SPORT EN SPEL BLOEMENDAAL Vrjjda g 17 November 1939 5 Die rftvv Hoest L s\ bedreigt J* i Kind! Neem dan slechts 's l/Verelds beste Hoest-siroop AKKER 'S veStstèxJcte ABDmïRQQP B.Y.C. „Bloemendaal" INGEZONDEN SPORTHUIS TE NUYL TAFELTENNIS De steenen spreken. Haarlemsche Diner-Vereeniging PREDIKBEURTEN Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals veie anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook .,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is: Benige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. f 1,50, f 2,40,14.20. Alom verkrijgbaar. BloemendaalA.F.C. f De overwinning is terecht gekomen bij de vereeniging, die het betere voetbal vertoonde en daarbij het beste van de geboden kansen wist te profiteeren. Beide elftallen hadden door de omstandigheden een slordig aantal invallers, waarbij de remplaeanten bij de gasten, zich het snelst wisten aan te passen. Aanvankelijk waren j de partijen zeer goed in evenwicht, toen plotse- i ling Potharst, een klein kasje ziende, snel door- liep op een mislukte pass van zijn middenvoor, en handig het eerste doelpunt scoorde. Het ge juich, dat tengevolge hiervan ontstond was nauwelijks verstomd, toen A.F.C. den stand gelijk maakte. Het was, of dit den gasten in- uit te oefenen. Voortdurend werd er op de spireerden om tot de rust een groot overwicht Bloemendaal helft geopereerd, en hoe ijverig de verdediging ook werkte, kon zij toch niet belet ten, dat de stand regelmatig tot 41 in hun nadeel werd opgevoerd. Na de rust was het van hetzelfde laken een pak. De Bloemendaal voorhoede kwam er haast niet aan te pas. Bovendien hield zij als van ouds, het spel veel te kort, terwijl we allen weten, dat open spel, door hun snelheid een van de sterkste wapen is. Vervolgens hielden zij het leer veel te lang bij zich, waardoor veel kracht overbodig verspeeld werd en de mede spelers al lang weer gedekt waren. Even bleken de witten nog van zich af te willen bijten door het maken van het tweede doelpunt. Kort daar na vloog ook het derde doelpunt langs den A.F. C.-keeper, waarna spoedig het einde gefloten werd. Eindstand was 83 in het voordeel der gasten, die de overwinning door hun uitstekende spel zeer zeker verdiend hebben. A.s. Zondag is er weer een thuiswedstrijd en wel tegen Beverwijk I. Bedriegen de voorteeke nen zich niet, dan zal door de Oranje-Witten volledig aangetreden worden. Onze plaatsgenoo- ten zullen zich ongetwijfeld van een betere zijde doen kennen. Want we zijn overtuigd, dat zij Veel beter kunnen. Vallen zij niet in hun oude fout van te kort spel, dan voorzien wij een aan trekkelijke wedstrijd, die alleszins een gang naar het mooi gelegen sportterrein waard zal zijn. Aanhangers en supporters zullen dus in grooten getale aanwezig zijn, welke de oranje- witten ongetwijfeld zal inspireeren tot het uiterste. De opstelling wordt aldus: Koelemy v. Kesteren, L. v. d. Mey, C. v. d. Schalie, A. de Vries, Huisman, V. Bracht, v. Leuven, de Jonge, Steffens, Potharst Programma voqr de komende week: T 17 November: De voor heden vastgestelde wedstrijden gaan niet door in verband met de verduisteringsoefeningen. 20 November: Barna ldShot 2 22 November: Heemstede 1Shot 1 23 November: Allard's Oog 1Shot 6. In afd. 2A is alsnog L.U.T.O. 2 toegevoegd. Dit is dus de afdeeling waarin Shot 2 en 3 spelen. Het eerste team heeft ook zijn 2de wed strijd met 64 verloren. De uitslag duidt wel op spanning. Het 2de team kon het tegen het derde niet verder dan een gelijkspel brengen. Hulde derde Shotters. Shot 5 verloor slechts met 73 van H.T.T.C. ld. Dit is voor het 5e zeker een goede prestatie. Het eerste gaat tegen Heemstede een zekere nederlaag tegemoet, evenals Shot 2 een zekere overwinning tegen Barna ld. Het 6de krijgt Allard's Oog te bestrijden. Doe je best