MET SCHAAR, NAALD EN DRAAD Vrijdag 15 September 1939 loodlaisrinniorreini OORLOGSRAZERNIJ Zondagnacht bij de Radio Eet Patroon AGENDA Het toch al wankele gebouw van den vrede is inééngestort. De eene stut na de andere bezweek en van alle steunsels beroofd, volgde onvermijde lijk de catastrophe, die opnieuw de gansche wereld in rep en roer brengt. De radio ratelt in onze huiskamer de eerste oorlogsberichten af, mensehen verdringen zich voor de laatste bulletins en onze couranten be vatten onder vetgedrukte opschriften het vreese- lijk nieuws van het tooneel van den strijd ter land, in de lucht en op de zee. 't Is alles, zooals voor 25 jaar even huivering wekkend en zinneloos. Een drama van immense grootte speelt zich weer af op deze sombere aarde, waarbij de lach versterft en de oogen groot worden van angst en ontzetting. Over Gods schoone aarde, feestelijk uitgedoscht in haar prachtig zomerkleed en iederen nieuwen dag door- gloeid door een gouden zomerzon, die het koste lijk graan rijp stooft en haar glanzen legt tot in de verste hoeken, stuiven thans met snelle vaart de bommenwerpers om menschenlevens te ver woesten en alle vreugde van de aarde weg te nemen. Dat doet de mensch! Laat het toch goed tot ons doordringen: wij, mensehen verrichten dit duivelsch werk, wij maken van deze rijk-bloeiende aard'; een woestenij, een hel door het uitspuwen van vuurvlammen van haat. Of het nu Polen, Duitscliers, Engelsehen of Fransehen zijn, doet er thans niet toe. Wij lossen de schuldvraag niet op. Maar dat de mensch in zijn armzalige groot heidswaan het in de 20e eeuw nog niet verder gebracht heeft dan het uitbouwen van een gigan tische oorlogsindustrie: symboliek van hetgeen daar van binnen in ons woelt en werkt, dat is zóó beschamend en vernederend, om er bij weg te kruipen in den diepsten schuilkelder en er nooit meer uit te komen. Haters van God en haters van elkander, daar is de mensch met een enkelen krabbel mee geteekend. Laten de dominé's jaar- in jaar uit maar preken over Gods gebod tot naastenliefde: laten de vredes-apostelcn de wereld maar doorgaan om te trachten bruggen te slaan van enkel broederschap over de wijde kloven, die de volkeren van elkaar scheiden 't geeft allemaal niets en de oorlog breekt toch uit. De Bijbel noemt deze aarde een tranendal en dat is ze ook. De menschheid, genomen als col lectieve eenheid is haar eigen beul. En als wij, Nederlanders ook nu voor den ramp van den oorlog gespaard blijven, zal dat Gods genadige bewaring over ons zijn en niet het gevolg van onzen hoogen godsdienstzin of onze braafheid en vredeswil. Als klein land hebben wij maar weinig in te brengen en dat is maar erg gelukkig. Als groote mogendheid zouden wij wellicht ook de dwaasheid begaan om onze handen uit te strekken naar hetgeen ons niet toekomt en zoodoende ook het oorlogsspook oproepen. Laten wij niet vervallen in Farizeistische hoog moed door zichzelf beter te achten dan de andereu, die thans in den oorlog betrokken zijn. Wij allen, zegt de H. Schrift nadrukkelijk, hebben gezondigd en derven de heerlijkheid Gods. De oorlogsrazerzij huist ook in ons hart, soms wel diep verborgen en met een keurig laagje cultuur bedekt. Maar laat iemand ons onrecht aandoen, ons benadeelen in zaken of goeden naam, hoe vliegen we dan op als bulhonden om er op los te slaan! Wie afdaalt in den diepen schuilkelder van eigen gemoed, vindt daar ook de vuurmonden en de bombardement machines elk moment gereed voor hun onzalig werk! Hoeveel granaten en bommen worden er figuurlijk gesproken, ook niet in vollen vredes tijd verschoten en hoeveel verwoesting richten deze projectielen niet aan in de harten der men sehen? Een onnoodig scherp woord, een onver diende terechtwijzing, een liefdelooze daad, 't zijn allemaal