Een Tip TIPSY Bij Kerstklanken HOOIJ'S DRANKEN BLOEMENDAAL EJ-I.DGLkQGA ONS INDISCH HOEKJE v.h. Fa. MARRINGA Vrijdag 22 December 1939 3 van LOOP DER BEVOLKING BURGERLIJKE STAND Vrachtauto door trein gegrepen. De Chr. School te Overveen lb 3 dagen Kerstmis dit jaar. Eén dag langer feestvreugde gezellige huiselijkheid. Het beste is haast niet goed genoeg. Daarom ook nu weer. ELKE KOOPER EEN SPEL BRIDGE- KAARTEN GRATIS Op Zondag 24 December winkels open van 124 uur. Wie er kwamen: blC. J. Fortgéns, zonder beroep, Verl. Koepel laan 15, Bloemendaal, van Velsen. A. F. J. van Balen, schoolhoofd, Korte Parkweg 1, Bloemen daal, van Soerakarta (N.-I.). C. N. Hin, dir. eener N.V., Adr. Stooplaan 39, Overveen. van Haarlem. D. Koromzay. violist, Joh. Verhulstweg 14, Sant poort-Station, van Budapest (Hongarije). J. Elles, kantoorbediende, Kinheimweg 41, Bloemen daal, van Amsterdam. Geboren Een zoon van I. M. J. H. Wassing- Groenewold. Een zoon van M. C. van der Prijt Zonneveld. Een dochter van A. v. d. StaaijVan Keulen. Een dochter van A. M. van Haaster Meskers. Ondertrouwd: J. F. van Overbeek en J. M. J. Roozen. II. J. van der Wijden en G. Reuvers. W. J. Slijboom en E. P. S. Vink. Overleden A. M. J. Meesters, oud 56 jaar. A. D. M. Coebergh, oud 31 jaar (overleden te Beverwijk). H. Hogeweg, wed. van A. Donker voort, oud 79 jaar. M. Smit, wed. van C. Huls bosch, oud 74 jaar. II. Bruns, oud 80 jaar (over leden te Haarlem. Getrouwd J. Raar en J. de Graaf. PERSONALIA. blMen schrijft ons: Zaterdag 23 December a.s. zal te Vlaardinger- Ambacht het huwelijk worden voltrokken van Dr. C. Moerman, arts aldaar en een bekende figuur in Bloemendaal, mevrouw A. E. Meijer van den Berg, wier daarmee gepaard gaand ver trek voor de gemeente Bloemendaal, speciaal voor hen, die hulp en steun behoefden, een groot verlies beteekent. Want mevrouw Meijer van den Berg heeft zoo wel particulieren als vereenigingen, die een idieel doel nastreefden in allerlei opzichten daadwerke lijk gesteund. Haar levens-ideeën heeft zij vast gelegd in een symphoniscli drama, waarvan mevr. Meijer van den BeTg het libretto schreef, terwijl Wilhelm Rettich de muziek componeerde; dit drama zal in het voorjaar 1940 worden opgevoerd. Dr. Moerman is een bekend arts te Vlaardinger- Ambacht, die in de wereld der stille armen en lijdenden aldaar geliefd is in de nobele opvatting van zijn taak om niet alleen geneesheer doch ook helper-in-den-nood te zijn. Beiden hopen ook in hun nieuwe gemeenschap hun idealen na te streven. Na de burgerlijke huwelijksvoltrekking, die Zaterdag a.s. om twee uur ten stadhuize te Vlaar- dinger-Ambacht zal plaats vinden, wordt het huwelijk om kwart voor drie ingezegend door Ds. Rubeek in de Remonstrantsclie kerk aan de Hof- laan te Vlaardingen. Bij deze huwelijksplechtig heid zal de bekende organist George Robert het orgel bespelen; Theodora Versteegh zal eenige liederen zingen, terwijl de heer Gebhard, de be kende cellist uit Mengelberg's Concertgebouw orkest, eveneens zijn medewerking verleent. Vervolgens zal een receptie worden gehouden in het Handelsgebouw te Vlaardingen van 4. tot 5.30 uur, teneinde ieder in de gelegenheid te •lellen gelukwenschen aan te bieden. TWEE D00DEN. blGistermiddag is op een onbewaakten land- overweg in den spoorweg HaarlemVelsen nabij het station alhier, een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtwagen van de firma Houtgraaf werd hier gegrepen door den sneltrein, welke om 15.04 uit Haarlem vertrok. Beide in de cabine zittende personen waren op slag dood. Vermoed wordt, dat de bestuurder van de vracht auto, toen hij één trein had laten passeeren, den weg vrij waande, terwijl toch van de