Feestdagen 1 Franken Voor 't Kerstmaal M. v. Reijsen BESTELT UW ™KKÊiSr^Nf voor de bij A. G. G. M. GIORGIS Zn. Vrijdag 22 December 1939 7 PREDIKBEURTEN TOONEEL NÜTTIGE KERSTGESCHENKEN 12464 D. J. Jansse Gezonde voeten met PLUMPUDDING SMAKELIJKE SCHOTEL DELICATESSEN HANDEL KUNST ZONDAG 24 EN MAANDAG 25 EN DINSDAG 2G DECEMBER (KERSTDAGEN), bloemendaal. Néd. Hei-v. Kerk Zondag v.m. 10 uur Ds. J. C. vüh Dijk: Maandag v.m. 10 uur Dezelfde. Extra éol- lèctè voor Kinderzorg. Dinsdag v.m. 10 uur Dezelfde. Kerstdienst van Jeugd vé reen igingen en Jóng-Herv. Gèref. Kerk v.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 Uur Carid. D. van Swigelicm. Maandag v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Brussaard. Dinsdag NSd. Prot. Bond Maandag v.m. 10 uur Ds. G. J. Sirks van Amsterdam. Vrije Kath. Kerk des naehts 12 uur Hoogmis, met pred k itie. Woensdag n.m. 8 uur Genezingsdienst en Lof. Uhiverseelé Eere dienst (Soefi-bewegirgj (Centrum Blbemendaal bovenzaal „Vreeburg", Kerkpl.) Maandag v.m. 11 Uur Ir. ,t. POol; OtidefWgrp; ..De symboliek van het Kerstfeest." Zondag geen dienst. OVERVEEN. Néd. Hfefv. Kerk V.m. 10 uur Ds. M. M. den Hertog van Den Haag. Maandag v.m. 10 uur Ds. Ch. de BeUs. Extra eollecte voor Kinderzorg. Maandag v.m. 10 uur Dezelfde. Géféf. Kerk (Croezenstraat) v.m. lo uur ['and. D. van Swigehetn. N.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Maandag v.m. 10 en n.m. 5 Uür Cand. D. van Swighcm. santpoort. Nfcd. Herv. Gem. v.m. 10 uür Ds. Oldeman. N.m. 8.15 uur Kerstspel, Opgevoerd door den V.C.J.B. Maandag, v.m. 10 uur-lis. Beker. Maandag li.tlr. 3 uur Kerstfeest. Néd. Hery. Kapel v.m. 10 uur Ds. G. Crootjans .Tr. vdn Watergraafsmeer. N.m. 5 uur Ds. J. C. Koningsberger v. A'dani. MaaUdag én Diilsdag géért diénst in de kapel. Maandag v:m. 10 uur in de kerk Ds. H. E. Bèker van Haarlem. Geref. Kérk (H.V.) v.m. 10 uiir Ir. B. II. Blahkeil- terg. Maandag v.m. 10 en n.m. 5 uur dé heéf K. y. d. Berg. Üiiisdag geen dienst. aèrdenhout. Véfeén. Rélig. Kring. Maandag v.m. 10 uür Ds. J. IJntjcma. Doopsgez. pred. te Haarlem. HAARLEM. Evang. Luth. Gem, v.m. 10 uur Ds. Mr. D. G. HdcVcïsj Evang. Lütli. pi-ed. te Ahisterdam. N.m.ii uur Kérstnachtrvijding.. Ds. Brandt. Maandag 'V.m. 10 uur Ds. J. N. Bieger. (Koorzang). Ev. Luth. pred. te Leiden. Dinsdag v.m. 10 UUr Ds; C. H. Brandt (koorzang). N.m. 7 uur Kerstfeest v.d. Zondagsschool. Virije Evang. Gem. v.m. 10 uur Ds. D. J. D. dn Fossé. Bevestiging van een diaken. N.ni. 6 uur geen dienst. Maandag v.m. 10 en n.m. 0 uur Ds. Du Fossé. V.m. lo Uur inet ïriederv. Zangkoor, ilirtsdag v.m. 10 uur Ds. D. J. D. du Fossé. Eglise Wallonné (Begijnhof) a 11 h. 15 Service et Sermon présidé par Mr. Ie pasteur van Deth, de Harlem; .'lieme collecte portr la restaura- tion. Samedi 23 Dbe. a 16 h. 15 Arbre de Nbël de l'Ecoie du Dimanche. Evang. Samenkomsten (Parklaan 21) v.m. 10 uur mej. Joh. Ekering, EvaUg. v. d. Taber nakelzending te Parijs. N.m. 5% uur dezelfde. Evang. samenkomst. Maandag* v.m. 10 uur de heer J. Sevensma, Evang. te Amsterdam. Dinsdag geen Bijbelbespr. en Bidstond, Öpivekkihgssaménkontsteh (Begijnhofkapel (gratis rijwielstalling Ceciliasteeg 15). Maandag n.m. 7 y2 uur KerstwijdingssameriköhlSt,de liber J. Sevensma.. Evang. te Amsterdam, m.m.v. Zangkoor „Maranatha". Donderdag geen samenkomst. Gcrcf. Kerk (kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds C. Vefehhof. N.m. 5 uur Ds. Boeyinga Catech, Zondag 32. Maandag v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m, 5 uur Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. L, Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. J. W. Siertsema. Catech: Zondag 32. Maandag v.m. 10 uur Ds. C. 'Veenhof. N.m. 5% uur Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uür Ds. Boeyinga. N.m. 5% uur Ds. L. Hoorweg. Catech. Zondag 83. Maandag v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uttr Ds. C. Veenhof. Geref. Kerk (Zuid-Oostcrkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 j 2 uur Ds. C. Veen- hoF. Catech. Zondag 33. Maandag v.m. 10 tiüi- Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uür Ds. L. Hoorweg. Dinsdag nergens dienst. G.r f: Kerk (H.V;) v.m. 10 en n.m. 9 uur Ds. G. W. van Deth. N.m. 9 uur Kerstnachtdienst. Maandag v.m. 10 Uur Dezelfde. N.m. 3 uur Kerstfeestviering Kihdetdienst; Dinsdag geéh dienst. N'.itt. 10 uur Zondag Kinderdieilst i.d. youizaal. ReliioUstr: Geref. Genl. n.in. 1154 uur Wijdings- dienst in de kerk met zang s an mej. C. Igesz. Maandag v.m. 10 Uur ïliej. Da. H. J. W. Modderman, Rem. pred. te Amsterdam. Dinsdag n.ni. 7% uur kerstviering Om den kerstboom niet de kinderen der Zondagsschool: Donderdag n.m. 24 uur Ilandwerkkring in het Rem. Huis. N.m. 0.4:3 uur Bijeenkomst v. Jonge Remonstranten in liet Rem. huis. Nédéll. Vereen, v. Spiritisten ,Hartronia'\ afd. Haarlem II, (Sociëteit Vereen., Zijlwig 1), v.m. 10% uur Wijdicgshiorgen, sjif. mevr. I Servaas Smits-Peletier van Den Haag, Onder werp: „Kerstmis en wij", helderz. ïyaarne- mingen mevr. J. Remmers-v. d. Lans; solo zang: Minny v. d. Rdcr-tVdStëfgrër'. Onafh. Relig. Gemeenschap (Oranjepirin 9) v.m. 10% uur Ds. A. ft. de Jong. Colt. tQt verbr. v. Spirit, beginselen (getï. „Vhcoso- fia", Nassauplcin 8) v.m. 10% uur Wijdings morgen, spr. Th. Koelx, Kérstfeestviering, declamatie. Üiiiverséele Ëerèüienst (Sdefi-btWégiiig) (Nutsgeb. Lange Veerstraut 10). Maandag v.m. 11 uur, mej. J. Kerkbert, onderwerp: „Dc geboorten dei- Profeten". ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. ven der Vloed. N.m. 5 uur geelt diénst. Maandag V.M. 10 uur Dezelfde. N.m. 4 uur Kerstfeestvicj-irg. Dinsdag geen dienst. CRONJéSTRAAT 88 ÜAAftLEM-N., TEL. Speciaal adres voor Dames-, Heeren- en K i n d e r-parapluies, Dames- eh Itëferèil- wandelstokken en Wandelstok para- pluies. Opvouwbare Dames - Taschpara- pluies. Zijdién Tran sparant Dames- en Kiiiderparapluies en ftégenbapjes. Speci aliteit in Tuinpa rasols. Vakkundige Reparatie-inrichting ,,'h Kalme Bruiloft", door Esther Mac Cracken, bij „Het Residentie Tooneel" (regie Bets Ranucci-Bcckmarln) Eigenlijk een onbelangrijk stuk, .een blijspel, dat druk is en dus druk wordt gespeeld (hetgeen aan vereischt is) en met een handeling, die