SPORT EN SPEL Gemeentelijke Distributiedienst V r ij d a g 1 December 1939 9 D. J. Jansse B.V.C. „Bloemendaal" TAFELTENNIS WAT ZOEKT U? Natuurlijk Sportartikelen van Sporthuis te Nuyl Schoterweg 27 Nuttige St. Nicolaas- Geschenken CRONJÉSTRAAT 88 IL.AITLEM - N., TEL. 12464 Speciaal adres voor Dames-, Heeren- en Kinder - paraplu<es: Dames en Heeren wandelstokken Wandelstok para pluies. Opvouwbare Dames - Taschpara- pluies. Zijden Tran sparant Dames- en Kinderparaplu<es en Re»enkapjes. Speci aliteit en Tuinpa rasols. Vakkundige Reparatie inrichting De wegens het slechte weer en onbespeelbaar heid van het terrein afgelaste wedstrijd D.W.V. Bloemendaal is voor a.s. Zondag opnieuw vast gesteld. Hoewel, zooals we reeds vorige week schreven, deze ontmoeting voor de Oranje-Witten een zeer zware kluif is, rekenen we er op, dat ook het zeer zware terrein, door voortdurenden regenval, niet van factor ten onze nadeele zal worden. Treffen we een droog terrein aan, en spelen onvolledigheid wegens ziekte en mobili satie ons geen parten, dan verwachten we een spannenden kamp, waarbij het terreinvoordeel de balans doet overslaan naar den kant der gast- heeren. Ofschoon de mogelijkheid van een gelijk spel ook niet buitengesloten te achten is, mits het spel niet te kort gehouden wordt. Bedriegen de voorteekenen zich niet, dan treedt Bloemendaal met een zoo goed als volledig elftal aan. De opstelling zou dan luiden: De Haas. v. Resteren, v.d. Meij. C. v. d. Schalie, De Vries, J. v.d. Schalie, v. Bragt, Noordhoff, De Jonge, Steffers, Potharst H.T.T.C. „SHOT". Speelgebouw: Hötel „Vreeburg", Kerkplein 16, Bloemendaal. Speelavond: Vrijdag van 7.3010.45 uur. Secretaris en wedstrijd-secretaris: G. J. Waan- ders, Boschlaan '29, Bloemendaal. ïK 'Is Verleden week is weer met de onderlinge com petitie begonnen. Zooals bekend is de competitie in 2 klassen -verdeeld. Winnaar van de le klasse is tevens clubkampioen 1939/'40. Kampioen 1938 '39 is A. v. d. Giezen, die zijn titel dus te ver dedigen krijgt. Kampioen 2e klasse 1938/'39 is P. Zalm. Deze kan zijn titel echter niet ver dedigen, daar hij naar de eerste klasse overgegaan is. Welk resultaat hij daar zal bereiken moet nog afgewacht worden. Het 1ste kon, zooals venvacht Heemstede 1 en T.O.G. 1 geen puntje ontfutselen. De nu ko mende wedstrijden tegen Barna, T.O.G. 2 en 3 zullen moeten laten zien. dat Shot geen drager van de roode lantaarn wil worden. Het derde won overtuigend van T.O.G. 5 met 100, terwijl het 4e een 82 nederlaag tegen H.T.T.C. ld te slikken kreeg. Het vijfde weerde zich kranig. Tegen Barna 2 werd met 3 en tegen H.T.T.C. 3 slechts met 64 verloren. Het 6e met één invaller kon het tegen het eerste team van Allard's Oog niet tot een overwinning brengen. Wedstrijden voor de komende week: Shot 2Rozenprieel 1, Shot 3H.T.T.C. 2, Shot 4Barna 2, Oosterkwartier 2Shot 6. Hejt 2e speelt vandaag tegen Rozenprieel 1. Dit wordt een spannende wedstrijd. Indien het derde volledig kan uitkomen, zou ze het 2e zeer van dienst kunnen zijn, door van H.T.T.C. 2 te winnen. In dit gevai, zou het 2e, mits zij zelf ook wint, de leiding in 2 A nemen. Het 4e kan een prettige wedstrijd tegen Barna 2 spelen. Daar het 4e nog al wisselvallig speelt (invallers), durven wij geen uitslag voorspellen. Het 6e gaat zijn geluk beproeven in een uit wedstrijd tegen Oosterkwartier 2. Gezien het tot nog toe matige succes van dit team gelooven wij niet, dat zij een puntje mee naar huis zal nemen. Heemstede 1—hot 1, 100. Met een invaller voor v. d. Giezen, waarvoor P. Zalm medespeelde, is het Shot 1 niet mogen ge lukken tegen het zeer sterke Heemstede ook maar één partij te winnen. Zalm weerde zich, vooral tegen Vogelzang heel verdienstelijk, terwijl Waan- ders met 2119, 2117 van G. Wolters verloor. Traksel speelde wat onder zijn vorm van de laatste weken en verloor ook zijn partijen. Shot 1—T.o.g. 1, 