BELLAMY SCHOOL- BOEKEN Fa. A.Vernout Babyverzorging „Beatrix" Bloemendaal Burgerlijke Stand LOOP DER BEVOLKING D. J. JANSSE VAN DE LEESTAFEL SUCCES-EVERCLEAN Vrijdag 7 Juli 1939 GEVONDEN: HEINZ TOBI. GEESTELIJÏÖfËN MOREELE HERBEWAPENING „Bellamy" op Wildhoef bijeen. met tijdens vacantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZIJLWEG 198 TELEFOON 17200 GEBOREN: Geen. ONDERTROUWD: P.Rotteveel en W. Chr. Visse. W. Beunder en H. Stuifzand. GETROUWD: S. Zwarts en A. A. M. L. Treff- ner. B. N. Rijgersberg en C. M. Mooijekind. W. G. Barnhoorn en M. H. M. van der Meij. F. K. Hoppenbrouwer en J. Klaassen. C. J. Hansen en C. L. van Essen. J. F. Koer en A. H. Bongers. D. Rensenbrink en W. J. Vial. J. H. J. M. Eldering en H. E. Rathberger. OVERLEDEN: J. F. van Veen, 72 jaar. H. A. Slot, 75 jaar. N. Vedder, echtg. van E. van Beem, 75 jaar. overleden te Haarlem. J. H. Tobi, 52 jaar. M. Kaan, wed. van O. de Kieviet, 78 jaar. Wie er kwamen. Mevr. M. HofkampNieuwenhuis, zonder be roep, Iepenlaan 70, Bloemendaal, van Rotter dam. L. Assenbroek, zonder beroep, Korte Klever laan 8, Bloemendaal, van Wormerveer. B. Westerhoud, tuinman, Vogelenzangscheweg 14, Vogelenzang, van Haarlem. J. Snoek, pensionhouder, Kleverlaan 91, Bloe. mendaal, van Amsterdam. E. D. Hibbeler, koopman, Zandvoorterweg 33, Aerdenhout, van Heemstede. W. Meester, civiel ingenieur, Zomerzorglaan 27, Bloemendaal, van Amsterdam. Gevonden en terug te bekomen bij: Thijssen, Prins Hendriklaan 98, een postduif no. 3 39 26224 Dits, Julianalaan 8, een broche; Hogenbirk, N. Stationsweg 20 een ceintuur; Simons, Kamer- lingh Onnesstraat 13, Haarlem, een zakje inh. kleedjes; Boontje, Lambr. v. Dalelaan 22 Haar lem, een ledig damestaschje; Timmer, Prins Hendriklaan 78, een hondje; Flooren, Ooster duinweg 4, een huissleutel; Sikkens, Boschlaan 41 een kip; Mauricialaan 12, een foxterrier; Iepenlaan 24 een loupe; Citroen, Houtvaartkade 30 een belastingmerk; Hardebol, kiosk Panne- koekenhuisje, een damestasch met inhoud; Ver benalaan 2, een bal; Zomerzorgerlaan 32, een tabakszak; Semplonius, N. Stationsw. 19, Bl'daal, een shawl. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur voormiddags): vul potlood, wieldop, jongensportefeuille, vulpot lood. Post Aerdenhout: jongenshoed, crucifix met Inscriptie, ceintuur. Post Strand: sleutels, badschoen, zakmes, heerenpantalon, alpinomuts, paar badschoenen, linnen zakje met badgoed. AUTOBOTSING Op den hoek SaxenburgerlaanParallelweg kwamen twee auto's resp. bestuurd door J. D. uit Haarlem en T. uit de Haarlemmermeer, met elkander in botsing, doordat de bestuurders el kaar te laat opmerkten. De door T. bestuurde taxi werd zoodanig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. De chauffeurs kwamen met den schrik vrij. DOOR AUTO GEGREPEN Een van Stoop's Bad komende juffrouw stak per rijwiel de Julianalaan over om naar het fiets pad te gaan. Zij werd bij deze manoeuvre ge grepen door een vrachtauto, en liep, behalve een vernielde fiets, ook eenige ontvellingen en in- wendigen kneuzingen op. Dr. Kroon uit Haarlem, die juist passeerde, verbond het slachtoffer en vervoerde haar daarna met zijn auto naar haar huis. o VAN ONZE ADVERTEERDERS. Ons werd verzocht mede te deelen dat de Dames- en Heerenkapper in Stoop's Bad van eigenaar veranderd zijn. Werd de zaak tot dus verre gedreven door Maison Leny, sinds eeni- gen tijd heeft de heer E. J. A. van den Anker het bedrijf overgenomen en zet dit onder eigen naam voort. Ten overvloede