P. RIJNIERSE ZOON D. Hogenbirk Zn. J. F. KROONE SUCCES-EVERCLEAN Visch die smakelijk is! 33e Jaargang - No. 17 Vrijdag 29 September 1939 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Mobilisatiebespiegelingen Vertegenwoordiging: Clary Haardcentrales Gevonden Voorwerpen. 0p de grens van Weiden en Duinen. Sigarenmagazijn Paarlberg TOONEEL HETBL DAALSCH WEEK Advertentiën per regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelsf 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar Losse nummers f 0.05 Zijlweg 13 - Schuilkelders en Loopgraven - Overveen Telefoon no. 10961 (8%12 y2, 1 6) buiten Kantooruren en b.g.g. 14103 Hoewel 't moeilijk is om met weglating der plaats en legernamen (vermelding hiervan is zoo als een ieder weet verboden) een overzichtje te geven van 't doen en laten der jongens en mannen die thans als soldaat Neerland's neu traliteit moeten waarborgen, zal ik toch pro- beeren hiervan een en ander weer te geven. Om te beginnen zijn wij ingedeeld bij reser vetroepen welke thans in e enzeker plaatsje in ons kleine landje zijn ingekwartierd. Ingekwar tierd is iets, wat zeer ruim genomen kan wor den. Men moet zich veelal behelpen met een leege stal,, schuur of garage, waar elk comfort ont breekt, maar men weet zich hiermede tebe helpen. De kameraadschap onder de jongens is echter uitstekend en kameraadschap in 't leger is iets wat zeker een der voornaamste punten is, het geen zich in vroeger tijden dan ook meermalen uitte. Om echter op de werkzaamheden der soldaten terug te komen 't volgende. 's Morgens half zes komt de sergeant van den dag ons wekken, waarna de tamboer 't beken de wijsje blaast van: „Wil je niet opstaan, dan blijf je maar liggen, dan moet je maar weten wat er van komt". Opstaan is echter iets, wat ons allen moei lijk afgaat en meestal moet de sergeant dan ook heel wat krachttermen en bedreigingen uiten alvorens 't leger in de kleeren zit en zich gewas- schen heeft. Hiermede is 't intusschen meestal een uur of zeven geworden, waarna men met 't ontbijt begint. Ontbijt bestaat bij ons uit de zoo bekende kug van drie a vier dagen oud en een likje boter, een en ander weggespoeld met een teug kokende zwarte koffie. Na 't ontbijt wordt reveile gehouden en komt de luitenant zijn mannetjes inspecteeren. Deze inspectie verloopt meestal vlot, hoeveel knoo- pen en schoenen in de meeste gevallen ook aan onze aandacht ontsnapt zijn. De werkzaamheden moeten nu worden aangevangen. Deze zijn van de meest uiteenloopenden aard. Piet gaat weer maffen, Jan is inmiddels al spoorloos verdwenen en Klaas moet de vloer aanvegen. De luitenant verdwijnt weer en gemoedelijk kruipen de resteerende manschappen bij elkaar om Me gebeurtenissen van de afgeloopen 24 uur uit 't ochtendblad op te diepen. Vaak wordt onze rust dan plotseling ver stoord door de komst van een der sergeantjes die dan informeert hoe wij de kost denken te verdienen. Al gauw echter is ook hij in de be schouwingen van de courant verdiept en is de rust weergekeerd. Zoo verloopt de ochtend al aardig en om tien uur gaan de manschappen koffie drinken bij een burgeradres dat om zijn uitstekende koffie en de gezelligheid die er heerscht bekend is. 't Is voor ons een geluk dat er nog zulke adressen zijn, zoo blijft men te allen tijd nog eenigszins burger en verwilderd men niet te veel. Onze bijna 100- jarige ervaring stelt onsinstaat U het beste te raden bij aan schaffing en re paratie van Haarden en Haardkachels Bloemendaalscheweg 56 - Telef. 