C. HAAN WOLLEN EN DONZEN DEKENS SPORT EN SPEL R. HANDGRAAF DANSKUNST JAN STEENMAN TAFELTENNIS SPORTHUIS TE NUYL OPGERICHT 1833 NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON PREDIKBEURTEN Fa. J. N. CAARLS - Fijnwasscherij Opgericht 1890 Donkere Spaarne 30 - Tel. 21434 Filiaal: Kinderhuisvest 39 OVERHEMDEN vanaf 20 cent BOORDEN8 cent BOORDEN slap 5 cent Vraagt prijs voor het behand. van uw geheele Wasch H.T.T.C. „SHOT". Speellokaal: Hotel „Vreeburg", Kerkplein 16, Bloemendaal. Speelavond: Vrijdag van 7.80 10.45 uur. Secretaris ert wedstrijd-secretarisG. J. Waan- ders, Boschlaan 29, Bloemendaal. Wedstrijduitslagen. Shot 2Shcit 3 73, Shot 6—Oosterkwartier 2 46—, Barna 2—Shot 5 8—2, T.O.G. 2—Shot 5—5, T.O.G. 5*—Shot 2 3—7. Programma voor de komende week. Vrijdag 2 FebruariShot 6Meerloboseh 1. Maandag 5 Februari: H.T.T.C. 1—Shot 1; en H.T.T.C. 2—Shot 2.. Dinsdag 6 Februari: T.O.G. 4Shot 4. Woensdag 7 Februari: Rabenhaupt 1Shot 6. Het tweede team zag deze week kans zoowel va» het derde als van T.O.G. 5 met 7—3 te win nen. Het eerste deelde na een gelijkopgaanden strijd de punten met T.O.G. 2, terwijl Shot 6 kranig weerstand bood aan Oosterkwartier 2 en slechts met 64 verloor. Vandaag speelt het 6e tegen Meerlebosch I. Het team komt in dezelfde opstelling als verleden week uit en wij wachten in spanning de uitslag af. Het le en 3e team gaan naar H.T.T.C. om resp. H.T.T.C. 1 en -2 te bekampen. In beide gevallen zal het wel spannen. Het 4e gaat naar T.O.G. 4 en indien ze zoo speelt als de laatste weken, is er wel een klein kansje op succes evenals voor het 6e tegen Rabenhaupt 1. Shot 2Shot 3 73. Shot 2 heeft ditmaal een goede wedstrijd te zien gegeven. Alle spelers Zalm, Meij en Kolk hebben stuk voor stuk goed gespeeld, al had de één wat meer geluk dan de ander. Zalm liet zien wat hij kon en won van alle speleis van Shot 3, n.l. van Veldkamp, Klupper en v. Frankenhuijsen. Meij verloor twee wedstrijden met zeer gering verschil, tegen Veldkamp met 2220, 1921 en 1221 en tegen Klupper met 2220 en 1921. Kolk verloor verder ook nog een spannenden wedstrijd en wel tegen Klupper met 2830, 2113 en 2325. Het dubbel ZalmKolk won met zeer groote krachtsinspanning van Klupper Van Frankenhuijsen 1921, 26—24 en 2725. Shot 6Oosterkwartier 2 40. Shot 6 kwam als volgt .uit: Razoux Séhultze, Knappe en Vogel. Wérd de uitwedstrijd met 100 verloren, de Sbotspelcrs bewezen, dat ze wel wat geleerd hadden in dien tijd. Razoux Schultze spande de kroon door 2 wedstrijden te winnen van v. Poctet en Argcloo, terwijl hij de derde wedstrijd slechts in drie games verloor 1621, 2113 en 1721. Knappe en Vogel wonnen beiden in 2 games van Argeloo. Het dubbel, dat de beslissing moest brengen, ging in 2 games naar Oosterkwartier. T.O.G. 2—SHOT 1, 5—5. De uiteindelijke puntenverdeeling in deze ont moeting was wel de juiste verhouding. Had Shot aanvankelijk een 21 voorsprong genomen, deze werd in den loop van den avond door T.O.G. 2 teniet gedaan en in een 42 achterstand omgezet. Toen was het echter genoeg. Traksel won in drie games van II. Beek, 1621, 2118, 1721 en A. v. d. Giezen eveneens in 3 games van K. Moser. Hierdoor was de stand op 44 gekomen. In een zeer spannenden wedstrijd slaagde Waanders er in van H. Beek te winnen, 2022, 2116, 17 21. Het dubbel moest nu de beslissing brengen. Iedere Shottcr hoopte en verwachtte, dat Traksel- v. d. Giezen de balans in het voordcel van Shot zouden doen overslaan. Het werd echter anders. Moser—Beek slaagde erin voor T.O.G. een gelijk spel uit het vuur te slepen, door in 3 games te zegevieren, overigens zeer verdiend, 21—5, 1621 en 21—18.. T.O.G. 5—SHOT 2, 3—7. Het