c c c c c Sport en Spel. JULIANA GARAGE VAN DE LEESTAFEL Rare Praatjes De Spoorwegen en Haarlem A. G. G. M. GIORGIS Zn. AAAAAAAAAAAAAA SPORTHUIS TE NUYL Buitengewone Aanbieding NASH, SEDAN, HANSA, CABRIOLET Haarlemsche Diner-Vereeniging Prinses Beatrix Kalender 1940, Xruidnoi 4 Vrijdag 1 September 1939 tJ rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke pjjp, sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verfrischt de adem en houdt de tanden schoon en sterk. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maalttfd, het sterkt Uw ze nuwen en bevordert de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. m.t.s. Veel genot voor weinig geld: 5 cent H. T. T. C. „SHOT". Speellokaal: „Jeugdhuis", Donkerelaan 6a, Bloemendaal. Speelavond: Donderdag van 7.30 uur tot 10.45 uur. Secretaris: G. J. Waanders, Boschlaan 29, Bloemendaal. A.s. Donderdag 7 September begint de Haarlem- sehe Tafeltennisclub „Shot" weer met haar speel avonden. Deze eerste avonden zullen benut worden om een onderlinge competitie te verspelen, ten einde een juiste indeeling der teams voor de bmdseompetitic te verkrijgen. Ieder wordt dan ook dringend verzocht deze avondert niet te ver zuimen. Er zij nog opgemerkt dat het juist nu bijzonder geschikt is om als nieuw lid tod te treden, daar er dan nog de mogelijkheid is om aan de a.s. bonds- competitie deel te nemen. Komt men later, dan is dit niet meer zeker. Dus: Donderdag alle tafeltennisliefliebbers op naar het Jeugdhuis. Ook belangstellenden zijn hartelijk welkom. DE SCHOOL BEGINT Turnkleeding, Hockeysticks, Voetbal schoenen, Gymnastiekschoenen. Het meest gesorteerd tegen den laagsten prijs SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD Wij ontvingen: Het studieplan 19391940 van de Nederland- sche Economische Hoogeschool te Rotterdam, op aanvraag verkrijgbaar aan het bureau van den pedel van de Hoogeschool, Picter de Hooghweg 122 te Rotterdam. Het Jaarverslag over het boekjaar 1938 van de Algemeene Bedrijfsvereeniging voor Zieken geldverzekering te Amsterdam. Het Jaarverslag over 1938 van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloe mendaal. Het Jubileumnummer van „De II.F.C.-'er", maandblad van de Haarlemsche Foot bal-Club, uitgegeven ter gelegenheid van haar 60-jarig be staan. DE SLUIER IS GELICHT! De sluier is opgelicht, het geheim is geen ge heim meer, de mode-ontwerpers hebben hun modellen getoond en de vrouw weet thans, wat de herfstmode voor haar in petto houdt, wat zij wel en niet moet dragen om up-to-date gekleed te gaan. Het Septembernummer van „Beyer's Mode für Alle" verstrekt haar al deze inlichtingen De omslag brengt al meteen iets nieuws op het gebied van mantels: een mantel met een ouderwets aandoende koetsierscape. Deze cape is gegarneerd met astrakan, waarvan ook het bijpassende mofje gemaakt is. Bovendien zijn op de omslag eenige mode-kleuren aangegeven: digi tale, d.i. de warme kleur rood-paars van de mantel, turquoise en mais, allemaal kleuren, die we deze winter in vele nuances zullen zien dragen. Ook prune en jade zijn deze herfst o.a. tot de lieve lingskleuren van Madame Mode verheven. Bij het doorbladeren van het nieuwe nummer blijkt al spoedig, dat de mode haar belofte inge lost heeft; zelden zagen we zulke gracieuze model len. Wijde rokken, inliaalsels, smockwerk, dra- peeringen, strikken of kant maken zelfs van de eenvoudigste jurk een charmant toiletje. Een aparte pagina is gewijd aan zelf te maken trekkers voor ritssluitingen. Vilt, leer cn kralen zijn het aangewezen materiaal voor deze grappige dingskes, die tegelijkertijd een aardige garneering vormen. Aan de herfsthoeden is eveneens de noodige aandacht