Garage H.RHEE REPARATIEN BRUINSMA FOTO ENGEL Grasmaaimachines JOH. HAGEDOORN r ij dag 2 6 April 1940 3 Speciale Inrichting voor het beklee- den van Automobielen, vernieuwen van Kappen en bekleeding, Hoezen Reparatie aan Koffers en Tasschen AUTO-ZEEM EN EN -SPONZEN Kleverlaan 76 - BLOEMENDAAL - Tel. 23187 Ge snapt niet, dat zijn zaak marcheert Ik echter wel, hij adverteert A. ZETSTRA üngezonden. DROGISTERIJ OP DE GRENS VAN WEIDEN EN DUINEN Cente AirctXMXEÏff ir( /Act i n u r, r> LENTE Kleurenpracht LEG HET VAST. Vraagt inlichtingen over KLEURENFOTOGRAFIE bij KLEVERPARKWEG 7 TELEF. 16246 W/2-jarig bestaan St. Genesius blTer gelegenheid van haar 12 %-jarig bestaan bracht de R.-K. Gem. Tooneelvereeniging „St, Genesius" j.l. Zondag in Huize „Domi" te Over- veen, de première van „liet rvas te zwaar voor haar", geschreven door haar regisseur W. de Maaré, onder het pseudoniem Armada. De schrijver teekent hierin het conflict tus- sehen een eenvoudigen katholieken burgerman en zijn zoon, een vrijdenker, die toegewijd lid is van een revolutionnaire vereeniging. Na een heftige scène tusschen beiden, wijst de eerste hem het huis uit, tot diepe droefheid van zijn dochter Helene, die de centrale persoon in dit stuk is. Als hij het waagt terug te keeren, is het als vluchteling na een mislukten opstand. Helene helpt hem in allerijl zijn verboden uniformjas voor een jas van vader te verwisselen, geeft hem het weinige geld, dat ze in huis heeft en dat zet hij zijn vlucht voort om zich bij één der strijdende legers in Noorwegen te voegen. Die goede zuster, reeds smartelijk getroffen door het verlies van haar moeder, die ze met zelf- offering in haar ziekte verpleegd heeft, en thans gefolterd door angst voor haar broer, die taal noch teeken van zich laat hooren, krijgt nu ook de zorg voor haar zieken en overprikkelden vader. Bovendien moet ze als naaister voor hen beiden het brood verdienen. Als vader haar, na een lijden van twee jaar, ont valt, komt er, juist op den dag zijner begrafenis, een brief van een pastoor uit Noorwegen. Deze geestelijke deelt haar mede, dat haar broer in het hospitaal overleden is, na door hem van de H. Sacramenten der stervenden voorzien te zijn. Na de opéénstapeling van zooveel beproevingen was die laatste slag te zwaar voor haar en maakt zich een ongeneeslijke krankzinnigheid van haar meester. Het stuk stelt zware eischen aan de spelers. Helene (mej. Elly Koning) wist hieraan te vol doen; ze toonde zich een begaafde dilettante. Het spel van 'den vader (den heer B. de Goede) bereikte niet, dat hooge peil, enkele mooie mo menten daargelaten. Ook dat van den zoon (den heer Jan Eichhom) was niet altijd overtuigend, al drong zijn dictie vaak bewondering af. Christine, als vriendin van Helene, gaf in haar kleine rol beschaafd en innig spel te zien. Ook de overige kleine rollen in dit stuk waren bij den heer P. van Kessel als Bob den vriend van Her man en bij den heer J. de Goede als Berkhof den ambtenaar, zoomede bij den heer P. Kooiman als dokter, in goede handen. Eveneens wisten de dames Cor de Groot als Tante Truus en Jo Hoogenstein hun bescheiden rollen naar den eisch te vertolken. Het publiek toonde door warm applaus zijn ingenomenheid met het gebodene. De belangen der jeugdige werk zoekenden blIn het jaarverslag van de Commissie ter behartiging van de belangen der Jeugdige Werk zoekenden in de gemeente Bloemendaal over 1939/1940, aan het college van B. en W. uitge bracht in aansluiting op haar rapport over de voorgaande 3 jaren harer werkzaamheid, deelt de commissie mede, dat zij, evenals te voren, haar arbeid met dezelfde ambitie heeft gericht op de in schakeling der jongelieden in het bedrijfsleven door haar bemiddeling bij het inrichten van solli citatiebrieven, het wijzen van den weg naar ont- wikkelings- en opleidingsinrichtingen, het be nutten van den vrijen