ATTENTIESEIN GEHEVEN SUCCES-EVERCLEAN LUCHTBESCHERMING Vrijdag 15 September 1939 3 T00NEEL Op de grens van Weiden en Duinen. PREDIKBEURTEN LUCHTBESCHERMING Gasverkenners Let op aanspoelende Mijnen Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon (Enorm „Succes" door di- .Everclean "service i Basisprijs-systeem Abonnementen Vraagt inlichtingen STOOMERIJ LORENTZKADE 56 HAARLEM TELEFOON 27029 TOONEEL TE AMSTERDAM. Is het zaak in deze benarde tijden over kunst te schrijven of zelfs aan kunst te doen? Ja, de tijden zijn benauwd en de materie (oorlogstuig en dergelijke) viert hoogtij. Maar is het daarom niet bevrijdend het hoogere, het geestelijke ook tot hun recht te doen komen Ik bedoel nu niet het critiek-schrijven, maar het bedrijven van kunst, het aanhooren van een goede preek, het hierover denken in kamer of in de gehoorzaal van Zuivere Rede Wij bepalen ons tot tooneeleritiek hier en be spreken, nu het seizoen weer zoo'n beetje is aan gevangen, twee goed gespeelde en niet geheel onbelangrijke stukken „Van Muizen en Menschen," door John Steinbeck, bij het gezelschap Saalborn-Parser (regie Louis Saalborn). Neon, het is geen blijspel of klucht zooals de titel zou doen vermoeden. Het is wat men vroeger een drama zou noemen en dat tegenwoordig tooneelspel heet. Het is een wel zeer treurig ge beuren van twee mannen in een landbouwvallei in Midden-Californië, twee stoere kerels, die aan elkaar verknocht zijn. Beiden zijn op hunne wijze droomers, droomers van een eigen farm of van eigen teedere diertjes: muizen en konijnen. George (Dick van Veen) heeft zich als bescher mer opgeworpen van Lennie (Louis Saalborn). Deze Lennie is een idioot, een achterlijke, maar oer-sterk. Als hij maar niets zegt, en alleen zijn werk doet, gaat alles goed. Als hij spreekt, of, behalve zijn werk, nog iets anders doet, gaat alles verkeerd. Hij is een natuurlijk mensch en een natuur-mensch, die alles op impulsen doet. Alles wat in zijne knoestige vuisten komt ver nielt hij: geliefde muisjes, hondjes of konijntjes. Nu hem de coquette, Curiey's vrouw (Carla de Raet) in handen valt, werpt hij zich op haar en worgt hij deze jonge vrouw. Om hen verder leed te besparen, schiet George, zijn besten vriend neer. Dit is de korte inhoud van het stuk. Er groe- peeren zich allerlei menschen om heen heen: de zachtzinnige Candy (Jos. Liesting, die een zeer mooie creatie gaf van den ietwat zieligen man); de barsche baas, de jaloersche Curley (goed van Ko van Dijk Jr.) en ook anderen. De regie van Saalborn was prachtig! Je kon zien, dat hij behalve een groot tooneelspeler, ook schilder is. Tal van prachtige groepen, mooi ge- styleerd, stelde hij ons voor oogen. Dat scheen zoo van zelf te gaan, ofschoon wij ftatuurlijk weten, dat dit met veel studie en overleg tot stand kwam. Hij speelde den idioot op expressieve wijze met die onbeholpen handbewegingen, die zulken menschen eigen zijn. Saalborn is in elke rol anders en altijd overtuigend; Dich van Veen speelde George dichterlijk, meer dichterlijk dhn bonkig, zoodat dit laatste element niet geheel tot zijn recht kwam. Carla de Raet speelde goed de coquette. „Er was eens" door Francis de Croisset bij het „Centraal Tooneel" (regie Joan Remmelts). Er was eens een zeer leelijk en slecht meisje (Rie Gilhuijs). Zij was lid van een dievenbende. Zeer vele schilderachtige collega's had zij. De voornaamste Varen mr. en mevr. Curtis (Chris Baay en Peronne Hosang). Die maakten meer hun werk van chantage. Dan had je sir James Baddington (Jan van Ees), die een dame zocht om als gouvernante in dienst te treden bij zijn oom Lord Leftsbury (Cor Hermas), .Het doel van dezen Sir Baddington was deze gouvernante over te halen het zoontje van Lord Leftsbury te ver giftigen, want dan zou hij universeel erfgenaam worden. Nu had het leelijke meisje een metamorphose ondergaan. Zij walde inbreken bij een medicus (Cees Laseu); haar plan werd verijdeld, zij kneusde haar voet en de medicus verbond haar. Zij ver telde hem haar levensgeschiedenis en klaagde over haar leelijkheid. In stede van haar aan de politie