UIJT Teekenen van hef Voorjaar Daim TENSLOTTE GAAT 'T NIET T KAASHUIS DANSKUNST Breekt meer ruiten fcmorsf 1. F. KROONE C. CASSEE 33e Jaargang - No. 40 Vrijdag 1 Maart 1940 Oplaag 7800 Ex. slager", Veiser straat efoon 21438 2, TEL. 10639 isslagerij ey >N 10353 t Leverworst robeeren Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 OP DE GRENS VAN WEIDEN EN DUINEN Voor Fijnste N.V. Stoel's Woningbureau BEGRAFENIS EN CREMATIE 22444 Waarom geen R.K. Wethouder in Bloemendaal? „€et meer oiseh" Van Haring tot Zalm 't fijnste bij van slager pondje mee. kere Rauwe een onzer zorgen. )rst is dat!" Dk van de die Rauwe en bracht? ik nog wel ier telefoon, r een proef? Lelbertsbergstr. HAARLEM Kaaspal miers enden japonnen, en gestoomd en ijdelijk zoo laag kwaliteits-werk moet brengen. onovertrefbaar HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD ADVERTENTIEN Advertentiën per regel I 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelst 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer 1 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING ABONNEMENTEN Abonnementen bü vooruitbetaling f 1,per hali jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 Tuinaanleg 4- Vaste Plantencultuur Telefoon 14423 j v - V y.-rv Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan 'rax alleen om den prijs, maar is de kwaliteit ook een groote factor. Trouwens U zult in beide opzichten geheel tevreden zijn als U Uw rookartikelen koopt in het Sigarenma gazijn Paarlberg, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. Dirk Bakkerlaan, Telefoon 22628 We mogen wel veronderstellen, dat we den winter in zijn strengen vorm nu toch gehad heb ben. De dooi is zoo krachtig ingevallen, dat de sneeuw in een oogwenk verdwenen was en het ijs snel verminderde. Wel zegt een versje: „Verheug U maar niet onbedacht. Soms keert in 't ijzig nevelkleed de winter ijlings weer. En slaat het jonge groen", maar wij hebben gegronde hoop, dat het wel bij nachtvorsten zal blijven en we heb ben dan ook naarstig gespeurd naar teekenen van het naderende voorjaar. Eieren rapen geregeld Een ieder jaar terugkeerend lente-symptoom is de ministerieele beschikking omtrent het rapen en vervoeren van eieren. Door den minister is voor dit jaar bepaald, dat in geheel Nederland het zoeken, rapen en buiten de openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes toegestaan is van 1 Maart tot en met 9 April 1940. Het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van deze soorten vogels is toegestaan van 1 Maart 1940 tot en met 21 April 1940, met dien verstande, dat het vervoeren gedurende 20 en 21 April slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en voetpaden. Tot zoover het officieele nieuws. Deze officieele mededeeling houdt natuurlijk niet in, dat elkeen overal naar die eieren mag Koeken en ze overal vandaan meenemen. De eigenaren van weilanden en water hebben het volste recht, ongewenschte bezoekers van hun eigendommen af te houden en eierzoekers wegens loopen op verboden grond te laten ver kaliseeren. Het schijnt wel waar te zijn, dat het rapen van eieren in het vroege voorjaar maakt, dat de vogels opnieuw eieren leggen, maar de soms geuite bewering, dat het rapen van de eieren in Maart en begin April de vo gelstand ten goede komt, is wel een weinig naief. In het algemeen behoeft de mensch heusch de natuur niet te corrigeeren en zeker niet waar het de hier genoemde, meest zeer nuttige en enkele totaal onschadelijke vogels betreft. De minister bepaalde voorts, dat het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen afleveren en vervoeren van eieren van zwanen, alle soorten wilde een den, ganzen, duikers, watersnippen en goud plevieren niet is toegestaan en men houde zich dat voor gezegd. Overigens zal het niet mee vallen, een nest van zwanen, ganzen en goud plevieren in ons land te vinden, daar niet be kend is dat ze hier broeden, behalve misschien een