's ZONDAGS GEOPEND IT TOT GROOT. Sport en Spel. V rij dag 7 Jul! 1939 8 KAMPEEREN SPORTHUIS TE NUYL Zwemmen. Predikbeurten .Troostelooze Schoonheid". Palthe een naam met een nationalen klank. Ëen vaderlandsch bedrijf, dat groeide en bloeide en zich handhaaft door kwaliteit en efficiency. voor Tenten, Bagagetasschen Grondzeil, Aluminiumwaren. SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD B.V.C. BLOEMENDAAL. De uitslag van de ten bate van het trainings fonds van bovengenoemde vereeniging gehouden verloting, is inmiddels bekend geworden. De hoofdprijs, het rijwiel, viel op lot no. 329, terwijl de anderen prijzen als volgt uit de bus kwamen: tweede prijs lot no. 951, derde prijs lot no. 1098, vierde prijs lot no. 1798 en de vijfde prijs lot no. 1182. De diverse prrijzen kunnen bij den heer C. van Maren, Bloemendaalscheweg, Overveen, afgehaald worden. ALGEMEENE SPORT- EN ONTSPANNINGSVER. „V1RIBUS UNIT1S". Op Zaterdag 1 Juli j.l. vond de trekking plaats van de V.U.-jubileum-verloting te Santpoort. De verloting is een buitengewoon succes geworden. Alle loten, in totaal 1500, werden geplaatst, terwijl 135 prijzen werden verloot. De hoofdprijs, een Fongc/rs rijwiel, werd gewonnen door mej. Janse; de 2e prijs, een theekast, door mej. Oldenburg, resp. op de nummers 807 en 671. Verder vielen prijzen op de nummers: 6, 23, 25, 50, 72, 85, S3, 100, 112, 125, 128, 134 146, 155, 207, 227, 229, 234, 239, 253, 268, 273, 280, 303, 305, 306, 314, 328, 334, 837, 340, 341, 345, 347, 352, 354, 369, 416, 436, 447, 453,479, 501, 523, 551, 559, 571, 582, 590, 596, 625, 627, 631, 633, 658, 663, 671, 677, 686. 698, 747, 756, 760, 764, 768, 781, 800, 804, 807, 818, 824, 827, 861, 866, 871, 876, 892, 895, 909, 922, 931, 932, 935, 952, 954, 961, 972, 973, 984, 996, 1004, 1011, 1018, 1019, 1035, 1038, 1072, 1080, 1082, 1095, 1104, 1108, 1111, 1116, 1128, 1129, 1134, 1152, 1170, 1176, 1213, 1223, 1228, 1259, 1282, 1291, 1317, 1340, 1341, 1349, 1356, 1364, 1369, 1371, 1403, 1441, 1448, 1450, 1457, 1461, 1480, 1484, 1485, 1488, 1499. HAARLEM'S SPORTWEEK 1939. Evenals verleden jaar beleeft Haarlem thans weer een sportweek. Voor deze week, die duurt van 6 tot en met 12 Juli a.s., is een prachtig pro gramma samengesteld. Ieder Zal daar Wel iets van zijn gading vinden. Wij twijfelen er niet aan, of vele van onze lezers zullen de Haarlemsche Sport week bezoeken. Het programma luidt: Vrijdag 7 Juli: 7.309.30 uur n.m.Krachtsport demonstratie op het E.D.O.-terrein; 79 uur n.m.: Roeiwedstrijden op het Zuider- B itenspaarne; 7.3010 n.m.: Zwemmen, Kleverlaan. Zwem feest, o.a. met reddingsdemonstraties en figuur- zwemmen. Zaterdag 8 Juli: 25 en 7—9 uur n.m.Roeiwedstrijden op het Zuider Buitenspaarne 7 uur n.m.Boschloop over 3 k.m. in den Hout 7 uur n.m.Hockeywedstrijden heeren H.B.S. Alkmaar, sportterrein Kleverlaan. Zondag 9 Juli: 20 k.m. Sterwandeltocht. De deelnemers moeten op een zoodanig tijdstip starten, dat zij, na 20 k.m. gewandeld te hebben, tusschen 2 en 2.30 uur de Groote Markt passeeren; 1 uur n.m.: Finale Waterpolo-tornooi, Zwem inrichting Kleverlaan. 1 uur n.m.: Handbal- en Krachtsportdemon straties op het sportterrein van Oosten de Bruijn- straat 10—12 en 25 uur: Roeiwedstrijden op het Zuider Buitenspaarne 8 uur n.m.: Tafeltenniswedstrijd Haarlem- Amsterdam en Schermdemonstraties in gebouw Kleine Houtweg 47. 7 uur n.m.: Steden-korfbalwedstrijd op het E.D.O.-terrein. Maandag 10 Juli: 7 uur n.m.Wielercriterium in Haarlem-Noord. 8.159.30 uur n.m.: Yurndemonstraties op Schouwtjesplein, Leidscheplein, Teylerplein, Pre- toriaplein en Zaanenlaan. Dinsdag 11 Juli: 7.30 uur n.m.Watersportfeest op het Noorder Buitenspaarne; 7 uur n.m.: Internationalen Honkbal wedstrijd HaarlemSeagulls, in het Noorder Sportpark. 