besteed, terwijl ook praetische kinder- klèeding niet vergeten is. Zooals gewoonlijk zijn alle modellen wederom op de raderbladen te vinden. Het nieuwe nummer van Beyer's Mode für Alle ziet er inderdaad alleraardigst uit. De abonnementsprijs bedraagt slechts f 1.50 per kwatraal. Overal in den boekhandel of in de depóts van Beyer's Knippatronen verkrijgbaar. In alle belangrijke plaatsen van Nederland werd namelijk juist een Beyer's Knippatronen-Service geopend, waar naast de bekende Beyer's Vier kleurenpatronen tevens alle andere Beyer arti kelen verkrijgbaar zijn. Julianalaan 295, HAARLEM. Telefoon 11781 Zomeravond. De dag is warm geweest en morgen zal 't niet anders zijn. Een avond, dien je eigen lijk ver buiten je gewone doen moest passeeren, maar een oud spreekwoord zegt, dat het alle dagen geen Vastenavond is en je hebt dus braaf na het eten zitten kissebissen en zoowaar die drie brieven, die je al een week geleden had moeten schrijven, klaar gekregen. „Ga je mee ze op de bus gooien?" vraag je je vrouw, die met haar laatste paar kousen juist gereed is gekomen. Twee minuten later sta je met z'n beiden op de stoep en nog een halve minuut later ben je genoodzaakt, je wederhelft een halven meter uit de flank te schuiven, ten einde een ernstige be zoedeling van haar schoeisel te voorkomen. „Dat 's geluk, zoo vlak voor je huis," zeg je, maar je vrouw, minder poëtisch aangelegd, ver trouwt je toe, dat ze tegen donker er nog gauw een emmer water over heen zal gooien. Een deur gaat open en een deur gaat dicht. In den avondschemer duikt iets op, dat je op 't eerste gezicht voor een ordentelijk kalf houdt, maar Nero van de familie Pieterse blijkt het te zijn. Nero snuffelt aan een lindeboom, loopt twee maal om een lantaarnpaal, houdt veiligheidshalve het trottoir, kiest een mooien, sehoonen tegel uiten kuiert een oogenblik later, zichtbaar opgelucht, naar huis terug. „Ah, meneer Lodewijks. Goeien avond, meneer Lodewijks. Weertje, hè Nog even een luchtje scheppen „Tja meneer Lodewijks houdt ervan, de zaken precies te stellen. „Een luchtje scheppen en en passant m'n avond-corvee. Snaak zat al een kwartier te bibberen." Snaak bibbert niet meer, mqar zit een paar meter verder op z'n hurken. Meneer Lodewijks is er een klein beetje geneneerd van. „Tja een goede spijsvertering is maar alles, hè Voor ik verder ga: ik houd veel van honden. Dat meen ik. Ze doen over het algemeen nogal dwaas en dat mag ik wel en iedere hond heeft iets in z'n oogen, dat menig mensch mist en verder nu ja, ik draag Fidel en Castor en Fokkie een goed hart toe. Ik zeg het maar, om straks het verwijt te coupeeren, dat ik geen hondenvriend ben. Want het tegendeel is waar. Maar dat mag me niet beletten, om hier eens een enkel woord te wijden aan een anachronisme, een verouderd gebruik, waarvan we, naar ik ge loof, het verderfelijke niet genoeg inzien en dat toch werkelijk onze aandacht wel verdient. Er is een tijd geweest, dat het houden van een hond noodzaak was. Voor de veiligheid, voor het hedrijf. Op het platteland geldt dat dikwijls nop. Ik héb zelf jarenlang op het boerenland gewoond en weet er van mee te praten. Die noodzaak be staat voor de stad niet meer, maar, zooals het met meer dingen gaat, het traditioneele ging een woordje meespreken. Dierenvrienden, menschen zonder kinderen, bangelijke lieden doen nog altijd wat hun voorvaderen uit noodzaak deden en' namen een hond als huisgenoot. En nu wil ik nog wel eens zeggen, dat het houden van een hond veel aantrekkelijks heeft, maar Juist, we zijn er. Zoo'n hond eet en drinkt en eens of tweemaal per dag moet hij „er uit". En nu ligt het minder in mijn bedoeling omverge- lijkingen te treffen