0—10. Ook het eveneens zeer sterke Tog 1 heeft Shot verslagen. Zoowel v. d. Giezen, Traksel en Waan- ders wisten wel eenige partijen in drie games te spelen, doch in de derde game trok steeds de Tog-'ers aan het langste eind. Traksel, die toch werkelijk een heel goede partij kan spelen, is er de laatste wedstrijden een weinig uit. Hij laat het initiatief te veel aan zijn tegenstanders over. Wij vertrouwen echter, dat hij de volgende wed strijden weer de oude zal zijn, en eenige partijen voor Shot in de wacht sleepen zal. Allards Oog 1Shot 6 82. Shot 6 verscheen in de volgende opstelling:. <1. Werff, De Jong en Vogel. Verdiend werd deze wedstrijd verloren. Niet minder dan 5 partijen werden in drie games verloren. Vier maal eindigde de derde game 2119, de vijfde maal 2118 in het voordeel van Allards Oog. Vogel en De Jong wonnen ieder een partij, hetgeen niet aan v. d. Werff mocht gelukken. Shot 3— T.O.G. 5, 10—0. Deze wedstrijd is gemakkelijk door Shot 3 ge wonnen. Daar Flink van Tog niet was opgekomen, had Shot al een nuttige 30 voorsprong. Veld kamp wist zijn 2 partijen in 2 games te beslissen. Tegen Caljouw 2113, 2118 en tegen Radsma 216, 2321. Invaller Van Frankenhuijsen had tegen Caljouw drie games noodig. Van Radsma won hij met 2113, 21—15. KJupper wist zijn 2 partijen ook te winnen. Tegen Caljouw in drie en tegen Radsma in 2 games 2117, 2117. Het dubbelspel werd een 3 games overwinning voor Shot 21—11, 17—21, 21—16. H.T.T.C. 3—Shot 5 6—4. Met iets meer geluk hadden de Shotters een puntje uit dezen wedstrijd kunnen halen. Schipper en Van Paradijs wisten beide van Klimby te winnen. Schipper in 3, games en v. Paradijs in 2 games 2111, 2115. Hierna bleken beiden hun kruit verschoten te hebben. Jb. Meij daaren tegen speelde een zeer goede wedstrijd. Van Klimby won hij met 17—21, 18—21 en Van Riet bergen in 3 games. Het dubbel werd door H.T.T.C. gewonnen, die daarmede den stand op 64 bracht. Shot 5Barna 2, 37. Het zal Shot 5 zeer moeilijk vallen nog een puntje te bemachtigen. Ook deze wedstrijd werd weer verloren. Schipper wist evenals de vorige keeren ook thans weer 2 partijen in zijn voordeel te beslissen. Tegen Moone met 2111, 2116 en tegen Van Vuuren in 3 games. Van Paradijs heeft dezen keer geen partij in zijn voordeel weten te beslissen. Tegen Moone verloor hij met 1421. 2220, 2123. Een zeer spannende partij dus. ■Jb. Meij won alleen van Van Vuuren met 2117, 2118. Het dubbel was een goede overwinning voor Barna. (Copie s.v.p. aan één zijde beschrijven, lied".). HET GOEDKOOPSTE ADRES NED. NATUUR-HISTORISCHE VEREENIGING, AFD. BLOEMENDAAL Naar de oerwouden en dadelplantages van Noord-Afrika. Een zeer duidelijke en belangrijke lezing hield gisteravond dr. K. B. Boom uit Boskoop over bovenstaand onderwerp. Teneinde den invloed van de kolonisatie op de natuurlijke plantengroei te kunnen behande len, gaf spreker eerst een beknopt overzicht van de bevolking. De oorspronkelijke bewoners, de Berbers, kleine menschen met eenigszins Mon- goolsche trekken, zijn door verschillende stam men geplaagd. Allereerst door de Romeinen, ver volgens twee invasies van Arabieren: na de Turken en Spanjaarden kwamen in het begin van 1800 de Franschen. Deze hebben in een 100 jaar heel wat met hun kolonisatie bereikt; doch de Berbers trokken zich terug in de ber gen, in talrijke moeilijk bereikbare dorpjes. 