P. RIJNIERSE ZOON D. Hogenbirk 8tZn. h Zonen IJ T Vischhandel Balm Zoedagmorgeo J. F. KROONE LUCHTBESCHERMING iteeren raliteit! ONDERSCHEIDINGEN. Conserven iaden :N: te Heemstede 1 4 KINHEIM" 3EY 0353 [ENSSLAGERU 33e Jaargang - No. 13 Vrijdag 1 September 1939 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) eh Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN MAISON TOESET UW Banketbakker PAARLBERG's Sigarenmagazijn Laat Uw HAARDEN en KACHELS Gras-maaimachines vanaf f 8.75 Bloemendaalsche Schaakclub. l^pfeeMENDAAL/?Pf en gepeperd, ichtig bruin, g van een Kalfscarbo- hter dan 11/2 HEBT, en U hen dan eens oor. Het ont ij te zeggen zullen niet wat U hun met Zaterdag \GT WORDT I, HAARLEM Grond, Mest, enz. Alles bezorgd. TELEFOON 23497 ipen en naaien ter diginj van eigen werk JSE LEERARES Kleverlaan 87; te in de Fröbelschool. Woensdagmiddag: 2 inisch. Chr. Hansen -Sakes. iter vorige jaren) Uw of controleeren door emeente-Ambtenaar, ing verdient zichzelf. elel. 16906, Haarlem. op aanvraag. Elf EN OMSTREKFN HET 8L0EMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiën per regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelsf 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,per half jaar. Abonnementen bunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 ZIJLWE6 13 SCHILDERSBEDRIJF OVERVEEN TELEFOON 10W1 (8%11%, 1346) buiten Kantooruren tn b.g.g. 14103 GEHOORZAMEN Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan den menschen. Handelingen 5 vs. 29b. Gehoorzamen is beter dan offerande, zegt de H. Schrift. Maar als God in ons leven „ja" zegt, zeggen wij vaak ,neen". Den een zegt „neen" omdat het zooveel gemakkelijker is, de ander negeert Gods „ja" omdat hij er nadeel in zijn zaken voor vreest, 't Verstand, zoo redeneert men dan, moet ook een woordje meespreken. Alleen is het maar zoo jammer dat aan het ver stand veelal het laatste en beslissende woord is. 't Zou voor Petrus en de zijnen ook zoo veel gemakkelijker en voordeeliger zijn geweest zoo ze geluisterd hadden naar de eigen menschelijke rede en God maar hadden laten praten. Dan waren zij gevrijwaard geworden voor gevangenis en geeseling: twee harde en moeilijk te ver dragen dingen waartegen lichaam en geest zich ten scherpste verzet omdat het lijnrecht in strijd is met de oorspronkelijke structuur van den mensch die de vrijheid mint en een hevigen af keer koestert voor alles wat pijn en smart ver oorzaakt. Petrus en de zijnen zeiden echter „ja" op Gods bevel en kwamen zoodoende in botsing met de Overheid. Petrus sprak het fier en on voorwaardelijk uit: men moet Gode meer ge hoorzaam zijn aan de menschen." Het ging hier waarlijk om geen kleine zaak! Jezus, hun naar den hemel opgevaren MeesteT, had Zijn zendings bevel aan hen gegeven en verkondigd het Evan gelie alle Creaturen". Dat was hun levenstaak, daar konden en mochten zij zich onder geen enkele voorwaarde aan onttrekken. Deze op dracht was in hunne harten gebrand met het heilig vuur van Gods Geest die van vreesachtige voor gevaar wegkruipende menschen onver saagde helden maakt. Van toen aan stonden zij in de vuurlinie, hun gansche leven moest één getuigen zijn voor hun grooten Meester en anders niets. Werfofficieren waren zij die een wereld moesten winnen voor de zaak van Koning Jezus. Alleen maar trouw, diepe, hechte trouw aan den Meester kon hun taak doen aanvaarden en vast houden al moest het gaan langs den bitter zwaren weg