Vrijdag 5 Met 1939 De Vrijwillige Brandweer Jubileert. J FOTO ENGEL Overzicht van een Voordracht Haarlemsche Diner-Vereeniging 1 Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. h.t.3. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AAAAAAAAAAAAAA Ter herdenking van haar vijftienjarig be staan hield de Vrijwillige Brandweer „Bloemen- daal" op 2 Mei j.l. receptie in de gerestaureerde feestzaal van hotel „Roozendaal" te Overveen. Deze ruime zaal, in haar thans vergroote af meting, haar fraaie, nieuwe stoffeering en dito kunstverlichting, bleek zich uitnemend voor dit doel te leenen en bood met haar bloemen- en palmenversiering een feestelijken aanblik. Twee leden van het korps in brandweer-uni form gekleed, waren bij den ingang geposteerd om de bezoekers naar de plaats van ontvangst te dirigeeren. Daar wachtten hen het voltallig bestuur der jubileerende vereeniging en de ove rige leden, onder leiding van zijn voorzitter, commandant J. Meeuwig. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, opende de rij der sprekers, die de vereeniging bij de herdenking van haar stichtingsdatum kwamen gelukwenschen. Hij werd gevolgd door de heeren mr. P. J. Prinsen Geerlings en mr. J. C. M. Nieuwenhuijs, voor zitter, resp. secretaris van de „Vereeniging Buurtbelangen AerdenhoutBentveld", den heer Boers, namens de brandmeesters van Am sterdam, de heeren H. Lohman en J. M. Barn- hoorn, namens de „R.K. Middenstands-vereeni- ging, Onderafdeeling van de Hanze", den heer C. B. Posthumus Meijjes, gemeenteraadslid, de heeren J. H. Dicks en A. B. Zon, bestuursleden der „Buurtvereeniging Overveen", den heer C. Verschoor, inspecteur P.E.N., den heer A. Hiem- stra, commissaris van politie, den heer Jac. P. Koelemy, als secretaris der „R.K. Muziekver. Euphonia", de heeren A. C. de Wit en J. Ver- zijlbergh, commandant, resp. waarnemend com mandant der Velsensche brandweer, den heer J. H. Dicks, namens „de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming", den heer C. J. v. d. Broek, commandant van het Brandweer-college „De Tien" te Haarlem, dr. C. Spoelder, rector gym nasium, als voorzitter der Haarlemsche Brand weer, en verder het volledig bestuur hiervan, de heeren E. de Graaf en B. Kuyl, namens de „Bloemendaalsche Reddingsbrigade", den heer L. J. M. Bouvy, gemeenteraadslid, en den heer Kraaijer, fabrikant van brandweerkleeding enz. te Wormerveer. Alle afgevaardigden lieten hun goede wen- schen voor de jubilaresse vergezeld gaan van een schoone bloemenhulde, die zich harmonisch aanpaste aan de verrukkelijke rozen door den heer A. J. v. Schooten, eig. van hotel „Roozen daal" geschonken; bovendien bood genoemde heer Kraaijer nog een moderne signaalfluit aan voor het doorgeven van commando's, waarmede na beëindiging van het officieele gedeelte der plechtigheid, met gesloten knalpot even werd geproefstoomd. Commandant Meeuwig beant woordde de verschillende sprekers en liet zich daarbij kennen als een prettig en gevat impro visator. De receptie droeg een min of meer in tiem karakter en getuigde van den goeden geest, die er onder de 50 leden en 4 stafleden, welke het korps telt, heerscht en van den nauwen band, die hen samenbindt. Een treffend staaltje hiervan gaf onder meer de heer H. J. Eichhorn, secretaris van het bestuur en, evenals de com mandant en 15 andere heeren, vanaf de oprich ting lid der vereeniging: deze heeft n.l. zóó zeer zijn hart aan het korps verpand, dat hij, nau welijks van een maandenlang ziekbed opgestaan, het gewaagd heeft, persoonlijk aan dit heugelijk gebeuren deel te nemen. Welke andere korpsgeest is er ook denkbaar in een vereeniging als deze, die, zonder eenige gemeentesubsidie, alle kosten voor dienstklee- ding, verzekering, vergoeding bij ongevallen, operaties enz. zelf bekostigt? Een dergelijke vereeniging, van zoo'n groote beteekenis voor onze dorpsgemeenschap, bieden wij gaarne onze felicitatie bij haar lustrum aan en onze beste wenschen voor haar verderen bloei! B. LENTE KOOP NU EEN NIEUWE CAMERA I bij G E W E L D I G E SORTEERING KLEVERPARKWEG 7 TELEF. 