niets om het lijf heeft. Er is op den vóór-avond van de bruiloft een hollehde ma, een bruidje dat heelemaal overstuur is en op - dien avond het liefst weg zou loopen, want zijn houdt op dit oogenblik niet v3n den bruidegom, omdaj; zij öp is van de zenuwen, van de voorbereidingen vcor den grooten dag, van het ontvangen van de traditioneele cadeaux. Dan is er gelukkig een zeer verstandige tante; er komt 't overdre ven mallotig meisje binnenvallen dat met een der zoons van het gezin -verloofd is en met den anderen „flirt". En de oplossing is, dat de bruid en de bruide gom er samen van door gaan, dat zij samen uitpraten en dat dan alles in het reine komt. Uitstekend heeft Bets Ranucci de drukke ma gespeeld als een echt geroutineerde (niet v e r - routineerde) actrice; het zonderlinge meisje was goed van Enny Meunier, een jong bakvischje, heel aardig van Caro van Eyck. De bruid zelve v/as stijf en zij moet spraaklessen nemén. Zij was Mieke Flink-Verstraete. De sympathieke tante een rol. waarvan niet veel eer te be halen viel was in goede handen bij Vera Bondam. Niet kwade bijrollen voorts. „Laten we het probeeren!", door Lyin Riggs bij het Gezelschap Saalborn-Parser" (regie Louis Saalborn). Al weer een stuk, dat onder het accent van den „tijdgeest" staat. Die tijdgeest is dan niet liet gebeuren van het vrëeselijke, dat dm ons heen gebeurt, maar het gezanik over de botsing van het oude en het jonge geslacht. In allerlei toonaarden wordt ons dit door de verschillende looneelgezelschappen opgedischt en dan met een zoo vet volume, dat wij er lichtelijk misselijk van worden. Er zijn dan „eonventioneele" ouderen en het een of andere gevallen meisje (dat ik dit durf te zeggen is heel conventio neel), welk gevallen meisje dan de heldin van het stuk is; zij is niet cohvéntibfteel en heel „dapper". Zóó ook in dit stuk: Horace Kincaid het spel speelt ergens in Mexico Horace Kincaid dan had zeker vroeger zijn idealen en zijn vrouw Suzan eveneens, maai- nu zijn ze 'n beetje verdord. Een nichtje is daar in huis of logeert er en de moeder van dit nichtje. De moeder is 'n malloot, half moderne vrouw, half niet moderne vrouw, de dochter is de heldin die eerst op stap gaat (waarschijnlijk in eer en deugd) met een cowboy en later tot over de ooren verliefd wordt op John Galt, een werk man, die tevens poëet is en idealist van zijn vak. Het superieure paar doet wat des superieu ren paars is. Zij krijgt een kind. Daar is veel over te c'.oen, maar vanwege de superioriteit en de dapperheid „trouwen" zij ongetrouwd. Met welk probleem wij naar huis gaan. Nu hadden wij gehoopt Louis Saalborn op nieuw in een groote, hem passende, rol .te zien, maar hij stelde zich tevreden met de beschei den rol van den „conventioneelen" öofn, waarin hij niet eens groot karakterspel zijn sterke zijde kon geven. Ook heeft hij de goed in stijl zijnde décors ontworpen. Julia Cuypers, die toch nog altijd een actrice van formaat is, speelde goed de nog al moeilijke rol van zijn vrouw, omdat al deze menschen hogal vaag cpgcschetst zijn. Carla de Raedt was het nichtje en speelde dit zeer