Zondagmorgen 's ZONDAGS GEOPEND :houwburg ;enda ppen-aas» dt france 1RICKF KEERT» Vrfldag 24 November 19 39 I NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON V Dit heeft alléén INGEZONDEN D. J. Jansse AGENDA r 8.15 UUR uys' Ensemble I vol veirassirgen Cor Ruys verbintenissen oorstelling van schlager en, alles inbegr.: 0. Plaatsbesprcken 1. 23 Nov. v. 10^ u. NOV. 8 15 UUR .uys' Ensemble ie blijspel van .ré Eirrbnau JPULAIRE «STELLING IUYS. TILLY LT.TS, JYS BEN AFR- pral'es inbegr.: 0. P'aatsberpreken 24 Nov. v. 10-3 u 27 NOV. 8 15 UUR :r!rp.dsch Toenccl ;mrnt 2e serie !ll TK0UWBEM» ;or J. B. Priestley. it vroolijk stuk en 1 pes eeld. Coupons geldig, v.r.f Za 25 Nov. uur; tol. 10189. 9 NOV. 8.13 UUR p Sra'born-Farser. mnement 2o serie d. Sven Rindom. glansrol van is Saalhnrn pr. (e::cl brspr.): f 0.70. Pl.bespr. 1. 23 Nov. v. 10-3 u. SELL EEREB1ENST FI-TBE WEGING T-eeburg, Kerkp ein 15 B'nemendaal, Movembor v.m. 11 uur KampCompas On- „Laat mijn hart Uw laatscn. Heer''. 30 Nov n.m. 8.15 uur lor belangstellenden, 23, Blocmendaal. EEN MEUBELMA- feerder? Wij werken etjes! Ook alle voork. d aanbev M Daim. traat 12. tel 230C8 J EEN TIMMERMAN ïparatiewerk? S. van erstraat 57rd Rekent 3t. per uur. EN METSELbedriif o de Vos. Tel. 14289, 81, Oranjestraat 167. ETER biedt zich aan ken prijs. Jan Luy- 58, Haarlem. 3RSBEDRIJF H van /eldlaan 37. Bentveld. 6660 Voor alle voor- ■erkzaamheden. XENBOOM, Biezen Santpoort. Aannemer Ier-, Glas-, Behang •ken. Werkpl. Bloe- 46a, Bl'daal. Tel. 77a OST Jr. Timmerman Kerkweg 19, Sant- akkundig, billijk e» adres. SCHILDERSbedrijf ts, Houtvaart 66 (bij n) ing. hek Duinvliet. »n beter werk. Tel. VERDUISTERINGS- ir den Zaanl. Hout- rogerwoerdstraat 8-12. i. Ramplaan 35. Tel. BLADEREN zijn ge- Laat nu Uw goten :en; het voorkomt gen en vernietigt de sen van veel mug- ;mendaalsche Glazen- J. v. Eerden, Kle- Tel. 23400. door «UIT 8 BET B. KM .Er. Helaas, die oude tijd is al heel lang geleden, En in ons denken slechts als reliquie bewaard, Verbleekt in !t felle licht van 'trustelooze heden, Nu men ons voortjaagt in schier toomelooze vaart. We vinden nauw'iijks tijd, 'tSint Nic'laasfeest te viérei. We koopen pakjes winkel in en winkel uit We doen nog mee, slechts om de kind'ren te plezieren, En worden éven maar in onze vaart gestuit. Maar vroéger, in dien tijd van crinoline, Van pruik en diligence waarvan je sóms nog leest, Toen nog de mensch niet was als nu, 'lijk een machine, Toén was 't Sint Nic'laasfeest ook waarlijk nog een feest Toen rook het heele 'huis al dagen van te voren Naar de „kandeel" geschonken op dit oud festijn, Toén was 'tniet noodig, om de „maeghdkens" aan te sporen Tot meerder ijver, om op tijd gereed te zijn. En als dan.... allen om de tafel klaargezeten Een oud Sint Nic'laeslied ter eer' werd' ingezet, Dan werd kandeel gedronken, en er werd gegeten.... En in een ieders oog, daer tintelde de pret. Het herte klopte hoog, in rusteloos verwaghten, Wanneer de bel luid galmde door het voorportaal, En Betje en Francien „den eersten vrijer" braghten, Tot vreugde en vermaeck der gasten altemael 1 En hoe wij lèchten, om de tallooze „gedighten", Met luider stemme voorgedraghen in den kring, De vreugde, die weerspiegeld lag op de gesighten Hoe huyselick en schoon is d.a herinnering Ja, huyselick, dat waren in dien tijd de menschen, Nü zijn ze rusteloos, nerveus