162 4 6 Q NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING AFD. HAARLEM EN O. Ochtendwandeling. Onder leiding van den heer G. L. van Eynd- hoven werd Zondagmorgen een aardige wande ling gemaakt door het mooie terrein van het Vogelenzangsche bosch. Het Primula-weitje was prachtig, maar ook op verschillende andere plekjes lichtte het zachte geel van de stengel- looze sleutelbloem (Primula acaulis), tusschen het paars van viooltjes. Speenkruid bloeide, hondsdraf, kruipend zenegroen, doovenetel, koe koeksbloem, pinksterbloem, klimopeereprijs, kleine veldkers. Op het grasveld bij het huis mooie exemplaren van knikkende vogelmelk. De vogelkers bloeide, de kardinaalsmuts stond vol bloemknopjes. En dan de schoonheid van het jonge blad der boomen: beuken, de zilverwitte Populus alba, de mooie roseroode bladknoppen van eschdoorn, de dofzwarte van de esch. We zagen grutto's wlup, scholeksters, kieviten; hoorden tureluur, de koekoek, de nachtegaal, de groote lijster en het geroffel van een specht. Ruitjesbovist, een oranje slijmzwammetje en eenige morieljes vormden de oogst aan padde stoelen, terwijl de heer van Eijndhoven de aan dacht vestigde op de roest op speenkruid, mijt op vogelkers en op de sporenrijpe zwarte vlek ziekte op eschdoorn. „Gletscherwater". Met een zeer mooien avond heeft de afd. Haar lem gisteren haar lezingseizoen afgesloten door de vertooning van de film „Gletscherwater", op genomen en toegelicht door den heer D. van Sijn. Voor dezen avond bestond groote belangstelling. De film volgt de rivier de Rhone van af haar oorsprong als zij als een bruisende bergbeek on der de geweldige gletschermassa's uitschuift. We zien hoe, door het samenvloeien met wilde zij - stroompjes zij wordt tot een machtige romanti sche stroom, die in het meer van Genève even tot rust komt. Dit vischrijke meer is het jachtgebied yan de zwartbruine wouw, een echte vischvanger. Bij Genève perst de Rhone zich weer in z'n stroomdal en vervolgt als snel stroomende rivier haar loop tot zij in het diepe blauw van de Mid- dellandsche Zee zich verliest. De troostelooze zoutvlakte van de Delta lokte niet tot kampeeren, zoodat de tent werd opgesla gen in het Rhone waterbosch, waar de dwergoor- uiltjes fluiten, honderden nachtegalen zingen, doch waar ook de boschratten de tent met hun bezoek kwamen vereeren. Zelfs slangen ontbra ken niet; ze hadden gelukkig geen doorboorde giftanden en werden door de bevolking als „boschpaling" genuttigd. Daar werden ook de kunstig gebouwde nestjes van de buidelmeezen gevonden. Een in de boomen aangebrachte schuil- tent maakte het mogelijk het leven van de kwak en de zilverreiger te observeeren. Mooi waren de opnamen van de hop, die een oud spechtennest in gebruik had genomen. Het verhaal, dat de hop zijn eigen nest bevuilt bleek niet waar te zijn: de onaangename reuk wordt waarschijnlijk veroorzaakt door klieren van het jonge dier. Uit de insectenwereld viel de merk waardige bidsprinkhaan op. In het uitgestrekte steppegebied werd gezocht naar de nesten van grielen. Daar vindt men kud den schapen uit duizenden dieren bestaande, maar daar leven ook de halfwilde zwarte stieren, die het den onderzoeker soms zeer lastig maak ten en het filmen beletten. De ondiepe zoutmeeren (etangs) zijn het ge bied van de Flamingo's en in de ontoegankelijke moerassen broeden de steltkluuten. Opnamen van de zigeunerfeesten in het vis- schersplaatsje Santes Maries, welke met stieren gevechten in de arena beëindigd worden, vorm den het slot van deze zeer mooie film over de Rhone. o ONWILLIGE KOEIEN. bl— Dinsdag Wilde een boer zijn koeien naar het Weiland brengen. De beestjes bleken er echter niet erg