Erasmic AKKERTJtS KUHST SPORT EN SPEI voohrdeeiPgetandzeep OË Wac.hj bedruip ,LAND" tafeltennis van de leestafel Th. Maas >N-TlMMËft .AKHEMERS- .EF. 20505 Vrydag 22 December 1939 II B.V.C. „Bloemendaal" SPORTHUIS TE NUYL Maakt Uw tanden blinkend wit en verfnischt Uw mond met Haarlemsche Diner-Vereeniging M 30RT-STATION l.25 FÈR pönd anaf 75 cênt anaf 75 cfcnt iènt për ONS ;ent ter ons i.5o eer Sttif «dstóffen 1 aanfi (Vélend ADRES vopr DERDËELEN aribevelend 46 Altijd zout uit eigen bodem! Er is trouwens geen ander zout, dat betir is! Boekelo's Tafelzout (l 5 ct. per bus van 340 gr.) is steeds goed vloeiend En NEZO keukenzout wel: dat is ideaal en voordeelig in 't gebruik (13 ct per pak van 2 pond) (A?z+tt een ï&seï'Ve - iwtb&Ajf/ Door de vrij plotseling ingevallen vorst, einde der vorige week, waardoor de terreinen door hard heid onbespeelbaar werden, zijn we verleden Zondag gespeend gebleven van een aardigen wed strijd op het aloude H.F.C.-terrein. Helaas kon de ontmoeting II.F.t';.Bloemendaal geen door gang vinden wegens bovengenoemden hinderlijken factor, waardoor ons de gelegenheid ontnomen werd, een vergelijking te maken tusseben de tegenwoordige kraeht der beide clubs. Doch uit stel is nog geen afstel, want de thuiswedstrijd tegen ILFlC'. op 31 December a.s. blijft gehand haafd. Ter eonsolideerihg van den goeden vorm der oranje-witten, getoond in den wedstrijd te Am sterdam tegen D.W.V.. heeft het bestuur gemeend een wedstrijd te moeten vaststellen op 2en Kerst dag, a.s. Hier bleek bereid als tegenstander te fungeeren, de sympathieke Amsterdamsehe club W.M.S. Het is ons bekend, dat de eenheid en spel wijze der bezoekers niet zullen toelaten; dezen kamp als een zacht eitje te 'beschouwen. Want de gasten van a.s. bondag vormen Rit 'seizoen een goed sluitend geheel, met een juiste opvatting, omtrent het spel. Daar beide ploegen over zeer bewegelijke spelers de beschikking hébben, wordt een aardige, faire en snelle wedstrijd verwacht. Het -publiek is in de gelegenheid om tegen populaire prijzen, hiervan te geniéten, als een voorproefje van 31 December, mits Koning Winter de teugels niet al te strak aanhaalt. Bloemendaal verschijnt in de volgende formatie: De Haas. v. Ivesteren, v.d. Méij. C. v.d. Schalie, J. v.d. Schalie, Tullenaar. v. Bracht, Noordhoff, De jonge, Steffers, Potharst. Schaatsen, Monturen, Riemen, Sleden, Truien SCHAATSEN SLI|PEN schoterweg 27 haarlem-noord H. T. T. C. „Shot". Clublokaal: Hotel Vreeburg, Kerkplein ,19, Bloemendaal. Speelavond: Vrijdag van 7.3010.45 uur. Secretariaat en wedstrijd-secretariaat: G. J. Waanders. Boschlaan 29, Bloemendaal. Wedstrijduitslagen. Vrijdag 15 December: Shot 2H.T.T.C. 2 4—6, Shot 3 Luto 2 5—5, Shot 4—H.T.T.C. 3 5—5. Maandag 18 December: Barna 3Shot 2 19. Het 2e heeft het niet tegen H.T.T.C.'2 kunnen redden. Met 6—4 moest zij de overwinning laten. H.T.T.C. 2 .heeft. nu een voorsprong van 4 punten, zoodat Shot's kans op de eerste, plaats wel lleel gering is geworden. Van Barna 3 werd, zooals verwacht, gewonnen. Het 3de moest, ondanks een 53 voorsprong met een gelijk spel tegen bet Alkmaarsehe L.l .T.O. 2 genoegen nemen. liet 4de deed hetzelfde en deelde de punlen met H.T.T.C. 3. Shot 6 tegen Rabenhaupt 1 hing in verband met den wedstrijd HaarlemA'dam niet door. Programma voor de komende week. Vrijdag 22 December: Shot 1Barna 1, Shot 4- T.O.G. 4, Shot 6—Oosterkwartier 1. WW» 3S# 2?OA V Dit zijn de laatste wedstrijden