D. Hogenbirk&Zn. Dr. A. H. HAENTJENS. WAT EEN GESMUL... De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal SAFE-LOKETTEN Lampekappen Overtrekken Kennemer Foto- Kinohandel UW Banketbakker 33e Jaargang - No. 5 Vrijdag 7 Juli 1939 Oplaag 7100 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADYERTENTIEN ABONNEMENTEN Afscheid en herkenning zijn vaak één. BLOEMENDAALSCHE NACHTVEILIGHEID5- BEWAKINGSDIENST EN J. W. FRANCKEN IVONNE ffNIEÜW Laat Uw HAARDEN en KACHELS Gras-maaimachines vanaf f 8.75 SMALFILM MAIS ON T O E S E T Nieuw Groepshuis HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiën per regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelsf 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,per hall jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 metende 10 x 16 x 50 cM. èf 5.— per jaar „De volledige menseh is, wat hij denkt en hij denkt wat hij is". Wie deze uitspraak verstaat vindt rijke vond sten. Maar haar rijkdom zal zij alleen 1 or hen ontvouwen, haar zin zal alleen hij vat u, die denken begrijpt als de bezigheid dier Reue, die harmonie is van waarnemen, gevoelen, willen en verstandelijk redeneeren in éénen. Het is die Rede, waaraan de stille rustige persoonlijkheid zich kennen doet, de denkende persoonlijkheid die niets begeert, van alle zijden opneemt en samenbindend doorgeeft, terwijl zij zelf door zichtig blijft, gelijk een druppel water in een stroomende beek. Kent onze, kent de moderne tijd, de vol ledige menseh Dr. De Visser, eenmaal minister van Onderwijs, heeft hem gekend. Juist 't nu, juist de moderne tijd kan hem kennen. Deze tijd doorziet 8000 jaar beschaving, stijgt door de luchten, omslingert heel de aarde, doorschouwt den sterrenkosmos, daalt af tot infusoriën, ver staat iets van" den droom en van de onbewuste levensziel in plant en dier en menseh en wat wellicht het machtigste aan hem is, onze moderne menseh weet al den rijkdom dier gegevens te beheerschen. Zoo is hij, als hij ook zichzelf beheerscht, meer dan een god van de antieken. Hij weet zich deel van het oneindige, ook hierin, dat hij zijne eigene betrekkelijkheid begrijpt, wetende in volgende geslachten vatbaar te zijn voor eindelooze ont wikkeling. Zoo is dan de moderne menseh in waarheid en voor 't eerst misschien een zoon des menschen, mits hij ook is wedergeboren uit den volmaakten menseh, die Christus is. Kent de moderne menschheid dan in waarheid Christenen? Zoowel bij hen, die zich zoo noemen als bij anderen. Christus is waarlijk opgestaan. Hij woont in in ons midden. Hoe herkennen wij Hem? Hij is in al het bovenstaande de geest van het evenwicht als de drijvende kracht van het Midden, en in mijne en Uwe menschelijke per soon de „ziel van mijn ziel, Leven dat in mij woont, veelnamig mysterie, die ik noem mijn Ik, mijn Zelf, mijn Wezen, die het lichaam maakt tot werktuig mijner woorden, het instrument, dat hij bespeelt en maakt aldus aan de aard' be kend zijn melodieën, dat aanstonds ontwaakt dit mensehdom, heinde en ver" (Alb. Verwey). Hoe herkennen wij de volledige menschelijke persoonlijkheid? Aan het geluk, dat zij uitstraalt, door mededeeling van zichzelf aan hare om geving; aan hare uitdeeling van Wijsheid, Kracht en Schoonheid. Zich op te werken tot zulk een volledige per soonlijkheid is het moderne ideaal voor jong en oud, voor arm en rijk, voor blank en bruin en zwart. Zij leeft wel in, maar wordt niet voort gebracht door een bepaald milieu. God brengt haar voort. Zij is dan ook zichzelf genoeg. Wij kunnen staren en al haar licht vergaren. Zij brengt in ons, „stilte en wit albast, en licht voor een hoogen gast",zelf staat zij in de onrustige wereld" als de verre toren vast" en doet ons „drinken de daaglange rustigheid, die God had in de wereld" (Herman Gorter). Zij is „geboren uit zonnegloren