van hart en geest, Ze waren blij, tevreden met de kleinste wensehen, En zochten slechts j o 1 ij t in het Sint Nic'laesfeest Een klein geschenk, een grap, een aardig fopperijtje, Maar waaraan zorg en völle aandacht was besteed.... En voor de binders al de laerzen op een rijtje, Met stroo en haver, voor het goede paard, gereed.... Helaas, die oude tijd is al héél lang geleden En in ons denken slechts als reliquie bewaard, Maar 'lc vraag me af, waarom het zoo niet kén, op heden Want „huyselick" is zelfs vandéég nog 's menschen aard Kom, laat ons voor dien éénen avond 't leed vergeten, Dat er de wereld óm ons allen heeft gezaaid, En.... net als vroeger, om de tafel heengezeten Den tijd heel even, voor een keer.... teruggedraaid! Laat ons niét enkel om de lcinders te plezieren Maar met een „herte, vol verwaghting en geneught", Het Sinterklaasfeest weer dit jaar als vroéger vieren... Want 't gaat nog steeds niét om 't geschenk, maar om.... de vreugd 11 25213 Arendse, P. H. (N. V. van Waveren's Graan handel), Spaarnrijkstraat 51. 28448 Mooy-Elskamp, AJevr., te lezenVrij Obreen- Breda Kleynenberg, Mevr. S. C. de; Adriaan Pauwlaan 27, Heemstede. 25313 Polis, II., Luitenant-Kolonel, Commandant Motordienst, Garnizoenscommandant, Mau ricialaan 14, Bloemendaal. 21927 Scholte en Zn., firma J.j Smederij voor kachels-, constructie cn wagenwerk, Lange Heerenstraat 25, 20234 Schuurman, Ir. Jacq. J. Prins; Maurits. laan 20. 21829 Strikkers, W. Th. H.; Prins Hendriklaan I, Overveen. 21327 'i'aft American-Shoes fashion house; Groote Houtstraat 35. 27240 Westerhof, P., Taxi-ondernemer, Veidlaan 43, Bentveld. 21828 ltozekruisers Genootschap Uitgeverij en Drukkerij Centrum Haarlem. Bakenesser gracht li. 21627 Sigarenmagazijn „Beko", groothandel in ruwe tabakken, enz., Schoterweg 46zw, 21325 Schutte, M. C., Heemst. Dreef 282, Ileem- tede. 25014 Smit, K. A., winkelier, Gijsbreeht van Aenistelstraat 2. 29975 Stokvis, P. J., Wegnerkade 57, Heemstede. 21728 Verhagen, G., vert. N.V. Nederl. Electro- Lasch Mij., Leiden. Badhuisstraat 30. 27934 Visser, Drs. II. S., chemicus B.P.M., Goudsbloemplein 7, Aerdenhout. 21625 Vries, L. C. H. de, Tuinwi jklaah 29, 21827 Wijk, II. van, Hyaeinthenlaan 2, corrcs- pondent Alg. Handelsblad. 21130 Bergh, A. v. d., Ileemsteedsche Dreef 247, 21030 Berg, J. v. d., 2e hands meubelen, Bree- straat 18. 27242 Blankenburg, Ir. B. H., directeur van dc Ivennemer Chemische Industrie N.V., Aster laan 27, Aerdenhout. 29421 Dierker, J. A., dames- en heerenkleermaker, tevens oppersen, repareeren, stoomen, Ha venstraat 9, Heemstede. 21234 Esquire, Speciaalhuis Moderne Heeren kleeding, Groote Houtstraat 61. 21936 Exel Jr., J. P., grossier in prentbriefkaarten en schrijfbehoeften, Kleine Houtstraat 09. 21929 Groef's Expeditie, J. v. d., Nieuw Heilig land 4. 25410 Houten-Wijnberg, G. van, de Genestetweg 4, Bloemendaal. 27241 21038 25214 25310 25312 25215 29977 27244 28334 21031 29680 21134 Kamerling, V.'