granaten en bommen, die onze samenleving stuk maken en oorlogsrazernij over de mensehen brengt. Het groote leven der mensehen onderling is één arsenaal, vol van allerlei wapentuig. En God, Die ons liefde wil onderwijzen, Die in Zijn heilig Woord de richtlijnen uitstippelt waardoor het mogelijk wordt om in vrede met elkaar te leven die God wordt op zij gezet en Zijn Woord ligt onder stof begraven in een hoek op den zolder. Toen Noacii de Ark des Behouds bouwde, werd hij door zijn tijdgenootën voor zot aangezien. Maar Noacli kreeg gelijk en al de anderen kwamen o m in den watervloed. De Kerk des Heeren wordt thans gescholden voor een Joodscli achterbuurtje en haar waar schuwingen van Godswege worden niet geteld. Men zegt te gruwen van oorlog en voert het gansche leven door allerlei oorlogen in miniatuur. Laat ons toch vóór alles waar zijn en erkennen onze onmacht om de aarde in waarheid tot een bewoonbare plaats te maken. Er is maar één middel om te ontkomen aan oorlogsrazernij, om een vrede te prolongeeren, niet gevestigd op pacten en verdragen, maar op een verbond van binnen uit met God Almachtig. Niet de mensch moet hier de koning zijn en den boel naar zijn hand zetten, want dan loopt alles verkeerd. Dan, ge ziet het ook nu weer, wordt het oorlog en diepe ellende, waaronder de volkeren nog tien tallen van jaren zullen moeten zuchten. We moeten God aan het woord laten, ons voor Hem verootmoedigen, erkennen, dat we dwalende, eigenwijze schapen zijn geweest, die hun Herder door eigen schuld zijn kwijtgeraakt. Met al ons hebben en houden zijn wij Gods eigendom en het is zoo onzinnig om den band met God te ver breken waar Hij töcli de beschikker blijft over ons lot en leven. Beter is zich aan Ilem te onder werpen, Hem toe te laten om ons hart te reinigen van alle boosheid en oorlogszuchtigheid, om het om te zetten tot volle bereidheid om Zijn wil op aarde te doen. Als dan de aarde moet ondergaan in bloed en tranen, zult gij als een vuurbrand uit het vuur gerukt worden. Spanning, onrust, oorlogsphychose, het zijn vaak de zweepen in Gods hand om ons met geweld terug te drijven naar Hem om aan Zijn Vader hart de rust en de beveiliging te vinden, die hier zoo hopeloos zoek zijn. He geschiedenis der menschheid is één lange, sombere reeks van oorlogen en geruchten van oorlogen. Kain was de eerste, die uit haat de Een mensch kan ook te veel willen weten! Zondagavond laat. We draaien aan ons nieuwe radiotoestel. Er is nog muziek te over, al zwijgen de Nederlandsche zenders: een sopraan, die wijken moet een piano-solo 9 een orkest jazzMuziek uit de oude èn uit de nieuwe wereld. Dansmuziek, alsof niet eenige uren tqvoren door dezen zelfden luidspreker was aangekondigd, dat de oorlogshei was losge barsten. En dan: een duidelijke, Nederlandsche stem: ,.Hier bericht van den luchtwachtdienst, be stemd voor de luchtverdedigingsorganen" De hand, die de knop langzaam draaide blijft roerloos: wat is dat nu? „Uit Arnhem wordt te 1 uur 13 één vliegtuig gemeld in Zuidelijke richting. De burgerbevolking is gewaarschuwd tegen mogelijk gevaar door ons eigen afweer geschut". De mensehen in de huiskamer kijken elkander verschrikt aan: „Dat is in Nederland", merkt er een geheel onnoodig op. De stem van het toestel heeft even gewacht. Dan komt zij terug met dezelfde mededeeling: „Hier bericht van den luchtwachtdienstTe Lemmer drie luchtvaartuigen waargenomen. Geschatte vlieghoogte 1500 meter. Vliegrichting West naar Noord-Oost." En wéér is de burgerbevolking gewaar schuwd. „De Lemmer? Dat is dichterbij!" „Die gaan naat 't Oostengaan naar Duitsoh- land." „Stil nu!" Men vóélt de stilte in de Amsterdamsche huis kamer. Na de inleiding, dat de mededeeling be stemd is voor de luchtverdedigingsorganen laat-op-zijnde