tijd en het verstrekken van raad of inlichtingen uit anderen hoofde. Haar grootste kracht heeft zij vooral hoe langer hoe meer moeten aanwenden in het bijstaan der Jeugdige Werkzoekenden in hun zoeken naar een werkkring, die naar hun aard en aanleg het meest geschikt is en vooral mede een kans opent tot een levensbestaan. Door de duidelijk merkbaar toe nemende betere gelegenheid voor de jeugdigen om werk te vinden en de niettegenstaande dat, toéh sterk wisselende lijsten van inschrijving, kreeg de taak der commissie nog steeds meer een moreel en geestelijk karakter. Met betrekkin;' tot deze taak blijkt het de Com missie herhaaldelijk, dat de aan de jongelieden gestelde eischen maar al te vaak niet in over eenstemming is met hun aard of hun aanleg,óf geen öf weinig uitzicht op een levensbestaan bieden; met als gevolg een zeer korten arbeids duur en onbevredigende resultaten, zoowel bij de werkgevers als de werknemers. Het bewijs daarvan spreekt wel het sterkst als de commissie er de aandacht op vestigt, dat haar bemiddeling toch nog dit laatste jaar heeft gc- loopen over 59 jeugdige werkzoekenden, waarbij besprekingen met een 34 tal ouders of verzorgers en een 93-tal besprekingen met de jongelieden zelf, gepaard gingen. Het is voor de Commissie altijd heel moeilijk een oordeel vast te leggen over de concreete resul taten van haar werk. Wel weet zij, dat een 12-tal verklaard, dat geen enkele kans op eenigen goeden uitslag kon worden verwacht, is de zaak verder onaangeroerd gebleven De Commissie heeft het verder niet van belang ontbloot geacht voor haar werk, dat één harer leden de heer J. F. M. Pinxter zitting kreeg in den gemeenteraad. Was het de Commissie bij herhaling daadwerke lijk gebleken, hoezeer haar werk den wethouder van Sociale Zaken, den heer Ouwehand ter harte ging, waarvan een woord van oprechten dank niet achterwege mag blijven, ook diens opvolger, de heer A. Cassée gaf blijk zijner overtuiging, dat het betrekken van jonge klachten in het werkproces Koedirfslaan Telefoon 29669 28201 HEEMSTEDE Reparaties vakkundig en billijk voor alles eerste plicht is en verleent dan ook gaarne zijn in dankbaarheid aanvaarden steun en zijn medewerking. Evenals te voren, mocht de Commissie ook weer van de samenwerking met den agent van Arbeids bemiddeling, den heer A. Doeter, op aangename wijze gebruik maken. Met voldoening ziet de Commissie ook thans weer terug op de uitkomsten van haar werk. Opnieuw mocht zij constateeren, hoezeer de jongelieden weer steeds meer beheerscht worden door een verlangen naar arbeid en hoe een mee voelende leiding aan het terugwinnen van het vertrouwen in hun toekomst, tot steun kan zijn. Gelet op de werkzaamheden, die nog in het vierde werkjaar konden verricht worden, heeft de Commissie gemeend haar vrijwillig opgenomen taak ook dit jaar te moeten voortzetten, taak ook dit jaar te moeten voortzetten. ihi^ffiuiihii^iiMiiii^riiiihinMiiiiiiiiimsiiiiiiujiMnTiiiiiiiinRiniiiiiiiiinsmiüiiii ALLE SOORTEN TUINGEREEDSCHAPPEN TUINSLANG TUINSPROEIERS BLOEMEND A AL'S IJZERM AG AZIJN J Bloemendaalscheweg 66 Telefoon 22704 VROUWEN VREDESGANG 1940. Plaatselijk Comité, Bloemendaal-Santpoort. VREDE EN GERECHTIGHEID. Wéér trekt er fier langs plein en straten Een leger, zwijgend, op ten strijd! Geen wapens, dan bezielde harten, De strijdleus heet: „Gerechtigheid!" Waar blijft de kracht der luide leuzen Van dapperheid en heldenmoed, Waarmee men roemt de groote daden, Geschreven steeds met mensehenbloed Je ware dapperheid is liefde, De ware heldenmoed de bêe, De wil, om niet te strijden Dan stil geweldloos, om de vreê. Houdt vol o Moeders uw protesten, Nooit wordt uw streven monotoon. Het schuifelen van gaande voeten, Een bedevaart verheven schoon Een prediking, een hemelglimlach In strijd- en oorlogszwoelen tijd. Sluit aan! eens wordt de wereld wakker Voor vrede en gerechtigheid Jan van Alfen. (Auteursrecht voorbehouden.) Dro erljen Chemicaliën Verbandstoffen Schoonmaak-artikelen Verbindingsw. 