Raadszitting Bloemendaal ARGUS II ARAGE D. J. JANSSE Vrijdag 26 Mei 1939 Bloemendaal - Telefoon 22276 Hl Agent voor: Overveen, Bloemendaal, Santpoort, Velsen, IJmuiden m Kleinbeeld-camera met gekoppelde afstandsmeter, lens F 3.5. Prijs f 75.Kleinbeeld-camera's vanaf f 22.50 tot f 349.75. WÈÈÈË Direct uit voorraad leverbaar. POSTMA, Korte Kleverlaan 4, Bloemendaal, Fotohandel l (Gistermiddag van Z4.30 uur) de grens NoordwijkerhoutBloemendaal in Noordelijke richting, zulks tegen den prijs van f 0.50 per vierkante Meter, te weten: plus minus 60 M2 van N. C. van Haaster, pl.m. 65 M2 van J. P. van Haaster, pl.m. 10 M2 van Th. van Haaster, onder bepaling, dat de kosten van overdracht en het plaatsen van een erfafscheiding voor rekening der gemeente zul len komen. 2. Aan het openbaar verkeer te onttrekken een gedeelte van den Zilkerweg Oostzijde te Vo gelenzang, zooals deze weg" op den Legger der Wegen voorkomt. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. HULPLOKAAL CHE. SCHOOL OVERVEEN. Het bestuur van de Vereeniging voor Christe lijk Onderwijs te Overveen heeft verzocht een zoogenaamd hulpgebouw te willen aanwijzen, ten einde met ingang van 1 September a.s. hierin tij delijk de school orider te brengen, zulks zoolang het definitieve schoolgebouw nog niet gereed is. Naar aanleiding'van dit verzoek deelen B. en W. den Raad het volgende mede: Bij Raadsbesluit van 20 October 1938 is mede werking verleend overeenkomstig artikel 72 der lager Onderwijswet 1920 voor de stichting eener school, staande onder het bestuur van de adres- seerende Vereeniging te Overveen. Onder de kos ten wegens stichting van schoolgebouwen, als bedoeld in aangehaald wetsartikel, zijn mede be grepen de uitgaven, welke tengevolge van de tij delijke huisvesting der leerlingen in hulplokalen uit bovengenoemden maatregel voortvloeien. Mitsdien zal, hangende de door het schoolbestuur ingediende aanvrage, overeenkomstig genoemd wetsartikel de gemeente ook in de behoefte aan schoolruimte hebben te voorzien tot aan het tijd stip, dat de nieuwe school zal in gebruik genomen worden. De kosten van deze tijdelijke voorzie ning maken deel uit van de totale stichtingskos- ten, zoodat: a. Het bedrag der door het school bestuur te storten waarborgsom dienovereenkom stig wordt verhoogd en b. de buitengemeenten in verhouding tot het aantal uit die gemeenten afkomstige leerlingen jaarlijks in de kosten van dit hulpgebouw en de inrichting daarvan zullen bijdragen krachtens artikel-86 der wet. Aangezien geen hulpschoolgebouw, dat daar toe is ingericht, aanwezig is, hebben B. en W. overwogen of een nieuw houten hulpgebouw moet worden gesticht dan wel of een reeds bestaande localiteit moet worden ingericht. Nu de gemeen te reeds over een solide, steenen localiteit de be schikking heeft in het onlangs aangekochte ge bouw op het sportterrein ten Noorden van de Ju- lianaschool hebben B. en W. op financieele gron den gemeend aan de laatste oplossing de voor keur te moeten geven. Zonder groote veranderin gen toch, zal deze localiteit voor zijn tijdelijke be stemming geschikt kunnen worden gemaakt. Het gebouw zal tenslotte weer zeer gemakke lijk voor de oorspronkelijke gedachte bestem ming, n.l. als kleedlokaal voor het aan te leggen sportveld, aangewend kunnen worden. Reeds de bouw van een nieuwe houten hulp- school zou naar de meening van B. en W. onge twijfeld een hooger bedrag vorderen dan de in wendige verandering van het bestaande steenen gebouw. B. en W. stellen dus voor, het bestaande ge noemde gebouw op het sportterrein bij de Juli- anaschool aan te wijzen en hen te machtigen voor de inrichting van dat gebouw het noodige te doen. De heer ROHLING (R.K.) vraagt hoe het Schoolbestuur denkt over de beschikbaarstelling van dit lokaal. Weth. OUWEHAND (C.H.) zegt dat het School bestuur dit lokaal dankbaar zal aanvaarden. De heer VAN RIESSEN (A.R.) vraagt hoe het nu staat met het terrein aan den Korte Zijlweg. Zijn èr weer bezwaren gerezen? De VOORZITTER antwoordt dat de Minister van Binnenlandsche Zaken inlichtingen heeft ge vraagd °ver den bouw via den inspecteur ViU| de Volkshuisvesting. Meer