12.70 an Siettens N.Y. HEES CO. Vogelhuisj Jan Roozen )E WIT VOOR SINT NICOLAAS een Gazelle - Rijwiel Sint Nicolaas-vertelling V v ij dag 1 December 1939 en aan het ieweg 123 b Garage Overveen BRIEF van Jantje aan St. Nicolaas! SINT NICOLAAS en de Appelboom. ANTWOORD van St. Nicolaas aan Jantje! J. DE GRAAF Ad&erieert in di 34an een toeste denk en 1 EKCO IS HET BETERE RADIOTOESTEL! KRUISSTRAAT 33 HAARLEM Jiei ooordeeligste adres Kleverparkweg 8 Telefoon 10852 Lof 9 cent per pond Spruiten 7 cent per pond Bloemkool14 cent per stuk Crape Fruit8 cent per stuk Groote Sinaasappelen (vol sap) 10 voor 50 cent Druiven (honigzoet) 28 cent per kilo Citroenen 5 voor 10 cent Present van Engeland 10 pond voor 90 cent Moesappelen 10 pond voor 50 cent Stoofperen (roodkokend) 10 pond voor 50 cent Gr. Sterappelen10 pond voor 70 cent Handgoudreinetten 10 pond voor 70 cent Bellefleurs 10 pond voor 50 cent Zoete Appelen 10 pond voor 50 cent Fijne Handperen 25 cent per kilo Heden ontvangen extra mooie Bananen Als extra reclame 10 kilo Bevelanders v. 45 cent 5j5MSMSISI5I5MSM6JSM5i5J5ISI5MSi!iIS15JSISISI5I5JBj5j5jSJ5ISISJBJSIi5JSIBISM5IB Bloemendaal per groote bus )E 2-maal zooveel het gebruik van T, f #.10 per rol rer deelig in gebruik (Van een jeudigen schrijver.) Er heerseht een gezellige sfeer in de groote zaal van een restaurant. De tafeltjes zijn gezel lig gedekt en er pronken bloemen op. In een hoek speelt een orkestje. Buiten is het vinnig koud. Af-en-toe jaagt een sneeuwstorm door de straten. Het vriest bovendien. In de winkelstraat van een provinciestad, waarin ook het restaurant staat, is het druk. Men beweegt zich langzaam, langs de groote verlichte étalage-ruimten, waarachter allerlei dingen uitgestald liggen. Mannen en vrouwen met hun kinderen, zijn beladen met pakjes en volle tasschen. Sint Nicolaas is in aantocht! Over een paar dagen zal weer de groote dag daar zijn. Er heerseht een „Sint Nicolaas-stemming!" We dwalen weer terug in het restaurant. Het orkest speelt Sint Nicolaas-liedjes. De kin deren, die met hun vader en moeder de zaal vullen, zingen uit volle borst mee. Zoo lang zamerhand is geen één tafeltje meer onbezet. De Sint zou met zijn knecht een bezoek aan het restaurant brengen. In spanning wacht men op de komst! De kinderen zingen mee, maar toch kijken zij angstig rond en ze vragen ook menig kereltje: „Ben ik dit jaar wel zoet ge weest?" En zoo wacht men. Net is er bericht geko men, dat hij op weg is naar het restaurant. Een auto stopt. Menschen stroomen toe. Een portier opent de wagen. En onder luide toe juichingen stapt de Sint uit, een ietsje kleiner dan het vorige jaar, gevolgd door zijn zwarte knecht, die alleen dreigend de roe opheft. Binnen stijgt de spanning ten top. De grooten kijken naar de angstige kindergezichten. Dan zet het orkest een Sint Nicolaas-lied inen de Sint treedt langzaam binnen. De kinderen zingen en schreeuwen. De Sint getooid in zijn prachtige gewaad, wuift, terwijl hij zich naar zijn zetel begeeft, de kinderen toe. Pieter lacht en heft de roe op, die sommige kinderen het huilen nader doet staan dan het lachen. Een uur is in vroolijke stemming voorbij gegaan. De Sint zit midden in de zaal en Pieter baas, gaat voortdurend