van een bloedgetuige, van marte laar. En nu, nog zoo kort op den weg kwam reeds de botsing met de Joodsche overheid, wer den deze vrije mannen in een donker kot gestopt en op hun naakte ruggen geploegd door scherpe geeselslagen. De strijd der geesten had een aan vang genomen en zou voortgaan totdat deze on versaagde geloofshelden de Kroon voor hun martelaarschap zouden ontvangen. Trekken wij nu de lijn dezer vijandschap eens door tot aan onzen tijd. Wij praten wel over dezen strijd der geesten in ons rustig achterland, maar hebben geen weet hoe het daar in de vuurlinie toegaat! Blind te zijn voor elk gevolg, alleen in absolute gehoorzaamheid aan zijn Meester door te gaan op een weg waar gevangenis en dood je aan grijnzen daar is moed en groote trouw voor noodig! Daar kun je wel heel stichtelijk over lezen in je Bijbel en heel gemoedelijk over praten nu de aloude geschiedenis der geloofsvervolging zich in onzen tijd herhaalt. En in de kerk met je keurig Zondagspakje aan kun je zingen, zoo heel rustig en met veel gevoel: Delf vrouw en kind'ren 't graf, neem goed en bloed ons af. maar zouden we dat ook zingen, als we, zooals Petrus in vroeger eeuwen en een Niemöller in dezen tijd vooraan in de vuurlinie stond en staat? Maar dat kan in ons land niet gebeuren, zegt ge. Zijt ge hier wel zoo zeker van? Zijt ge zoo naïef om te meenen dat dit gevaar bij onze landsgren zen vanzelf rechtsomkeert maakt en denkt ge niet dat ook binnen onze grenzen groote krach ten slechts op een gunstige gelegenheid wachten, om met één slag een einde te maken aan onze hooggeroemde godsdienstvrijheid? Wat in het land van een Maarten Luther mogelijk gebleken is en 't geen onder het regiem van Stalin in Rusland gebeurt, kan, onder toelating Gods ook in ons vaderland geschieden. Een stormwind van onrust jaagt thans weer over de wereld en hijgend van spanning wachten wij verlaten af wat te gebeuren staat. Twee machtige staten, waar de godloosheid en modern heidendom ten troon zijn verheven, hebben elkaar thans ge vonden in een verdrag 't welk weinig goeds voor 4* wereld en voor de Kerk des Heeren voorspelt. Tuinaanleg Vaste Plantencultuur Telefoon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan Welke geloovige Christen zou thans nog zeggen: vrede, vrede en geen gevaar nu de vroegere tegenvoeters vriendschap sluiten? Het perspectief is somberder dan ooit! Dreigend verheffen zich de wereldmachten tegen de Kerk van Christus, ze maken zich gereed tot een stormloop op onze volwerken die we zoo vast wanen. Het wereld beeld verandert met den dag; de grenzen der landen worden plotseling uitgewischt alsof een schooljongen met een natten spons over zijn lei is gegaan. Het Zondagsch pakje en onze rustige Kerk zouden we wel eens spoedig kunnen ver wisselen voor het soldatenpak om op te trekken ter beveiliging onzer grenzen. We leven thans snel en den strijd der wapenen zal worden ge volgd door den strijd der geesten: voor of tegen Christus. Petrus zeide „voor" en er was heilig vuur in zijn uitspraak. Ds. Niemöller zegt ook „voor" en wij zien hetzelfde heilige vuur blinken in zijn moedige oogen. Zullen ook wij „voor" zeggen als den nood aan den man komt? Petrus en Niemöller hebben ons beiden gezegd hoe de Kerk van Christus zijn moet, wil ze voor den Koning bruikbaar zijn. We moeten ons reken schap geven wat wij in het uur van het gevaar zullen doen. Aan halve Christenen heeft de Koning der Kerk niets. Om