JULIANA GARAGE „ROTTERDAM-BATAVIA" VAN DE LEESTAFEL Vrijdag 4 Augustus 1939 Een krasse Jubilaris. Buitengewone Aanbieding 1 HASH, SEDAN, HANSA, CABRIOLET Het regelmatig: kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie by Uw dage- Üjksclie bezigfieden en by sportieve pres taties. Het houdt de tanden schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spüsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. H T.t. Veel genot voor tveinig geld: 5 cent AAAAAAAAAAAAAA Een prachtige tentoonstelling Toen Minister Weiter op 3 Juli de tentoonstel ling „Rotterdam-Batavia" opende, sprak hij er zijn groote voldoening over uit, dat juist te Rot terdam deze expositie was tot stand gekomen. Rotterdam toch is niet, zooals Amsterdam, bij uitstek een koloniale haven en heeft ni.nder dan onze hoofdstad door de eeuwen heen z'n con necties met Indië gehad. Maar de Rotterdam mers zijn er desondanks diep van doordrongen, dat de Rijkseenheid van beslissende beteekenis is voor het instandhouden der welvaart van ons land en dat ook voor Rotterdam de verbinding met Indië een factor is, waarvan men het be lang niet mag onderschatten, wanneer men de groei, ontwikkeling en bloei van de Maasstad aan een beschouwing onderwerpt. Daarnaast bestaat een sterk besef in de wer- kersstad, die Rotterdam is, dat op Nederland groote verantwoordelijkheid rust, voor het wel zijn van het tropische Rijksgebied en voor de verhoudingen, waaronder de Indische bevol king leeft en arbeidt. Als gelijkwaardigen dienen blanken en kleur lingen naast en met elkander te werken voor en in een Rijk, dat aan een ieder z'n bestaan, vrijheid en rechten waarborgt. De tentoonstelling „Rotterdam-Batavia" is in dezen geest opgebouwd en ingericht door jon gere werkloozen in vruchtbare samenwerking met deskundigen op allerlei terrein. Deze jon- gsren'hebben voorzeker aangetoond, dat zij een plaats in de maatschappelijk leven met normalen arbeid verdienen, daar zij van aanpakken weten en van volhouden; zij hebben met deze tentoon stelling een werk tot stand gebracht, waaruit hun volwaardigheid als arbeidskrachten volledig is aangetoond. Dit zal éen ieder, die deze zalen van de school aan de Schiedamschesingel 55 te Rotter dam heeft bezocht, gaarne beamen. Welk een prachtig materiaal ligt er opgeslo ten in die opgaaf: „de verbinding Rotterdam- Batavia door den loop der eeuwen" en hoe schit terend heeft men al die mogelijkheden weten te gebruiken. Naast de idee der Rijkseenheid kan men door de geheele tentoonstelling heen de uitwerking vinden van de vaststaande waar heden, dat vanaf de alleroudste tijden de Europeesche mensch gezocht heeft naar een verbinding met het Oosten, dat hij daarvoor moeiten noch kosten heeft gespaard en de ge varen eraan verbonden niet licht heeft gesteld, doch kloek onder de oogen zag. En bovenal dat speciaal onze voorouders met groote opfferin- gen, volharding en energie daarbij hun weg zijn gegaan en in de tropen een rijk hebben op gebouwd, dat inderdaad gesticht werd met in zetting van de beste krachten, die het moeder land bezat. De tentoonstelling bestaat uit twee afdeelin- gen: een historisch gedeelte en een uitbeelding van een moderne reis met moderne verkeers middelen, waarbij enkele zeer fraaie beelden uit het Indische cultureele leven aansluiten. Het historische gedeelte doet de romantiek der oude reizen volmaakt tot zijn recht komen. Het verplaatst ons eerst in die ver achter ons lig gende eeuwen, toen men in de Westersche lan den wel van Indië gehoord had en de producten daarvan (specerijen, weeldeartikelen) met graagte ontving, doch zelf nog niet op de hoogte was van de juiste wegen, die naar het toover- land leidden. We worden meegenomen op de lange reis, die de Indische waren