ONS INDISCH HOEKJE MUZIEK AGENDA NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON VAN DE LEESTAFEL JAARVERGADERING ZIEKENFONDS „VOORZORG" oIn hotel „Roozendaal" werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van het Ziekenhuis fonds „Voorzorg" te Overveen. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer J. G. van Kessel. bracht de secretaris, de heer J. Tullenaar het jaarverslag over 1939 uit. Voor rekening van het fonds werden 58 patiën ten verpleegd met 2011 verpleegdagen (vorig jaar 1394 dagen). De verhouding tusschen het fonds en de ziekenhuizen is bijzonder goed, ter wijl de secretaris dank brengt aan de gemeen tebesturen van Haarlem en Bloemendaal voor de verleening eener subsidie. Uit het finantieel verslag bleek, dat het groo- tere aantal verpleegdagen offers van de kas heeft gevraagd. Het jaar 1939 sloot met een nadeelig saldo van f 1306.32, bij een totaal uit gave van f 6987.05 en een ontvangst van f 5680.73. Het kapitaal liep door dit nadeelige saldo terug tot f 6464.06. Bij monde van den heer Kooiman werd ge rapporteerd dat boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden, dezen functionaris werd décharge verleend voor zijn beheer. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren J. G. van Kessel, W. van der Linden en B. Lin deman herkozen. In verband met de stijgende uitgaven van het fonds, stelde het bestuur voor de contributie met éér. cent per week en per lid te verhoogen. Om aan de groote gezinnen tegemoet te komen, werd tevens voorgesteld den leeftijdsgrens, waarop voor kinderen de volle contributie moet worden betaald, te stellen op zestien, inplaats van veertien jaar. Nadat de voorzitter dtt voorstel had verde digd tegenover enkele opmerkingen, werd het zonder stemming aanvaard en werd de begroo ting voor 1940 dienovereenkomstig vastgesteld, in ontvangst en uitgaaf sluitend op f 6010. De leden der Controle en Geschillencommissies werden allen herkozen. In de rondvraag werd de aandacht gevestigd op het feit, dat gemobiliseerden, die zich als lid van een Ziekenfonds hebben laten schrappen, tijdens hun verlofdagen thuis bij eventueele ziekte zelf de geneeskundige hulp moeten bekos tigen, zoodat geadviseerd wordt dat gemobili seerden lid blijven van het fonds. De voorzitter, de heer van Kessel, sloot hier na de vergadering, met een woord van dank voor de geanimeerde discussies. o „DE PAREL VAN DE VELUWE" Voor de afdeeling Bloemendaal van de Kon. Nederl. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde zal Dinsdag 27 Februari a.s. de heer E. van Stuij- venberg een lezing met lichtbeelden houden oveij, de „Parel van de Veluwe". De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor de gemeenten Rhe- den en Rozendaal is de propagandiste voor de zen parel. o HAASTIGE SPOED Een autobestuurder, komende uit de richting Zandvoort, wilde op den Zandveorterweg een rechts geparkeerde auto passeeren, terwijl zich aan de linkerzijde van den weg een bakfiets be vond. De manoeuvre zou goed gelukt zijn, ware het niet dat eeu uit tegenovergestelde richting komende automobilist de passage óók ruim ge noeg achtte om ongehinderd tusschen de verschil lende vervoermiddelen door te glippen. Hij kreeg echter ongelijk: toen hij op het laatste moment inzag dat de ruimte niet voldoende was, trachtte hij door ijlings te remmen aan het gevaar te ontkomen, doch kon niet verhinderen dat eenige van de voertuigen een onvrijwillige ontmoeting maakten en hier en daar schade op liepen. Toen de politie kwam, werd de schuld aan de gladheid geweten; de sterke arm zal de oorzaak nader uitzoeken. ZESDE CONCERT DER HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. haNa de reeks Nederlandsche solisten, dié hun medewerking verleenden aan de Bachcon- certen te Haarlem, trad in het zesde concert, Dinsdag j.l., weder een buitenlandsch kun stenaar op, de bas-bariton Doda Conrad. Deze zanger neemt dadelijk voor zich in door de natuurlijke, echt muzikale wijze, waarop hij zijn prachtig stemmateriaai gebruikt. Hij had in een viertal aria's en gezangen, die hij met bege leiding van het Residentie-Orkest onder aan voering van Frits Schuurman zong, ruimschoots gelegenheid, zijn bijzondere kwaliteiten en zijn beheersching van uiteenloopende stijlen te toonen. Na de met veel temperament gezongen