grootste gedeelte van Shot 3 moest door ziekte voor Shot 2 doorgaan. De invallers waren Veldkamp en Klupper, terwijl Kolk de eenige speler van Shot 2 was. Veldkamp en Klupper speelden goed, doch vrij kalm en moesten daardoor ieder een nederlaag in 3 games incasseeren, resp. van Caljouw en Radsma. Kolk kon al zijn partijen in twee games tot een goed einde brengen. Het 3e punt van T.O.G. werd door het dribbel Caljouw- Radsma behaald op het Shot dubbel Klupper Kolk, 14—21, 21—15 en 21 16. Barma 2SHOT 82. Vogel valt het tweede klassespel nog niet mee, liij wist tenminste geen partij in zijn voordeel te beslissen. Ook Jb. Meij wist geen puntje in de wacht te slepen. Tegpn Jansen speelde hij zijn spannendste partij, 22—20, 1921, 1521. Schip per schijnt geabonneerd te zijn op twee enkel spelen. Tegen v. Vuuren en Sival won hij in drie games. Vooral tegen Sival bad de partij een eigen aardig verloop. Beiden wonnen ieder een game met groot verschil, 9—21, 219. In de derde gane leek het, dat Sival een groote overwinning zou behalen. Met 212 stond hij voor, doch wist door moedig volhouden de partij met 2117 in zijn voordeel te beslissen. Het dubbel werd een twee games overwinning voor Barna. SCHOTERWEG 21 HAARLEM-NOORD VOOR ALLE SPORTARTIKELEN lUOlNJCiÜDL TOONEEL TE AMSTERDAM. „De zaak des Konings" door Maria Stuart bij „Het Nederlandsch Tooneel" (regie Albert van Dalsum) Wat is de zaak des Konings? Hendrik de Acht ste van Engeland had zich laten scheiden van Catharina van Aragon en huwde Anna Boleijn. Natuurlijk viel dit niet in den zin van de Ka tholieke Kerk en van den Paus en als reactie daartegen stichtte hij een eigen kerk (de Ang- likaansche) en deed zich uitroepen als Hoofd der Kerk. Nu wilde hij dat de voornamen in den lande en vooral de Roomsche geestelijken zijn huwelijk èn zijn kerkelijke waardigheid zouden goedkeuren. Thomas More, de bekende schrij ver van „Utopia" is a.h.w. de belichaming van de oppositie tegen Hendrik de Achtste. Vroeger was hij met Olivier Cromwell een der gunstelingen van Hendrik den Achtste. Nu was More opstandiger dan Cromwell, die half uit overtuiging, half uit vrees aan de zijde van Hendrik de Achtste stond. Deze Cromwell is met More de centrale figuur van het stuk. More nu had zich teruggetrokken uit het burgerlijk leven en leefde idyllisch met zijn vrouw, met haar oudste dochter en. haar man en met zijn aangenomen zoon John Clement en diens jonge echtgenoote Peg. Clement, die ook een der hoofdpersonen in dit stuk is, want zij is de geestverwante en voortzetster der leer van Tho mas More. Deze is een zachtzinnig en wijsgeerig man met eenige, voor zijn omgeving, voor de gewone menschen wat zonderlinge theorieën. Maar het werd gevaarlijk voor More want Hen drik VIII had een discreet doen uitvaardigen dat degene, die niet den eed aflegden ten gunste van des Konings zaak, onder verdenking kwam te staan van hoogverraad en op gruwelijke wijze zou worden terechtgesteld, nl. bij levende lijve zou zijn lichaam open gesneden worden. Door Cromwell gemaand den eed af te leggen bleef hij zwijgen, werd opgesloten in den Tower, waar hij door een raampje getuige kon zijn van de wreede martelingen van zijn vrienden, den Karthuizer monniken en anderen hoogeren gees telijken aangedaan. Ofschoon zeer verschrikt en verslagen en aangespoord door Cromwell om den eed ten gunste van den Koning af te leggen, aarzelde hij eerst, maar ten slotte weigerde hij den eed af te leggen. De Koning begunstigde hem: hij hoefde niet gemarteld te worden, maar zou door den bijl worden gedood. Dat de rol van Thomas More met zijn vele en wisselende con flicten één van de rollen van Van