BOTERLETTERS FRANKEN ONS INDISCH HOEKJE. M. DE WIT ONZE BEROEMDE SUCCES-EVERCLEAN L. PATER tte Muizen'' Kempen V r ij d a g 24 November 193 9 De Blosmendaalsche Gemeentebegrooting. Verduisteringsproef Jac. van Kempen herdacht Luchtbescherming is Zelfbescherming VOORDUIN STRAAT 36, Tel. 24806 Het juiste adres voor betere Schoenreparatie ,,Van de Duisternis tot 't Licht" :ven" toegezongen ijn borst gespeld, sierde zetel geleid een welgemeende l en soldaten. ;est beginnen, dat >r in de omgeving endelijk was zijn eenige komische te dragen. Daarna n tijd gezellig bij iegom, een avond, worden, nooit zou school. ie Hartenlustsdhool aldaar gelegerde a gezelligen avond eerst kameraad- verkinig vanzelf", uitwerking te heb- is een ver- nkenden naam „De r Hooman, belast Zandvoorter artist- met z'n pianist be- besahikjbaar had lige liedjes met ge- brachten al dade- n. Aan den „huis die voor zijn jon- bleken, werd door iliefoto van het es- nprestatie bracht de ideeling dat de ver- itsvervangend eska- ïa groot succes met een levendig beeld oht. Dat er veel aan rel uit de vele ge jende atihleten. De zeer gewaardeerde seringen, die door militairen beschik- ieze pauze muzikaal ospel van mevrouw e wederom het op- nieuwe serie films, aangeboden en ver- er. Het behoeft niet ezellig verliep en de e afwisseling in den rijs stelden. tats in Bloemendaal. Lugustus overleed dit e concertzanger Jac. de breede kringen en leerlingen oudig maar blijvend ihtenis te wijden, van Bloe- ar lange jaren leefde lid, dit monument de van Kempen-bank" in de onmiddellijke a's graf op de Alge- Bergweg te Bloe- istenaars en vrienden xd, de opzet te steu- irinus Adam, Willem ïden, Hans Gruys, Noordewier-Reddin- Vincent, dr. Joh. sstaat uit mevr. J. A. id, mej. A. D. J. de Stroink en Hendrik Amsterdam (pen- rorekening no. 216517 gestort. OST, 'ULPENHOUDERS er.z- BLOEMENDAAL 22874 blVerschenen is de begrooting der gemeente Bloemendaal voor 1940. Het eindcijfer is totaal f2.121.142.waaronder een post van f 151.175.— voor onvoorziene uitgaven. Onder de inkomsten is een post van f 182.526. als batig saldo van de rekening 1938. Het batig saldo dat nog over is van de jaren 19221924 tot een bedrag van f 202.000.— was niet noodig om de begrooting voor 1940 sluitend te maken, zoodat dat gereserveerd blijft voor latere jaren. De uitkeering uit het Gemeentefonds is voor dit jaar geraamd op f 100.602.De uitgaven van het hoofdstuk „Algemeen beheer" worden begroot op f 111.638.tegen f 113.257.voor 1939. De zorgen voor de openbare veiligheid (politie, brand weer en straatverlichting) vorderen een uitgaaf van f 220.499.(voor 1939: f 220.499. Voor de Burgenvacht is weer f 1700.uitge trokken. Op de begrooting voor Openbare Werken zijn geraamd voor onderhoud van wegen en voetpaden f 58.000.wat gelijk is aan 1939 en voor onder houd van plantsoenen f 43.590.(1939: f 43.593.-). De nadeelige saldi voor de verschillende takken van onderwijs zijn voor 1940 begroot op: openbaar lager onderwijs f 36.526.openbaar uitgebreid lager onderwijs f 20.115.bijzonder lager onder wijs f 57.756.bijzonder uitgebreid lager onder wijs f 9295.bijzonder voorbereidend lager onder wijs f 6999.Middelbaar onderwijs f 66.530. Voorbereidend Hooger bderwijs f 14.740.en Nijverheidsonderwijs f 7825. De post kosten van schoolfeestjes en restjes is van f 280.in 1939 verlaagd tot f 200. Evenals voor 1939 is ook nu f 1400.uitge trokken voor volksfeesten. De post subsidiën voor schouwburgen en muziekcorpsen is verhoogd van f 2300.tot f 2800.Daaronder is een post van f 2500.als subsidie aan de H.O.V., f 150.sub sidie aari „Sursum" en f 150.aan Euphonia. Voor kosten van de ziekenverpleging is f 8000. uitgetrokken (1939: f 7000.voor verpleging van arme krankzinnigen f 18.469.