@A®AQê fiüiiii Advertenties JfLo^et MBB&P KfM Firma A. Ver nou t SlVJDtBAK EK.CHAAf BLOEMENDAAL TELEFOON 22276 Vervolg Raadszitting. H. BAKKER ZONEN KOMKOMMI GEPANEERD Vrijdag 16 Juni 1939 A'.. *Q/y (Vervole van pas- X.) Weth. OUWEHAND zegt het oude lied weer gehoord te hebben, dat er in dezen Daad slechts één kampioen is die voor de werkloozen striidt, Er is juist door die zijde getracht de werkloozen- regeling niet met volle medewerking door te voeren, waardoor de arbeiders gedupeerd zijn en werk loozen verstoken zijn geweest van kolenbonnen in den winter en nu nog van boter- en vetbonnen. Spr. geeft de heilige verzekering dat hij waar achtig begaan is met de werkloozen en crisisslacht offers, doch er moet op gelet worden dat zij hier gekomen zijn als ondersteunden en het nog zijn. Als normaal werk is indertijd aangenomen blad- harken en straatvegen; spreker is hiermede onder protest accoord gegaan. Spr. juicht het toe dat de werkloozen niet behoeven te stempelen of steenen te tellen, doch men mag niet, zooals de heeren Rohling en Schulz, zeggen dat de werkloozen nor maal werk doen. Het is heel merkwaardig, dat men deze werk loozen Wil brengen in de loonklassen van de gemeente-arbeiders. Men mag niet Sinterklaas spelen met het geld van de gemeente, door hen Ioonen te geven tot f 29.toe. Spr. juicht het voorstel van den heer Hondius toe om de men- schen, die Werken voor derden uitoefenen, de loonen van de C.A.O. te betalen, doch dan moeten deze werken ook gebracht worden op de vrije arbeidsmarkt en niet voor de werkloozen. De heer ROHLING (R.-K.) begrijpt die laatste enen, di met onze werkloozen te maken. Woorden niet. Laten mensel bazen bezig zijn, daar blijven; wij hebben hier die bij andere Weth. OUWEHAND zegt, dat de heele Raad het hiermee eens is, doch wij hebben geen vol waardige arbeidskrachten in de Werkverschaffing. Iemand, die het volle loon krijgt, moet van zessen klaar zijn, doch geen halve kracht. Spr. stelt voor het voorstel van de meerderheid van B. en W. aan te nemen, met deze bepaling, dat de loonen voor de tweede categorie worden vastgesteld, volgens de C.A.O., doch met de restrictie, dat: le. de arbeiders voor werken voor derden uitsluitend uit de vrije markt worden be trokken en ten 2e. dat de werken voor derden niet door de gemeente Worden uitgevoerd, maar bij aanbesteding. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) zegt nog niets te hebben gehoord over zijn opmerking, dat B. en W. verzuimd hebben vóór 1 Juli met een defin- tieve regeling te komen. De heer QUARLES VAN UFFORD zou als conditio sine qua non aan het voorstel willen toe voegen, dat bij betrekking van krachten op de vrije arbeidsmarkt, deze uit Bloemendaal moeten betrokken worden. Spr. tril nog stipuleeren, dat de werkloozen niet worden tewerk gesteld, omdat ze in deze ge meente noodig zijn; dat zou onszelf een rad voor de oogen draaien zijn, want we hebben ze niet noodig doeli helpen hen uit humaniteit, omdat ledigheid des duivels oorkussen is. Weth. PRÏNSENBERG (R.K.) wil duidelijk vaststellen dat het voorstel uitsluitend betreft de menschen die in werkverschaffing werkzaam zijn voor de gemeente, of in werken voor derden. Het is juist dat sommigen boter- en vetbonnen hebben gemist, doch men moet niet vergeten dat zij die niet noodig zouden hebben als zij het nor male loon kregen, zooals de zes raadsleden dit voorstellen. Tegenover den heer Ouwehand merkt spr. op dat de gemeente niet Sinterklaas speelt tegenover de werkloozen, doch van hen in de laatste 12 jaar heeft geprofiteerd. Ons vaste personeel is ondanks