's ZONDAGS GEOPEND f=j WAT DE DUITSCHERS IN SPANJE DEDEN A. G. G. M. GIORGIS Zn. D. J. JANSSE aartjes? rdsche bollen r-York Ramplaan- PREDIKBEURTEN Condor-legioen omvatte bijna 20.000 soldaten Woningbureau „Duin en Daal" Korte Kleverlaan 6 Tel. 22868 Amsterdam voteert drie millioen voor Tunnel bij Velsen en ca. 6 ton voor Luchtbescherming AGENDA BEZOEK AAN DE SUNLIGHT FABRIEKEN snel en billijk, monstercol- cage :g 53 en 255 lijk half Augustus, lis in het Konin- icdoeling deze ge- rkt te laten voor dames en heeren irganisatie hiervan irhalve willen ver voor voelen, hun deekonde kenbaar h doe het direct, OS, le Secretaris. TGE" NEDERLAND SKUNST. t bedrijfsleven van ■n met groote schre- oort ongetwijfeld de wij, Hollanders, op >ed de toets der ver- 1 kunnen doorstaan, 'eel zakenmenschen me der Amerikanen, is grootendeels te betrekkelijk weinig ;chen onder het oog kwalitatief gespro- oor den dag kan d er wel over ge- vas om iemand voor :enaar op te leiden, er verschillende uitstekend geschikt !t geheel tot onze en blijkt wel dege- ar aan een Amster- tij verheidsonderwij s i om eerst in Parijs een Nederlandsctie door deze overwe- groote succes der che Reclamekunst, reau Meerkotter en ef genomen om een ;n voor de leerlin- tellingen in Neder- het reclamevak be- toegezegd door: De e Kunsten, Het In- onderwijs, de Am- 1 's-Hertogenbosch, iunsten en Techni- dam, Rec's Teeken en gehouden in het 197199 te Am- Coninklijk Paleis en morgens van 111 4 uur. Zaterdags ang is geheel gratis iet oogenblik bloei- ïe bloembollen op irksche wereldten en naam van ons dduizenden bezoe- de prachtige bloe- trots kan gezegd el van den goeden Fair te danken is het surplus-fonds uitsluitend bij het nt, maar over het En, zooals de cor- New York reeds ige tulpen een der an de tentoonstel- het bloemenland at. De Nederland- k, dat ook uit een onpersoonlijke re- ibben. ZONDAG 4 JUNI 1939. BLOEMENDAAL. N'ed. Herv. Gem. y.m. 10 uur Ds. .T. C. van Dijk. Extra collecte voor de Diaconie. Geref. Kerk v.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur Cand. H. H. Grosheide van Amsterdam. Radio-uitzending op golflengte 241.9 m. Nederl. Prot. Bond geen dienst. Vrije Katli. Kerk (Popellaan. Kinheimpark) v.m. 10.30 uur Gezongen H. Mis. Woensdag geen dienst. Donderdag, Heilige Sacramentsdag. Uit stelling van het H. Sacrament van 4 tot 7.30 uur n.m. Gelegenheid voor meditatie. N.m. 8 uur Meditatie en Lof. t'niverseele Eeredienst (Soefi-bewegingl (Centr. Bloemendaal, bovenzaal Vreeburg Kerkpl. 16, v.m. 11 uur mevr. Kamp-Compas, onderw. „De Goddelijke en de menschelijke liefde". 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. Konings berger van Amsterdam. Extra collecte voor de Diaconie. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. Geref. Kerk v.m. 9.45 en n.m. 5% uur Dr. W. G. Harrenstein. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. D. V. Veld kamp van Valkenburg (Z.-H.). Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer C. Redert. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duwendak. Jeugddag. Eglise Wallone (Begijnhof) a 10 li. 30 Service et Sermon présidé par Mr. le pasteur Mare. Jospin; 3ième collecte pour l'Eglise. Remonstr. Geref. Kerk v.m. 10% uur Ds. G. J. Sirks, Rem. pred. te Amsterdam. Geref. Kerk (Kloppersingel) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 11. Zondagsschool 12.80—1.30 uur: Openbare School Tetterodestraat hoek Santpoorterstr. Jongensclub (tot 12 jaar) Woensdag 78 uur; idem boven 12 jaar Woensdag 89 uur; Meisjesclub (tot i2 jaar) Woensdag 45.30 uur, idem boven 12 jaar, Maandag 7—8.30 uur. Bibliotheek (voor kinderen en volwasse nen) Vrijdag 78 uur. Bibliotheek en alle clubs in de Lotterstraat. Geref. Kerk (Willielminakerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 11. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 12. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 12. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Universeele Eeredienst (Soefi-Beweging) (Nuts- gebouw, Lange Veerstraat 16) v.m. 11 uur, mevr. A. Scliamhart-Scholte; onderwerp: „De innerlijke wereld." Nederl. Vereen, v. Spiritisten „Harmonia" (afd. Haarlem II, Soe. Ver. Zijlweg 1), v.m. 10.30 uur, Wijdingsmorgen, spr. de heer J. P. Smits van Haarlem; onderw.; „Den weg terug"; helderz. waarnemingen: mevr. J. Remmers-v. d. Lans. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Prof. Dr. F. W. A. Korff, Hoogleeraar, van Leiden. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer Reuyl. N.m. geen dienst. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 BERLIJN, 31 Mei. 1939. Naar aan leiding van den terugkeer der Duitsche vrijwilligers uit Spanje, worden thans voor de eerste maal in Duitschland bij zonderheden over de hulp van Berlijn aan Franco gepubliceerd. Plotseling wordt dus het Duitsche volk op de hoogte gebracht van een feit, dat men in het verleden steeds met verontwaardiging ontkende. Sneuvelden er o.v. leden van het z.g. Condor-legioen, dan mocht de oorzaak van hun dood in de overlijdensadvertenties niet genoemd worden. In Spanje vochten immers geen DuitschersHet is intus- schen interessant iets naders over den om vang en beteekenis van den Duitsehen steun te vernemen. Men krijgt daardoor een goed beeld van hetgeen men zooal onder „niet-inmenging" geliefde te ver staan. Zoo hoort men dan thans, dat er reeds eind Juli 1936 door het ministerie van oorlog een bijzonderen staf belast werd met de organisatie van den steun aan Franco. Op dat oogenblik immers scheen de onderneming van Franco hopeloos en dat was voor Hitier aanleiding aan de Spaansche nationalisten hulp te schenken. Een eerste groep „vrijwilligers", ongeveer honderd man sterk, begaf zich op den laatsten Julidag van 1936 als hoogst civiele „reisvereeniging Union" van Berlijn naar Hamburg. Het schip „Usaramo" zorgde voor het transport naar Cadiz. Verdere troepen volgden. Tezelfdertijd bracht men 20 Junkers-trans- portmachines door de lucht naar Spanje. Binnen tien dagen waren alle machines overgebracht. Deze steun was voorloopig nog als zuivere trans portonderneming gedacht. Het doel was, de nationalistische strijdkrachten van Spaansch- Marokko naar Spanje te brengen, wijl de meeste eenheden van de vloot zich in republikeinsche handen bevonden. Inderdaad werden door de Junkersvliegtuigen binnen weinige weken 15.000 man met inbegrip van zware wapens en munitie naar Zuid-Spanje overgebracht. „Jaime I" door de Duitschers gebombardeerd. Intusschen bepaalde dit eskader transport vliegtuigen zich niet slechts tot genoemde taak. Het trad ook actief op. En zoo weet men nu, dat het de Duitschers waren, die het republikeinsche linieschip „Jaime I" zoodanig bombardeerden, dat het met groote averij nauwelijks de haven van Malaga kon bereiken. Op het land zuiveren de intusschen uit Duitschland naar Spanje gezonden jachtvlieg tuigen den hemel tusschen Sevilla en Madrid van republikeinsche toestellen. Langzamerhand schept, na de