heel enkele goudpleveir in de Peel (N.Br.). In den tuin. Het is merkwaardig te zien, hoe de tuin onder de sneeuw vandaan is gekomen. In de laagte bij het vijvertje is natuurlijk een geweldige overstrooming ontstaan, die wij met een emmer naar het putje overgeschept hebben. Het vij vertje hebben we zoo goed mogelijk open ge houden gedurende den vorst, maar toch ruikt het water niet al te frisch en het zal ons be nieuwen, wat er van de levende have is over- Hollandsche en Buitenlandsche Kaas in groote sorteering Verbindingsweg 59 Bloemendaal Telefoon 25305 gebleven. Verschillende stekelbaarsjes zijn in elk geval gesneuveld. Met het verdwijnen van de sneeuw kwamen al dadelijk de spruiten van sneeuwklokjes, cro- cussen en tulpen te voorschijn, wel erg licht groen of geel, maar overigens in prima conditie. De kruizemunt, waarvan wij om de heerlijke geur een groot stuk hebben staan, en de thijm zijn er goed afgekomen, lisschen, lupinen, rid dersporen en alle andere vaste planten begin nen de eerste levensteekenen alweer te ver- toonen, terwijl de vetplanten doen alsof er niets gebeurd is. De struiken vertoonen dikke knoppen en de ribes waagt als een schuchtere poging ze te openen. Alleen de forsytia, het gele Chinee- sche klokje, dat vorig jaar in de korte, maar hevige vorstperiode al een geduchten knauw gekregen had, zal den strijd wel opgegeven hebben en gerooid moeten worden, zoodat we niet van zijn gouden bloemenweelde in het prille voorjaar zullen kunnen genieten. Van de Ja- pansche sierkers hebben we alvast een paar takjes in huis genomen, om vroegtijdig van de rose bloemen te kunnen genieten. In het bosch. Dat deden we ook met een paar elzentakjes, aan den boschweg gevonden, om de katjes, die al flink gegroeid waren en met de verdroogde propjes van het vorig jaar zoo'n decoratief effect maken. Nog een klein beetje warmte en alle elzen pronken weer volop met deze aar dige bloeiwijzen. De mossen zijn frisch en groen onder de sneeuw vandaan gekomen en koesteren zich in de zon, die ons gelukkig, ondanks hier en daar wat dreigende regenwolken, komt verblijden. Mossen vormen een apart terrein voor obser vatie, en als het seizoen wat verder gevorderd is hopen wij er op terug te komen. Hondsdraf, eereprijs en hoornbloem, alledrie laagbloeiers, beginnen al nieuwe blaadjes te ontwikkelen en scheerling en dag koekoeks bloem komen ook al met frisch groen voor den dag, op geschikte plaatsen. Kraaien, bonte en zwarte, en metaalglan- zende roeken zijn in gezelschap van kauwtjes op de weiden aan het werk, in de voetsporen van de boeren, die de greppels uitdiepen en de molshoopen slechten. Dat is aangenamer om te zien dan een paar kraaien, die aan het karkas van een koet aan het trekken zijn, zooals we het dezen winter zoo vaak hebben gezien. In een plasje op het weiland is een zwarte kraai zich aan het baden. Telkens springt hij in het natuurlijke bassin, met koddige spron getjes, zoodat het water opspat. Het is bekend, dat vogels gaarne baden, en een vogelbadje in den tuin zal U wel veel ge noegen schenken, al zal daar niet zoo gemakkelijk een kraai in komen. Verzuim nu toch vooral niet, als er eenigs- zins gelegenheid voor is, naar buiten te trekken, naar een landweg, een plantsoentje, een bosch of poeltje om daar van tijd tot tijd de vorde ringen van het voorjaar gade te slaan. o GEVONDEN VOORWERPEN. blGevonden en terug te bekomen bij: Vijver- weg 12, een rijwiel; Hooge Duin en Daalscheweg 13, een zwart hondje; Tervoort, Hooge Duin en Daalscheweg 2, een fluitje en 2 postzegels; Freijser, De Genestetweg 20, een meisjesschoen; Koele- meijer, Graaf Florislaan 45, een gouden armband; Bornwaterschool, Bloemendaal, een rijwiel; Coe- lingh, Esschenlaan 7, een wantje en een zilveren armband; Roozen, Oranje Nassaulaan 120, een hockeystick; Bakker, Prof. v. d. Waalstraat 46, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; Bakker, Brouwerskolkweg 4, een vulpenhouder; Van de Pavert, Bleekerspad 5, eenige nieuwe vaatdoeken en postzegels; Wijsmuller, Julianalaan 53, een ceintuur; Filiaal Franken, Bloemendaalscheweg 265, een schooltaseh met inhoud; Kennel Ridder straat 11, Haarlem, een roodbruine hond; Politie bureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): R.K. gebedenboekje, wantje, rozen krans. MAKELAARSKANTOOR Verkoop en koop van onroerende goederen Administratie en Huur-incasso BLOEMEND-WEG 167 TELEF. 