(1939: f 17.100.en voor ondersteuning van armen in geld f 55.000.(voor 1939: f 45.000.maar in "'38 is daarvoor f 54.800.uitgegeven). Vereeni- gingen Voor armenzorg zullen f 2430.aan sub sidie krijgen.. Voorts is uitgetrokken voor werk verschaffing (waaraan het rijk niet bijdraagt) f 73.400.(voor 1939 was dit bedrag f 146.460. en voor 1938: f 86.828.—). De opcenten voor de belastingen worden door B. en W. uitgetrokken zooals die ook in de vooraf gaande jaren geheven werden. De opbrengst wordt als volgt geraamd: Gedeelte van de hoofdsom der grondbelasting f 39.400.80 opcenten op gebouwde eigendommen f 84.400.— (1939: f 83.'. 00.—20 opcenten op ongebouwd f 1000.— (1939: f 1000.—), 20 pet. van de hoofdsom der Personeele Belasting f 49.000.- (1939: f 49.000.Hoofdsom van de 4e7e grondslag der I'ersoncele belasting f 22.000. (1939: f 18.600.117 opeenten op de Personeele belasting f 312.000.— (1939: f 310.000.—), 48 op centen op de dividend- en tantièmebelasting t' 0000.— (1939f 6000.—), 25 opcenten op de Ver mogensbelasting f 75.000.(1939: f 84.000. 35 opcenten op de Gemeentefondsbelasting f396.000.— (1939: f 389.334.—) en Hondenbelas ting f 10.500.— (1039: f 10.200.—). De winst van het gasbedrijf is geraamd op f 16.000.en de winst van het Waterleidingbedrijf op f 41.000.—). De schuld der gemeente Bloemendaal zal op 1 Januari zijn f 4.347.753—, plus f 282.517 aan celdleeningen aangegaan bij wijze van annuiteit. bl„De Burgemeester van Bloemendaal bericht ons, dat de op 17 dezer gehouden verduisteringsproef als goed geslaagd kan worden beschouwd; bij betuigt gaarne zijn tevredenheid en dankt allen, die daad werkelijk hun hulp verleenden en de inge zetenen voor de goede medewerking." Beter getuigenis omtrent de Vrijdag 1.1. ge houden verduisteringsproef in deze gemeente is welhaast niet noodig. Deze offieieele uitspraak kan gelukkig een geheel ander karakter dragen dan de woorden, die onze eerste burger moest laten hooren toen ruim een jaar geleden voor de eerste maal een proef in groot verband werd tehouden, doch de ernst en de noodzakelijkheid d jkbaar nog niet voldoende tot het publiek waren loorgedrongen. De tijden zijn echter gewijziga en daarmede de houding, die het publiek inneemt tegenover de 'alrijke maatregelen, die van overheidswege ge nomen worden 'om in tijden van gevaar paraat te zijn en zoo vlug en zoo goed mogelijk hulp te bieden. Een duidelijke demonstratie van deze eensgezindheid gaf de volledige medewerking, die alle ingezetenen betoonden door zonder uit zondering aan het welslagen der verduisterings proef mede te helpen. Door kunstenaars in „De Vocalist". „De Vocalist", het tijdschrift van de Neder- landsche Verecniging van Concertzangeressen en Concertzangers, wijdde een speciaal nummer aan de nagedachtenis van den tenor Jae. van Kempen, voor wien.naar wij dezer dagen hebben lierieht, te Bloemendaal een eenvoudig herinnerings monument zal verrijzen. Na een redactioneel „In memoriam" opent Sem Dresden de reeks karakteristieken van den over leden kunstenaar. Dresden heeft van 1914 tot 1926 intensief rret Jae. van Kempen samenge werkt, want de zanger maakte al die jaren deel uit van de vermaard geworden „Madrigaalver- eenjging". Maar ook daarvóór kende Sem Dresden den' kunstenaar reeds een tiental jaren. En hij prijst hem als een werker, onvermoeid en vol optimisme, voor wien geen tijd en inspanning teveel was. „Zijn aangeboren zelf-critiek, zijn liefde voor het vak, lieten hem met de grootste zorg waken over zijn „instrument". Men glim lachte over zijn voorziehtighied, maar vergat, dat ook een violist zijn instrument in een doek wikkelt, vóór bij het inpakt in een fou- draal. Men baalde de schouders op, a's hij uren zweeg om zijn stem voor betere op gaven te sparen, maar dacht er niet aan, dat een paukenist zijn