P. RIJNIERSE ZOON Mensen Daim lagtef Igingen Hort en Goed... J. F. KROONE {JongenS'tRijbroekjes Daim okworst voon goed in NATUURLIJK naar STE PRIJZEN!! te comestibles randstoffen ijwielhandel erhuizingen 3ü¥khXnÏÏel tobekleeden 1nginrichting 33e Jaargang - No. 33 Vrijdag 12 Januari 1940 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station advertentien abonnementen Zoodlas'inniorg'eini I I Wat deed Bloemendaal voor de Militairen Heerlijk warm IJzersterk Voordeelig OpWssÉ! VAN DE LEESTAFEL en smakelijk zijn synoniem ngren over onze Rauwe liet. remaakt wordt, welke 'erkt worden en hoe vorstmaker, doet het blijkt uit de spronys- iben vóór de Rauwe ïoek Aelbertsbergstr. HAARLEM i Wol-Adres sinds 1875 d de beste kwaliteiten A. G, VAN WIJK estibles Fijne Vleesciiwaren rag 5 Overveen Tel. 10274 ELS BORSTPLAAT iaaj adres vooi Brandstof- 'oor Centrale Verwarming. A. DE GRAAF ZOON nend.weg 42. felef. 22240 Bloemendaal FONGERS J. G. VERBEEK Kerkplein 21 Telefoon 22276 Fa. HOUTGRAAF BOLSENBROEK lerging nan inboedels 'r. D. Bakkerlaan 8-10 jon 22299 Bloemendaal HANuEl in h WIT MENDAALSCHEWEG 123 gebreide Leesbibliotheek uwste boeken worden steeds opgenomen N. VAN BEEM obekleeder-Zadelmaker Jorte Kleverlaan 76 Bloemendaal Telefoon 23187 ANT. CASSEE Zn. Iein 12 Telef. 22260 Opgericht 1828 Fa. GRAS SPOOR hangerij. Stoffeerderij Ma trassen maker Ij end. weg 47 Tel. 22268 HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiën per regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelst 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,— per half Jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 ZIJLWEG 13 - TIMMER- EN METSELBEDRIJF OVERVEEN TELEFOON 10961 (812%, 1%6). buiten Kantooruren en b.g.g. 14103 Tuinaanleg Vaste Plantencultuur Telefoon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Overveen Kweckerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan IS ER NOG HOOP VOOR DE WERELD? Deze bovenstaande vraag zal, bij de intrede van 1940 door velen zijn gesteld en ook door velen ontkennend zijn beantwoord. Zie slechts om u heen, zeggen dezulken. Zie, hoe de groote volken elkaar bij de keel grijpen, hoe de Satanische lust om te vernielen en te dooden hoogtij viert en hoe de kleine volken gevangen worden in den kouden greep van een naburigen grooten staat die met alle machts middelen poogt haar invloedsfeer te vergroo- ten. Neen, geen hoop meer, zeggen zij. Deze menschen zien slechts den geest der duisternis, hooren slechts het bonzen der kanonnen, het knetteren der granaten waardoor links en rechts de ellendigen, door panischen schrik ge grepen vluchten naar veiliger oorden. Ze zien slechts brandende en zinkende schepen, ver drinkende vrouwen en kinderen, ronkende vlie gers die op hun baan dood en verderf zaaien. Ze zien slechts de modderige of keihard bevroren loopgraven waarin de bloem der natiën als ten doode gedoemde mollen rondkruipen. Ze letten slechts op de afgronden van verscheurenden haat die geen kamp geeft vóór de tegenstanders op de knieën ligt en om genade smeekt. Ze zien alleen slechts de hel die zijn vernielzieke han den uitstrekt naar een wereld waarin woeste hartstochten als kokende lava woelt en bruischt en al verder vloeit om te verderven. Ze kijken alleen maar naar de geraffineerde oorlogs machines als product van menschelijk vernuft die vlammen braken en projectielen wegslinge ren van honderden kilo's gewicht als uiting van beschavingsgroei van zooveel eeuwen. Ze zien tenslotte de wereld als één groot oorlogsbedrijf waarin slechts staal en dynamiet de hoofdpro ducten zijn. Neen, geen hoop meer zeggen zij. En zij trekken zich terug in een veilig hoekje waar zij ongestoord hun funeste propaganda voor de aanstaande ondergang der wereld kunnen voort zetten. Deze menschen zijn sloopers van onzen samenleving. Met hun zwartgallige beschouwin gen doven zij bij wankelmoedigen het nog flak kerend lichtje der hoop en zij negeeren met opzet de goede, opbouwende krachten die nog zoo veelvuldig in de wereld werkzaam zijn. Zulke