richting Haarlem nog een trein naderde met een snelheid van ongeveer 90 km. Deze electrische trein was om 3.04 uit Haarlem vertrokken en reed in de richting Uitgeest. Dicht bij het station Bloemendaal bevindt zich een soort van onbewaakte overweg, welke slechts door zeer weinig voertuigen wordt gebruikt. De weg, welke door de spoorbaan wordt gekruist, leidt naar een weiland; en slechts voor vervoer van en naar dit weiland wordt van het pad gebruik gemaakt. Op het moment, dat de trein in volle vaart het station passeerde, naderde de vrachtauto. Hij werd door den trein gegrepen, gekraakt en ge deeltelijk meegesleurd. Hoewel de bestuurder van den trein direct remde, kwam deze eerst na vele tientallen meters te ziin doorgesleurd, tot stilstand. In de vrachtauto waren de 31-jarige v. d. V. en de 34-jarige v. G. gezeten, beiden uit Haarlem, die op slag werden gedood. De slachtoffers waren gehuwd en hadden elk twee kinderen. De trein geraakte door de botsing defect en kon eerst na een reparatie, welke geruimen tijd in beslag nam, op eigen kracht naar Haarlem terugrijden. De eerste wagen was vrij ernstig be schadigd. Door den schok vloog de vrachtauto tegen een der palen van de bovenleiding, welke afknapte. Een hulpploeg van het Haarlemsche storings bureau had de leiding om 7 uur weer zoodanig hersteld, dat de dienst op dit traject weer gewoon doorgang kon vinden. Van 3 tot 7 reed men over één spoor. De reizi gers, die in den aangereden trein zaten, zijn naar het Bloemendaalsche station geloopen, waarna zij met een sneltrein htm reis vervolgden. Tijdens de opruimingswerkzaamheden brok stukken van de auto lagen overal verspreid hadden verschillende treinen, welke den dienst HaarlemUitgeest onderhouden, een vertraging van ongeveer 20 minuten. Omtrent de oorzaak van het ongeluk deelde men ons nog mede, dat het ook mogelijk wordt geacht, dat de vrachtwagenbestuurder afgegaan is op het signaal Het wisselde vlak voor de botsing van onveilig op veilig. En het is natuurlijk niet uitgesloten, dat de bestuurder dacht te kunnen passeeren, toen het signaal voor den trein onveilig en dus voor hem veilig stond. KENNEMER BRIDGE-CLUB. blDeze nog jonge, maar in Bloemendaal reeds van algemeene bekendheid zijnde bridge club hield j.l. Zaterdagavond in haar clublokaal in Hotel „Rusthoek" haar eerste St. Nicolaas- drive. Deze avond is een groot succes geworden voor de club in 't algemeen en voor het bestuur in 't bijzonder, wat uit de woorden van ver schillende leden en introducée's zeer duidelijk tot uiting kwam. Ofschoon er naturlijk ook gebridged werd, was het meer een feestavond dan een ernstige bridge-drive. Verschillende aardige zangnummers en voor drachten wisselden elkaar af en na afloop werd ook aan de meest ongelukkige speelster of speler een prijs toegekend. Een dansje besloot dit prettige feest. Gedachtenwisseling tusschen Wethouder en Schoolbestuur. bl- Tusschen het gemeentebestuur van Bloe mendaal, en de Vereeniging tot Stichting en In standhouding van een Christelijke School te Overveen is een kwestie gerezen betreffende de beschikbaarstelling van een terrein voor den bouw van een Christelijke School te Overbeen. Het schoolbestuur heeft een terrein aange vraagd, dat is gelegen aan den Korten Zijlweg, het gemeentebestuur daarentegen meent, dat een aan de Vrijburghlaan liggend terrein (in de om geving van de aldaar gebouwde hulpschool) de aangewezen plaats is voor den sclioolbouw. In een deze week gehouden ledenvergadering der schoolvereeniging, heeft de wethouder van Onderwijs, de heer Ad. Cassee, in gezelschap van den heer Huinink, chef van de afdeeling onderwijs ten gemeentehuize, het standpunt van het ge