ELN.DQLkQGA 1 Pinksteren 1939. Vrijdag 26 Mei 1939 Houdt Uw kunstgebit zuiver en rein Vervolg Raadszitting. VUURKORVEN - OPEN HAARDEN m KUNST» SIQD^AQDQW 1 Leerlingen-avond Alie Michielsen. Gemeenteraadsverkiezing 1939. Babyverzorging „Beatrix" 8 door dagelijksche behandeling 'met V, In van SO m 90 c. 11 fl bi| apothekers cn drogisten %0 A JR li w In busjes van 50 én 90 el b- apothekers cn drogisten ïloemendaal in n den prijs van eten: van Haaster, ter, pl.m. 10 M2 epaling, dat de laatsen van een r gemeente zul- r te onttrekken Oostzijde te Vo- den Legger der OVERVEEN. ïg voor Christe- :ft verzocht een aanwijzen, ten :r a.s. hierin tij- n, zulks zoolang niet gereed is. ek deelen B. en •r 1938 is mede artikel 72 der stichting eener van de adres- Onder de kos- )lgebouwen, als 1, zijn mede be- olge van de tij- in hulplokalen voortvloeien, schoolbestuur nstig genoemd de behoefte aan tot aan het tijd- ebruik genomen delijke voorzie- stichtingskos- het school- ienovereenkom- mitengemeenten die gemeenten de kosten van daarvan zullen wet. ouw, dat daar- bben B. en W. moet reeds bestaande Nu de gemeen- localiteit de be- ge- rden van de Ju- inancieele gron- ossing de voor- veranderin- tijdelijke be- gemaakt. zeer gemakke- dachte bestem- aan te leggen ïen. houten hulp- en W. onge- dan de in staande steenen bestaande ge- bij de Juli- te machtigen het noodige ■vaagt hoe het chikbaarstelling dat het School- mvaarden. vraagt hoe het Korte Zijlweg. de Minister gen heeft ge- inspecteur v^jt j er niet van aangenomen. Regelmatig WRIGLE Y'S P.K. kauwen is een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftijd door tandartsen wordt aanbevolen. P.E. zuivert de adem, verfrischt de mond en houdt de tanden gaaf en sterk. Boven dien bevordert P.K. de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. M.T.». Veel genot voor weinig geld: 5 cent VERPACHTING STRANDGEDEELTE. Ingekomen is een verzoek van P. Witkop te Overveen, aan hem en K. Paap te Zandvoort ge durende het jaar 1939 wederom te verpachten het strandgedeelte nabij de strandtrap aan het eindpunt van den Zeeweg. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek te vol doen en de pachtsom te stellen op f 800. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. INTERNAAT VOOR DIENSTBODEN. Ingekomen is een verzoek om ontheffing van art. 1, lid 2 der bebouwingsvoorschriften voor villa „Rijnegom" te Aerdenhout. B. en W. stellen voor, in verband met inge komen bezwaren van omwonenden, de ontheffing niet te verleenen. De heer HONDTUS (Nat. Herstel) merkt op, dat in het betreffende perceel een internaat voor dienstboden zou komen. Zal de gevraagde ont heffing niet verleend Worden, dan zal de totstand koming van dit internaat verhinderd worden. Een dergelijke inrichting die met rijkssusidie Werkt, staat onder zeer strenge controle, zoodat de omwonenden geen hinder Zullen ondervinden. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) wijst er op, dat instellingen als de hier bedoelde tegemoet gekomen moeten worden; men kan niet Zoo'n benauwd standpunt innemen tegenover deze kwestie. Er zal geen schade aan natuur of om geving Worden toegebracht. De heer POSTHUMUS MEYJES (Lib.) Wil het verzoek weigeren. Het karakter van villa- huurt van Aerdenhout Zou door vestiging van een internaat geschaad worden. Ook de heer VAN RIESSEN (A.R.) vindt het niet de juiste plaats om in Aerdenhout een derge lijk internaat te vestigen, evenals de heer QUAR- LES VAN UFFORD (Lib.), die hoopt, dat de aanvrager elders een gelegenheid zal vinden om Zijn inderdaad nuttige instelling te vestigen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. zijn uit gegaan van het standpunt, dat de waarde van de gronden in de omgeving door vestiging van een internaat gedeprecieerd zal worden. De heer ROHLING (R.