8.159.30 uur n.m.Turndemonstraties op open bare pleinen. Woensdag 12 Juli: 7.3010.30 uur n.m.: Sluitingsfeest op het Haarlem-terrein, Rijksstraatweg. Korfbal, Ath letiek, Volksdansen, Turndemonstraties, Voetbal. VAARDIGHEIDSDIPLOMA'S K.N.Z.B. Onder groote belangstelling had Maandagavond in Stoop's Bad weder het examen plaats voor het behalen van de Vaardigheids-Zwemdiploma's A en B van den K.N.Z.B. Voor het A-diploma waren 10 en voor B 4 deel nemers aan den start. In tegenwoordigheid van de bondsofficial Mevr. A. E. Knuyt-van Laar en den directeur van Stoop's Bad, den heer P. Scliultink, werden de verschillende zwemslagen, pop- en bordjesduiken, zwemmendredden en springoefe ningen op keurige en vlotte wijze, onder leiding van den heer J. Kuit, leider van het V.Z. onderwijs in Stoop's Bad, uitgevoerd. Alle deelnemers zijn met hooge cijfers geslaagd. Deze zijn voor het B-diploma: de dames N. Smits-Schous, W. Perukel van Bacjkel, J. van Hout-v. Loon en de heer H. J. Stevens; voor het A-diploma: de dames E. van Goor, J. Wiggerts-Broer, M. L. de Ridder en Dyserinck en de heeren: J. Ackermann, F. A. G. Lanting J. van den Berg, J. Oudman, A. G. F. Stuyfzand en Theo Hoek. ZONDAG 9 JULI 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. v. Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Bed. H. Avondmaal en Dank zegging. Radio-uitzending op golfl. 245.9 m. Ncderl. Prot. Bond v.m. 10% uur Dr. J. C. A. Fetter van Den Haag. Vrije Kath. Kerk geen dienst. Landdag te Huizen. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Bed. H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Prof. Dr. Sevenster van Leiden. Geref. Kerk v.m. 9.45 en n.m. 5% uur Dr. W. G, Harrenstein. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. B. A. Venemans Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. H. J. van Heerden van Dedemsvaart. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. C. II. Brandt. Eglise Wallone (Begijnhof) a 20 h. Service et Saint Cène, présidé par Mr. Ie pasteur G., Forget de la Haye; 3ième collecte pour la restauration. Remonstr. Geref. Kerk v.m. 10% uur Dr. P. D. Tjalsma, Rem. pred. te Rotterdam. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 15. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. J. Kapteijn van IJmuiden. N.m. 5 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 15. Geref. Kerk (Noord-Sclioterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. Kapteijn. Cat. Zondag 16. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 16. Geref. Kerk (H.V.) v.m: 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth. Bed. H. Avondmaal, en Dankzegging. V.m. 10 uur Kinderdienst. Universeele Eeredienst (Soefi-bew.) (Nutsgebouw: Lange Veerstraat 16) geen dienst. Gesloten tot 1 October. Onafh. Relg. Gem. (Oranjeplcin 9) v.m. 10% uur Ds. A. R. de Jong; onderw.„De w jding van het alledaagsche". Nederl. Vereen, v. Spiritisten „Harmonia" (afd. Haarlem II, Soc. Vereen. Zijlwcg 1), v.m. 10% uur Wijdingsmorgen. Spr. de heer J. v. Geelen van Heemstede onderw.: „Kin deren van één Vader"; lielderz. waarnem.: mevr. J. Remmers-v. d. Lans. Rozekruizers Gen. (Bakenessergr. 13) n.m. 7.15 uur Tempeldienst met lezing, spr. de heer J. Leebe onderw.: „Magiese Architectuur". AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring geen dienst. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed. Bed. H. Avondmaal. De brandbom op Uw buurmans dak bedreigt U w woning even goed Werkt dus dien buurman op 't gemoed, Die altijd over „later" sprak! (Vraagt Inlichtingen omtrent plaatsing in deze rubriek). Banketbakkerijen MAISON BAGGEN, Bloemendaalscheweg 335, Overveen, Tel. 20216. J. TÜLLENAAR, Zijlweg 10, Overveen, Tel. 14720. Rollandslaan, Overveen, Tel. 18210. Sigarenmagazijnen C. LINNEKAMP, Verbindingsweg 3, Bloemendaal, Tel. 22505. Slagerijen: MODELSLAGERIJ BOSMAN, Zandvoortschelaan 343, Bentveld. Tel. 26325. Tot 12 uur. Een vriendelijk lezer maakte ons attent op onderstaand stukje, van de hand van Ds. J. C. van Dijk in het „Algemeen Weekblad voor Chris tendom en Cultuur", opgenomen en via „De Band", het orgaan van de Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal, aan onze redactie toegezonden. „Of het bij Christendom hoort of bij Cultuur ik weet het niet, maar ik heb de nieuwe Aula van het Crematoriun op Westerveld gezien en ben er onder den indruk van. Men waant zich in het atrium van een Romeinsche villa; slaven en sla vinnen ontbreken er nog maar alleen aan. Of neen, de nieuwste aanwinst der Westerveldsche Pompe schijnt het stemmige dametje te zijn, dat den stoet, als hij den lioogen heuvel beklommen heeft, opwacht bij den ingang der heilige hallen en die gekleed gaat in een kleedij die het midden houdt tusschen die van een stewardess der K.L.M. en van een conductricetje der Geldersche Tram Mij. Het snit is in dien trant, alleen is de kleur zwart, zooals vanzelf spreekt. Overigens zou men het sportief kunnen noemen. Daar troont dan op een hooge katafalk de kist en op de wit marmeren plavuizen staan de bloem stukken opgesteld. Hocge ramen laten het licht van buiten in overdaad binnen en boven het jonge voorjaarsgroen van dichtbegroeide duinen ziet ge den blauwen hemel. Wit-groen-blauween vol maakt spel van kleuren. Jammer is het, dat te midden van al deze volmaaktheden de menschen zoo détoneeren. Op een gewoon kerkhof heeft men daar zoo geen erg in. Bij een gedolven graf en graf-officianten die in hun dienstijver stuntelig doen, passen wel on-schoone menschenkinderen, passen wel de ouden en verweerden, de niet-meer- heelemaal-gaven, die dan bijeengekomen zijn. Maar op Westerveld passen zij niet; daar mist ge purperen toga's en vrouwen-armen met gouden armbanden en denkt ge met heimwee aan het volk van koningen, dat de Romeinen moeten zijn geweest Deze aulo van Dudok is wèl symptomatisch voor de volkomen ontkerstening onzer maatschappij. Haar schoonheid is de schoonheid van het geideal- seerde, ongebroken leven; het leveti, waarin niet de tranen afgewisclit wórden, maar w'aarin men geen tranen wil schreien. Men kan in deze aula een offerschaal zich denken, maar geen kruis en Dudok's fijne intuitie heeft hem alle gebrandschil derd glas doen vermijden, omdat zelfs de verste herinnering aan een kathedraal hier niet op haar plaats was. De melodie van een psalm, die zacht klonk door de lichte ruimte, klonk er vreemd, men had eerder verwacht Grieg's Ase's Tod. Er is een versregel die zegt dat een kerkhof ons hart kangenezen „van hoogmoed om 't vermeend bezit van het leven". Maar zulk 'n aula en dit crematie-ceremonieel kunnen deze genezing die wij allen noodig hebben, niet brengen. Hier is de dood zelf opperste levensceremonie geworden, de laatste huldiging aan het leven zelf. Hoe goed zijn wij erin geslaagd aldus in schoonheid den dood in te lijven bij het leven, ja er de opperste apotheose van te maken. Ik heb de grootste bewondering voor Dudok's bouwsel, dat geheel is vrij gebleven van de coquet- terie van zijn Hilversumsch Raadhuis. Maar ik prefereer voor een begrafenis een kerkhof op een Groningsehe terp in de luwte van een roode bak- steenen kerk, of in het Veluwsehe zand. Daar be hoeft een mensch zich niet te geneeren over zijn verweerdheid en zijn wat verouderde hooge hoed. Want zoo stuntelig als we leefden, worden we dan en daar begraven. Niet als helden of half-goden, maar als zondaars. En dat is stijlvol en juist daarom ook schoon. En weer denk ik aan het vers van