SPORT EN SPEL A. G. G. M. GI0RGIS 8. Zn. BRIDGE. ONS INDISCH HOEKJE „LUCKEY SEVEN" Vr jjdag 19 April 1940 7 Fa. J. N. CAARLS - Fijn was scherij B.V.C. „Bloemendaal" TENNrêSEtZOEN 1940 SPORTHUIS TE NUYL TAFELTENNIS Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 TOONEEL INGEZONDEN Opf*richt 1890 Donkere Spaarne 30 - Tel. 21131 Filiaal: Kinderhnisvest 39 OVERHEMDEN vanaf 20 cent BOORDEN 8 cent BOORDEN slap 5 cent Vraagt prijs voor het behand. van uw geheele Wasch BLOEMENDAAL— KINHEIM. Als scheidsrechter M. J. Boas het beginsignaal geeft, blijkt dat de thuisclub invallers heeft voor keeper de Haas en rechtsbinnen Noordhoff, die tengevolge der ingetrokken militaire verloven verstek moesten laten gaan. Dadelijk vanaf den aftrap gaan de gastheeren ten aanval, doch Kinlieim neemt spoedig het initiatief over en dmkt dit uit in een doelpunt, dat zeer terecht door dén referee wegens buiten spel afgekeurd wordt. Hoewel de bezoekers oogen- schijnlijk het beste van het spel hebben, zijn de aanvallen van de Oranje-witten véél gevaarlijker, vooral door de snelheid waarmede zij ondernomen worden. Na circa 5 minuten neemt de linksbuiten Potharst van rechts een corner, welke mooi voor doel geplaatst en even keurig door de Jonge in gekopt wordt. Bloemendaal blijft sneller en vooral de actieve linksbuiten en de lévendige rechtsbinnen weren zich buitengewoon. In korten tijd krijgt Bloemendaal 4 hoekschoppen te nemen, die even zoo vaak gevaar voor Kinheim opleveren. Toch duurt het nog pl.m. 20 minuten alvoTens Steffens uit een door Potharst goed gegeven voorzet ten tweeden male door een kopbal weet te scoren. Toen een der Kinheim-spelers, ondanks een ont vangen waarschuwing, volhardde in zijn onge manierd optreden tegenover den scheidsrechter, werd hij door dezen uit het veld gezonden. B.V.C, behoudt de.overhand, doch weet dit niet in doel punten tot uiting te brengen. Rust 2O voorsprong, Na de thee gaat B.V.C. aanstonds tot den aanval over en binnen 2 minuten weet Steffers een fout van den ICinheim-keeper af te straffen door een goeden kopbal. Kinheim pakt nu energieker aan, doch gaat zich bezondigen aan hard spel, waardoor de scheidsrechter genoodzaakt is vele malen te onderbreken, hetgeen voor sommige spelers van Kinheim het sein blijkt te zijn voot ruw spel, speciaal middenvoor en rechtsachter. Diverse Bloemendalers raken gewond en spelen op halve kracht verder. De aardigheid gaat er nu heelemaal af en ieder denkt reeds aan een ongewijzigden stand, als de bezoekers vlak voor het einde de eer nog weten te. redden. De Oranje-witten hebben de overwinning alleszins, verdiend, wat zij vooTal te danken hebben aan hun grootere snelheid. *h -J Kijkt voor U koopt bij TE NUYL Alleenverkoop in Haarlem van de beroemde standaardmerken: Golden Eagle, Leader, Viktor, Big Bill, Majestic, Princes Club, Bogar, Triga, Gladiator, The Tournement, enz. Prijzen van f 2.25 tot f 32.50. Lange Pantalon f 5.95, ook naar maat. Shorts, Dames- en Heeren-, f 4.25. Gabardine. Bij aankoop van een nieuw racket, ruilen wij Uw oude in tegen billijke reductie. Reparatie en nieuwe besnaring, billijk en goed. SCHOTERWEG 27 TELEFOON 19030 H. T. T. C. SHOT. Secretarfe: 6. J. Waanders, Boschlaan 29, Bloemendaal. Speelgelegenlieid: Hotel Vreeburg, Vrijdags avonds 7.4511 uur. Hedenavond hopen we de competitie om het clubkampioenschap 1939/1940 te kunnen be ëindigen, waarvan de eindstand een volgende maal gepubliceerd zal worden. In ieder geval wordt Vrijdag 26 April een aan- vang gemaakt met onze traditioneéle handicap- competitie. De methode die