op gesteld, Want zij zwommen door een vijver en kwamen weer op straat terecht. Met behulp van gemeentewerklieden werd nog maals een poging gedaan, echter Weer tevergeefs. Nadat de politie met het feit in kennis was gesteld, werd besloten de koeien weer naar binnen te brengen. o JUBILEUM H. M. KRIMP. blDen 15en Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer M. II. Krimp, als teekenaar in dienst trad van de gemeente Bloemendaal. In deze periode werd hij achtereenvolgens bevorderd tot opzichter-teekenaar, technisch-ambtenaar, tech- nisch-hoofdambtenaar en in 1930 aangesteld tot techniscli-hoofdambtenaar ip algemeenen dienst met de onderscheiding „waarnemend directeur" van P. \V. Voor hij in Bloemendaal in dienst trad, Was hij werkzaam bij verschillende architecten- bureaux te Amsterdam en Hilversum. Zijn inte resse voor de bouwkunde bracht hem er toe, tijdens zijn Bloemendaalsche jaren 't diploma voor 't bouwkundig examen te verwerven en later de studie voor de Middelbare acte te volbrengen. Zij, die van hun belangstelling in dit jubileum willen doen blijken, vinden daartoe gelegenheid op Maandag 15 Mei van 2 uur n.m. af in het gebouw van P. W. aan den Brouwerskolkweg te Overveen. o NAAR HUIS TERUGGEBRACHT. blDe politie heeft Dinsdag op den Zeeweg een 10-jarig jongmensch uit Haarlem aangehouden, die na een huiselijke oneenigheid er vandoor was gegaan. Hij is naar de ouderlijke woning terug gebracht. o VEREENIGING „HAERLEM". blDe leden van de Vereeniging „Haerlem" zullen een bezoek aan het Gemeentearchief en het Rijksarchief in de Provincie Noordholland brengen op Zaterdag 6 Mei e.k. De archivarissen, mej. Dr. G. H. Kurtz en de heer R. D. Baart de la Faille hebben zich bereid verklaard het gezelschap rond te leiden en van voorlichting te dienen. Tevens zijn er een aantal belangrijke archiefstukken, kaarten, prenten, enz. tentoongesteld. o GEHOUDEN DOOR DR. J. D. BIERENS DE HAAN TER CONFERENTIE VAN INDISCHE STUDENTEN OP WOUDSCHOTEN TE ZEIST. Het menschelijk geslacht leeft op aarde niet op de wijze van plant en dier, die hun bestaan uitvieren en daarbij beperkt blijven binnen hun existentie-gebied. Deze vormen met de bodem gesteldheid waarop zij leven en in het verband van den uiterlijken kosmos het Rijk der Natuur. De mensch wordt wel in dit natuurrijk geboren en blijft daarmee door tallooze banden verbon den, maar zijn levensbestemming ligt hier niet. Het 19de-eeuwsch naturalisme heeft gepoogd het menschelijk wezen als fijner georganiseerd type binnen het natuurrijk zijn plaats te geven, doch heeft gefaald in zijn poging. De mensch heeft in de wereld een opdracht, deze: om een hooger levensgebied te stichten, een geestes gebied of Rijk van den geest, dat tegenover de natuur als beschaving wordt aangeduid, hoewel deze term geenszins uitdrukt de vol heid van hetgeen is bedoeld. In dit andere is al aanstonds te onderscheiden tusschen twee niveau's, waarvan de tweede een hoogere lig ging heeft dan de eerste.De eerste is het gebied der civilisatie, de tweede die der kuituur. De mensch is door zijn levensgesteldheid als vanzelf gedwongen zich tot deze hoogere niveau's op te werken. Leeft hij in een natuur rijk dan is dit hem niet alleen gunstig door dat hij zonder de gaven der natuur niet zou kunnen bestaan, maar ook ongunstig doordat zij op honderd wijzen zijn bestaan bedreigt; maar niet alleen de natuur waarin hij zich be vindt bedreigt hem, ook de natuur die hij in zichzelf bevindt: zijn eigen driften. In zijn kamp tegen de natuur waarin hij zich bevindt, sticht hij een rijk van civilisatie: in zijn kamp tegen de natuur-in-zich sticht hij een kuituur. Civilisatie is de vestiging van een maatschap- pelijken ordestand, een staats- en gezinswezen, een arbeidsverband en woonorde, een verkeers- intichting en weerbaarheid en talloofce vereeni- gingen en verbanden, instellingen en organisa