zwartkijkers (ik meen het oprecht) moes ten voor den tijd van den oorlog ergens veilig worden opgeborgen waar zij geen kwaad kun nen doen. Want wie de hoop, dat kostbare goed uit iemands hart tracht te scheuren ondermijnt de grondslag van het leven zelf. Hij is een ge vaarlijk mensch die het op uw bestaan voor zien heeft. Wie kan er leven zonder hoop? De hoop is een Godgeschenk bij uitnemendheid. Zóó donker, denk aan onze historie kan het in de wereld nooit zijn of er gloort ergens, mis schien verweg zoodat wij het niet zien nog wel een lichtje. En dat onbekende lichtje kan bree der en grooter worden, het kan zich uitbreiden als bij het oprijden van den dageraad die lang zaam maar vastbesloten tot overwinning de schaduwen verjaagt om het licht klaar en glan zend te voorschijn te roepen. Wat, geen hoop meer voor de wereld? En de millioenen dan die in hunne harten, trots allen zwaren druk en het oorlogsrumoer in de verten de vredesvlam voelen schroeien en branden waardoor het Klaroengeschal helder en krach tig door gansch de wereld klinkt om het wereld geweten eindelijk wakker te schudden! Zegt het dan niets, dat er bij geen der strijdende par tijen ook maar eenig enthousiasme voor hun wreed bedrijf gevonden wordt en zij alleen maar gedreven worden door werkelijke of voor gewende noodzakelijkheid? Hebben we thans de treinen gezien, vol juichende soldaten en met bloemen getooid, opgaand als naar een feest naar. de slagvelden van Europa zooals in 1914? Herinner u hoe in dit oorlogsjaar na enkele weken de vernieling reeds in vollen gang was en tienduizenden hun leven hadden geofferd vSor dezen vreeselijken waan! Nu, na 25 jaren geen zingende soldaten, maar een optrekken onder verbeten zwijgen en alleen bukkend* voor de noodmendigheid, hen van boven opgelegd. Toen een stroom van haat en smaad, een absolute vernietigingswil waarin de helft der Europee- sche volkeren werden meegej'eurd waarbij ten slotte zich ook de Veretnigde Staten van Amerika voegde. Thans bijna een schroom van elkaar veel kwaad te doen, een dralen en wachten alsof men alsnog voor anderen de gelegenheid wil schep pen tot bemiddelend optreden vóór er iets on herstelbaars gebeurt. Verreweg de meeste naties houden zich thans afzijdig en met angstige zorg- bewaart men als een schat de neutraliteit. Neen, er is geen oorlogswil, er is vredesver langen! De menschheid heeft zich verwar^ in een net van leugens en zij heeft zich laten Ter- leiden door den duivel van het wantrouwen.- Nu is het de taak van alle constructieve vredebou- wers om dit onzalig net te verscheuren. Wie 's werelds historie kent weet dat er in alle eeuwen oorlog is gevoerd. Dat behoorde zoo, dat kon niet anders. Heeft men toen ooit gedacht aan het stichten van aen wereldorganisatie van regeeringen om den oorlog uit te bannen! Im mers neen. En dat men thans in de twintigste eew eindelijk zoo ver gekomen is geeft hoop voor de toekomst. Zeg nu niet: die Volkenbond is niets. Ze is er! Het is een eerste, schucht.Tie- poging die, ik stem het toe met vele en groote omslagen gepaard ging. Nieuw leven moet dat lichaam worden ingeblazen, de verlamde spieren moeten weer, mede door ons in werking worden gesteld. Wie had ooit verwacht dat dit instituut, uit zooveel heterogene bestanddeelen samenge steld terstond volmaakt werken zou. Zoo'n mach tig werk: de oorlogen, die, als verschijningsvorm de eeuwen hebben verduwd plotseling uitban nen was te mooi om waar te zijn. Dat gaat met vallen en opstaan, mislukken en weer probeeren totdat men land in 't zicht krijgt en ten langen leste de behouden haven binnenkomt. Laten we daarom in het nieuwe jaar niet wanhopen, nooit zeggen: er is geen hoop voor de wereld. Groot zijn de krachten die naar den vrede drijven. Mocht het dan een rechtvaardige vrede zijn! Wie zin voor werkelijkheid heeft moet deze krachten opmerken en verliest' zich niet in dof pessimisme dat zooveel schade doet. Er is nog hoop voor de wereld! En alle actieve vredebouwers van hoog tot laag hebben een taak ontvangen om die