BOTERLETTERS FRANKEN ONZE BEROEMDE V r Dd a g IDecember 1939 5 TOONEEL MUZIEK Glas in Lood Haarlemsche Glas in-Lood-Indusirie INGEZONDEN Haarlemsche Diner-Vereeniging' PREDIKBEURTEN 'N PARTIJTJE POKER. Voor een goed gevulde zaal ga£ het „Aerden- hout's Tooneel-Ensemble" Dinsdag j.l. in de Stads-Schouwburg ,,'n Partijtje Poker" van Ro bert Smiley Peple, onder regie van J. D. van Dongen. Deze klucht speelt zich af tusschen twee fir manten van een laxeerpillenfabriek, die slecht meê elkaar overweg kunnen en telkens in hevige ruzies losbarsten en wel zoo hevig, dat beide firmanten besluiten de firma te ontbinden. Een advocaat, die steeds bemiddelaar is ge weest, heeft verschillende voorstellen; daar echter geen der firmanten voor den ander wil wijken, wordt een partijtje poker gespeeld, de winnaar hiervan zal gedurende één jaar de zaak alleen mogen beheeren, terwijl de verliezer diens butler zal zijn. Hieruit komen allerlei komische verwikkelin gen voort, die dikwijls aanleiding geven tot veel vroolijkhei'd. In het eerste bedrijf waren de spelers nog niet erg op dreef, de handeling was wat stroef en te zakelijk; in het tweede bedrijf kwam er meer vaart, terwijl in het laatste bedrijf de climax werd bereikt en het spel uitstekend was. De rol van den firmant George B. Nettleton, vertolkt door den heer J. van Holland, werd overtuigend gespeeld. Het was echter jammer, dat zijn uitspraak te wenschen overliet, terwijl op het tooneel een goede uitspraak toch een eerste vereischte is. Overigens speelde hij goed en kon hij zich zonder te veel overdrijving laten gelden. Zijn vrouw, mrs. George B. Nettleton (mevr. L. Koning), leek in haar eigen huis zich weinig thuis te gevoelen en sprak, vooral in het eerste bedrijf, zeer binnensmonds en onverstaanbaar, in de twee andere bedrijven kwam zij echter los en bracht ook meer leven in haar spel. De heer G. Kolkman gaf een goede creatie van de tweede firmant, T. Boggs Johns,, zijn uitspraak was goed en hij toonde begrip té hebben van tooneelspelen. Met wat meer lenig heid in stand en gebaren kan er een goed acteur uit hem groeien. Een bijzonder goed type was Krome, de boek houder, gespeeld door R. Hengeveld. De advocaat Thomas J. Vanderholt (M. P. Esselaar) gaf goed spel met zijn telkens be middelend optreden en was een sterk tegen wicht in de soms rumoerige situaties. Miss Florence Cole, de veel geziene gast bij de familie Nettleton, vertolkt door mej. C. Scholte, viel zeer te prijzen; in haar intieme momenten met Boggs Johns zou haar persoon lijkheid meer tot haar recht zijn gekomen als zij meer innigheid had getoond en wat minder uit de hoogte was geweest. Zij sprak zeer dui delijk en wanneer zij er zich op toelegt om te trachten verbetering te brengen in haar bewe gingen, zoowel wat de armen betreft als haar manier van gaan zitten en opstaan, zal zij in de toekomst een goede kracht kunnen worden. De rol van de negermeid, die mevr. van Cam- pen op zich had genomen, was subliem; zij bleef ten volle in haar karakter en had veel succes. Het kleine rolletje van Miss Sallt Parker werd door mej. Houtakkers nauwkeurig gespeeld, zij leefde in het eerste bedrijf geheel met de handeling mee. Het publiek heeft van dit dilettanten spel zeer genoten en er is hartelijk gelachen, waar voor wij, vooral in dezen tijd, het ensemble, dat onder goede leiding schijnt te staan, dank baar moeten zijn. Wij hopen alle medewerkenden nog eens terug te mogen zien in een stuk, waarin ook de overige kwaliteiten van de spelers tot haar recht kunnen komen. K. BORSTEN. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. haHet tweede concert van de Haarlemsche Bachvereeniging werd Dinsdag gegeven door het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Mengelberg. Vóór den aanvang der uitvoering herdacht de voorzitter van de Bachvereeniging het feit, dat het Orkest 50 jaar geleden voor het eerst zijn medewerking aan deze concerten verleende. Hij huldigde het Orkest en zijn eminenten leider in warme bewoordingen én bood den laatste als bezegeling daarvan een lauwerkrans aan. Het nu volgende concert paste volkomen in de door deze feestelijke inleiding geschapen sfeer. Het eerste nummer reeds: Von Gluck's Ouverture „Alceste" boeide en verrukte het auditorium door den heerlijken eenvoud en de oprechtheid dezer wonderschoone muziek. Daar op volgde een bewonderenswaardige vertolking van „Drie fragmenten uit Psyche" van César Franck. De droomerige stemming van het eer ste fragment: „Le sommeil de Psyché", zoowel als de charme van het vluchtig fijne tweede gedeelte: „Psyché enlevée par les zéphyrs" en de vervoering in „Psyché et Eros" werden alle, even zuiver gevoeld als klankrijk uitgebeeld. Twee „Diederen voor Sopraan en Orkest" van Hendrik Andriessen: „Fiat Domine" en »Magna res est amor" sloten zich hierbij uit stekend aan. In deze, reeds een twintigtal jaren geleden gecomponeerde, liederen leeft een warm gevoelselement, dat door de vertolking van Jo Vincent een diepen indruk maakte. De sobere, doch goed klinkende Orkest-begeleiding draagt als het ware de zangstem en onderstreept de reli gieuze sfeer, die in de liederen tot uiting komt. De componist werd op het podium geroepen om met de zangeres het groote en welverdiende succes te deelen. Het groote en onvergetelijke événement van het concert kwam evenwel na de pauze met de uitvoering van de vierde Symphonie van Mahler. Men weet, hoe Mengelberg zijn hart aan Mahler's werk verpand heeft hij leidde reeds in 1904 de eerste uitvoering van deze Symphonie in Amsterdam en bracht successievelijk alle wer ken van zijn grooten Weenschen vriend nader tot het Nederlandsche publiek. Het scheen wel, of de dirigent Dinsdag zijn gansche kunnen en zijn diepste gevoelen in de vertolking van het werk legde. Hoe had anders b.v. de innerlijke beroering, die van het derde langzame deel uitgaat, zoo sterk tot uiting kun nen komen en zoo buitengewoon aangrijpend kunnen zijn! Ook het verrukkelijk schalksche eerste deel en het afwisselend spookachtige en Landler-achtige tweede deel werden schitterend gespeeld, maar de grootste ontroering ging uit van het „Poco Adagio" en van de laatste Satz „Das himmlische Leben", dit betooverende zon nige lied, waarin Jo Vincent zoo uitnemend de juiste ongekunstelde sfeer wist te treffen en waarbij van haar stralend stemgeluid wederom de grootste bekoring uitging. Het was een uitvoering, die men niet licht vergeten zal. Opgetogen dankte het talrijke publiek door langrudig applaus dirigent en zangeres, terwijl ook de Orkestleden, vooral degenen, die de solis tische gedeelten zoo Uitmuntend hadden uitge voerd, in de hulde betrokken werden. B. W. Vernieuwingen Reparatie Ontwerpen gratis, scherpe prijzen I GROENINK - Schagchelstraat 32 - Haarlem DE PLANNEN BETEFFENDE DEN ZAND- VOORTERWEG TE AERDENHOUT. Hoewel reeds ettelijke ingezonden stukken over dit onderwerp in de pers opgenomen zijn, is het wel gewenscht nog iets in het midden te bren gen, teneinde zoo mogelijk een misverstand uit den weg te ruimen. Er dreigt zich namelijk een legende te vormen, als zoude dr. Jac, P. Thysse zijn goedkeuring aan het normaliseeringsplan, met zich mede brengende het vellen van de fraaie hoornen gehecht hebben. Wanneer men echter het advies van dr. Thysse goed leest, dan blijkt hier niets van. Het advies vangt aan met de woorden- „Wanneer ter wille van het veilig verkeer de Zandvoort- scheweg gebracht moet worden op een breedte van 21.6 m. en een dubbele rijbaan voor auto mobielen en aan weerszijden een rijwielpad en een pad voor voetgangers, dan valt daaraan de huicVge begroeiing met boomen geheel ten eifer. Voor een deel komt dat er weinig op aan, maar de val van de zware eiken en iepen nabij den Viersprong zal wel verontwaardiging wekken." Over de hoofdvraag: of de verbreeding noo- aig is, en of deze zoo en niet anders zal moe ten geschieden, is aan dr. Thysse