kordaat, sterk en in stijl. Ko van Dijk Jr. speelde kloek en ferm den jon gen man (ook hij neme eens spreeklessen) en Jet van Dijk-Riecker bevredigend de malle dame. edmond Visser. s t In mijn vorige artikel (over het stuk bij Laseur) komen verscheidene zinstorende druk fouten voor, zóó veelvuldig dat het geheele arti kel wat onduidelijk is geworden. Misschien kan de intelligente lezer begrijpen wat er eigenlijk moest staan: een gezellige winteravond-puzzle. e. v. Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die b'w voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude voeten of wintervoeten, van vermoeide of gezwollen voeten. BA DZ0 voetbaden doen nieuwe kracht in Uw voeten stroomen. Koopt nog heden hij Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZ0 van 1 Kg. 20 cent, voldoende voor 3 k 4 voetbaden. Voor kuipbaden: Vakken van 3 K.G. 43 ct. Vraagt gratis brochure! NED. NATUURHIST. VERG. AFD. HAARLEM EN OMSTREKEN. Hét Nederlandsche boscli. haHet Nedérlandsche bosch kan van zeer veel velschillende kanten bekeken worden. Ir. W. G. van der Kloot behandelde het gister avond voor de leden der N.N.V. van den bosch bouwkundigen kant. Nédërland is ëen bosch- arm land. Nog in het begin der vorige eeuW vonden groote verkoopen door den Staat plaats. In 1333 had ons land 169.000 h.a. bosch. Toen is men gaan herbebosschen en thans is de op pervlakte bosch gestegen tot pl.m. 260.000 h.a. of rtög geen 8 van de totale oppervlakte. In 1899 werd Staatsboschbeheer opgericht met tot taak herbebossching en bereed van de bosschen. Van het natuurlijke bosch noemde spreker hét moërasbosch met els, esch, wilg; op de zandgrond het eikenberkenbosch waarin kam perfoelie, rankende helmbloem, hengel, dai- kruid, eikvaren; in het eiken-haagbeukbosch vinden we de eenbes, bet gras: bosch-kortsteel, aronskelk, kruipend zenegreen, prihnula elatié, boschwderig e.a. Een meer kunstmatig type heeft het dennen bosch, doch dat dit al levert het botanisch niet veel op heel mooi kan zijn, toonden de lichtbeelden. In deze bosschen vormt, de delaarsvaren soms een heel dek. Het dennen bosch wordt tegenwoordig verbeterd door het appen van boomen om meer licht toe te laten EEN HEERLIJKE met saus, ofvoor de lunch een gesorteerde vleeschwareil van GR. HOUTSTR 89 - TEL. 10587 en 11456 én door een onderbeplanting van Amerikaarische eik aan te brengen. Wat de economische beteekenis van het bósch betreft, noemde spreker de industrieën van klompen, lucifers, triplex, manden en hoépels, mijnhout, dwarsliggers voor de spoorwegen,.- hèt gebrnuik in land- en tuinbouw, bouwwerken, papierindustrie. Doch Nederlhnd kan sléchts voor 10 in eigen behoefte aan hout voorzien en veel komt dus uit het buitenland. Bosch heeft voorts nog groote beteeltenis als recreatie-oórd. De na de pauze vertoonde film opgenotnén in de boschwachterij Groesbeek, illustreerde hèt door den heer v. d. Kloot vertelde en legde nog eens terdege den nadruk öp de groote betee kenis van het bosch voor land 6n bevolking én eindigde met een krachtige Opwekking aait allên tot medewerking om dit bézit in stand te houdén, o.a. door