hoop uit te dragen in de wereld. Dat ze het mogen doen met sterkte stemmen opdat het aanzwelt tot een machig ge- Een sigaar van Paarlberg voldoet, Siga renmagazijn, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. Na sluitingstijd: onze automaat! VOOR GOEDE EN ACCURATE BEDIENING DROGISTE R IJ DE ADELAAR" ROLLANDSLAAN 57 - TELEFOON 1980Ó fw Een uitgebreide sorteering DE SPECIAALZAAK Paarlaarsteeg 1 Tel. 12842 Haarlem druisch dat door de wereld gehoord wordt. De vrede is de schoonste kathedraal der menschheid en al wie daaraan medebouwt is een arbeider Gods. Altijd het goede te merken, altijd bezig te zijn in Gods levensruim om het onkruid weg te wieden, om te planten en te veredelen, bid dend om den zegen van den grooten Landman die alleen vrucht kan geven, ziehier onze nede rige maar ook tegelijk grootsche taak op aarde. Zoodoende scheuren wij de hoop niet uit de harten maar gaan vertrouwend op God almach tig den nieuwen ingetreden jaarkring in. blHet comité voor ontwikkeling en ontspan ning van militairen in onze gemeente, heeft Vrij dagavond 1.1., in een persconferentie een over zicht gegeven van zijn werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Mr. F. J. D. Theijse gaf een uitvoerige uiteen zetting van den arbeid van het comité, dat in zijn werk eenerzijds wordt bemoeilijkt door de gedecentraliseerde iigging der verschillende ge- meentedeelen, doch anderzijds de groote mede werking van militaire autoriteiten en burgers zeer veel kon presteeren, ondanks het feit, dat niet minder dan zeven afzonderlijke onderdeden hier zijn gekantonneerd, die elk op zichzelf reeds mutaties hebben ondergaan. Mede hierdoor was een permanent comité zeer gewenscht, dat op initiatief van den burgemeester in het leren werd geroepen. In de eerste plaats meende het comité zijn kracht te moeten zoeken in de oprichting van militaire tehuizen; Vogelenzang was reeds spoedig paraat met de inrichting van een cantine- con versatie- en leeszaal; Bloemendaal, dat eerst dank zij het initiatief van protestantsch-Christe- lijke zijde een militair tehuis kreeg, verwierf daarna een prachtig home aan de Zomerzorger- laan; voor Overveen zat binnen afzienbaren tijd in „Domi" een tehuis worden geopend. Ten opzichte van de ontspanning heeft het comité veel lof voor de Katholieke padvinders, het Aerdenhouts tooneei, de Bloemendaalsche IJs club, die haar baan speciaal voor militairen be schikbaar stelde, kortom, voor zoo talloos velen, die op één of andere wijze voor de zoo gewenschte ontspanning zorgen. De lectuur neemt daarbij een zeer groote plaats in. De bibliotheek telt reeds circa 600 boeken; een speciale opwekking moge hier nog eens uitgaan naar de schoolgaande jeug, om de couranten te verzamelen en aan hun schoolhoofden te geven, die dan voor doelmatige verspreiding onder de militaire via het daartoe aangewezen comité zorg dragen. Zijn er artisten of anderen, die aan de ont spanningsavonden voor de militairen op één of andere wijze kunnen en willen medewerken, laten zij zich in verbinding stellen met Mr. J. Bierens de Haan, Brederodelaan 57, alhier, Telefoon 22449, die gaarne zijn bemiddeling verleent. Het Comité O. en O. in onze gemeente hoopt in de toekomst op dezelfde wijze zijn taak, spe ciaal ten opzichte van de militaire tehuizen, voort te zetten; wil het hiertoe echter in staat blijven, dan is de medewerking ook de finaneieele der Bloemendaalsche burgerij onmisbaar. De Twentsche Bank te Bloemendaal ontvangt op haar giro-rekening 12048 gaarne bijdragen voor het O.- en O.