burger-Amsterdammers hebben er niemendal mee te maken volgt het bericht, dat te Assen en te Beilen een groot aantal lucht vaartuigen werd waargenomen, „geen verlich ting voerend, doèh zich door motorgeronk ver radend. De vliegrichting is Noord-Zuid." De omroeper .heeft heel wat te berichten: uit Eist- 1 uur 18 in Zuid-Oostelijke richting; uit Nijverdal, Overijssel 1 uur 11 vliegend van Noord naar Zuid; uit Goor, „meerdere lucht vaartuigen te 1.18 uur van Oost naar Westelijke richting"; uit Meppel te 1 uur 20 in Oostelijke richtingEn steeds weer, laconiek rustig, her baalt de omroeper zijn mededeeling, dat het be stemt is voor de luchtverdedigingsorganen. We hebben er een landkaart bijgehaald we stellen vast, welke route de geen-lichten-voe- rende-luchtvaartuigen volgen. Naar Amsterdam komen ze blijkbaar niet ,Dat moest die man nu maar weglatendat weten we nu al," zegt een der dames zenuw achtig. „Resumeerend kunnen we dus zeggen, dat onze Noordelijke en Oostelijke provinciën van nacht overvlogen werden van het Westen naar het Noord-Oosten, van Oost en Zuid-Oost naar Zuidelijke richting". De stem zwijgt even en van die gelegenheid maakt de toestelbezitter gebruik om met een forschen draai de radio af te zetten. Een mensch an ook te véél willen wetenlaten we gaan slapen. Wat moet een Amsterdamsche nachtbraker met berichten doen, die bestemd zijn voor luchtverdedigingsorganen? Ze zouden hem zenuwachtig maken Werd een langs komende auto al niet tot een luchtvaartuig? En waren we Maandag niet erg slaperig? (Wiering's Weekblad, Amsterdam) j.l. Maandag stonden bij de Arbeidsbeurs, alhier, ingeschreven 92 mannelijke en 7 vrouwe lijke personen, in totaal 99 werkzoekenden, ge splitst als volgt: Behangers 2 Chauffeurs 5 Electriciens 5 Grondwerkers 3 Handels- en Kantoorpersoneel 36 Huisknechten 2 Incasseerder 1 Land- en tuinbouwarbeiders 9 Loodgieters 2 Lsse arbeiders 21 Metaalnijverheid 2 Metselaars 1 Meubelmakers 2 Rijwielmonteurs 2 Schilders -1 Stucadoor 1 Timmerlieden 2 Werktuigk.-teekenaar/opzichter 2 99 Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Tel. te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kos teloos. aarde drenkte met broederbloed. En de lijn der ontwikkeling klimt al hooger, totdat, zooals, nu de kostbare levens worden afgemaaid als rijpe korenaren op den akker en de menschheid een looden last van leed te dragen krijgt, waaronder zij bezwijken moet. Laat God in dezen bangen tijd uw toevlucht zijn! God is, met eerbied gezegd, de beste Schuil kelder, waar we absoluut veilig zijn. In Zijn heiligen tempel is alle onrust verstild, de vlammen van de baat gedoofd. Daar zal God om Jezus' wil alle tranen van de oogen wisschen en ons hart vervullen met een eeuwige liefde tot Hem, die ons uit alle oorlogsrumoer en wcreldjammcr heeft opgetrokken tot Zijn heerlijkheid! Instructies voor het zelf maken der kleeding door mevr. M. YSBRANDTS-VERHAAG, leerares. Hoewel een patroon eigenlijk voor zichzelf spreekt, kan het zijn nut hebben op verschil- i-enjjife- teekens, welke op het patroon voorko men, te wijzen. Als men het patroon openvouwt, zal men zien, dat* men slechts één helft en wel de linkerhelft, voor het kleedingstuk heeft. Dat wil dus zeg gen, dat alle onderdeelen tweemaal moeten worden geknipt, op enkele uitzonderingen na. Bij ;eenig nadenken ziet men direct, welke dee- len slechts éénmaal moeten worden geknipt. Er komen verschillende teekens op het pa troon voor,zoo'als inknippingen, perforaties of radeerlijnen. De beteekenis daarvan is verschil lend: daarom zal Ik er hier eenige opnoemen: 1. Een radeerlijn geeft een nervure of sier- naad aan-. 2. Op het voorpand wordt meestal een mid- denvóórlijn aangegeven. Dit wil zeggen, dat de stofdraad recht moet worden genomen. De stof wordt op deze wijze, vanzelf goed geknipt. 