hierbij gevolgd wordt is, dat de als sterker geclassificeerde speler aan zijn tegenstander in iedere game een of meer punten voorgift moet geven. De grootste voorgift, die dit jaar gegeven wordt, bedraagt 11 punten per game. Vanzelfsprekend wordt het resultaat van iedere match, door het verstrekken van deze voorgiften, een raadsel en ook thans zullen de noodige verras singen wel niet uitblijven; zoodat nog met geen mogelijkheid te zeggen is, wie beslag op den wissel beker zal kunnen leggen. Mochten in deze competitie meerdere spelers met een gelijk aantal gewonnen partijen eindigen, dan zal de verhouding van het aantal gewonnen tot dat van het aantal verloren games de rangorde van deze spelers bepalen. In het practisch denk beeldige geval, dat ook deze verhoudingen gelijk waardig zijn, zal een beslissingswedstrijd gespeeld worden, met inachtneming uiteraard van de voor deze spelers bepaalde handicap. De voorgiften zijn bepaald aan de hand van de in de kampioens- eompetitie behaalde resultaten; nieuwe leden worden door de wedstrijdleiding, na taxatie van speelsterkte, tu sschengevoegd Volledigheidshalve zij nog medegedeeld, dat de wisselbeker in 1938 door E. Bloemsma en in 1939 door A. v. d. G zen buit wérd gemaakt. SCHOORSTEENVEGERS r V i f EERSTE HEEMSTEEDS BRIDGEHOME ALB. THIJMLAAN 2 b. d, Heerenweg en Zand voorter weg. Dagelijks gelegenheid tot bridge van 2 uur tot 5.30 en van 8 tot 12 nur. Telefoon 26652 Correspondentie, ook van de Vereenigings berichten, uitsluitend te richten aan: Bridge rubriek Bloemendaalsch Weekblad. Rijnstraat 72. Haarlem-Noord. DE KLAVER-CONVENTIES. Het bridge spel is ontstaan in het jaar 1873 in hèt plaatsje Buyukdere, ergens aan de oevers van de Bospores. 25 Jaar later verscheen het eerste bridgereglement, samengesteld door de leden van de Cerle d'Orient, dit reglement maakte een zwerftocht naar Cairo, over de Rivièra naar Parijs, Londen naar New-York. Vanaf dat tijdstip dateert ook de eerste Klaver-conventie, ontw-orpen door Harold S. Vanderbilt. Vijf jaar later bracht een lid der familie van Lennep het spel mede uit Smyrna, en demonstreerde het omstreeks het jaar 19Ö5 .n de Sociëteit te Amsterdam. He principe van genoemde één-klaver-conventie komt neer op de volgende stellingen: De (een) klaver-conventie is meestal een één malig dwangbod, wat, de partner mits de tweede hand niet biedt, verplicht in de eerste ronde iets te zeggen. De topwaarden éischen bij de openingsbiedcr dezelfde kracht als voor een één-bod in S.A., alleen weet de partner dat de distributie niet voor sans atout geschikt is. Op het 1-klaver openings-bod zijn drie ant woorden mogelijk: le. Een negatief antwoord van 1 ruiten, wat zwakte aangeeft. (De latere klaver-conventie auteurs hebben dit alle overgenomen). 2e. (Bij passen van de tweede hand). Een positief antwoord bij het bezit van minstens 2 T.W. ieder ander bod dan 1 ruiten, wat tevens de verplichting geeft door te bieden dat manche bereikt is. Indien nu de tweede hand wel een bod heeft, gedaan, dan is een, positief antwoord: een doublet of 2 S.A., het laatste is dan gelijktijdig slamsignaal. 