I P. RIJNIERSE ZOON Vogels in sneeuw en ijs. HOTEL VREEBURG- *Baim DE WIT jinsma J. F. KROONE :etun hting geven arder leven! tal pet week ndel binnen dat U zoekt W. SCHMITZ 14716 33e Jaargang - No. 35 Vrijdag 26 Januari 1940 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 ABONNEMENTEN Tuinaanleg Vaste Plantencultuür Je kunt et niet afbtijoen OP DE GRENS VAN WEIDEN EN DUINEN heinekjens bieren «Tuinbouw en Plantkunde» „DE ADELAAR" Verlicht Urn zorg*... n. Toen zij bij xabbetjes voor ■stelcl om eens nsoep te doen. zei de slager, geprobeerd en j haar kennis- t! Hier is het. ildus Mevrouw ■r, 6 ons split- water moeten beetje seldery s. Nadat U de alles te samen t, de volgende lamskrabbetjes zal U bevallen er pond 3 5 d. loterham ver- h in een steeds i ook wonder- speciaal om te iberen! Ze kost Aelbertsbergstr. HAARLEM ;k Velserstraat ilefoon 21438 874, Bloemendaal 35 cent per 1/s pond 121/2 cent Verbindingsweg 16 Telefoon no. 24113 LUG E1LIG JORDEELIG ERZEKERD Reparatie Stalling 114 HEEMSTEDL HET BLOEMENDAALSCH WEEK Advertentiën per regel 1 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regels f 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,— per half jaar. Abonnementen bunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 ZIJLWEG 13, Aannemers-, Timmer-, Metsel-en Schildersbedrijf, OVERVEEN TELEFOON 10961 (8%—12%, 1 6). buiten Kantooruren en b.g.g. 14103 Telefoon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan als je eenmaal sigaren bij PAARLBERG gekocht hebt. Geur, smaak, prijs, kortom alles werkt mee om je rookertjes te koopen in SIGARENMAGAZIJN PAARLBERG, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bak kerlaan, Tel. 22628. Na sluitingstijd: onze automaat! Bil huis. De vogels hebben het in den barren winter slecht en ze hebben de grootste moeite om hun kostje op te scharrelen. In de tuin hebben wij daar elke dag al wat van gezien, als musschen en spreeuwen op het brood en allerlei etensresten aanvallen. Onder de maaltijden nemen ze af en toe een paar bekjes met sneeuw voor de dorst. Onze tuin ligt niet zeer gunstig voor vogel bezoek, maar toch komen nu de koolmees met z'n zwarte petje en de pimpelmees met z'n wat teerder blauw-geel-groene pakje op de pinda en het spek af. Ook de roodborst laat zijn glashelder geluidje hooren van de liguster uit, maar dan moeten de brutale musschen en drukke vinken niet in de buurt zijn. Vorig jaar is onze hulst door een merelpaar geplunderd nu komen afwisselend merels en koperwieken er van smullen. Uit het venster kunnen wij de vuurroode bessen in hun ge heel in de wijdopen oranje merelsnavel zien verdwijnen. De koperwieken, met hun roest- roode flanken en geel wenkbrauwstreepje dui delijk van lijsters te onderscheiden, zijn bij zonder waakzaam en zitten eerst een heele poos in de kale ribes te spieden, voor ze van de hulst durven pikken. Waarschijnlijk eten de lijsterachtigen de hulstbessen alleen in tijden van nood want als de grond niet besneeuwd of bevroren is komen ze nog wel eens op wormen jagen, maar dan kijken ze de volgeladen hulst niet aan. Het winterveer lokt uit een wandeling te maken en dan kunnen we meteen uitzien naar nog een lijsterachtige, de kramsvogel, die wel het" open veld bemint, maar nu noodge dwongen de duinrand moet opzoeken. Hij lijkt wat op de zanglijster met zijn gespikkelde borst, maar de egaal-grijze nek en romp geven met het bruin van de vleugels goede verschil punten. v Bij de drinkplaats: Het is bekend, dat vele vogels zich gaarne in de buurt van open water ophouden en nu er zoo veel toegevroren is, hebben we bij een opengebleven water of watertje veel kans op goede waarnemingen. Dat zien we bij de vijvers van buitenplaatsen, waar telkens een bijt gehakt wordt, die de een den en zwanen geruimen tijd openhouden