de uitbreiding der gemeente niet noemenswaardig uitgebreid; voor de normale functioneering van de gemeentediensten heeft men werkloozen gebruikt, maar niet tegen normale loonen. De belangrijke werken die voor groote bedragen zijn uitgevoerd, mogen voorts bewijzen dat er onder de werkloozen behoorlijke krachten schuilen. Het uitvoeren van werken voor derden door krachten op de vrije arbeidsmarkt grijpt in een principieel punt in, o.a. ten opzichte van den aanleg van wegen en het leggen van kabels. Het is immer het standpunt van de meerderheid van den Raad geweest, dat dit werk in eigen beheer moet worden uitgevoerd. Uitvoering door aannemers is niet altijd effectief gebleken, getuige o.a. een ervaring waarbij gasbuizen door rioleeringsbuizen waren gelegd, die ten slotte een groote verstopping veroorzaakten. De heer CASSEE (V.D.) protesteert tegen een uitlating van den heer Prinsenberg, dat de gemeente heeft geprofiteerd van de werldoozen. Dat zou inhouden dat wij hen tegen te lage loonen hebben laten werken. Maar wij hebben van het begin af aan getracht de menschen te laten werken tegen loonen die f 26.tot f 28.geweest zijn. Nu zijn deze f 21.plus kindertoeslag. Profiteeren we dan van de werkloozen? Dat is een géést waar ik tegen moet protesteeren, zeg spr. Weth. OUWEHANcj (c.h.) antwoordt den heer Schulz, dat wanneer ooit bewust getracht is een regeling om zeep te helpen, dan is het wel de werkloozenregeling geweest. Vroeger werd betaald, o.a. bij den aanleg van de wegen-Gehrels, f 24 loon aan rijp en groen ook aan menschen die in het vrije bedrijf nog geen 16 verdienen kunnen, terwijl de loonen van 24 tot f 33 zijn opgeloopen door den kin dertoeslag, dien de heer Schulz heeft vergeten. Wanneer de Raad zich gaat wijs maken, dat we de 71 man noodig hebben, dan stellen we daar de achterdeur voor open om straks te zeg gen: Nu geven we alle menschen een zwarte pet! Daar wil spr. voor waarschuwen. In 1936 ip dat zelfde kunstje uitgehaald met 25 menschen. Spr. zegt steeds, gewaarschuwd te hebben tegen het apparaat aan den Zeeweg, dat dusdanig groot is dat er maar steeds weer naar werk gezocht moet worden. Als dat in een particulier bedrijf zou gebeuren, zou men gauw moeten stoppen. Spr. heeft niet den indruk gekregen, dat van de werkloozen is geprofiteerd. Er zijn heel wat stakkers bij; er zijn er veel die al circa 10 jaar tot dit corps belmoren en dan is er toch wel iets dat hapert. Spr. is niet zoo bang voor aanbesteden als de heer prinsenberg, die gewezen heeft op fouten bij het gas en waterbedrijf, een bedrijf dat naar elks oordeel toch commercieel buitengewoon goed geleid wordt. Iedereen maakt fouten, en als spr. eens ging opsommen hoewel hij met de personen vriendschappelijk omgaat wat er wel eens bij Publieke Werken is gebeurd, dan zou den er heel wat onverkwikkelijke dingen naar voren gebracht kunnen worden. Spr. beveelt dan het voorstel van B. en W. aan. Weth. PRINSENBERG zegt, dat er een mis. verstand in het spel is ten opzichte van het gas- en waterbedrijf, want het betreffende werk werd door particuliere aannemers uitgevoerd. Ondanks het protest van den heer Cassee houdt spr. vol dat van de werkloozen is gepro fiteerd, omdat de loonen in werkverschaffing al tijd zijn gebleven beneden die van het particu liere bedrijf. Spr. bestrijdt nog den heer Ouwehand over diens opmerking betreffende het apparaat aan den Zeeweg. Deze geluiden zijn meer gehoord. De financieele toestand van de gemeente Bloe mendaal heeft er niets onder geleden. Het is een volkomen miskenning van do functie van Publieke Werken, wanneer