meentebestuur in deze kwestie nader uiteengezet. Het gemeentelijk standpunt. Wethouder CASSEE begon zijn uiteenzetting met de opmerking, dat een unieke figuur is ge schapen, waar een wethouder van Onderwijs het woord richt tot de leden eener schoolvereeni ging inzake het terrein voor stichting van een school. Spr. aanvaardt echter de volle verant woordelijkheid voor deze daad en weet zich hierbij volledig gedekt door het geheele college van B. en W. Toen spreker op 5 September 1.1. de porte feuille van onderwijs aanvaardde, ontving hij als gewoonlijk diverse erfstukken van zijn voor ganger, waarvan de kwestie eener Chr. school te Overveen wel de voornaamste was; deze had reeds een lijdensgeschiedenis van twee jaren mee gemaakt, naar sprekers meening achttien maanden te lang Waar in hoogste instantie was uitgemaakt, dat het gemeentebestuur volledige medewerking moet verleenen, zou dit royaal en loyaal moeten ge schieden. De groote moeilijkheid is echter het terrein. In dien het schoolbestuur vasthoudt aan het terrein aan den Korten Zijlweg, zal hiervoor een lange procedure noodig zijn. Wanneer in het gunstigste geval de gemeente Bloemendaal zou besluiten het terrein aan te koopen, dan zal in de koopacte de z.g. ontbingingsclausule opgenomen worden, waardoor deze acte zou zijn ontbonden indien bouw eener school niet mogelijk mocht blijken. Er zijn nog meer bezwaren: een besluit tot aan koop zou diverse instanties moeten passeeren: Ged. Staten, Rijksmonumentenzorg, terwijl een derde factor ligt in art. 76 sub 6 van de Lager Onderwijswet, dat aan B. en W. het recht geeft tegen de keuze van het terrein in beroep te gaan, bij de Kroon, welk recht door het College gebruikt zal worden Al deze omstandigheden zullen oorzaak zijn, dat er een geruimen tijd zal verloopen alvorens op <jat terrein de eerste spade in den grond ge stoken zal kunnen worden. Dit is niet in het be lang van de school; de bestendiging van de be schikbare hulpschool kan niet te lang duren; dit is een noodgebouw en een noodtoestand, die moet vervangen worden door een normaal gebouw, dat evenals andere schoolgebouwen in deze ge meente, aan alle eischen voldoet. Op de vraag hoe dit doel ten spoedigste bereikt kan worden, is slechts één antwoord: het school bestuur aanvaarde het terrein, dat de gemeente ter beschikking heeft aan de Vrijburghlaan waar de hulpschool staat, welk terrein rijp ligt om be bouwd te worden. Niets staat aan de stichting van een school aldaar in den weg. In den grooteren afstand van één der centra kan gcee overwegend bezwaar liggen. Bouwrijp maken van het terrein aan den Korten Zijlweg zou bovendien een uitgaaf vor deren van 38 a 40 duizend gulden. Deze uitgave acht spr. niet in overeenstemming met het ge meentebelang. Het standpunt van het Schoolbestuur. Uit de vergadering werden hierna verschillende bezwaren tegen bet betoog van wethouder Cassee ngebracht. De voorzitter van het Schoolbestuur, Ds. JOH. C. BRUSSAARD, zeide dat in deze kwestie twee belangen tegenover elkaar worden uitgewogen. Het schoolbestuur is eigenlijk erg ongelukkig met het feit, dat Bloemendaal een bouwrijp terrein heeft. Doch dat is niet de schuld van het Schoolbestuur, dat nu feitelijk met de fout van een ander zit te werken. Spr. vraagt zich af, waarvoor men dit terrein eigenlijk had bestemd; aan een Katholieke of openbare school was geen behoefte; van een Christelijke school was geen sprake Bouw van een school voor onze vereeniging op dit terrein zou juist geschieden op de alleruiterste grens van de twee centra, die wij willen bereiken. Dat is niet logisch. In een omgeving, waar maat schappelijk leven groeit, zet men een school in het middelpunt, doch