voor de eerste helft der competitie. Het 1ste gaat zijn derde over winning in successie behalen. Een unicum in de Shotgeschiedenis. Er zal niettemin van het begin af aan danig aangepakt dienen te worden. Shot 4 heeft een kansje, hoewel gering, tegen T.O.G. 4 op een gelijk spel. Ooslerkwartier l zal teil slotte Shot 6 er wel onder houden. Shot 4—H.T.T.C. 3 5—5. Gezien het feit, dat Shot met 2 invallers uit kwam, geen slecht resultaat. B. Schipper en van Frankeniiuysen wonnen beide van Rietberg en Klirilby, terwijl Jp. Meij voor het vijfde punt zorgde door. een zege op Klimby. Barmé maakte met de Sholters korte metten en zorgde er door zi jn steun hij het dubbelspel voor, dat H.T.T.C. 3 met een gelijk spel huiswaarts kon keëren! Shot 2—H.T.T.C. 2 4—6. Shot 2 iieeft het tegen H.T.T.C. 2 niet tot een overwinning kunnen brengen. Invaller Veldkamp zette goed in, door van Gottschal té winnen. Van Barmé verloor hij na een spannenden strijd met 14—21, 21—16, 1921. Tegen Smitt van Gelder was hij er heelemaal uit. zoodat hij déze partij dan ook met 1121, i21 verloor. Kolk heeft liet jammer genoeg ook niet tot meer dan één over winning-kunnen brengen. Van Barnié en Smitt van Gelder verlöor hij fesp. 1921. 11—21 en "12—21, -2117, 1921 In zijn partij tégep Gottschal was hij echter geweldig goed opd reef en zegevierde op keurige wijze niet 18—21, 21—16, 2118. Zalm verloor vari Smitt.van Kelder na gelijk opgaanden strijd met 1921, 1921. Van Barmé verloor hij eveneens in twee games. Tegen Gottschal herstelde hij zich echter en Overwon na een emotievollen strijd met de cijfers 2112, 1621, 2116. Het Sliotduhhe' Kolk-Zalm wist op keurige .wijze te zegevieren. Hiermede is de kans voot Shot 2 op de bovenst, plaats een stuk kleiner geworden. Indien H.T.T.C. een keer struikelde en Shot geen steek laat vallen, bestaat de mogeli jkheid dat deze - wee teams nog eens gelijk komen te staan. Maar zoover zullen wij maar niet vooruit praten. Komaan, Shotters, ie beste beentie voor' Shot 3Luto 2 55. Shot 3 heeft tegen Luto 2, ondanks een 53 voorsprong de puntjes eerlijk verdeeld. Veldkamp was buitengewoon >p dreef. Op zeer fraaie wijze wist hij zijn drie partijen te eindigen. Slechts tegen A. Bruin had hij drie games noodig. Aanvoerder Klupper zag kan« van Reuüng te winnen, 2422, 2116, evenals nvaller van Frankeniiuysen, 21—16, 217. Het dubbel werd een zege van het Luto-dubbel Gebr. de Bruin 219, 21w> Barna 3—Shot 2 19. Zonder veel moeite heeft Shot dezen wedstrijd kunnen winnen. Zoowei Zalm als Kolk wonnen al hun partijen. Meij heeft door tijdgebrek een partij minder gespeeld, zoodat Batna 3 nog goedkoop aan het eenige tegenpuntje kwam. Shot 6BarmdA 64. Wij moeten nog even een rectificatie jn bet ver slag van verleden week aanbrengen. KJ. de Jong had slechts één Overwinning bevochten,, terwijl II. v. d. Werff daarentegen 2 punten voor zijn team in de wacht sleepte. Samen met dé 3 over winningen van F. Knappe'maakt dit dus den 64 uitslag. Heemstede 2Shot 5 91. Shot 5 eindigt hiermee als hekkesluiter in de 2e klasse B. Engelberg en de Kruijff wisten al hun parti.jen te winnen De een met meer, de andere met minder moeite. Alleen Wolters moest in Schip per zijn meerdere erkennen, 2119, 218, zoodat Shot 5 de eer nog kan redden. Ook het dubbel won Heemstede. „De Goochelkunst en haar geheimen", verbluffende trucs die tedere amateur kan leeren, door Larette. (N.V. Üitg. Mij. „Kosmos", Amsterdam, gebonden f 1.95.) De schrijver van dit, opmerkelijke hoek is on tegenzeggelijk ter zake kundig. Naast zijn lid maatschap van de I. B. M., „International Brother hood of Magicians", waarvan de vroegere Ameii- kaansche Minister van Financiën, W. W. Durhin, tot zijn dood enkele jaren geleden, president was, is hij ook opgenomen in „The My,tic Thirteen", een geheime lub waarvan slechts dertien gooche laars lid zijn. Die derti.