men beweert dat er geregeld werk gezocht moet worden. De VOORZITTER sluit zich bij den heer Cas see aan en laat een sterk protest hooren tegen zijn wethouder Prinsenberg betreffende diens uitlating over het profiteeren van de werk loozen. Weth. PRINSENBERG wil nog iets zeggen, maar hem wordt het woord ontnomen, omdat de wethouder reeds tweemaal het woord gevoerd heeft. Dit is niet naar den zin van sommige leden die de discussie willen voortzetten, maar de VOORZITTER oordeelt, dat over dit punt reeds lang genoeg is gediscussieerd, en maakt gebruik van de hem bij het Reglement van Orde ver leende bevoegdheid om voor te stellen, de dis cussie te sluiten. Dit voorstel wordt aangenomen met 87 stemmen (tegen de S.D.A.P. en de R.K.). Dan brengt de VOORZITTER in stemming het voorstel van de zes raadsleden. De heer LANSON (S.D.A.P.), één der voor stellers, die als eerste zijn stem moet uitbren gen, laat zijn voorstel en zijn mede-voorstellers in den steek door tegen te stemmen, waardoor het voorstel met 96 stemmen (die van de ove rige 5 voorstellers en den heer Bouvy (R.K.) wordt aangenomen. Op instignatie van den Voorzitter corrigeert de heer Lanson daarna zijn stem, waardoor in den uitslag geen wijziging komt, het voorstel van de zes raadsleden is verworpen met 87 stemmen, en de werkloozenregeling krachtens het voorstel van B. en W., geamendeerd door het voorstel-Ouwehand, wordt geacht aangeno men te zijn. De heer Enschede verlaat hierna de vergade ring. BOUW KLEUTERSCHOOL De afdeeling Bloemendaal van de vereeniging „Volksonderwijs" verzoekt medewerking voor den bouw van een kleuterschool aan de Acacialaan. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, aangezien de in erfpacht gevraagde grond noodig is voor eventueele uitbreiding van de BornWatersehool. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) bepleit toestem ming van het verzoek, zij het dan wellicht op een andere plaats in deze gemeente, wanneer de school niet op de gevraagde plaats kan wor den opgericht. De heer ROHLING (R.K.) zou het punt eerst in de onderwijscommissie willen bezien. Dit wordt met algemeene stemmen aangeno men. VERKOOP VOORMALIGE POLITIEPOST. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten aan H. van Heulen, wonende te Haarlem, Velserstraat 35, tegen den prijs van zes duizend gulden vrij op naam te verkoopen, nadat overeenstemming zal zijn verkregen omtrent de voorgenomen verbou wing van het gebouw: de voormalige politiepost te Bloemendaal op den hoek van de Busken Huët- laan en den Prof. van Vlotenweg, Zulks onder voorwaarde, dat kooper zoowel voor zich als voor Zijne rechtverkrijgenden op vorenbedoeld perceel, zich verbindt, den in den voortuin staanden linde boom, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana op 30 April 1909 geplant, met de daarbij behoorende aanduiding, goed te verzorgen en in stand te houden, zulks op verbeurte van een boete van duizend gulden door den verantwoordelijken persoon die dan als eigenaar, huurder of gebruiker de beschikking heeft over gemeld perceel, ingeval van niet-nakoming dezer voorwaarde. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. DE WONINGEN OP STOEL's HOFJE. Ged. Staten hebben omtrent het raadsbesluit van 20 April 1939 tot aankoop, verbetering en ver huur van de tien arbeiderswoningen op het z.g. Hofje van Stoel het bericht van den Inspecteur van de Volksgezondheid ingewonnen. Deze komt tot de conclusie, dat de aankoopsom der w'oningen ad f 13.500.ten slotte het bedrag is dat aan de saneering ten koste wordt gelegd. De inspecteur acht de hoedanigheid der woningen redelijk. De aankoop is naar de meening van den Inspecteur gemotiveerd, omdat dergelijke woningen in handen van particulieren, die geen rekening met de gezinsgroote houden, tot ongewensebte woningtoestanden kunnen leiden. Voor de huisvesting van kleine gezinnen (b.v. voor ouden van dagen) zijn deze woningen naar het oordeel van den Inspecteur nog wel geschikt en deze ziet niet in, waarom de exploitatie ook nli 1950 niet zou kunnen worden voortgezet, zooals het wegsloopen der nog aanwezige bedsteden en het aantrekkelijker maken van voor- en achtererf. In dat geval aeht de Inspecteur een uitgaaf van f 13.500.niet te hoog. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten, uit het raadsbesluit van 20 April 1939 te doen vervallen de bepaling onder IV, luidende: „Deze woningen zoo spoedig mogelijk na het overlijden van de beide tegenwoordige eigenaressen aan de bewoning te onttrekken, doch in elk geval tot geleidelijke ontruiming over te gaan na 1 Januari 1950, ook als deze dames of een van hen dan nog in leven -moclit(en) zijn, met dien verstande, dat de alsdan vrijkomende woningen niet meer voor huisvesting van personen Zullen dienen"; alsook de overweging in de considerans van dat besluit, luidende: „Overwegende, dat het voorts gewenscht zou zijn om deze woningen op den duur aan de be woning te onttrekken". Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VLUCHTHEUVEL BIJ DEN VIJFSPRONG IN AERDENHOUT. B. en W. achten het zeer gewenscht een vlucht heuvel te maken op het kruispunt (vijfsprong) van de volgende wegen: Mr. H. Enscnedélaan, Bent veldsduinweg, AerdenhoutsduinWeg en Schulpweg, nabij de school van de Sohoolvereeniging „Aerden- hout-Bentveld". Daarvoor is een verruiming van liet plein op dien vijfsprong noodig, waartoe de gemeente in het bezit zou moeten komen van een stuk grond van den eigendom van Dr. H. van Trigt te Aerdenhout, op den hoek van den Mr, H. Enschedéweg en den Bentveldsduinweg. Deze heeft zich bereid verklaard den grond aan de ge meente te verkoopen tegen den prijs van f 6. per M2. B. en W. stellen den Raad voor den grond te koopen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BIJZONDER ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor, eenige besluiten te nemen ten aanzien van toekenning van ge meentelijke vergoeding, bedoeld in art. 100 der L. O.-Wet en afwijzend te beschikken op de aan vragen, die de jaarwedden betreffen van P. Roest (School Ned. Herv. Gem.) en N. Baaij (Bloemend. Sohoolvereeniging). Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ONTHEFFING BEBOUWINGS VOORSCHRIFTEN Ingewilligd worden verzoeken om ontheffing der bepalingen van de bebouwingsvoorschriften van: a. Nationaal Grondbezit N.V. Den Haag, voor den bouw van een aangebouwde garage bij per ceel Vogelenzangscheweg 44, met dien verstande, dat de garage wordt opgericht in de lijn van de bestaande garage bij perceel Vogelenzangsche weg 42; b. N.V. Prinsenerve Bloemendaal voor den douw van twee aangebouwde en twee vrijstaan de garages bij tweemaal vier in aanbouw zijnde perceelen aan de Braziliëlaan. RONDVRAAG. De heer BOUVY (r.