40% van de planten van het Middellandsche Zeegebied zijn endemisch, d.w.z. dat deze plan ten alleen aan de Middellandsche Zee voorkomen. Op 40 k.m. afstand van de Middellandsche Zee is de bodem 700 m. gestegen en vindt men van onder naar boven gerekend een planten groei van sub-tropisch naar subpolair. Na de Erica, brem e.a. komen de vrij dichte olijven- bosschen met ondervegetatie. Dan volgt het eikenwoud; allereerst de kurk-eik Quereus suber met hulstachtige bladen; de Qeureus Mir- beckii en zeldzamer de Quereus Easta- niaefolia. Dan volgen Coniferen, die alleen daar voorkomt, waarschijnlijk tengevolge van het feit dat de Noordhelling van de Babor de voch- tigste streek van Noord-Afrika vormt. De uit Noordelijke richting komende, boven de Middellandsche Zee verzadigde wind con denseert tegen de eerste bergketen, en daar valt dus veel regen, terwijl vlak daarachter woestijn gebied volgt, want dan is de wind zijn vocht gehalte vrijwel kwijt. Over den groei der Ceders vertelde dr. Boom vele bijzonderheden. Een Cederbosch zonder ondervegetatie is ten doode opgeschreven; wil men een dergelijk bosch herstellen dan is het noodzakelijk er de steeneik Qeureus Ilex in te brengen. Die maakt de omstandigheden voor de kiemplantjes van de Ceder, die graag in de schaduw staan en de humus van Qeureus Ilex benutten gunstig. De kiemplantjes ontwik kelen zich, groeien omhoog en verdringen ten slotte de steeneik. De in de bergen teruggetrokken Berbers hou den schapen en geiten; deze dieren eten de ondervegetatie af, de wortel van de boomen komen bloot, de regens spoelen de humus weg, evenals de fijnere kleideeltjes. Een boschlooze vlakte ontstaat, waarop alleen een bepaald gras groeit; doch ook dit gras-buitenlansch verdwijnt bij de steeds verder schrijdende verwoesting van deze toch vruchtbare grond. Door bevloeiïng poogt men sommige terrei nen te herstellen. Zoo kregen we nog enkele kunstmatig bevloeide dadel-aanplantingen te TWEE AVONTUURLIJKE JONGENS. blIn den afgeloopen nacht om half een belden twee Amsterdamsche jongens, de elf-jarige H. en de 9-jarige T. bij een familie in Kweekduin aan. De familie was reeds ter ruste. De knapen vroegen iets te drinken. De familie belde de politie op, die spoedig ter plaatse was en de jongens naar de politiepost meenam. De oudste had uit de ouderlijke woning vijf gulden ont vreemd en hiervoor hadden zij te samen uit een automaat iets gehaald. Het overige geld was be steed aan speelgoed, dat inmiddels weer in andere handen was overgegaan. De jongens werden met een politie-auto naar Amsterdam overgebracht en aan hun ouders overgegeven. Bloemendaal Kantoor: Julianalaan 6, Cverveen De Minister van Economische Zaken heeft het gewenscht geacht de behandeling van toewijzingen, welke detaillisten ontvangen van kleinere winke liers of b.v. hotels en café's, e.d., eenigszins te vergemakkelijken. Zooals bekend, was tot dus verre de regeling dat een detaillist, die dergelijke toewijzingen ontving, deze uitsluitend aan zijn leverancier kon toezenden. Thans is de mogelijkheid opengesteld dergelijke toewijzingen indien liet althans een genoeg zame hoeveelheid betreft in te wisselen tegen ken blauwen grossiersbon. De plaatselijke distributiekantoren zijn der halve gemachtigd, indien een detaillist toewij zingen inlever! tot een gezamenlijke hoeveelheid van meer dan 50 kg. hem hiervoor een blauwen grossiersbon te verstrekken. De detaillist wordt bij het distributiekantoor in de gelegenheid ge stéld een formulier MD 208 benevens een blauwen grossiersbon in te vullen, welke bon vervolgens daar gewaarmerkt wordt. Suikervoorraad bij detaillisten. Naar mededeeling van het Centraal Distributie kantoor zal dezer dagen aan de detaillisten ter aanvulling hunner voorraad een 5e VOO schot suikei worden verstrekt. Dit voorschot zal gelijk zijn aan de toewijzing, welke op grond van de ingeleverde consumenten bonnen voor de eerste distributieperiode is ver zonden. Detaillisten zullen deze toewijzing rechtstreeks van het C.D.K. ontvangen. Inlevering opplakvellen. Zeer vaak komt het voor, dat opplakvellen op verkeerde dagen en te laat worden ingeleverd. Detaillisten worden er nog eens speciaal op- gewezen, dat de opplakvellen met consumenten bons bij het distributiekantoor moeten vod en ingeleverd op den dag overeenstemmend met het code-nummer, waaronder de detaillist bij het C.D.K. is ingeschreven Deze dagen zijn