-K.) stipuleert, dat eventueele aanneming van het voorstel van B. en W. niet inhoudt, een onderschrijving van de bezwaren, die de omwonenden aanvoeren, b.v. omtrent te verwachten vrijages in het tramhalte- hujsje enz. Met deze reserve Wordt het voorstel van B. en W. tot Weigering aangenomen. ONTHEFFING BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. De N.V. Exploitatie Mij. „Roermond-Stad" verzoekt ontheffing van bebouwingsvoorschriften voor het bebouwen van de terreinen ten Zuiden van de Dompvloedslaan. In de vorigejzitting werd dit verzoek aangehouden om het advies van den stedebouwkundig adviseur Ir. Verhagen, te vragen. B. en W. handhaven hun afwijzend advies Wegens afwijking van het uitbreidingsplan. De commissie van Publieke Werken merkt op, dat een Wijziging van het uitbreidingsplan achter wege kan blijven, wijl de nieuwe wegen in de be bouwde kom gelegen zijn en deze wegen worden opgenomen in de tabel van art. 2 lid X der bebouwingsvoorschriften, van Welke be palingen krachtens art. 6 lid 2 dier voorschriften ontheffing mogelijk is De heer POSTHUMUS MEYJES (Lib.) merkt op dat hij ontheffing zou willen verleenen indien de twee blokken aan de Dompvloedslaan ingekrom pen kunnen worden van vijf op vier woningen elk. De heer HONDIUS wijst er op, dat de adviseur geen bezwaar heeft tegen den bouw van blokken van 5 woningen. Hoe staan B. en W. hier tegen over. De heer CASSEE (V.D.) vindt het advies van GED. OUDE GRACHT 19 - TEL. 14811 Ir. Verhagen zwevend, en zal zijn stem gaarne geven aan het voorstel van den heer Posthumus Meyjes. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. in meerderheid uit een oogpunt van rechtszekerheid het verzoek willen afwijzen. Een andere grief is dat op de beslissing van den Raad is vooruitgelóo- pen in verkavelingsplannen, vóór zelfs een besluit is genomen. Weth. PRINSENBERG (R.K.) zegt dat de adviseur* de heer Verhagen, geen bezwaren tegen de blokken van 5 woningen heeft ingebracht, doch zelfs van eenige winst heeft gesproken. Spr. deelt nog mede dat eventueele bebouwing van het terrein i.tussehen Julianalaan en Kleverlaan aan veel zwaarder eisclien zal moeten voldoen. De heer POSTHUMUS MEYJES (Lib.) zegt gaarne zijn voorstel te zullen intrekken ten gunste van het voorstel van B. en W. De wethouder van Publieke Werken heeft nimmer laten merken in de Commissie van Publieke Werken hoe het standpunt van de meerderheid van B. en W. tegenover dit verzoek is, hoewel het reeds tot driemaal toe in den Raad is geweest. Weth. OUWEHAND (C.H.) krijgt den indruk dat in de Commissie van Publieke Werken alleen het standpunt van de minderheid van B. en W. is uiteengezet. Daarom wil spr. nu mededeelen dat hij groot bezwaar heeft tegen het verzoek van „Roermondstad", daar deze de adspirantkoopers al heeft aangetoond, hoe zij hun woningen zouden krijgen vóór er door den Raad toestemming is verleend! Als in de Commissie van Publieke Werken daarover eenig licht zou zijn ontstoken, zou de meening van de Commissie vermoedelijk anders geweest zijn. Weth. PRINSENBERG (R.-K.) zegt niet te willen vragen of weth. Ouwehand in de door hem gepresideerde Commissies de standpunten van een eventueele minderheid van B. en W. ook altijd uiteen zet. Spr. meende, dat het heelemaal niet noodig was om de meening van de meerder heid van B. en W. bekend te maken in de Com missie voor Publieke Werken, omdat deze mee ning uit de raadsdiscussies wel bekend is. De heer HONDIUS (Nat. Herstel) vraagt of het niet mogelijk is het verzoek uit te stellen, omdat er momenteel een andere motiveering Wordt gegeven dan een vorig maal. Er wordt een nieuwe kwestie in 't geding gebracht door be sprekingen met de fa. Rinkema Roosdorp, waarvan aan alle raadsleden de finesses niet be kend zijn. Spr. gevoelt daarom voor uitstel. De heer QUARLES VAN UFFORD (Lib.) wil in deze vergadering een beslissing nemen. Geheel afgescheiden van de aesthetisehe kwestie is er de vraag of ontheffingen mogen