Eerste Sint-Nicolaas Nummer P. RIJNIERSE ZOON Raadszitting Bloemendaal. SCHEEPSTRA'S DROGISTERIJEN Gerookte Paling VOL VERWACHTING Vischhandel J. Rienstra J. F. KROONE 33e Jaargang - No. 25 Vrijdag 24 November 1939 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Bloemendaal s Raad acht Gedeputeerde Staten voorbarig inzake het voorstel streekplan Kennemerland—Zuid - Bloemendaal zal zelve het initiatief nemen. Mobilisatie eischt bijzondere maatregelen Verkeersmoloch in zijn vaart gestuit: er is nog hoop op behoud van boomen aan den Zandvoorterweg! Donderdag a s. Begrootingszittingen. ALS U EVEN NADENKT Voor de Sint Tlieolaas Bezoekt onze Oesterbar Leidscheplein 10 Amsterdam HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiën per regeI t 0 15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelsf 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer t 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1.— per half jaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 Zijlweg 13 - Schuilkelders en Loopgraven - Overveen Telefoon no. 10961 (8%—12 1%6) buiten Kantooruren en b.g.g. 14103 (Gistermiddag van 2—4 uur). blGistermiddag ktvam de Raad dezer ge meente bijeen. De zitting die te twee uur begint, vangt aan met een geheime bijeenkomst, die eeTst te half vier openbaar wordt. Aanwezig zijn alle leden. STREEKPLAN KENNEMERLAND—ZUID. De VOORZITTER deelt bij de opening m de, dat de Raad uitvoerig in geheime zitting heeft gedebatteerd over een voornemen van Ged. Staten van Noord Holland, om ingevolge art. 46, lid 2 der Woningwet aan de Raden der gemeenten Haarlem, Velsen, Heemstede, Bloemendaal, Zand- voort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek de verplichting op te leggen tot vast stelling van een streekplan voor Kennemerland- Zuid te geraken. B. en W. zijn het echter niet met deze geste van Ged. Staten eens en de Raad heeft in geheime zitting zijn houding tegenover dit voorstel be paald. Ged. Staten stellen den Raad in de ge legenheid zijn bezwaren aan hun college te doen kennen; B. en W. hebben daartoe een antwoord opgesteld waarin zij te kennen geven: Wij meenen, aldus B. en W., dat de Wetgever in de eerste plaats gedacht heeft aan vrijwillige samenwerking van gemeenten, geheel in den geest van de analoge bepalingen der Gemeente wet. Wij leiden dit af uit de woorden, de strekking en het systeem der Wet. Eerst in de tweede plaats, meenen wij, heelt de Wetgever Ged. Staten villen inschakelen, hen de bevoegdheid gevende, aan de gemeenten de ver plichting op te leggen, om tot de vaststelling van een streekplan te geraken met overeenkom stige toepassing van art. 45. Maar eerst moet vaststaan, dat één of meer der in 't plan betrokken gemeente(n) niet of niet voldoende medewerking verleen(t)en). Zeer zeker schijnt art. 46, lid 2, een bepaald initiatief aan Ged. Staten toe te kennen met de woorden ,,en geen der Raden van de naar hun oordeel tot de streek behoorende gemeenten het verzoek, bedoeld in het vorige lid, doet Bij aan dachtige beschouwing van dit artikel echter komt men, naar onze meening, tot de conclusie, dat de woorden „bedoeld in het vorige lid" dit initiatief eerst in een zeer bepaald geval toelaat, n.l. in het geval, dat de Raad van één of meer gemeenten de vaststelling van een streekplan wenpchelijk achten en de'door lien gevraagde medewerking aan andere gemeenten niet- of niet met het ge- wenschte gevolg wordt verleend. Dat geval is hier niet aanwezig en daarom vindt, naar 's Raads bescheiden meening, een initiatief geen wettelijke basis in art. 46, lid 2, der Woningwet. Het lijkt ons duidelijk, dat vorenomschreven gang van zaken kennelijk de bedoeling van den Wetgever is geweest en ook volgt, uit een logische opeenvolging der verschillende étappes voor de totstandkoming van een plan. Het is in onze wetgeving geen gewoonte dwangmaatregelen voor op te stellen om tot samenwerking te komen. Deze toch blijft ook in deze materie een „ulti- mum remedium". Aanwending van dit middel lijkt ons in dit stadium voorbarig. Immers er zijn nog slechts enkele besprekingen over gevoerd, informecle besprekingen, waarover de Raad zich niet heelt uitgesproken. Om al deze redenen meent de Raad, dat de thans ingeslagen weg om tot een streekplan te komen, niet overeenkomstig de bedoeling van de Wet is. De Raad wil hieraan toevoegen, dat zich mm- ■M zoodanige geschillen met andere gemeenten hebben voorgedaan, dat de totstandkoming