Dalsum zou zijn, spreekt voor tooneelkenners van zelf. Hij is een meester in het aanbrengen van licht en schaduw. Cromwell werd scherp gespeeld door Louis van Gasteren. Ank van der Moer was een waardige jonge vrouw, de geestverwante van Thomas More en .ook de bijrollen eigenlijk bestaan er geen hoofd- en bijrollen waren zeer goed. Eveneens van Dalsum's regie. Wat nu,het stuk betreft: Het is niet in felle lijhen opgetrokken,' de lange wijsgeerige, half wijsgeerige en niet wijsgeerige gesprekken, kre gen meer relief dan de handeling, zoodat vele fragmenten in het stuk langdradig werden en behalve voor. hen, die goed luisteren kunnen, wat zwaar te verduren. Het befaamde „blauwe potlood" zou hier goede diensten bewijzen kunnen. Edmond Visser. BARTEUORISSTRAAT 39-41 TEL. 10250 TOONEEL TE HAARLEM. Else Mauhs in „De Schaduw". De tooneel- groep „Het Masker" gaf Zaterdagavond j.l. „De Schaduw", tooneelspel in drie bedrijven van Dario Niccodemi met Else Mauhs als gast. Dit stuk neigt naar het drakerige, doch wat hindert dit, als Else IV.iuhs er in optreedt? De rol van Bertha Tregnier biedt voor haar alle speelkansen, die een tragédiènne van haar for- maar maar wenschen kan. Daarom hebben ver schillende buitenlandsche actrices zich tot deze rol aangetrokken gevoeld. Else Mauhs heeft dan ook alle mogelijkheden die in deze rol besloten liggen, uitgebuit. Alle emoties, ziet men afwisselend uitgebeeld en de. mengeling van gevoelsreacties is bij deze actrice zóó gevarieerd, dat men tot het uiterste ge boeid blijft, terwijl haar stem, gebaar en dictie de toeschouwers meesleepen in de diepe drijf- veereri van het menschelijk gemoed. Haar plot selinge uitingen van jalouzie, haat, afkeer, tee- derheid en volslagen gebroken-zijn, beeldt zij uit met een raffinement, waarin men de actrice van groote allure bespeurt. John Gobau als Gerard Tregnier stond voor een zware taak. Zijn rol eischte weinig actie, toch heeft hij, ...,-ndUeke „eiens weien te wekken. De rol van Dokter Mongrez, gespeeld door Cruijs Voorbergh, werd in het eerste bedrijf zeer suggestief vertolkt. Het moment, waarop hij Berthe Tregnier tot opstaan uit haar rolstoel suggereerde, getuigde van een groote hypnotische kracht. Ko Arnoldi als de huisvriend, was weer prach tig in de weergave van die fijne trekjes humor en cynisme, zoo gewoonweg gezegd, en zorgde voortreffelijk voor het evenwicht tusschen de spannende tooneelen. Willy Haak gaf vlot en gedecideerd spel, wat bijzonder uitkwam tegenover de lijdende en tragische figuur van Else 'Mauhs. Georgette 'Reyewsky en Lize Servaes, zorgden voor een goede aanvulling in de kleine rollen. Er waren bloemen voor Else Mauhs en het tal rijk opgekomen publiek bracht haar een spon tane ovatie, waarvoor zij langdurig en hartelijk dankte. K. BORSTEN. DAMES- EN HEERENKAPPER ZIJLSTRAAT 35 TEL. 17625 Reclame: Wasschen, Knippen, Onduleeren f 1.- Wasschen, Watergolf f Im permanent f 2.- Onder auspiciën van den energieken Impresa rio Ernst Krauss maakt de beroemde danser Harald Kreutzberg weer een tournee door ons land en zal den 14en Februari ook weer in de Haarlemsche Stadsschouwburg optreden. Vele vrienden van de danskunst zullen zich hierover verheugen. Deze kunstenaar is er in geslaagd zich voor Holland eenigen tijd vrij te maken om daarna weer naar het buitenland te trekken, Harald Kreutzberg is een veelzijdige persoon lijkheid. Wij hebben hem in zijn vorig optre den in Haarlem kunnen bewonderen als een artist bij de gratie Gods. Hij werd in 1902 te Reichenberg in Bohemen geboren. Zijn jeugd bracht hij in Dresden door, waar men op zijn zesde jaar zijn wonderlijke artistieke begaafd heid en