J s J Nog is het zomer Voor koele dagen KNIPPATRONEN Onze voeding oor Huis en Tuin Practische hulpmiddelen in de huishouding r TEVREDEN? Cor Ak- is, Zandvoortschelaan 59, llem Klooslaan, tel. 26139, t U beter. Speciaal al- e kwaliteit. M.M. be- i M.H.O. Wij bezorgen ;eheel Kennemerland. ETbakkerij W. Schmitz, lorterplein, Haarlem, tel. Zaterdag Reclame Aman- llen 40 cent per hall Zondags geopend van uur. ■iuidverzorging J IRL. INSTITUUT tot Op- Diploma Voetverzorging dicure. Examens onder :he leiding. Pijnboomstr. 24402. OLIJKE VOETEN? Laat >eten vakk. beh. door An- Dusschoten, med. gedipl. n algeh. voetverz. Tar. 50 Cornelisstr. 4, tel. 14914. huis te ontbieden. OOZE VOETVERZORGING led gedipl. Pédicure Mevr. van Leeuwen-Hendriks alenstraat 7 b. d. Hvac. laan. ,'R. VAN TOL, Bloemer.- heweg 82, gedipl. masseu- ilgymnaste, gedipl. voet- pédicure, manicure, ig van 1227 Augustus. Fotografie J iFOTO'S 3 stuks 30 cent. Riejo, Schoterweg 78, :m, tel. 22659. LIJSTEN van foto's en plaat- n enz. Het voordeeligst is G. H. J. Meerman Jr, Houtstraat 171, TeL 10667. IJSTEN. Voor het Inlijsten Uw schilderijen en platen is f adres. Kunsthandel Jos de Jansstraat 56. Haarlem. 3R FOTO- EN FILM- ages. Luit. Broersma, esantplein 6, Haarlem-N., 2303. Sport LBILLAEDS, 6 div. matett Bobspel, sjoelbak, queues, ans, ballen, enz., Billard Ilasblazerstr. 20. H'lem kie, baden, geysers, etu» uzen. NOODIG? De Bloemen- he Houthandel is ruim eerd. Bloemend, weg 124, bakker Slot. i GLAS IN LOOD, zoowel als reparatiewerk, is het st adres: C. Schmit, Gast est 13. Telefoon 16914. TELT NU UW MARKIEZEN it deze nu overtrekken. Pri- erk, prijs billijk. Verwey en erden, Sophiapleln 20. Telef. d. KAA, de Ruyterplein 10, ;m-W. Lood, en Zinkwer- :as- en waterfitter, Sanitair, ische install. TeL 16536. SSELS, de Clercqstraat 88. 1598. Het adres voor repa- van markiezen en zonne- nen. Prima vakk. werk. RL. GLAZENWASSCHER» ibewassching, Kantoor Burg- A. van Riemsdijk, TeL H°91 lementen zeer billijke con- 1EMENMAGAZIJN „De An- Th. Koelemeijer, Leidsche- 26, Haarlem. Alle soorten werken. TeL 19218. 9R BETER SCHILDER- igwerk naar J. Gouman, Tet- >str. 98, Haarlem. Billijke Ook voor wltwerk. WEL IN NIEUW en gebrtiM ir Waschtafels. closets. '°f' In Parklaan66. Têl. 22406. T SELA AR NOODIG? Bf van der Worp, Oosters^. 'Jaarlem-N., teL 21412. O wandtegels. IT U EEN MEUBELMA- ,f stoffeerder? Wij werk»' c en netjes! Ook alle Beleefd aanbev, M- iuruss1iraat 12, teL Vele dames tuinieren gaarne zelf en zul len dan, bij voorkeur practisch gekleed gaan, omdat men zich niet steeds evenzeer kan ontzien. Een soort tuin overall bewijst ongetwijfeld goede diensten en hiervoor komt een donkerblauwe, grove linnen, lan ge pantalon met opgeknipt bovenstuk en draagbanden in aanmerking. Men kan hier bij een shirt met korte mouwen dragen of indien de voorkeur wordt gegeven aan een pantalon met opgestikte zakken, met een elastiek om het middel, dan kan een geruite blouse of een plastron-blouse af hankelijk van het weer het geheel com- pleteeren. Bovendien heeft men nog allerlei andere kleedingstukken, die zich leenen om bui ten gedragen te worden als o.a. shorts, eveneens met plastron of shirt of korte plooirokjes, die men ook als strandklee- ding kiest. Practisch zijn de bijpassende japonnen met aansluitend lijfje en wijde rok, die over de geheel® lengte, dichtge knoopt worden, ter wij) vele dames de voor keur geven aan mantels, van dikkere wit te of gebloemde weefsels, die meestal zeer kleurig zijn. Theevisite zal men eveneens gaarne in den tuin ontvangen en wel in tuin costume of in een sportief japonnetje. Jongedames zullen bij wijze van afwis seling gaarne een Dirndl dragen, hetzij deze van hetzelfde, liefst gebloemde katoen ge maakt is dan wel bestaat uit geruiten rok, effen en laag uitgesneden taille, waarbij een batisten blouse gedragen wordt. Huiselijke feesten