GELUKKIG ONS INDISCH HOEKJE RH EU M ATI EK? 'n -bad werkt heilzaam! Vrijdag 8 Maart 1940 Huiduitslag, Jeuk, Eczeem INGEZONDEN Haarlemsche Diner-Vereeniging VAN DE LEESTAFEL ARBEIDSBEURS PREDIKBEURTEN 5B Krabben verergert de kwaal en maakt U ontoon baar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondragelijke last en folterende jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bij Apothekers en Drogisten. XORPS VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS HAARLEM EN OMSTREKEN Het voorloopig algemeen bestuur van boven genoemd korps vraagt nog eens met nadruk de aandacht van alle vrouwen en meisjes van 18 jaar en ouder in Haarlem en Omstreken voor de Propaganda-Avond, welke Maandag 11 Maart a.s. des avonds om 8.15 uur wordt gehouden in de groote zaal van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat. Tel, 14393 - Bakenesserffracht 27 Haarlem. Vleesch, groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijs f 1,05 Idem met soep en toespijs 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. De primitieve menschen hebben af en toe vreeselijk van besmettelijke ziekten te lijden. Vroeger heel veel van pokken, maar de vaccinatie is zóó goed geregeld men denke over de vacci natie van pl.m. 60.000.000 menschen niet te gering dat ernstige epidemiën thans niet meer voorkomen Jammer genoeg bestaat er tegen griep geen inentingsstof, zoodat de menschen er weerloos tegen over staan. In zware griepjaren sterft er aan die ziekte vaak 30 (of meer der bevol king! Op sommige eilanden denkt de bevolking er zich door magische (toover) middelen tegen te kunnen beschermen. Zoo had ik indertijd van takken en ve els een „karbauw" gemaakt. Een karbauw is een sterk dier, dus-al hij wel in staat zijn de ziekte-geesten te overwinnen, te verdwijnen (Penteekening kapitein J. E. Linia, naar een foto van Polo) H. F. TILLEMA £er pak van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg.: 45 ct. De volgende spreeksters en sprekers zullen dan een uiteenzetting geven van doel en werk wijze van het korps: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Burge meester van Haarlem; De heer A. van Batenburg, Inspecteur Vrijw. Burg. Dienst: Mevr. S. de KoningSiemens, Lid Contact bureau voor Vrouw. Vrijw. Org.; Mej. Dr. Jane de Jongh, Presidente K.V.V. te Amsterdam; Mevr. J. van Nispenvan Wely, Presidente K.V.V. te Haarlem. In een dezer dagen door de post huis aan huis bezorgde folder werd U reeds gewezen op de wenschelijkheid dat ook voor Haarlem en Om streken in navolging b.v. van Amsterdam, Rot' terdag en Utrecht een organisatie van Vrouwe lijke Vrijwilligers tot stand komt. Wij hopen vurig, dat die wenschelijkheid geen bittere noodzaak zal worden, maar wanneer het onverhoopt zoover mocht komen, zal het te laat zijn om onze taak als vrouw in dienst der gemeen schap op organisatorische wijze te vervullen omdat daaraan dan niet een grondige voorbe reiding voor die taak is voorafgegaan. Die voor bereiding moet nu beginnen. De mobilisatie van ons leger, de eventueele evacuatie van een belangrijk deel der bevolking en tal van andere maatregelen, zij zijn alle voor zorgsmaatregelen, maar men zou het de Regee ring in hooge mate euvel duiden, wanneer zij die voorzorgsmaatregelen had achterwege gelaten. Ook de organisatie van de ,,hulp van de vrouw" is een onontbeerlijke voorzorgsmaat- Zeg vrouw, heb je er om gedacht? Ja! Je zou de Oude Tijd opbellen, 15158, om 'n kistje Bolknak 4 ct., dan zullen wij Jan vanavond eens laten genieten. Denk er om: niets zeggen wat die kost. Hij raadt minstens 8 cent. Barteljorisstraat 42. regel, vooral in Haarlem als hospitaalstad en in de omgeving