22238 GEVESTIGD SINDS 1842 Om twaalf uur wordt er wederom reveille ge blazen om te komen eten en verdwijnt de res teerende kug in onze magen. 's Middags is soms nog een of ander noodza kelijk karwijtje te verrichten, soms ook nog wel een of andere tak van dienst. Een en ander is echter meestal gauw afgelooT pen en pratende en lezende wordt de resteeren de tijd doorgebracht. Voor anderen is 't echter wacht houden of schilderen zooals wij 't uitdrukken en dit zijn karwijtjes welke een ieder zooveel mogelijk tracht te ontloopen. Om ca. vijf uur wordt er opnieuw door de tamboer geblazen en wel thans de bekende me lodie van: „etenhalers naar buiten". Een ieder weet dan dat 't tijd voor de snert is en haast zich naar de keukenwagen waar deze lekkernij wordt uitgereikt. Alle dagen snert is hier zoo wat 't menu. Wordt hier somtijds van afgeweken dan kan men er verzekerd van zijn dat 't dan erwten of boonen zijn. Na 't nuttigen van de snert is de dagtaak in de meeste gevallen geëindigd en sterkt een ieder zich uit om van de vermoeienissen der dienst te bekomen. Hoewel alle dagen de middagpot haast 't zelf de inhoudt, weten de koks hiervan te maken wat er van te maken valt en komen deze jon gens een woord van lof toe. Hun is 't toch niet gegeven om 't menu samen te stellen. Was dit wel zoo, dan zou dit beslist een groote verande ring en verbetering voor ons beteekenen. Des avonds op den weg is 't gezellig, ondanks dat we in een klein gat zitten. Zoo wist gisteren een der jongens te verhalen dat tusschen de eieren, bestemd voor de hooge oomes, een lakei gedaan was. De groot-majoor zou trachten dit eitje te tikken, maar slaagde hierin tot zijn ver wondering niet. Kwaad wendt hij zich tot zijn adjudant en beveelt hem dit eitje eens voor hem te pellen. Ook deze slaagt hierin niet en komt dan tot de ontdekking dat 't hier een lokei betreft. Groote hilariteit onder de aanwezige officieren: de dader zou gezocht moeten wor den, maar vanzelfsprekend ligt deze op 't kerk hof. Ook kwam 't dienzelfden dag voor dat er een soldaat „naakt" liep. Onder „naakt" verstaat men als er een knoop los zit en men geen veld- jas aan heeft. In dit geval liep de man zonder jas en op de vraag van den officier „kerel loop jij niet naakt?", was 't antwoord: „Och luit, ik kan er best tegen". Zoo zijn er vele van die voorvallen die de goede stemming er bij de sol daten inhouden, en dit is wel noodig, want de dagen zijn al lang genoeg om door te komen. Om tien uur 's avonds wordt 't hooi weer op gezocht, en zoo rijgt zich dag aan dag. Hedenmorgen kregen we bericht dat thans officieel de verloven gegeven zullen worden en dat is voor ons een groote opluchting. Laten we hopen dat aan dezen tijd spoedig een einde mag komen, en wij als vreedzame burgers in de maatschappij kunnen terug keeren. EEN ZOON VAN MARS. Gevonden en terug te bekomen bij: Schous, Ter Hoffsteedeweg 30, een parkiet; Pronk, Noor der Tuindorplaan 23, Haarlem, een passer; Brus, Potgieterweg la, een zwart hondje; Robin, Oranje Nassaulaan 39, een sportportemonnaie; Station Bolemendaal, een autoped; Vissering, Dr. D. Bakkerlaan 80, een vern. gouden broche; Crone, Juliana van Stolberglaan 12, een kater; Snel, Bloemendaalscheweg 279, een dop van een benzinetank; Stadlander, Noordlaan 3, een num merbord GZ 42986; Lauerman, Julianalaan 79, een poes; Hameka, Zandvoorterweg 27, een con- sumptieijsbak; Koelma, Van Dalenlaan 6, Sant poort, een autoslinger; Blom, Donkerelaan 6a, een