Ook de jongere generatie stelt haar eischen KNIPPATRONEN Algemeene regels en wenken OUD MAAKT NIEUW K 8521 Moeders van groote 'dochters weten bij er varing, dat het klee- dingvraagstuk voor de- ze laatsten een belang- rijk vraagstuk is. Reeds bij het koopen van stof voor een jurk maakt het jonge meisje zich vrij van den smaak ha- rer moeder en stelt i haar eigen wenschen 1 daartegenover, i Jïen bepaalde kleur blauw of een fantasie- 1 weefsel vallen plotse ling niet meer in den smaak en verschil van meening tegenover de moederlijke autoriteit - al moge deze niet van ernstigen aard zijn valt te constateeren. Iedere verstandige moe der zal zich verheugen over de groeiende zelf standigheid van haar dochter en zal haar, al hoewel zij de leiding houdt, vrijer laten in de keuze, mits deze het beschikbare kleedgeld niet in het gedrang brengt. Overleg zal gepleegd dienen te worden wat eventueel voor moder- niseeren in aanmerking komt en welk deel der garderobe aanvulling behoeft. De winterman tel, thans nog onmis baar, zal zoodra de koude wat minder wordt, vervangen wor den door vlotte costu mes met bontgarnee- ring, die op alle moge lijke wijze toepassing vindt. Coquette bont mutsen en gezellige, sportieve hoedjes com- pleteeren de mantelcostumes, doch worden op koude dagen vervangen door tricot gar nituren, waaronder de kaboutermuts met lange einden, die om den hals geslagen worden, zeer modern is. Een aardig garni tuur, dat ook zelf gebreid kan worden be staat uit een muts met zeer lange einden, die op taillehoogte een soort mof vormen. Onder den kin wordt de muts met knoop en lus gesloten. Het voordeel van dit gen re garnituren is, dat zij het bovendeel van lichaam geheel bedekken en de handen heerlijk warm houden. Op koude dagen is gebreide kleeding trouwens toch zeer practisch, zoowel handgebreide als wollen tricot. Aangezien de breitechniek steeds meer toeneemt zal thans reeds begonnen kunnen worden met het breien van een mantelcostume voor het komende voorjaar. Jumpers, vieren hoogtij en men ziet deze van verschillende soorten wol in alle moge lijke kleuren met passen en kraagjes met noppen, strepen en ruiten, Evenals bü de mode, welke thans voor ae moeders is aangegeven, soberheid van lijn domineert, is dit het geval voor haar dochters, met dit verschil, dat kleuren en details een levendige noot brengen. Behal- ,ve warm getinte wollen weefsels vragen ook ruiten de aandacht en de keuze der Ueuren wordt steeds uitgebreider. Ofschoon de modellen ever het algemeen weinig stof vragen, wordt er ten opzichte der jongeda mes en kinderkleeding meermalen een uit sondering gemaakt en ziet men alleraardig ste effen en wollen geruite jurken met ge- plisseerde rokken, zooals rechts op bijgaan de schets is aangegeven. Een tweedeelig geheel met aansluitend corsage, dat in het midden met knoopen en lussen sluit en zich bijzonder goed leent voor het slanke bakvischfiguurtje. De garneering bestaat uit applicaties van velours, doch deze kun nen vervangen worden door goudborduur sel, mits op bescheiden wijze toegepast. Verschillende amusante details worden op jongemeisjes-japonnen aangebracht, ter wijl militaire inspiraties niet ontbreken. Men ziet op modeljurken o.a. kleurige vlag getjes en gouden sterretjes in de hoeken der kragen geborduurd, terwijl de „rits" van steeds meer fantasie getuigt. Kwastjes goudgalon, knoopen in den vorm van lee- ren olijven, pompons en strikjes van ge kleurd leer of fluweel versieren de voor panden. Op de donkere jurken worden garnitu ren van wit, bleu en rose organdie gedra gen, die. jeugdig en frisch werken, terwijl men alleraardigste kraagjes ziet van effen wit materiaal, die kleurige geborduurde moezen te zien geven. In de komende maanden zullen impri- mé's van zijde en katoen de volle belang stelling hebben en een der nieuwste Ame- rikaansche ontwerpen hiervan geeft de middelste afbeelding te zien. Ruiten met bioemen-motieven in frissche kleuren. Het jurkje is zeer eenvoudig van maaksel en heeft op taillehoogte een schuif, waardoor een elastiek gehaald wordt. De ruimte is vooral middenachter aangebracht om eenigszins het idee van een „bustle" te ge ven. Ten slotte geven we nog een overgangs mantel, die gemaakt is van diagonaal ge weven