in de Middeleeuwen af legden; we zien voor ons de prauwen en jonken van het Oosten, de karavanen in de woestijn, de handelsschepen en -stoeten bedreigd door zeeschuimers en roofridders. Met de Portugee- zen zeilen we dan rond Afrika en bewonderen hun doorzettingsvermogen, dat hen ten slotte Indië deed bereiken. En daarna gaan we met onze eigen landge- nooten op weg om den Noord en om den Zuid, met Heemskerk en Barents naar Nova-Zembla, met De Houtman naar Bantam, met Olivier van Noort de wereld rond. We hooren van de moei lijkheden, welke zij hadden te overwinnen, wan neer zij met hun huikjes de Oceaan bevoeren; we zien hun strijd met de natuurkrachten, met verschrikkelijke ziekten en afgunstige vijanden. We beleven hun zegepraal en zien ze gestadig verder bouwen aan het machtige koloniale rijk van „de Edele Compagnie", zooals de V.O.C. genoemd werd. Ook minder fraaie gebeurtenis sen daarbij en tegenslagen, vaak door eigen fouten, worden niet verdoezeld en dat is uitste kend, want het is goed eigen onvolkomenheden te weten en te erkennen. Zoo reizen we door de eeuwen heen, vol be wondering voor de prachtige modellen der oude "chepen, die de wanden opluisteren en vol be wondering voor de prachtige modellen der oude schepen, die de wanden opluisteren en vol be langstelling voor de origineele oude documen ten uit deze lang vervlogen tijden. En zeker niet minder belangwekkend is de moderne afdeeling. Daar varen we met een mail schip van de Rotterdamsche Lloyd langs al de aanleghavens op den route naar Indië. We zien de inrichting van een dergelijk vaartuig, de prachtige uitrusting voor de groote reis en denken dan een oogenblik terug aan de scheep jes van 300 jaar geleden. Over den Oceaan, door de Middellandsche Zee, bereiken we het Suezkanaal, waarvan een prach tige reliëfkaart aanwezig is. Vervolgens de Roode Zee in en den Indischen Oceaan op, dan in tropisch Nederland aan land. Schitterende diorama's van Indische cultuur werken vallen daar te bewonderen. Een leven dig tafreel van o.m. suiker-, koffie-, en thee plantages in een vernuftig vervaardigd draai- toestel, een diepzeemaquette, de beroemde mos kee van Demalc, een vorstenverblijf, de Pram- banamtempel. We moeten onvolledig blijven, het is niet mogelijk alles op te noemen. Er zijn dan ook bijna honderd nummers! En toch zal men zich ondanks deze overvloed niet vermoeid gaan gevoelen; de voortdurende afwisseling houdt onzen geest frisch en het feit, dat er zoo veel te zien is en eenvoudig te kijken en te ge nieten valt, voorkomt de afmatting die ons anders zoo vaak op tentoonstellingen overvalt. Laten we U tot slot nog vertellen, dat ook de K.L.M. een interessante stand op de tentoon stelling heeft, waar men dagelijks de vlucht der verschillende vliegtuigen op weg naar en van Indië kan volgen, en dat P.T.T. er een cel heeft geplaatst, vanwaar uit telefoongesprekken met Indië kunnen worden gevoerd. Het is een eigen aardige sensatie, daarin iemand te zien zitten, die een gesprek voert met zijn familie op b.v. Bali. En dan eindigen we met de uitdrukkelijke op wekking een bezoek aaq deze expositie te gaan brengen. Het is zoo prettig, dat ook voor niet- Rotterdammers hier alles' te genieten valt en dat men geen stadgenooten van de jeugdige bou wers behoeft te zijn om volop mee te kunnen leven. Meeleven en genieten ook dank zij de prettige toelichting, die een aantal dezer jongeren weet te geven, waardoor het gebodene nog duidelijker wordt en nog beter tot zijn recht komt. Voor scholen is ook daarom een bezoek ideaal; in de knappe statistieken, die hier en daar aangebracht zijn en die ons vertellen van de handelsbetrekkingen met Indië zullen de kinderen b.v. minder belang stellen, maar de rondleiders zijn daarop