wijzen we er nog eens op dat deze salons voor ieder toegankelijk zijn, dus ook voor hen die niet van Stoop's Bad gebruik maken. TIMMERMAN EN AANNEMER HAARLEM, TELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marqnizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJESTRAAT 88. Groote keuze Tuinparasols, Tuin- meubels, Strandtenten, enz. enz. In den ouderdom van 53 jaar is te Bloemen daal overleden de componist Heinz Tobi. Geboren te Zutfen als zoon van een hoofd onderwijzer, ging hij op jeugdigen leeftijd naar Duitschland, waar hij zijn muzikale opleiding genoot en zich later als zanger vestigde, aldus schrijft de O.H Crt. Verschillende rondreizen heeft hij als kunst zanger in Duitschland gemaakt. Hij beschikte over een mooi bariton-geluid, over een zeld zame beheersching der zangtechniek, waaraan hij paarde een zeer muzikaal-gevoelige en intelli gente voordracht. Zeer geprezen werden zijn ver. tolkingen yan liederen van Hugo Wolf en van Mahler's Kindertotenlieder. De prachtige carriere, die hij zich in Duitsctv land had veroverd, is geheel te niet gegaan ten. gevolge van den wereldoorlog en de daarop, volgende tijden van beroering en onrust in Duitschland. Zeer teleurgesteld is hij, ruim twin tig jaar geleden, naar zijn geboorteland terug gekeerd, maar het is hem, die door het lot zeer geslagen bleek, nooit meer gelukt het noodige contact te vinden in de kunstwereld van ons land om een toekomst op te bouwen. Hiertoe was hij overigens te bescheiden; de twintig jaar ver blijf in ons land heeft hij grootendeels en in stilte gewijd aan eigen compositorischen arbeid. Daar zijn geestelijke oriënteering ruim en breed was, was ook zijn werk veelzijdig. Voor alles had hij belangstelling en de filosofische inslag in zijn denken behoedde hem voor WTok. Hij schreef vele liederen voor mannen- en vrouwenstem, met pianobegeleiding; ook eenige liederencyclussen voor zang en orkest, vooral op teksten van Rilke, Daubler en ook wel op Fransche teksten, o.a. van Toussaint. Verder schreef hij veel dansmuziek, aanvankelijk be stemd voor eenvoudige dansoefeningen, later ook zuivere dansmuziek, ontstaan uit een zui ver begrip voor choreografie, waarvoor hij ster ken aanleg en gevoel had. Het zijn meestal sui- ten voor piano en er zijn ook enkele balletten bij, gecomponeerd voor orkest. Al deze werken dragen het karakter van zijn sterke en gevoelige persoonlijkheid. „VOLKSZANG" ZINGT OP KRAANTJELEK Wij vestigen er de aandacht op, dat de zang avond, die de afd. Bloemendaal van de Ned. Vereen, voor den Volkszang voornemens is te geven op Kraantjelek, niet zal plaats vinden op Dinsdag 11, maar op Dinsdag 18 Juli a.s. Meerdere bijzonderheden over dezen avond wor den in ons volgend nummer gepubliceerd. ARM GEBROKEN. De 11-jarige P. v. d. B. uit Haarlem kwam op het Bloemendaalsche strand zoo ongelukkig met zijn fiets te vallen, dat hij z'n linkerbene. denarm brak. De politie spalkte de gebroken arm en vervoerde daarna den knaap per politie auto naar het gasthuis. VAN DE FIETS GEVALLEN. Op den Duilustweg kwam een juffrouw te vallen, doordat zij met haar stuur in aanra king kwam met het stuur van een haar verge zellende wielrijdster. Zij viel, en bleef eenigen tijd bewusteloos. Nadat zij door Dr. Drijber ter plaatse was geholpen, kon zij op eigen gele genheid, zij het eenigermate gewond, naar huis terugkeeren. o EEN FELLE WINDSTOOT. Op den hoek BloemendaalschewegBusken Huëtlaan werd Woensdagavond tijdens de korte regenbui, gepaard