Bert Bakker, waarvan ik reeds een regel citeerde. Het geeft het eenvoudig verhaal van een visschers- begrafenis aan de Hardanger-fjord. Als het verhaal is verteld, wordt het aldus besloten: Op een klein kerkhof, in de diepe bocht Van de Hardanger-fjord, hebben we toen gezongen Van het Lam, dat voor zondaars den dood over- mocht En dat lied is toen door de wolken gedrongen En heeft zich een weg naar den hemel gezocht. Een lied dat door wolken dringt en een weg zich zocht naar den hemel. Dat is al het meeBte dat wij ons veroorloovcn kunnen, zoo'n tastend, zoekend, biddend lied, dat wij als 't Ware voor ons uit zenden de eeuwigheid in. Dat wij zingen in onze droefheid, dat wij óók zingen in een stil geloovzn en hopen. Maar wij zingen het als zondaars en nog eens niet als half-goden en helden. Ik kan mij die Hardanger visschers met hun schor, gebroken lied in de Westerveldsche aula niet denken, maar als West-Europeesche cultuur- meneer die zich door de verzoekingen van deze heidensche schoonheden besmet weet, ben ik jaloerscli op lien. Want ten slotte mist deze schoon heid eiken troost; haar apotheose van het leven is nu ja toch niets anders dan wat zij wil zijn: levensapotheose, die den dood uit den weg gaat, omdat zij den dood niet aandurfde. En dat durfden die Noorweegsche visscher nu wel evenmin, maar zij zongen van een Ander, namelijk van het Lam dat voor zondaars den dood overmocht. Hoe heer lijk is het als wij tóch kunnen zingen, omdat wij kunnen zingen over een Ander dan onszelf". Het kan vreemd loopen in de wereld. Groote dingen hebben vaak een bescheiden begin. Circa 67 jaar geleden kregen eenige Twentsehe jonge mannen van nauwelijks 20 jaar oud een idee; een gedachte werd een daad en vandaag kent heel Nederland de resultaten: Palthe. Bij liet noemen van dien naam is misverstand uitgesloten. Want onmiddellijk verbinden zich in het begrip van alle Nederlanders aan dien naam gedachten van verven, chemisch reinigen, stoo- men enz. Er zijn vele bedrijven op dit gebied in ons land, maar er is slechts één Palthe. Welk wonder ver klaart de opgang van sommige ondernemingen tot een nationale beteekenis, nationaal in dien zin dan, dat ieder ze kent, dat ze in heel ons land als het ware familiair zijn geworden en een vertrouwden klank hebben gekregen? Waarom werd juist Philips zoo machtig en waarom groeide juist uit dat kleine, onooglijke Almelosche fabriekje van bijna 70 jaar geleden een onderneming, die in honderden plaatsen vah ons land haar vertakkingen en op haar gebied een onvergelijkelijke reputatie heeft? Is liet een bijzondere koopmanschap, zakentalent, de vak kennis van den expert, commercieel genie, of louter blind geluk? Maar het geluk begunsigt alleen diegenen, die het verdienen om een of anderen reden. Geen verlengstuk van de machine. Wie Almelo nadert en zijn blik over deze textielstad met haar vele fabrieken rond laat gaan, ontwaart, hoog boven de huizenzee uit stekend, een schoorsteen, die enkel het woord Palthe draagt. Hij verheft zich boven een uit gebreid gebouwencomplex van circa 15.000 m2 oppervlakte, een kleine stad op zichzelf met haar vele werkplaatsen, machinehallen, kantoren, ex peditieruimten enz. In dit 'bedrijf is de uiterste mechanisatie toe gepast, gepaard gaande met een schier geraffi neerde efficiency. Want dat is het eenige middel, zoo vertelt ons een der drie directeuren, de heer J. Palthe, om op ons terrein het allerbeste te leveren, kwalitatief gesprokén, en tegelijkertijd dit allerbeste tegen den laagst mogelijken prijs te kunnen geven. En trots dit park van hon derden kostbare machines, waarin de laatste ver beteringen op dit gebied toepassing hebben ge vonden, arbeiden hier toch nog bijna een kleine duizend arbeiders en vooral