stof. Mij biedt enkele verrassingen, die op het eerste gezicht niet opvallen. Het vest, dat tot de taille reikt, is aan den bin nenkant onder de tuxedo-revers opge knoopt, zoodat de mantel ook zonder dit ge dragen kan worden. Voorts kunnen de op geknoopte, rechte omslagen de tuxëdo-re- vers over elkander geslagen worden, zoo dat men een met twee knoopen gesloten mantel krijgt. Inderdaad een practische op lossing, die ongetwijfeld toepassing zal vin den, temeer daar het plastron althans bij effen stoffen niet van hetzelfde materi aal en ook in een andere kleur gekozen kan worden. ten opzichte der kleeding. Met een bescheiden kleedgeld zal men genoodzaakt zijn min of meer te wikken en te wegen bij de aanschaffing van nieuwe kleeren. Om steeds zoo goed mogelijk voor den dag te kunnen komen, is het noodig, dat met verschillende factoren rekening ge houden wordt, en wel in de eerste plaats met het figuur en den leeftijd. Een slanke vrouw kan nu eenmaal meer dragen dan iemand, die gezet is en voorts speelt de leeftijd ook een rol. Zelfs als men tot in lengte van dagen een „jonge meisjes"-fi- guurtje houdt, kan men niet datgene dragen wat bij de jeugd past. Beide feiten, die wij noemden staan vast, terwijl wij er nog een raad aan toevoegen voor degenen, die slechts een bescheiden garderobe hebben, n.l. „draag steeds weinig opvallende kleu ren en modellen, die gangbaar blijven", Vrouwen, die groot zijn, moeten geen kor te, wijde rokken dragen; deze zijn evenmin geschikt voor gezette figuren. Indien men breede heupen heeft, moet men geen heupstukken dragen, doch mo dellen kiezen, die het figuur langer doen schijnen, o.a. robes princesse of indien men de voorkeur geeft aan een taille en rok, dan verticale effecten aanbrengen. Vrouwen met een zware buste moeten geen japonnen met pas en ingehaalde ruimte dragen, doch aansluitende modellen of opgeknipte rok ken, waarboven eenige ruimte, die de stof vloeiend over de buste doet vallen. Te aansluitende en te nauwe japonnen doen het figuur dikker lijken, terwijl ook ruime mantels als swaggers voor gezette figuren ongeschikt zijn. Een zeer geschikt model voor een over gangsmantel vindt men hiernevens, ge maakt van fantasiestof of zwart laken. Het ontwerp leent zich voor slanke, zoo wel als voor gezette figuren, alleen voor de laatste wordt iets minder onderwijdte genomen, door de baantjes niet al te breed te doen uitloopen. Hoogsluitend kraagje en sluiting in het midden met rits, knoopen of haken én oogen. Het weergegeven model is met zwartge lakte haken en een koord gesloten. G. C. M.—S. Speelbroekje uit een oude dames- Jumper. Eén damesjumper, die niet meer gedra gen kan worden vermaken we tot een speelbroekje voor een éénjarig kindje. Men knipt het bovendeel onder de armen af, neemt de steken op, zoodat men ovër een breedte van 62 c.M. een boord krijgt, dat pl.m. 6 c.M. hoog en 2 recht 2 averecht ge breid wordt. De draagbanden zijn 19 c.M. lang en 3i/2 c.M. breed en worden aan het begin en einde van een knoopsgat voorzien Men zet 4 knoopen op het geribde deel en naait er ter versterking een lapje achter. In het midden onderkant naait then vier kant lapje, dat met drukkers op de tegen- overgestelden kant wordt gehecht. Langs de beide beendeelen haakt men 1 lossé, 1 stokje èn schuift er elastiek door, zoodat de onderkant aardig poft. SUCCESPATROON K 8521. Prijs 40 cent. Japon van fantasie wollen stof met pas, waarlangs schuine biezen gestikt zijn. Ruimte aan vóór- en rugpanden. Eenvou dige tweebaans rok. Men kan dit model van flanel of wollen stof maken als lange huisjapon en heeft de banen dan slechts langer te knippen. Ben. stof voor een gewone lengtemaat 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 40—44. Succespatroon A 161. Prijs 40 cent. Gekleede middagjapon van zwarte zijde of fluweel met bedrukt zijden voorstuk, dat naar de taille spits toeloopt en vandaar af naar den zoom toe aanmerkelijk breeder wordt. Klokkende onderwijdte. De donke re bovenstof wordt langs de schulp opge stikt. Ben. stof 3.50 M. van 90 c.M. en 4 M. fan tasiestof. Patronen in de maten 44, 46 en 48. Besteladres: Het Practisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag In post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 7