en waar zich bij de eenden dikwijls een paar wa terhoentjes voegen, die ook wel wat van het eendenvoer willen meepikken. Slapen doen ze echter niet bij de eenden; ze zoeken het hooger op, desnoods in flink opgaande boomen. Andere drink- en verzamelplaatsen zijn de beekjes, die gelukkig ondanks de verregaande ontwatering ten behoeve van de drinkwaterlei ding, in tamelijk aantal de duinrand doorsnijden. Des zomers kan men daar verrassingen op het gebied van plantengroei en waterdiertjes ver wachten, nu is er voor den voorzichtigen en op- ttierkzamen beschouwer menige prachtige vogel gade te slaan. De beekjes zijn gewoonlijk ondiep en hebben 'hooge walkanten, die evenals het snelstroomende water niet gemakkelijk be vriezen. Onze voorzichtige nadering van een dier beekjes heeft succes, want een gele kwikstaart, in de duinstreèk veel zeldzamer dan de witte, strijkt op de oever neer en verheugt ons met sierlijk getrippel en staartgekwik, om bij de luidruchtige nadering van een pikzwarte merel man die verwoed in de modder begint te hakken, verschrikt weg te schieten in sierlijk rijzende en dalende vlucht. Verschillende leden van de vruchtbare familie van Klein-Jantje, het winterkoninkje, zoeken met hun scherpe snaveltjes, het staartje coquet gewipt, de diepe wallekanten af en vinden on danks koude en sneeuw nog tijd en lust voor hun snorrend liedje. Het Loozingskanaal. Door het prachtige winterbosch komen we aan het loozingskanaal van de electrische cen trale, waarin het afgewerkte koelwater ge bracht wordt. Dit water is verschillende graden boven het vriespunt en daarom wordt daar een reusach tig wak in een dikbevroren omgeving gevormd. Het wemelt er van allerlei watervogels en het is geen wonder dat wij daar het verdere van den morgen doorbrengen, wel koud, maar hevig geboeid door al het interessante, dat hier te zien is. We begeven ons eerst omzichtig naar de leu ning van de betonnen brug, die over het kanaal ligt en waarover haast geen verkeer is. De waterspiegel is ongeveer 4 meter onder het brug dek en het wak strekt zich honderden meters Zuidelijk en slechts een paar meter Noordelijk van de brug uit. Als we over de leuning gluren, maar daarbij wat sneeuw van den rand stooten, zwemmen haastig een tiental meerkoeten en drie wilde eenden, waaronder een woerd onder de brug vandaan. Een dodaarsje of aalduikertje, ons kleinste watervogeltje, dat juist boven water kwam, plonst verschrikt weer onder, om wel twintig meter verder boven te komen, even na een blauw-zwart gekuifde vogel, waarin we met vreugde een groote zaagbek herkenden. Die heeft ons niet in de gaten zwemt rustig in onze richting duikt en komt bijna vlak onder ons boven, zoodat we hem precies op kunnen nemen. We zien het roode oog, de roode snavel, aan een punt eenigszins omgebogen en voorzien van tandjes; de kop is, evenals de groote slagpennnen blauw-zWart en voor het overige is deze groote eendachtige roomkleurig wit. Vaardig schiet hij weer weg, daarbij geheel boven water komende. Het is niet steeds gemakkelijk, bij een vogel te weten of het een hij of een zij is maar bij de zaagbek verschilt het vrouwtje veel van het mannetje. Een vijftig meter verderop drijven verschillende vrouwtjes. Ze hebben een rooden kop met woesten kuif en een over het geheel grijs gespikkeld veerenkleed. De middelste zaagbek kunnen wij niet ontdek ken, hoewel het niet onmogelijk zou zijn, deze hier aan te treffen. Wel zijn er heel wat exem plaren van de kleinste zaagbek, het mannetje; ook een sierlijk duikertje met een aardig zwart wit geteekend veerenpak, dat gemakkelijk te herkennen is. De koeten hebben hun argwaan alweer ver loren en komen terug zwemmen, af en toe onder duikend. Waar het water ondiep is, zien wij hoe hun systeem van onderblijven is, want door hun watertrappen