j rBeschadig mij tl ^Gebruik VI niet\ Sé Sport en Spel. A. G. G. M. GIORGIS Zn. Vrijdag 16 Juni 1939 KAMPEEREN SPORTHUIS TE NUYL PREDIKBEURTEN Ingezonden 53 I OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN s Het Overveense Volkslied. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon Haarlemsche Diner-Vereeniging !Hoe ge moet stemmen. 4 9 KORFBALCLUB „SPORT VEREENT", Bloemendaal-Santpoort. Secretariaat: Bruno Klauwersstraat 5, Sant poort (St.) Gespeeld: Zaterdag 10 Juni: Onder OnsS.V.a 23. Zondag 11 Juni: S.V. 3Oosterkwartier 5 15. Te spelen: Zaterdag 17 Juni: Animo Ready bS.V. b, J.15 uur; Animo ReadyHaarlem b, 4 uur. Beide wedstrijden worden op ons terrein gespeeld. Zondag 18 Juni: Oosthoek 1—S.V. 3, 10 uur, op het Aurora-terrein. Op ons terrein worden de volgende finales der lagere series gespeeld: Animo Ready 3Oosterkwartier 6, 9—,0,50 uur. Animo Ready 3Aurora 3, 10—10.50 uur. Oosterkwartier 6Aurora 3, 1111.50 uur. Oefenen: Maandagavond voor adspjranten onder leiding. Dinsdagavond voor leden (vrij). Donderdagavond voor leden, onder leiding. Zaterdagmiddag voor leden en adsp. (vrij). voor Tenten, Bagagetasschen Grondzeil, Aluminiumwaren. SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD ZONDAG 18 JUNI 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur Cand. Schweitzer van Amsterdam. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Popellaan, Kinheimpark), v.m. 10 uur Gezongen H. Mis. Woensdag geen dienst. Donderdag Feest van den H. Albanus. Ge sproken H. Mis 7. 25 v.m. N.m. 8 uur Toespraak van Priester Ko Borsten, daarna Lof. Universeele Eeredienst (Soefi-beweging) (Centrum Bloemendaal, bovenzaal Vreeburg, Kerkplein 16), v.m. *11 uur mej. Van Braam; onderw. „De heiliging van den arbeid". 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus, SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. Geref. Kerk v.m, 9.45 en n.m. 5% uw Ds. W, G, Harrenstein. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. A. D. Meeter van Watergraafsmeer. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duijvendak, Donderdag v.m. 12.15 uur dezelfde. Huwe lijksinzegening. Eglise Wallone (Begijnhof) Réunion Amnelle A Elswout a 10 h. 30 Service par M. Ie pasteur Mare. Jospin. Geref, Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. A. M. Boeyinga. Bed. H. Avondmaal. Zondagsschool 12.301.30 uur: Openbare School Tetterodestraat hoek Santpoorterstr. Jongensclub (tot 12 jaar) Woensdag 78. uur; idem boven 12 jaar Woensdag 8—9 uur Meisjesclub (tot 12 jaar), Woensdag 4—5.30 uur; idem boven 12 jaar Maandag 78.30 uur. Bibliotheek (voor kindeTen en volwasse nen) Vrijdag 78 uur. Bibliotheek en alle clubs in de Lotterstraat. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. J. W. Siertsema. Bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk (Noord-Sehoterkerk) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. L. Hoorweg. Bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. C. Veenhof. Bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth. V.m. 10 uur Kinderdienst. Remonstr'. Geref. Gem. v.m. 10% uur Ds. H. J. Mispelblom Beyer, Rem. pred. te Leiden. Universeele Eeredienst (Soefi-beweging) (Nuts- gebouw Lange Veerstr. 16) v.m. 11 uur mej. M. Barkmeijer; onderw.: „Het Koninkrijk Gods is binnen in u". Nederl. Ver. v. Spiritisten „Harmopia" (afd. Haarlem II, Soc. Ver. ZijlWeg 1) v.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr. de heer Th. Ver meer van Rotterdam; onderw.: „Mensch, wie wijt gij Waar gaat gij heen helder ziende waarnemingen mevr. J. Remmers-v. d. I.ans. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring, v.m. 10% uur Ds. J. G. Frerichs, Doopsgez. pred. te Haarlem. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed. N.m. geen dienst. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. M„ De „Centrale voor werkloozenzorg" vraagt Uw medewrking! Natuurlijk zult U vragen wat Is en dat doét deze „Centrale"? Zie hier: De Cen trale werd gesticht in 1932 op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom. Heel de Protestantsche Christen heid in Nederland in al haar geledingen steunt en behoort te steunen dit belangrijke werk. Ne gen kampen stonden open in 1938 voor 4551 jeugdige werkloozen, die daar 154.798 dagen ver bleven; het internaat te Haarlem leidde 120 meis jes op voor huisgezin; 647 vrouwen van werk- looze mannen verbleven gedurende eenige dagen in onze vacantie-huizen om geestelijk en licha melijk gesterkt naar huis terug te keeren; 796 mannen brachten een week door in de kampe menten der Centrale. Er werd verder moreele steun geboden aan vrouwen, die dreigden door den nood der werkloosheid overstelpt te worden; er waren vakcursussen voor jonge landarbeiders en voor schippersjongens. Thans mochten reeds 20.000 jeugdige werkloozen den zegen van dit kampwerk meemaken. Toch zouden wij nog gaarne uitbreiden, wat waarschijnlijk wel noo- dig zal zijn, mede tengevolge van de plannen der Regeering met betrekking tot verschuiving van den leeftijdsgrens, waarop jongens en meis jes in het bedrijfsleven mogen gaan werken. En dit werk kon geschieden door de offervaardig heid van Neerland's Christenheid en omdat het werd gedragen door het geloof, dat de Kerken PRACTISCH CHRISTENDOM moeten toepassen voor de door werkloosheid getroffenen. Onze Ko ningin heeft in haar laatste radio-redevoering bijzondere belangstelling getoond voor het lot der werkloozen. Zij gaf U het voorbeeld in me- dedoogen en het verrichten van een daad. Dit vraagt de „Centrale" ook van U. Er is geld noo- dig, veel geld! Voor het werk in 1939 vraagt de „Centrale" EENHONDERD DUIZEND GULDEN! Daarom vragen wij ook Uw hulp en weten, dat U die gaarne geeft. Wij rekenen op Uw bijdrage, die in de week van 19—24 Juni a.s. wordt ge haald. Verdere inlichtingen te verkrijgen bij Boek handel J. M. de Wit (v.h. D. Gorter), Bloemen- daalscheweg 123, Bloemendaal. Namens het Plaatselijk Comité der Centrale voor Werkloozenzorg, J. BRONKHORST, Secretaris. Kinhejmweg 79, Bloemendaal. De inzameling voor dit prachtige doel wordt van harte aanbevolen door: Ds. Chr. de Beus, Ned. Herv. Predikant, Over- veen; Mevr. M. Bierens de Haan-Waller, Bloe mendaal; K. Borsten, Bloemendaal; Ds. J. G, Brussaard, Geref. Predikant, Bloemendaal; Ds. J. C. van Dijlc, Ned. Herv. Predikant, Bloemen daal; Mevr. J. M. Imminkvan der Schalk, Bloemendaal; Mevrouw J. M. de Jong-Van den Boom, Bloemendaal; Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, Burgemeester van Bloemendaal; Mr. F. J. D. Theijse, Bloemendaal. tHM-QJI»*'' COLLECTE TEN BATE DER T.B.C. BESTRIJ DING (OVERVEEN EN BLOEMENDAAL). Het is niet voor den eersten keer, dat een be roep op de liefdadigheid van het publiek wordt gedaan. Telkens luidt de kreet om hulp: dan voor blinden, dan voor geesteszieken, onvolwaardigen, het verwaarloosde kind, T.b.c.