geen advies geviaagd, en heeft hij ook geen advies gege ven. Terecht, immers als leek op dat verkeers technisch gebied zou hij ook geen deskundig antwoord kunnen of willen geven. De zaak is eenvoudig, dat hem' als onwrik baar uitgangspunt, waarover door hem niet te discusseeren viel, medegedeeld is, dat die breede weg er moet komen, en van dit gegeven uit gaande, constateert dr. Thysse, dat de boomen dan zullen moeten verdwijnen, al betreurt hij dit, en geeft hij verder advies hoe en waar nieuwe beplanting dan het best aangelegd zou moeten worden. Het is dus ten eenenmale onjuist om den genen, die bezwaar hebben tegen deze drasti sche plannen, het argument tegemoet te voeren dat dr. Thysse het al goed gevonden heeft. Terecht heerscht er in Aerdenhout groot ver zet tegen de plannen. Aan den fetisch „Ver keer dreigt geheel noodeloos uniek natuur schoon ogeofferd te worden. Men bedenke, dat de Zandvoorterweg niet een verbinding is tusschen groote centra, maar slechts een verbinding met de badplaats Zand- voort. Alleen gedurende het korte zomerseizoen, en dan eigenlijk nog maar alleen op Zaterdagen eh _0I\dagen> voorzoover het dan mooi weer is, vindt er dus op dien weg een eenigermate di uk verkeer plaats. Goedbeschouwd gaat het maar om ca. 20 dagen in het jaar. En bovendien: hoeveel respect men ook moge hebben voor de eischen van het verkeer, het wil mij toch voorkomen, dat het voor hen, die de badplaats bezoeken willen, nu niet zoo'n alles overheerschend belang is, of zijn hun doel een paar minuten eerder of later bereiken. Dit zeer geringe voordeel rechtvaardigt toch zeker niet de zware offers aan geld (2Vi ton) en natuur schoon, die het plan vergt. Voor Maandagavond heeft de Ver. „Buurt- belang AerdenhoutBentveld" een algémeene vergadering, toegankelijk voor alle inwoners van Aerdenhout en Bentveld, uitgeschreven, te houden in Hotel Restaurant „Boekenrode", ten einde over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen, en plannen te beramen om de be dreiging van het natuurschoon af te weren. P. J. Prinsen Geerlings, Voorzitter Vereeniging „Buurtbelang Aerdenh.-Béntveld". „GROOT-KIJKDUIN" ROEPT BLOEMENDAAL TE HULP (I) Iets over de zorgen van het Kinderhuis Groot-Kijkduinte Zandvoort. In het Kinderhuis „Groot-Kijkduin" te Zand- voort worden behoeftige kinderen uit ont wrichte gezinnen geholpen. Dat brengt met zich mede, dat voor vele kin deren de verpleegkosten niet ten volle door hun verzorgers kunnen worden betaald. Daarom heeft „Groot-Kijkduin" de hulp van buitenstaanders noodig. Een krachtige steun wordt, elk jaar op nieuw, geboden door de contribuanten. Ook waardeert men in het Huis steeds de ultkeéring uit de opbrengst der kinderpost zegels. Dan zijn er nog velen, die deze instelling regelmatig op andere wijze waardevolle hulp bieden. Maar dit alles is nog niet genoeg! Daarom vraagt dit Kinderhuis aan ons, inwo ners van Bloemendaal, om een bijdrage. Het Gemeentebestuur stond „Groot-Kijkduin" toe, een lijstcollecte in onze Gemeente te houden in de week van 11 tot en met 16 December. Zegt niet neen! tegen de collectrice die U bezoeken zal! Het gaat hier om het behoud van een kinder huis voor alle gezindten, een erkend liefdadige instellingen den zin van art. 3 der Armenwet. Laten wij allen tusschen St. Nicolaas en Kerst mis het misdeelde kind bedenken met een vrien delijke gift! Het Comité van Aanbeveling: Mr. J. BIERENS DE HAAN. Mevr. A. M. DE CLERQ—STOOP. C. FLEMMING Mevr. A. H. HONDI11S—KROON. Mevr. A. M. VAN MARKEN— KREMER. J. D. RUTGERS v. d. LOEFF. VEREENIGING VOOR KRAAMVERZORGING TE BLOEMENDAAL C.A. blIn alle stilte werd in dc roerige September dagen van dit jaar door ons het 20-jarig bestaan herdacht van de Vereeniging voor Kraamver- zorging, alhier Tot ons groot leedwezen was onze voorzitter de heer .1. Th. Bornwater, arts te Ove-veen om gezondheidsredenen genoodzaakt zieli uit het bestuur terug te trekken, waarvan hij van de oprichting af deel had uitgemaakt. Wij waren zoo gelukkig de heer II. D G. A. Immink, arts, alhier, bereid te vinden het voor zitterschap onzer vereeniging te willen aan vaarden en hopen ook met hem in aangename samenwerking he+ welzijn -der vereeniging te mogen behartigen. Ken kort overzicht van de werkzaamheden onzer vereeniging laten wij hier volgen: In het geheel werden 97.3 moeders bijgestaan; in den loop der jaren vormden zich „oude klanten", die gaarne bij de gewichtige gebeurtenis door onze goed onderlegde verzorgsters geholpen werden. Wij begonnen met één verzorgster: mej. 