alle tafeltjes langs..,. Thans tuurt de oude Sint onafgewend naar Pieter zijn handen. Bij een tafeltje, gaat de hand van een heer in diens vestzakje, en stopte wat in de hand van zwarte Piet. Deze is nu in den hoek van de zaal. De Sint verheft zich thans voor het eerst en begeeft zich naar zijn „knecht" De kinderen kijken angstig. De ouders lachen: ze willen zeker een grapje maken. Maar dan hoort men fluisteren: „Wat kreeg jij daar net?" „Niets!", is het antwoord van „Piet". „Ik vraag je nogmaals, wat kreeg je daar?" fluisterde de „Sint". „Heusch, niets?" De „oude grijsaard" pakt Piet bij zijn schouder. „Blijf van me af," sist Piet van woede. Allen kijken naar Sint en Piet. En de kinde ren vragen: „Wat doet Sint Nicolaas?" „O! Piet krijgt! Hij is zeker stout!" Maar de „Sinf'wordt woester en woester. Hij begint harder aan de schouder van Pieter te rukken. Neen! Men kan het duidelijk zien: het is echt! Het blijft ook niet meer bij fluisteren; het wordt schreeuwen. „Boem Een stoel valt om; een aschbak en een vaas bloemen vallen aan scherven; een tafel valt om! Kinderen schreeuwen en hui len. Ouders kijken verschrikt naar het tooneel- tje, dat zich afspeelt. Wat was er gebeurd? Piet had zich uit de handen van zijn mees ter losgemaakt en nam een sprong, waardoor hij alles omvergooide, en holde naar den uit gang, gevolgd door een „grijsaard", die thans heel 'lenig bleek te zijn. Pieter holt de drukke winkelstraat in. Men lacht. „Nu ja, zwarte Pieten doen wel eens raar!", dacht men. Maar de winkelende menscbenmassa was verwonderd toen men den meer dan „hon derdjarigen grijsaard", met een vaartje het restaurant zag verlaten en zijn knecht achterna ging. De „Sint" hield zijn rokken in de hoogte, cm niet te struikelen. Een ware wedloop ont stond. De Sint en Piet werden aangemoedigd en een groote menigte volgde op den voet. „Wat is er aan de hand?", vroeg men. Maar spoedig zou men het weten. Piet kon niet zoo snel loopen als zijn „ouden baas", want de „Sint" haalde hem in, en dit was juist op den hoek van de straat. „Sint" pakte hem bij zijn kraag en probeerde hem op den grond te krijgen. Maar Piet liet het er niet bijzitten en sloeg er ook op los. Aan gemoedigd door eenige honderden ontstond er een bokswedstrijd! „Sint" was sterker. Maar toch kreeg hij een paar fiksche opstoppers tegen zijn gezicht. Zijn mantel werd gescheurd. De baard had hij reeds verloren. Piet sloeg er op. Maar de strijd werd beslist: een welgemikte rechtsche van den „Sint", deed Pieterbaas tegen den grond smak ken! Knockout! De menigte juicht. Een ambulance-auto verschijnt; zwarte Piet wordt naar het ziekenhuis vervoerd en de „Smt" stijgt in dezijspan van een politie motor; in tempo wordt hij naar het politie bureau overgebracht. De rust keert weer. Men doet weer zijn in- koopen. Op den vijfden December verscheen „Sint Nicolaas" voor den kantonrechter. „Piet" lag nog in het ziekenhuis met een lichte hersen schudding! De „Sint", de „goeie ouwe kindervriend", die zag dat zijn „knecht" een fooitje kreeg, werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Het restaurant had reeds 's avonds een plaats vervanger!, maar toen de directie het tweetal verwelkomde, was het slot van de ontroerende rede: „Het is verboden fooien aan te nemen. H. Lanson. Voor een luxe, veilige wagen zonder chauffeur naar: Korte Zijlweg 17, Tel. 16749 door Guus Betlem Jr. Sinterklaas, m'n vriendjes zeggen, Dat U dit jaar vast niet komt.... En ik wou nog wel een kleurboek En zo'n grote tol, die bromt. 