aria „Aleandro Lo Confesso" van Mozart was de overgang naar Debussy's „Scène d'Arkel" uit „Pelléas et Mélisande" wel heel groot, doch de zanger wist cak hier den juisten toon te treffen en zong dit lyrische fragment met ontroerende voordracht. In Moussorgsky's „Chanson de War- laam" vermocht zijn stem, vooral in de lage registers, niet altijd boven het orkest uit te komen, maar de laatste zang „Adieu de Boris" van den zelfden componist vormde door sterke innerlijke bewogenheid en voorname dictie stel lig het hoogtepunt en bezorgde den solist en met hem den dirigent, die voor een uitstekende begeleiding gezorgd had een zeer groot succes. Van de zevende Symphonie van Beethoven, dit werk van onvergankelijke schoonheid, gaf Frits Schuurman een welverzorgde uitvoering, die culmineerde in het onstuimige Allegro con brio. Tot besluit van het concert werd „L'Apprenti sorcier" van P. Ducas gegeven en dit glansnum mer van Schuurmans repertoire miste zijn geest- driftwekkende uitwerking op het publiek niet, zooals ten duidelijkste bleek uit den uitbundigen hjfval, den het ontketende. B. W. r V r ij d a ff 23 Februari 1940 Ons Indië is een waar museum. Men heeft er hoog beschaafde vol ken en naast de laagstaande zwervende stammen, jagersstam- men, die nog geen landbouw ken nen, maar leven van hetgeen het bosch aan dieren en planten als voedsel oplevert. Men noemt ze vaak „wild", maar die qualificatie is volmaakt onjuist! Wilde volken, waaronder men dan verstaat men- schen, die er maar op los leven, bestaan er niet. U ziet op bijgaan de foto een vertegenwoordiger van een jagersstam op Borneo, heel, heel diep het binnenland in, dien ik fotografeerde toen hij voor de ..deur" van zijn hutje stond. Die ..deur" bestond uit een paar palm blaren, die hij uiteenschoof bij het betreden van zijn „huis"! H. F. TILLEMA. WAARSCHUWING. Tengevolge van de sneeuwval zijn de rijwiel paden geruimen tijd niet te gebruiken geweest en werd door de politie oogluikend toegestaan dat fietsers van den rijweg gebruik maakten. Nu de rijwielpaden weer normaal ziin, vestigt de politie de aandacht van het publiek op het feit dat thans het verbod om den rijweg te gebrui ken waar rijwielpaden aanwezig zijn, weer streng zal worden gehandhaafd. JAARVERGADERING De onderafdeeling Bloemendaal-Overveen van de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbe scherming zal op 29 Februari a.s. haar jaarver gadering houden om kwart over acht in Hotel Roozendaal te Overveen. PERSONALIA Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken is met ingang van 1 Maart 1940 voor den tijd van drie jaar benoemd als lid van den Raad van toezicht, bedoeld in art. 11 van de wet op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Ar beid, Mr. W. M. J. van Lutterveld te Bloemen daal. Stads-Schouwburg: Vrijdag, 8.15 uur, „Met Boot en Tent door Canada's Rotsgebergte", voordracht te houden door Dr. W. G. N. v. d. Sleen, met film. (Voor Ver. Geloof en Weten schap.) Zaterdag, 8.15 uur, Dansavond, „Harald Kreutz- berg". Zondag, 8.15 uur, Gezelschap Saalborn-Parser, Volksvoorstelling, „Grompie". Maandag, 8.15 uur, Tooneelgroep „Het Mas ker", Abonnement 2e serie, „Gaslicht". Dinsdag, 8.15 uur, Tooneelgroep „Het Mas ker", Pop. abonnement, 2e serie, „Jeugd". Woensdag, 8 uur, „Polly Perkins". (Voor Geh. onth. Ver. „Nieuw Leven".) Donderdag, 8 uur, „Zoo waar als ik Jan Dijk stra heet". (Voor Ver. „Gruno".) Frans Hals Theater: „Union Pacific", met Bar bara Standwyck, Joel Mc. Crea en Akim Ta- maroff. Rembrandt-Theater: „De laatste kus" met Mi riam Hopkins, Bette Davis en George Brent. Zon dagmorgen 11.30 uur „Op reis door Zuid-Afrika". Cinema-Palace: le film „Vijf kwamen terug". 2e film: „Demonen der Renbaan" met Pat O'Brien Zondagmorgen 11.30 uur „Sneeuwwitje". Luxor Soundtheater: „Filmstudio-geheimen" met Edgar Bergen en Charlie Mc. Carthij, Adol- phe Menjou. Zondagmorgen 11.30 uur „De Tuin van Allah" met Marlène Dietrich en Charles Boyer. 19427 Heeres, P. A„ Arts, Wagenweg 252. 27094 Bach, J. A., Zandvoorter Allee 13, Heem stede. 25915 BruynVan Nus, mevr. J. C. de, Pernam- bucolaan 27, Overveen. 18838 Erdtsieck, Gebr., Expeditie Haarlem Utrecht, op aanvraag door geheel Neder land, Nassaulaan 31. 18111 Eijbergen, Ir. R. K. van, Ing. der T. en T., Van Eedenstraat 14. 