•tjes Smeie Gebeurtenissen J d e f s werpen hun schaduwen vooruit r V r ij d a g 3 November 1 9 3 9 3 Zout zoudt U niet kunnen missen! TEN IS- Afscheid Dr. A. H. Haentjens DRIEDUIZEND POOLSCHE SOLDATEN SPOORLOOS VERDWENEN ZIJ TROKKEN DE MOERASSEN IN, DOCH KEERDEN NIET TERUG 1 JiSfeÉ» (Zie naar onze volgende nummers) ZAMDVOQRTSCHELAAN S BENTVELD I TELEFOON 26076 PRINSES BEATRIX KALENDER mm Uw I auto OLLECTIE sstraat 10 Ischeweg 53 :heweg 255 39 - 22292 R 1939 J. C. van Dijk. aie. „Maranatha") lezongen H. Mis. iment. Gelegen- s en Lot. Spijker, hulp- ussaard. Radio- beweging C'cn- lal „Vreeburg", J. Pool, ondenv. l opdat hij het zich verheugen i hebben." J. C. Ivonings- ra collecte voor in) v.m. 10 uur Ingebruikneming igchem. r Dr. J. D. Dozy, •dam. t. Weener. t (zie Ned. Herv. van Amsterdam. r Ds. W. Spliet- Deventer. t. Bond, Berken- H. Brandt. Ds. D. J. D. du pelijksinzegening. r Catechisatie, h. 30 Service et isteur K. Ie Gras pour la restaura- e. v.m. 10 uur Ds. Cat. Zondag 20. ,'.ni. 10 uur Ds. Cat,. Zondag 26. v.m. 10 uur Ds. Cat, Zondag 27. r.m. 10 uur Ds. Cat. Zondag 27. .m. 5 uur Ds. G. i de voorzaal. uur mej. Dr. HoogeVeen. nstratenhuis). ikomst van jongt nstrantenhuis. Handwerkclub in Vrijdag (heden Strljbos. Onder ts-'t ïliê Begins, (gel' i v.m. 10% urn léër Th. Kockx (Oranjeplein 0) e Jong, ondervv. Hartnonia" (aM- Zijlweg 1) v.m. spr. Ir. Felix de waarnemingen veging) (Nutsgeb. 11 uur de heer ,eestelijke mobili* l.m. 5 uur Ds. P- mans dak goéd p 't gemoefl, ik N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO AERDENIIOUTS KINDERTOONEEL Op Zaterdag 18 November a.s. des n.m. 2.30 uur geeft deze vereeniging een uitvoering in de Stadsschouwburg te Haarlem. Onder leiding van mevrouw J. van Kampen v. d. Brink zal ditmaal „Asschepoes" ten too- neele worden gevoerd. Dit van ouds bekende sprookje is bijzonder geschikt om de kindergeest ten volle in verrukking te brengen. Atschepoes, peetemoe, het gouden muiltje, de Prins en het Hofbal geven stof te over voor de kinderfantasie. Dat dit clubje tot iets in staat is, bleek vorig jaar toen „Roodkapje" driemaal moest worden opgevoerd om aan de aanvraag te voldoen. „Asschepoes" zal echter slechts eenmaal opge voerd kunnen worden, maar daarvoor is dan ook beslag gelegd op de Stadsschouwburg. Het bal aan het Hof werd ingestudeerd door mevr. Ruth Tobi, ook hier de garantie dat iets goeds zal worden gebracht. Verder zal de goochelaar-accordeonist John Vogel optreden, die de kinderen zal weten te onderhouden tusschen entre-actes en in de pauze. Het Aerdenhouts Kindertooneel, dat bij het begin van dit seizoen, in een vereeniging werd omgezet kan zich in een groeiende popu- lairiteit verheugen. „GERRIT" IS VERHUISD. Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie vestigen wij er de aandacht op, dat de beroemde Kleedingver- kooper Gerrit zich thans heeft gevestigd aan de Groote Houtstraat Tlrood (tegenover V. en D.), alwaar hij zijn alomgevestigde reputatie wederom zal hoog houden met klinkende aan biedingen van first class kleeding. Voor de bijzonderheden leze men eens de annonce, die u elders in dit nummer aantreft. NIEUW SPORTVELD PR0V. ZIEKENHUIS. bl- Morgen, Zaterdag 4 November, zal het prachtige nieuwe sportveld van het Provinciaal Ziekenhuis, gelegen aan den Middenduinerweg op het landgoed „Jachtlust", in gebruik genomen worden. De officieele opening geschiedt te 2.15 uur n.m. Nadien wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen „Viribus Unitis" (Santpoort) en „O.V.A." (Bakkum). Het nemen van afscheid is een heel zwaar ding. Het heteekent het neerleggen van een stuk levenswerk, waarin de ernstig denkende en voe lende mensch de geheele persoonlijkheid heeft gegeven. Het is gelijk te stellen met het afsluiten van een periode in des mensclien leven; vaak ook het einde van een tijdperk van moeizamen ar beid, waarin het, worstelende en zwoegende, toch bergopwaarts is gegaan om zoo dichter den Eeuwige te b 'naderen. Afscheid nemen noopt tot bezinning over de wijze, waarop