kolkt het water hevig en in tegen stelling tot de zaagbekken komen ze op dezelfde plaats boven als ze ondergedoken zijn. Onder de aanzwemmende koeten bevindt zich een eendje, dat op het eerste gezicht weinig van de koeten verschilt, maar dat bij beter toezien- niet zwart is doch meer bruin en dat de witte voorhoofdsplaat mist. Het is het wijfje van het kuifeendje en daar wijzen ook de grijze eendensnavel en de lichtere zijden op. Het mannetje, reeds van zeer ver kenbaar aan zijn zuiverwitte flanken en het pittige kuifje, is hier ook in meer dan een dozijn exemplaren aanwezig. Van de overige eendensoorten noemen we de breedbekkige slobben, de roodkoppige smienten en de vlugge tafeleendjes met hun parelgrijze rompen. Een blauwe reiger stapt eenzaam langs den waterkant, kouwelijk ineengedoken. De reis naar warmer oorden kon hij niet volbrengen, waar zou hij den vreeselijken winter door komen? Want vreeselijk is deze winter voor de vogels. Die hier een toevlucht hebben gezocht zullen zich allicht wel redden, hoewel ginds een paar bonte kraaien al op het kadaver van een meer koet zitten te azen. En die de nabijheid van de menschen niet schuwen zijn er niet het slechtst aan toe. Maar het is te vreezen, d.at er in bosch en veld veel slachtoffers zullen vallen. ZALEN VOOR ALLE DOELEINDEN KEGELBANEN disponibel Billijke prijzen a Kerkplein 16 Telefoon 22271 JAARVERGADERING blOnder voorzitterschap van den heer Mr. J. D. van der Plaats hield de afdeeling Bloemen daal van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, haar jaarvergadering in café „Rusthoek". De secretaris de heer Mr. N. Reeling Brouwer, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen.: Leden Het jaar 1939 werd ingegaan met 143 leden, waarvan er 11 aan de afdeeling ontvielen. Hier tegenover stond een aanwas van 17 nieuwe leden, waaronder het Provinciaal Waterleidingbedrijf, zoodat 1940 werd ingegaan met 149 leden. Hoewel het aantal leden dus iets gestegen is, evenals ver leden jaar, meent het bestuur toch, dat het aantal leden nog veel meer uitgebreid kan en moet worden en roept het hiertoe de medewerking van de leden in. Een groot verlies voor de afdeeling was het overlijden van den heer P. L. van Bueren, oud secretaris en lid van verdienste van onze afdeeling. Bestuur. Het bestuur hield in 1939 acht vergaderingen. In Maart 1939 trad Mr. W. Snellen als penning meester af. Niettegenstaande zijn groote belang stelling in. het werk van de afdeeling, bleek het hem niet mogelijk zijn functie te vervullen naast zijn drukke werkzaamheden. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer P. Kool Jzn. In de December-vergadering werden in de plaats van de aftredende bestuursleden An. Jager en G. J. Boeschoten, benoemd de heeren Th. Iking en F. K. Hoppenbrouwer. Ledenvergaderingen. Er werden negen ledenvergaderingen gehouden, waar onderwerpen van verschillenden aard werden behandeld. Excursies. Op de zomeravondexcursies werden bezocht: het buiten „Kareol", de gemeente-kweekerij en de kweekerij van de fa. Van Empelen Van Dijk. Een groot succes was wederom de zomer- exeursie, waaraan dit jaar 45 leden (vorig jaar 41) deelnamen. Bezocht werden de Koninklijke Tuinen van het Loo en het Cantonpark. Gevelversiering: Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan heeft ons lid Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, aangeboden ons jaarlijks een zilveren medaille beschikbaar te stellen ter be vordering van de verfraaiing van de muurvlakken der huizen met klimplanten. Overeenkomstig dit met veel dank aanvaarde voorstel is een reglement vastgesteld en een jury benoemd. Op de October- vergadering heeft de uitlover persoonlijk deze medaille uitgereikt. Cursus Groenten en Fruitteelt. Op verzoek van een aantal jongere leden werd ROLLANDSLAAN 