muzikaliteit ontdekte. Hij wilde eerst kunstnijveraar worden, doch vond slechts vol doening in den dans. Na zijn debuut in Han nover, waar Max Terpis hem voor zijn dans groep engageerde, werd hij bij de Staatsopéra te Berlijn ingedeeld en werd spoedig solodanser. Hij heeft opgang gemaakt met den dans van den hofnar uit het ballet „Don Morte" van den componist Friedrich Wilckens, die zijn vaste begeleider is,(.Door zijn groot succes werd hij geëngageerd in Salzburg voor de „Festspiele". Hier vervulde hij de rol van den Ceremonie meester in Gozzi's „Turandol", waarmede hij een uitbundig succes behaalde. Op zijn dans avonden staan bijna altijd deze beide dansen op het programma. Het is zeer interessant om van Harald Kreutz berg te vernemen hoe zijn dansen ontstaan. In zijn autobiografie schrijft hij: „Wanneer de idee voor een nieuwen dans bij mij opkomt, zie ik hem reeds geheel vóór mij. Maar wan neer ik dan met het eigenlijke werk begin, als ik tracht, de idee uit te beelden, gaat het mij als een teekenaar, die papier en teeken- stift voor zich heeft en die dan plotseling er voor terugschrikt, zijn innerlijk en kleurig visi oen door middel van het doode materiaal tot uiterlijk leven te brengen. Men staat in een koude en nuchtere studio en moet nu dat, wat men zooeven nog zoo klaar en duidelijk in zich voelde en voor zijn innerlijk oog zag, een uiter- lijken vorm geven. In dit oogenblik voelt men zich als een zwemmer, die in het water springt zonder te weten waarheen hem de stroom drijft. Wat vorm moet worden is niets meer of minder dan verwarde improvisatie. Zoo onstaat de eerste ruwe schets en zooals de teekenaar langzamerhand steeds meer tot klaarheid komt en tenslotte slechts tien lijnen behoeft, waar hij eerst duizend meende noodig te hebben, zoo gaat het ook den danser. De vorm ontwikkelt zich langzamerhand. Soms evenwel geschiedt het groote wonder, dat reeds in een enkel uur een dans in zijn grondvorm vaststaat. Dat zijn de uren van genade, waarin alles gelukt, maar meestal is het een lange en moeilijke weg, voordat men met een volkomen duidelijke uitbeelding gereed is." Door deze verklaring van zijn dansdrift zal men meer van zijn dansen kunnen genieten, omdat men nu achter iederen dans den Genius bespeurt. Hij danst in dit tweede tournee een nieuw programma, waarop toch nog voorkomt de succes dans „Tiel Eulenspiegel". Dansbewonderaars, die meer over zijn kunst willen weten, kunnen veel bijzonderheden vin den in zijn boek „Tanzer unserer Zeit", een boek met vele foto's en waarin hij in korte trekken zijn inzichten over de danskunst ontvouwt. K. BORSTEN. 24119 Bedding, Ir. W. C.; Hooge Duin en Daalsche- weg 17, Bloemendaal. 29987 Flack, C. Joh. Verhulstlaan 12, Heemstede. 18411 Klunhaar, G. A.; Ref. P.T.T.; Verspronckw. 8. 24120 Latenstein, Joh. M.; Esschenlaan 15, Bl'daal. 28860 Munitiepark; Nic. Beetslaan 5, Aerdenhout. 18134 Otten, J.; Dir. Amstel Petrol. Mij. N;V., Ver- spronckweg 26. 18230 Rusthuis; Zuster B. M. Timmermaans, Gedipl. Verpleegster, Overboschlaan 27, Heemstede. Haarlemsche Diner-Vereeniging Tel 14393 - Bakenessergracht 27 - Haarlem Vleesch, groente, aardappelen t 0,90 Idem met soep of toespijs f 1.05 Idem met soep en toespijs f 1.20 'Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter ZONDAG 4 FEBRUARI 1940. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Extra collecte voor de Diaconie. Donderdag n.m. 8 uur Ds. .1. f'. van Dijk. Bijbellezing.' Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Popel'aan Kinheimpark) v.m. 10% uur Gezongen H. Mis, niet predicatie. Uitstelling van liet II. Sacrament van 2.30. tot 5.30. Gelegenheid tot meditatie. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. Gercf. Kerk v.m. 10 en n.m, 5 uur Ds. Joh. C' Brussaard. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m. Universeele Eeredienst (Soefi-Beweging) (Cen trum Bloemendaal. bovenzaal „Vreeburg", Kerkplein 16), v.m. 11 uur Ir. J. Pool; onder werp; „Laat Uw Woord de uitdrukking van mijn leven worden". Donderdag n.m. 8.15 uur Cursus voor belang stellenden (Acaeialaan 28). OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. D. Crommelin, Zendingsdirector. Extra collecte voor de Diaconie. Geref. Kerk (Hulpkerk Croczonstraat) v.m. 10 en n.m. 5 uur Cand. Van Swighem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus van Bloemendaal. N.m. 5 uur Ds. Oldeman. Ned. Herv. Kapel zie Herv. Kerk, N.m. 5 uur Ds. J. de Wit van Leiden. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer C. Redert. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. A. P. van de Water, Doopsgez. predikant te Zwolle. LANGE BOOGAARDSTB.AAT 25 TELEF. 15475 KOOPER VAN VODDEN, METALEN, MEUBELS, ZOLDEROPRUIMINGEN, ENZ. ENZ. LANGE BOOGAARDSTRAAT 25 TELEF. 15475 OOK AAN HUIS TE ONTBIEDEN HAARLEM. Evang. Luth. Kerk v.m. 10% uur Ds. J. H. Lede- boer,,em. pred. te Den Haag. N.m. 7% uur Ds. Duijvendak. Jeugddienst. Vrije Evang. Gem. (Parklaan 106) v.m. 10 uur Ds. D. J. D. du Fossé. N.m. 6 uur dezelfde. Bed. II. Avondmaal. V.m. 10 uur Kinderkerk.. Woensdag n.m. 7% uur Bistond-Bijbellezing. N.m. 8% uur Catechisatie. Donderdag n.m. 8.15 uur Zangrepetitie. Vrijdag n.m. 8.15 uur Catechisatie. Evang. Samenkomsten (Parklaan 21) v.m. 10 uur de heer D. Meijer van Heiloo. N.m. 5% uur dezelfde. Evangelisatiesamenk. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbelbespreking en Bid stond (Goltziusstraat 14). Woensdag n.m. 8 uur Zangrepetitie. Opwekkingssamenkomsten (Begijnhofkapel 6). (gratis rijwielstalling achter Jansstraat 44), Donderdag n.m. 8 uur de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Eglise Wallonne (Begijnhof) Pas de Service, a 9. h. 15. F.cole du Dimanche. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5% uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 38. Geref. Kerk (W'lhelminakerk) v.m. 10 uur Ds, Vcenhof. N.m. 5% uur Ds. Boeyinga, Cat. Zondag 38. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5% uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 39. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds A. M. Boeyinga. N.m. 5% uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 89. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Detli. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Remonstr. Geref. Gem. v.m. 10% uur Ds. J. A. de Koning, Rem. pred. te Utrecht. 12 uur Kinderdienst (Remonstrantenhuis). Donderdag n.m. 2 uur Handwerkkring in het Remonstratenhuis. Onafh. Relig. Gom. (Oranjeplein 9) v.m. 10% uui Ds. A. R. de Jong; onderwerp: ,,IIet lijden der onschuldigen." Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" afd. Haai lem II (Sociëteit-Vereen., Zijlweg 1v.m. 10% uur Wijdingsmorgen., spr. de heer J. L. K. de Keijzer Jr. van Rotterdam; onder werp: „Oordeelt niet"; hclderz. waarnem.: mevr. J. Remmers v. d. Lans. Universeele Eeredienst (Soefi-beweging) (NutsgcL Lange Veerstraat 16) v.m. II uur spr. mevr. B. G. Eggink v. Stolk; onderwerp: „Het leven van den Profeet". College tot verbreiding van Spiritistische Begins, (geb. „Theosofia", Nassauplein 8), v.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr. IK Beversluis van Schiedam. Toegang vrij. /.ANDVOORT. Gerei. Kerk (H.V.) v.m. 10% uur Ds. II. C. v. d. Brink. N.m. 5 uur geen dienst.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3