-k.) wijst op den toestand die bij perceel Ter Hoffstëedeweg 20 is ontstaan door afgraving van duin en verwijdering van boomen. Er is een leelijke situatie ontstaan. De VOORZITTER antwoordde, dat bij B. en W. maatregelen in overweging zijn om de omgeving aldaar te consolideeren. AFSCHEID L. J. M. BOUVY. De heer BOUVY (R.K.) spreekt hierna als volgt: Bij de laatste raadsvergadering welke ik heden heb bijgewoond, rest mij de plicht, een woord te spreken tot U burgemeester, als hoofd der burgerij, de wethouders, de leden van dit raadscollege en de burgerij. Sta mij toe eerst het Woord tot de burgerij te richten. Ik heb getracht voor zoover dit in mijn Wij belasten ons gaarne met het plaatsen Uwer in alle dag-, week- en maandbladen zon der eenige prijsverhooging Warmoesstraat 10, Haarlem Bloemend.weg 53, Bloemendaal Bioemend.weg 255, Overveen Telefoon: 10547 - 23039 - 22292 vermogen lag, alle belangen, onverschillig van welke partij, naar mijn beste weten te verdedigen en te behartigen, hierbij den vrede te bewaren, rekening houdende met de sociale zoowel als de economische eischen, waartoe ik mij bij de eeds. aflegging ingevolge artikel 45 der gemeentewet gebonden had. Docli ik had de gebreken die eiken mensch eigen zijn. Wilt mij derhalve voor de ge maakte fouten wel verontschuldigen. Burgemeester en Wethouders zeg ik dank voor hun economisch beleid. U, B. en W. en leden van den Raad, dank ik hartelijk voor de aangename stemming en do prettige samenwerking, welke steeds in ons college heeft geheerscht. Ik spreek den wensch uit, dat deze voor de toekomst ook gehandhaafd moge blijven. Gij weet allen, dat, wilt gij den eed of belofte van trouw, niet breken, in meerdere gevallen het gemeentebelang primair zal moeten zijn boven het secundair partij-belang, hierbij rekening hou. dende zoowel met het sociaal- als met het econo. misch belang. Steeds indachtig dat arm en rijk de. Zelfde rechten hebben, en de rechtvaardigheid boven alles gaat. Dan zal het mogelijk zijn in eensgezindheid langs de wegen van hooge rechtvaardigheid, sociaal gevoel en economie een vrede en orde te scheppen, welke helaas over het algemeen nog het meest in onze hedendaagsche maatschappij ontbreekt. Dan zal deze volkomen samenwerking, het besef van corpsgemeenschap, uit kunnen groeien tot lots- gemeenschap, waarin wij toch feitelijk allen ver bonden zijn. Dan zal Bloemendaal aan de spits staan der in vrede samenwerkende goed beheerde geordende gemeenten, wat ook buiten Bloemendaals grenzen zal doordringen. Bloemendaal, bezield met het devies van het Nederlandsehe kapen„Je Maintieiidrai". En de mooie spreuk: „Eendracht maakt macht". Mocht ik echter in mijn woorden of daden ooit iemand Uwer gekwetst hebben, wilt dit mij dan niet ten kwade duiden. Ik geeft U de verzekering, dat 'het nimmer in mijn bedoeling lag, ooit een Uwer in het minst te grieven, doch vriendschappe lijk in het gemeen belang samen te werken. Daarom hoop ik ook als vriend van U allen te mogen scheiden. De VOORZITTER dankt den heer Bouvy voor de wijze waarop hij heeft meegewerkt aan de taak van den Raad en wenscht hem nog jaren van voorspoed toe. Op een vraag van den heer ROHLING ant woordt de voorzitter, dat het openstellen Van den Militaireweg voor tweerichtingverkeer, een proef betreft. De heer HONDIUS (Nat. Herstel) zegt ook zijn laatste vergadering te hebben bijgewoond, en sluit zich gaarne bij de woorden van den heer Bouvy aan. Ook dezen vertrekkenden senator wordt door den VOORZITTER dank gebracht. De heer CASSEE vraagt aandacht voor de voet paden langs Waldeck Pyrmontlaan en de Prins Hendriklaan en voor den spoorwegovergang aan de Kleverlaan, die nog steeds niet verbeterd is. Weth. PRINSENBERG antwoordt, dat er reeds een groot bedrag aan wegen en voetpaden is be steed, én de door den heer Cassee genoemde paden voorloopig nog niet verbeterd kunnen worden. Spr. zegt toe nog eens bij de Spoorwegen te zullen informeeren hoe de zaak er voor staat. De zitting wordt hierna te 4.15 uur gesloten. o EEN NIEUW VRIES- EN KOELHUIS TE