voor: code nr. 1001 /1999 op Maandag, code nr. 2000 2999 op Dinsdag, na afloop van elke distributiepericde. Ingeleverde consumentenbonnen. Het komt voor, dat doorgesneden of doorge knipte eonsumentenbonnen, dan wel niet in hun geheel afgescheurde bonnen worden ingeleverd. Dergelijke verminkte bonnen kunnen echter niet worden geaccepteerd. Afgekeurde bonnen worden door den betrokken ambtenaar doorgestreept en worden niet mede- geteld. In verband met het voorschrift, dat op een opphikvel slechts bonnen van hetzelfde nummer mogen voorkomen, zullen andere bonnummers daarop worden doorgestreept en van het totaal worden afgetrokken. Het verstrekken van disfributiegoederen aan militairen met verlof. Aan militairen, wien „verlof van vier tot zestig dagen" of „verlof van zestig of meer dagen" wordt verleend, zullen door de militaire autori teiten „verlofsdistributiekaarten" worden ver strekt, op vertoon waarvan de rechthebbenden bij een distributiekantoor een z.g. „rantsoen boekje" kunnen ontvangen. Deze rantsoenboekjes zullen worden samen gesteld uit bonnen, die recht geven op het koopen van een vastgesteld rantsoen van in distributie gebrachte goederen. Er zullen vier soorten rantsoenboekjes worden samengesteld en wel de navolgende: Rantsoenboekje I verlof van 47 dagen. IIverlof van 814 dagen. III: verlof van 1521 dagen. IV: verlof van 22—30 dagen. Ingeval van verleening van „verlof van vier tot zestig dagen", geeft het distributiekantoor tegen inlevering van de verlof-distributiekaart, dat rantsoenboekje uit, dat correspondeert met het tijdvak, waarbinnen het aantal dagen van het verlof valt. (B.v. verlof duurt 17 dagen: rantsoenboekje in. Verlof duurt 42 dagen: rantsoenboekje IV en II). De samenstelling der rantsoenboekjes zal telkens bij net in distributie brengen van een artikel nader bekend worden gemaakt. Voorloopig zullen de rantsoenboekjes uitsluitend de volgende bonnen bevatten: Rantsoenboekje I: een 1/4 suikerbon. II: twee 1/4 suikerbonnen. III: drie 1/4 suikerbonnen. IV: vier 1/4 suikerbonnen en 1 (geldige) erwten bon. Wanneer door de militaire autoriteiten op een verlof-distributiekaart is aangegeven, dat aan den rechthebbende „verlof van 60 of meer dagen" is verleend, zal het distributiekantoor tegen inneming van de verlof-distributiekaart de distributiestam kaart, c.q. Rijksdistributiekaart van den recht hebbende aan hem verstrekken. Rantsoenboekje voor vreemdelingen. Aan vreemdelingen, die in Nederland vertoeven vóór dat zij in een verblijfregister zijn ingeschreven, kan op vertoon van hun pas het plaatselijk distri butiekantoor rantsoenboekje I worden verstrekt, mits zij hun verblijf niet houden in een hötel. VAN DE LEESTAFEL. „Is het te laat voor Bayart?", door Jan Walch. Uitg.: N.V. Uitg. Mij. „Kos mos", Amsterdam. Prijs f 2.25 ing., f 2.90 gebonden. Het duur-record langslapen, dat achtereen volgens stond op naam van Rip van Wikel en aien van een jongen Bostonner, bekend uit Bellamy's „Het jaar tweeduizend", is thans glansrijk geslagen door niemand minder dan Pierre du Terrail, seigneur de Bayart. Deze dap perste - en edelste ridder van Frankrijk, die eens de eer genoot zijn koning,Frans I, tot ridder te mogen slaan en wien zelfs zijn vijanden den bijnaam „chevalier" sans peur et sans repro- che" niet onthielden, sneuvelde in 1524 bij Ab- biategrasso. Doch ziet, na een slaap van ruim vierhonderd jaar is de geest van dezen onstui- migen held, deze laatste verpersoonlijking der idealen van ridderlijke kameraadschap en een voud, weder ontwaakt. Op een donkeren Februari-avond van dit jaar, maakte hij op een bescheiden bovenhuis in de Obrechtstraat, Den Haag, zijn wederverschijning in deze, thans zoo prozaïsche wereld. Een kleine schare geest verwanten was daar in spiritische séance bij een. Toen gebeurde het ontzaglijke: Aanvanke lijk een wereld-vermaard medium, verdichtte zich, door