'kHeb de haver voor Uw paardje, En m'n schoen al klaargezet, En ik schrijf U nu dit briefje Op het randje van m'n bed Sinterklaas, m'n vriendjes zeggen, Het is oorlog op de zee En ik- wou U nog wel vragen, Neemt U óók een springtouw mee Niet voor mij, maar voor m'n zusje, Want dan heeft ze o, zo graag, En een pop, die écht kan slapen.... Bent U boos, dat ik het vraag Sinterklaas, m'n vriendjes zeggen, Zwarte Piet, die bent U kwijt, Dat die, net als Paps, soldaat is, En U déórom hier niet rijdt 't Zou wel héél erg jammer wezen, Juist nu vader er niet is, Mammie zegt, dat ik tóch daardoor Dit jaar al zo heel veel mis.... Sinterklaas, m'n vriendjes zeggen, Dat U vast en vóst niet komt.... Maar ik heb U m'n verlanglijst Tóch maar even opgesomd. Want ik hóóp, dat het niet waar is, En ik g'lóóf er niet veel van Sinterklaas, hè toe.U kómt toch? Heel veel groeten van Uw Jan I Sunderklaas dat is een edelman Een edelman is hee, Hee het een brook van krinten an, Een rock van riestebree Sien oogjes sunt Rosientjes Sien haar is van Sotholt Sien lippen sunt van Sukkergoed, Sien wangen sunt van Gold. Natuurlijk groeien er in December geen; appelen, dat weet ik wel, maar misschien was Sint Nicolaas dit jaar een beetje érg vroeg, en misschien was de appelboom een beetje erg lóót. Laten we het zo maar afspreken. In elk gevalhet was een ap pelboom en er zaten twaalf mooie, ronde appelen aan. Grote en kleine Beste Jan wel g'loof me, kerel, Al jouw vriendjes hebben.'tmis Piet en ik, we komen vóst, hoor óndanks, dat het oorlog is Maak je heus- nu maar geen zorgen, Ga maar rustig naar je bed, En droom jij maar met je vriendjes Énkel van.... Sint Nic'laaspretI Twóólf.peinsde Sint Nicolaas en hij dacht eraan, hoe dit preciés het aantal letters was, van een heerlijke lekker nij, die onafscheidelijk bij zijn verjaardag hoorde. Hy telde ze nog eens uit op z'n vinger» één, twee, drie, vier.tot twaalf toe, enja, hoor, het klopte precies Weten jullie, wélke lekkernij de Sint bedoelde 1 TEL. 11757 Symbool van Kracht, Sierlijkheid •n Snelheid KINDERRIJWIELEN JONGENS FIETS met Remnaaf f 45. JONGENS FIETS met dubbele Remmen - 51.50 MEISJESFIETS met Remnaaf - 43 MEISJESFIETS met dubbele Remmen. - 54.— AUTOPEDS op luchtbanden- 10. Ruime sorteering Lampen, Handschoenen Stuurtasschen, enz. Alle* zeer nuttig, voor Geschenken. Natuurlijk niet. Maar toch, als U ziét en hoort wat een EKCO radio-apparaat presteert, zult U zeggen: „ONGELOOF'LIJK!" EKCO, hèt product van Engeland's grootste radiofabriek, een toestel met bijna menschelijke eigenschappen, een volmaakt drukknopsysteem, een fabelachtige weergave en in hooge mate betrouwbaar! Vraagt U eens een demonstratie of geïll. catalogus. VoorSt Nicolaasgeschenk een in 10 verschillende mode' n verkrijgbaar vanaf bij Zaadhandel Spskstr 3, Haarlem, Tel. 16c61 voor Aardappelen. Groente en Fruit Is en blijft steeds

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 11