16, Tel. 24113 OUDERAVOND JULIANASCHOOL. blIn de Julianaschool te Overveen werd Vrijdagavond een ouderavond gehouden, die voor een groot deel werd gevuld door een causerie van den heer Jan P. Strijbos, over zijn reis naar en z'n belevenissen op het eiland Spitsbergen. De voorzitter der Oudercommissie, de heer Janssen, deelde in zijn openingswoord mede, dat op 12 April j.l. in tegenwoordigheid van de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op het Lager Onder- vijs ten raadhuize de Ouderraad officieel is geïn stalleerd, en waarin ook vertegenwoordigers der oudercommissie van de Julianaschool zitting hebben. Deze Ouderraad heeft tot doel de belangen van het openbaar onderwijs in deze gemeente te bevorderen, en kan hiertoe zeer veel nuttig werk verrichten. Speciaal in deze tijden is het zoo noodig dat de onderwijzers worden gesteund in hun taak om de basis te leggen voor de christelijke en maatschappelijke deugden, of wel de zedelijk- godsdienstige en nationale waarden, die bestaans voorwaarden zijn voor een volk. Boven politieke of geloofsverdeeldheid moet het openbaar onderwijs gegeven worden. De heer Jan 1'. Strijbos hield hierna een vlotte met humor gekruide causerie over zijn ervaringen op het eiland Spitsbergen en zijn aan natuurschoon zoo rijke omgeving, waar hij het reeds bekende spannende avontuur beleefde ruim vier dagen van de bewoonde wereld verstoken te zijn toen zijn kano door een vloedgolf werd opgenomen en weg gevoerd en hij na veel spanningen eerst na vele avonturen door een hulpexpeditie werd opge spoord. Het gesprokene werd met een prachtige serie beelden toegelicht. Heeft U iets te schilderen ot te watei- verven met AFWAS BARE WATERVERF, raadpleeg dan Jacobijnestraat 4 Kopsstraat 4 Haarlem Telefoon 10598 rechtstreeks door haar een werkkring kregen over eenkomstig aller wensclien, maar in hoeverre een 29-tal aanbevelingsbrieven, door de Commissie ter ondersteuning eener sollicitatie afgezonden invloed op een aanstelling heeft uitgeoefend, kan zij niet bepalen. Niet minder dan een 7-tal bemoeiingen van meer intiemen aard, die nog al moeilijkheden en veel werk opleverden, werden bijna alle zeer ge lukkig en bevredigend opgelost. Het jaarverslag thans meer op den voet vol gende, moet de Commissie met een gevoel van diep leedwezen allereerst gewagen van het onver wacht overlijden van één harer leden, den heer II. van Riessen, die met zoo'n groote activiteit aan de belangen van de Jeugdige Werkzoekenden medewerkte en van wiens praetisch inzicht zoo dikwijls kon worden geprofiteerd. Dit heengaan was een zeer groot verlies. De Commissie heeft dan ook niet nagelaten op de hartelijkste wijze van haar deelneming ge tuigenis af te leggen en zij was zeer dankbaar, dat de Wethouder van Sociale Zaken in één der Raadsbijeenkomsten van zijn medeleven in dit verlies blijk gaf. Met een terugblik op het vorige verslag heeft de Commissie met belangstelling en dankbaarheid kennis genomen van de bewi jzen van waardeering, die zij naar aanleiding daarvan heeft mogen ont vangen van de zijde van B. en W. en de Raads leden, van particulieren en verder nog andere officieele colleges en personen, waaronder zij een persoonlijk schrijven van Z.Exe. den Minister van Sociale Zaken Prof. Dr. Romme en van Z.Exc. den oud-Minister van Sociale Zaken Mr. M. Slingenberg zeer op prijs stelde. Het punt der werkobjecten, in het vorig verslag uitvoerig naar voren gebracht, waarmede beoogd werd met gemeentelijken steun meer werkzaam heden door particulieren tot uitvoering te brengen, in het belang vooral ook van den kleinen werk gever, zoowel als van de werkzoekenden, de meerdere scholing der jongeren en zooveel mogelijk opheffing van steunvcrleeningen, welk punt geen