57 - TELEFOON 19806 1f-'-- - ■'X\.y dit jaar een onderlinge cursus georganiseerd groenten en fruitteelt, hetgeen mogelijk was door de welwillendheid van den heer P. Steetskamp, die de leiding daarvan op zich nam en van den heer G. J. van Dijk, die zijn kantoor daartoe be schikbaar stelde. Moge deze zoo voorspoedig aan gevangen cursus, waaraan ook enkele leden van de afdeeling Haarlem deelnemen, voor alle be trokkenen een bevredigend resultaat opleveren en door meerdere gevolgd worden! In totaal werden door 10 inzenders 4-6 inzen dingen (vorig jaar 35) verzorgd. Ook dit jaar nam wederom de heer H. Boegschoten het meerendeel voor zijn rekening en wel 15 inzendingen, die 145 punten verworven. Evenals verleden jaar volgde op hem de heer An. Jager met 9 inzendingn en S3 punten. Op hem volgde de heer A. Jansen met 5 inzendingen en 46 punten,; daarna de heeren J. M. Barnhoorn, Y. G. Mulder en W. Beunder met ieder 4 inzendingen en 38 punten, de heer G. Brokke met 2 inzendingen en de heeren A. Janssen, W. van Wiefferen en A. Tabernal met ieder 1 inzending' Voorts werd er ter opluistering ingezonden door de heeren A. Tabemal, An. Jager, W. Plukker, W. Beunder en de gemeente-kweekerij. Deze commissie leed een gevoelig verlies door het overlijden van haar voorzitter, den heer W. F. G. Dankbaar, die steeds veel liefdé en belang stelling voor het werk van de commissie heeft ge toond en daarvan steeds de stuwende kracht heeft uitgemaakt. Een tweede verlies leed de commissie door het aftreden van den secretari#, den h-er G. J. Boeschoten. Dat beider taak geen gemakkelijke is geweest, blijkt wel uit het feit, dat evenmin als voor den voorzitter, ook voor hem nog geen opvolger gevonden is. Door het houden van propaganda-avonden voor de kinderen en ouders, waarbij films werden ver toond en de heer G. J. Boeschoten een uitlegging hoe de kinderen de plantjes moeten be handelen, werd meerdere bekendheid aan het werk van de commissie gegeven. Tn het voorjaar werden 1717 (vorig jaar 1623) plantjes uitgereikt, die wederom door verschillende belangstellenden beschikbaar waren gesteld. Jammer genoeg kon door de militaiTe bezetting van enkele scholen de keuring van de plantjes niet doorgaan. Be sloten werd echter om toch voor een gelijk be drag als in 1938 aan prijzen uit te keeren. De inkomsten bedroegen f 280.11, de uitgaven f 112.50, zoodat het batig saldo van 1938 ad f 51.68 aangroeide tot f 219.29. Hiervan moeten echter nog als vermeld de prijzen gekocht worden. Op vele punten toonde het vereenigingsleven vooruitgang, zoowel wat betreft het aantal leden, het bezoek van de vergaderingen, de inzendingen voor het puntensteisel en de deelname aan de excursies. Toch zou er nog veel meer bereikt kunnen worden. Velen, die lid behoorden te zijn, zijn dat nog niet en velen, die wel lid zijn, be zoeken toch de vergaderingen niet en nemen ook overigens geen deel aan het vereenigingsleven. Het verslag werd onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werd wegens aftreden van den heer P. Kool Jczn., tot penningmeester gekozen, de heer Mr. E. J. W. Top te Aerdenhout. Bij den wedstrijd in het herkennen van boom takken werd de eerste prijs behaald door den heer Van Leeuwen (20 stuks), de tweede prijs door den heer De Kruijf (17 stuks); Tenslotte gaf de heer G. J. Boegschoten een uitgebreid verslag over de geconstateerde schade in de plantenwereld na de vorstperiode van den winter 19381939. De zorg voor het dagelijksche menu en de bereiding daarvan, wordt veel lichter in dien U meer van visch gebruik maakt. De verscheidenheid van BALM levert U tal van boterham-beleggingen en vischgerech- ten die - naast smakelijk, ook buitenge woon voedzaam en gezond zijn. VTSCH TE KUST EN TE KEUR!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 1