maar wij, menschen, blijven bij voorkomende gelegenheden binnen, wij. hebben onze voortreffelijke systemen van waterspoeling en rioleering. Die ventileeren al wat van hun voedsel onverteerd blijft, op straat. En als we nu hier in Haarlem (lees :BIoemendaal), duizend honden hebben en het zullen er wel meer zijn dan komen iederen dag de faecaliën van duizend honden op straat. En nu laat ik den aestlietisehen kant nog maar daar, doch ik zou willen vragen: Wat zeggen we daar anno 1939 van iederen dag zóóveel viezigheid op onze zinde lijke straten gedeponeerd wordt? Ja, als iederen dag een plensbui de straten blank zette, of, zooals in Parijs, iederen morgen een reuzenstraal water langs de straten gespoten werd, dan was het nog een klein beetje anders. Maar zoo is het nu eenmaal niet. Dat verdroogt en verpulvert en komt met den wind, wie weet waar terecht. En vliegen en ander gevleugeld on- tuig strijkt er op neer en toert dan weer verder laten we zeggen naar de kar van den groenten- boer of naar ontbijtbordje Man, schei uit met die onsmakelijkheid! Ja, ik weet het wel, erg appetijtelijk is dat alles niet, maar het is de waarheid en dat alleen, om dat we in een omgeving, waar de zin voor hygiëne gelukkig geen doode letter meer is, nog maar altijd vasthouden aan de anachronistische lief hebberij van honden in de stad. Dus alle honden maar radicaal opruimen? Nu ja, wacht een beetje is ook een dorpje. Het zou misschien al te hondsch zijn, kortweg een verbod van honden-houden in het leven te roepen. Maar als we het nu eens zoover konden brengen, dat men zich voornam het hondendom van onzen tijd te laten uitsterven zonder het te vervangen door nieuwe exemplaren Of, voor 't minst, de grootste exemplaren langzamerhand weg te werken? Want het is gewoonweg verbijsterend, te zien, wat zoo'n lobbes schwamm d'rüber:. (Bovenstaand stukje troffen we aan in liet Augustus-nummer van het Orgaan van de Haar lemsche Vereenigïng tot Bestrijding der T.B.C. Zonder eenig commentaar is het ook voor Bloemen daal! mm vaar welke plaats niet? geschikt.) (Slot) Zoo had er 2e helft Augustus 1838 een groot onheil op de lijn Gent-Brugge plaats. Een op passer had verzuimd de brug bij Tronchiennes te sluiten. Daardoor werd een „stoomwagen" met een paar wagens met een geweldige vaart door de opening in het water gedreven en zijn twee opzichters en nog een man daarbij omge komen. Gelukkig, dat de brug nog even vóór de komst van „het groote convooi" van 36 rij tuigen gesloten kon worden. De oppasser werd in verzekerde bewaring gesteld. Intusschen werkte men aan de lijn Haarlem- Amsterdam ijverig door en dacht men het maat schappelijk kapitaal te vergrooten. Begin December 1838 werd in de vergadering van deelnemers in den spoorweg Amsterdam- Haarlem, op voorstel der directie, met algemeene stemmen besloten den directeur-ingenieur Brade, om onderscheidene redenen, niet langer als zoo danig te behouden. Voorts werd op voorstel der directie besloten om het kapitaal der onderneming andermaal te vermeerderen met f 175.000.a f 185.000. Om deze gelden, benevens de vroeger aange vraagde vermeerdering van f 130.000.te be komen, zou een leeningsplan worden ontworpen. De aandeelen stonden niet hoog. Op 8 December Werden ze tegen 94 verhandeld. Nu springen we 8 maanden over. In den morgen van 6 Augustus 1839 Werd op den ijzeren weg van Haarlem naar Amsterdam een eerste proeve met een „stoomwagen" (locomotief) genomen. Dit rijtuig, vervaardigd door Langridge te New castle' heeft eerst alleen en daarna met een aan staand passagiersrijtuig den weg van 't oude station naar de Liede en terug, met een gematigde snelheid afgelegd. Deze eerste proef scheen