bloedgetuigen van Jezus te kunnen zijn moeten wij ons als Petrus en Martin Niemöller onvoorwaardelijk in 't vol ste vertrouwen met lichaam en ziel aan onzen Meester overgeven en Hem Zijn werk aan ons laten doen. Niet Petrus was hier de held en ook Niemöller zal niet willen poseeren in een helden rol. Maar 't is de kracht van Christus die in hen overvloeit waardoor zij zich gedragen weten tot in 't heetst van den strijd en waardoor zij noch voor gevangenis en geeseling, noch voor opslui ting in een concentratie-kamp terugschrikken. O, welk een machtige galerij van geloofshelden wijst de historie ons aan, menschen, klein van kracht en moed, maar door hun Meester waardig geacht om smaadheid te dragen om Zijns Naams wil. Want het is een eer, een hooge onderschei ding te moeten lijden voor de eer en de zaak des Konings! Echt geloof duld geen gewetensdwang omdat het een gave Gods is die vrijuit beleefd en gepredikt mag worden. Geen overheid mag hier den weg versperren en zoo zij dit toch doet hebben wij als Petrus en Niemöller het recht en den plicht om ongehoorzaam te zijn. In dezen strijd der geesten moet uitkomen om onwankel baar geloof al scheldt men ons voor opruiers, revolutionairen, misdadigers, al zet men ons in de gevangenis, al zou het leven er door bedreigd worden. Hier geen compromis, geen schipperen en plooien, het is alles verraad aan de zaak des Konings. Maar allen trouw, diepe, hechte trouw aan den Meester die ons is voorgegaan op een lijdensweg, zóó zwaar als nooit iemand betreden heeft. Bloemend, straatweg 68 Tel. 677 SANTPOORT. Si. (K 560) UITKNIPPEN blTer gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zijn o.a. de volgende onder scheidingen verleend: Officier in de Orde van Oranje-Nassau Dr. R. Mulder, oud-rector van het Geref. Gymnasium te Leeuwarden, wonende te Aerden hout. A. Biemond, alhier, president-commissaris van de N.V. „Bouwstoffen" voorheen A. E. Brant te Amsterdam H. Smidt van Gelder te Overveen, commissaris der N.V. Veieenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Tot Ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw H. F. Tillema, particulier, alhier. W. Labohm, directeur van de N.V. Koloniale Bank, alhier. De eere-medaille in goud is toegekend aan: H. J. van Emmerik te Vogelenzang, eerste haltechef bij de Nederlandsche Spoorwegen. WAT IEDEREEN WETEN MOET. Lijstje van materialen, welke in elk gezin noodig zijn voor de zelfbescherming. Men sehrikke niet van de opsomming, want alle materialen, die vet gedrukt zijn, zijn reeds aan wezig in Uw huishouding. Het gaat er om, dat men weet, dat die voorwerpen voor de zelfbe scherming noodig zijn. Men heeft noodig: le. Voor Eerste Hulp-verleening bij verwonding: een doos, waarin zich bevinden moet: 2 snelverbanden, een pakje Von Brunsche watten van 25 gTam, 2 Hydrophyle-zwachtels (8 en 6 c.m. breed), 4 Hydrophyle-gaasjes 13 bij 16 c.m., Eenige Veiligheidsspelden Een meter pleister van 1 c.m. breed, Een Jampotje gevuld met 75 gram anti-mosterd gaspoeder, en als men dit niet heeft, gevuld met bleekpoeder (goed dichtsluiten Een doosje hansaplast (25 bij 6 c.m.). Een fleschje Hoffmansdruppels. Een buisje jodiumtinctuur (er om denken, dat non dit van tijd tot tijd moet ververschen). 