als evacuatieoord. Wanneer alle mannen noodig zullen zijn voor de landsverdedi ging en de daarmede verband houdende burger lijke diensten, wacht een belangrijke en onmis bare taak ons, vrouwen, op verschillend terrein. De Overheid, onze mannen, kortom ieder de vrouwelijke psyche kent, vertrouwt er op, dat wij vrouwen dan bereid en paraat zullen zijn. Laten wij ons op de ons eigen wijze paraat maken. Laten wij dit vertrouwen niet bescha men en toonen dat ook de vrouw bereid is, haar aandeel bij de dragen voor de gemeenschappe lijke zaak. Helpen in nood! Gij kunt het allen, ieder op eigen terrein en naar eigen aanleg, mits te voren op U kan worden gerekend. Uw plaatst in de or ganisatie van het K.V.V. te voren is vastgelegd en de voorbereiding voor uw taak te voren is tèr band genomen. Wij willen alles doen om den vrede in ons land te helpen bewaren en om den oorlog buiten onze grenzen zoo spoedig mogelijk te doen beëindigen, maar wij hebben dit niet in onze macht en wan neer het noodlot ook ons land mocht treffen, zal de daadwerkelijke steun van de vrouw niet ge mist kunnen worden. Onze spontaniteit om te helpen is bekend, maar deze is niet genoeg. Zij moet te voren in georganiseerde banen worden geleid. Daarom stelt ons niet teleur, maar toont uw belangstelling door aanwezig te zijn op onze pro- pagandaavond, Maandag 11 Maart. Vrouwen- en meisjes van Haarlem en Omstre ken, wij rekenen op U. Namens het voorloopig alg. bestuur, J. VAN NISPEN—VAN WELY, Presidente C. J. W. SPOOR, 1ste Secretaresse J. H. SPRINGER, 1ste Penningmeesteresse Tsjecho-Slowakije, door Kolonel Emanuel Moravec, Uitgave: W. J. Ort, 's Graven- hage. De schrijver van dit pas verschenen boekje is hoogleeraar geweest aan de Hooge Krijgs school te Praag. Hij heeft zich als zoodanig ninj mer met de politiek bemoeid, maar als strateeg bij de beoordeeling van de militaire positie van zijn land steeds vertrouwd op het in 1926 met Frankrijk gesloten verdrag en op Engeland Frankrijks bondgenoot. Zijn teleurstelling en ontgoocheling was dan ook groot, toen Frankrijk en Engeland Tsjecho- Slowakije op -28 April 1938 aan zijn lot over lieten, waardoor het lot van zijn land was be zegeld. In een bewogen stijl, waaruit de ontroering en verbittering van dezen hooggeplaatsten militair opklinkt, die zich en zijn volk verraden acht, bespreekt de heer Moravec achtereenvolgens „Het drama van München", het egoistisch spel der Westersche groote democratieën in Midden- Europa, de kardinale fouten in Tsjecho-Slowa- kije's Midden-Europeesche politiek, het steeds twijfelachtiger worden van Frankrijks hulp, den weg naar de laatste ronde van het drama, om te eindigen met een hoofdstuk over „De vrucht van bittere ontgoocheling". „Het Westen," aldus schrijft hij aan het eind van zijn zeer lezenswaardige verhandeling, was de vader van de Tsiecho-Slowaaksche re publiek en daarom eigende het zich het oud testamentische recht over dood of leven van het kind toe. „Der Mohr hat seine Schuldigkeit (in Midden-Europa) getan. Der Mohr kann gehen". (De Moor heeft zijn plicht in Midden-Europa gedaan; hij mag nu gaan). Maar dan klinkt een hoopvoller toon van den man, die ondanks alles in de toekomst van zijn volk blijft gelooven: „Twintig jaren arbeid, ge loof, hoop en verwachtingen zijn echter niet voor niets geweest. Het zou een groote fout zijn, te denken, dat het Tsjechische volk uit smart over het verlies van zijn Staat zal ondergaan. De strijd met de wapenen is op niets uitgeloo- pen. Wij zullen dezen strijd echter voortzetten met het verstand, waarvan meer kracht kan uit gaan en waardoor een betere toekomst voor Oost- en Zuid-Oost-Europa