niet aan de grens. Het gaat hier eigenlijk als een moeder, die met haar dochter naar een mode-magazijn gaat; de dochter heeft haar zinnen gezet op een trui, doch moeder komt geregeld met een mooie blouse; zóó komt het Bloemendaalsche gemeentebestuur met het aanbod: wij hebben toch zoo'n mooi terrein voor u Het schoolbestuur is niet per sé gebonden aan het terrein aan den Korten Zijlweg, doch er is niet een ander middelpuntig terrein te vinden; Bij B. en W. overwegen financieele factoren, bij het schoolbestuur moreele. Spr. zou gaarne zién, dat B. en W. in de eerste plaats, naast het betrachten van de zuinigheid, een open oog hielden voor de belangen der gemeente, en wat daarmede samenhangt. Men 'eest tegenwoordig veel van geestelijke en moreele herbewapening, doch nog niet van financieele. Het moreele belang sta veel hooger dan het belang van de veertig mille. Want er zijn niet-weegbare belangen mee gemoeid. Nadat verschillende wagen door de heeren Cassee en Huinink beantwoord waren, dankt Ds. Brussaard hen voor hun bereidheid aanwezig te willen zijn, en verlieten zij de vergadering. In de hierna voortgezette ledenvergadering weTd besloten niet van het terrein aan den Korten Zijl. weg af te zien, en derhalve niet in te gaan op het aanbod van het terrein aan de Vrijburghlaan. BEGROOTINGEN voor het veranderen van marmeren schoorsteenen in Open Schouwen worden op aanvrage gaarne verstrekt kUNST* SIQQ^AQDQUAJ GED. OUDE GRACHT 19, TELEF. 14811 De kinderen en jongelieden van het groote eilandenrijk, door Multatuli de gordel van smaragd, genoemd, spelen net als hier en ze zijn zeer vindij g rijk in het uitdenken van spelletjes. Een hoogst merkwaardig voorbeeld er van zag ik op het door toeristen nooit bezochte eiland Nias ten Westen van Noord-Sumatra. Daar beoefenen jonge kerels het hoogspringen. Niet, zooals hier, vanaf een springplank over een touw op een matras, maar vanaf een steen, over een hooge pyramide van steen, die niet meegeeft als ze er tegen aan springenEn bij het neerkomen geven de harde steenen, waarmee het dorpsplein is geplaveid, ook niet mee! H. F. Tillema. GEVONDEN VOORWERPEN. blGevonden en terug te bekomen bij: Moer kerk, Zijlstraat 39rood, Haarlem, een tasch met boeken; De Haan, Joh. Verhulstweg 31, een wol len das; Heudskens, Sinneveldlaan 22, Sant poort, een kinderhandschoentje; Mr. Hijszeler, Dr. Bakkerlaan 32, een bruin keeshondje; Al- berdinck Thijmlaan 16, een defect horloge; Van der Kuip, Rio Grandelaan 30, een poesje; Toen- breker, Zijlweg 226, Haarlem, een fox terrier; Boeree, Prins Hendriklaan 62, een tabaksdoos met inhoud; Antonissen, Dubbele Buurt 13, Haarlem, een huispantoffel; A. Hobo, J. W. Frisolaan 17, een portemonnaie met inhoud; Grupping, Prins Hendriklaan 85, een schopl- étui; Lindeman, Qranje Nassaulaan 8, een por temonnaie met inhoud; Teding van Berkhout laan 27, een poesje; Van der Weijden, Domp- vloedslaan 11, een kindertaschje met inhoud; Koopman, Ramplaan 38, een ceintuur; Brand, Oranje Nassaulaan 18, een kleurenvulpotlood; Vreenegoor, Joan Mauritsplein 3, een portemon naie met inhoud. Politiebureau Overveen: (al leen op werkdagen van 10-12 uur v.m.) groen- temand, tasch met schoolboeken, theedoeken (waschgoed), ceintuurs, schoen; Post Aerden- hout, geldstuk en hondenpenning. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. bl— Zondag 14 December des nachts om 12 uur, zal in de Vrije Katholieke Kerk, Popellaan KinheimparkBloemendaal, ter gelegenheid van de viering van het Kerstfeest, een Hoogmis worden opgedragen, met predikatie. HUURKOOP INRUIL Specialisten Elite Radio PLEIN 35 - TEL. 16823

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 3