., Westerhoeve, Westerlaan 33, Aerdenhout,. Kroon, C. J., hoofdcommies Prov. Griffie, Ramplaan 18. Koopman, J. J., Braziliëlaan 10, Overveen. Lamp Driessen, Ign, Bispineklaan 54, Bloemendaal. Meulen, C', van der, Kleverlaan 51, Bloe mendaal. Nederlandsche Akkcrbouw-Centrale, op zichter Potjcr, Stuyvesantplein 24. Neurderburg, Ir. J.Meer en Boschlaan 9, Heemstede. Prins, Dr. Ir. II. J., Alb. Tlujmlaan 63, Heemstede. Seholtmeijer, II. J., vlieger K.L.M., Heemst. Dreef 43, Heemstede. Toonkamers Excelsior, Kruisweg 38. Visser, A., Techn. Handelsonderneming voor de metaalindustrie, Kcrklaan lila, Heemstede, Wolter en Dros N.V., Centrale verwarming, Oranjeplein 10. EXAMENS. blOnze plaatsgenoote mej. Willy Bagnay, slaagde voor het examen Apothekers-assistente. kctdioMll Degelijke dashboardafstemming, waarbij elke handeling in graden afleesbaar isReeds nu de nieuwe schaql van Monfreux, Weergaloos fraaie geluidskwaliteit! Is een Bell Telephone produel f BOODSCHAP VAN SINT-NIC0LAAS 1 1 o Het Comité „Gooi wat in mijn schoentje", deelt mede: „Sint Nicolaas heeft het van 't jaar weer geweldig druk cn kan heusch niet overal tegelijk komen. Om er nu zeker van te zijn, dat hij jou niet overslaat, laat hij je weten, dat je je schoentje mag brengen Woensdag middag 29 Nonember a.s. bij Mevrouw en belooft St. Nicolaas je stellig, dat hij daarin wat lekkers en een stukje speelgoed voor je zal brengen. En verder spreken we af, dat je trouw en fiink je St. Nicolaasversjes zingt, hè 1 Dag I I ST. NICOLAAS", Bovenstaande brief is reeds in het bezit van vele kindertjes. Wie helpt om nog meer kleuters gelukkig te maken 1 Juist in deze donkere tijden hebben kinderen een zonnestraaltje meer dan noodig. Door hieraan mee te doen brengt u een lichtstraaltje bij anderen en in uw eigen huis. Stel dus niet uit! Bel nog lieden op telefoon 17865 of stuur een briefkaart aan het secretariaat, Ilooimarkt 30, Haarlem, dat u één of meerdere gastschoentjes onder uw schoorsteen wilt laten plaatsen. Wij zorgen er dan voor, dat de kindertjes den brief van St. Nicolaas tijdig ontvangen. Namens het Comité „Gooi wat in m'n schoentje" A. BOLLEURS—BOCAGE. Haarlem, Ilooimarkt 30. Telefoon 17865. Nuttige St. Nicolaas-Geschenken CR0NJÉSTRAAT 88 HAARLEM-N., TEL. 12464 Speciaal adres voor Dames-, Heeren- en Kinder parapluies, Dames en Heeren wandelstokken en Wandelstok para pluies. Opvouwbare Dames -Tasphoara- plules. Zijden Tran sparant Dames- en Kinderparaplu'es en Regenkapjes, Speci aliteit en Tuinpa rasols. Vakkundige Reparatie inrichting Een groot verlangen vervuld, Jün Jezus stilstaande, riep ze en zeide, „Wat wilt gij dat ik u doel Zij zeiden tot Hem: „Ilcerc, dat onze oogen ge opend worden Matthews 20 vs. 32 en 33 Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen I Stadsschouwburg: Zaterdag 25 November, 2 uur, Schoolvoorstelling Het Residentie Tooneel„De Ernst van Ernst". Zaterdag 25 November, 8.15 uur: Het Ruys- Ensemble: „Schoppen-Aas", Zondag 26 November, 8.15 uur: Het Ruys'- Ensemble: „Tour de France". Maandag 27 November, 8.15 uur: Abonnement 2e serie: Het Nederl. Tooneel; „Toen wij Trouw den", Dinsdag 28 November, 8 uur: „Partijtje Poker'". (Voor liet Aerdenhout Tooneebensemble), Donderdag 30 Novemher, 8.15 uur: Gezelschap Saalborg-Parser: Populair abonnement 2e serie: „Tobias triomfeert". Luxor Theater: „Kermis der Dwaasheid" met Norma Shearer en Clark Gable. Zondagmorgen 11.30 uur „De Graaf van Monte Christo". Rembrandt-Theater: „De Roos van Washington Square" met Tyrone Power en Alice Faye en Al Jolson. Zondagmorgen 11.30 uur „Raadselen van het oerwoud", Cinema-Palace: le film: „De twee Straat, jongens van Parijs"2e film: „De Crisis is voorbij". Frans Hals Theater: „De Bagatelle Club", met Edwart Everett en Jack Buchanan. o (Vraagt Inlichtingen omtrent plaatsing in deze rubriek). Banketbakkerijen MAISON BAGGEN, Bloemendaalscheweg 335, Overveen, Tel. 20216, van 101 uur. J, TULLENAAR, Zijlweg 10, Overveen, Tel. 14720. Rollandslaan. Overveen. Tel. 18210. Twee blinde stakkerds. Samen zitten zij aan den weg naar Jericlio. De doode oogen staren zonder iets te zien. Zwaar ligt de tragiek van hun vreeseiijk gemis over hun wezen, 't Zijn niet alleen de doode oogen, die het meest tragische element vormen, maay ook nog hun uitgestooten zijn uit de samenleving, waar zij, volgens Joodsche mee ning, zondaren waren boven anderen en daarom de rechtmatige straf des hemels moesten dragen voor liet veroorzaakte kwaad. Waarschijnlijk zijn het zwervers, bedelaars aan den weg, zooals men ze in Oostersehe landen nog veelvuldig aan treft. Zoo zitten ze daar nu wat uit te rusten van hun strompelgang. En ongetwijfeld spreken deze onterfden over hun diepgaand leed, over hun droeve ervaringen op den weg waar niemand hen medelijden betoond, over heel hun leven 't welk tot aan het graf toe één groote lijdensweg zal zijn. Daar vangt hun oor het gerucht van vele voet stappen op. 't Nadert snel tot de plek waar zi' zich bevinden. Dat is iets ongewoons op dezen stillen weg en seherp luisteren de blinden toe. Een groote menigte gaat hen voorhij en uit hun opgewonden gesprekken klinkt hun den naam van Jezus in de ooren, den grooten profeet uit Nazareth, die dooden het leven hergeeft, zieken gezond maakt, Winden het gezicht wedergeeft. Hij is hier dus! Hier was hun kans 1 En zij be gonnen te roepen, luid en hard, zelfs zóó hard en aanhoudend, dat de voorbijgangers verstoort! werden en hen bestraften. Maar ongevoelig voor hooze woorden, gingen zij voort met roepen en het klonk telkens in koor, ver hoven de stemmen van al die mensehen uit: „Ontferm U onzer, Heere, Gij Zone Davids!" Jezus hoorde hen. Hij stond stil. Daar was nood, diepe ellende! Die twee menschen, aan den kant van den weg met hun roepende stemmen, hun uitgedoofde oogen hoopten op hulp van Hem. Zij geloofden in Hem, zij riepen Zijn ontferming n over de altijd durende duisternis van hun leven. En Jezus, de groote Ontfermer over allen, die lijden, riep ze tot zicli en zeide: „Wat wilt gij, dat Ik u doe?" Terstond volgde het antwoord: „Heere, dat onze oogen geopend worden!" En de barmhartige Hoogepriester rankte hunne oogen aan; en tersfond werden hunne oogen ziende en let hier wel op zij volgden Hem. Zij waren geholpen, het Licht der wereld deed ook hier het licht doorbreken om twee menschen gelukkig te maken. Natuurlijke blindheid is vreeseiijk, maar er is ook geestelijke blindheid, die nog erger is Neder land gaat door voor een Christelijke natie. Dat is een eerenaam. Maar we zijn druk bezig dien eerenaam te verliezen. Volgens de tabel uit do bevolkingsstatistiek van de laatste volkstelling (1930) bedroeg het aantal dergenen, die tot geen kerkelijke gezindheid wensehen te bchooren: 1,144,393, dat is ongeveer 14 der bevolking. Een cijfer om van te schrikken En hoe groot zal het getal in 1940 zijn Wij vreezen met groote vreeze. Nij zijn wij nooit groote bewonderaars van statistieken geweest. Wij ge- looven, dat onder dit groot aantal onkerkelijken nog wel een aantal schuilt, die niet met God en Zijn Woord gebroken hebben. Maar daart genover zou men ook een aanzienlijk cijfer moeten aftrek