instrument volkomen moet ontspannen als hij het niet gebruikt en in stand wil houden. Menige zanger van latere generaties moge een voorbeeld nemen aan dergelijke klassiek te noemen verzorging van het instrument, dat hij bespelen moet." Jac. van Kempen's collega, de tenor Louis van Tulder, prijst den overledene als één van onze beste zangers. „Wij betreuren het", zoo vervolgt hij ongeveer, „dat hij van ons is heen- f Enorm „Succes" door de „Everclean "service Basisprijs-systeem Abonnementen Vraagt inlichtingen STOOMERIJ LORENTZKADE 56 HAARLEM TELEFOON 27029 gegaan, maar moeten hem eigenlijk benijden, omdat de eenzaamheid van den langzaam-ver- geten kunstenaar hem bespaard bleef omdat hij tot het laatste toe in de volle kracht van zijn kunnen was en nog enkele weken voor zijn dood werd toegejuicht om zijn schoone vertolking van de groote tenorpartij in „De verkochte bruid". Woorden van groote sympathie wijdt mevr. A. Noordewier-Reddingius aan Jae. van Kempen. Zij getuigt ervan, hoe groot en eerlijk deze kun stenaar ook als mensch was. „Zijn gemak om andere zangers na te doen was zóó groot, dat het in de solistenkamer soms vroolijk toeging. Zijn humor was even wel zonder eenige boosheid of scherpte. Als collega was hij trouw en van een bijzondere hartelijkheid, zoodat hij èn als kunstenaar èn als mensch een leege plaats achterlaat." In gelijken zin spreekt Theodora Versteegh zieh uit. De hartelijkheid van Jae. van Kempen uitte zieh niet het minst in zijn aanmoediging van hen, die naast hem hun eerste schreden op het glibberige pad van de kunst zetten, toen hij zijn vaste plaats al had veroverd. Niet alleen, dat hij gul was met zijn eigen appreciatie, maar ook gunde hij aan zijn collega's van ganscher harte hun deel in het succes. Die laatste eigenschap is helaas zeldzaam in de van* na-ijver vervulde kunstenaarswereld. Geen wonder, dat ook Willem Ravelli in zijn herdenkingswoord met bijzonderen nadruk en waardeering getuigt: „Nimmer heb ik hem over één van de col lega's een onsympathiek oordeel hooren uit spreken." Jac. van Kempen ging zijn weg zonder reclame- gerucht. Daarom kwam men zijn naam in de publiciteit van alledag minder tegen dan die van vele onbeduidende grootheden. Dat men hem toch niet spoedig vergeten zal, bewijzen de spon tane getuigenissen, die in dit bijzondere nummer van „De Vocalist" vereenigd werden. o STEUN AAN GE MOBILISEERDEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem deelt ons mede, dat het aantal aan vragen om steun voor de gemobiliseerden bij de door haar benoemde Commissie geregeld toe neemt. Hieruit blijkt dus wel, dat deze instantie in een behoefte voorziet. Hoewel het, teneinde een spoedige behandeling der aanvragen te bevorderen, van belang is, dat deze zoo volledig en uitvoerig mogelijk schrifte lijk worden ingediend, heeft de Commissie be sloten éénmaal per week en wel Woensdag v.m. van 10.30 tot 12 uur in het gebouw der Kamer van Koophandel, Nassauplein 46, Haarlem, zitting te houden, teneindemondelingeinlichtingen te verschaffen. REDACTIE „IN WEER EN WIND' Naar wij vernemen is de redactie van het bij W. L. J. Brusse te Rotterdam verschijnende maandblad „In Weer en Wind", dat gewijd is aan natuurleven, reizen, volkskunde en buiten sport, uitgebreid door opneming van den popu- lairen natuuronderzoeker en wereldreiziger Jan P. Strijbos, die dezen zomer op Spitsbergen het veelbesproken hachelijke avontuur beleefde, dat hem bijna het leven kostte. Tot dusver berustte de leiding van het tijdschrift bij Rinke Tolman (hoofdredacteur) en Ds. J. I. van Schaik. Indië is een bttitengtuitgestrekt gebied, bewoond door talrijke volken en stammen, die op liet gebied van beschaving ver uiteenloopen. Met de redactie van dit blad ben ik overeen gekomen hiervan te vertellen en dit