Shot S. Hier is wellicht een kansje een puntje in de wacht te slepen. Shot 1—H.T.T.C. 1 4—6 H.T.T.C. heeft deze wedstrijd op verdiende wijze gewonnen. Zoowel Heeck als Barmé won nen voor H.T.T.C. hun enkelspelen. Heeck on dervond de meeste tegenstand van Traksel 19-21, 19-21, terwijl Barmé van Waanders in drie games won 21-15, 14-21, 11-21. Hun derde man Gottsehal bleek te zwak voor de Shotspelers. In 2 games moest hij de overwinning aan Shotters laten. Het dubbel tenslotte bracht een heel goede Shotoverwinning 21-12, 21-18. Shot IirShot n 55 Een zeer matige, doch spannende wedstrijd, die bewees dat, indien Shot 3 verder zonder in valler speelt, het sterker is dan het 2de team. Shot 3 bestond uit de volgende spelers Klupper, Veldkamp en van Frankenhuysen, terwijl het 2de team speelde met Kolk,Jn Meij en Zalm. Meij en Klupper bleken niet erg goed op dreef te zijn en moesten 2 nederlagen incasseeren, evenals v. Frankenhuysen. Veldkamp, Zalm en Kolk verloren ieder 1 wedstrijd resp. tegen Zalm Klupper en Veld kamp. Het dubbel Meij-Zalm kwam iedere game met groot verscvhil voor te staan maar moest ten slotte toch met 21-17, 12-21, 21-18 voor Veld- kamp-Klupper de vlag strijken. Meerlebosch 1Shot 6 73 Verdiend verloor Shot 6 ook haar tweede wedstrijd. Thans waren er echter lichtpunten. F. Knappe en F. de Jong®versloegen beide P. de Nijs, terwijl het derde punt te danken was aan een zege van de Jong op Zijlstra. Invaller G. Vogel zag geen kans een partij in zijn voordeel te beslissen. Het dubbel Doets-Zijlstra van Meerlebosch sloeg gedecideerd het Shotdubbel Knappe-Vogel. Shot 5H.T.T.C. ld 3—7 De twee punten zijn zooals verwacht werd, bij de dames gebleven. Mej. Niesten won haar drie partijen zonder al te veel moeite. Mej. Mau- hart won 2 van haar drie partijen. In Schipper moest zij haar meerdere erkennen met 21-17, 21-17. Paradijs wist een game te forceeren 18-21, 21-16, 16-21. Mevr. Michel wist slechts een partij te winnen en wel van Paradijs met 21-18, 21-18. Van Schipper verloor zij met 21-19, 21-18. Van Jp. Meij met 21-19, 19-21, 21-15. Het dub bel Schipper-Meij moest het onderspit tegen de dames Niesten-Mauhart delven. Dinsdagavond speelde het 5de nog tegen T.O.G. 4. Slechts Schipper zag kans 2 partijen te winnen, n.l. tegen Kosters en Lenaarts. In van Zijl zag hij zijn meerdere. De overige partijen werden door de Shot-representanten Meij en v. Paradijs ver loren. VOOR HET SEIZOEN: Voetbal, Hockey, Turnen, Korfbal, Handbal SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD Sr-' H.T.T.C. „SHOT" Clublokaal: Hotel Vreeburg, Kerkplein 16, Bloemendaal. Speelavond: Vrijdag van 7.3010.45 uur. Secretaris en wedstr. secr.: G. J. Waanders, Boschlaan 29, Bloemendaal. Allereerst maken wij alle belangstellenden er OP attent, dat heden 17 November onze speel avond in verband mét de te houden verduiste ringsoefeningen niet doorgaat. i Wedstrijduitslagen: 10 Nov.: Shot 1—H.T.T.C. 1 4—6; Shot 3— Shot 2 5—5; Shot 5—H.T.T.C. ld 3—7. i 14 November: T.O.G. 4Shot 5 82 f 115 November: Heemstede 2Shot 4. COMMISSIE TOT BESTRIJDING VAN DE GEVOLGEN DER WERKLOOSHEID. Daar het aantal werkloozen door den oorlogs toestand nog belangrijk in aantal is toegenomen, heeft bovengenoemde Commissie, op veelvuldig verzoek, het besluit genomen om haar actie „Win terhulp" ook dezen winter weef in te zetten door het organiseeren van een gezelligen avond, en wel op Zondag 19 November a.s., des avonds 8 uur in „Domi" aan het Zandvoorterpad. Daar zal voor u optreden als conferencier-humo rist de heer Vreeswijk; daarnaast zal de jeugdige accordeon-virtuoos Hugo Scholten, die voor het Overveensche publiek lang geen onbekende meer is, zijn kunnen ten gehoore brengen. Het muzikale gedeelte van dezen avond zal verzorgd worden door de Accordeon Stemmings