'l'it, al spoedig bijgestaan door mej. W. Dorenbos. Op 1 Juli 1922 werd mej. Tit vervangen door mej. J. A. van Vliet, die dus nu al "uim 17 jaar hare beste krachten aan de Verzorging der Kraamvrouwen geeft. Toen méj. Dorenbos om gezondheids redenen hare werkkring moest verlaten, v°rIoren wij in haar een toegewijde werkster. Hare opvolgster mej. F. A. Ileckens, die sedert 19.30 haar plaats inneemt, is echter ook een ver zorgster die met opgewektheid en toewijding haar werk verricht Waar in de eerste aren de kraamverzorging uit sluitend als wijkverpleging werd uitgeoefend, be staat er in de laatste jaren ook de mogelijkheid voor dag- en nachtverpleging. liet doel onzer Vereeniging is om tegen zeer matige vergoeding vertrouwde hulp te verschaffen. Voor de wijlt Verpleging bedragen de kosten vanaf 50 cents per dag voor 2 maal hulp per dag voor moeder en kindje gedurende 10 a 14 dagen Voor dag en nachtverpleging wordt als minimum f 2. per dag berekend. Toen in de eerste jaren van het bestaan onzer Vereeniging enkele der oude Bloemendaalsehe families ons werk met ruime jaarlijksche bijdragen steunden, konden wij levens, geholpen door de verpleeggelden zonder zorgen de kosten van salarieering tier verzorgsters, verzekering en ver dere noodzakelijke uitgaven bestrijden en ont stond er zelfs een kleine 'reserve. Waar echter niettegenstaande de jaarlijksche subsidie, die de gemeente Bloemendaal ons geeft, in den loop der jaren velen ons ontvielen en juist de gruotere grootere bijdragen liet minst werden aangevuld, werd het steeds moeilijker om wat men noemt, de eindjes aan elkaar te knoopen en moest ook de reserve worden aangesproken. Om ons in staat te stellen dit nuttige werk in de gemeente voort te zetten, doen wij met grooten aandrang een beroep op allen, die nog geen lid van onze vereeniging zijn, dit alsnog te willen wo''den. De minimum contributie bedraagt f 1. per jaar, penningmeesteresse is mevr. I). Schiefer- decker-Stibbe, Mollaall 7, giro no. 56687. Tevens willen wij er ten slotte nog op wijzen, dat mevr. Sehieferdecker iederen Vrijdagavond van 78 uur spreekuur heeft om moeders in te schrijven, die van de diensten onzer vereeniging gebruik wenselien te maken. liet Bestuur: II. D. G A. Immink, arts, Voorzitter. Mevr. L. de Wijs-Robinson, Secretaresse. Mevr D. Schieferdccker-Stibbe,Penning meesteresse. Mej. C. Rijnierse. Mevr. C. L. v. Dijk, Jonkvr. v. Vlerssen Trip. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Zaterdag 2 December wordt in de Haarlem sche Kegelbond, Tempelierstraat 35 een bijeen komst gehouden voor Moreele en Geestelijke Herbewapening. Aanvang 20 uur. Tel. 14393 Bakenessergracht 27 - Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen 1 0,90 Idem met soep of toespijs f 1,05 Idem met soep en toespijs I 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. GF.EN OORLOGSSPEELGOED Toen wij in den zomer van dit jaar eens formeerden, in hoeveel speelgoedzaken nog oor logsspeelgoed verkocht werd, deed het ons goed telkenmale te vernemen: ,Geen oorlogsspeel goed". En nu slechts eenige maanden later eta- leeren deze zelfde zaken veel oorlogsspeelgoed van allerlei soort en in diverse prijzen. Op onze vraag: waarom toch? is het antwoord: „Er is zoo'n groote vraag naar, dat we er uit zakelijk oogpunt wel toe gedwongen worden." Moeders, waarom koopt ge voor uw