ties, die het menschelijk bestaan verheffen boven den natuurstaat en de natuur den mensch dienstbaar maken. Hier is hij de Prometheus, de vindingrijke, en wat hij tot stand gebracht heeft vrage men aan de huidige techniek. Het machtigst civilisatie-instituut is de Staat die tot taak heeft ordening van al datgene dat te omvangrijk is geworden voor het per soonlijk initiatief, en bescherming der gestichte instellingen en hunner leden. De staat oefent recht door erkenning van de persoonswaarde zijner burgers en hoedt zich om te Worden totalitair. Zoowel in de primitieve als in de moderne samenleving is hij de machtigste der civilisatie-instellingen. Maar nooit is de civilisatie af, en zij wordt steeds verstoord terwijl zij wordt gebouwd. Tal looze krachten, zoowel van binnen als van bui ten werken haar tegen. Men denke slechts aan natuurrampen, revoluties, oorlogen en vorm- verstarringen. Daaruit blijkt, dat de mensche- lijke bestemming op hooger niveau ligt: het kuituurrijk. Dit is saamgesteld uit de geestelijke goederen, waarden of ideëen van innerlijk ka rakter: het ware, het goede, het schoone, saamgevat en overtroffen in de idee van het heilige. Geen dierlijk wezen is den mensch in de schepping dezer waarden voorgegaan. Wat de idee van het ware voor den mensch beteekent blijkt uit dien machtigen toeleg van weten schap en wijsbegeerte en van godsdienstig begrip, die aan de eeuwen hun adel verleent. De idee van het goede gaat alle nutsstreven te boven en de idee der schoonheid is van zoo hooge beteekenis, dat zij een der eerste geluks goederen uitmaakt waarin zich de ziel verheugt. Deze ideëen zijn innerlijk bezit en toch wer kelijkheid, niet subjectieve gesteldheden, die Tel. 14393 - Bakenessergracht 27 - Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijsf 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen). Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. in werkelijkheid bij het natuurrijk ten achter staan. Dit blijkt al aanstonds hieruit, dat zij zich omzetten in daden: stichting van weten schappen en filosofische stelsels, stichting van zedelijke verhoudingen, schepping van kunst werken. Zij zijn een rijk van werkelijkheid doordat zij niet maar menschelijke vindingen zijn, doch door den mensch volgens hooger op dracht tot stand gebracht. Waarden bestaan slechts door den mensch, maar door dezen als orgaan van den scheppenden Algeest, en dus als verwerkelijking van een hoogeren wil. Zij zijn niet uitvindingen, maar ontdekking in men- schelijken vorm van hetgeen van der eeuwig heid in de bedoeling van den Schepper ligt. Vandaar dat zij vormen een Rijk der kuituur, meerder dan alleen maar een menschelijke gees tesgesteldheid. In het kuituurrijk komt de mensch tot zijn vrijheid. Onvrij zijn wij inzoover wij deel uit maken van het natuurrijk uiterlijk en inwen dig. Vrijheid is innerlijke vrijheid, waarin wij de wet onzes wezens vervullen, hetgeen geschiedt in onze bewustwording van de ideëen. Het civili satie-rijk staat in den overgang van de men schelijke onvrijheid naar de vrijheid, overgang van natuurrijk naar kuituurrijk. Dit weten van de levensniveau's geeft den mensch een achtergrond aan zijn dagelijkschen levenstaak. Tot zoover de met veel belangstelling aan gehoorde voordracht. Wij geven onze lezers in overweging dit num mer van ons blad te bewaren of dit overzicht uit te knippen om als verkort schema op te ber gen in het laatste werk van Dr. J. D. Bierens de Haan, dat wij onzen intelligenten lezers raden aan te schaffen: het Rijk van den Geest. o PERSONALIA. blIn de te Hoorn gehouden algemeene ver gadering van liet Centraal Genootschap voor Kinderlierstellings- en Vacantiekolonies is be noemd tot lid van den Raad van Toezicht de heer T. Boersema uit Overveen. o VROUWEN VREDESGANG 1939. De Vrouwen Vredesgang, die dit jaar voor de zesde maal gehouden wordt, zal