27444 Mertens, A. Th. L. M., Arts, Zandvoort- schelaan 25, Heemstede (tijd. aansl.). .18337 Reijnen, J. A. M„ Kleverparkweg 33. 27442 Wijk, G. J. S. van, Laan van Rozenburg 9, Heemstede. Hoe sneller u rijdthoe sneller de benzine-distributie arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/'u. AVRO-POSTZEGEL-ALBUM. Wij ontvingen een exemplaar van den nieuwen druk van het AVRO-postzegelalbum voor Neder land en Koloniën. In tegenstelling met de voorgaande drukken werd ditmaal de ondergrond van de bladen ge heel wit gehouden, waardoor de ingeplakte zegels beter tot hun recht komen. Voor de zegels, die het komende jaar uitgegeven zullen worden, zijn enkele blanco bladen ingevoerd. De prijs van het album is onveranderd f 0.65. Van den uitgever S. W. Melchior te Amers foort ontvingen we een proefnummer van het Maandblad „NedeiTandsch Archief voor Genea logie en Heraldiek" (2e jaargang). De N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek te Utrecht zond ons haar brochure „Boonen zon der Bonnen", een handleiding om hen, die van tuinieren niets weten, op weg te helpen in den boonennood zonder bonnen toch boonen te krijgen. KAN ENGELAND DEN OORLOG WINNEN? door Baron Lage Staël von Holsteln. (Uitgave: W. J. Ort's-Gravenhage.) De inhoud van dit boek van den Zweedschen kenner van het Volkenrecht en het Oorlogsrecht ter zee is van breedere beteekenis dan de titel doet vermoeden. Aan de vraag, of Engeland den oorlog kan winnen, die op grond van den econo- mischen en militairen toestand ontkennend wordt beantwoord, is het inleidende hoofdstuk gewijd. Vervolgens worden de volgende vraagstukken uitvoerig besproken: de beteekenis en aard van de neutraliteit der Scandinavische landen; de gevaren, verbonden aan de door Zweden opge- eischte 4-mijls zóne als territoriaal gebied; de wenschelijkheid, de oorlogvoering te stellen on der een neutrale controle-commissie, ten einde kwesties door de onjuiste berichtgeving der oor logvoerenden te vermijden; de noodzakelijk heid, dat de neutralen hun schepen onder eigen konvooi laten varen; de onrechtmatigheid van de bewapening van handelsvaartuigen, de vraag, wat onder contrabande moet worden verstaan; het gevaar en het onrechtmatig gebruik van mijnen tegenover de neutralen; het onrecht van het opstellen van een „zwarte lijst" van neutrale firma's, die met den tegenstander handel drij ven en van het inbeslagnemen der post. De slot conclusie van den schrijver is, dat de neutralen hun onverschillige houding moeten laten varen en bij het sluiten van den vrede moeten opko men voor de onschendbaarheid van den particu lieren eigendom ter zee. LUCHTBESCHERMING Aan alle bewoners van het Ramplaankwartier. Aan die personen, welke in principe zich be reid verklaard hebben een functie bij de lucht bescherming in ons kwartier te aanvaarden, deel ik mede, dat de volgende week t.w. 27, 28, 29 Febr. en 1 Maart in het gymnastieklokaal aan de Ramplaan, aanvangende telkens om 8 uur 's avonds voor de verschillende blokken een bij eenkomst zal worden gehouden om alles, de luchtbescherming betreffende, eens nader te bespreken. De blokken hebben we thans gelet terd. Hier volgt dan de volgorde der avonden. Blok C. Blokhoofd de heer de Haan. Dinsdag 27 Februari Rollandslaan (even zijde), Dickman- straat, v. d. Duynstraat, van Raephorststraat, Croesenstraat, Hendrik Roozenlaan. Blok A. Blokhoofd G. J. B. Bontje, Woens dag 28 Februari Bloemveldlaan, O. Tuindorp laan, Z. Tuindorplaan, M. Tuindorplaan, N. Tuin dorplaan, Schoonoordlaan. Blok D. Blokhoofd W. Duisenberg', Donderdag 29 Februari Rollandslaan (oneven zijde), Denijs van Hullelaan, Hospeslaan, Lambrecht van Da lelaan, Rollandspad, Pieter Wantelaan, Gerard Bartholomeuslaan. Blok B. Blokhoofd W. G. Schwarz, Vrijdag 1 Maart Ramplaan, Houtmanpad, Marcelisvaart, Korte Zijlweg (Haarl. gedeelte), Tuindorplaan, van Twiskplein. Mocht u verhinderd zijn op den avond welke voor uw blok bestemd is, aanwezig te zijn, dan zal het zeer op prijs worden gesteld, indien u op één der andere avonden de bijeenkomst zoudt willen bijwonen. Wijkhoofd voor Ramplaankwartier, B. G. BOS. Zorgt, flat tegen 't luchtgevaar alvorens bet te laat is Nederland paraat is Goede raad is meestal duur Déze raad is echter gratis Wordt daad-lijk lid van de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3