het werk is geschied, voor den zich van verantwoordelijkheid bewuste. Het doet ver- keeren in een stemming van deemoed. Het doet achterwaarts zien, maar toch ook weer voor waarts, wetende, dat er Eén is, die des menschen gangen in het leven stuurt, die het al bepaalt. Aan dit dachten wij bij het bijwonen van den kerkdienst, waarin Dr. Haentjens afscheid nam van het predikambt in de Rem. Geref. Kerk van Haarlem en waarmede hij het dienstwerk neer legde. Op wèl zeer bijzondere wijze en teekenend voor de persoonlijkheid van Dr. Haentjens is in dien dienst uitgekomen, datgene dat hem heeft bezield bij het vervullen van zijn taak, hoe hij in waar heid is de zich van verantwoordelijkheid bew uste ook. Het thema van dit afscheidswoord was het woord uit den Zendbrief van den Apostel Johannes: „Wij zijn uit God". De prediker, die steeds een groote voorliefde voor Johannes en diens beschou wing heeft gehad, gaf ook ditmaal blijk van zijn Christologische opvatting, hoe hij zich aange trokken gevoelt tot het wijsgeerig-myst.sehe van de Johannes-beschouwing. Bij het afscheid kwam uit hoe Dr. Haentjens (hij moge dan niet altijd begrepen zijn), toeh alles genegenheid had gewonnen; geen wonder voor hen, die deze hoogstaande persoonlijkheid kenden. Daarbij werd getuigd door den voorzitter van den kerkeraad, hoe de voorganger over de oude waar heden van het Evangeiie steeds nieuw licht deed opgaan. Den scheidenden prediker werd opgedragen een gedachtenisraam in het kerkgebouw, dat weergeeft een Bijbelsche voorstelling, n.l. de „Opwekking van Lazarus". De gemeente heeft verder den predikant eenige persoonlijke geschenken gegeven. Namens de Rem. Broederschap werd gememoreerd de vele wetenschappelijke arbeid van Dr. Haentjes, die groote waardeering heeft ondervonden. Prof. Heering gedacht den anderen arbeid van den scheidenden pastor. o Nu het mogelijk is, de balans op te maken van de Poolsche verliezen, blijkt dat een geheel Poolsch regiment spoorloos is verdwenen! Volgens de laat ste betrouwbare berichten, waarover men beschikt, heeft het zich half September afgescheiden van de hoofdmacht, ten einde te trachten zich in Oostelijke richting, in een zeer moerassige streek, aan de Duit- sche omsingeling te onttrekken. Tot op den huidigen dag echter heeft men er taal noch teeken meer van vernomen en alle nasporingen zijn vruchteloos ge bleven. Aldus luidt, in korte bewoordingen, een be richt uit Polen. Het klinkt bijna ongeloofelijk, dat een geheel regiment kan verdwijnen, alsof de aarde het heeft verzwolgen; maar toch staat het voorval niet geheel alleen. De leger-administratie Iaat niets te wenschen over. Elk onderdeel van het groote geheel, elke man, elk kanon, elk paard geboekt en toch kunnen vrij aanzienlijke troependeelen spoorloos verdwijnen, zonder dat het ooit gelukt, te weten te komen wat er van gewerden is. Een kleine troep soldaten kan door den vijand radicaal worden vernietigd. Men kan de gevallenen verbranden of begra ven. Doch wanneer 3000 man, die in draadlooze verbinding staan met het hoofdkwartier, met artillerie, tanks en paarden optrekken en dan eensklaps niets meer van zich laten hooren, klinkt dat toch onwaarschijnlijk. Men Zou toch moeten aannemen, dat althans één van de man nen er het leven zou weten af te brengen. Men zou een dwalend paard moeten opvangen of een tank terugvinden. En een graf, waarin 3000 menschen rusten, zou men toch moeten opmerken. Wij spraken van 3000 man. Doch tijdens den Spaanschen burgeroorlog marcheer den 4000man regeeringstroepen, vrij goed uit gerust, cA Pyrencëen in. Zij werden wel is waar, door buitengewoon slecht" weer overvallen, doch dat is toch nog geen reden, waarom men nooit meer iets van hen zou moeten hooren? De oorlog in Spanje is reeds lang afgeloopen. doch van deze 4000 man heeft zich nooit meer iemand laten zien. DE ABESSIJNSCHE WILDERNIS BEWAART HAAR GEHEIM. Een troep Italiaansche soldaten, 1000 man sterk, bestaande uit in den krijg geharde man schappen, werd op verkenning uitgezonden. Men