Woensdagmiddag 17 Mei a.s. om half drie van de Admiraliteitskade te Rotterdam vertrekken. Langs Admiraliteitsstraat, Oostzeedijk (beneden) SpeelmanstraatLusthofstraat, Weteringstraat, Vlietlaan, Oudedijk, Vredehofweg, Rozenburg laan, Oranjelaan, Prinses Julianalaan, Vredehof- Weg, Kortekade, Iloflaab, Oostzeedijk (beneden), Wordt in zwijgenden optocht naar het sportterrein Woudcstein geloopen, Waar een korte sluitings bijeenkomst zal plaats vinden. Onder leiding van mevr. M. C. Grimberg- Iluyser uit Rotterdam zullen gezamenlijk enkele liederen gezongen Worden; adhaesiebetuigingen, uit het buitenland ontvangen, zullen worden voor gelezen en het lid van het Centraal Comité, mevr. A. Tromp-De Jong uit Zandvoort, zal een slot woord spreken. Reeds velen gaven zich voor deelname aan dit stil getuigenis voor den Vrede op. Wie het nog niet deed, stelle zich in verbinding met het plaatselijk comité of met de administratie van het Centraal Comité, Laan van Meerdervoort 19, Dep Haag. De aan het deelnemingsbeWijs gehechte spoor- coupon geeft recht op een goedkoop retourbiljet- met de Ned. Spoorwegen. VAN HET BESTUUR. Gisterenavond, 3 Mei, was dan de eerste ver gadering voor de Luchtbescherming voor Haarlem- West. En de velen uit onze omgeving zullen het met mij eens zijn dat de groote zaal van het Krelage-huis te klein bleek te zijn, zoo groot was de belangstelling. Wij hebben met aandacht naar de voordracht van den heer Tenkinck geluisterd en zijn allen wel tot de conclusie, gekomen dat door de burgerbevolking veel en heel veel zelf zal moeten worden gedaan wil er in tijden van gevaar geen paniekstemming ontstaan, met als onver mijdelijk gevolg veel meer menschenlevens kosten dan noodig zou zijn. Het is zeer juist gezien van den lieer Tenkinck, dat in tijden van oorlog in z.g. 3-ploegenstelsel zal moeten worden gewerkt of wel de wacht gehouden. We hebben dus veel vrij willigers noodig. Geeft u toch nu direct op, wie maar even kan, voor het te laat is. Vooral veel dames voor eerste hulp en mannen voor het her stellen van eventueele schade aan gas, water en electra zijn welkom. De le Secretaris, B. G. BOS. Bloemveldlaan 7. VAN DE ONTSPANNINGSCOMMISSIE VOOR LEDEN. Excursie naar Heineken's Brouwerij te Amsterdam, Wij herinneren hiermede aan onze vorige be richten omtrent bovengenoemde excursie en deelen mede, dat nog gelegenheid bestaat zich hiervoor in te schrijven. De tocht vindt plaats Zaterdagmiddag 20 Mei a.s. Het maximum aantal deelnemers is 35. Nadere berichten omtrent uur van vertrek enz. volgen in dit blad van volgende week. Voor zoover de tocht nog niet is volgeboekt per den datum van verschijning van dit blad, kunnen leden zich opgeven aan onderstaand adres. De Secretaris der O. C., Ramplaan 98. C. F. STROOSNIJDER. BRIDGE CLUB „HAARLEM-WEST". Woensdag j.l. stonden wij weer plotseling voor moeilijkheden door te late afzeggingen. Het komt helaas nog te vaak voor, dat van sommige leden op het laatste moment afzeggingen binnenkomen. Dit is zeer onaangenaam, niet alleen voor hen, dié hun tijd besteed hebben aan een bepaald speel plan voor dien avond, maar ook voor de leden zelf. Ditmaal hadden de leden er echter geen strop aan. We moesten wel van ons voorgenomen plan afwijken en besloten daarom op het laatste moment een drive te houden. Vier prijsjes werden beschik baar gesteld, twee in de N.Z.-lijn en twee In de O.W.-Iijn. Deze werden veroverd door de paren Dames Kuijk-Stevens en de Heeren Kuijk-Van Belle. En nu nogmaals het verzoek bij verhindering vroegtijdig bericht te zenden aan de bekende adressen. De Ned. Ver. voor Luchtbescherming heeft voor Haarlem-West een openbare vergadering uitge schreven op Woensdag 3 Mei. Naar aanleiding daarvan is onze vlagge-drive uitgesteld tot Woens dag 10 Mei a.s. Voor de Commissie, A. C. STEVENS, Secf.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5