toevloeiing van een bleek fluidium, voor hun ontstelde blikken, de indrukwekkende verschijning van dezen schitterenden edelman. Gelaarsd en gespoord, gekleed in de vorstelijke dracht der Fransche adel uit het begin der 16e eeuw, de rechterhand ruStend op het rijk, met diamanten versierde gevest van den degen, zoo rees hij op in rustige majesteit tegenover de (voor hem) simpele poorters in hun grauwe, rare kleeren en met hun gebrek aan savoir- vivre. Is het te verwonderen, dat hij, gewend als hij was, zich te bewegen in statige zalen van paleizen en burchten, het in deze enge ruimte benauwd kreeg, in deze kraamkamer, waar het medium nog in barensweeën na schokte? Zoo spoedig dan ook, als zijn hoof- sche omgangsvormen hem zulks permitteerden, en na vergeefs getracht te hebben iets te be grijpen van de plichtsplegingen dezer lieden, die. hem als ongevaarlijke gekken, als van Sinte' Anna's-ziekte bezetenen, voorkwamen, haastte hij zich met een koel en nonchalant „permet- teer me, heen te gaan", het huis te verlaten. En toen nam de reeks fantastische en galante avonturen van den herboren „ridder zonder vrees of blaam" een aanvang, die zoowel Europa, als de Nieuwe Wereld met ontsteltenis en uiter ste verbazing zouden vervullen! Gezien het be langrijke van het feit, dat het Kier de eerste materialiseering betreft, die ooit op aarde voor kwam, ontving niemand minder dan prof. dr. J, L. Walch, de nieuw benoemde directeur der Amsterdamsche Tooneelschool, laatstelijk hoog leeraar aan de Sorbonne te Parijs, de vereerende uitnoodiging, de kroniek samen te stellen van de belevenis van dezen ridder in een wereld, die voor hem zoo vreemd was. Aan dit verzoek heeft hij met evenveel minzaamheid als talent in deze nieuwe uitgave van „Kosmos" vol daan. b. VAN DE ONTSPANNINGSCOMMISSIE VOOR LEDEN. St. Nicolaasavond. Morgenavond, 2 December, hebben wij weder om een gezellige St. Nicolaasavond voor onze leden in Restaurant „Roozendaal". Voor zoover nog voorradig kunt U de kaarten, ad f 0.35, koopen bij C. F. Stroosnijder, Ramp laan 98, W. Ponsen, Lambr. v. Dalelaan 42 en De Maar, Dickmanstraat 42. Genoodigden betalen f 0.50. Het laat zich aanzien, dat het weer een ge noeglijke avond zal worden. St. Nicolaas zal niet ontbreken, om de kleine surprises uit te deelen. Ieder brengt n.l. een kleinigheid mede, die aan den ingang der zaal in ontvangst wor den genomen, en daarna door de Sint worden uitgereikt. Buitendien is er een gezellig bal tot twee Uur, en verder aardige spelletjes. Heeren Gymnastiekclub. Door mobilisatie en andere oorzaken hebben wij het begin aan déze cursus steecis moeten uit stellen. Het aantal is nog niet groot genoeg, doch door de welwillende medewerking van den heer en mevr. De Haan beginnen wij ech ter toch op 1 December a.s. Zijn er nog liefhebbers, zij kunnen zich mel den aan onderstand adres, de kosten zijn f 1.—, per maand, leider is de heer Kroes. Clubavond Vrijdag om 9 uur. Damesgymnastiekclub. Zooals reeds eerder gemeld, is de Maandag cursus geheel vol. Er hebben zich echter nog eenige dames opgegeven, en nu zal worden ge tracht een tweede avond te houden. Dames, die hiervoor interesse hebben, gelieven zich op te geven aan onderstaandadres. De Secr. der O. C. Ramplaan 98. C. F. STROOSNIJDER. SINT-NICOLAASFEEST. Beste jongens en meisjes! Nog één nachtje slapen en de groote dag is daar, dat we gezellig met elkander den verjaardag van St. Nicolaas vieren. Daarvoor komen we Zaterdag 2 December om kwart voor twee bij de bushalte aan de Ramplaan te samen, waar de Sint jullie komt afhalen om in optocht naar Domi te gaan. 't Nummertje dat jullie hebt ontvangen moet zichtbaar op jullie jas of manteltje worden ge dragen en dient tevens als bewijs van toegang. Ouders die hun kinderen willen vergezellen kunnen toegang krijgen voor 10 cent per persoon

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 9