-n leden zijn verspreid over de geheele wereld en hebben onderling afgesproken elkaar elke maand een nieuwe truc te zenden. Langs dezen weg ontvangt dus elk lid twaalf nietiwe ideeën per maand. In zijn inleidend hoofd stuk, getiteld „Van toovenaar tot goochelaar", geeft hij een vlotgeschreven overzicht van de ge schiedenis der magie of magische kunst, in goed r illandsch gezegd: goochelkunst en gaat daar. ij t tg tot zestig eeuwen geleden, toen de priestei te der Aecadeeën in Mesopothamie linaT be langrijken rol als heilige magieën vervi i le. Niet tegenstaande haar eeuwenouden leeftijd, heeft de goochelkunst, in haar huidige ontwikkeling, nog niets van haar bekoorlijkheid voor ons verloren heeft zij, ook thans nog ontelbare bewonderaars Sterker nog: velen voélen zich deTmate tot de mysteries der magie aangetrokken, dat zij van de geheimen der goochelkunst een studie maken, ten einde zelf in staat te zijn hun medemenschen met goocheltrucs te verbluffen. Het is zoowel voor hen. voor deze mateur-goochelaars dus, als voor die genen, die den wensch koesteren, zich in de goo ehelkunst te bekwamen, dat Larette zijn boek het licht deed zien. B. „CRITERIUM", EEN NIEUW MAANDBLAD VOOR KUNST. Onder redactie van Ed. Hoornik, Cola Debrot en Han Hoekstra. Naar wij vernemen zal op 25 Februari a.s. bij den uitgever J. M. Meulenhoff le Amsterdam een nieuw tijdschrift verschijnen, getiteld „Crite rium", Maandblad voor Kunst, onder redactie van Ed. Hoornik, Cola Debrot en Han Hoekstra. De letterkundigen, die dit tijdschrift zullen lei den, zullen er zich voor hoeden slaaf te worden der verlichting, anderzijds willen zij zich niet laten overheerschen door een averechtsche ro mantiek. Het gezonde verstand, waarvan zij gaarne gebruik maken, zal voor tten middel en nimmer doel zijn. Aan de toenemende verwording valt paal en perk te stellen, o.a. door het toepassen van zui vere aesthetische maatstaven. Onder dit pers pectief spreekt het vanzelf, dat zij zich niet zullen bepalen tot' het geacheveerde, maar ook die bijdragen gaarne zullen opnemen, die, hoe wel zwaar gehavend, aan de boven aangegeven criteria voldoen. Aan dit nieuwe periodiek zullen de belang rijke jongeren en ook eènige oudere auteurs medewerken. Het adres van het redactie-secre tariaat is: Ed. Hoornik, Stadionstraat 25II, Amsterdam. Hiermede is tevens een vroeger bericht over een tijdschrift, dat bij de firma. J. M. Meulen hoff zou verschijnén, gerectificeerd. <t Het Leven van Pasteur voor jonge raenschen verteld door Elexanor Doorly. Vertaling van Helene C. Pos. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. „Kos mos", Amsterdam. Prijs geb. f 2.75. In een voorwoord vertelt de schrijfster van de reis, die zij door Frankrijk maakte, „om meer te weten te komen van den Grooten Fransch- man Louis Pasteur". Ze is opgetogen over de ontvangst, die haar te beurt viel en wekt de jonge lezers en lezeressen op, zelf ook eens dezen tocht te maken, hetzij in vader's auto, hetzij te voet met den rugzak op. „Maar als je niet voldoende Fransch kent, leer het dan zoo vlug mogelijk, (voegt ze er aan toe) want Frankrijk houdt van je en wil graag met je praten en je met milde handen de vrije beschik king geven over al zijn prachtige bezittingen. En een weinig verder verzekert ze nog eens: „Maar als je Fransch spreekt, al is het weinig, of al is het slecht, dan houdt Frankrijk van je, en jullie houdt van Frankrijk en dan wordt het pas prettig en dat wordt nooit minder". Een prettige geest straalt dan ook uit elke bladzijde 'van dit spannend- en boeiend boek, vanaf de eerste pagina's, waarin wij kennis maken met het gezin van een eenvoudig leer looier te Dole, een dorpje nabij Dyon, waarin op 27 December 1822, de kleine Louis geboren werd, die eenmaal één van Frankrijks beroemd ste zonen zou worden, tot het slot, waarin wij getuigen zijn van de indrukwekkende hulde die alle beschaafde landen hem brachten en die cul mineerde in den bouw van het tooverpaleis der wetenschap: het „Instituut Pasteur" te Parijs. Welk een moed bezat deze groote weldoener der menschheid, die zoowel den strijd op leven en dood aanbond met razende honden en wol ven, als met de onzichtbaren wereld der doode- lijke microben, om hen dat gif te ontworstelen en in heilzaam tegengif om te zetten. De schrijf ster van dit boek is er in geslaagd niet alleen de wetenschappelijke arbeid van Pasteur op begrijpelijke- en meesleepende wijze voor lee- ken duidelijk te maken, doch deze helden figuur ook als liefhebbend echtgenoot en vader ten voeten uit te teekenen. Deze levendige en boeiende levensbeschrijving zal door onze-jon gelui (en ook ouderen!) verslonden worden. Ze behoeft, geen reclame van den boekhandel; die maken de jongelui zelf wel! B. t toch op zulke ua- gen eens met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door nun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd .vanwege hun uitstekende jwerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie I togen pijnon, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 1» stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. Tel. 14393 Bakenesierxrarh* 27 Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen t #,9» Idem met soep of toespijs t 1,95 [dem met soep en toespijs t Ut (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. Onze geliefde en geëerbiedigde Koningin hield jl. Woensdag voor Oost- en West-Indië en voor ons een gevoelige Kerstrede, die als een verhe ven voorbeeld zou kunnen gelden van een „onzijdige" Kerstrede tot een in allerlei, chris telijke geloofsgroepen verdeeld volk. Wat hebben wij ondett „onzijdigheid" te ver staart? Een levenshouding tusschen twistenden, welke noch naar de ééne noch naar de andere zijde overhelt. Tegenover oorlogvoerende staten is de ohzi.ir dige staat de rustige redelijkheid zelve, maar de onrust, de hartstochten, de begeerlijkheden, die gepaard gaan met het oorlogsgeweld wandelen wanneer de onzijdige staat aan de oorlo'gvoeren- de grenst niet om de onzijdige h'een, maar be wijzen daadwerkelijk, dat de grens tusschen twee staten niet alleen hen van elkaar scheidt; maar tegelijkertijd ze in elkander doet over vloeien iS Onze positie was in den wereldoorlog van '14, gelijk zij ook nu is, dubbel bedreigd en dubbel gevaarlijk. In Groot-Brittannië zijn er honderdduizendèh. die van ons land alleen wel eens- bii geruchte vernomen hebben; zoo konden dan ook Enfeél- sche staatslieden zonder in het openbaar te wer