Van Varen* EEN OVERVLOED VAN DE MEEST BEGEERDE MODELLEN DE RIJKST GEVARIEERDE COLLECTIE IN NEDERLAND Typewerk C op iëe r- wer k Film der „Kon. Nederl. Zo ufindustrie" te Boekelo en Hengelo. Vrijdag 2 6 April 1940 Mulder's Ijzerhandel SANITAIR ELECTRICITEIT Kennemer Type- en Copiëer-lnr. PRODUCT VAN „MULTIFILM" VAN DE LEESTAFEL ZANDVOORTSCHELAAN 109 TELEFOON 26888 Vertrouwd adres voor Burgerwerk Bloemendaal Korte Kleverlaan 66 Telefoon 23453 SCHOENMODI Iflachines... en gereedschappen van allerlei aard, al zijn ze tonnen zwaar, kunt voordeelig koopen of tegen goeden prijs ver- koopen via onze rubriek „Kleine Advertenties". Vijf-en-twintig jaar geleden werd op 't land goed „Twickel" bij Delden en pomp geslagen, die geen zoet, doch zout water naar boven bracht. De ontdekking van dit „wonderlijk voorval" zooals het weekblad „De Wereldkro niek" het destijds noemde, deed het vermoeden ontstaan, dat de Twentsche bodem zoutlagen zou kunnen bevatten, die Nederland voor de zoutvoorziening van het buitenland onafhan kelijk konden maken. Inderdaad bleek dit ver moeden juist te zijn; daarop gevolgde onderzoe kingen toonden aan, dat er in den bodem bij Boekelo en Hengelo voldoende zout is om ge durende 100 jaar het geheele wereld verbruik er van, voor alle doeleinden geschat op 25 millioen ton per jaar, te dekken! Al dit zout is in voor- historiesche tijden door indamping van met zout verzadigd zeewater op den toenmaligen zee bodem afgezet. Zandstuivingen onttrokken het aan het oog, door bodembewegingen zonk het verder in de aarde en dit is de reden, dat men die lagen op vrij groote diepte, en wel in ons land op 325400 M. aantreft. Toen de wereld oorlog den aanvoer van ruw zout uit het buiten land bemoeilijkte, besloot de Ned. Regeering tot ontginning van de zoutlagen in Boekelo over te gaan. Ze legde die exploitatie in handen van de toen opgerichte „Kon. Nederl. Zoutindustrie". Naast deze onderneming, die men gevoegelijk een „oorlogskind" zou kunnen noemen, beston den er toen (1918) in ons land ruim dertig zie- derijen. Thans zijn het er slechts zeven en die verwerken uitsluitend ruw zout, dat uit het bui tenland moet aangevoerd worden. Tegenover hun invoer stelt de „K.N.Z." een belangrijke uit voer van Nederlandsch zout naar België, Zwe den, Noorwegen, Denemarken, Finland, de Randstaten enz., welke landen zelf niet over zout in den bodem beschikken. Die „K.N.Z." heeft zich ontwikkeld tot een machtig bedrijf, dat naast haar onderneming te Boekelo als moeder-fabriek thans ook, en wel te Hengelo Hengelo, een, naar de nieuwste inzichten ge bouwde zoutziederij met daaraan verbonden electro-chemische afdeeling, in volle werking heeft. Profiteerende van het in 1935 geopende Twente-Rijnkanaal, verscheept deze tweede fabriek het zout hoofdzakelijk in scheepsladin gen naar de diverse binnen- en buitenlandsche verbruikers ten dienste yan industrie en de visscherij. Beide fabrieken hebben in 1939 circa 200.000 ton zout voortgebracht, een hoeveelheid die reeds grooter is, dan de geheele Nederlandsche behoefte voor alle doeleinden, daar deze ca. 180.000 ton per jaar beloopt. Hoe wordt nu dit praehistorisch zout door de „K.N.Z." naar boven gebracht en tot con sumptie- en industriezout omgezet? De propagandafilm door „Multifilm" in op dracht van de „K.N.Z." vervaardigd, beant woordt die vraag op aanschouwelijke wijze. De eerste voorstelling van deze film werd gegeven voor de pers en had Woensdag j.l. in studio van „Multifilm" plaats. Allereerst toont ze ons een boortoi-en, waarin een boormeester bezig is, door middel van een holle boorstang, die aan den onderkant een kraag van zwarte diamanten heeft, een weg door het gesteente te snijden, tot hij de zoutlaag doorboord heeft, In het boorgat wordt een stalen buis gebracht, die tot aan de bovenkant der zoutlaag reikt. In deze