over te leveren, besloot de dokter haar een operatie te doen ondergaan, die een ware schoonheids kuur was. (De mogelijkheid bestaat; ik ken een oor-, keel- en neusarts, die als het noodig mocht zijn, den neus vervormt naar het model, dat de patiënt verlangt). Zij werd nu de gouvernante vol charme en schoonheid, zoodat de jonge en bekoorlijke Patrik O'Leary (Joan Remmelts) op haar ver liefd werd. Deze liefde loutert haar en zij ver-, giftigde dus het jongetje Bob (Mies Buillab) niet maar door een truc sir Baddington. Zij en Patrick O'Leary trouwen met elkaar. Er was eens een wel aardige phantasie in drie bedrijven. Rie Gilhuijs was de heldin van den avond. Zij speelde fel en later vol gracie het meisje. Prachtig als zij na haar metamorphose in den spiegel keek en dien langzaam, als in verbijstering, liet zakken. Zeer mooi was Cees Laseur, die zoo echt een zacht zinnige, wijze dokter was. Jan van Ees volkomen goed de ploertige Sir Barrington. Goed was ook Joan Remmelts als O'Leary en heel aardig was Mies Buillab ah Bob. EDMOND VISSER. Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie Jt>U Uw dage- lüksche bezigheden en bü sportieve pres taties. Het houdt de tanden schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. f Veel genot voor weinig geld5 cent AAAAAAAAAAAAAA Een insectenwandeling op de forten van Napoleon. In de duinstreek liggen een aantal terrein- verhoogingen, in den vorm van een hoek, die, als wij goed zijn ingelicht, ten tijde van Napoleon zijn opgeworpen als versterkingen. Ze zijn een meter of vier, vijf hoog, een vijftig meter lang en hebben bijna allen aan den voet, soms aan weerskanten, een plas of moerasje. Het spreekt vanzelf, dat de natuurliefhebber in deze waterarme omgeving gaarne bij deze plekjes rondzwerft, al riskeert hij een vermaning van rijks- veldwacht of politie. Want al bestaan deze ver hoogingen uitsluitend uit begroeid zand en hebben ze geen strategische waarde, ze behooren nog steeds aan het Departement van defensie en zijn dus verboden terrein. Op onze nazomersclie omzwervingen kwamen wij ook bij zoo'n wal, die aan den voet een moerasje met riet, biezen, wilgen en elzen heeft. Op den wal wemelde het van vuurvlindertjes, die we al van den weg af zagen schitteren in de zon. Ze vlogen daar bij tientallen op den nabloei van de thijm en We genóten van hun prachtige oranje-zwart gestipte voorvleugels en paarsige, oranje-omrande achter vleugels. In de helling van den wal was op twee plaatsen een gat gevallen en in elk van die kale zand- hellinkjes hadden wespen hun nesthol. In die hol- openingen was het een komen en gaan van geel en zwarte angeldragers en wijselijk kwamen wij niet al te dicht bij die insecten, die nu eenmaal geres pecteerd wenschen te worden. Dat ze zich niet alleen met zoetigheid voeden bleek ons, toen we een overreden egel aan den kant van den weg vonden en daarop vlijtig een paar wespen bezig zagen met menageeren, in gezelschap van groen glanzende vliegen en groote zwarte mieren. Op het zand, dat onder aan de in de verhooging gevallen gaten lag, zaten drie sprinkhanen zich te zonnen en te concerteeren, energiek maar eentonig. Een zonderling geval worstelde door het gras, eveneens naar het kale zandhellinkje. Driftig sleepte namelijk een rupsendooder met oranje- zwart achterlijf een schijnbaar veel te groote span- rups mee. Bij het heilinkje gekomen begon dit groote insect verwoed in het zand te graven en had in korten tijd een gangetje gemaakt, waar het geheel in verdween. Zand werd uitgeworpen en flinke steentjes achterwaarts loopend uitgedragen. Toen werd de verdoofde of gedoode rups naar binnen gebracht, om als voedsel te dienen voor de daarin gelegde eitjes van den rupsendooder. Daarna werd het gat weer gedicht, steentjes en zand werden naar binnen gesjouwd, alles kreeg weer een natuurlijk aanzien en de rupsendooder ging op zoek naar andere prooi, evenals zijn neefjes, de spinnen-, torren- en vliegendooders, dat doen. Bij gebrek aan een helling graaft de rupsendooder zijn gangetjes ook in den vlakken zandgrond, dus verticaal inplaats