-patiënten enz. Waarom Omdat het leger van al deze hulpbehoevenden zoo groot is! Omdat de financiën niet toereikend zijn voor allen, die voor hulp in aanmerking komen, te helpen! Wanneer onze lezers alleen maar willen bedenken, dat er in ons land zoo ongeveer 60.000 personen zijn, die lijden aan de zoo zeer gevreesde volksziekte, de tuberculose en een belangrijk aantal niet in staat zijn de kosten, aan een sanatoriumkuur verbonden, te betalen, terwijl zij, die in één of andere nazorginrichting dienen te worden ondergebracht, eveneens door gebrek aan geld, niet kunnen worden geholpen, dan spreekt het dus haast van zelf, dat, zoolang de van ellende nog zoo groot blijft, door hen, die zich met het bestrijdingswerk bezig houden, elk wettig middel ter hand moet worden genomen, teneinde te kunnen helpen! Heeft het bestuur van de Stichting „Steun fonds van de Vereeniging tot bevordering der be langen van Tuberculose-patiënten in Nederland" ook in het afgeloopen jaar liaar zegenrijken arbeid kunnen voortzetten en aan 179 bedreigde men- schenlevens hulp en bijstand kunnen verleenen, ook voor 1939 hoopt zij met dit mooie werk door te kunnen gaan. Het gemeentebestuur ten Uwent, hetwelk toe stemming verleende tot het houden van een col lecte en dus op moreelen grond ons werk tracht te steunen, stelt u thans in de gelegenheid door het brengen van een financieel offer hen te helpen, die het zoo ernstig noodig hebben. Vandaar een beroep op u allen om op Zaterdag 17 Juni a.s. naar draagkracht te zullen helpen want alleen door het verleenen van uw steun kan veel leed worden voorkomen. Het Comité. 0 (Nieuwe spelling.) 0—- Het locale volkslied heeft in het algemeen geen lang of belangrijk leven. Een te veel aan chauvi nisme, een te gezwollen rhetoriek of een gebrekkige melodie, het zijn de factoren die aan djt dikwijls geforceerde geesteskind de levensvatbaarheid ont nemen. Kunstmatig wordt het soms weer leven ingeblazen en dan gaat het weer in het vergeetboek. Zo had b.v. de gemeente Rotterdam om onna speurlijke redenen bij de onafhankelijkheidsfeesten in 1913 het plan opgevat het Stedelied ('k Heb u lief Rotterdam, met uw drukte en gewoel) op de lagere scholen in te studeren. Enige duizenden Rotterdammers kennen hun volkslied, maar wie van het opgroeiend geslacht? Maar om meer in de buurt te blijven, behalve Bloemendaal heeft ook Zandvoort een volkslied, dat jaren geleden door een zangvereeniging ter plaatse werd ge zongen. (Ik meen natuurlijk niet: We gaan naar Zandvoort aan de Zee, dat is voor de Amster dammers, maar het lied van Ds. C. Swalue, op muziek van N. Kerkhoven). Er Zjjn twee factoren, die het mogelijk maken, dat het Overveense volkslied inderdaad populair kan worden, n.l. de eenvoudige tekst van het eerste couplet en de opgewekte, gemakkelijk in het gehoor liggende melodie. Er is geen enkele reden om op dit moment de propaganda daarvoor aan de orde te stellen. Deze mededeling houdt alleen een aanvulling in op eerdere publicaties. In het adresboek voor Bloemendaal „Help U zelf", jaargang 1936, biz. XVII, heeft Mr. P, Tideman de tekst gepubliceerd, daarbij vermelden de, dat de vervaardiger onbekend was, maar in het Rloemendaalsche weekblad van 14 Aug. 1986 werd mededeling gedaan, dat J. van der Stok, hoofd der O.L.S. te Overveen, de dichter was en dat Willem Wiegant, musicus te Haarlem, het getoonzet had. De zegsman kon de melodie voor neuriën en misschien zou zich iemand beijveren om het Overveense volkslied „uit de volksmond" op te tekenen. Hiertoe is geen reden. De Stads-Bibliotheek te Haarlem heeft in haar collectie handschriften, die thans wegens plaats gebrek een tijdelijke huisvesting heeft in het Gemeente-Archief, onder nummer 187 E 24 het volledige Overveense volkslied, luidende: Hulde aan Overveen, muziek van W. Wiegant. Volgens