22089 AFSCHEIDSVOORSTELLING VAN HARALD KREUTZBERG. Voor dezen derden en tevens laatsten dans avond van den beroemden danser Harald Kreutz- berg bestond zeer groote belangstelling. De volle zaal, waarin men voor den aanvang der voorstelling reeds de spanning voelde, heeft er veel toe bijgedragen om dezen dansavond tot een glorieuse te maken. Het eerste gedeelte van het programma bevatte de dansen der vorige avondi .i toch was alles weer anders. Het leek wel of Kreutzberg nog meer bezield was en imposanter; dit kwam vooral uit in „Engel der verkondiging", deze dans was weer galoos van religieuse voornaamheid, van sereniteit en aanbidding. „Het Spaansche straatliedje", dat de zaal weer veroverde, moest worden gebisseerd, met welk een dartele zelfgenoegzaamheid danste hij zich hierin uit! „Het gezang der nacht" met de stijlvolle melancholieke bewegingen vormde een sterke tegenstelling met de „Hongaarsche dansen", die hierop volgden, evenals bij de vorige uitvoerin gen, moest de danser deze prachtige, zonnige dansen herhalen. Na de pauze voerde hij de nieuwe dans-cyclus „De eeuwige kringloop" (legende van den dood) op; hierin is hij achtereenvolgens: de doqfl, de drinker, de verwaande, de misdadiger, de koning, de deern en de zieke. Zijn suggestief uitgesproken proloog als „de dood" deed ons denken aan Moissi. De verwisseling der figuren, zoo geheel doorleefd en beheerscht en met zooveel overtuiging uitge beeld, waren een wonder van bewegingskunst. Het publiek, dat geboeid in dezen kringloop had mee geleefd, herademde toen hij terugkwam met „Middernacht-tango" en „Vagebonden-lied". Deze succesdansen gaven aanleiding tot een schier einde loos applaus, waarvoor hij met toegiften dankte. De pianist Friedrich Wilekens heeft ook onze bewondering afgedwongen door de wijze, waaaop hij zich van deze zeer moeilijke taak heeft ge kweten. Het was Kreutzberg aan het einde der voorstel ling niet aan te zien, dat hij vermoeid was; tot de laatste beweging toe bleef hij vol vuur. Dit pro gramma, dat een snelle costuumwisseling noodig maakte, voerde hij zonder vertraging uit, zoodat de spanning niet verzwakte. Zelden was het publiek over een mannelijken danseur zóó opgetogen. Hij had hier en daar wat meer gevoel in zijn scheppingen kunnen leggen, maar daardoor zou de waardigheid van zijn speciaal eigen kunst misschien verzwakt zijn geworden. Harald Kreutzberg heeft zich hier onvergetelijk gemaaktK. Borsten. BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL STRAATWEG 4& TELEFOON NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREEN. AFD. HAARLEM EN OMSTREKEN. Vogel-excursie IJmuiden. ha- Voor Zondagmorgen was een excursie naar IJmuiden uitgeschreven. We hoopten daar al was de strenge vorstperiode achter den rug toch nog wel wat minder algemeene gasten onder de vogels aan te treffen. Trouwens, ook aan die „gewone" vogels is nog heel wat te zien, vooral als de heer Jan P. Strijbos er Bij is om je te leeren opmerken de kenmerken en onderlinge verschillen. In het kanaal zagen we meerkoeten, groote en middelste zaagbekken. Voorts verschillende meeuwen, de mantel meeuwen, zilvermeeuwen, een enkele storm- meeuw (kleine zeemeeuw), kopmeeuwen, maar ook de voor onze kust zeldzame burgemeester, een jong exemplaar in bruinachtig jeugdkleed. Bij de kleine pier groote hoeveelheden topper eenden, het wijfje te herkennen aan de witte vlek bij den snavelwortel, kuifeendjes, een wijfje eidereend, een brilduiker (mannetje), met