speciaal ingesteld, zij hebben rekening leeren houden met ieders wen- schen en weten dus naar voren te brengen, wat bij den aard der bezoekers past. Nogmaals ouderen en jongeren: gaat naar Rotterdam en bezoekt de tentoonstelling „Rot terdam-Batavia" Schiedamschesingel 55. Zij is dagelijks geopend van 95 en van 710, op Zondag van 125; de entréeprijs bedraagt slechts 10 cent, voor groepen en scholen 7lh cent „BEYER'S MODE FÜR ALLE" Een nieuw seizoen kondigt zich aan. De omslagteekening van het Augustusnummer van „Beyer's Mode für Alle" verraadt het al: De zomer loopt ten einde, we moeten eraan gaan denken, dat het niet lang meer duren zal, of de dagen worden korter, de wind wordt guur der en de temperatuur lager. Een modeblad moet den tijd vooruit zijn. En daarom vertellen de pagina's van dit nieuwe nummer nu reeds, terwijl buiten de zomerzon nog volop schijnt, welke richting de vrouw moet volgen, om deze herfst goed en modieus gekleed te gaan. Vanzelfsprekend hebben de stralende kleuren van den zomer plaats ge maakt voor de meer gedekte tinten van den herfst. Een vluchtige blik is voldoende om vast te stellen, dat de mode voor het komende seizoen jeugdig, charmant en vrouwelijk is. Toiletjes met een wijde rok, een strak lijfde en een gar neering van kant, pailletten, borduursel of plis- sé zullen door iedere vrouw gaarne gedragen worden. Minder slanken kunnen hun keuze doen uit keurige, afkleedende modellen, die toch niet saai zijn. Ook lingerie en kinderkleeding zijn goed vertegenwoordigd. Al met al is de Augustus aflevering van „Beyer's Mode für Alle" een goede wegwijzer bij het samenstellen van een practische en mo- dieuse wintergarderobe. .Beyer's Mode für Alle" is overal in de boek handel of bij N.V. Wereldmode, Amsterdam-C. verkrijgbaar. De abonnementsprijs bedraagt f 6.per jaar. ,HET VOETBALSPEL IN WOORD EN BEELD" Wij ontvingen van de N.V. Tweka, Tricot- fabrieken te Geldrop een exemplaar van het door haar uitgegeven boekje „Het Voetbalspel in Woord en Beeld", in tweede geheel opnieuw bewerkte en verbeterde druk. De uitgave van dit boekje is niet zoozeer bedoeld als propaganda, doch beoogt spelers en toeschouwers Voldoende kennis van de spelregels bij te brengen; op onderhoudende, duidelijke wijze wordt een uit eenzetting van de spelregels gegeven, toegelicht door verschillende afbeeldingen. Bij de N.V. Uitg. Mij. „Kosmos", Amsterdam, is de vierde, herziene en vermeerderde druk met 102 foto's en teekeningen, verschenen van: „Het Motorrijwiel, samenstelling, werking, be handeling, onderhoud", door A. J. Nossent. In zijn voorwoord bij dezen vierden druk, zegt de schrijver o.a.: „Door de technische wijzi gingen aan motorrijwielen in het algemeen en de groote populariteit van het lichte motorrij wiel in het bijzonder, moest dit boekje opnieuw worden bewerkt, zoodat het geschikt is voor de NOG SLECHTS ENKELE DAGEN KAN U MEEDOEN AAN DE £ux ^7oilei SHeep rijsvraaq Als U nog niet heelt ingezonden, moet U zich haasten! Lux Toilet Zeep, het doeltreffende middel ter voorkoming van een „vermoeide huid", geeft op 12 Augustus definitief de laatste 30 pracht- horloges uit. Al 'wat U te doen heeft is het volgende: Beschrijf in hoogstens 30 woorden Uw ervaring over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van het gelaat. Frankeer Uw inzending als brief en ver meld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan LuxToilet Zeep prijsvraag, postbus no. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending drie buitenomslagen van Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U bij elke inzending 3 omslagen voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en brief-, wisseling hierover kan niet worden gevoerd. Alle inzendingen worden ons eigendom en kunnen door ons naar goeddunken worden gebruikt. moderne motoren. Ik hoop er in te zijn geslaagd den motorrijder op de hoogte te brengen met de werking van verschillende motoren en hem nut tige wenken te geven voor het behandelen en onderhouden van zijn machine." Het werk is in een prettige- en populaire stijl geschreven, en is, ook voor niet technisch ge schoolden, volkomen te volgen. Tot dit doel wer ken de vakkundig samengestelde teekeningen, niet weinig bij. Na den lezer voorgelicht te heb ben bij de keuze van het type motorrijwiel in verband met doel en eischen, die deze hieraan stelt en na hem de begrippen boring, slag en slag-volume te hebben duidelijk gemaakt, be handelt de schrijver: „de werking van den vier takt- en tweetaktmotor (of, om in zuiver Neder- landsch te spreken: van den vier- en den twee slagmotor), waarbij hij ook uitvoerig ingaat op den modernen cylinder, zuiger en kleppen, ver volgens: de carburator, de ontstekingsinrichting, de magneet-ontsteking, de smering en de over brenging. Daarna worden het frame en de elee- trische installatie aan een ingaande beschouwing onderworpen, om in de beide laatste hoofdstuk ken te besluiten met het onderhoud, het onder houd van motorrijwielen en het opsporen van mogelijke storingen. Het bezit van dit fraaie- en up to date boekje completeert het genot, dat het motorrijwiel zijn eigenaar verschaft; het is tegen den prijs van ing. 1.60, geb. 2.25 in den boek handel verkrijgbaar. „De Odin-Post", tijdschrift voor allen, die in de fotografie belangstellen. Uitgave van de N.V. Foto-technische Groothandel „Odin", Graafsche- weg 63 te Nijmegen. Wij ontvingen het vacantie-nummer van bovenstaande periodiek. Wij herinneren onzen lezers, die fotografeeren er aan, dat zij, door opgave van hun naam en adres aan de administratie van „De Odin Post" zich een gratis abonnement op dit tijdschrift kunnen verzekeren. Een der oud gedienden in de Coöp. Verbruiks- vereeniging „De Eendracht", de heer J. H. Bregonie, herdacht 1 Augustus j.l. zijn 75en verjaaidig. Naar aanleid'ng van dit feit schreef het Maandblad der Coöperatie in het zoo juist verschenen nummer als volgt: Door zijn rechtvaardigheid en door zijn ge zond verstand heeft Bregonje het gehoor van zijn mede-bestuurders en van de commissarissen op de bestuursvergaderingen van onze coöperatie. En voor hen, die weten, dat het bestuur minstens tweemaal in de maand vergadert en men dus gemakkelijk in de sleur kan vervallen, moge dit een bewijs zijn voor onze meening, dat zijn hooge leeftijd geen bezwaar is, om de bestuursbijeen komsten met zijn oordeel te ondersteunen. Bregonje heeft tact om met menschen om te gaan, en daar hij „luisteren" kan en eens anders meening respecteert, is hij een persoonlijkheid. Niet dat hij zich laat gelden, integendeel, hij draagt op een bescheiden wijze zijn meening voor en op een manier, die anderen nooit kwetst. Hij vraagt het woord niet, indien hij zich niet ge roepen acht, zijn meening te zeggen en aangezien deze altijd gefundeerd is, orengt hij sfeer in de beraadslagingen, die bij een toespitsing der ver schillende inzichten verkwikkend is. In 't kort gezegdhet woord van Bregonje is vaak beslissend. Dit vooral is in dezen tijd van belang. De moeilijkheden, die ook onze Coöperatie het hoofd heeft te bieden, vragen een bezonken oordeel. Transigeeren is Bregonje uit den booze. Hij zegt, waar het op staat, en op een wijze, die hem ongetwijfeld het praedieaat „heer" verleent. En niet enkel om zijn optreden in onze vergaderingen, doch ook om andere hoedanigheden kan men hem als zoodanig beschouwen. Een beslissing, zij het met volstrekte meerderheid van stemmen genomen, zelfs al was hij er zelf geen voorstander van, is voor hem als een