de titelbeschrijving zou het jaar van compositie ca. 1898 Zijn. Het lied is gezet voor drie stemmen met pianobegeleiding. Het zou m. i. aanbeveling verdienen ook de voorlaatste regel te bisseren. Daar de tekst van dit manuscriptenigszinsafwijkt van de door Mr. Tideman gepubliceerde en wij hier Zeer waarschijnlijk een definitieve lezing hebben, schrijf ik deze in zijn geheel over. Kent ge 't oord in 't groen verscholen, Aan den Zoom van 't Ken'mer duin, Waar men mijm'rend rond wil dolen; Kent gij Hollands bloementuin? Voor dat plekje vaak bezongen, Met natuurschoon overlaan, Heffen Wij door min gedrongen, Onzen duinzang vroolijk aan. Lieflijk dorpje, naar uw beemden Komt de wand'laar blijde heen; Maar hij keert Weer naar den vreemde Noode slechts uit Overveen. Al wat oog en oor kan streelen, Biedt gij hem zoo kwistig aan; 't Vooglenkoor hoort hij hier kweelen, Bloemen geuren langs uw paa'n. Van den stond, dat Filomele, Lente's bode wederkeert Tot in berken en abeelen 't Vinkje vroolijk kwinkeleert, Ziet men hier in deez' gewesten Menigeen de stad ontvlucht, Tijd'lijk zijne woonstee vesten In uw reinen duinenlucht. Nijv're mannen, werkt met eere, Schrander 't hoofd, met jeugdig vuur, Om UW roem steeds te vermeeren, Kunst verzelle steeds natuur! Dan zal 't schoone hier beklijven, Dan zal en dat wensehen wij— Overveen het schoonste blijven In de Ken'mer dorpenrij. Jan G. Schönau. 25Q09 Baaren en Zn., C. van, grondboring en bron bemaling, Spaarnrijkstraat 54. 29956 Bakker, M. L., melkhandel, Binnenweg 80, Heemstede. 21523 Café Marktzicht, J. M. Blommaert, Boter markt 23. 20523 Cohen, H., apotheker, Julianalaan 125, Overveen. 21520 Dekker, Zr. N„ verpleegster, „de Beuk", Beelslaan 1. 21120 Dieges, J. G., v. Dortstraat 72. 27823 Dierendonck, B. van, Tollenslaan 9, Aer- denhout. 21320 Lauinger, K., koopman, K. W. Frisolaan 8, Overveen. 21324 Matheij, J. P., glazenwasscherij en schoon maakbedrijf, Molukkenstraat 38. 27905 Meijer, H. H., boekhouder, Thomsonlaan 87. 21321 Meijers, P., sigarenwinkelier, Gibraltar- Sl'TrVrVl' X 21020 Mohn-Scheffer, Mevr. A. M., Denijs van Hullelaan 11. 29679 Oud-Geerlings, M. B., Valkenburgerplein 22, Heemstede. Nederlandsche Spoorwegen, zie Spoorwegen. 21021 Sigarenmagazijn Wijkhuizen, fa. Leeuwerke, Jansstraat 23. 20924 Sluijs, Mej. H. van der, Brakenburgli- straat llrd» 25205 Suing, B. A., Dir. Handels Mij. E. ter Meulen en Co., te Medan O.K. Sumatra, Mauriciaiaan 15, Overveen. 29762 Weeda, A. M., leerares M. O. Lich. oef., gedipl. tennisleidster dir. N.L.T.B. 21421 Weyers, L., bloemenmagazijn, Rijksstraat weg 100. 12297 Schouten, G., assuradeur, Oranjeplein 27. Tel. 14393 - Bakenessergracht 27 - Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen t 0,90 Idem met soep of toespijst 1,05 Idem met soep en toespijsf 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen). Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. „ZONNESTRAAL" JUBILEERT. In Augustus a.s. zal het 12'/s jaar geleden zijn, dat met het „Zonnestraal"-werk werd aangevan gen. Zooals men weet, stelt de Vereeniging „Zon nestraal" zich ten doel de verpleging van tuber culoselijders van alle gezindten en Uit geheel ons land en staat bij deze verpleging de behande ling met arbeids-therapie op den voorgrond. In Februari 1926 werd hiermede begonnen met een 16-tal patiënten; een groote moderne inrichting met werkplaatsen werd gebouwd en het aantal plaatsen in de inrichting werd gaan deweg opgevoerd tot ruim 180. In 1938 vonden niet minder dan 328 patiënten in „Zonnestraal" verpleging. De