IJMUIDEN. blDoor den heer J. A. v. Asdonk, architect B.N.A. te Bloemendaal is, namens zijne princi paal, de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken IJmuiden, na gehouden onderhandsche aanbesteding, den bouw opgedragen aan den Aannemer den heer P. Cupido te IJmuiden. Dit project is een zeer mooie werkverruiming voor de gemeente Velsen en een groote uit breiding van het reeds zeer groote en omvang rijke bedrijf van bovengenoemde fabriek. Het betreft een Vrieshuis van vijf verdiepin gen hoog van groote binnenwerksche afmetingen, in verband met de koelhuistechniek op bijzon dere wijze geconstrueerd. Aan dit Vrieshuis zijn tevens aangebouwd groote los- en laad- voorruimten voor elke verdieping met elkander verbonden door betontrappen en twee goederen liften, zoodat alle artikelen droog gelost en ge laden kunnen worden. De brandbom op Uw buurmans dak bedreigt U w woning even goed Werkt dus dien buurman op 't gemoed, Die altijd over „later" sprak I SCHILDERSBEDRIJF Voor alle voorkomende werkzaamheden I Pr: LEYDSSTRAAT 72 TELEFOON 21024 Vw/tffö %eesi£ aarFJm fERE-TENTOONSTELLING TER TENIS VAN DEN BEELDI H. A. VAN DEN EIJNI Frans Ha'smuseum te Hai Zaterdag j.l. werd in he Lusetim te Haarlem een Eere-' Vopend ter nagedachtenis van Leldhouwer II. A. van den Eijnd I pe expositie bevat ruim vijft (naronder bevinden zich eenige c Us, benevens een omvangrijk ai Egn Beelden en Bouw-Beeldhouv [en loop der jaren door Van den mtworpen en uitgevoerd. Voort Benton van het Van Heutsz-moi jvia. do beeldgroepen „De Dans", Die Theilung der Erde", details louwwerk aan de „Bijenkorf" te en relief van Nicolaas Beets, I (Levensgang" voor de „Olveh" letails van een klok voor „Het Volt ■oor liet Columbarium te Velsen i ieringen van gebouwen en brugge ■eteekende ontwerpen. Deze tentoonstelling werd geoi rn comité, dat is samengesteld ui) p. W. van Doorn, burgemeester Iroorzitter G. D. Gratama, dire Frans Hals-Museum te Haarlem, roghem, D. J. Steijn Parvé en cl lÜarie Andriessen. l Ook heeft zich een uitvoerig formd. waarin tal van bekend fitting hebben genoemen, te wetei F. Blaauw, C. Blaauw, J. Boetji F. Boot, II. van Borssum Bui Bremer, Prof. J. Bronner, Ir. J Dr. E. A. M. Droog, W. M. Dudok A. Elffers, Dr. H. M. Hirschfeld Boytema, W. A. van Konijnenbur Dr. Gerda Kurtz, Dr. A. A. G. Lefebvre. Th. B. Lelyveld, Prof. J. Luthmann, Prof. Dr. W. Ma bgcr, Jlir. A. van de Poll, Mr. J. J. H. Sauveur, J. Schelling, Wi aluyters, Ir. R. M. Spijksma, R |W. Trillers, N. Vos, Ir. J. van de Ir. A. C. von Weiier, Ir. Mart. A pan Wils, Prof. Ir. Wolff Scheon Iwiers. De tentoonstelling is geopend DE BRUIGOM IN 't Cc 61Door een ingezetene van O1 e politie aangifte gedaan van die lesschen drank. Hiervan Werd ver ode J. M. V„ die door de rechi ehouden. Bij onderzoek bleek, dat het on dienst doen ter verhooging van bij het huwelijk van de dienstbod |in het huwelijksbootje zou stapp De bruidegom, die verdacht w terd in arrest gesteld. Zijn bel van zijn bruid, brachten hem ei jeno'g uit de cel, om den voI| luwelijksfeest te kunnen laten d Het geestelijke vocht was intu bruidje van de hand gedaan, tor echrrche zich met de zaak ben lolitie wist de leege flesschen bij ïaarlem te achterhalen. De poli Verbaal opgemaakt. o :TUUR EN ONTSPANNING biHet Comité voor Natie oor Haarlem en Omstreken 1 acht van hen, die van hun syr Onder de wapenen geroepen n d' blijken, op de zeer gem waarop zij hieraan uitvoering door boeken, plaatwerken, i-d., die voor henzelven welli ielang zijn, beschikbaar te stelh

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2