk, hoogleeraar fe Leiden. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur Ds. R. II. Oldeman. Goeden Vrijdag n.m. 7 uur II. Avondmaal. Geref. Kerk, v.m. 9.45 en n.m. 5.30 uur Dr. W. G. Harrenstein. Geref. Kerk (H.V.) Goede Vrijdag n.m. 8 uur de heer K. v. d. Berg. Zondag v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer K. v. d. Berg. Maandag geen dienst. HAARLEM. F.vang. Luth. Gem„ v.m. 10.30 uur Ds. C. H. Brandt. Koorzang. Tweeden Paaschdag v.m. 10.30 uur Ds. G. J. DuyvendakKoorzang. Goeden Vrijdag n.m. 7.30 uur Ds. G. J. Duyvendak. Avondmaal. Eglise Wallone (Begijnhof) a 10 h. 30 Service et Sermon, 3 ième collecte pour la reslauration pas de l'Ecole du Dimanche. Pasteur Mare. Jospin. Remonstr. Geref. Gem., v.m. 10.30 uur Dr. A. II. Haentjes. Vrijdag 14 April n.m. 8.15 uur bijeenkomst van den Studiekring voor I.eekenarheid (Wilhelminastraat 22). Spreker de heer Ger- brands over „Hoe werden en worden gebrand schilderde ramen gemaakt in geest en tech niek" (met lichtbeelden). Geref. Kerk (Kloppersingelkerk), v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. C. Veenhof. Zondagsschool 12.301.30 uur. Openbare school, Tetterodestraat, hoek Santpoorter straat. Jongensclub (tot 12 jaar), Woensdag 78 uur; idem boven 12 jaar, Woensdag 89 uur: Meisjesclub (tot 12 jaar). Woensdag 78 uur; idem boven 12 jaar, Maandag 7.008.30 uur. Bibliotheek voor kinderen en volwassenen Vrijdag 78 uur. Bibliotheek en alle clubs in de Potterstraat 4. Geref. Kerk (Wilbelminakerk), v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk), v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof, N.m. 5 uur Ds. A. M. Boey inga. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk), v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk (H.V.), v.m. 10 en n.m. 5 uurDs. G. W. van Deth. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Tweeden Paaschdag geen dienst. Nederl. Ver. van Spiritisten „Harmonia", afd. Haarlem II (Soc. Vereen., Zijlweg 1), v.m. 10.30 uur Wijdingsmorgen. Spreekster: Mevr. I,. Servaas Smits-Peletier, uit Den Haag. Onderwerp: „Paschen". Helderziende waar nemingen: Mevr. J. Remmers-v. d. Lans. Soefi-beweging. Universeele Eeredienst (gebouw „Tot Nut van het Algemeen), Lange Veer- straat 10, v.m. 11 uur Mevr. K. Blauw. Onder werp: „Opstanding". Rozekruizers Genootschap, Bakenessergraclit 13, n.m. 7.15 uur Tempeldienst met lezing. Spr.: de heer J. Leene. Onderwerp: „De ijzeren wet". Onafh. Relig. Gem. (Oranjeplein 9), Goede Vrij dag n.m. 8 uur lis. A. II. de Jong. Paasch Zondag v.m. 10.30 uur dezelfde. Bloemendaal Bloemendaalscheweg52-54 ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.), v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed. Goeden Vrijdag n.m. 7.30 uur Openbare Be lijdenis en II. Avondmaal. Ds. P. van fier Vloed. 29845 25604 21617 27621 24802 25102 21619 21419 21817 18121 29854 29851 2J416 25504 21918 13011 27623 29853 21815 24006 24005 24008 25503 15806 Aveling, H. A., Heemst. Dreef 157, Heem stede. Bakker, F., oud-hoofdkam oor chef P.T.T Ned. O.I., Kleverlaan 233. Blikman Sartorius N.V., Zijlvest 45. Brown Sophie WTest, pianiste, Zandv. laan 36, Heemstede. Buijs, F. W„ schildersbedrijf, Middenweg 133. Christiaans, J. M. P., directeur Woning inrichting ,,'t Binnenhuis", Pijnboomstr. 31 Di ectiekeet bouwwerk Kinderhuissingel (II. E. van Deest). Hemert, G. van, huis- en deeorsehilder en glasverzekering, Oude Groenm. 22 rood. Hespen, Zr. M. C. van, gedipl. zieken- en kraamverpleegster. Ramplaan 61. Koster, P., rijwielstalling en reparatie, Korte Rozenstraat 1. Krniderink Zn„ Fa. G. J., boek- en handelsdrukkerij, Borneostr. 48, Heem- Kube König, mevr. de Wed. C., Heemst. Dreef 117, Heemstede. Meister-v. d. Vliet, nievi. de Wed. J. M., Oranje Nassaulaan 48, Overveen. Montessorischool Ver., de Bloemendaal- sche, Vijverweg 27, Bloemendaal. Paasman, B. J., mach.- en grofsmederij, Oranjeboomstraat 162. Riel, C. H. van, adjunct hoofd van het Telefoondistrict, Wilhelminapark 20. Schade v. Westrum-De Booij, mevr. M., Rijnegomlaan 5, Aerdenhout. Schutter, W„ timmerman-aannemer, Mar- kiezenfabriek, Binnenweg 1, Heemstede. Serphos-Natsie, Ripperdapark 26. Spierings Kleedermakerij (filiaal van Clivia- laan 4 te Heemstede), Bloemdaalscheweg 119, Bloemendaal, b.g.g. 26783. Struijcken Co., N.V., ijzer- en staal_ handel, Rotterdam, vert. G. v. d. Hulst Marsstraat 84. Veen, E. H. van, Rijperweg 1, Bloemen daal. Vos, A„ vertegenwoordiger N.V. Nederl. Spoorwegen Reizigersvervoer, Zaanen- laan 123. Vos, J. M., Kleverparkweg 58, woonhuis (Tarvo Meelfabriek). HAARLEMSCHE RIJ- EN JACHT- VEREENIGING. Jachtrit. J.l. Zaterdagmiddag organiseerde de Haar- lemsche Rij- en Jachtvereeniging een jachtrit, welke voor het grootste gedeelte uit een duin- parcours bestond. Na om halfdrie aan de meet bij de uitspan ning „Kraantje Lek" te Overveeen het sein tot vertrek te hebben gegeven, leidde de jager- meester het gezelschap stapvoets langs de harde wegen in de richting van den Bloemendaal- schen Zeeweg, welke werd overgestoken. Reeds spoedig werd het sein gegeven voor de 1ste run, die door een afwisselend duinterrein voerde. Na den Zeeweg opnieuw te zijn gepasseerd, volgde een 2de run door de duinen in zuide lijke richting. Tet hoogte jvan het „Grand Hotel" daalden de ruiters naar het strand af. Hier zette men de 3de run in, welke eindigde bij het „Zuiderbad". Tot slot volgde een run om het snelst over het Visscherspad, waarbij aan het veld toe stemming was verleend den fieldmaster te pas seeren. Als prijs voor den snelsten ruiter loofde de jagermeester een zadel met beugels uit. Bij „Kraantje Lek" werd de uitslag bekend gemaakt. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, herinnerde de jagermeester eraan, dat deze laatste jachtrit van dit seizoen op 1 April viel, zoodat de afmetingen van het uit geloofde model ook in overeenstemming waren met de gewoonten van dezen dag. Hij over handigde hierna een miniatuur-zadel aan den prijswinnaar, den heer V. P. H. Klep «n aan de dames-deelneemsters bloergen. 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 7