buis hangt men een dunnere buis, welke bijna reikt tot aan de onderkant yan de zoutlaag. In de ringvormi ge ruimte tusschen de beide buizen wordt water gepompt, dat aan het einde van de buitenbuis in aanraking komt met de zoutlaag, waardoor een zoutoplossing (pekel) ontstaat. Door den druk van het ingepompte water stijgt de pekel door de binnenhuis naar de oppervlakte. Door een pijpleiding wordt de pekel naar de fabriek geperst en daar in groote reservoirs opgevangen. Stop, hier komt de fiscus aan 't woord! In de reservoirs wordt n.l. de pekel gemeten en het zoutgehalte vastgesteld waarna hiervan f 3. per 100 kg. zout aan accijns geheven. Die accijns levert den Staat het peuleschilletje van ca. twee millioen gulden per jaar op. Na door middel van chemicaliën en filtratie gezuiverd te zijn, is de pekel gereed om „ingedampt" te worden. De film laat ons zien hoe dat indampen, bij de „K.N.Z." zoowel op de ouderwetsche manier ge schiedt, (waardoor het zg. „pannenzout" verkre gen wordt) als volgens de moderne methode, waarmede men het vacuumzout produceert. Het eerste geschiedt in groote platte ijzeren bakken, die van onderen door rookgassen verhit worden en die van boven door houten luiken afgedekt zijn; het tweede heeft plaats in een stelsel van drie verwarmingslichamen, waarin de verhitte pekel onder gedeeltelijk, resp. volkomen vacuum tot koken en verdampen gebracht wordt. Het zout dat aldus bij de verdamping uitgekristalli seerd is, zien we dan in centrifuges van pekel bevrijd worden, om vervolgens in roteerende trommels door warme lucht gedroogd en machi naal naar de zeverij getransporteerd te worden. Op het eind van dien weg is het absoluut droog en heeft het een zuiverheid van 99,9 percent. Met belangstelling volgen we dan de machinale verpakking van de producten in jute en katoe nen zakken of in kartons, welke laatsten wij eveneens machinaal in elkaar zien tooveren en dan valt ons oog op 't verbijsterend groot aantal kartons, die met het merk „Jozo" bedrukt zijn. Dit kan echter geen verwondering wekken, als men weet dat Jozo een enormen opgang in Nederland maakt en dat dit jodiumhoudend keu kenzout een beproefd bestrijdingsmiddel tegen struma kropziekte, (dus een afwijking van den schildklier) is. Bedenkt men dat bijna alle waterleidingen in ons land te weinig jodium be vatten, waardoor in sommige plaatsen meer dan 70 procent van de jongens en meisjes van 1218 jaar krop hebben, dan verdient het toch zeker aanbeveling 'dit euvel krachtig te bestrijden. Een ander geneeskrachtig product van de K.N.Z. is het bekende „Badzo"-zout voor het bad, dat zoo heerlijk naar dennennaalden riekt en ook in het golfbad Boekelo wordt gebruikt. Het niet- gejodeerde zout wordt onder den naam „Nezo" in den handel gebracht. Een bezoek aan de chemische afdeeling leert ons verder, hoe uit de oorspronkelijke pekel ook caustic soda, reuk loos bleekwater, konozol (een desinfectie mid del) en synthetisch zoutzuur gewonnen wordt. De film heeft ons het geheele bedrijf doen zien en als prettig slot toont de „K.N.Z." ons in een fraaie kleurfilm volgens het allernieuwste Amerik. procédé, de onvolpjezen genoegens van zijn stichting: Bad-Boekelo! Als toegift volgde een filmpje van de „Vier- daagsche", dat o.m. de dankbare herinnering bij de deelnemers opwekt aan de verkwikking van het dagelijks verstrekte „Badzo"-voetbad. B. NEDERLANDSCH ARCHIEF VOOR GENEA LOGIE EN HERALDIEK Wij vestigen nog eens de aandacht op deze uitmuntende uitgave van Uitgeverij S. W. Mel- chior, Amersfoort. Het Aprilnummer bevat o.a. een artikel over de bedenkelijke vrijheid op het gebied van het familiewapen, een stuk over de be- en geschei den 18de eeuwen Guillaume Maisonneuve, het vervolg van het supplement op het Heraldisch Vadimecum enz. enz. Y l

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 5