verleend worden, Wanneer eenmaal een bouwplan is goedgekeurd. De heer CASSEE (V.D.) onderschrijft deze woorden volkomen. Er worden bij toestemming precedenten geschapen, waarvan de consequenties niet zijn te overzien. De rechtszekerheid gaat teloor, en het is bovendien volmaakt onjuist, dat bekendmakingen worden gepubliceerd, die geheel afwijken van de bouwplannen. De VOORZITTER brengt hierna in stemming het voorstel van den heer Hondius om de zaak uit te stellen; dit wordt verworpen met 75 stemmen (de heeren Hondius, Noorman, Bolle- man, Rohling en Prinsenberg). Het voorstel van B. en W. wordt dan aange nomen met 84 stemmen (de heer Rohling stemt nu vóór). BOUW WOONHUIS. De N.V. Exploitatie Mij. „Roermond-Stad" verzoekt ontheffing voor het bouwen van een Woonhuis aan den Bloemendaalscheweg tusschen perceelen 203 en 223. B. en W. en de meerderheid der Commissie van Publieke Werken stellen voor ontheffing te ver leenen overeenkomstig het advies van Ir. Ver hagen. De heeren Van Riessen, Cassee en Posthumus Meyjes verzoeken aanteekening, dat zij tegen dit voorstel zijn. Het voorstel wordt dan zonder stemming aan genomen. De volgende ontheffingen van Bebouwings voorschriften worden verleend aan: J. H. Baggerman, Bloemendaal, voor het bouwen van twee garages bij drie te bouwen woon huizen aan de Laan van Boreel; A. W. Kant, Aerdenhout, voor het vergrooten van de garage bij perceel Zonnebloemlaan 34; W. G. Kuijck, Bloemendaal, voor het bouwen van een garage met fietsenschuurtje bij perceel Joz. Israëlsweg 9; N.V. 's-Gravenhaagsche Exploitatie Maatschap pij Grootbouw voor het bouwen van een woonhuis aan den Rijperweg, met dien verstande, dat het uiterlijk van de op het terrein aanwezige garage in overeenstemming wordt gebracht met de archi tectuur van de te bouwen villa. VERGOEDING RIJWIELSTALLING. De N.V. Bewaarplaatsen- en Reclame-Maat schappij verzoekt om de door de Maatschappij ten behoeve der exploitatie rijwielstalling Kop Zeeweg aan te schaffen strandrekken, waarvan de kosten maximum f 3000.zullen bedragen, na be ëindiging der overeenkomst over te nemen tegen den kostprijs, verminderd met een afschrijvings percentage .groot 15 per jaar onder bereid verklaring risico van storm- en molestschade voor haar rekening te nemen. B. en W. stellen voor gunstig op dit verzoek te beschikken. Weth. PRINSENBERG zegt tegen dit voorstel bezwaren te hebben geopperd. De Maatschappij heeft eenerzijds verplichtingen voor de outillage te zorgen, anderzijds acht spreker het afschrijvings percentage te laag. Spr. zou willen voorstellen na eventueele beëindiging van het contract, de strand rekken over te nemen tegen taxatiewaarde. De VOORZITTER merkt op, dat het publiek er prijs op stelt, dat de rijwielen behoorlijk zijn af gedekt. De gemeente is mede-exploitante omdat zij de helft der inkomsten geniet; door betere outillage kunnen de inkomsten verhoogd worden. Het is dus niet onbillijk, dat de gemeente de kosten mededraagt. Het voorstel van B. en W. wordt dan aange nomen met de stem van den heer Prinsenberg tegen. AANGAAN GELDLEENING. De Raad gaat hierna in geheime zitting ter be spreking van een voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening, groot f 300.000.tegen 3 5/8 rente, met een looptijd van 30 jaar, in gaande 1 Januari 1940. Na heropening der zitting wordt dit voorstel goedgekeurd. KAZEMATTEN AAN HET STRAND. Voorts wordt besloten aan het departement van Defensie tegen f 1.