3e. (Indien dé tweede hand geboden heeft) een aanmoedigend antwoord, een zoo laag mogelijk bod, in een andere kleur, (béteekent, 1 a 2 TW. geeft gëen verdere verplichtingen) of een zoo laag mogelijk hooger bod in S.A. (1 a 2 TW. evenmin als dwapgbod bedoeld) ten slotte een bod wat één hooger is, in de lange kleur (6 kaart) met minstens 1 tot 2 TW., moet opgevat worden als dwangbod voor één ronde. Vraag II: Welk nadeel schuilt er in een conventioneele Klaveropéning Antwoord op vraag I: Er is slechts één antwoord: „overgeven" (14 kaarten). o VIERTALLEN KAMPIOENSCHAPPEN 1940. De einduitslag der viertallen kampioenschappen voor „Haarlen-Noord" zijn als volgt: le prijs (kampioenen 1940) dames Wiegmink- Mulderheeren Brouwer-Beijer; 2e prijs heeren Appelboom-Di,kman-Meijboom Nieman; 3e prijs mevr. Brave- heeren van Alphen-Keur- van Es; 4e prijs heer en mevr. Kooyers-heeren S. Gaus- Brasser. Deze week heeft de slotzitting plaats van het Parencriterium. In ons vorig nummer zijn per vergissing een deel der wedstrijdresultaten geplaatst onder het hoofd van de B. C. Haarlem-West. UIT DE K.B.B.-COMPETITIE. Voor de le klasse is gespeeld de wedstrijd B. C, „Rosehaeghe I" tegen B. C. „Bolwerk I" en ge wonnen door eerstgenoemde met: 118125 MP. 0 DE „HOWELL-COMPETITIE" TE HEEMSTEDE. Ook in de zevende, de voorlaatste ronde van de competitie volgens het systeem „Howcll", welke gespeeld wordt in het bridge-home „Lucky Seven" te Heemstede, heeft het leidende paar, gevormd door de heeren Schalken en Ziemer, de overhand behouden. Daarmede is hun voorsprong nu zoo groot geworden, dat de eerste plaats hen niet meer kan ontgaan. Ditmaal waren de dames Guldemond en Wee ning de ernstigste concurrenten, die met slechts één punt minder de tweede plaats in deze ronde bezetten. In de rangschikking ziet het er verder heel interessant uit. De dames Wafelaar en Bouman, die eerst zoo vast op de tweede plaats stonden, zien deze ernstig bedreigd door de dames Van Hoolwerf-Uni, die weer een half punt inliepen en nu nog maar een half puntje achter zijn. Dat kan bij den laatsten wedstrijd interessant Worden. Trouwens ook voor de overige plaatsingen zijn nog verrassingen mogelijk, zooals uit den stand duidelijk te zien. De uitslag van de zevende ronde is: 1. Heeren Sehalken en Ziemer, 49 punten; Dames Guldemond-Weening. 48 punten; 3. Da mes v. Hoolwerf-Uni en Mevr. en de -lieer Göbel, beiden 44 punt 5. Dames Wafelaar-Bouman, 44 punten 6. Mevr. LohUis-heer Sehultsz, 86 )4 punt; 7. Mevr. en heer .Visser, 35punt; 8. Heer v. Hoolwerf met invalster voor niej. 'Proper, 34 punten. Dé stand is thans: 1. Heeren Schalken-Ziemér, 328% punt; 2. Dames Wafelaar-Bouman, 307 punten; 3. Dames v. Hoolwerf-Uni 306% purit; 4. Mevr. en heer Visser, 286 punten; 5. Mevr. Lohuis-heer Sehultsz, 284% punt; 6. Dames Guldemond-Wecning, 281 punten; 7. Mevr. en heer Göbel, 278% punt; 8. Mej. Proper-heer van Hoölwerf, 278 punten. TOONEEL TE AMSTERDAM. „School voor Vrouwen" en „De Crltiek op de School voor Vrouwen" door Molière, bij het Nederl. Tooneel. Regie A. Defresne. Waar het bij Molière vooral op aankomt zijn de stijl, het rythme, het tempo. Dit te verwezen lijken is onder meer de taak van den regisseur. En we moeten Defresne erkentelijk zijn dat hij dit alles op de juiste wijze heeft weten te reali- seeren. Ware de vrouw zooals Arnolphe (Anton Roemer) haar Wenscht: onnoozel, onderworpen, gedwee, kuisch, dan zou heel de moderne wereld haar om deze deugden laken. En toch is een stuk van Molière door alle eeuwen en tijden geschreven. Dat Arnolphe al dié deugden van Agnes (Ank van der Moer) bij haar aankweekt, doet hij alleen omdat hij door hare onderworpenheid later in zijn eventueel huwelijk met haar er van overtuigd kan zijn van hare gehoorzaamheid en trouw. Maar Agnes voelt wel dankbaarheid voor den zooveel ouderen met zichzelf ingenomen en rijken Arnolphe, die haar pleegvader is, maar denkt er geen oogenblik aan om met hem te trouwen. Zij heeft Horace (Eduard Palmers) lief, met wien zij na eenige misverstanden