en een zucht van de ziedende zee, die omhoog is gestegen op wieken van regen, gezwollen wanhoop en wee". (Jacues Perk). Zij is opgekomen en gekomen tot heerlijkheid uit de diepten van lijden. En het bloed, druppelend uit de aan het kruis geslagen bleeke hand van Christus, een bloem 6met rooder bloeiend klokkehuis, heeft haar gedoopt en ge reinigd. Zij is uit de diepere Werkelijkheid waar van moderne persoonlijkheid is de wedergeborene ook in den zin van den schoonen menseh, den menseh, „in zijn tweeden natuurlijken staat". (Willem Kloos). Doctor Anton Hendrik Haentjens, de recht geaard vrije en verdraagzame voorganger der Remonstranten in Haarlem, Heemstede en Bloe mendaal, zal na 1 November van dit jaar voor een ander afstaan zijn plaats op den kansel in de kerk aan de Wilhelminastraat, die van voor zitter van het bestuur in 't Remonstrantenhuis, waar boven de voordeur de geestige door Van Borssum Buisman gebeeldhouwde bronzen kop van Passchier de Fijne uithangt, die van cathe- eheet aan de Oranjekade no. 1 en die van geeste lijk raadsman van tal van vermoeiden en be- ladenen, en van redenaar in verschillende Haar- lemsche kringen en genootschappen. Het was mij een voorrecht door de redactie onzer oudste courant te worden aangezocht daaraan eenige woorden te wijden. Een afscheid is dikwijls een herkenning. Zoo zij 't hier. pp meen hem niet beter te kunnen kenschetsen <;an als het type van den modernen menseh, die ;iet hierboven geschetste ideaal zoo veel moge];jjc heeft willen benaderen en die naar de overtyjg^g van de honderdtallen, welke hem kennen ea waarvan velen door hem zijn gevormd, dit jdeaal voor een groot deel benaderd heeft. Het dagelijksch leven wordt gedragen do0r een diepere levenslaag. De gewone man neemp de oppervlakte voor het wezen, de meer ontwikkelde denkt vage dingen omtrent recht en goede zeden, omtrent wetenschap en kunst. Maar de volledige Alle correspondentie enz. voor bovenge- noemden dienst met ingang van 1 Juli niet meer te richten aan het adres Prot. van Vlotenweg 10, maar aan: PLATANENLAAN 3 BLOEMENDAAL TELEFOON 22538 Postgiro blijft voorloopig No. 200092 t.n.v. J. P. v. BAAS BANK, Bloemend. Nacht- veiligheidsdienst, Bloemendaal. Vraagt inlichtingen en sluit U aan. GR. HOUTSTRAAT 147 TEL. 10925 t.o. Proveniershuis EIGEN ATELIERS menseh stamt zelf uit de grondelooze diepte. De Christen weet daarvan en is hij dienaar van het Woord, dan allermeest. Want in den beginnen, d.i. in de diepte was het Woord en het Woord Was bij God en het Woord (de Logos) was God, en alle dingen zijn door hetzelve gemaakt en in hetzelve was het leven en het leven was het licht der menschen. Ook Dr. Haentjens is straks 38 jaren onder ons een lichtdrager geweest. Als prediker van den levenden Christus. Niet van een nuchter modern beeld van Jezus, maar van den Christus, Die was en is en blijft in alle tijden, van den Christus, Die gerechtvaardigheid is voor ons verstand, ons gemoed en onzen wil. Dit bleek in 1905 toen zijn wijsbegeerte en mystieke Christusbeschouwing hem stelde boven en tegenover een nuchter modern kerkbestuur, dat hem zedelijk dwong om zijn ambt neer te leggen in strijd met de rekkelijke beginselen der Remonstrantsche Broederschap, die nimmer slechts één gevoelen had geduld. De meerderheid der stemrecht hebbende leden hebben hem, die pro moveerde op Simon Episcopius als apologeet van het Remonstrantisme in zijn leven en werken geschetst" toen wederom op den stoel gebracht, indachtig aan Episcopius' uitspraak: „Laat ons niet meer slaven der mensehen worden, maar laat ons ook niet heersclxen over eens anders ge loof." En de Remonstrantsche gemeente heeft het zich niet berouwd. Trokken de godsdienstoefe ningen van dezen predikant volgens het jaarver slag over 1905 in het tweede kwartaal van dat jaar zooveel