BLOEMENDAAL BOEKENWEEK Firma A. Vernout DIE HOEST R. HANDGRAAF De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal SAFE-LOKETTEN A. G. G. M. GI0RGIS Zn. 2 [/H)P DER BEVOLKING m Babyverzorpiq „Beatrix" BURGERLIJKE STAN™ ARBEIDSBEURS is morgen over AKKER'S BOEKHANDEL J. M. DE WIT 1 A Vrijdag 1 Maart 1940 me ende 10 x 16 x 50 cM a I 5.- per jaar Wie er kwamen: v. .J. GroenoStein, leeraar, Z. Stationsweg 10, Bloenièndaal'i van St. Oedenrode. It. vlo'jers, koopman, (gn. nispincklaan 68, Bloemendaal, van Almelo. J. Jansen, parkwachter F.Z., L'uinhistweg 7, Santpoort-station, van Velsen. tijdens vacantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZIJLWEG 198 TELEFOON 17300 Dl— Geboren: Dochter 'van M. van Galen- Kramer. Zoon van ,T. A. Jhr. Coenen-Buurma. Zoon van l-f. van der 11e I-van der Zwan. Go bund: L. de Blérourt en J. K. van der Piaais. D. Matzer en A. M. van Vliet. G. de Vries en M. C. B. van der p> i. Overleden: ,jF. A. Oiiand, oud 7 0 jaar, wed. van J. Stroi ik, overleden te Haarlem. J. Dolle ma- "u 1 (35 jaar. UJ.i. -Maandag stonden bil de Arbeidsbeurs alhier ir.i;e;;cl>ieven l.'.il n am eb i c en 0 vrouwc- lijke [.ci'sobin, in tótral 1(32 nerkzoekenden, ge splitst als volgt Behangers2 Bockdiu kers1 Chauffeurs .7 Kleni l'iciens2 Groiuin erkers0 Handels- en antoorpersoreel 211 Kei hue's 2 Land-en tuir-bi us.arleigeis47 Loodgieters1 Losse arbeiders4.7 Met-vlaars v3 Meubeijna! ers2 Opperlieden2 Sehild.-rs11 Stuoarioors1 Ti nineilie ien 0 behandeld, thans wil spr. in 't bijzonder stil staan bij de noodzakelijkheid, dat elke burger zoowel in oorlogs- als vredestijd paraat moet zijn om zelf die maatregelen te kunnen nemen, die ter beveiliging van persoon, have en goed noodig zijn. Juist het optreden van den enkeling hij een be gin van brand, kan van zoo groote beteekenis zijn om een catastrofe te voorkomen of te be vorderen. Alen hoede zicii voor een paniekstem ming, die altijd noodlottige gevolgen met zieli sleept en in ondoordachte handejingen onover zienbare schade brengt. Spr. gaf vele nuttige aanwijzingen om hot brandgevaar in den kiem te smoren, zoo weinig mogelijk voedsel of zuurstof-toevoer te geven, waardoor de verbrandingsgassen zelve het vuur doen verslikken. Groote rampen zijn ontstaan door het inslaan van een ruit, liet open laten staan van een «leur, waardoor het vuur wordt aange wakkerd. In het tweede deel zijner rede behandelde de heer Hartdorff de maatregelen, die de burger moet nemen ter zelfbescherming tegen brandge vaar in oorlogstijd, in het bijzonder tegen de ge varen,' die uit de lucht zullen dreigen, wanneer de brandbommen hun dcmoraliseerende uitwerking op de burgerbevolking zullen uitoefenen. Tijdig ontruimen van zolders en het voorhanden heb lien van eenvoudige bluschmiddolen is in de aller eerste plaats hoodzaakelijk* Aan de hand van talrijke lichtbeelden gaf spr. een illustratie van hetgeen men moet doen en moet nalaten om eventueelen brand te beperken. Tenslotte wees de heer Hartdorff op de groote voordeden van een organisatie der brandweer die kan beginnen bij een huisbrandweer, aange vuld met assistentie van naastbijgelegen bewo ners. hierna uitgebreid tot blokbrandweer, om ten slotte de brandweer van den Luchtbescher mingsdienst te hulp te roepen. Maar bovenal, besloot spr., zef/-bescherming is en blijft, de beste bescherming VEREENIGING „BUURTBELANG AERDEN- HOUT—BENTVELD". In het gebouw van den Religieuzen Kring hield de Vereeniging „Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld" Wo'ensdagavond haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Na éen openingswoord door den voorzitter, den heer mr. P. J. Prinsen Geerligs, gaf de secretaris, de heer mr. J. C. IJ. Nieuwenhuijs, in zijn jaarverslag een overzicht van de werk zaamheden 1939. Het ledental onderging een stijging en bedroeg aan het einde van het jaar 260. Het financieel overzicht, uitgebracht door den penningmeester, den heer H. Fruitema, ver meldde tegenover een ontvangst van f 532,55, een uitgave van f 450,20, derhalve een saldo per 31 December 1939 groot f 82,35. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren Prinsen Geerligs, Nieuwenhuijs en Fruitema werden herkozen. De contributie voor 1940 werd bepaald (evenals vorig jaag) op een gulden, 'met een entree van eenzelfde bedrag. Aan de Politie- sportvereeniging werd een subsidie, van f 10,— toegekend. De Zandvoorterweg. Hierna was het woord aan mevr. Sterck Proot, die een causerie hield over: De geschie denis van den Zandvoorterweg en het Groot- Badhuis" te Zandvoort. Mr. Prinsen Geerligs leidde mevr. Sterck Proot in met een uiteenzetting van de actie die de Vereeniging heeft gevoerd inzake de normaliseering van den Zandvoorterweg, waar bij spreker den indruk, dien deze actie in den gemeenteraad van Bloemendaal had gewekt, niet geheel juist noemde. Een der bestaansredenen van de buurtver- eeniging is daarin gelegen, zeide spreker, dat zij pal staat voor het behoud van het natuur schoon in deze omgeving. Toen de plannen tot normaliseering van den Zandvoorterweg bekend waren, meende het bestuur iets te moeten doen om tegen de schending van het natuurschoon te waken. Slechts het gedeelte Eikenlaan—Viersprong zou voorloopig uit het plan gelicht worden, terwijl het overige ten uitvoer gelegd zou wor den. Staatsboschbeheer legde echter een kap- verbod op'de groote eiken. Wat de vereeniging Kéeft gedaan, kan vol ledig den tóets der critiek doorstaan. Het heeft Wij geven gedurende de Boekenweek een buitengewone Novellen Bundel TEN GESCHENKE aan ieder die voor ten minste f 2.50 aan Neder landsche boeken koopt Warmocsstraat 10, Haarlem Bloemend.weg 53, Bloemendaal Bloemend.weg 255, Overveen Telefoon: 10547 - 23039 - 22292 wel de aanschaffing feitelijk tot een van de Urgente kwesties behoort. In de blokken zijn diverse verbandkisten aangeschaft. Een uit de vergadering naar voren gebracht idee om te trachten een tijdelijk demonstratie huis in deze gemeente in te richten, zal door liét bestuur ernstig onderzocht worden, evenals de mogelijkheid om een of meerdere spuiten te exposeeren teneinde het binnenkomen van gel den voor de blokbrandspuit te bevorderen. De afdeeling is gaarne bereid haar bemidde ling te verleenen tot het aanschaffen van doel matige hulpmiddelen, waarvan zij zelfs een be hoorlijke voorraad bij haar secretaris, Prins Hendriklaan 168 te Overveen, aanwezig heeft. Namens het bestuur werd een woord van dank gebracht tot den heer Zon voor zijn groote acti viteit ten bate der vereeniging. De voorzitter sloot de vergadering met een, op wekking tot medewerking aan het doel der ver eeniging. 4o1 „DE AANSTAANDE WERELDCATASTROPHE haOver dit onderwerp zal de heer K. Rozen dal, Evangelist te Den Haag, Op Donderdag 7 Maart a.s., spreken in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof no. 6, alhier, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkingssamenkomsten. De lieer Rozendal zal in liet bijzonder spreken over hetgeen de Bijbel zegt omtrent de ontwikke ling van liet wereldgebeuren. U waaronder 8 da''es. 162 Het kantoor is gevestigd BrouwersUolkwég 2 te Overveen en geopend lederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereil en onder P.O.'-23250. Alle; heOj'iddéling geschiedt geheel kosteloos. ZELFBESCHERMING IN OORLOOS- EN VREDESTIJD. bl-Ifl'dé geheel-gevulde zaal van hótel „Rust hoek" heeft de instructeur der Vrijwillige' Brand weer alhier, Maandagavond een lezing gehouden over „De" beteekenis der zelfbescherming in oor- oorlogs- e i vredestijd.". In het 'begin zijner rede gal gprekei een korte samenvatting Van hel onderwerp, dat hij onder den' titel. „De eeuwige strijd i;an den n enscli tegen het vuur" op 15 Februari 1.1. als eerste deel heeft mits (le Uw kind vanavond nog AKKE' Vs Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der kruiden door en maken zij de verkoudheid los, terwijl de hoeststilleude kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex tracten en „codeïne" bestaat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huis hebt. „Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan, werkt als een .beschuttend schild". PeüstetJcte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. i 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar MA LEDENVERGADERING VAN „HET WITTE KRUIS" bl*— Woensdagavond hield de afd. Bloemen daal van het „Witte Kruis" een ledenvergadej- ring in „Van ouds het Raadhuis" te Overveeij», onder leiding van Dr. H. Lemstra van Beusèr kom. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De secretaris, de heer A. IJzer man, bracht het jaarverslag uit der afdeeling en van de Commissie voor Wijkverpleging. Hieraan ontleenen wij de volgende hoofdpunten: Ook voor de afd. hebben de moeilijke omstan digheden zich doen gelden, zoodaf de vergelij king met 1938 ongunstig uitvalt. Zoo waren ve len gedwongen hun contributie te verlagen.. Dank zij een intensieve propaganda is dit ver lies goedgemaakt door de aanwinst van 91 leden, zoodat de afd. einde 1939 1248 leden telt met een contributiebedrag van f 3690.Genoemde propaganda wordt nog krachtig voort gezet, vooral onder de nieuwe inwoners. De beide zus ters brachten pl.m. 7000 bezoeken aan 275 pa tiënten en als enquêtrices 76 bezoeken aar 12 patiënten. In Overveen 3563 bezoeken aan 120 patiënten, in Bloemendaal 3374 bezoeken aan 146 patiënten. De arbeid der zusters werd als steeds gewaar deerd. Het verplegingsmateriaal was in voldoen de hoeveelheid aanwezig en verkeerde in goé den staat. In totaal werden 530 artikelen uitge geven (Overveen 319, Bloemendaal 211). Met warmte werd het heengaan van dokter Bornwater herdacht. De afd. benoemde hem tot eere-lid, de Comm. voor wijkverpleging zond haren voorzitter een fraaie oorkonde. Twee ledenvergaderingen werden gehouden en 4 bestuursvergaderingen. Door bemiddeling der afd. werden 2 T.B.C. patiënten uitgezonden naar sanatoria niet 471 verplesgdagen. Moge de afd. in 1940 even gunstig werken als in 1939 eindigde het verslag. Voor de Wijkverpleging werd hulde gebracht aan den noesten arbeid van de Propaganda- Comrhissie en speciaal aan mevr. Van Dijk Van Vierssen Trip, aan wie een bloemenhulde is gezonden. De heer Coelen bracht het financieel verslag uit en leiddë de begrooting in, die in inkomsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 5551.—. Naméns de fin. Comm. bracht de heer Kui per verslag uit. Den penningmeester werd dé charge verleend. Eindelijk gaf de heer IJzerman een résumé van de Algem. Verg. o SCHOUW BURG AVOND TEN BATE VAN FINLAND. hr— Op Zaterdag a.s. zal in de Haaflemseli'e Schouwburg een voorstelling worden geg'evèn ten bate van Finland. Het Nederlandsch Tooneel zal „Ik ben Zeven tien jaar" opvoeren, het stuk van den Franschcn auteur Paul Vandenberghe, waarin de jeugd op verrassend knappe wijze op het tooneel wotdt ge bracht en waarmede „Het Nederlandsch Tooneel" opmerkelijke successen behaalde. Het comité heeft met deze keuze een goede greep gedaan en de opvoering ten bate van Fin land zal ongetwijfeld een dubbel succes worden. De heer G. Kev, consul vari Finland in Amster dam. zal een openingsrede uitspreken. Na afloop van dè voorstelling zal er gedanst worden in de foyer van de schouwburg. Men ver- zuime niet deze Schouwburg-avond te bezoeken. ons daarom veel leed gedaan, dat het gemeente bestuur ons deze actie kwalijk heeft genomen, hoewel spreker feitelijk nog niet geheel be grijpt wat der vereeniging kwalijk is geno men. Ook daarom heeft het ons gegriefd, dat de Wethouder zich over onze actie boog maakte en de raadsleden door applaus dit onderstreep ten, aldus spreker. Men zou zich gestooten heb ben aan het feit, dat onze vereeniging zich niet tot den gemeenteraad gewend heeft, doch het besluit was reeds gevallen en wij moesten ons tot hoogere instanties wenden. Een verzoek om een onderhoud met het gemeentebestuur van Bloemendaal in zake deze kwestie, werd afge wezen. De correcte houding is dus geheel aan onze zijde. „Onzë actie heeft resultaat gehad. Op 'instiga tie van de provinciale autoriteiten zijn in het Westelijk stuk van den Zandvoorterweg zeer belangrijke veranderingen aangebracht; er zul len zooveelmogelijk boomen gespaard moeten blijven. Dat alles zou niet gebeuld zijn als de kwestie op haar beloop zou zijn gelaten", aldus eindigde spreker. Hierna kreeg mevr. SterckProot gelegen heid een en ander te vertellen over de geschie denis van den Zandvoorterweg en het Groot- Badhuis te Zandvoort. BOEKENWEEK 2-9 M&ART 1940 Zie aankondiging in de Advertentie-rubriek Bloemendaalseheweg 123 Telefoon 22874 NED. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING Eerste Jaarvergadering. De afdeeling BloemendaalOverveen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming hield gisteravond haar eerste jaarvergade ring in Hotel Roozendaal. De heer J. H. DICKS deelde in zijn openings woord mede dat de afdeeling na haar eerste levensjaar thans zeshonderd leden telt. Een klein percentage daarvan was ter vergadering. De heer L. B. ZON, secretaris-penningmeester gaf een overzicht van de oprichting en de eer ste stappen der vereeniging. Nadat in Overveen een tentoonstelling op het gebied van .Luchtbe scherming was gehouden, bleek er voldoende annimo te zijn een afdeeling der Nederlandsche vereeniging op te richten. De burgemeester van Bloemendaal verklaarde zich bereid het eere voorzitterschap te aanvaarden. Spr. brengt dank aan den heer Hamburg voor de groote activi teit die deze aan den dag legde inzake leden werving. De mobilisatie gaf een goede stimu lans aan het ledenaantal. Het financieel overzicht gaf aan ontvangsten f 656,28, aan uitgaven f 491,91, saldo per 31 'December f 164,37. De begrooting voor 1940 werd overeenkomstig het bestuursvoorstel vastgesteld. Tot bestuursleden werden verkozen de heeren J. H. Dicks, L. B. Zon, mr. Th. F. Raedt, Ir. M. J. Schoen, G. J. Brussen en W. Scheepstra. Voor de buurtschap Santpoort zal alsnog een lid benoemd worden. Uit de' bestuursmededelingen teskenen we aan dat' Voor de aanschaffing van bldkbrand- spuiten tot dusverre nog niet .genoegzame animo onder de burgerij blijkt.te bestaan, hoe- ENGL1SH ASSOCIATION IN HOLLAND. h lDe tweede lezing in dit seizoen werd door de afd. Haarlem gegeven op Donderdag 22 dezer, wederom in de gezellige sfeer van de „Kerkuil", aldaar. Het was Mr. Woodward, die zou spreken over: „The life of a foreign correspondent", het waarom en het hoe hij journalist werd. Hij vertelde dit op geestige en onderhoudende wijze. Reeds als schooljongen kwam de drang bij hem boven, om de wereld te zien, maar hoe kan dat, als je geen geld hebt Geïnspireerd door het lezen van een boek van Pb. Gibbs, rijpte het plan in hem, om als journalist de wereld in te trekken. ITij slaagt erin te worden aangenomen als tele fonist bij de „Press Association", waar,zijn eerste werk is, berichten op te nemen en door te geven. Doordat hij met journalisten in aanraking kwam, bekwaamde hi j zich in de journalistiek. Hij wordt DAMES- EN HEERENKAPFER ZIJLSTRAAT 35 TEL. 17025 Reclame: Wa'sschen, Knippen, Onduleercn I 1. Wasschen, Watergolf f Im permanent f2. verslaggever en begint met vervelende vergade ringen en lezingen bij te wonen, of moet verslag geven van een brand, de opening van het Parle ment. Daarna wordt hij buitenlandsch corres pondent. Zijn werk ligt nu op allerlei gebiqd, en hij vertelt van de moeilijkheden, welke hij soms ontmoet bij totale onkunde van het onderwerp. Hij moet schrijven zoowel over gezondheid als over geldzaken, maar verklapt op geestjge- wijze, hoe een artikel vaak tot stand komt. Ken linguist en een expert redden de situatie voor een hecle groep journalisten. Collegialiteit speelt hierli' natuurlijk een groote rol. Als een film trekt zijn verslaggevers-leven- aan ons voorbij. Ilij is te Genève bij den Volkenbond, moet schrijven over den dood van Koningin Astrid en den Hertog van Windsor. Hij komt te Rome waar hij Hitier ontmoet te gast bij Musso lini bij een vloot-inspectie: Chamberlain mét de Duce in een opera. Hij maakt het verscheiden van Paus Pius XI mee Dan gaat hij naar Libye; is weer in Albanië, wanneer Italië dat land annexeert, verwacht werk -in Griekenland, maar als dit niet doorgaat, gaat hij verder naar Ankara in Turkije. Vandaar reisl hij naar Berlijn, waar hij tot kort vóór den oorlog verblijf houdt om met nog enkele verslaggevers zijn tenten op te slaan in Copenhagen, om uit eindelijk te landen in Amsterdam, waar hij eer aandachtig gehoor op vlotte wijze een aangenami avond weet te bezorgen. Hierin vornl de voorzitter van de „EnglisI Association" I)r. van der Voorde aanleiding, oir den spreker mede uit naam van het auditoriun hartelijk dank te zeggen. SCHOORSTEENVhüERb RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLFM TELEFOON 13310

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 2