met foto's toe te lichten. Ten Westen van Sumatra liggen de Mentawei- eilanden. die nooit door toeristen worden bezocht. Een deel dei oevolking woont in z.g. gemeen schapshuizen, min of meer vergelijkbaar met huurkazernes. Soms bevatten ze 100 of meer irtenselien. U ziet een klein deel er van op de trap, die toegang tot de zeer donkere en zeer dicht bewoonde woning geeft. (De persoon links is een matroos van de boot waarmee ik reisde. H. F. TiLLEMA. Zooals bekend, is men reeds geruimen tijd van overheidswege in de gemeente Bloemendaal bezig ten behoeve van de luchtbescherming verschil lende diensten te organiseeren en te oefenen. Deze maatregelen zijn echter lang niet voldoende. Want behalve deze algemeene bescherming heeft men ook de zelfbescherming. De organisatie daar van is in hoofdzaak het werk van de Ned. Ver. eeniging voor Luchtbescherming in samenwerking met de gemeenteleiding. Hiertoe is Bloemendaal in vier wijken verdeeld, n.l.: Vogelenzansr, Aerdenhout, Overveen en Bloemendaal In elke wijk heeft een hoofdblokleider de leiding. Deze lioofdblokleiders zijn: Voor Vogelenzang: de heer Caro. Voor Aerdenhout: de heer Mr. J. W. v. d. Vlugt. Voor Overveen: de heer*Mr. Th. F. Raedt. Bloemendaal: de heer Ir. M. J. Schoen. Elke wijk is weer in blokken verdeeld. Zoo is Overveen in vijf blokken verdeeld. In elk blok is een blokleider, die door den burgemeester is aangesteld. Voor Overveen is de indeeling met de leiders: Blok I, Zijlwegbuurt: de heer H. Kraetzer. Blok II, Kweekduinwijkde heer Mr. E. II. F. W. v. Schaeck Mathon. Blok III, Wimbledonbuurt: de heer F. L. Janssen. Blok TV, Julianabuurt bij Stoopbad: de heer Ir. J. W. Ph. Bosman. Blok V, West-Indiëbuurt: de heer W. H. van Drunen Littel. In elk blok moet een organisatie gevormd worden, waardoor bij gevaar zoo min mogelijk slachtoffers te betreuren zullen zijn. Er moet hulp gereed zijn om al dadelijk de helpende band te kunnen bieden, voordat de offieieele hulp diensten ter plaatse aanwezig kunnen zijn. Men kan binnenkort bezoek verwachten van wege deze organisatie om verschillende mede werking te verzekeren. Zij, die zich echter -eeds verbonden hebben voor de overheidsdiensten kun nen zooals begrijpelijk niet gan deze organisatie hun steun verleenen. Alleen voor de opleiding van verschillende groepen zal mogelijk wel van de reeds verkregen kennis en vaardigheid gebruik gemaakt mogen en kunnen worden. Behalve deze organisatie is in Overveen een technische commissie van voorlichting gevormd. Deze personen hebben zieh belangeloos'beschikbaar gesteld om een ieder, die zulks wenscht, van advies te dienen voor het inrichten van schuilgelegen- heid. Opgemerkt zij echter, dat als men moet gaan bouwen of wijzigingen moet gaan aan brengen neg steeds de goedkeuring van gemeente wege noodig is. De commissie is als voigt samengesteld: Ir. A. A. v. Meurs, Pr. Hendriklaan 95; F. L. Janssen, Oranje Nassaulaan 66; J. A. Verplanke, Oranje Nassaulaan 65; P. L. Hofman, Julianalaan 67. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij den hoofdblokleider, de blokleiders en de secretarissen van de onderafdeelingen van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming. Voor Bloemendaal-Overveen is dit Prins Hendriklaan 168 (Telefoon 21025'. KRANTEN EN TIJDSCHRIFTEN VOOR DE MILITAIREN De heer W. v. d. Hoef heeft het initiatief ge nomen, om aan de in Bloemendaal gelegerde militairen en dat zijn er nu weer heel wat kranten en tijdschriften te verschaffen. Na overleg met B. en W., het Comité voor Ontspanning en Ontwikkeling en de Comman danten, heeft hij zich tot de hoofden der ver schillende onderwijsinrichtingen gewend om medewerking. De bedoeling is, dat de kinderen de beschik- hun school, om ze van hier uit te distribueeren. Dit plan, dat overigens