belastingmerk; Wolfsen, Waalstraat 16 Haar lem, een bril; P. Warmerdam, Zandvoortsche- laan 371 Bentveld, een belastingmerk; Politie bureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.) jongensregenjas, patroontasch, kinderportemonnaie, kindermanteltje, ceintuur, en belastingmerk-étui; Post Aerdenhout, sjaal. PERSONALIA Tot hulpprediker bij de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal is benoemd de heer D. van Swighem, theol. candidaat te Middelburg. De heer J. E. Wagenaar, cand. tot den H. Dienst te Bloemendaal, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te IJsbrechtum aangenomen. i Tuinaanleg Vaste Plantencultuur Telefoon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan (Enorm „Succes" doorde ,,Everclean"service) Basisprijs-systeem Abonnementen Vraagt inlichtingen STOOMERIJ LORENTZKADE 56 HAARLEM TELEFOON 27029 H E R F ST. Schilderschoon, zoo zijn de verven van de blaren, die, aan 't sterven, 's najaars, op de hoornen staan, schouwt de lieve zonne ze aan. Groen, wat moet gij heldere vlagen lichts in uwer lenden dragen, dat gij, tanende ende ontaard, toch zoo schoone verwen baart 1 Groen, gij zijt me een eêl aanschouwen, als ge, op de aarde wijd ontvouwen, leven biedt aan volk en vee, zegen giet op wald en wee Groen, gij sterkt mij dan, en vinden doen mij Ioeht, de groene linden; maar uw bloeloos bont gerief is mij, 's najaars, nóg zoo lief. 's Voorjaars zingt het al te prachtig, al te menig, al te machtig, groen, te oneindig luide een lied: maar het groen dat weggaat niet Ei. hoe orgelt dan, hoe kwedelt, harpt en zingezangt en vedelt' mij dat henenstervend neen, henenlevend loofgeween. Guido Gezelle. Dit schoone herfstseizoen is nu begonnen, met een overvloed van najaarskleuren en -klanken. Kleuren van verdorrend blad, van gerijpte vruchten en van overal opschietend paddenstoelen. Klanken van allerlei vogels, die doortrekken of zich klaarmaken voor den trek; die op allerlei najaarsvruchten zich komen te goed doen. In de velden zijn het voornamelijk de kieviten, die overdag de aandacht trekken door hun oefen- vluchten, die zij in groote, lang gerekte koppels uitvoeren. Maar in het bosch kan men van alles verwachten. Hier aan den boschweg, waar wij even stilstaan bij een grooten meidoorn, die met prachtige roode bessen prijkt, klinken de prachtige toonen van de koolmeezen, die bij tientallen hier in de buurt de boomen afschuimen. De zoo mogelijk nog sierlijker pimpeltjes ont breken evenmin en tot ons groot geluk verschijnen daar in den meidoorn, op slechts enkele meters van ons af, een vijftal staartmeezen, de meest elegante van de aristocratische meezenfamilie. Het is „meer staart dan vogel", een klein kopje met een dun snaveltje, een pittig lijfje en een langen staart. De kleuren van de staartmees zi n wit, zwart en bruin, maar wij behoeven u dit vogeltje niet nader te teekenen; als u er een, of meestal wel een troepje ziet, dan weet u dadelijk: „Dat is de staartmees.". Kijkt u er maar naar uit en u zult 't ervaren. Möielijker is het, de lijstersoorten te determi- neeren, die nu ons land overstroomen. Naast de zanglijster, de groote lijster en de merel zijn er nu massa's koperwieken en kransvogels. Met veel geluk kan men ook beflijsters tegenkomen en met geweldig geluk nog een paar hier bijzonder zeld zame soorten als goudlijster, bruine lijster enz. Verzuim ook niet, bij een oud distelveldje op puttertjes te loeren, die met hun prachtige kleuren en druk bewerken van de distels een alleraardigst