alles zins naar wcnsch te zijn uitgevallen. Het personen rijtuig was in de fabriek van den heer Soeders te Maarscn vervaardigd. Het werk ging evenwel niet zoo vlot als men verwacht had, al werd er ook hard gewerkt. Men hoopte de spoor 24 Augustus te kunnen inwijden, maar zag midden Augustus, dat dit niet gaan zou. Hoofdoorzaak was echter, het niet tijdig aan kom >n der uit Engeland verwachte stoomwagens. Toch beproefde men laatste week Augustus de baan nog eens. Toen bereed men de baan met een locomotief cn drie rijtuigen. Ook deze nieuwe proef voldeed alleszins aan de verwachting. De rijproeven werden ook in September van tijd tot tijd naar Amsterdam op verschillende wijzen herhaald en telkens met de meeste voldoening. 9 September werd door een trein van 7 rijtuigen de geheele weg in 19 a 20 minuten afgelegd. Het oogenblik van openen naderde snel cn de Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, gevestigd te Amsterdam, ging nu vaststellen wie hij zou uitnoodigen tot het bijwonen der plechtigheid van de inwijding op Zaterdag 21 September des namiddags ten één uur op de stationsplaats te Amsterdam. Natuur lijk hoorden de aandeelhouders daar ook bij. Dientengevolge zouden zij verpticht zijn om zich van een bewijs van toegang te voorzien. Daartoe werd ook de gelegenheid aangeboden. Zi> moesten n.I. naar het hoofdkantoor der Maatschappij op de Heerengracht no. 80 gaan en hun aandeel laten zien. Ook werd de tijd daartoe aangegeven, n.I. Woensdag en Donderdag den 18 en 19en September 1839, des morgens van 101 uur. De advertentie d.d. 14 September 1839 was namens den genoemden Raad van Administratie onder teekend door L. J. J. Seeurier, President en J. Gerken, Secretaris. G. J. BETTINK. Tel. 14393 - Bakenessergracht 27 - Haarlem, Vleesch, groente, aardappelen f o,9o Idem met soep of toespijsI 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen). Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 In November van dit jaar verschijnt de ales bekende Prinses-Beatrix-kalender 1940. Wij hei, ben ons verzekerd van den alleen-verkoop vi,?J Bloemendaal en omgeving. Als bijzonderheif kunnen wij nu reeds medcdeelen, dat de nieirnf kalender behalve met tafereeltjes uit het lev(J van onze Prinses Beatrix ook zal 'verlucht zijf met een portret van den jong,sten Oranje-te® Prinses Irene. De kalender is „gemonteerd" op een kunstziil nig schild in de kleuren oranje en blauw en vont een sieraad voor eiken wand, zoowel in huis a op kantoor. De prijs is f 0.40 per exemplaar bij inteekerii Wie dus in het bezit wil komen van dec unieke uitgave, make dit spoedig kenbaar. kan geschieden bij ons bureau Korte Klcvcrk 64 te Bloemendaal (niet telefonisch, tenzij mil gelijktijdige storting van het verschuldigde I drag op onze postgiro 191387). o Ned. Natuur-Historische Vereeniging, Afdeeling Haarlem en Omstreken. haBovengenoemde vereeniging maakt Zoil dag 3 September een dagtocht onder leiding vaf den bekenden natuurhistoricus Rinke Totaii naar Nunspeet, waar in de omstreken gewandil en gebotaniseerd wordt; tegen den middag teq naar Soest, waar eveneens gewandeld en gefci niseerd zal worden. De heide bloeit nog, dusli belooft een prachtige tocht te worden. Vertrek autobus Lorentzplein 7.45, van Kal nemerplein 8 uur precies. Terug in Haarlem plil 6 uur. Zondag 10 September a.s. wordt een ochtenil wandeling gemaakt door de Amsterdarjiij Waterleidingduinen, onder leiding van den vczl zitter. Samenkomen v.m. 9.30 ingang A.W.