aankomst van verdere jagers, een eskader verkenningsvliegtuigen, een zware lucht doelbatterij en twee pantsercompagnieën, het Duitsche commando zijn standplaatsen en vlieg velden langs het geheel 2000 km lange front. De overste van den generalen staf Warlimont is, als gevolmachtigd vertegenwoordiger van de Duit sche weermacht en tegelijk als leider van het in Spanje strijdende Duitsche corps, de chef van deze organisatie. Reeds in October 1936 gaat de groep „Drohne" een pantserafdeeling, bestaande uit staf, twee compagnies en een transportcompagnie aan het werk om Spaansche officieren, onderofficie ren en manschappen aan de pantserafweer- kanonnen, vlammenwerpers en dergelijke nieuwe wapens op te leiden en de nieuwe troepen op het slagveld actief te ondersteunen. Reeds sinds Augustus is een groep van specia listen voor artillerie-, mijnen- en -radiowezen als groep „Noordzee" actief bij het leggen van mijnen en maakt zij de Spanjaarden vertrouwd met de door hen aangekochte nieuwe wapens en appa raten. Nieuwe strijdkrachten arriveeren. Langzamerhand gaat men dan inzien, dat aan Franco geen spoedige overwinning beschoren is. Dit inzicht beweegt Berlijn er toe, de reeds in Spanje strijdende strijdkrachten met een lucht- wapencorps te versterken. Dientengevolge komen begin November 1936 in Spanje aan; den groep gevechtsvliegtuigen, een groep jagers, een es- (Vraagt inlichtingen omtrent plaatsing in deze rubriek). Banketbakkerijen MAISON BAGGEN, Bloemendaalscheweg 335, Overveen, Tel. 20216. J. TULLENAAR, Zijlweg 10, Overveen, Tel. 14720. Rollandslaan, Overveen, Tel. 18210. Sigarenmagazijnen C. LINNEKAMP, Verbindingsweg 3, Bloemendaal, Tel. 22505. kader verkenningsvliegtuigen en een eskader zeeverkenners, een versterkte afdeeling voor de luchtafweer en een berichtenafdeeling. In deze verbanden wordt het oude commando ingeschakeld en tot bevelhebber van alle Duit sche strijdkrachten in Spanje wordt de generaal- majoor Sperrle benoemd. De titel „Legion Con dor" wordt nu snel tot een officieel geaccepteer- den naam, die alle in Spanje strijdende Duitsche eenheden omvat. Een belangrijk werk: opleiding der Spaan sche officieren. Maar zooals reeds gezegd: het werk van het Condor-legioen ging verder en dieper. Het werk der „Imker"-groepen (over de groep „Drohne" werd reeds gesproken) ontplooit zich tot een veelomvattende scholing van het nieuwe Spaan sche leger. De later nog met een compagnie versterkte groep „Drohne" bereikte bij de opleiding der Spanjaarden zoo groote successen, dat de Spaan sche leiding ook haar medewerking bij de op leiding van andere wapens inriep. Van het voor jaar van 1937 af werden derhalve onder Duit sche leiding opleidingskampen geschapen, waar in de officieren en onder-officieren van het Spaansche leger geschoold werden. Men schat, dat in deze kampen minstens 50.000 Spanjaarden hun opleiding hebben ontvangen. Van welke een onschatbare waarde deze medewerking van het leger van Franco is geweest, behoeft geen betoog. Daarbij komt dan verder nog, dat de Duit schers, die na het heengaan van generaal Sperrle, die men in Duitschland noodig had, onder leiding van de generaals Volkmann -n Von Richthofen stonden, ook aan het front niet stilzaten. Mag men de Duitsche mededeelingen gelooven, dan waren zij het, die een beslissende nederlaag in den slag bij Guadalajara voorkwamen en het tegen-offensief bij Brunette keerden. Interessant is nog te vermelden, dat de meeste Duitsche strijdkrachten naar Spanje