gewaarborgd wordt." Men kan het met den schrijver al of niet eens zijn in zijn waardeering der gebeurtenissen, in ieder geval is het een dringende waarschuwing voor alle kleine neutrale staten, dus ook voor ons, om zich buiten het conflict te houden en den eigen weg te midden van het oorlogsrumoer te blijven volgen. „CONTACT", Maandblad voor de Nederlandsche Jeugd, waarin opgenomen Rostra Gymnasiorium, Nederlandsche Schoolkrant, De Citadel en Meisjesleven, redactie en administratie Dallaan 8, Baarn. Blijkens een mededeeling in dit nummer is thans ook liet meermalen in deze kolommen aangekondigde jeugdblad „Meisjesleven onder redactie van Willy Pétillon in „Contact" opge nomen, waarmede bet maandblad een nieuwe stap heeft gedaan in liaar voortdurende Uitbrei ding en verhooging van actualiteit en aantrekke- lijkiieid. Behalve de omvang van liet. blad, wint ook de inhoud regelmatig. De activiteit blijkt uit het feit, dat voorbereidingen worden getrof fen, voor een „Contact-Congres", einde dezer maand voor en door Contact-enthousiasten te houden. Er waait een frisschen wind door dit jeugdblad WIJ ONTVINGEN: Nummer 2 van den 9en Jaargang van het Officieel Orgaan van den Algemeenen Nederl. Dilettanten-Tooneelbond (administratie Dallaan 8, Baarn). De inhoud van dit orgaan is gereorganiseerd en begint voortaan ieder nummer met een hoofd artikel, waarin richtlijnen aangegeven worden voor den bond en zijn leden. Daarop volgt het maandelijksche artikel van de Cultureele Commissie. Vervolgens de bespreking van goede en bij uitstek geschikte stukken, door deskundige per sonen, zooals thans in dit nummer is begonnen. Tenslotte komen de speciale mededeelingen voor en van de bondsleden. Bij uitgeverij „Contact" te Amsterdam verscheen onlangs een tweetal boeken, die brandende vraagstukken van dezen tijd behandelen. Eenerzijds schreef Capt. B. Liddell Hart, adviseur van de Britsche Gene rale staf, een verhandeling over: „Wat zijn Engeland's oorlogskansen", welk boek inmiddels reeds in tien talen is verschenen. Het tweede werk is van Miles (Dr. Lajos Ivan) die in den spiegel der Duitsehe militaire en eco- nosomische vakliteratuur een beschouwing schreef over: „Wat zijn Duitschland's oorlogs kansen", dat reeds in vijftien landen het levens licht aanschouwde. blJ.l. Maandag stonden bij de arbeids beurs alhier ingeschreven 150 mnl. en 3 vrouwl. personen, in totaal 153 werkzoekenden, gesplitst als volgt: Behangers 2 Boekdrukker 1 Chauffeurs 4 Electriciens 2 Grondwerkers 5 Handels- en kantoor personeel 24 Kellners 2 Land- en tuinbouw- arbeiders 43 Loodgieters 2 Losse arbeiders 48 Metselaars 3 Meubelmakers 2 Opperlieden .2 Schilders 9 Timmerlieden 4 153 Bij handels- en kantoorpersoneel behooren 3 dames. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Tel. te bereiken onder nr. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos! Hoe sneller u rijdthoe sneller de benzlne-distributle arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/u. ZONDAG 10 MAART 1940. BLOEMEND A AL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Extra collecte voor Chr. Belangen. Donderdag (geb. „Maranatha") n.m, 8 uur Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Ned. Prot. Bond v.m. 10% uur Dr. W. Banning van Bentveld. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Ivinheimpark) v.m. 10% uur Gezongen H. Mis, met predicatie. Woensdag n.m. 8 uur Lezing over „Sym bolen", door den Weleerw. heer P. Rueter, voor leden en belangstellenden (Popellaan 3)! Geref. Kerk v.m. 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard. N.m. 5 uur Ds. H. J. ten Brink, res. veldpred. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m, Universeele Eeredienst (Soefi-Beweging,) (boven zaal „Vreeburg", Kerkplein 16), v.m. 11 uur, de heer J. W. A. Hartsuiker; onderwerp: „Gebed". OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. v. Dijk. Extra collecte voor Clir. Belangen. N.m. 7 uur Ds. J. Bos van Den Haag. Jeugd dienst voor ouderen. Geref. Kerk (hulpgebouw Croezenstraatj v.m. 10 uur Ds. H. J. ten Brink, res. veldprediker. N.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. n.m. 3 uur Bevestiging en intrede van Ds. R. H. Oldeman. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. A. Hagedoorn van Heemstede. N.m. 5 uur Ds. G. Grootjans van Water graafsmeer. Geref. Kerk (H..V) v.m. 10 uur de heer v.d. Berg. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. S. H. J. James, Ned. Herv. pred. te Rotterdam. HAARLEM. Evang. Luth. Kerk v.m. 10% uur Ds. Th. Seharten Jr. van Monnikendam met Ds. W. Spliet- hoff. Bevestiging van nieuwe leden. Extra collecte voor het Fonds, van Chr. Belangen. Vrije Evang. Gem. (Parklaan 106) v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. D. J. D. Du Fossé. V.m. 10 uur Kinderkerk. Woensdag n.m. 8.45 uur Catechisatie, Donderdag n.m. 8.15 uur Zangrepetitie. Vrijdag n.m. 8.15 uur Catechisatie. Evang. Samenkomsten (Parklaan 21), v.m. 10 uur de heer P. C. Tijssen, Evang. te Deventer. N.m. 5 uur dezelfde. Évangelisatie-samenk. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbelbespr. en Bidstond. Woensdag n.m. 8 uut Zangrepetitie. Opwekkingsssamenkomsten (Begijnhofkapel 6) (gratis rijwielstalling achter perceel Jansstr. 44). Donderdag n.m. 8 uur mej. Joh. Eke- ring, Evang. van de Tabernakclzending te Parijs; onderwerp „Levend en dooden." Eglise Wallonne it 10 h. 80 Service et Sermon présidé par Mr. le pasteur E. Micheiin- Moreau de la Haye; 3e collecte pour la restauration. 9h. 15 Ecole du Dimanche. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5% uur Ds. J. W. Siertsema. Catech. Zondag 42. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 42. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5% uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 43. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5% uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 43. Geref. Kerk (H.V.) (Begijnhofkapel 6). v.m. 10 uur Ds. G. W. van Deth. N.m. 5 uur Gecomb. dienst: Santpoort, Zand- voort en Haarlem. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Remonstr. Geref. Gem. v.m. 10% uur mej. Ds. A. G. Günther, Bern. pred. te Zwammerdam. V.m. 12 uur Kinderdienst (Remonstrantenh.h). Donderdag n.m. 2 uur Handwerkkring in het Remonstratenhuis). Vrijdag n.m. 8.15 uur Bijeenkomst van collectanten (Oranjekade 1). Ned. Vereen, van Siritisten „Harmonia" af. Haarlem II (Soc. Ver. Zijlweg 1) v.m. 10% uur Wijdingsmorgen; spr. de heer J. L. Marhcal van Utrecht) helderz, waarnemingen mej. Cath. Driesten. Onafh. Relig. Gemeenschap (Oranjeplein 9) n.m. 8 uur Ds. A. B. de Jong. Wijdingsuur me» medewerking van koor. College tot verbr. van Spiritisitsche beginselen (geb. „Tehosofia", Nassauplein 8) v.m. 10% uur de heer A. C. van Lieshout van Delft. Universeele Eeredienst (Soefi-beweging) (Nutsgeb. Lange Veerstraat 16) v.m. 11 uur mevr. A. Sehamhart-Scholteonderwerp: „De mensch en zijn ideaal". Maandag n.m. 8.15 uur Cursus voor belang stellenden. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) (Brederodestraat 81) v.m 10 uur Ds. P. van der Vloed. N.m. 5 uur Gecombineerden dienst met de Kerken van Santpoort en Haarlem (Begijn hofkapel 6, Haarlem); onderwerp: „De nood van de wereld en de nood vaii de kerk.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 5