kinderen oorlogsspeeigoed? Voor wie de oogen geopend zijn, is het toch een innige overtuiging, dat oor log en speelgoed nooit en te nimmer bij elkaar behooren! Waarom geen keuze gedaan uit zoo veel mooi en leerzaam speelgoed? En straks als 't Kerstmis wordt? Kunt u van vrede op aarde zingen, als daar het oorlogsspeel goed bij den kerstboom staat uitgestald? In naam van den Vredevorst vragen wij: Laat Kerstmis in alle opzichten voor u en uw kin deren een vredesfeest zijn. Maar dan ook:*Geen oorlngsspceldgoed. Commissie van moeders en opvoed sters, secr. Bloemendaalscheweg 157 Bloemendaal. ZONDAG .3 DECEMBER 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Hérv. Gem. v.m 10 en n.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. V.m. 10 uur Jeugddienst. Donderdag (geb. „Maranatlia", n.m. 8 uur Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath, Kerk (Popellaan, Kinbeimpark) v.m. 10uur Hoogmis. Celebrant Mogr. Dr. A. G. Vreede. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. Geref. Kerk v.m. H) en n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. lladio-uitzending op golfl. 245.9 m. Universele Keredienst (Soefi-beweging) (Centrum Bloemendaal, bovenzaal „Vreeburg". Kerk plein 16), v.m. 11 uur mej. S. A. v. Braam. Onderwerp: „In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen." 0VERVEEN. Ned. Ilerv. Gein. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. (.en f. Kerk (CToeselaan) v.m. 10 en n.m. 5 uur Cand. D. v. Swigchem. SANTPOORT. Ned. Ilerv. Gein. v.m. 10 mtr Ds. A. Snethlage van Spaarndam. N.m. 5 uur Ds. Oldeman. Ned. Ilerv. Kapel v.m. 10 uur zie .Herv. Kerk. N.m. 5 uur J)r. A. II. Kdelkoort van A'dam. Geref. Kerk (II.V.) v.m. 10 uur de lieer K. v. d. Berg. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring v.m. i 0 uur Prof. Dr. L. J. van Holk, hoogleer ar te Leiden. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10uur Ds. J. E. Blase, Kerst. Luth. predikant te Gorlnehcm. Vrije Evarg. Gem. v.m. 10 en n.m. uur Ds. D. J. D. du Eossé. Bed. H. Avondmaal. V.m. 10 uur Kinderkerk. Woensdag n.m. 8 en 8.15 uur Catechisatie. Eglise Waloime (Begijnhof) l'as de Service, a 9 h. 15 Ecole du Dimanelie. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Slcrtsema. N.m..5 uur Ds. Veetiliof. Cat. Zondag 29. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 tlür Ds. A. M. Bocyinga. N in. 5j4 uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 29 Geref. Kerk (Noord-Selioterkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m 714 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 30. Geref..Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.ih. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 61/2 uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 30. Geref. Kerk (II.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Detll. V.m. 10 uur lvinderdienst in de voorzaal. Itemonstr. Geref' Kerk v.m. 10 uur Ds. H. J. Ileering, Rein. Pred. te Bussum. 12 uur Kinderdienst (Remonstratenhuis), Donderdag n.m. 24 uur Handwerkkring (Remonstrantenhuis). Vrijdag n.m. 8.15 uur Bijeenkomst van den Studiekring voor Leekenarbeid (Oranjek. 1). Coll. tot Verbr. v. Spiritistische Beginselen (geb. „Theosofia", Nassauplein 8) b.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr. de beer P. v. d. Hoek, van Rotterdam. Trance toespraak. Nederl. Ver. v. Spiritisten „Ilarmonia" (afd. Haar lem II, Soc. Vereen., Zijlweg 1) v.m. 10% uur Wijdingsmorgen spr. de heer A. 't Hoen, van Amsterdamhelder:waarnemingen mevr. .1. Remmers-v. d. Lans. Onafh. Relig. Gem. (Oranjeplein 9), v.m 10% uur Ds. A. R. de Jong, onderwerp „Leven op de klok 1" Unlverseele Eeredienst (Soefibeweging) (Nutsgcb. Lange Veerstr. 16) v.m. 11 uur spr. mej. C. C. Voute; onderw.l „Komt, laten wij aan bidden". ZANDV00RT. Gerêf. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. A. C. Reuyl. N.m. 5 uur geen diénst.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5