band. Na afloop gezellig samenzijn tot 2 urn- onder leiding van den heer Vreeswijk. Wij rekenen dus op uw aller aanwezigheid. De toegang is geheel gratis tot 9 uur; daarna 25 ct. entree; personen beneden 16 jaar onder voorbehoud geen toegang. Opening der zaal 7.30, aanvang 8 uur precies. Dc Commissie. o VOOR BLOEMENDAALSCHE JONGEMANNEN EN MILITAIREN. Het is in dezen somberen tijd een reden to blijdschap, dat onlangs, op aandrang van een aantal jongeren, de Vereeniging voor Jeugdwerk besloten heeft over te gaan tot het oprichten van een Christelijke Jonge Mannen Vereeniging, kort weg C.J.M.V. genaamd. Het hoofddoel van deze vereeniging is jonge mannen samen te brengen om Gods Woord en vooral nu blijkt het verlangen van zeer velen daar in sterke mate naar uit te gaan. Het bestuur hoopt, dat vele jongeren te Bloe mendaal zich bij ons aansluiten en met grooten nadruk vestigt zij er de aandacht cp, dat de in ons dorp aanwezige militairen, waaronder zeer ve en met de C.J.M.V. bekend zijn, hartelijk welkom zijn. Wij vergaderen iederen Zaterdagavond van 8tot 10% uur in het gebouw „Maranatlia" aan de Donkereiaan te Bloemendaal. H. V., Voorz. Woensdagavond heeft mevrouw C. D. D. de Josselin de JóngWendelaar in een geheel be zet Kerkgebouw voor de afdeeling Bloemendaal van den Nederl. Protestantenbond een voor dracht gehouden over indrukken na lezing van het bekende boek van C. F. Ph. D. van der Vecht, getiteld: „De steenen spreken". Na een welkomstwoord door den heer Knip- Scheer, behandelde mevrouw Josselin de Jong in het bijzonder de laatste onderzoekingen van de pyramide van Gizeh door den Engelschen ingenieur D. Davidson. Deze pyramide was een zeldzaam schoon bouwwerk, dat in oude tijden in zijn ommante- ling van glinsterend witgeschuurd marmer, hetzij in de felle zon onder den oostersch- blauwen hemel, hetzij onder het blinkende maanlicht, een tooverachtigen indruk maakte. In deze pyramide was vermoedelijk vastge legd de astronomie; deze geheimenis prikkelde geleerden uit alle landen tot onderzoekingen naar de geheimen die in de pyramide verborgen waren. Het was de Engelschman Davidson, die ontdekte dat in het grondvlak der pyramide was verwerkt de tijd van ons zonnejaar, 365,24 inch, waarbij het grondvlak genomen werd, mèt de marmeren ommanteling, die door de Turken was geroofd, terwijl in dat grondvlak, zonder die ommanteling, was verwerkt de afwijkings factor met de afmeting van 286,1 inch het sterrejaar. In dit grondvlak met z'n bestraling door de zon, z'n schaduwen en reflexies op het witte marmer enz., is de geheele astronomie verwerkt. Toen de Turken in 820 voor de pyramide kwamen, hebben zij gezocht naar een ingang dien zij nimmer vonden omdat de ommanteling er geheel om gepolijst was. Ondanks het feit dat zij de pyramide ontmantelden, slaagden zij er slechts in door het ruw-weg houwen van een gat, in het inwendige der pjframide te komen, waar zij niet aantroffen de schatten die andere pyramiden kenmerkten, doch slechts een rom melig vertrek en ten slotte een open granieten sarcofaag zonder inhoud. Dezelfde ingang, door de Turken gemaakt, wordt ook thans nog ge bruikt en heeft ook aan Davidson toegang tot het inwendige gegeven. Een diepgaande studie heeft hem ten slotte tot de ontdekking (spreek ster wilde het liever noemen de openbaring) ge leid dat de pyramide was gebouwd door een volk met een oudere beschaving dan die der Egyptenaren, een volk dat niet hun veel-goden- dom, doch een één-godendom had. Spr. staat dan uitvoerig stil bij de historie ontwikkeling zooals deze in de hjn der ge slachten Adam-Henoch-Noach-Sem-Abraham- Izak-Jacob in den Bijbel wordt beschreven, hoe het huis van Israël en het huis Juda, door Mozes uit Egypte geleid, zich in het beloofde land hadden gevestigd, waar echter de zegen