— per jaar te verhuren een gedeelte van het Bloemendaalsche strand nabij den Noordelijken strandafgang, voor den aanleg van verdedigingswerken (kazematten). De zitting wordt hierna gesloten. Met de herinnering aan de prettige uren, die Alie Michielsen ons verleden jaar met haar leer lingen-uitvoering in „Domi" schonk, hebben wij volgaarne haar uitnoodiging aangenomen, ook dit jaar getuige te zijn van de resultaten, die haar onderwijs in muziek en zang, wist te bereiken. En ook ditmaal hebben wij weer genoten van piano- en fluitspel er van eenige zangstukjes, welke laatsten de kleine leerlin gen, zoo guitig en met kristal-heldere stemme tjes wisten te vertolken. Het was ook thans weder de jonge gardemeisjes en jongens, wier leeftijd wij op hoogstens 12 jaar schatten die onze plaatsgenoote op het podium bracht, met ter zijde stelling dus van haar oudere er. deels volwassen leerlingen. Het program ma was met zorg gekozen en bevatte onder andere ook eenige opmerkelijke composities van Alie Michielse zelve, zooals „Het slapend Elfje" en „Dans van de Kabouters", dat door Beppie Hurkemans op de piano verklankt werd en „Een Hazengeschiedenis", een thema met varia ties voor kinderorkest. De jeugdige musici, aan gevoerd door den twaalf-jarigen Henny van Eeuwijk, vormden daarbij met hun verschil lende blaas-, snaar- en slaginstrumenten een volledig orkestje, dat na het Thema, in Pasto rale, Menuet, Gavotte en Rondo, het lustige, onbezorgde hazenleventje schetste; plotseling werd dit hazenfeest gestoord door den komst an een jachtgezelschap, dat zijn jachthoorns Ved schallen en, o schrik! het trommelsla gertje van het hazenkoor r.eerpafte. Algemeene verslagenheid onder de hazenvriendjes; door een „Klaagzang" en een „Treurmarsch" gaven zij uiting aan hun droefheid. Doch een haasje blijft nu eenmaal niet lang treurig en zoo weer klonk ten slotte weer het vroolijke „Thema", gebaseerd op het bekende kinderliedje: „Al in een groen, groen knollen, knollenland". Een derde muzikale verrassing was ook haar „To ren, toren wit en zwart", gevolgd doör „Tok- tok tei", een „Raadsel" en „De Biblebonse Bible- bonse berg", die het zangklasje met veel begrip en hier en daar met grappige gebaartjes onder streept, ten gehoore bracht. Behalve in dit num mer liet het zangklasje zich ook hooren in „Zon netje waar blijf je toch?" van Olkoop, zoomede in „Het hagedisje" en „Poesjenel" van Geertr. van Vladeracken en „De doode Krekel" van R. Chesquière. De beschaafde uitspraak en de dictie vielen te loven. De fraaie Bechstein- vleugel uit Koot's Pianohandel stelde den leer lingen in staat, de proeven hunner bedreven heid in pianospel op 't voordeeligst te doen uit komen en zoo hoorden wij: „The jumping frog", walz 4h, van A. Carse door Rie en Herman Blanke, zoomede van denzelfden toondichter: „Les Cloches" en „J'ai du bon tabac" (4h) door de zusjes Mulder, die hun spel besloten met „Dream time" (6h van E. Adams. Eén dier zusjes, de kleine Nelly, gaf vervol gens: „Schifflein auf dem See" van Th. Kullak. Wiesje Schaak kwam uit met een drietal stukjes van W. Carroll: „Op 't Meer", „Het verdwaalde Lammetje" en „Marsch van de Boeren" (4h), terwijl Marjolijntje Boskamp door „Elf dance" en „On che lake" (4h-, beiden van B. Kirkby Mason, bewees, hoezeer haar spel sinds het vorig jaar gewonnen heeft. Nadat Anny Schaak: P. Zilcher's „lm Traumlande" en „Walzer Klange" had weergegeven, werd het klavier- spel afgewisseld door fluitspel en wel door: „Air" van H. Purcell en „Saltarelle Blokfluit" van Saml. Attaignant", gespeeld door Jon Röme- lingh. Daarna hernam de piano weer haar rechten en speelden Joke Beelin: „Les plain- tes d'une poupée" van C. Frank, vervolgens gaf Greetje Blanke: „Sonatine" van Fr. Kuhlau en daarna Anneke van Rossum: „Des Edel- frauleins Ritt" en „Heimkehr" van F. Burgmul- ler. Toen kwam het paradepaardje van stal: Henny van Euwijk en die speelde verbluffend: Hij gaf uit 't geheugen: „Fantasia d moll" van W. A. Mozart en, van het blad: „Valse Bril- lante" van Fred. Chopin. De pianostukjes van H. Colombatti, die zich onder den aantrekke- lijken titel: „The maiden with the heart of gold" en „Little footsteps' echo" en „The tall pine-tree" aandienen, werden uitgevoerd' door Juultje Janse. Een „Rondo" van Fr. Kuhlau en een „Mazurka" van Fr. Chopin bracht