kan spr. er niet val mededeelen. Het voorstel wordt dan z. h. st. aangenomen. (Zie vervolg op pagina 3), Installatie van den heer F. Lanson. Alweer de kwestie: Moet een raadslid vluchten als hij niet stemmen wil? Of moet hij door den bode verwijderd worden? De Schoonheidscom missie overleeft een moeilijke geboorte. De „Kuil" wegens brandgevaar en onkuische taal gesloten. De Christelijke School te Overveen kan met September beginnen. Internaat voor Dienstboden te Aerdenhout afgewezen. „Roermondstad" krijgt haar zin niet. Verdedigingswerken aan het Bloemen- daalsche strand. Gistermiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen Afwezig zijn de heeren Schulz (S.D.A.P.) en Enschedé (Lib.), beiden wegens ziekte, en de heer Bouvy (R.K.) De VOORZITTER wenscht de zieke leden een spoedig algeheel herstel. INSTALLATIE F. LANSON. De heeren Quarles van Ufford en van Till leiden hierna op verzoek van den Voorzitter het nieuw benoemde raadslid, den heer F. Lanson, de raads zaal in. Deze legt de vereischte eeden af en wordt hierna door den VOORZITTER welkom ge- heeten. „Hoewel uw zittingsperiode, naar het zich Iaat aanzien, niet van langen duur zal Zijn, zegt de Voorzitter, hoop ik dat U vruchtdragend Werk in dezen Raad moogt verrichten". (Applaus). SCHOONHEIDSCOMMISSIE. In de vorige zitting staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. inzake de samenstelling eener Schoonheidscommissie. B. en W. zijn van oordeel, dat, ofschoon zij er geen bezwaar tegen hebben dat de tegenwoordige wethouder van Publieke Werken Zitting Zal nemen in die Commissie, zij zich nochtans met diens voor stel, wat de overige leden betreft, niet kunnen vereenigen. Aangezien de wethouder verklaard heeft geen prijs te stellen om zitting in die Commissie te nemen indien die niet wordt samengesteld als door hem is voorgesteld, stellen B. en W. voor om te besluiten, dat deze Commissie zal bestaan uit 3 architecten uit de gemeente Bloemendaal of omgeving, door B. en W. te benoemen. Weth. Prinsenberg daarentegen stelt voor een adviescommissie voor B. en W. in te stellen voor de hanteering van de welstandsbepaling der Bouw verordening, bestaande uit twee door B. en W. te benoemen architecten en den ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht. Wanneer de wethouder van Publieke Werken deskundige is, is deze be noembaar tot architect-lid der commissie. De VOORZITTER brengt thans het voorstel van B. en W. in stemming. Eerst wordt het voorstel aangenomen met zeven tegen vijf stemmen, maar de heer LANSON (die vóór stemde) vraagt hierna aan den Voorzitter of hij zijn stem mag corrigeeren, omdat hij bij nader inzien verkeerd heeft gestemd. De VOORZITTER staat dit toe, zoodat nu met Zes tegen zes stemmen wederom een staking in treedt, waarmede het voorstel van B. en W. is verworpen. Dan moet aan de orde komen het voorstel van Wethouder Prinsenberg. Als de heer Hondius aan de beurt van stemmen is, zegt deze niet te weten hoe hij zijn stem moet uitbrengen; de Voorzitter gaat door, hoewel de heer Hondius zich niet verwijdert, en met 6 stem men voor, 5 tegen en 1 onthouding (de heer Hondius) wordt het voorstel-Prinsenberg aan genomen. Van vele kanten komt protest. De heer Hondius mag zich niet van stemming onthouden, tenzij hij de zaal verlaat, Zeggen sommige raadsleden. De VOORZITTER wil zich uit deze impasse redden door voor te stellen de geheele zaak in te trekken. De heer CASSEE (V.D.) protesteert ten sterkste. Dit is geen regeerbeleid, zegt spr., en in strijd met de waardigheid van den Raad. De VOORZITTER antwoordt, dat de waardig heid van den Raad niet wordt verhoogd, Wan neer een raadslid, als een stemming aan de orde is, zich eerst nog eens moet realiseeren of hij vóór of tegen stemmen zal. De heer QUARLES VAN UFFORD (Lib.) is van oordeel, dat een beslissing nu genomen, niet zooveel zin heeft, omdat een straks komende nieuwe Raad deze decisie weer zal kunnen wijzigen. De heer NOORMAN protesteert weer tegen deze uitlating; de Raad zit er voor om besluiten te nemen. De VOORZITTER zegt, dat de heer Hondius ilMMERMAN EN AANNEMER