3. De inknipjes. Deze dienen ertoe, het pa troon goed in elkaar te zetten. De inknipjes der patroondeelen komen steeds tegenover elkaar, waardoor het patroon vanzelf goed in elkaar wordt gezetr Tot slot wil ik ditmaal het hier afgedrukte mooie model bespreken. Het is een HUISJAPON MODEL 20 64 Deze twee jurken kan men maken van één patroon. De verschillende halsafwerking is in het patroon duidelijk aangegeven, evenals die der mouwen. Ik geloof, dat vele lezeressen gaarne deze ja pon zullen hebben. Voor het rechte model raad ik effen linnen of zephir in een zachte kleur aan, hoewel een bloemdessin of klein ruitje ook aardig kleedt. De sluiting is op de rugzijde over de geheele lengte. De garneering van het rechte model bestaat uit wit batist, dat echter vervangen kan worden door wit piqué. De strookjes vervallen dan echter. In het kort: een vlotte en gemakke lijke huisjapon, die een ieder goed zal staan. Men heeft ervoor noodig 4Vs M. van 80 c.M. breedte. Patronen in de maten 40, 42, 44 en 46. PATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn - in de aangegeven maten verkrijgbaar bij Het Practiscbe Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plus if 0.05 voor porto en omzetbelasting. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in postzegels insluiten of overmaken per giro of per post wissel. A.u.b. duidelijk nummer van het model en de maat, alsmede volledig adres vermelden. Dames, knipt Tiet hier gepubliceerde ar tikel van mevrouw M. Ysbrandts—Verhaag uit. U hebt dan straks een complete hand leiding voor het zelf maken van uw klee ding. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Modeblad" Postbus 36, Den Haag, giro 203203. PLAATS: NAAM: STRAAT: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels. Postzegels liefst van 1V«» 3, 5, 10 of 12</2 cent doch niet van 6 cent). Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenseht te ontvangen, ge lieve u 10 cent extra in te sluiten. Hier hei eerst naar gekeken vóór U verder gaat lezen; Voor keuze en kwaliteit moet U bij Paarlberg wezenI Paarlberg's Sigarenmagazijn tSloemendaalscheweg, hoek Dr. D. Bakkerlaan Stadsschouwburg: Zondag 17 Sept. 8.15 uur, Gezelschap Jan Nooy: „Een huis vol herrie". Maandag 18 Sept. 8.15 uur: idem. Dinsdag 19 Sept. 8.15 uur: idem. Woensdag 20 Sept. 8.15 uur: Tooneelgroep „De' iSchakel": „Tour de France". Vrijdag 22 Sept. 8.15" uur: Het Néderlandsch Tooneel: „Boefje". Rembrandt-Theater: „De Voortrekkers van Dodge City" met Errolr Flynn en Olivia de Ha- villand. Cinema-Palace: le film: „De Koning der On derwereld". 2e film: „Levensproblemen" met Katharine Hepburn en Cary Grant. Luxor-Theater: prolongeert: „De Citadel" met Robert Donat en Rosalind Russell. Frans Hals Theater: „Onteerd" met Mariene Dietrich en Victor Mc. Laglan. BLOEMBOLLENCURSUS De Afdeeling Haarlem der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur is voornemens bij voldoende deelneming begin October een nieuwen bloembollencursus te openen. Deze duurt tot Pasehen a.s. Onderwijs wordt gegeven in bloembollencultuur, scheikvinde, natuurkunde, plantkunde, kennis van den grond, bemestingsleer, plantenziekten. De lessen worden gegeven op Maandag-, Woens dag- en Vrijdagavond van half 8 tot half 10 in de FI.B.S. voor Meisjes,aan de Tempeliersstraat te Haarlem en, evenals vorige jaren, door de heeren J. II. Caro uit Vogelenzang en W. van Zadel uit Heemstede. De aanmelding is open tot Maandag 25 Septem ber a.s. bij de heeren J. II. Caro, Vogelenzangsche- weg 55, Vogelenzang; W. van Zadel, Oude Post- huisstraat 42, Heemstede en (alleen schriftelijk) bij C. L. F. Sarlet, secretaris der Afdeeling Haarler Westerlioutpark 34. I f

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 7