van een streekplan als een dringende noodzakelijk heid werd gevoeld. Dit is overigens te verklaren door de rol, die de Vaste Commissie bij de vaststelling der diverse uitbreidingsplannen heeft gespeeld. De wil tot samenwerking hebben B. en W. echter meermalen te kennen gegeven. De Raad is er van overtuigd, dat uit een oogpunt van streekbelang zulk een samenwerking gewenscht kan zijn. Hij is volkomen bereid aan de totstandkoming van een streekplan zijn volle medewerking te ver- leenen, indien aannemelijk is gemaakt, dat supra- gemeentelijke belangen daarbij op het spel staan en de behartiging daarvan door het streekplan het belang der eigen gemeente niet al te zeer aantast. En nu gebleken is, dat er in deze omgeving meer gemeenten zijn, die de vaststelling van een streekplan wenschelijk achten, is de Raad van Bloemendaal zelfs bereid om samenwerking te zoeken met andere gemeenten, met het doel, om voor het gezamenlijk gebied dier gemeenten een streekplan vast te stellen. In vorenstaande regelen hebben wij 's Raads standpunt uiteengezet met betrekking tot de rechtsgeldigheid van het vraagstuk. Als wij niettemin nog ingaan op de reeds ont worpen gemeenschappelijke regeling, dan kunnen wij mededeelen, dat 's Raads bezwaren tegen den inhoud daarvan zich in hoofdzaak richten tot het vraagstuk van de stemmenverhouding (artt. 16 en 24) en de samenstelling van het tech- nisch-advies-college (art. 13). In laatstgenoemd college zouden de door Ged. Staten aan te wijzen leden, mogelijk niet minder dan 5 in getal, naar het ons voorkomt een te over wegenden invloed hebben. De stedebouwkundige adviseurs der gemeenten, in het bijzonder als twee of meer gemeenten denzelfden adviseur zouden aanwijzen, zullen bij een zoodanige samenstelling niet veel resultaat van hunne wenschen, wenken en aanwijzingen hebben te verwachten. Ten aanzien van de stemmenverhouding in de Commissie heeft de Raad het bezwaar, dat als aan één der gemeenten reeds 5/12 (c.q. 5/14 of 5/15) van het aantal stemmen wordt toegekend, de andere gemeenten in de Commissie vrijwel machteloos en krachteloos zullen zijn. Machteloos tegenover de verlangens van die eene gemeente en krachteloos om de belangen der eigen gemeente voldoende te kunnen behartigen. Het is den Raad niet duidelijk waarom de gemeenten niet als ge- lijkberechtigden in de Commissie zitting kunnen hebben. Het lijkt ons, dat de Wetgever het zich aldus heeft voorgesteld; in het andere geval zou de Wet (Woningwet of Gemeentewet) stellig aan dacht hebben gewijd aan meervoudig stemrecht. Ook in de toelichting op art. 132 Gemeentewet, inhoudende, dat de vertegenwoordiging van de Gemeentebesturen in de Commissie aan een raadslid of een niet-raadslid (gedacht was aan den Burgemeester, die geen raadslid is) zou worden opgedragen, lijkt ons een aanwijzing te liggen, dat het aantal der vertegenwoordigers van elke gemeente afzonderlijk, geen gewicht in de schaal legt. Een streekplan kan voor een gemeente met een gering zielental van grooter vitaal belang zijn dan voor een andere gemeente met een hooger bevolkingscijfer. Wat de stemmenverhouding aangaat, moet de Raad dus aandringen op gelijkgerechtigdheid. En dienovereenkomstig heeft de Raad dan ook be zwaar tegen alle bepalingen in de gemeensehappe- IfSBlSlSlSlSSlSlSSlSlSSlBlSlSlSlHlSISlSlSlSIHlBlSISlBISlSlSJBIBlSISlSSlSJBlSISlEISlSISlSlBHIHMSMEMSJSlSEjMSlSJSJSJyjESMSlS. dan bestelt U Uwe Drogistartikelen bij een vertrouwd adres. Wij hebben groote voor raden en daaruit volgt vanzelf, dat wij GOEDKOOP inkoopen en daardoor ook UITERST GOEDKOOP kunnen verkoopen. Uw eigen belang brengt dus mede te bestellen bij de eenigste ter plaatse vele jaren gevestigde GEDIPLOMEERDE VAKMENSCHEN, dat is bij Bloemendaalscheweg 75 BLOEMENDAAL Telefoon 22029 Bloemendaalschestraatweg 50 SANTPOOET-STATION Telefoon 8554 Ziet onzen rijdenden trein in de étalage Bloemendaalscheweg 339 - Tel. 13897 1e Kwaliteit klopt het hart van HEM of de Goede Sint gezien heeft de prachtige assortimenten van diverse sigaren in de étalages van Sigarenmagazijn Paarlberg, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. lijke regeling, die niet strooken met het beginsel van enkelvoudig stemrecht. Concludeerende moeten wij de meening van den Raad aldus samenvatten: Het oogenblik voor een optreden van Ged. Staten ex art. 46, lid 2, der Woningwet is nog niet gekomen. Bovendien moet 'de zekerheid be staan, dat de gemeenten als gelijkgerechtigden over luinne vitale belangen kunnen beraadslagen. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) waardeert het advies van B. en W. Er zijn groote belangen voor deze gemeente mee gemoeid, en spr. zou B. en W. willen verzoeken het initiatief te nemen om een samenspreking met de duingemeenten te hebben. Spr. zou daarbij de gemeenten Haar lemmerliede "en Spaarnwoude willen uitschakelen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. deze opdracht gaarne zullen aanvaarden. De Raad keurt voorts het aan Ged. Staten te zenden antwoord goed. HERORDENING EX ART. 12 OORLOGSWET. De generaal-opperbevelhebber van land- en zeemacht doet aan den Raad toekomen het ont werp eener verordening ex. art. 12 der Oorlogswet, betreffende het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden tot het herstellen van de schade, aan wegen, bruggen en daarmee verband houdende werken, veroorzaakt door militaire operatiën, luchtbombardementen of militaire transporten. B. en W. stellen voor in het antwoord mede te dcelen, dat de Raad aanneemt, dat alle uit de toepassing dier verordening voortvloeiende kosten gedragen zullen worden door het Rijk. Voorts dat vreemdelingen, en casu quo ook ge- evacueerden uit andere gemeenten, die alhier onderdak hebben gevonden, in het register be doeld in art. 2 dezer verordening, niet ingeschreven moeten worden. In overweging zou kunnen worden gegeven om ook hen, die een geestelijke bediening uitoefenen, van de beoogde persoonlijke diensten vrij te stellen. De heer NOORMAN vindt den ouderdom van hen, die hulp zullen moeten verleenen (gesteld op 60 jaar), te hoog. Is er iets aan te doen dat deze grens op 55 jaar wordt gesteld? De VOORZITTER zegt dit te zullen onder zoeken. Het voorstel wordt dan zonder hoofdelijke stemming aangenomen. NORMALISEERING ZANDVOORTERWEG. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Posthumus Meyjes verzocht heeft een nader voor stel te mogen doen inzake de normaliseering van den Zandvoorterweg. De heer POSTHUMUS MEYJES (Lib.) merkt op, dat het aanvankelijk ontworpen plan, waarbij de boomen zouden behouden blijven, niet had vol daan. Tegen het daarna door den Raad aange nomen voorstel, waarbij alle boomen moeten onpldatsY- Oranje Waulaan 6; Overveen oolrori.'nfi. Dl db nlcnb rv .1 j ,1 Kweekerijen: Bl.daalécliewèg en Dompvloedslaan - worden gerooid, is een waarschuwende stem ge hoord van den heer De Bye Dolleman (zie het „Ingezonden" elders in dit nummer), waarin wordt gezegd, dat naastliggende gronden van het ge deelte Eikenlaan-Tollenslaan, dat de lieer Enschedé uit het vooTstel wilde lichten, tegen aannemelijken prijs zouden verkregen kunnen worden, waardoor ondanks behoorlijke wegverbreeding, de boomen behouden kunnen blijven. Spr. vindt hierin aan- ■leiding om voor te stellen, de suggestie van den heer Enschedé, in de vorige zitting gedaan, op te volgen, en het voorstel voor zoover dit gedeelte betreft, te renvoyeeren naar de Commissie voor Publieke Werken, opdat deze een grondig onder zoek naar de door den heer De Bye Dolleman aan gegeven mogelijkheid kan instellen. Weth. OUWEIIAND (C.H.) vindt, dat na de in de vorige zitting gebrachte hulde thans wel spoedig het kruis op het voorstel van B. en W. volgt. Spr. zegt, dat het college van B. en W. ernstig deze materie heeft behandeld; eventueele wijziging in het voorstel van B. en W. mag geen vergrooting van uitgaven met zich mee brengen. De Raad vereenigt zich dan met het voorstel Posthumus Meyjes. VERZOEK DIENSTWONING. De instructeur der Vrijwillige Brandweer ver- oekt hem de beschikking te geven over een z. g. dienstwoning. B. en W. stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Daar de agenda geen punten meer bevat en geen der leden iets voor de rondvraag heeft, wordt de zitting te vier uur gesloten. De Raad der gemeente Bloemendaal zal Donder dag 30 November a.s. de begrooting voor 1940 be handelen. De zitting begint 's morgens 10 uur en wordt zoo noodig des middags voortgezet. Regelmatig als de klok. verschijnt er brood op tafel en daarmede ook het „beleggingsprobleem". Nu als U Balm inschakelt is dat probleem gauw op gelost. De variaties met visch zijn even talrijk als smakelijk. En het is gezond eten óók. Daarom; méér visch aan de koffie tafel. Begint U eens met in onzen winkel iets te komen uitzoeken; onze sorteering zal het U niet zoo makkelijk maken, want er is veel.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1