succes bij B. en W. mocht oogsten, trok opnieuw de aandacht van de Commissie. Uitgenoodigd door de beide besturen der Middenstandsvereenigingen in deze gemeente, werd één der Commissieleden aangezocht in hun midden een overzicht te geven van de bedoelingen. Met belangstelling gevolgd, werd besloten, dat elk dier besturen in hun vereeniging de zaak verder in behandeling zou nemen. Toen echter onmid dellijk daarop van officieele zijde opnieuw werd De paar dagen heerlijk zacht weer met weinig wind en warme zonneschijn, die we gehad hebben, hebben ons eindelijk de lente gebracht. Vele weken lang hebben we over de teekenen van de lente geschreven, die zich ondanks het gure weer vertoonden, maar nu eindelijk is het volop voorjaar. Plant en bloem. De lijsterbes ontwikkelt bladen en bloei-scher- men in gelijke mate, de ribes heeft haar bloem- trosjes in volle pracht, de forsitia is een heldere gele wolk en de schitterend roode knoppen der japansche sierkers zullen niet lang wachten, om hun overvloed van rose bloemen ten toon te spreiden. De hyacinthenvelden geuren zwaar en de scilla's, druifjes, narcissen en enkele tulpensoorten vormen hier en daar al in teere tinten prijkende bollenvelden. De planten schieten nu ook goed op. De mooie, paarse helmbloemen staan in vollen bloei, speen kruidsterretjes zijn er in menigte, madeliefjes en eereprijs beginnen zich goed te ontwikkelen en de voorjaarsvroegeling, dat kleine, bescheiden plantje, vult heele plekken schralen grond met haar alleraardigste witte bloemetjes. Een plekje geelsterren in een duinweide, hon derden fijne sterretjes met 6 punten, blinkt in de zon. De Pinksterbloemen zullen met dit late voorjaar en de vroege Pinkster hun naam nu eens eer aan doen. Meestal zijn ze anders al uitgebloeid voor dat het hun naamdag is. En wat bloeit er al niet meer. Hondsdraf, witte doovenetel, paardebloem, boterbloem, zilver schoon, reigersbelc, enz., enz., verheugen ons nu weer met hun frissche voorjaarsbloei. Twee echte boschplantjes, het lelietje van dalen en het boschviooltje, doen ook weer mee, beide fijne plantjes. De vogels. De vogels weren zich, dat het een lust is. Merel, ijster, mees, musch en vink hebben hier en daar al eieren. Of ze vliegen met nestmateriaal, onder lustig gezang en gekwinkeleer. Voedselgebrek is er niet, nu allerwege de in secten te voorschijn komen, dus kan hun levens vervulling, nestbouw, broeden en jongen groot brengen, plaats vinden. Zie maar eens hoe dat tuinkoninkje daar wep- snort, zijn kleine bekje propvol met nestmateriaal, zoodat het wel lijkt of het een baard en een snor heeft. Noem dit montere beestje toch geen winter koninkje, want des zomers is het op zijn best. Aardig geteekend, zeldzaam energiek bij het bouwen van het groote nest, met nog cenige oefen en speelnesten en dan twee broedsels per seizoen, elk van een stuk of acht eitjes. Met een variant op Salomo zeggen we: „Gaat tot het tuinkoninkje, ziet haar wegen en wordt wijs". Boven de vette weilanden buitelt de kievii, fluit de wulp en laat de grutto zijn karakterstuk grieta-o-grieta hooren. Die broeden alle, of zijn er na aan toe, evenals de pittige tureluur op zijn roode pootjes, de kemphaan en de scholekstei. Verschillende dezer vogels broeden ook wel in de duinen, maar het goede weiland is hun liefste domein. Het is te hopen, dat de inundatie niet veel van hun Iegsels of jongen zal doen sneuvelen. Trekt er op uit. Mocht u er de kans voor krijgen, doet dan mee met de moderne vacantiespreiding. Verdeelt uw vacantie en neemt tenminste een deel in hot voorjaar. En kan dat niet, trekt er dan in de vrije uren of kwartieren op uit en beleeft het feest der lente mee. Het zal u verrijken. Hoe sneller u rijdthoe sneller de benzlne-distributle arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/u.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3