gaande met een kleinen' storm, een groote tak van een boom weggesla- obstakel op. BIJEENKOMST OP ELSWOUT Teneinde uitvoering te geven aan den wensch van H.M. de Koningin, neergelegd in Haar ra diorede over bovenstaand onderwerp, zal op Za terdag 8 Juli des n.m. 2.20 uur op het prachtige „Elswout", ingang Elswoutslaan, op initiatief van een reeds eerder gevormd comité van Amb tenaren te Haarlem, een groote openluchtbijeen komst worden gehouden voor allen die in Over heidsdienst zijn of bij Overheidsbedrijven en Se- mi-Overheidsbedrijven werkzaam zijn. Het toegangsbewijs wordt gratis verstrekt. Op vertoon van dit bewijs wordt toegang verleend aan den houder, alsmede aan diens huisgenooten boven 16 jaar. Het comité noodigt allen vrien delijk uit deze bijeenkomst te komen bijwonen. Als sprekers zullen optreden: Ir. J. Ouwehand, Wethouder van Sociale Za ken te Bloemendaal, die bij afwezigheid van den burgemeester van Bloemendaal het welkomst woord zal spreken. Als inleider: Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, burgemeester van Haarlem; vervolgens: Jhr. Mr. de Brauw, Rijksadvocaat te 's-Graven- hage, Ds. Duijvendak, Luth. Predikant te Haar lem en Henri de Greeve, R.K. Priester te Haar lem, die de algemeene gedachte over geestelijke en moreele herbewapening uit verschillend oog punt in het licht zullen stellen. Het Chr. Mu ziekgezelschap „Arti et Religioni" te Haarlem zal zijn medewerking vërleenen. Auto- en rijwielstalling op het terrein. Degenen in Overheidsdienst die geen gelegen heid hebben gehad zich van een toegangsbewijs te voorzien, kunnen bij legitimatie op den mid dag aan den ingang van „Elswout" een toegangs bewijs verkrijgen. o EXAMENS Te Leiden is bevorderd tot arts mej. J. Vrolijk uit Overveen. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraat examen rechten mej. A. L. v. d. Vlugt, Aerdenhout. haDe afdeeling Haarlem en Omstreken van de Int. Ver. „Bellamy" hield Zaterdagmiddag j.l. op het buiten „Wildhoef" een goed geslaagde open lucht-bijeenkomst. De heer H. de Vries sprak, als voorzitter der afdeeling, het welkomstwoord, waarin hij o.m. verklaarde verheugd te zijn, dat men in zoo groote getale bijeengekomen was. Als eerste spreker trad op de lieer J. Derksen Staats uit Groningen en wel over: „Doel en streven van de Bellamy-vereeniging". Dit doel en streven samengevat, beteekent de verwezenlijking van de profetieën van Edward Bellamy, vastgelegd in zijn werken „Het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen', d.w.z. liet stichten eener samenleving, steu nend op hooge ethische Christelijke grondbegin selen, zooals deze door Christus geleeraard werden in zijn gebod: „Hebt uw naasten lief als u zelf'; tegelijkertijd een samenleving, waarin de heden-- daagsche technische mogelijkheden tot voort brenging, langs zedelijken en zakelijken weg, toe gepast worden. Die weg is de eenig mogelijke, om zonder dwang of geweld en langs den gang der evolutie, te komen tot een ideale maatschappij, waarin men leeft in liefde en broederschap. De gang dier evolutie behoeft daarbij slechts leiding in de goede banen. De bedenking, dat menschen voor een dergelijke ideale samenleving niet geschikt zijn, is afdoend door Bellamy in zijn bovengenoemde boeken ontzenuwd. Doelend op de betere gevoelens in den mensch, getuigde hij„In ieder menseh zit ook een lichtje". En hoewel hij niet schroomt, de vreeselijke dingen, die wij bedrijven, scherp te ana lyseeren, en een deel zijner landgenooten te groepee- ren