den uitgelachen, beweren dat d» grens yan Enge land over ons land heen lag in Duïtschland langs de Rijn. Zij bedoelden dit sv-mbolisch en mis schien ook nog vriendeijk a!s om te beduiden, dat men ons in bescherming wilde nemen. Van Duitsche ziide, en ongelukkigerwijze zijn er Nederlanders, die deze onhistorische opvat tin» in f» hp"d werken. betoogd dat ons land aardrijkskundig' bij Duitschland behoort als Duitsche laagvlakte en met inwezen Duitsche inwoners is bezet waarbii vergeten wordt- dat ons land een bevolking heeft, die van af 'de'Ro- meinsch". later de boureondieche t-iidDerken veël meer cultuurelementen heeft aangetrokken, van uit het Zuiden dan van het Oosten en dat hier een zeevarend volk zich heeft ontwikkeld, dat met Noorsche en Angelsaksische elementen is door weven en dat in stede van Duitsche invloed te ondergaant de later ten deele Duitsch geworden Oostzee tijdens lang heeft beheerscht. Zooals het trouwens over den geheelen aardbol op zee over het algemeen meer den toon heeft aangegeven dan een ander nagevolgd. Ten slotte heeft de zgn. imoerialistische ziens wijze o.i. een ziekelijk verschijnsel, de waan in de hand gewerkt, dat kleine staten door groote behooren te worden opgeslokt tot beider heil. In de oorlogsherinneringen van den Duitschen admiraal von Tirpitz vindt men een "esorek van hem met den ouden Roosevelt, waarin deze Amerikaan onze lage landen, aan Duitschland toedracht, alsof dit iets heel 'gewoons was. De hedendaagsche verhouding FinlandRusland demonstreert treffend de onjuistheid der im- "valistische zienswijze Wij bevinden ons in dezen tijd correct, rustig, redelijk aan al onze grenzen behalve in het Zui den, door twee oorlogvoerenden bespied, be geerd beniid misschien, belaagd en bevinden; ons als een kleine Macht tussche twee vulkanen van geweld. Bij hen beiden gaat het om hun eigen leven. Als zii met ons leven op te offeren hejt eigene eens konden redden, zouden zij ons flat) niet onverhoeds aanvallen? -Men betoogt dat etftt hunner reeds met 200.000 man heeft k,laar ge staan om onverhoeds tegen ons geweld té 'ge bruiken. Hebben wii dan niéts dan 'eHmm-jg- heid. vasthoudendheid en contra-ggwéld ofn ons daartegen te verdedigen? Het volkenrecht! RovjMXtpe'g-eébt! M'\ B. Telders, thans hoogleeraar te Leinden gaf in 1927 bij S.C. van Doesburtrh aldaar uit: Staat en Volkenrecht, pr van rechtvaardiging van Hegel's Volkenrechtsleei' Wii lezen dgar op bi; 24 aan het slot van het hoofdstuk Van G'rotihs tot Hegel in kortere woorden deze gedachte: de echte historisch volwassen staat kent geert andere rechtsmacht boven zich. is in dien zin volstrekt sonverein-en mag wat hij vermag. Daarnvéwde volgende week. Anax. ARBEIDSBEURS. bl— Maandag j.I. stonden bii de arbeidsbeurs, alhier, ingeschreven 145 mannelijke en 8 vrouwe lijke personen, in totaal 153 werkzoekenden, ge splitst als volgt Behangers Boekdrukkers Chauffeurs. Electrieiens Grondwerkers Handels- en Kantoorpersoneel Huisknechts Kellners Land- en tuinbouwarbciders Loodgieters Losse arbeiders Metselaars Meubelmakers Opperlieden Schilders Stueadoors Timmerlieden Uitvoerder-opzichter 2 2 3 4 33 I 1 39 1 -37 3 2 ;2 12 2 4 I Totaal 188 Waaronder 8 dames. liet kantoor is gevestigd Brouwerskc lkweg 2 te Overveen en geopend lederen, werkdag van 912 uur v.rn. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling .geschiedt geheel koste loos.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 11