-duiM aan den Vogelenzangsehenweg. Fietsen kui daar gestald worden. Terug pl.m. 12.30 uur. Houders van wandelkaarten wordt verzofB| deze te willen medebrengen. VAN HET BESTUUR. Het is wel onder zeer ernstige omstandigheden dat ik met onderbreking van mijn vacantie reeds tlians weer het secretariaat onzer Buurtvereeniging op mij genomen heb. Moge het zijn dat spoedig een gunstige wending van dezen zeer benauwenden tijd mag worden gegeven. U zuit allen wel begrepen hebben, we hebben dit al kenbaar gemaakt door middel van aanplak biljetten, dat van een feestviering, waarover de vorige week zoo uitvoerig werd geschreven, niets kan komen. Het was voor ons bestuur wel een zeer aange name verrassing, toen we gisterenavond van ons mede-lid een bedrag ontvingen groot f 102.50. Gaarne brengen wij den heer van Leeuwen hiervoor een oprecht woord van hartelijken dank. Het is Wel jammer dat alles zoo anders is geloopen dan we ons hadden voorgesteld. Het bedrag is echter vastgezet en wij hopen bij een volgende gelegenheid dit te kunnen gebruiken. De le Secretaris, B. G. BOS. Bloemveldlaan 7. Haarlem, 29 Aug. Geachte Dames en Heeren, De verrassing", die ik hedenavond aan bestuur van de vereeniging „Het RainpW kwartier" mocht overhandigen, vertegemvoorai?| een bedrag van f 102.50, benevens een bon een fruitmand. 'k Dank alle bewoners hartelijk voor hfl gulle medewerking en 'k hoop van gansclier W dat indien de internationale toestand het roei Wij, bewoners van het Ramplaankwarher, 1 prettigen Koninginnedag zullen vieren in f l omgeving. 'k Maak van deze gelegenheid meteen I om Mejuffrouw N. de Vos hartelijk te bf1'® voor de zeer gewaardeerde hulp, die zij ®ij leende bij de inzameling van de enveloppen- Hoogachtend, A. B. VAN LEECT Ramplaan 68. P. S. Zoo juist verneem ik dat alle festij" door de "autoriteiten zijn verboden, zoodat'1 nader order zullen moeten wachten. De kosten? Gering - van 14 regels f regel meer f 0.10. BI speciaal tarief, met wekelijksche tekstw Bewijsnummers wori verstrekt. Huur en Verl TE HUUR mooi-gel renhuizen bev. 5 kamt voor- en achtertuin, v p. mnd. Met centr. v f 50.p. mnd. Te t ningbureau. Kweekdu nalaan 46, Overveen, H.H. HUISEIGENAB Uw te huur of te kt huizen of gem. apa gratis inschrijven bij v „Duin en Daal", K. Kit Bloemendaal, Tel. 228 TE HUUR geriefe bev. 5 kamers en bad! Te bevragen Kinhei BloemendaaL GEP. HEER ZOEKT een ongem. of gestoff. slaapkamer, str. w. pension. Br. met prijsi der no. 707 bureau va Electricitei APARTE ORNAMEN vaardigd op eigen ateli overtrekken van kappei dag gereed. Electr. Teel P. A. Tammer, Klevei Telet 14753. ELECTRO Technisc! J. de Boer Jzn., Radio t tingsart P. Kiesstraal 12657. VOOR VLUGGE en paraties, electra, radio, enz., het bekende adres mer, Kleverlaan 176, Te ELECTRO-TECHNISC W. O. Schwarz. R; Overveen. Tel. 16247. van stofzuigers en and sche apparaten. REPARATIE aan S strijkbouten, radio. toestellen ombouwe f 3.T evering var briek allen. Gebi Noord— uindorplaan veen, tel. 20016. Postzegels en Bi POSTZEGELS te koop hooge prijzen. Ver; partijen en z.g.n. kilos Gosse, Kruisweg 43, Te OUDE BOEKHANDE laan 12, Haarlem. In- i van alle soorten boeker bels, platen, oude schili Transport! VERHUIZINGEN. T TEN internationaal. P. sen. Junoplantsoen 18 TeL 22294. Speciaal port P. DE BOER, Ve BergpL voor inboedel Bloemendaal. Pijlslaa 27073. Koop en Verl INKOOP VAN B( bibliotheken. Boekhai Vries, Jacobijnenstr. 3 Haarlem. J. VERBEEM, Ja tel. 21119, Haarlem. Antiek en Curiosa. li koop van gebruikte TE KOOP gebr. He mes-, Meisjes- en wielen, 1 transp.rijw rep.-inr. Gen. Cronj Haarlem. JAARSMA HAAR] in prima staat, f 35.— tor f 25.geyser f 2 persingel 42, tel. 1600 Wasscherij FMNWASSCHERIJ 1 Caarls. Opgericht 18! huisvest 39, Haarlem, BOORDEN 7 CEN hemden 20 ets., „Paula", Rijksstraa Tel. 28139, Haarlem,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 4