Voorbereidingen voor komende feestdagen 1 00 88 |j KNIPPATRONEN Sobere, doch charmante modellen De Herfst brengt Zakdoekendoos een welkom ge schenk. Verschillende cadeautjes behoeven slechts heel weinig te kosten om toch zeer prac- tisch te zijn en bijzonder op prijs gesteld te worden. Een zakdoekendoos blijkt in de practijk doelmatiger te zijn dan de sachets, die men van zijde, gevuld met watten maakt. Het cadeautje dezer schets kost tevens nagenoeg niets, want we gebruiken er be halve karton gekleurd papier, chintz of cretonne voor en een lapje katoen (of het zelfde materiaal als voor den buitenkant werd aangewend) voor de binnenbeklee- dmg. Verder zijn er verschillende hulpmid delen noodig, n.l. een zeer scherp mes, om karton te snijden, een driehoek en een de cimeter, voorts een plank om op te snijden en kleefstof. Voor de zijwanden knipt men vier stuk jes karton van 16 x 10 c.M., de bodem is 16 x 16 c.M. en daarna wordt het geheel met goede kleefstof liefst dunne lijm in elkander gezet. De zijkanten tegen den bodem (II en III). Om meerdere stevigheid te geven aan de wanden worden deze nog van versterkingen voorzien en plakt men er reepjes katoen over (IV). Om de deksel te bevestigen aan een der zijwanden plakt men er aan binnen- en buitenkant een reep katoen tegen. Wil men stof voor de be kleeding nemen, dan wordt deze vooraf op dun papier gelijmd en zorgt dat er vol doende aangeknipt wordt voor omslagen. (VI). Bij de kanten 1 en 3 wordt aan on der- en bovenkant het overtrek ingeknipt en omgeslagen, bij 24 wordt het ook aan zijkanten opgeplakt afb. VII). Voor den deksel zijn twee kartons noo dig, waarvan een precies over de doos past en de ander aan all kanten 1 c.M. grooter is. Men overtrekt de grootere met de ge kleurde stof, terwijl de onderste slechts met papier wordt beplakt en tegen de bo venste laag wordt bevestigd (afb. VIII en IX). Tusschen de beide kartons wordt het reepje katoen geplakt, dat de deksel op zal moeten houden. Binnenkant met wit pa pier beplakken en wel zoo, dat de bodem het laatst aan de beurt komt, terwijl ook de onderkant beplakt wordt. De belangrijke gebeurtenissen, die de ge dachten steeds bezig houden, zullen toch niemand mogen weerhouden, belangstelling te blijven toonen in het modevraagstuk. Niets toch is prettiger, om te zien, dan een goéd gekleede vrouw, die niet alleen weet wat zij aan zichzelf verplicht is, doch ook aan hare omgeving. Zulks brengt echter volstrekt niet mee, dat zij hoogere eischen aan haar kleedgeld budget behoeft te stellen, dan de bescnik- bare middelen toelaten, integendeel, want de mogelijkheden zijn vele. Wanneer een vrouw een persoonlijke noot weet aan te brengen, die overeenkomt met haar uiter lijk en met haar wezen, dan zal dit haar charme des te meer doen uitkomen. Het is evenwel volstrekt geen kwestie van geld, veel meer .van smaak en overleg. Uniformi teit wordt voorkomen door de fantasie grootere vrijheid te verleenen, hetgeen vooral geldt ten opzichte van details en ac cessoires. De kunst, om met kleine dingen veel te bereiken verstaat vooral de Fran- sche vrouw en in dit opzicht kunnen we zeer veel van haar leeren. Natuurlijk zullen vele vrouwen in de toe komst langer met haar kleeren moeten doen, dan tot dusverre het geval was. Mo- derniseeren en van oud nieuw maken met behulp van contrasteerende weefsels en kleuren zullen de vindingrijkheid en het aanpassingsvermogen (eigenschappen, die de meeste vrouwen bezitten) steeds meer tct ontwikkeling doen komen. Mantels, die meerdere jaren gedragen zijn zullen met behulp van bontstof nog zeer geschikt ge moderniseerd kufmen worden, waardoor men een nieuwe mantel spaart. Men kan beginnen een mantel met overslag in het midden met een lange rij knoopen te slui ten, b.v. tot over de knieën. Een omliggen de, doch aansluitende kraag, reepen langs voorkant en ook zakken van bontstof zul len het oorspronkelijke model niet meer doen herkennen. Passen, bolero's, mouwen of gedeeltelijk voorpanden kan men uitste kend van bontstof naken, waardoor men de keuze echter steeds op de betere kwali teiten moet bepalen. Indien