2e. Voor Brandblusschen: Per verdieping twee emmers water. Op zolder een teil met droog zand (om brand bom in te leggen). Op zolder een schop met lange steel (om brand bom op te scheppen). Op zolder een hark (om het opscheppen ge makkelijker te maken). Op zolder een bak, waarin men drie emmers droog zand uitgestort lieeft (als voorraad). Een emmerspuit, of indien men deze niet heeft, een Tubberslang op de waterleiding, met z.g.n. „Diefje" voor aankoppeling op de kraan. 3e. Voor dengeen, die een begin van brand moet blusschen: Een overall (geen wapperende kleeren). Een paar handschoenen (geen vonken op bloote handen). een donkere bril (brandbom geeft helder wit licht). Een metalen hoofddeksel (helm, pan, vergiet, ter voorkoming van haarschroeien en hoofd kwetsuren). 4e. Voor Hulpverleening na eventueele instorting: Een schop. Een bijl, houweel of koevoet. Een ladder. Een stevig touw van ten minste 6 m. lengte. Een bel of ander geluidgevend voorwerp om de aandacht van reddingsploegen (buiten) te trekken. Wie meer materiaal aanschaffen wil om daar door een betere uitrusting te verkrijgen voor de zelfbescherming, kan b.v. de doos met verband materiaal aanvullen, enz. Men zie verder de door onze vereeniging uitgegeven vlugschriften, bro chures en Gids 1939. Nederlandsche Vereeni in voor Lucjitbschermine. HOOGSPANNING: Steek een sigaar van Paarlberg op Uitbreide sorteering prima kwaliteit Bloemend.w., hk. Dr. D. Bakker!., Tel. 22628 schoonmaken en repareeren door Bloemendaalscheweg 58 Telefoon 22238 Vakkundige bediening Gevestigd sinds 1842 Programma voor de maand September. Woensdag 6 September: Simultaan-séance door den kampioen van de club, den heer Marseille, aan ongeveer 20 borden. Woensdag 13 September: Tweede wedstrijd om het Clubkampioenschap van Haarlem en omstreken. Zooals bekend Werd de eerste wedstrijd tegen de kampioenen van het vorig jaar, „de Rochade", door „Bloemendaal" gewonnen. Er moet aan 30 borden gespeeld worden. Woensdag 20 September: Massakamp tegen de jeugdschaakclub „D.O.S." aan pl.m. 25 borden. Maandag 25 September: Derde wedstrijd om het Clubkampioenschap tegen de Haarlemsche Schaakclub; deze wedstrijd Wordt in Haarlem gespeeld. Woensdag 27 September: Jaarvergadering. De wedstrijden in September zullen, zooals uit dit programma blijkt, alle een in of meer vriend schappelijk karakter dragen. Ook kunnen lang niet alle spelers van „Bloemendaal" daaraan deelnemen. Voor schakers uit Bloemendaal en omgeving, die zich nog niet bij de Bloemendaalsche Schaakclub aangesloten hebben, bestaat derhalve gedurende de maand September een goede gelegen heid om met deze club eens kennis te maken. De club komt iederen Woensdagavond in het Jeugd huis aan de Donkere Laan te Bloemendaal bijeen. ZESTIG-JARIG BESTAAN H.F.C. De „Haarlemsche Football Club" houdt ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan een receptie op Zaterdag 16 September a.s., van 35 uur in het gebouw „Sociëteit Vereeniging", Zijlweg 1, te Haarlem. EXAMENS. blVoor het diploma Vestigingseischen vak bekwaamheid voor het bloemenverkoopersbedrijf (bloemenwinkels) slaagde o.a. de heer A. H. Rieman te Vogelenzang. -o PERSONALIA. blBij koninklijk besluit is ingesteld voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1940 te Londen te houden internationale tentoonstelling van Indische Kunst, een algemeen comité. In dat comité is o.a. als lid benoemd de heer W. van der Mandele, alhier. Altijd mooie verse he visch Veel verschillen de soorten Onze prij zen zijn steeds billijk I Wat zal het voor U zijn? van le Huizen tegen lage prijzen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1