achterliggende 1/8 eeuw gaf dus wel een enorme groei van dit mooie werk in dienst van tuberculosebestrijding te zien. Dit was mogelijk dank zij de algemeene offervaar digheid, die in geheel ons land en door alle kringen der bevolking voor dit werk werd be toond, vooral wel op de jaarlijksche „Zonne- straaV'-dagen. De sanatoria genieten geen sub sidie en zoo is „Zonnestraal" ook wel aangewe zen op de publieke offervaardigheid. Zaterdag 24 Juni a.s. zal in deze gemeente de jaarlijksche „Zonnestraal"-dag worden gehou den. Het Comité voor de collecte vertrouwt ook nu weer »op de sympathieke vrijgevigheid der ingezetenen, ook vroeger menigmaal voor dit doel betoond. Het hoopt van harte, dat deze offerdag voor „Zonnestraal" speciaal moge staan in het teeken van het 121/2-jarig jubileum, m.a.w. dat de giften rijkelijk mogen vloeien en het re sultaat der collecte de bijzondere waardeering van het publiek moge vertolken voor het nuttige werk van „Zonnestraal". Wie zich opgewekt mocht gevoelen mee te helpen met collecteeren, wordt vriendelijk ver zocht zich aan te melden bij het secretariaat van het Comité. Het Comité bestaat uit: Dr. G. Kraus, le Geneesheer-Dir. van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Mej. A. M. Gravemaker, Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. Den heer F. Lanson, Verlengde Koepellaan 4, Bloemendaal. Den heer F. Beun, Duinweg, Santpoort St. Den heer L. B. Schipper, Kinheimweg 83, Bloemendaal. Den heer P. Schipper, Kinheimweg 83, Bloe mendaal, Secretaris plaatselijk Zonnestraal Co mité. FEESTAVOND BOND VOOR INTERNATIO NALE VRIENDSCHAP Men verzoekt ons mede te deelen, dat de In ternational Friendship League, waarvan sedert eenige maanden ook een onderafdeeling voor Haarlem en omstreken is opgericht, op Zater dagavond 17 Juni een feestavond organiseert in Café-Restaurant Rusthoek te Bloemendaal. Deze vereeniging, die geheel buiten de poli tiek staat, streeft er naar den vrede te helpen bevorderen door jonge menschen in binnen- en buitenland in staat te stellen vriendschap met elkaar te sluiten. Zaterdagavond zal na de opening te 8.15 uur één van de vooraanstaande I.F.L.-leden ons eenige bijzonderheden vertellen over de buiten- landsche Centra, waar men in de gelegenheid is oude vriendschappen hechter te maken en nieu we vriendschappen met jongelui uit andere dee len van Europa te sluiten. Het verdere deel van den avond zal worden doorgebracht met dansen, afgewisseld door at tracties en wedstrijden. Het secretariaat is gevestigd: Vrijburglaan 50, Overveen. Nog steeds komen er bij elke verkiezing biljetten uit de bus, die door het stem bureau van onwaarde moeten worden ver klaard, omdat de kiezer de aanduiding van den candidaat zijner keuze niet op de juiste wijze heeft verricht. Teneinde dit euvel zooveel mogelijk te helpen voorkomen, vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat de kiezer niet» anders heeft te doen dan de witte stip in het stemblokje vóór den naam van den candidaat zijner keuze rood te maken. Eer. rood potlood is daarvoor in het stemhokje aanwezig. Daarna vouwt de kiezer het stembiljet weer dicht en stopt dat in de bus. Niets anders behoeft de kiezer te dóen, niets meer mag hij doen, daar de aanwijzing van een candidaat op andere wijze dan hiervoor is aangegeven, het biljet ongeldig maakt. Mocht een kiezer zich bij het invullen van een biljet vergissen en dit bijtijds be merken, dan kan hij aan den voorzitter van het stembureau een nieuw stembiljet vragen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 9