zijn gezon den, nadat Duitschland toetrad tot de non-inter ventie-commissie en de deelneming van Dui- schers aan den Spaanschen burgeroorlog straf baar was gesteld. Deze wet was dus niets anders dan een camouflage. Ten slotte kan nog vastgesteld worden, dat het aantal in Spanje strijdende vrijwilligers heel wat minder vèr van de 20.000 heeft afgelegen, dan men het van Duitsche zijde steeds heeft doen voorkomen. TIMMERMAN EN AANNEMER HAARLEM, TELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquïzen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJESTRAAT 88. Groote keuze Tuinparasols, Tuin meubels, Strandtenten, enz. enz. Kantoor voor Vaste Goederen. Huur en Verhuur - Koop en Verkoop Hypotheek en Assurantiën De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gis termiddag na een korte discussie zijn goed keuring verleend aan een voordracht van Bur gemeester en Wethouders om tot een maximum van f 2.800.000,bij te dragen in de kosten van den bouw van een tunnel onder het Noord zeekanaal ter vervanging van de Velser Spoor brug. BIJ LUCHTAANVALLEN THUISBLIJVEN. Ten slotte dient vermeld te worden, dat de Raad een bedrag van ruim f 570.000,beschik baar heeft gesteld voor het uitvoeren van maat regelen ten behoeve der Luchtbescherming. Van dit geld zal in de eerste plaats hout worden aangekocht voor het treffen van voor zieningen in 93 schuilkelders en voor het bou wen van 280 schuilloopgraven, terwijl voorts gekocht zullen worden zand, ontsmettingsmid delen, chloorkalk enz. Ook zal een centrale doovings- en ontstekingsinstallatie ten behoeve van het lichtnet worden aangebracht. Aan de goedkeuring van deze voordracht ging een breedvoerig debat vooraf, waarbij verschillende raadsleden de opmerking maakten, dat de voor gestelde maatregelen verre van voldoende zijn. Men heeft alleen gedacht aan de menschen, die zich bij een luchtaanval op straat bevinden en niet aan de mensehen, die thuis zijn. Vele raadsleden wezen op de noodzakelijkheid om in tijden van oorlog over te gaan tot een evacuatie der burgerbevolking en zij vroegen of daar omtrent reeds plannen zijn ontworpen. In zijn antwoord zette de Burgemeester, onder wien dQ Luchtbeschermingsdienst ressorteert, uiteen, dat B. en W. van het standpunt uitgaan, dat „thuis blijven" de beste passieve verdediging tegen luchtaanvallen is. Dit standpunt wordt door hoo- gere instanties ook ingenomen en E. en W. kun nen geen aanleiding vinden om hiervan af te wijken. Ten aanzien van de mogelijkheid van evacua tie zeide hij, dat de Raad hiervan nog een nota zal bereiken. Hij wees er echter nu reeds op, dat het bestuur der stad in oorlogstijd in handen is van militairen en dat die dus moe ten beslissen, waarheen en op welke wijze eventueel geëvacueerd moet en kan worden. Luxor Sound Theater: prolongeert „Jongensstad". Rembrandt Theater: prolongeert „Je kunt 't toch niet meenemen". Frans Hals Theater: prolongeert ,,'t Zit in de lucht". Cinema Palace: le film „Het Dubbele Huwelijk" met Hugh Herbert, 2e film: „Moeder's Jongen" met Kay Francis en Dickie Moore. Stadsschouwburg: Woensdag, 8.15 uur Fritz Ilirsch Operette „Bel Ami". De Britsche gezant, Sir Nevile Bland K.C.V.O., C.M.G. bracht met Lady Bland, de Pers Attaché Lord Chichester en een Honorary Attaché Mr. Elliott een bezoek aan de Sunlight fabrieken te Vlaardingen. Het gezelschap met de directie van de Sun- light fabrieken bij de bezichtiging van het bedrijf.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3