hoorders, dat het kerkgebouw te klein Was allen te bevatten, waar op de treden der trappen vrouwen en meisjes zaten en in de gangpaden oudere en jongere mannen stonden van verschillende richtingen en belijdenis", de volgende jaren zagen zij de toevloed van cathe- chisanten tot 120 stijgen en voor het eerst in deze gemeente een jeugdbeweging ontstaan, Wier leden thans nog voor een deel haar mede dragen. Het op 19 October 1905 voor het eerst ver schenen blaadje: „Uit de Renionstrantsch-Geref. gemeente te Haarlem" bevat aan geestelijke strijd baarheid uit dezen tijd, merkwaardige stalen. Daarin komen bekende Haarlemsche namen voor als van Dr. A. H. Garrer, Dr. L. C. Kers bergen, Dr. J. Zeeman, W. M. Savrij, P. C. A. van der Breggen, mej. I,. de Clercq van Weel, M. A. Dozy-Mossel, P. Crama, H. A. van Kla veren, douairière H. de Clercq-Teding van Berk hout. Later bevatte het blaadje in hoofdzaak door hem Zelf verkort, keurig gestyleerd den in houd van Dr. Haentjens' preeken. Een deel van die schat Werd „als nagalm van het welsprekende en levende woord" door enkele leden saamgelezen tot het dagboek „Eeu ig- heiisgedaehten", dat op verzoek van het bestuur, sedert zijn verschijnen op 15 September 1926, aan nieuwe lidmaten ten geschenke wordt ge geven. Op den dag van heden, 5 Juli lezen wij daarin: „Alles te verwachten van het leven is niet verkeerd. Doorgaans verwachten wij er te Weinig van, slechts vergankelijke, maar geen eeuwige gaven. Onze fout is niet, dat wij te veel verwachten, maar dat Wij verkeerd verwachten." De Rem. Geref. Gem. van Haarlem heeft in 1905 van Dr. Haentjens in zijn nieuwen, hem sedert bijgebleven staat, Zeer veel èn juist ver wacht. Zijne geschriften, dit voorspellen wij zullen later een bron zijn van wijsheid voor maat schappelijke werkers, voor opvoeders Cn staats lieden. Wie zijn bibliotheek nog weet te verrijken met genoemd Werk en met onverschillig welken jaargang van het blaadje, heeft een schat in Zijn akker. Welk een trouw, welk een diepte, Welk een fijnheid in die ongebroken arbeid! Dr. Haen tjens gaat straks met een Zegekrans om de slapen van hier. De vraag mag bij dit afscheid ten slotte worden geteld: was Dr. Haentjes in 1905 eigenlijk een andere geworden, dan hij was b.v. bij zijne pro motie op morgen 6 Juli 40 jaar geleden? Ons oordeel is: Neen. Zijne zienswijzen zijn wel wijsgeeriger geworden van inhoud, zijn ge voelen en willen wel concreter door grooter innig heid en diepte, maar de Haentjens van 1905 en later ligt reeds bij gelegenheid zijner promotie in de windselen. Voor het bewijs daarvan volstaan wij met de aanhaling van twee der twintig stel lingen XIV. De mystiek is eerst dan zuiver, wanneer zij niet alleen is één zijn en gevoelen, maar ook één willen (eens-willend-zijn) met de godheid, en XX. Het normale, het harmonische van 's men sehen zieleleven is niet gelegen in het actieve of het contemplatieve, of in een zekere verhouding tussehen beide, maar alleen in het passieve. Neen, hij is niet veranderd. Onder de velen, die hem kennen en liefhebben zullen er zijn, die bij het einde van de èn hem èn Haarlem tot eer strekkende loopbaan Dr. Haentjens eerst goed leeren kennen. Frisch als de morgenstond verlaat hij zijn werk. Moge zijn levensavond in studie van geschiedenis en wijsbegeerte en blijven-preeken, hem een nieuwe middaghoogte Zijn. In Den Haag Waar onze Landsvrouw het besluit teekende tot zijne benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau wacht hem weder een eervolle bezigheid op nieuw-theologisch gebied. Mr. P. TIDEMAN PAARLBERG - PAARLBERG - PAARLBERG Het is alles PAARLBERG wat de klok slaat. Waarom GR00TE KEUS PRIMA KWALITEIT Sigarenmagazijn - Bloemendaalscheweg 119 hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628 schoonmaken en repareeren door