tot een roofdieren-galerij, toch heeft hij de overtuiging dat men de goede dingen in den mensch kan aankweeken en dat, als logisch gevolg der huidige constellatie, de verwezenlijking van Chris tus' iedealen komen moet. Die constellatie laat ons zien hoe mammom, d. i. naar woordafleiding „vind" (dien men immers niet tegelijk met God kan dienen) bezig is zich zelf te vernietigen tusschen de drie raderen der samenleving, die in elkaar moeten grijpen: productie, distributie en consump tie, waarin de mensch haar, den mammon, binnen gehaald heeft. Spreker wekt zijn gehoor met kracht op mede te werken aan den bouw dier gelukkige samenleving, waarin een winstloos stelsel zal heerschen, alle leden in vrijheid welvaart en liefde zullen samenleven en mammon tegelijk met diens slagschaduw, den oorlogsgod Mars, uitgebannen zijn. De tweede spreker, de heer J. Horsmeier Jr. uit Bloemendaal, had tot onderwerp van zijn voor dracht gekozen: „Waarom er plaats is voor allen in onze gelederen". Spr. ving aan met een kort overzicht van de moeilijkheden in het internationaal verkeer en van de oorzaken die in ons land geleid hebben tot het aftreden van onze ministers, oor zaken die gelegen waren in het beheer der geld middelen. Moet men voortgaan met leeningen sluiten en met bewapenen voor een vrede, die geen vrede is Moet men bezuinigen op subsidies van sociale instellingen? Moet men steeds maar voort gaan met gieten in dien stinkenden mestput Waar is hij, die de menschen uit dien mestput haalt in dit land, dat 8100 liefdadige instellingen telt? Ziedaar een reeks van vragen, door spr. opgeworpen, be sloten door de verzuchting: Moeten wij bezuini gingen invoeren of doorzieken Maar hoe dan ook, voor de werkloozen zal dit geen moreele of geeste lijke verheffing brzngen. Integendeel: met het aangaan van nieuwe leeningen zal niet alleen de belasting stijgen, maar ook liet aantal werkloozen, dat thans officieel 250.000 heet te zijn, doch in werkelijkheid vele duizenden grooter is, zooals spreker met cijfers aantoont. Al die ellende, zoowel hier als elders, spruit voort uit het winststelsel en daarom vraagt spr. hiertegenover: de daad! Op gezaghebbende gronden weet men, dat, als alle arbeiders en alle machines in het productieproces worden betrokken, men 40 X meer kan voort brengen dan noodig is. Herinnerend aan de Ko ninklijke woorden in 't voorgaand en dit jaar door Hare Majesteit tot ons volk gericht, besluit de heer Horsmeijer zijn met gloed uitgesproken rede mét de aansporing: „Doe, wat Oranje u gevraagd heeft". De heer de Vries zeide in zijn slotwoord, dat de beide sprekers voldoende stof tot overdenking gegeven hebben en hij daaraan dus niets behoefde toe te voegen. Alleen wilde hij den aanwezigen, voor zoover zé geen lid waren, toeroepen: Sluit u aan en geeft u op als lid onzer beweging! B. Zij die Zaterdagmiddag geluisterd hebben naar de boeiende toespraken van de H.H. J. Derksen Staats „Doel en streven der Bellamy-Vereeni- ging" en J. Horsmeier Jr. „Waarom er plaats is VOOR ALLEN in onze gelederen" en overtuigd zijn geworden, dat de „Nieuwe Maatschappij" DE uitkomst zal zijn, zetten mede hun schou ders onder het werk der Int. Ver. Bellamy om mee te getuigen dat de komst langs goede banen geleid en bespoedigd kan en moet worden. Lid maatschap 25 ct. p. maand met inbegrip van „Bellamynieuws". Aangifte voor: Bloemendaal: Bosch en Duinplein 4, Haarlem, Hoofman- straat 60, B. DE BOER f Op 57-jarigen leeftijd is Vrijdag te Aerden