AARLEM, TELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordjjnen. GEN. CKONJESTRAAT 88. Groote keuze Tuinparasols, Tuin meubels, Strandtenten, nis. enz. moet stemmen of verdwijnen. Ik kan, zegt spr., den bode toch niet roepen om den heer Hondius uit de zaal te laten verwijderen. De heer HONDIUS verklaart dan zijn stem te zullen uitbrengen en de VOORZITTER gaat opnieuw over tot stemming, waarbij het voorstel van weth. Prinsenberg wordt aangenomen, omdat de heer Hondius vóór het voorstel-Prinsenberg stemt. Bijna leed ook deze stemming schipbreuk, doordat de heer Lanson opnieuw zijn stem moest corrigeeren, nadat hij z'n fractiegenoot, den heer Noorman een aan zijn beslissing tegenovergestelde uitspraak hoorde doen, doch de Voorzitter nam met deze correctie maar genoegen en het voorstel Prinsenberg werd met 75 stemmen aangenomen beschouwd (tegen de heeren Van Riessen, Van Till, Posthumus Meijjes, Quarles van Ufford en Ouwehand). JUBILEUM-SUBSIDIE H.O.V. Naar aanleiding van het in de begrootingszit- ting besprokene stellen B. en W. voor, aan de H. O. V., in verband met haar jubileum een extra subsidie te verleenen, groot f 500. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen- VERBETERING WONINGEN BLEEKERSPAD. B. en W. stellen den Raad voor, de gemeente woningen Bleekerspad Nos. 5 en 7 te doen ver bouwen, daar deze woningen geen voldoende ruimte bieden voor een normaal gezin, wat slaap gelegenheid betreft. Volgens de begrooting van den Dienst van Publieke Werken, zullen de verbouwingskosten bedragen f 2.100 en ingeval de achtergevel wordt opgetrokken, hetgeen zeker aanbeveling verdient f 3.000. B. en W. geven den Raad dan ook in overwe ging hun voor bedoelde verbouwing een crediet te verleenen van f 3.000. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) gevoelt er voor het crediet op f 3000.te bepalen, ten einde ook de achtergevels op te trekken. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, nadat de heer VAN RIESSEN (A.R.) de verzekering heeft gekregen, dat het werk publiek zal worden aanbesteed. ASPHALTEERING OOSTERDUINWEG. 'Ingevolge raadsbesluit van 7 September 1922 zou door en voor rekening der gemeente de Oos terduinweg in orde gemaakt worden, welke werkzaamheden in 1927 voltooid moesten zijn. Niettemin werd het in orde maken van den Oosterduinweg steeds uitgesteld, terwijl tot nu toe de Ned. Maatschappij van roerende en on roerende zaken (de belanghebbende exploitatie maatschappij) niet op voltooiing aandrong, waar schijnlijk omdat aan dien weg, voor zooveel be treft het gedeelte van de Munterslaan tot den Bovenweg, nog geen bouwterreinen voor bebou wing in aanmerking kwamen. Door den aanleg van een nieuwen weg op Haarlemsch gebied (Slangenkruidlaan) valt den laatsten tijd op genoemd gedeelte van den Oos terduinweg een aanmerkelijk drukker verkeer dan voorheen waar te nemen. De Oosterduinweg, van de Munterslaan tot den Bovenweg, is thans nog een weg met puin- verharding en geeft bij het drukker wordend verkeer meer en meer aanleiding tot klachten; ook de onderhoudskosten van deze wegverhar ding worden hooger naarmate het verkeer daar op toeneemt. Het komt B. en W. dan ook raadzaam voor, nu zoo spoedig mogelijk tot het asphalteeren van den rijweg over te gaan. Het aanbrengen van straatverlichting en het verharden der voetpaden zou voorloopig nog achterwege kunnen blijven op bedoeld gedeelte van den Oosterduinweg. De aanlegkosten, inclusief straatverlichting en voetpaden, worden geraamd op f 18.000. De kosten van het asphalteeren van den rij weg worden geraamd op f 12.000. Voorgesteld wordt het asphalteeren van den rijweg van het gedeelte van den Oosterduin weg, van de Munterslaan tot den Bovenweg (een lengte van plus minus 600 M.), een crediet te verleenen van twaalf duizend gulden (f 12.000). Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. AFSLUITING VAN DE KUIL. Ingekomen is een verzoek van 21 April 1939 van enkele villabewoners aan den Hoogen Duin en Daalscheweg, om de z.g. „kuil" aldaar als speelplaats voor de jeugd af te sluiten. Adressanten voeren aan, dat vrijwel geen kin deren uit deze gemeente daar ontspanning zoe ken, doch bijna uitsluitend kinderen van elders, die het den omwonenden door schreeuwen en vloeken onmogelijk maken om rustig buiten te zitten, terwijl deze kinderen door het stoken van vuurtjes meermalen groot gevaar voor brand doen ontstaan. B. en W. herinneren er aan, dat zij in het voorjaar van 1937 reeds een voorstel hebben ge daan om de z.g. „kuil" voor het publiek af te sluiten en dit duinterreih te verhuren, op grond van de overweging, dat de baldadigheid der jeugd en dè gedragingen van ouderen geregeld toezicht noodzakelijk maakten. Van verschillende zijde is er toen op aange drongen, bedoeld duinterreintje als kinderspeel plaats in stand te houden. In de raadsvergadering van 20 Mei 1937 werd dit punt aangehouden, doch in de raadsvergade ring van 17 Juni 1937 werd na ampele discussie besloten niet tot sluiting van de speelplaats over te gaan, doch den Zuidelijken toegang op te heffen en het_ terrein alleen overdag open te stellen, dus des" avonds af te sluiten. De omwonenden blijven klagen over den over last dien zij ondervinden van de openstelling van dit duinterrein als speelplaats. B. en W. hebben kort geleden, in April 1939, den maatregel genomen, de speelplaats slechts toegankelijk te stellen voor kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren. Ook dit is echter niet voldoende gebleken. B. en W. meenen daarom nogmaals het voor stel te moeten doen om de z.g. „kuil" als speel plaats op te heffen en af te sluiten. De heer NOORMAN' (S.D.A.P.) zou het wel betreuren als dit terrein definitief werd gesloten. Is er niet de mogelijkheid het terrein b.v. een jaar te sluiten, en het in dien tijd tot een behoorlijke speelruimte in te richten? De heer ROHLING (R.K.) betwijfelt ot het aannemelijk is dat de inwonenden veel last van het kinderspel hebben. Er is bovendien zoo weinig speelgelegenheid, dat spr. dit stukje niet gaarne zou gesloten willen zien. De heer HONDIUS (Nat. Herstel) merkt op dat het terrein gesloten moet worden als men wil voorkomen dat alle geboomte wordt vernield. Het terrein is in trek bij een verkeerd soort jongetjes tusschen 12 en 14 jaar, die in horden uit Haarlem komen, en alles vernielen war er op het terrein is. De heer POSTHUMUS MEIJJES (Lib.) zou er zelfs voor zijn het terrein definitief af te sluiten om het duinlandschap ter plaatse te bewaren. De heer CASSEE (V.D.) herinnert er aan, dat in 1937 reeds over deze kwestie is gediscussieerd. Toen is het terrein open gelaten, doch deze proef blijkt niet geslaagd te zijn, nu de omwonenden zooveel last ondervinden. Spr. zou het terrein tijdelijk willen sluiten, te meer waar er in deze gemeente ook andere speelplaatsen door de goede zorgen van Publieke Werken tot stand zijn ge komen. De heer QUARLES VAN UFFORD (Lib.) zou het terreip alleen openstellen willen, als er vol doende toezicht is. Daar dit echter moeilijkheden meebrengt, gevoelt spr. voor sluiting. De heer VAN RIESSEN (A.R.) meent zich te herinneren dat er ter plaatse toezicht gehouden zou worden. De VOORZITTER wijst er op dat de hinder, aan de omwonenden veroorzaakt, de grootste factor is. De taal, die daar geuit wordt, is niet zoo kuisch als hier in de raadszaal wordt gesproken. Dit werkt nadeelig op de kinderen van hen die in de omgeving wonen. Bovendien gelooft spr. dat de jeugd niet zoo ver is, dat zij zonder toezicht op een dergelijk terrein kan spelen. Spr. gevoelt veel voor een speelplaats, die b.v. aan den Kenne- merweg zou opgericht worden, doch dan uitsluitend onder toezicht b.v. van een jeugdvereeniging. Hierna wordt besloten het terrein tijdelijk te sluiten, terwijl naar een andere speelgelegenheid zal worden gezocht. NORMALISEERING ZILKERWEG. In het belang van het verkeer is het gewenscht het voetpad langs de Oostzijde van den Zilker weg door te trekken tot de grens van Noord wij- kerhout-Bloemendaal. B. en W. stellen daartoe den Raad voor: 1. Ten behoeve van het normaliseeren van den Zilkerweg te Vogelenzang aan te koopen een strook grond aan de Oostzijde van dien weg, over een afstand van plus minus 170 Meter van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2