zullen in de zomer maanden meermalen buiten gevierd wor den en ongetwijfeld gaat er van een tuin feest een bijzondere bekoring uit. De japonnen zullen wat de modellen be treft, veel overeenkomst vertoonen met de winter-avondrobes, doch de materialen zijn veel minder kostbaar. Gebloemde en ge streepte katoenen en linnen weefsels, or gandie, Madeira borduursel op batist of pi qué. Zesbaans hoogopgeknipte rok met klokkende onderlijn en zeer korte, mouw- looze taille, waarover een bolero gedragen wordt. Een touffe kleurige bloemen geeft een fleurig effect aan dit witte geheel, dat met een witte onderjurk gedragen wordt. Fichus, breede shawls, gedrapeerde cein tuurs, strikken en geplisseerde capes zijn détails, die evenals ruches en volants een aparte noot vermogen aan te brengen. (G. C. M.S.) Verf, die in een blik bewaard is gewor den, wordt vaak hard, althans het boven- laagje. Men kan dit verbeteren door het blik in een pan te plaatsen met warm wa ter, die op een lage gaspit geplaatst wordt. De verf, die door en door warm wordt, zal dan weer bruikbaar zijn. Men vergete ech ter niet te roeren. Dames slipover. Zelfs niet zeer handige breisters kunnen zoo'n eenvoudig breiwerk ter hand nemen, als deze schets aangeeft. Een slipover is buitengewoon doelmatig om op koele dagen over een blouse gedragen te worden. Men begint indien men niet reeds zelf een grondpatroon van een blouse heeft, dat van de schets na te knippen van pa pier en vergelijkt het daarna met een ja pon. De maten zijn in c.M. aangegeven en men begint met een stuk papier te knippen van 47 c.M. lengte en 46 c.M. breedte. Vouw in het midden. Men breit nu aan de hand van het knipoverzicht en begint met een boord 1 recht 1 averecht. Het patroon wordt op de werkproef links aangegeven. Men werkt 5 st. recht 3 st. averecht voor de eerste toer en de volgende toer wordt 1 r. 1 av. 1 r. 1 av. 1 r. gebreid. De halsafwer king is met een vlecht, die gebreid wordt op 6 st. in tricotsteek; twee reepen in de kleur van de slip en een reep in afsteken de kleur. Het dagelijksch dekken en afnemen van de. tafel voor ontbijt-, koffie- en avond eten vereischt niet alleen tijd, doch doet de huisvrouw groote afstanden afleggen, in dien zij niet over de nooöige hulpmiddelen beschikt. Is het wonder, dat de voeten 's avonds menigmaal pijnlijk zijn, wanneer men bedenkt, dat de meters menigmaal tot K.M.'s aangroeien, alléén door het loopen van kamer naar keuken, trap op en trap af bij het verrichten der noodzakelijke werkzaamheden? Het aandragen van het eetgerij en de schalen geeft veel werk, evenals het opruimen en de stomme die naar, die deze schetst aangeeft, bespaart haar dit. Het tweedeelige blad biedt ruimte genoeg om alles op te plaat sen, wat noodig is en heeft het groote voor deel niet zwaar te zijn bij het hanteeren. Na gebruik kan men het dienblad opklap pen, zoodat het ook in woningen, waar men moet woekeren met de ruimte, buitenge woon handig is. Twee handgrepen aan de zijkanten maken het gemakkelijk in het dragen, terwijl het bovenste blad iets klei ner is dan het onderste. Welke huisvrouw maakt niet dankbaar gebruik van haar stofzuiger? Inderdaad een zeer practische vinding, want niets is onhygiënischer, dan het inademen der op waaiende stof, die het vegen van vloer- kleeden vroeger veroorzaakte. Toch kan het meermalen voorkomen, dat stoffer en blik gehanteerd dienen te wor den om bijeen gehoopte stof of vuil op te GEKLEEDE BLOUSE MET ROK. Succespatroon 2808. Prijs 30 cent plus 5 cent voor por to en omz.bel. Voor gekleed worden tegenwoordig zeer veel blouses gedragen, waarvan het materi aal in overeenstemming is met het doel. De rok bestaat uit 8 baantjes, die zich naar den zoom toe verbreeden. De blouse is gedacht van crêpe de Chine of Georgette en heeft een garneering van kleine ruches. Patronen voor 1618 en 1820 jaar. ZSOQ TWEE-IN-EEN PATROON 2611. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto- en omz.bel. Men kan dit japonnetje, dat voor jonge dames bestemd is, van één of twee kleuren maken. Het ensemble is van effen en ge ruit materiaal, dat men als „composé" kan koopen. Aardig werken de zakjes met klei ne geborduurde motieven, terwijl de slui ting met een lange rij knoopen plaats vindt. Patronen in de maten 38, 40 en 42. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Besteladres: „Het Practisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwissel of per giro. vegen en hiervoor is een blik, zooals hier bij afgebeeld is, bijzonder aan te bevelen in het gebruik, omdat het bovenge deelte opwaaien van stof tegenhoudt. Voor. al bij het vegen van traploopers bewijst dit hygiënische vuilnisblik uitstekende dien sten. Vruchten, groenten en malsche sla zul len de grondslagen moeten zjjn voor onze zomervoeding. De frissche kleuren en heer lijke geuren nooden ons tot eten. Veel te weinig realiseeren vele huismoeders zich, dat een voeding, die hoofdzakelijk uit groenten en vruchten bestaat gezond en krachtig maakt en tevens een reserve aan vitaminen geeft, die in de wintermaanden zoo onontbeerlijk zijn. Aardbeien, bessen, kersen en alles wat de zomermaanden ons aan vruchten bren gen zal aan geen maaltijd mogen ontbre ken, zij het desnoods in zeer bescheiden hoeveelheid. Uitgeperste vruchtensap met volkoren brood is een uitstekend ontbijt, dat genut tigd wordt, nadat de ademhalingsoefenin gen voor het open raam of beter nog in tuin of op het balcon, gedaan zijn. In de zomermaanden kan men geleide lijk overgaan tot een vleeschlooze voeding, hetgeen veel minder moeilijk is dan men denkt. Worst en zelfs kaas smaken even min op warme dagen en worden vervan gen door tomaten, vruchten of een slaatje, waarbij men ruim gebruik maakt van fijn gehakte, groene kruiden en uien. In plaats van slaolie en citroensap kan men ook desgewenscht zure room ge bruiken voor het aanmaken van sausjes en als extraatje wat mayonaise. Nu eens strooit men er een weinig gehakte dil, dan veer peterselie, bieslook, selderie, boonen kruid, kervel of andere kruiden over, waar. door de smaak zich wijzigt. Sla zal aan geen enkelen maaltijd mogen ontbreken, en wordt nu eens gegeven in combinatie met een eiergerecht en aardap- pelsla dan weer met boonen. Onze voeding is meestal te rijk aan zout en scherpe specerijen, hetgeen niet bevor derlijk is voor de gezondheid. Men zal zich langzaam moeten gewennen steeds minder zout te nemen, waardoor men het fijne aroma van groenten en vruchten steeds meer zal leeren waardeeren. De smaakze nuwen ontwikkelen zich meer en men leert de versch geplukte vruchten en de frissche groenten steeds meer waardeeren. Dan eerst valt ons 't dynamische leven der planten op en naarmate zij verder van den aardbodem verwijderd zijn, wijkt het le ven meer en meer, daarom is het verschil tusschen rauwe en gekookte groenten dan ook zeer groot. Vruchten verliezen een deel van hun vitaminen door het koken, doch ook de smaak wijzigt zich. Indien men eenige gewasschen appels over een glazen of roestvrije rasp raspt, moet men de sap door een doek uitpersen. De eene helft doet men in een glas en de andere helft moet men even opkoken, daarna proeft men de beide sappen en zal bemerken, dat de eene een natuurlijke, geurige smaak heeft en de gekookte sap nagenoeg smakeloos is, tenzij men hem zoet door suiker, niet te ontkennen valt, dat het verschil van smaak dan toch blijft bestaan. Wat op warme dagen uitstekend smaakt is dikke melk, die men maakt door versche melk zuur te laten worden, die gegeten wordt met basterdsuiker en kaneel; een gezonde en frissche toespijs, die door groot en klein geapprecieerd wordt. Men kan ook verschillende vruchten door dikke melk mengen, o.a. bessen of ge raspte appelen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5