trouwt. Dit is een groote slag voor Arnolphe en men heeft beslist medelijden met zijn teleurstelling en met zijn ongelukkige liefde, die hij zoo flink draagt, terwijl men hem er om bespot. Anton Roemer'was wel dè Arnolphe die ware Molière in leven voor dien rol had uitgekozen. Hij gaf een zeldzame creatie van dezen gevoeligen rijkaard. Een reiner, lieflijker, fijner Agnes kan men zich moeilijk voorstellen en zij zag er onweer staanbaar bekoorlijk uit. En Anton Roemer en Ank van der Moer viel een zeer verdiende hulde ten deel. De meid van Arnolphe (May Vollenga) en de knecht (Piet Rienks) speelden hun rol geestig en vol spotlust. Het publiek was werkelijk opgetogen over deze geestige fijne opvoering, die gevolgd werd door: „De Critiek op de School voor Vrouwen", dat na de pauze werd gegeven. Het is een gezelschap van drie dames, Marie Markus, Ank van der Moer en Mies Elout, die met drie heeren, Jacques Snoek, Piet Rienks en Eduard Palmers, op allergeestigste wijze critiek uitoefenen op de voorstelling van „School voor Vrouwen", waarvoor wij allen lof hebben. Stella Mare. DE NEDERLANDSCHE WERELDOMROEP. Een kwestie van nationaal belang. Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed voor ÏJw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltüd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. h.t.3. Veel genot voor weinig geld: 5 cent AAAAAAAAAAAAAA Milliarden woorden vliegen om den aardbol. Op den dag en des nachts. Onafgebroken, naar alle richtingen. In den aether geworpen door een trillende antenne, schieten ze met duizelingwek kende snelheid voort om opgevangen te worden tot in de verst-verwijderde oorden der wereld. Milliarden woorden in alle talen, die door men sehen gesproken worden. Het zijn de ultra-korte golf-zenders in Berlijn n Londen, in Parijs en Rome, in New-York en Tokio, die uur na uur berichten uitzenden en de wereld overstroomen met hun nieuws. „Hun" nieuws. Want de propaganda-methoden dér laatste jaren hebben ons wel geleerd, dat er van objectief nieuws geen sprake meer is. Ieder ziet de wereld door zijn bril en poogt die kijk op de zaken ook anderen op te dringen. Die ultra-korte golfzenders gebruiken óók de Nederlandsche taal en richten hun uitzendingen zeer bewust naar onze overzeesche gebiedsdeelen, Populaire muziek, groeten van familie-leden, nieuwsberichten en korte beschouwingen bieden een verleidelijke verstrooiing aan landgenooten, die ver van de bewoonde wereld hun werk ver richten. En het gevaarlijke dezer uitzendingen is, dat ze onder het mom van gul-geboden amusement en inlichtingen buitenlandsche propaganda voeren. Dat gevaar is des te grooter nu de oorlog in Europa is uitgebroken. Iedereen verlangt naar nieuws, naar het laatste nieuws, naar betrouw baar nieuws. De u.k.g.-zenders der groote mogend heden zenden berichten uit in alle talen, maar zij zijn de meest-belanghebbenden en trachten dé eigen daden en posities zoo mooi mogelijk voor te stellen. Het nieuws, dat geloofwaardig is, waarnaar onze landgenooten in Indië en overal elders ter wereld als het ware snakken, dat nieuws kan alleen het neutrale, vrije Nederland geven. Het vrije Nederland, dat zijn stem moet laten hooren in het concert der u.k.g.