men een bont mantel heeft, die als zoodanig niet meer ge dragen kan worden, dan worden de beste deelen aangewend voor een bolero of cape, terwijl de rest voor garneering van een vermaakte mantel gebruikt kan worden. Wanneer de garderobe aanvulling ver dient, dan zullen driedeelige complets on getwijfeld in aanmerking komen. Onze schets geeft hiervan een zeer geslaagd mo del, dat van tweed gemaakt is. Men kan zoowel den korten als den langen mantel op de rok dragen en op koude dagen zelfs beiden. Een aardige afwerking geeft het fluweelen Peter Pan kraagje, terwijl de dubbele rij knoopen met dit zelfde materi aal is overtrokken. Rok, die niet al te kort is met gedeeltelijk opgestikte plooi. De lan ge mantel is loshangend, 'n sportief model met platte kraag en breede, fluweelen om slagen. Verbreede schouderlijn door de ruimte der bovenmouwen, die over uitnaad- jes verdeeld is. Mantelpakken bestaande uit rok en man tel worden meer en meer vervangen door een japon met mantel van dezelfde stof. De eerste zal dan meestal een min of meer klassiek karakter dragen, althans voor de herfstmaanden, die het verwerken van zwaardere weefsels noodig maken. Ver schillende sportieve modellen worden een groot deel van den dag gedragen en een voordeel, is, dat zij slechts weinig stof vra gen, mits met overleg geknipt wordt. De te opvallende details als tournuren en draperieën zullen aan een enkele avond japon worden aangebracht, doch over het algemeen kan gezegd worden, dat de klee ding in het teeken van soberheid staat en zich over de geheele linie aanpast aan de geest des tijds, G. C. M.—S. VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Een bergruimte onder de venster banken. In kleine woningen weet men niet, hoe alle dingen opgeborgen kunnen worden. Met overleg is altijd nog wel een plekje te vinden en uitgebouwde kasten onder de vensterbanken kunnen dikwijls op vernuf tige wijze gemaakt worden met behulp van triplexhout. Ook nissen tusschen twee ka mers leenen zich op uitstekende wijze tot het maken van planken en kleerkasten. Een schoenenkast met enkele latten, om de schoenen aan op te hangen, geeft bijgaande schets weer. Inplaats van triplex-deuren kan men ook gordijntjes van cretonne ne men, doch hierdoor is de kast uiteraard stoffiger. KOOLSOORTEN, WORTELEN EN KNOLLEN. Het gebruik van al deze wintergroenten moet niet alleen op grond van hun goed koopte steeds meer toenemen, doen ook vooral uite en oogpunt van gezondheid. Kool bevat niet alleen phosphor-zure kalk, doch tevens veel kiezel-zuur, beide zijn onmisbaar voor het organisme en ver goeden volkomen het gebrek aan koolhy draten. Men kan een aanvulling hiervan vinden in de aardappelen, die veel zetmeel- stoffen bevatten en nog wel te weinig naar waarde geschat worden. Kool behoeft nim mer eentonig te werken, aangezien men ze op verschillende wijzen kan opdienen. Roo- de kool met rundvleeseh, groene en Sa- voye kool met varkensvleesch, evenals de smakelijke boerenkool, die, behalve met worst, ook met krabbetjes niet te versma den is. Wie kent niet de gevulde Savoye kool met purée opgediend of de heerlijke koolrolletjes? Koolsoep, met aangebraden stukjes lamsvleesch, een schotel van kool met gehakt en aardappelpuree, dit alles brengt verschillende variaties op het kool- bereidingsthema, waardoor de huisvrouw de verzuchting niet behoeft te slaken, dat de winter zoo weinig afwisseling biedt. Zuurkool is zeker wel de meest gemakke lijk te verteren koolsoort en werkt, rauw gegeten, zeer desinfecteerend op maag e.r darmen. J ONGEMEIS JES- JAPON. Twee in één-patroon 2962. Prijs 40 cents. Een aardige japon, vervaardigd van ge bloemde zijde of geor gette, zooals het linker model, of van gestreep te stof, zooals het rech ter. Opgeknipte voor baan en in een ronde lijn gekniple zij baan. Nieuwe halsuitsnijding in rechte en schuine lijnen. Sluiting met rits en garneering. Bij dit patroon krijgt men lange en korte mouwen. Patronen voor 1618 en 18—20 jaar. bestelling het verschuldigde be-, drag in postzegels bij sluiten t

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 7