van horizontaal, zooals wij dezer dagen in onzen tuin bemerkten. Dat, we in den nazomer zijn en de herfst op komst is, blijkt wel uit het groote aantal spinnen, dat overal de webben heeft uitgehangen. In deze wondere weefsels vonden we op deze wandeling verschillende koolwitjes gevangen, die door de dikke kruisspinnen dankbaar geconsumeerd werden. Het leven-Mer kunstig geformeerde en wonder- schoone insecten is nu eenmaal boeiend en tegelijk tragisch. o BALDADIGE JEUGD Niet minder dan 16 minderjarigen knapen zijn in den loop dezer week door de Bloemendaalsche politie aangehouden. Zij maakten zich schuldig aan het ontvreemden van fruit uit tuinen, anderen vischten in het verboden water van de vijver nabij Duin en Daal. Tegen eenigen van hen werd proces-verbaal opgemaakt. Uitknippen WAT IEDEREEN WETEN MOET: HOE ZOLDERS VLIERINGEN EN BOVENVERDIEPINGEN ER UIT MOETEN ZIEN. In de serie publieatie's betreffende hetgeen ieder in eigen huis behoort te doen, moeten wij thans de aandacht vragen voor zolders, vlieringen en bovenverdiepingen. Waarom moeten^ deze worden ontruimd of althans grondig worden opgeruimd? Vooreerst omdat brandbommen omlaag worden geworpen, en het bovenste gedeelte van het huis dus het eerst getroffen zal worden. Bovendien leert de ervaring van eiken dag dat brand op zolder het gevaarlijkst is. Indien de bom door het dak heen slaat, is het waarschijnlijk dat deze op den zolder of bovenverdieping terecht komt en daar blijft branden. Wat moet men dus doen? Men moet zorgen dat een brand, die door welke oorzaken ook ontstaat, zoo min mogelijk voedsel kan vinden. Daarom 1. Zolders, vlieringen, bovenverdiepingen zoo mogelijk geheel ontruimen. Indien dit niet mogelijk is, omdat men niet weet waar men de daar be waarde goederen zou moeten laten of wel omdat op de bovenverdieping woon- of slaapvertrekken in gebruik zijn, grondig opruiming houden, d.w.z. alle oude rommel, licht brandbare voorwerpen, zooveel mogelijk verwijderen; kleine voorwerpen in kisten en koffeTS opbergen; kisten en koffers, een eind van den muur, midden in het vertrek opstellen, zoodat men er om heen en overal goed bij kan komen. Hoe ordelijker en overzichtelijker, hoe beter! 2. Zolders, vlieringen en bovenverdiepingen zooveel mogelijk brandvrij maken. Latwerk schotten vervangen door ijzergaas. Bedekken van vloeren (juist in de verste hoeken tegen de wanden) met een gipslaag of met een mengsel van waterglas en krijt; asbestpapier tusschen twee lagen linoleum; platen van onbrandbaar materiaal; houtdeelen impregneeren met geschikte brandwerende stoffen 3. Het bluschmateriaal voor de hand gereed zetten om snel te kunnen optreden en de brand haarden in den kiem te smoren. In een vorige mededeeling hebben wij dit materiaal - reeds opgesomd. Wij komen daarop terug als wij de brandbestrijding zelve behandelen. Als een twijfelaar zou vragen of dit alles wel effect heeft, kunnen wij hem antwoorden dat elke brand in het klein begint, en als men er snel bij is, met eenvoudige middelen te bestrijden is. Bovendien kan men er niet op rekenen dat de gemeentelijke brandweer het werk uit de hand zal nemen, dat men zelf kan en behoort te doen. Bij een massalen aanval met brandbommen, wanneer vele branden tegelijk zijn ontstaan, kan de brand weer nu eenmaal niet overal tegelijk zijn. ZONDAG 17 SEPTEMBER 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. N.m. 7 uur Ds. Pli. A. Warners, van Koude- kerke. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond v.m. 10 uur Ds. J. Zuurdeeg, van Hilversum. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Candidaat D. van Swigchem, van Middelburg. Radio-uit zending op golflengte 245.9 m. Vrije Kath. Kerk v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. Predikatie van priester Ko Borsten. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. Universeele Eeredienst (Soefi-Beweging) (Centrum Bloemendaal, bovenzaal Vreeburg, Kerkplein 16), v.m. 11 Uur mevr. F. Kamp-Compas, onderwerp„Eeuwigheidsbesef". OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. W. A. Hoek van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. II. Oldeman. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. W. J. van El den, van Haarlem. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer H. A. v. d. Hoven, van Genderen. AERDENHOUT. Vereen. Heiig. Kring geen dienst. HAARLEM. Evang. Luth. Gem, v.m. 10% uur Ds. C. H. Brandt. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N m. 5% uur Ds. Sicrtsema. Cat. Zondag 19. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5% uur Ds. Eoeyinga. Cat. Zondag 19. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5% uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 20. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5% uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 20. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Detli. Weest daarom paraat en treft Uwe voor bereidingen! Bij de zelfbescherming is voorbereiding meer dan het halve werk! Ned. Ver. voor Luchtbeschermino. LUCHTBESCHERMINGSDIENST BLOEMENDAAL blDe aandacht wordt er op gevestigd, dat het aantal gasverkenners bij den Luchtbescher mingsdienst nog steeds onvoldoende is. Zij, die over een scherp reukvermogen be schikken, ook vrouwen, worden verzocht zich op te geven aan den Luchtbeschermingsdienst, Bu reau van Politie te Overveen, teneinde na onder zocht te zijn, te worden opgeleid tot gasverken ners. blDe burgemeester van Bloemendaal maakt bekend, dat: le. in verband met den ingetreden oorlogs toestand is het zeer wel mogelijk dat mijnen aanspoelen op het kustgedeelte voor of nabij deze gemeente. 2e een ieder, die eer aangespoelde of drij vende mijn aantreft, is gehouden daarvan zoo spoedig mogelijk mededeeling te doen aan. de naastbijzijnde Kustwacht post, Bureau Politie te IJmuiden, overdag Staaïsvisschershavenbedrijl, telefoon 4041 te IJmuiden, des nachls Port IJmuiden telefoon 4176 te IJmuiden: den Groepscommandant te Haarlem, telefoon K 500 20412, eventueel den naastbijzijnden milltai- re- of politiepost, met het verzoek het bericht door te geven aan een der hoogergenoemden. 3e. men mijde de omgeving van de mijn tot 1000 m. afstand. Aanraking is levensgevaarlijk, en levert eveneens groot gevaar op voor de omge ving. Aanspoelende mijnen, welke nog niet tot rust zijn gekomen, zijn bijzonder gevaarlijk. 4e. visschers, die in de territoriale wateren een drijvenden mijn gewaar worden, stellen daarvan het naastbijzijnde bewakingsvaartuig op de hoog te, of trachten de aandacht van de kustwacht er op te vestigen door het zwaaien met een Ne- derlandsche vlag aan een stok en aanwijzingen van de plaats daarmede. Bloemendaal, 13 September 1939. De Burgemeester voornoemd, DEN TEX. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Remonstr. Geref. Kerk v.m. 10% uur mej. Ds. W. S. Wiardi Beekman, Rem. pred. te Den Haag. V.m. 12 uur Kinderdienst in het Remon strantenhuis. Nederl. Vereen, v. Spiritisten „Harmonia", afd. Ha&rlem II (Sociëteit Vereeniging, Zijlweg 1), v.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr. de heer J. P. Smits, van Haarlem; onderwerp: „En nu?" Helderz. waarn. mevr. J. Remmers- v. d. Lans. ZANDVOORT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed. 24115 Bijsterveld-Schipper, C. B„ Borskilaan 1, Bloemendaal. 19828 Hoenderdos, C. A., metselaar en aannemer, Wilhelminastraat 14. 19925 Hopman. Jae., vertegenwoordiger N.V, J. Baars en Zoon, Victor Hugo Sigaren fabrieken. Hospeslaan 27. 24013 Koetsier, Jac., Import-, Agentuur- en Com missiehandel, Marnixstraat 42. 20420 Lamp, Constant, heerenmode, Barteljoris- straat 24, 26029 Middelb. Techn. School A, voor Bouw kunde, Weg- en Waterbouw, Scheepsbouw kunde, Kennemerplein 1. 19326 Muusse Jr., C., kantoorboekhandel, Rijks straatweg 137. 27432 Peper, H„ modelvleeschhouwerijZandvoort- sehelaan 24, Heemstede. 19928 R.K. Muloschool voor Jongens. Ged. Oude Gracht 120. 19825 Schoonwater, A. J., Jordcnsstraal C1. 24-014 Serbroek, J. Th. M., Planetenlaan 132. 25702 Spanjaard. Mevr H. L., Kleverlaan -11, Bloemendaal. 19829 Wambach, K., Kleverlaan 123.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3