geen kosten met zich brengt, verdient aller steun, bare kranten en tijdschriften meenemen naar onder Rijkstoezicht Gediplomeerd Schoenhersteller, b. h. Stuyvesantplein. haZoo luidde de titel van de hoofdfilm, die gedraaid werd op den Agfa-Filmavond, welke door de N.V. „Agfa-Foto", te Arnhem, j.l. Dinsdag avond in de groote bovenzaal van Brinkman te Haarlem, belegd was. Er bestond groote belang stelling voor deze demonstratie; in de zaal was geen plaatsje onbezet. Geen wonder: de uitnoodi- ging beloofde de kennismaking met belangwekkende smalfilms cn kleurenfoto's. Na een populaire toe lichting van de effecten en resultaten, die met de. Agfa „Karat-Camera" in combinatie met de nieuwe kleinbeeld-projector „Karator" te verkrij gen zijn, alsmede van die, welken met de kleine 8 m.ni.-amateur filmcamera „Agfa MöVex 8" oök in natuurlijke kleuren op AgfacoloTfilm 8 m.m. gemaakt kunnen worden, werden deze resultaten op het witte doek geprojecteerd. Er ging slechts één roep in de zaal op: „Schitterend!" Voorafgegaan door een serie wit-en-zwart ojp- namen. volgde een reeks zeer gevarieerde, gekleurde pro'ecties. In fraaie-, direct langs fotografisehen weg verkregen en natuurgetrouwe kleuren, waarbij zelfs de teederste nuances tot hun recht kwamen, verschenen landschappen, stadsgezichten, bouw werken, bloemen, vogels, volkstypen in schilder achtige kle'd'ng uit Zerland, Volendam en andere streken, paarden, koeien, kermissen en markten ia volle bewegelijkheid, standgeziebten, kortom alles wat een rechtgeaard amateur-fotograaf onweer staanbaar aantrekt. Zelfs een collectie kleuren foto's uit onze koloniën, zoo juist gearriveerd, werd als een primeur aan het programma toegevoegd. Nu waren niet alle foto's feilloos, iets wat begrijpe lijk is, want bier werd alleen het werk van ama teurs getoond. Het ware natuurlijk gemakkelijk geweest, de fabriek te zeggen: „Stuur de beste foto's die je hebt" en dezen dan af te draaie. De importeur gaf er echter de voorkeur aan, hier te laten zien wat de doorsnee-amateur, zelfs met de goedkoopste toestellen (er zijn er bij, zooals de „Agfa-Karat 6.3", die tegen den ongelooflijk lagen prijs van f 27.in den handel zijn) bereiken kan. Na de oauze werd een onderdeel van het Aiga- bedrijf gefilmd en wel de vervaardiging van light en kleurgevoelig papier in zijn reusachtige fabriek te Levergusen bij Keulen. Dit geheele bedrijf werkt met zevenduizend man, waarvan tweeduizend in deze papierfabriek. Het klinkt ongelooflijk, maar toch is het een feit, dat door de ontelbare- en van elkaar verschillende doeleinden, waarvoor kleur gevoelig papier bestemd is, en door het dito aantal formaten en verpakkingen, voor alle deelen der wereld, niet minder dan 25 duizend verschillende soorten papier op het werkprogram staan. In deze gigantische fabriek met haar loopende banden, transportbanen, persen, snijmachines, verhitting en koelinstallaties, testkamers, enz., wordt een nooit gestaakte strijd tegen het stof gevoerd; de lucht moet n.l. absoluut vrij van stof zijn, anders mislukken de kleuren op de films. Een waterleiding met de capaciteit van die eener middelgroote Duitsche stad, is dan ook nacht en dag in bedrijf om de noodige persleidingen met vochtige lucht te voeden. Het publiek toonde zijn ingenomenheid met dezen film, die, zooals de directeur der „B.V. Afga-Foto" met gerechtvaardigden trots mocht zeggen, getuigenis aflegt van wat Duitsche weten schap, energie en "kcekwaamheid vermogen! B. PERSONALIA. heTot leider van den distributiekring Alm- kerk is benoemd de heer D. Dirkmaat, alhier. Voor het te Alkmaar gehouden examen ter verkrijging van het middenstandsdiploma inge volge de vestigingswet slaagde o.m. de heer M. M. M. Buschman, alhier. I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3