Bloemendaalscheweg 58 Telefoon 22238 Vakkundige bediening Gevestigd sinds 1842 m abonnement of Huurkoop 8 m.m. Omkeerfilm f 3.50 Filmprojectie en verhuur Telefoon 560, Santpoort Station Bloemend, straatweg 68 Tel. 677 SANTPOORT. Si. (K 560) prettig, dat zij nu ook een „eigen huis" hebben, Waarin zij allen geborgen kunnen Worden en in een omgeving Zijn, waar zij zich Wèl thuis ge- blZaterdagmiddag j.l. Werd in de voormalige boerderij „Bleek en Berg" aan den Bergweg het nieuwe Groepshuis van de Padvindersgroep N.C.V.P. „Elswoutsgroep" officieel door Bloe- mendaals burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex geopend. Nadat de padvinders op het terrein gearriveerd Waren, heette de heer Bonnes (leider van de „Els woutsgroep"), den burgemeester en de aanwezi gen, hartelijk welkom. De heer Bonnes vertelde hoe men langen tijd moeilijkheden met de huisvesting had. De eene groep was ondergebracht in een garage aan de Elswoutslaan te Overveen en de andere, in de voormalige politiepost aan de Busket Huëtlaan, alhier. Zoo Zat men ver van elkaar verwijderd. Zijn vreugde Was dan ook Zeer groot, dat door de medewerking van het gemeentebestuur en den technisehen dienst der gemeente Bloemendaal, dit nieuwe Groepshuis tot stand gekomen was en dat thans het oogenblik was aangebroken van de opening. Hierna gaf spreker het woord aan den Burge meester. Met een kort speeclije opende de burgemeester het nieuwe Groepshuis, waarna onder het ge roffel van de trommels en het schallen der trom petten de Nederlandschc driekleur door de kleinste Welp gelieschen werd, Waarmede het officieele gedeelte afgeloopen was. Het woord werd hierna gevoerd door den Wel- eerw. heer Ds. J. C. van Dijk namens de „Ver- eeniging voor Jeugdwerk" (afdeeling Bloemen daal) Spr. vertelde hoe de Vereeniging haar Jeugd huis aanbood ter huisvesting van de padvinders, maar dat zij maar niet konden wennen in dit gebouw. Zij voelden zich niet thuis in deze om geving! Ds. Van Dijk vindt het dan ook Zeer De daarop volgende spreker was een hoofd bestuurslid der N.C.V.P., die te laat gekomen was en hiervoor zijn excuses aanbood. Tot zijn groot genoegen constateert spreker, dat door het geheele land de padvinders een betere huisvesting krijgen. Juist heden Werden er elders in ons land eveneens twee nieuwe Groeps- huizen geopend. Bij gelegenheid van deze ope ning, bood spr. een geschenk aan in den vorm van een herdenkingsbord. Verder spraken nog eenige padvinders en ook werd het woord gevoerd door enkele ouders. Zij allen spraken hun blijdschap uit over deze tot standkoming. Wij maakten daarna een wandeling door het prachtige „padvindershuis". In één der vertrek ken vonden wij de muren beschilderd, hetgeen door den vader van één der welpen geheel belange loos in vrijen tijd gedaan Werd. In een ander ver trek staat een groote nie We ronde tafel, ook een geschenk, waarop de padvinders al langen tijd gehoopt hadden. Ook een keuken ontbreekt niet. Het „padvindershol", van buiten af precies een hooiberg, maar met ramen, ziet er gezellig it. De wand is betimmerd met dikke boom schors; een open haard en een piano zullen in ko de dagen zeker tot de gezelligheid bijdragen. Een glas-in-lood-raam, werd door den vader van een padvinder geschonken. Beide gebouWen bieden zoowel van binnen als van buiten een ke rigen aanblik. als ge U en de Uwen op ZALM van BALM tracteert. Ze is ook bijzonder fijn. 't Zij w a r m met gewelde boter of koud met mayonnaise. Heden MID- DENMOOTEN f 1.75 per pond. Onze naam garandeert ze. Ook iets fijns is onze NIEUWE HOLL. HARING. Op verzoek met ijs, 10 cent p. st. Verder bieden wij U een verscheiden heid van VISCHSOORTEN die buitengewoon is, o.a. BAARS EN SNOEKBAARS. Visch van Balm smaakt ook in den zomer! 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1