zag er niemand van terug. Men zond hun een tank-corps achterna. Te- vergeeds. Een eskadrille vliegtuigen steeg op en bleef geruimen tijd kruisen boven de streek, waarin de troep verdwenen was. Dagen achter een herhaalde men de vluchten. Men kon geen spoor ontdekken. De mannen waren en bleven verdwenen. Zelfs als men aanneemt, dat de 1000 man in een hinderlaag zijn gevallen en onver biddelijk afgemaakt, dan blijft toch nog altijd de vraag: wat is er gebeurd met hun wapens, hun uitrustingen, de stukken geschut, welke zij meevoerden? Daar zou toch altijd iets van te vinden moeten zijn geweest, al hadden de Abes- sijnen alle lijken zorgvuldig begraven. Het blijft een onoplosbaar raadsel, wat er gebeurd is; en men heeft de hoop opgegeven, ooit te weten te zullen komen, welke tragedie zich in de wil dernis heeft afgespeeld. Aan het uitgestrekte Chineesche front had een goed uitgeruste Chineesche troep met succes een aanval ondernomen op de Japansche vooruit geschoven posten. Kort daarop werden zij ge dwongen, zich terug te trekken. En van dat oogenblik af heeft men, noch aan Chineesche, noch aan Japansche zijde, ooit meer iets ge hoord of gezien van de 3000 man. Het is geen zeldzaamheid, dat drie man overloopen. Het kunnen er ook dertig zijn, zelfs drie honderd. OOK HET VREEMDELINGEN LEGIOEN MOEST ZIJN TOL BETALEN. In Cochinchina stoot men op een soortgelijk raadsel, dat reeds van 35 jaar geleden dateert. Op zekeren dag verlieten 500 legionnairs, te za- men met 150 spahis, de stad Saigon, om ergens in het binnenland een aldaar uitgebroken op standige beweging te onderdrukkenin den regel een kwestie van drie of vier dagen. Zelfs slechts 300 man waren daartoe voldoende ge weest, want de inboorlingen waren slecht of in het geheel niet bewapend. De troep voerde een paar lichte stukken veldgeschut mede, een flinken voorraad ammunitie en de noodige le vensmiddelen. De troep trok de wildernis in en niet één van de 650 man keerde ooit terug. Geen enkel bericht van een vijandelijk tref fen bereikte de bewoonde wereld. Er kon geen twijfel aan bestaan of de uitgezonden troepen zouden hun leven duur verkoopen. Doch nim mer heeft men een inboorling aangetroffen, die wilde toegeven, dat hij den troep ergens was tegengekomen. Zonder een spoor na te laten zijn zij als het ware door de aarde verzwolgen. Evenzoo verging het den mannen van het Nor folk-regiment, die te zamen met Lancashire- fusiliers en nog anderen tijdens den wereld oorlog op Gallipoli aan land werden gezet, om dén Turken afbreuk te doen. Van de Norfblks heeft men nooit meer iets gehoord. Geen graf gevonden. Uit de Turken was niets te krijgen. Geen helm, geen knoop is er van hen overge bleven. Ten slotte heeft ook de „Groene Hel" haar slachtoffers geëischt. In den Gran Chaco togen, tijdens den oorlog tusschen Bolivia en Paraguay, 2000man Boliviaansche troepen uit, om voeling te zoeken met den tegenstander. Zij marcheer den vol goeden moed de jungle in doch ver zuimden, terug te keeren. Rl| WIELEN ONDERDEELEN REPARATIES In November van dit jaar verschijnt de alom bekende Prinses-Beatrix-kalender 1940. Wij heb ben ons verzekerd van den alleen-verkoop voor Bloemendaal en omgev. Als bijzonderheid kunnen wij nu reeds mededeelen, dat de nieuwe kalender behalve met tafereeltjes uit het leven van onze Prinses Beatrix, ook zal vei lucht zijn met een portret van den jongsten Oranje-telg, Prinses Irene. De kalender is „gemonteerd" op een kunst zinnig schild in de kleuren oranje en blauw en vormt een sieraad voor eiken wand, zoowel in huis als op kantoor. De prijs is f 0.40 per exemplaar bij inteekening. Wie dus in het bezit wil komen van een unieke uitgave, make dit spoedig kenbaar. Dit kan geschieden bij ons bureau Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal, of op onze Giro 191387. m verkoopt IJ veel voor- deeliger en met veel minder moeite en onge mak door middel van een Kleine Advertentie in ons blad, dan or de open auto-markt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3