gentleman's agreement. In dezen tijd, die helaas geen 18 karaats-ge halte heeft, zijn „persoonlijkheden" moeilijk te LTS 131-OlfOA missen. Vaak zonder zulks zelf te willen, drukken zij een stempel op hun tijd door hun gaafheid van karakter. Zoo één is Bregonje. De geschiedenis van „De Eendracht" is ge noegzaam bekend, ook wat aan de oprichting is voorafgegaan. Het moge waar zijn, dat geschie denis zichzelf schrijft, even waar is het, dat er op 's werelds schouwtooneel spelers en figuranten zijn. Bregonje behoort tot de eerstgenoemden, zon der, dat hij het zelf wil, want hij plaatst zich niet op liet eerste plan. Zijn woord is oprecht en waar en is daardoor niet zonder invloed. Als men zegt: „Bregonje was er voor" en het voorstel werd aangenomen, dan beteekent dit, dat men een goed besluit heeft genomen. Zulke figuren zijn onmisbaar, zij vormen een schakel tussehen hen, die in een moeilijke situatie elkaar niet zouden kunnen vinden. Toch ligt de functie van arbiter hem niet, evenmin zoekt hij zijn kracht in het compromis. Prinzipiënreiterei is hem vreemd, hetgeen niet zeggen wil, dat hij het beginsel ver waarloost. Beginselvastheid is juist zijn sterkste zijde. Nu, op zijn 75en verjaardag, voelen wij behoefte in waardeerenden zin van hem te getuigen. Het zou een ontstellend gemis aan erkentelijkheid zijn, indien wij dit zouden nalaten. Niet alleen in onze Coöperatie, doch ook in het openbare leven heeft Bregonje een prachtigen staat van dienst vervuld. Julianalaan 295, HAARLEM. Telefoon 11781 i Toch gaat hij niet prat op die functieslid van dén gemeenteraad, lid van de Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrijven, lid van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet, mede-oprichter van de Coöperatieve bouwvereeniging „Ons Genoegen" en lid van de commissies, welke uit deze functies voortkwamen. Hij is ruim dertig jaar bestuurslid onzer Coöperatie en Voorzitter van ons Steunfonds. Hierin vindt hij een daadwerkelijke bevrediging van zijn Christelijke overtuiging: naastenliefde. Ook zijn coöperatief besef stoelt op dit beginsel, hij kan dit beginsel niet scheiden van het coöpera tief ideaal. Naar zijn meening manifesteert zich het ideëele het best in de algemeene beweging. De oprichting der Coöperaties geschiedde meer om de materieele levensomstandigheden minder moei lijk te maken. „De oude garde" bestond uit werkers, waarvan hij wijlen Modoo als een der vooraanstaanden beschouwt. Veel is er in den loop der jaren ver anderd. Inplaats van inkoop door het bestuur, geschiedt dit thans door den bedrijfsleider, Bre gonje acht dit beter. De grootste gebeurtenis in het leven van „De Eendracht" is voor hem de verbouwing der panden aan het Donkere Spaarne, bij welke meening zich elkeen zal aansluiten. Aan dit werk heeft hij zijn deel gehad, niet enkel aan de voorbereiding, doch ook en niet in het minst aan het scheppen van de mogelijkheid daartoe door de werkers in den vroegeren tijd. In zijn dagelijksclien arbeid, in de typografie, heeft hij belangrijke wijzigingen zien komen: van zethaak tot zetmachine op technisch gébied; in de arbeidsvoorwaarden en in de verhoudingen tussehen werkgever en werknemer waren de veranderingen niet minder ingrijpend. De „koppertjes-Maandag" vond hem niet onder de feestvierders. Zijn be schaving stelde hem op een ander levensplan. Want al was deze feestdag der typografen nauw verbonden aan den „ziekenpot", dan was dit voor hem nog geen aanleiding om den Kipermaandag te „vieren". Bregonje heeft meer onderwijs genoten dan in het algemeen in zijn tijd aan de jeugd werd gegeven. Men vindt dat op zijn hoogen leeftijd terug in zijn correcte brieven. Z'jn handschrift mag er zijn.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3