vermijden van de nog te veel döor onachtzaamheid voorkomende bosch- en heidè- branden. OSKAR MENDLIK bij Van Wissëlingh te Ahisterdam. Onze bekende plaatsgenoot de zee- (en portret-) schilder Oskar Mendlik te Aerdenhout, houdt tot 6 Januari a.s. een tentoonstelling van zijn werken bij e. J. van Wisselingh Co., Rokin 7880 te Amsterdam. Men bezoeke deze tentoonstelling eh late zich niet afschrikken door de bespreking van Kasper Niehuis in de Tel., die niet verrukt is. Volgens dezen vormt de zee geen schilderij als ze niet gestoffeerd is met schepen en niet verlevendigd met menschen en dieren, „om te zwijgen van de organisatie van het schilderij door dieptegeven- de licht en schaduwstrepen, z.g. schermen, etc. (als) op oud-Hollandsche marines". De Tel. van 14 Dec. jl. av. drukt boven deze recentie over 3 kolommen een, wat het water betreft, vrij goed geslaagd cliché af van Mend- lik's „Stormgolven", een geschenk van een com binatie aan „De Witte" Sociëteit te 's-Graven- hage, een belangrijk nieuw werk van den kun stenaar. Deze reproductie zelve levért reeds een afdoende bestrijding van Niehaus' bewering. Ook een levendige verbeelding zou zich bezwaarlijk eenig voorwerp of levend wezen kunnen voor stellen, waarmee deze zee-schilderij op eenige wijze had kunnen zijn verrijkt. Wij waren dezen zomer in de gelegenheid van dit zeestuk rustig in het atelier van den kunstenaar aan de Zand- vöortschelaan te genieten. Het heeft een diepen indruk op ons gemaakt. Men kan hier spreken van een kosmische bewogenheid, die tegelijker tijd majestueus, muzikaal en teder aandöët. Is deze schilderij, haar een woord van dr. J. D. Bierens de Haan (in „Verborgen Harmonie" laat ste hoofdstuk) een beeld van den zielestaat van den kunstenaar in vergroOte afmeting dan geeft dit zeestuk ons een klaar plasties en toongevoelig vizioen van de hoogere scheppende macht van een breed magistraal en toch teer kunstenaar, op wiens zich tehuisgevoelen in ons land en nabij onze kust wij trots mogen zijn. Kunst moei worden verstaan, de recensent moet hem die in waarhei.d genieten wil van een kunstwerk helpen zich op het voortbrengsel te bezinnen. Wie de zea uit gedurige en overgegeven aanschouwing kent; zal niet alleen in dit werk van Mendlik maar ift zijn ander zee-wérk de lijnen, de kleuren, dé toon, het licht en de schaduw, de vorm-gestaltè maar vooral de ruimte en de tooverachtige be weging terugvinden van de watermassa's der oceanen die meër dan 3/5 onzer planeet over dekken. Het is ons bekend dat deze kunstenaar eenvoudig als realist voor zijn object denkt të staan belust alleen maar op nauwkeurig weer geven. Wij weten wel beter. Het gaat hier, naar een woord van een ander plaatsgenoot van ons (dr. IS Oldewelt in zijn Groninger lezing van jl. 14 Dec. om „een contact met het leven, dat di recter dan door het denkende bewustzijn is tè bereiken" en dat naar ons inzicht wortelt in en opgroeit uit de onzichtbare wereld heviger vati lëëdvolle eh vreugdevolle emotie dan de onzè en waardoor het gewone leven wordt gedragen. T. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 7