-zenders, dat op die manier de wereld op de hoogte kan stellen van zijn oude cultuur en bekendheid kan geven aan le voort brengselen van zijn bodem en industrie. Het oogenblik schijnt aangebroken, waarop inderdaad de Nederlandsche wereldomroep tot stand zal komen. Een daartoe strekkend wetsont werp is door minister Van Boeyen bij de Tweede Kamer ingediend. Dat ontwerp regelt ook de financieele zijde van dit vraagstuk. En' wel op deze wijze, dat alle radio-luisteraars verplicht zullen worden in de kosten van de Nederlandsche omroep bij te dragen. Dit kan geschieden; doordat men zich bij één der omroepvereeniging aansluit tegen een iaarlijksche contributie van tenminste f 5. Doet men dit niet, dan is men verplicht een ver hoogde bijdrage (b.v. f 6.) aan het Rijk te betalen. Wij verklappen geen geheim, wanneer we mee- deelen, dat vele luisteraars, zoowel toestelbezit- ters als centrale-abonné's, die tot dusver geen lid van een omroepvereeniging waren, zich thans aanmelden teneinde de wettelijke verplichting vóór te zijn. Het belangrijkste echter is, dat Nederland voor bereidingen gaat treffen om aan den wereldomroep deel te nemen. De vrouwen der Noordkust van N.W. Guinea brengen op him bovenlichaam litteekens aan, soms zoo dik als een potlood. Die wijze van lichaams versiering veroorzaakt heel veel pijn. Maar de vrouwen onderwerpen er zich aan, omdat ze er het bewijs mee leveren flink te zijn! Een vrouw met mooie litteekens valt zeer in den smaak van trouwlustige mannen. Wellicht is de oorspronke lijke bedoeling er van van godsdienstige beteeken is geweest. Pcnteekening J. G. Sinia.) H. F. TILLEMA. NED. NATUURHISTORISCHE VER., AFDEELING HAARLEM EN OMSTREKEN. Lezing van Prof. J. J. Jeswlet over Bali. haDeze laaste lezing in liet seizoen 1939/'40, waarvoor groote belangstelling bestond, werd bijgewoond door Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, den heer J. Tideman, oud-gouverneur van de Molukken en Mr. J. D. van de Plaat, eerevoorzitter der afdeeling, tevens Tuinbouw en Plantkunde vertegenwoor digend. Prof. Jeswiet gal eerst een overzicht van de ligging van het eiland Bali, dat, wat klimaat en geologische ligging betreft, gelijk is aan Java, zoodat begrijpelijkerwijze ook de flora veel over eenkomst vertoont, al staat die van Bali dan ook onder eenigen Australischen invloed. Men vindt ook hier aan de kust de vloedbosschen, voorts de djatibosschen, regenbosschen, enz.de producten cocos, rijst, tabak, pisang en zeer veel boom vruchten. De tertiaire kalkgebergten die het vulcanen- gebied van het midden omsluiten, zijn onvrucht baar. Vruchtbaar is de met vuleanische stoffen bedekte vlakte. De heilige waringins, meest in de nabijheid dei tempels, behooren mèt deze, bij het volk, dat, oorspronkelijk uit Britsch-Indië komend, zijn cultuur en godsdienst heeft weten te handhaven. De bevolking is zeer kunstzinnig, getuige het fraaie houtsnij- en smeedwerk. Ook de tempels zijn vaak zeer fraai bewerkt. Ook weet de Baliër op-ongeloof lijk knappe wijze de mogelijkheden te vinden om het onmisbare bevloeiingswater voor de rijst velden uit de diepe rivierdalen op te voeren of door tunnels in de bergen heen te leiden. Prof. Jeswiet had een zeer groot aantal fraaie lichtbeelden, die een duidelijken indruk gaven van het eiland en zijn bewoners. Na de pauze volgden zeer mooie opnamen van een begrafenisfeest met de heele verbrandings- ceremonie met verbrandingstoren en de verbran- dingskist die meestal den vorm heeft van een rund. De voorzitter, de heer G A. van Schaik, dankte Prof. Jeswiet hartelijk voor zijn boeiende lezing en sprak den wensch uit, dat ons landje buiten de woelingen mag blijven; de vereeniging zal haar werk dan ongestoord kunnen voortzetten, zij het dan ook met eenige beperking, omdat bijv. ver schillende terreinen thans niet toegankelijk zijn voor het houden van excursies.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 7