van Juda is weggenomen, en beide huizen jn ballingschap zijn weggevoerd. Davidson is gaan zoeken waar het huis Israël is gebleven, vond daarvoor circa zeventig teksten in het oude testament die er op wijzen dat het huis Israël thans Engeland is („zij hebben de eilanden be woond", „zij hebben de poorten de havens bezet" enz.). Men vermoedt dat het Holland misschien zou kunnen zijn hoewel het nog niet wetenschappelijk is bewezen de stam Zebulon, en de Friezen de stam Issaschar. Toen Davidson zoo ver gekomen was, ves tigde zich zijn overtuiging dat de pyramide niet kon uitbeelden het doodenboek der Egyptenaren, doch moest bevatten de geschiedenis van het volk van God. Aan de hand van een groote kaart, voorstel lende de inwendige situatie van de pyramide, zette mevrouw Josselin de Jong de zich hierin afteekenende historie-gang uiteen in een inte ressant betoog dat door de talrijke aanwezigen met belangstelling werd gevolgd. o TENTOONSTELLING DER LAATSTE WERKEN VAN TH. GROENEVELD, IN DEN KUNST HANDEL VAN J. H. DE BOIS, KRUISWEG, HAARLEM. haOnder de Haarlemsche schilders, wier werken een steeds groeiende waardeering ver werven bij de bevoorrechte klasse van fijnproevers, die hun smaak voor waarachtige kunst cultiveer den, neemt Th. Groeneveld een vooraanstaande plaats in. Zijn werken zijn dan ook steeds gezocht en een expositie zijner jongste scheppingen, zal voor hen ongetwijfeld als een evenement gelden. Wij verwachten daarom, dat de tentoonstelling die van 15 November tot 15 December a.s. in de bovenzaal van De Bois gehouden wordt, zich in een meer dan gewone belangstelling zal mogen verheugen. De schilder heeft daar zijn nieuwste werken bijeengebracht: de oogs' van een wee- jarige, harstochtelijke bevrediging zijner drang, de schoonheden weer te geven van wat zijn ziel in landschap en bloemen ontroerde. En zoo voert hij ons hier mede naar de liefelijke en ongerepte dreven van Zuid-Limburg, naar het Vlaamsche land rond België's hoofdstad en naar de vredige oevers van de Ourthe en Geul. Hij weet ons te boeien door de ongezochte romantiek, die afstraalt van die schoon-begroeide oevers, of van het ont roerend kruisbeeld, door vrome dorpelingen in een weide opgericht, of van het vredige kerkhof te Linkebeek en bovenal van die weergaven zijner uitverkoren landschappen, zooals dat van Wittem, van Ueele, van Néry a. d. Ourthe, van St. Job en culmineerend in het, als „Belgische landschap" (no. 11) aangeduide doek! Met dit laatste stijgt de schilder boven zijn overige landschaps-doeken uit. Maar niet alleen het landschap in zijn wijde omkoepeling, ook een „Wagenkot", waarin een toom kippen het zich beliagelijk maakt, of een pri mitieve steen-kar bij een veldoven, dan wel een in zichzelf omsloten Waalsche boerderij of een knus Vlaamseli boeren-erfje, hebben zijn liefde-volle aandacht. Uitnemend geslaagd mogen ook zijn bloemstukken heeten: zijn „Wilde roos" (no. 1) b.v., zijn „Appelbloesem" (no. 8), zijn „Peeren bloesem" (no. 14). Een kapitaal en verdienstelijk doek is het „Stilleven" (no. 9), waarop een weelde van Hollandsche groenten menig buitenlander Tel. 14393 Bakenessergracht 27 Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijs f 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen). Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. zou doen watertanden. Naast de kleurenweeldi van al deze en zooveel andere doeken, treed! „Sneeuw" (no. 13) opvallend naar voren, door d< witte pracht, waarmede het den kunstenaar geluld is, een hoek van zijn tuin in sneeuwkleed, zó< natuurgetrouw weer te geven, als dit b.v. eet Louis Apol in zijn beste periode gegeven was. He1 is opmerkelijk, dat al deze doeken, ten opzicht van het werk van andere schilders, een apart* tonaliteit bezitten en dat zij (opgebracht als zij zijn op grof doek) niet alleen iets kantigs en gedé* cideerds vertoonen, maar tevens sterk aan gobelins doen denken, iets wat him aantrekkelijkheid verhoogt. De tentoonstelling is dagelijks gratis toegan kelijk. B. v oj „EEN S.O.S. VOOR HET DIER" Maandag 20 November a.s. organiseert de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, ter gelegenheid van de herdenking van den Internationalen Dierendag, een filmvertoo- ning in hotel „de Leeuwerik" te Haarlem. De heer G. Nieuwenhuysen uit den Haag zal aldaar vertoonen de film: „Een S.O.S. voor het Dier". ZONDAG 19 NOVEMBER 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Donderdag n.m. 8 uur (geb. „Maranatha") Dezelfde. Bijbellezing. Ned. Prot. Bond v.m. 10% uur Kinderkerk. Mej. Da. J. H. Bethe van Haarlem. Vrije Kath. Kerk v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. Woensdag geen dienst. Vraagavond (Popel laan 3), n.m. 8 uur. Geref. KeTk v.m. 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Bevestiging ambtsdragers. N.m. 5 uur Ölzelfde. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m. Universeele Eeredienst (Soefi-Beweging), (Centr. Bloemendaal, bovenzaal „Vreeburg", Kerk plein 16) v.m. 11 uur Ir. J. Pool; onderwerp» „Uw geloof zal u genezen". OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Geref. Kerk (hulpkerk Croesenlaan) v.m. 10 en n.m. 5 uur Cand. D. van Swighem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Drost, van Haarlem Noord. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur geen dienst (zie Ned. Herv. Gem). N.m. 5 uur Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlem. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg. Voorber. H. Avondmaal. AERDENHOUT. Relig. Kring v.m. 10% uur mej. Dr. Nicolette A. Bruining, voorzitter V.P.R.O., van 's-Hage- ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. P. van der Vloed. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. J. J. Simon van Gouda. N.m. 7% uur Ds. C. Munter van Edam. Jeugddienst. Vrije Evang. Gem. v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. J. Enter Sr. van Rotterdam. V.m. 10 uur Kinderkerk. Dinsdag n.m. 8 uur Ledenvergadering. Woensdag n.m. 8 en 8.45 uur Catechisatie. Eglise Wallonne (Begijnhof) Pas de Service, a 9 h. 15 Ecole du Dimance. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 28. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 28. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5% uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 29. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5% uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 29. Remonstr. Geref. Kerk v.m. 10% uur Ds. G. J Hoenderdaal, van Rotterdam." 12 uur Kinderdienst in het Remonstranten- huis. t Donderdag n.m. 24 uur Handwerkkring in het Remonstrantenhuis. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth. V.m. 10 uur (voorzaal), Kinderdienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", afd. Haar lem II, Soc. Ver. (Zijlweg I) v.m. 10% uu Wijdingsmorgen, spr. de heer G. J. v. d. Roer van Haarlem; onderw.: „Zie ik sta aan de deur en ik klop". Helderz. waarn. mevr. J. Remmers-v. d. Lans. Christian Science Society (Jansstraat 74) v.m. 10 uur in de Ned. taal, v.m. 11.15 in de Ene. taal. Den len en 3en Woensdag van iedere maand n.m. 8% uur in de Ned. taal (Getuigenis avond). Onafh. Relig. Gem. (Oranjeplein 9) n.m. 8 uur Ds. A. R. de Jong; onderw.: „Zeg niet ik ben jong zeg niet ik ben oud." Coll. tot verbr. v. Spiritische Begins, (geb. „Theo- sofia", Nassauplein 8) v.m. 10% uur Wijdings morgen, spr. de heer Lieshout van Delft. Universeele Eeredienst (Soefi-beweging) Nutsge- bouw Lange Veerstraat 16, v.m, 11 uur mej. C. C. Voiiteonderw.„Het spel van leven en dood*.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5