ken van degenen, die nog wel als lid of dooplid eener kerkgemeenschap te hoek staan, doch zich overigens weinig of met om haar hekommeren. In dit steeds toenemend getal der onkerkelijken moeten wij toch zien een thermometer van het algemeen volksbewustzijn en geestelijken wel stand. En als zoodanig is het ontstellend en ver ontrustend. Als wij gaan vergelijken tusschen thans en een dertig of veertig jaar terug, treft ons wel een diep onderscheid van levens- en wereldbeschouwing, hetwelk zich op liet terrein van het praetische leven heeft voltrokken. Aan geen kerk beliooren, aan geen God gelooven liet kwam in onze jeugdjaren maar zelden voor, En die het toch durfden uit te spreken, werden geschuwd als menschen, waarvoor men zich hij zonder in acht moest nemen. Thans is men zoo ver, dat men er zijn eer in stelt met God en Zijn Woord-gebroken te bobben, Het aantal blinden, die aan den weg zitten, wordt steeds grooter! Dor intellectualisme en materialisme, gesteund door een sterke vordering der techniek namen heerschappij over den menseh van thans. Een proces van rationaliseering ving aan en deed de organisecTende kracht inzetten, die niets minder dan een algelieele reconstructie der saamleving beoogde. De mensch werd het ver- lengstuk van de kunstige machine, arbeidsvreugde ging te loor, de geest werd afgestompt, het leven werd een sleurgang. En als tegenwicht verrezen allerlei vermakelijkheden, die een geweldige zuig kracht oefenden op hen, die minder vast stonden in hun overtuiging en daardoor werden afge trokken van de beginselen, die voor hun ouders het hoogste goed waren .Vooral de Zondag, de dag des Heeren kwam in 't gedrang door allerlei sport en uitgaan. Men marcheerde de kerk voorhij, dat is erg. Men marcheerde God voorhij, dat is liet allerergste. Nu kom ik terug op de twee blinden, daar zittend aan den weg naar Jericlio. Een mateloos verlangen belieerschte die beiden: dat zij ziende mochten worden. En Jezus voldeed aan hun ver langen. Hij, het Licht der wereld, verdreef bij die stumperds de duisternis, zoodat zij Gods rijke schepping aanschouwden. Meer nog: zij volgden Hem na Zijn wonderdaad. D.w.z., dat zij ook geeste lijk waren herhoren, een stimulans hadden ont vangen voor iiooger leven, waardoor Jezus voor hen niet alleen de lichamelijke, manr ook de geestelijke weldoener werd. Jezus doet nooit half werk. Ofselioon 19 eeuwen verstreken zijn na dit gebeuren bij Jericho is Jezus nog op den heirweg des levens om lil inden liet gezicht weer te geven. Wanneer Hij slechts geroepen wordt; als Hij uw onmacht en hulpeloosheid ziet; als Hij leest in uw hart de bereidheid oih u aan Hem toe te ver trouwen; als ge Hem volgen wilt op den kruisweg, die naar den hemel leidt. Jezus ziet zeer vele blinden zitten op de wegen van Nederland. Maar zij roepen niet om hulp; zij bemerken zelfs niet, dat Hij voorbijgaat. Zij nemen de kans niet waar, zooals die twee aan den weg naar Jerielio Deden ze liet maar: ze zouden ook van hun blindheid genezen worden en het Licht aanschouwen. Een Licht waarhij alle kunst licht der wereld donkerheid is. Licht van den hemel, Licht van God, Die de Vader der Lichten is; Licht, waarin de menschenzjel zich eindeloos verheugt, omdat het straalt in steeds reiner glans en nooit, zelfs over dood en graf heen zal <mdeï- gaan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5