schouwspel opleveren. En vergeet niet, om de lucht af te zoeken naar allerlei overvliegende trekvogels: ganzen, ple vieren, eenden, kleine vogels en ook te letten op roofvogels, als buizerds, havikken, slechtvalken enz. De herfsttijd is een bijzonder rijke tijd voor den natuurliefhebber. NU DE KILLE AVONDEN komen, gaan we weer een gezellig hoekje zoeken bij den haard. Het is eerst récht gezellig, als U daarbij Uw sigaren rookt uit het Bloemendaalscheweg, hoek Dr. D. Rakkerlaan TELEFOON 22628 TOONEEL TE AMSTERDAM. „Moeder Natuur", door André Birabeau, door Tooneelgroep „De Vereenigde Schouwspelers", onder directie van Pierre Mols (regie Erich Schönlank). Dit tooneelspel vertoont vee^ overeenkomst met Frank Wedekind's „Frühlings Erwachen", al is dit laatste sterker en meer verantwoord. „Moeder Natuur" speelt in den tegenwoordigen tijd en hier zou een vraagteeken niet overbodig zijn. Zóó veel naiviteit, zoo veel pencfeur, zóó veel onnoozelheid. zou ik haast zeggen! Pa Tuluijers (Pierre Mols) is hard als een kei, terwijl Ma Tuluyers een vrouw is „entre deux ages", zich opschikt, zich jonger maakt, coquet- teert en haar zoontje André, „baby" noemt om nog jonger te schijnen en hem heel klein houdt. Geen wonder dus dat deze „baby" heil en heul zocht bij het aardige, onschuldige winkeljuffertje Léonie, bij wie hij let wel geheel onbewusteen daad verricht welke het gevolg heeft dat zij moeder wordt. Als zij zich ziek gevoelt en de dokter .con stateert wat er te gebeuren staat, begrijpt zij er niemendal van. Ook André niet, al voelt hij zich zielsgelukkig dat hij vader worden zal. Hij doet dan ook alles voor zijn jonge vrouw, leert ijverig zijn schoollessen om vooruit te komen en zij leven zoo'n beetje van de hand in den tand. Plotseling valt Ma een briefje in handen, door Léonie aan André geschreven en zij denkt dat dit aan haar man en niet aan de „baby", gericht is, hetgeen even een komisch effect heeft als Pa, die iets on verkwikkelijks bevroedde, bij Léonie komt. Het slot is wat vaag: Pa en Ma verdwijnen en André, Léonie en het kindje blijven bij elkaar. Ware dit spel niet zoo goed gegeven door deze acteurs en actrices al zijn er in bijrollen een paar zwakke krachten onder dan zou het geheele geval niet geloofwaardig zijn. Nu is het bijna wel zoo. Heel mooi en heel zuiver was Enny Mols- de Leeuwe in de travesti-rol als de jonge André. Kinderlijk, onbewust, puur en rein. Ans Koppen was Léonie en gaf bijna gelijkwaardig spel als Enny Mols. Heel mooi en heel goed. Pierre Mols was de vervaarlijke papa in al zijn gestrengheid en hardheid. Tine Medema was de coquette mama, goed, maar misschien een tikje te jong. Dan nog een geestige creatie van Nini Bergsma als een vriendje van André, dat in het vertrouwen werd genomen. Edmond Visser. o DS. H. H. BARGER OVERLEDEN. Te Utrecht is in den ouderdom van 84 jaar overleden ds. H. H. Barger, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk aldaar. De overledene was van 1893 tot 1898 predikant der Ned. Herv. Kerk van Bloemendaal. Visch die smakelijk is, zorg vuldig gekozen en bereid daarin bieden wij een enorme keuze. Voor deze week pracht sorteering, wat U maar wenscht: Tongen, Tarbot, Griet,Schol,Bot, Baars, Snoekbaars, Stoof- en BakpaJing, Spiering, Schelvisch, Kabeljauw, Heilbot, versche Mosselen, Oesters, Kreeften, Zalm, Forellen, Stokvisch of nog veel meer. Inderdaad: BALM is het adres voor visch die smakelijk is. t

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1