in de zwarte kop opvallende witte vlek achter de snavel, en een wijfje zwarte zee-eend. Ook de bonte pieten, de scholeksters in hun fel contrasteerend zwart-witte teekening ontbraken niet. Een blauwe reiger vloog hoog in de lucht over, en, met de koesterende zonnestralen, versterkten ook de kievieten het lente-idee, dat we op dezen Zondagmorgen, ondanks nog aanwezige ijsschol- len, kregen. Aan het strand vonden we heel veel doode vogels, als teerslachtoffers, vooral zeekoeten, en ook koude-slachtoffers; o.a. roodkeelduiker, groote zaagbek, mannetje zwarte zee-eend, toppereend. Opmerkelijk waren de enorme hoeveelheden gave kleine zee-egels op het strand. Een verklaring van de R.K. fractie. De onderafdeeling Overveen-Aerdenhout der R.K.S.P. heeft haar jaarvergadering gehouden, aldus lazen we in de Nieuwe Hrl. Courant (r.k.). De agenda vermeldde o.m. bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren J. van Vlijmen, vice-voorzitter, en E. A. J. M. Povel, secretaris-penningmeester, In de plaats van den heer van Vlijmen, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd gekozen dr. H. Janzen uit Over veen .De heer E. Povel werd herkozen. De voorzitter, de heer Bouwman, dankte den voorzitter der propagandaclub, den heer Top per, voor het vele werk door hem verricht o.a. tijdens de verkiezingen in 1939 en bood hem als bewijs van waardeering een fraai boekwerk aan. De Wethoudersverkiezing. De secretaris-penningmeester bracht de ge bruikelijke jaarverslagen uit. Bij de rondvraag vroeg de heer F. Heerkens Thijssen naar de redenen, die den oud-wethou der van Publieke Werken, den heer Prinsen- berg, genoopt hadden den hem aangeboden wethouderszetel van onderwijs te weigeren. Naar aanleiding van deze vraag drong de voor zitter er bij de R.K. Raadsfractie op aan, de oorzaken van dergelijke beslissingen in de pers te publiceeren, daar anders, zooals ook thans tal van geruchten de ronde doen, die de repu tatie der R.K. Raadsfractie slechts kunnen schaden. Daarop legde de voorzitter der R.K. Raadsfractie, de heer mr. F. P. Th. Rohling, de volgende verklaring af: „Dóór de raadsmeerderheid werd aan den katholieken wethouder, den heer Prinsenberg, een onaannemelijk ultimatum gesteld, dat door dezen, na rijp beraad en onder volledige goed keuring van de geheele R.K. fractie, is afge wezen. De voorwaarden, waarop de raadsmeer derheid bereid was aan een herverkiezing van den heer Prinsenberg mede te werken en welke o.m. bevatten een verplichting van de R.K. Raadsfractie om haar stefti -uit te brengen op den heer Ouwehand als wethouder, kwam de geheele fractie inacceptabel voor, daar zij een herverkiezing van den heer Ouwehand, wiens sociaal beleid steeds de ernstige afkeuring der R.K. fractie had, niet wenschte te bevorderen. Bovendien en dit vormde voor de houding der R.K. fractie een bijkomende reden wenschte de raadsmeerderheid de portefeuille van Publieke Werken over te hevelen van den heer Prinsenberg naar den heer Ouwehand. Hieraan wenschte de R.K. fractie evenmin mee te werken teneinde, in verband met loo pende geruchten, niet den schijn te wekken als of bij den heer Prinsenberg de portefeuille van P. W. niet in goede handen zou zijn, terwijl in werkelijkheid deze portefeuille door jen heer Prinsenberg op voortreffelijke wijze gedurende 7 jaar was beheerd. De eigenlijke reden van de niet-herverkiezing van den heer Prinsenberg als wethouder ziet de R.K. fractie als een uiting van den wensch der raadsmeerderheid om den invloed der Ka tholieken uit het dagelijksch bestuur van de gemeente te weren op grond van het groote ver schil in sociaal inzicht tusschen de katholieken en de raadsmeerderheid. Dit verschil is ook tot uiting gekomen in de niet-herverkiezing van een katholiek in de commissie voor sociale zaken". De voorzitter dankte mr. Rohling voor de door hem afgelegde verklaring. is beter!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 1