-werk, waardoor het comité met dezelfde energie zijn doel zal kunnen na streven. ACTIE WINTERHULP OVERVEEN. blDe Commissie tot bestrijding van de ge volgen der werkloosheid geeft op Zondag4 Febr. haar vastenavond feest ten bate van de werk- loozen. Daar vorig jaar de toeloop voor ons vasten avond program zoo groot was, dat wij meer mensehen teleur moesten stellen dan wij konden binnen laten, deel ik u mede, dat dit jaar ons program weer een knalavond belooft. Houd dus 4 Februari vrij en voorziet u tijdig van plaal sen. De Commisie. Door omstandigheden buiten den wil van den schrijver verschijnt deze week geen vervolg in de serie „Op Wacht". „DIT ALLES EN OOK NOG DE HEMEL" door Rachel Field. Prijs ing. f 3.15, geb. f 3.90. Onder bovenstaanden titel introduceert de N.V. Uitgevers-Mij. „Kosmos", Amsterdam, een Neder- landsche bewerking van het onlangs in Amerika verschenen boek „AU this and Heaven too", ge schreven door Rachel Field. Deze historische familie-roman heeft stormen derhand de harten van het Amerikaansche publiek veroverd. Haar succes was overweldigend: binnen enkele weken, na haar verschijning, met een op- laagcijfer ver over de 100.000, sloeg ze het record der z.g. „Best Sellers". In hetzelfde tempo zet dit spannend boek zijn zegetocht voort over de overige wereld. In mee- sleependen en bekoorlijken stijl, verhaalt het de ware geschiedenis van een bewogen vrouwenleven, die zich honderd jaar geleden in Frankrijk en ver volgens in Amerika afspeelde. Zóó fel bewogen was dit leven, dat de beschrijving ervan, zelfs vreemder schijnt, dan de meest fantastische ver dichting. De gebeurtenissen waarin dit gewikkeld werd, waren dermate buitengewoon, dat ze zelfs bijdroegen tot den val van een Fransch konings huis, tot Louis Philippe's verlies van den troon. De heldin van deze roman, Henriette Despor- tes, is de eenige kleindochter van baron Félix Desportes, ex-officier in het leger van Napoleon Bonaparte, die wegens zijn militaire kwali teiten in den adelstand verheven werd. Napo leon's val werd hem financieel noodlottig en nood zaakte zijn kleindochter een betrekking als gouvernante, te zoeken. Zij vond die in Londen bij de familie Sir Thomas Hislop, waar ze acht jaren lang haar talenten en zorgen wijdde aan het eenig dochtertje, van den huize. Na de-beëindiging van haar taak in dit gelukkige Engelsehe gezin, trad ze, op 28-jarigen leeftijd in gelijke functie bij een der rijkste, adelijke families van Frankrijk, de hertogin de Praslin te Parijs. Het verblijf in dit gezin werd haar fataal. Geheel onschuldig werd ze meegesleept in de intriges en huiselijke twisten, waarmede de hertogin het leven van haar echtgenoot en om geving verbitterde en die eindigden met den moord van den hertog op zijn echtgenoote. De publieke opinie beschuldigde Henriette Des portes van aanstichting en medeplichtigheid en plaatste haar in 't middelpunt der belangstelling, niet aUeen van de hofkringen, waartoe het her togelijk paar behoorde, maar ook van alle lagen der Fransche samenleving. Ja, zóó opzienbarend was deze dramatische gebeurtenis, die zelfs buiten Frankrijk onder meer ook in Amster dam, de gemoederen opzweepte - dat zij de aandacht voor den toestand der geheele Euro- peesche politiek in het omwentelingsjaar 1840, op den achtergrond drong. Aldus werd uit de duisternis der onbekendheid, dit leven van een eenvoudige gouvernante, ont worteld door een lawine van hartstocht, geweld en klassenhaat. Verdacht van medeplichtigheid, bracht ze eenigen tijd in de gevangenis der Con- ciergerie door; over dit verblijf en de verdere ont wikkeling dezer sensationeele zaak, hield Victor Hugo, die dagelijks zijn „Choses Vues", voor het krantenlezend publiek schreef, zijn lezers op de hoogte. Ook de Engelsehe „Times" en de groote Amerikaansche bladen bleven hierin niet achter. Na vrijspraak, verliet zij haar geboortegrond, om in Amerika die vrede en rust te zoeken, die Frankrijk haar onthield. En die vrede en dat geluk werd haar deel, toen zij, na diverse weder waardigheden in de nieuwe wereld, haar intrek nam op de pastorie van Stockbridge, als de be minde vrouw van dominéé Henry Field. Een achternicht, de schrijfster van dit boek heeft uit de voorhanden gegevens, met ongewoon talent, de geschiedenis der heldin, opgebouwd. De bewerking in onze taal van R. Blijstra, is zeer geslaagd. B. Dat weten onze vaste afnemers dat ondervindt ieder die onze visch proeft. Eenmaal Aoet het toch de eerste keer zijn. Waarom nu niet?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 1