arbeidsters. Zij zijn geen verlengstuk van de machine, doch de levende krachten zonder wier vakmanschap, ambitie, rou tine en ervaring geen goed en groot werk te leveren is. Wij zijn gezeten in de ruime directeurskamer hier is alles ruim en luchtig in de Baken straat te Almelo tegenover genoemden heer Palthe en luisteren met belangstelling naar diens op vattingen omtrent ondernemersschap. Dat is geen dorre zakenlogika, maar levende economie, toe gepast door leiders, die hun tijd verstaan. De heer Palthe vormt met zijn neef Palthe de twee'de generatie uit de familie, die 67 jaar ge leden dit bedrijf stichtte. Zij stammen niet uit een familie van industrieelen. De vader der stichters was kantonrechter te Oldenzaal en voorts vindt men in dit geslacht wel kunstenaars en geestelijken. Maar de ruim 20-jarige jonge- heeren D. W. en A. A. W. Palthe, die in 1873 besloten naar Almelo te verhuizen en daar met aanvankelijk een personeel van zes menschen een chemische wasscherij en ververij voor klee ding en meubelstoffen begonnen, moeten een commercieele knobbel gehad hebben en begrip van eischen van hun tijd. Eenige jaren na de oprichting werd ook hun jongste broeder, J. R. Palthe, in de firma opgenomen. De zaak groeide voorspoedig en van jaar tot jaar waren uitbrei dingen noodig. Thans wordt gewerkt met circa 400 filialen en 80 eigen.winkels in Nederland. Nabewerking en opmaak hoofdzaak. Waar schrijft u dat succes aan toe vragen wij. Bovenal aan het woord „kwaliteit", zoo ant woordt de heer Palthe. Dat was steeds het „Leit motiv" voor stichters en opvolgers. Stoomen en verven kan iedereen, zoo vervolgt hij. Wij hebben tegenwoordig machines waar het goed van voren "ingaat en er van achteren schoon en droog weer uitkomt.Maar dan pas komt het groote en voornaamste en vooral fijnste werk. Nabewerking en opmaak blijven hoofdzaak en vorderen veel tijd. Wij zouden dat sneller kimnen doen en dus de clientèle gauwer kunnen bedienen, doch wij blijven weigeren kwaliteit aan snelheid op te offeren. Wij hebben een uitgebreide collectie detailmachines voor het strijken, opmaken, per sen en op maat brengen van de stoffen, want alle goederen worden vóór en na de behandeling ge meten en precies op dezelfde maat Weer afge leverd, kleine verstellingen inbegrepen. Zoo heeft de bewerking van kunstzijden en bedrukte japonnen bij ons de laatste jaren een groote vlucht genomen. Maar daartoe was o.m. een heele serie van nieuwe machines noodig voor het wegmaken van vlekken en hetrestaureeren var kleuren, die door de inwerking van Zonlicht, vlekken en slijtage geleden hebben. Bij stoffen, die aan de kans van uitrafelen blootstaan worden alle randen en naden volgens een speciaal systeem omzoomd. Het op maat brengen en strijken van kunstzijden en erepe stoffen vereischt groote kunstvaardigheid, vak kennis en routine. Als een staaltje van moderne bewerking bij het oppersen van heerencostuums om de juiste coupe te behouden, toonde de heer Palthe ons een serie van persen voor verschillende onder- deelen als schouders, borsten, kragen, taille, vesten, broeken enz. Zoo is bij Palthe kwaliteit en altijd weer kwali teit en daarnaast de grootst mogelijke service aan het publiek het leidende devies. En daaraan, zoo bekent ons de heer J. Palthe, die met zijn broers reeds tientallen van jaren het bedrijf leidt onlangs is aan de zaak één dei leiders ontvallen door den dood van den W. Bouman, die gehuwd was met een zuolci d Paltlies daaraan schrijven wij het toe, da: in dezen tijd van massawerk en snelheid en teugel looze concurrentie onze zaak Zich niet alleen heeft Weten te handhaven, doch nog steeds haar cliën- tèle ziet toenemen. (Wierings Weekblad

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5