hout overleden de heer B. de Boer, tot voor kort hoofd van de neutrale lagere school van de Schoolvereeniging „Aerdenhout-Bentveld". Alvorens de overledene in 1927 deze functie aanvaardde, was hij geruimen tijd werkzaam geweest als hoofd van een openbare lagere school te Haarlem. Daarnaast gaf hij ook tijdens zijn hoofd schap van de Aerdenhoutsche school les aan de Handelsavondschool te Haarlem. Ook had de heer De Boer zitting in het Oranje-Comité van Aerdenhout-Bentveld. De heer De Boer was bij zijn leerlingen en de ouders zeer geliefd, het geen tot uiting kwam bij zijn afscheid, dat hij in 1937 wegens zijn gezondheidstoestand moest ne men. De hoop werd toen gekoesterd, dat de rust, die hij kon nemen, een gunstigen invloed zou hebben, Deze hoop is helaas niet verwezenlijkt. Haarlem Warmoesstraat 10 Bloemendaal - Bloemendaalscheweg 53 Overveen - Bloemendaalscheweg 255 „Tennis voor Meisjes", door Dorothy Round. Wimbledon-kampioene 1934-1937. De uitgeefster N.V. Uitg. Mij. „Kosmos", Am sterdam, heeft mej. M. Rollin Couquerque, de meest op den voorgrond tredende Nederlandsche tennisspeelster, bereid gevonden van dit aardige en goede boekje een- bewerking in onze taal te verzorgen. Het doel van dit boekje is, om ieder die nog op school gaat of ouder is en belangstelling voor tennis heeft, een leidraad over dit spel te verschaffen, welke duidelijk en eenvoudig de voor naamste onderdeelen er van behandelt. Ook hoopt de schrijfster dat zij, die onderricht in tennis hebben te geven, daarin nuttige wenken vinden voor het opleiden van hun leerlingen. Als een van Engeland's meest populaire sportvrouwen, heeft zij, na een periode van vele belangrijke successen gedurende meer dan tien jaren in alle deelen van (Enorm„Succes"doorde ,,Evercleail"service) Basisprijs-systeem Abonnementen Vraagt inlichtingen STOOMERIJ LORENTZKADE 56 HAARLEM TELEFOON 27029 de wereld behaald, dit leerzaam en onderhoudend werkje samengesteld. Zij behandelt er alles in wat op tennis betrekking heeft: banen, kleeding, spel, tactiek, enz. Zij schreef in populairen stijl, lichtte haar uiteenzettingen toe door 45 zeer geslaagde foto's en maakte daardoor de theorie bijzonder gemakkelijk te begrijpen en in praktijk te brengen. Bovendien is haar schrijftrant boeiend, een ver dienste die weinig schrijvers van tennisboeken toekomt. De door haar gekozen titel „Tennis voor meisjes", is naar het oordeel der vertaalster te be scheiden geweest. Zij behoorde te luiden: „Tennis voor een ieder", want iedere beginneling, oud of jong, man of vrouw, meisje of jongen, kan er zijn voordeel mee doen. Dorothy Round besluit haar voorwoord met de (eveneens bescheiden) op merking: „Indien de lezer van oordeel mocht zijn, dat in dit boekje te veel verwezen wordt naar ervaringen uit eigen begintijd, dan ben ik er zeker van, dat hij dit niet zal toeschrijven aan zekere zelfingenomenheid. Ik vermeld die bijzonderheden integendeel uit overtuiging, dat zij mogen bijdragen tot de spelontwikkeling van hen, die even ver langend zijn, als ik was, om in tennis uit te blinken en ook begeeren om eens het kampioenschap van Wimbledon te winnen". De prijs van dit werkje in zakformaat en fraaie linnen band gebonden, bedraagt slechts f 1. Het is in alle boekwinkels en bij de uitgeefster verkrijgbaar. B. ffeLa/l 'wtmd" OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-XECEPTEN VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10 STUK'.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 2