Greetje Hartman, terwijl Henny Laatsch den aanwezigen vergastte op „Allegro" en op „An dante cantabile", beiden van W. Peterson Berger. Een en ander werd door Hans Moolenburgh afgewisseld door blokfluitspel, die daartoe had gekozen: „Bourree" van Leop. Mozart en ,,Me- nuett Blokfluit" van W. A. Mozart. Met het oolijke „Goeien avond Speelman" en (In Maas te Maaslandsluis" van Hendr. van Tus senbroek, voorgedragen door het zangklasje, werd deze goedgeslaagde zang- en muziekavond, die j.l. Woensdagavond in „Domi" gegeven werd, op gelukkige wijze, besloten. Dat belang stellenden in grooten getale waren opgekomen, dat de concertgeefster een stroom van bloem stukken in ontvangst had te nemen en dat haar en de leerlingen een warm applaus ten deel viel, behoeft zeker niet gezegd te worden. B. Nummering der lijsten. blVoor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn de candidatenlijsten als volgt genummerd: 1. R.-K. Staatspartij. 2. Liberale Staatspartij. 3. S.D.A.P. 4. Chr. Hist. Unie. 5. Vrijz. Dem. Bond. 6. Chr. Dem. Unie. 7. Anti-Rev. Partij. No. 2 en 3 hebben (met elk 3 zetels), evenals no. 6 en 7 om de Volgorde op de ranglijst geloot; voor de eerste 5 nummers was door de dw ge plaatste politieke partijen het verzoek ingediend om een voorkeursplaats. tijdens vaeantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZIJLWEG 198 TELEFOON 17200 Want aan U komt de belofte toe en aan Uwe kinderen en aan al degenen, die verre zijn, zoovelen als de Heer onze God daartoe roepen zal. (Hand. II39). Op het eerste Joodsche Pinksterfeest na de hemelvaart van den opgestanen Jesus, zijn diens discipelen bijeen te Jerusalem, dat de geloovige Joden van allerlei ras binnen zijn poorten herbergt. Met oog en oor is deze bonte schare ge tuige van de uitstorting van den heiligen Geest. Zij hoort de eerste prediking aan uit den mond van Petrus. Jesus, zegt hij, dien gij gekruisigd hebt, is door God uit de dooden opgewekt en is ten hemel ge varen. God heeft hem gemaakt tot Heer en Christus. Dit doet deze schare ontstel len. Maar Jesus heeft geen vergelding gepre dikt. Bekeert U, zegt Petrus, en laat U doopen in zijn naam tot vergeving van Uw zonden, dan zult gij de gave des heiligen Geestes ontvangen. Want aan U komt de belofte toe en aan Uwe kinderen en aan al degenen, die verre zijn, zoovelen als de Heer onze God daartoe roepen zal. Sedert klinkt deze roepstem in onze we reld. En al zijn het menschen, die haar doen klinken, het is God, die roept. Daar om zal geen macht ter wereld haar het zwijgen kunnen opleggen. Zij, die zich van Hem geroepen weten, doen haar klin ken in de oerwouden, in de sloppen der steden, in de huizen der welgestelden, in de paleizen der machtigen. Zoo roept God hen, die verre zijn. Voor velen, die zich verheugen op de Pink sterdagen, zijn er geen belangrijker be richten dan de weerberichten; die van dè meteorologische stations en mogelijk ook de politieke, die roet in het eten zouden kunnen werpen, bij het mooiste weer. Zij zitten bij hun radio en luisteren. Het oude en altijd weer nieuwe bericht, dat Petrus op het eerste Christelijke Pink sterfeest heeft omgeroepen, is toch belang rijker. In al onze onvolmaaktheid deel te mogen hebben aan Gods heiligen Geest Als we dat bericht hebben verstaan, zullen we bestand zijn tegen alle teleurstellingen, die meteorologische stations en kansela rijen ons kunnen bereiden. Zoo'n Pinkster feest is een geestelijke recreatie, waaruit meer kracht wordt geput, dan uit welke prettige en nuttige ontspanning ook. Deze Pinksterboodschap is volkomen uni verseel, maar ook volkomen persoonlijk- God roept ons, als wij verre zijn. Verre zijn, al leven wij in een christelijke om geving, al noemen we ons christenen, Maar nooit zoo ver, of wij kunnen Zijn stem verstaan, als wij tijd hebben om stil te zijn. f

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3