Vooi Het Lager Onderwijs in 1939 De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal SAFE-LOKETTEN Beatrix" JOH. HAGEDOORN BRUINSMA "VORSTENLANDEN" A. 6. G. M. GIORGIS Zn. Yrtfdagr 17 Me! 1940 Babyverzorging Fa. J. N. CAARLS - Fijnwasscherij PREDIKBEURTEN Inderdaad, U hebt gelijk BLOEMENDAALSE SCHOOLVERENIGING PARK DUIN EN DAAL Grepen uit een interessant jaaroverzicht DROGISTERIJ Zomerzegels 1940. Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 Weet U dat wij reeds thee leveren vanaf 28 cent per ons Koffie vanaf 21 cent per half pond RITSEMA Co. metende 10 x 16 x 50 cM. af 5.— per jaar afzienbaren tijd als voorrangsweg zal worden aangewezen, en deze betrekkelijk smal is, kan de meerderheid van B. en W. zich vereenigen met het standpunt van de Commissie voor Publieke Werken, dat de aanwijzing van den Zandvoorter- weg als „voorrangsweg" uit een oogpunt van verkeersveiligheid met instemming moet worden begroet en dat de kwestie, omtrent het al dan niet maken van rondpoints op den Zandvoorterweg, daardoor niet meer aan de orde is. Dit punt wordt voorloopig van de agenda af gevoerd. ARBEIDERSWONINGBOUW OP STOEL'S HOFJE. Het bestuur der Woningbouwvereeniging „Bloemendaal-Noord" verzoekt d.d. 9 April 1940 aan haar in erfpacht af te staan het aan de ge meente toebehoorend stuk grond aan de Donkere- laan en de grond van Stoel's Hofje, teneinde op deze gronden een aantal arbeiderswoningen te doen bouwen. B. en W. deelen mede, dat de meerderheid van hua college het niet gewenscht acht het desbetref fend advies van de Commissie voor Publieke Werken, om op dit verzoek gunstig te beschikken, op te volgen, uit overweging, dat zij op het stand punt staat dat de gemeente in de behoefte aan arbeiderswoningen beter zelf kan voorzien. Eerst nadat is komen vast te staan, dat de daarvoor in aanmerking komende woningen afgebroken dan wel onbewoonbaar verklaard zullen worden, zouden B. en W. tot den bouw van arbeiderswoningen willen overgaan. Zij stellen zich voor den Raad te zijner tijd een desbetreffend voorstel te doen. Op voorstel van den heer NOORMAN wordt dit punt van de agenda afgevoerd. WONINGBOUW CHR. NAT. WERKMANS BOND. Het bestuur van de afdeeling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond verzoekt d.d. 25 April 1940 aan haar in eigendom af te staan de speelplaats tusschen de Boschlaan en de Bosch en Duinlaan, alsook een gedeelte van den gemeente grond aan de Donkerclaan en van Stoel's Hofje, teneinde op deze gronden een aantal arbeiders woningen te doen bouwen. B. en W. in meerderheid, stellen voor aan dit verzoek niet te voldoen. Zij achten het van belang het stuk grond tusschen de Boschlaan en de Bosch en Duinlaan als speelplaats in stand te houden, terwijl het hun ongewenscht voorkomt om deze betrekkelijk kleine open ruimte te doen bebouwen. Mèt de Commissie voor Publieke Werken zijn B. en W. van meening, dat het terrein aan de Donkerelaan in één hand moet blijven. WONINGBOUW DONKERELAAN. Ook dit punt wordt op voorstel van den heer Noorman van de agenda afgevoerd. tijdens vacantia en ziekte KRAAMINRICHTING V ZIJLWEG 198 TELEFOON 17200 ONTHEFFING BEPALING BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. B. en W. stellen voor in te willigen de ver zoeken om dispensatie van de bepalingen der bebouwingsvoorschriften van: a. Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland te Bloemendaal voor den bouw van een steenen hoogspanningsgebouw met laagspannings- ruimte op een terrein aan den Vogelenzangsche- weg; b. Mevrouw A. van Hengel te Aerdenhout voor het bouwen van een rijwielbergplaats met aan- gebouwden tuinmuur en bergruimte in den tuin bij het perceel van Alphenlaan 5. De ontheffingen worden zonder hoofdelijke stemming verleend. WAT NU De VOORZITTER doet hierna nog ëenige al- gemeene mededeelingen in verband met de nieuwe, thans ontstane verhoudingen. Als algemeene regel geldt, dat de bestuursorganen ter plaatse hun functie blijven vervullen. Hun taak is op te treden als tusschenpersoon tusschen de bezetting en de bevolking. Wij hebben de verantwoordelijkheid tegenover de bevolking. In de bezetting ligt niet eenige verontschuldi ging voor wetteloosheid of bandeloosheid. Ook de strafverordeningen en de luchtbeschermings verordeningen blijven van kracht. RONDVRAAG. Op een vraag van den heer PRINSENBERG, door welke instantie de controle op de lichtaf- scherming van huizen geschiedt, antwoordt de VOORZITTER, dat deze taak is opgedragen aan de politie. De openbare zitting wordt hierna te 2.40 ge sloten. GEVONDEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Wilde, Bloemendaalscheweg 190, een lens in een zakje; Rutte, Bloemendaalscheweg 59, een portemon- naie met inhoud; Van Wijk, Zuider Stationsweg 25. een belastingmerk; Ennik, Aerdenhoutsduin- weg 7, een .pakje inh. nachtjapon en zakdoeken; Kuilmeijer, Vrijburglaan 25, een paar heeren handschoenen; Van Dansig, Bloemendaalscheweg 98a, een pak kaarsen; Van Dort, Rollandslaan 6 Haarlem, een rieten koffer met kleeding. Politiebureau Overveen Veldmuts van officier, dop vulpenhouder, pistoolhouder, distributiekaart t.n. van Uitendaal, sleutel, beursje met inhoud, contactsleutel, dameshandschoen. Opgericht 1890 Donkere Spaarne 30 - Tel. 21434 Filiaal: Kinderhuisvest 39 OVERHEMDEN vanaf 20 cent BOORDEN 8 cent BOORDEN slap 5 cent Vraagt prijs voor het behand, van uw geheele Wasch ZONDAG 19 MEI 1940. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. D. Crommelin van Aerdenhout. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark), v.m. 10% uur G'zongen H. Mis. Geref. Kerk v.m. 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard. N.m. 5 uur Cand. D. van Swigchem. OVERVEEN. Ned. IIerv. Gcm. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Geref. Kerk (Hulpgeb. Croezenstraat) v.m. 10 uur Cand. v. Swighem. N.m. 5 uur Ds. Job. C. Brussaard. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring, geen dienst. HAARLEM. Evang. Luth. Kerk Vrijdag v.m. 12 uur Ds. ,C. H. Brandt. Huwelijksinzegening. Zondag v.m. 10 uur Ds. D. Drijver, Ev. Luth. pred. te 's-Gravenhagc. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. I,. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 50. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 50. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 51. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 51. Remonstr. Geref. Gem. v.m. 10 uur (zoo moge lijk) Ds. G. J. W. Oldeman, Rem. pred. te Delft, anders Dr. W. R. M. Noordhoff. Donderdag n.m. 8.15 uur algemeene ver gadering der gemeente. Geref. Kerk (H.V.) (Begijnhofkapel 0) v.m. 10 uur Ds. G. W. van Deth. Bed. H. Avondmaal. N.m. 5 uur dezelfde. Bed. H. Avondmaal en dankzegging. V.m. 10 uur Kinderdiensten (ingang Jans straat 59). Ned. Vereen, v. Spiritisten „Harmonia", afd. Haarlem 11 (Soe. Ver. Zijlweg 1), v.m. 10% uur Wijdingsmorgen; spr. de heer J. P. Smits van Haarlem; onderwerp: „De dag die komen zal",; helderz. waarnemingen: mevr. J. Remmers v. d. Lans. Die bril van „Optipharma" is een keurig geheel. Monturen in een groote verschei denheid en tegen coulante prijzen. „Opti pharma", G Daams, voor een prima bril. Bloemendaalscheweg 123, Tel. 21370. Le verancier Bloemendaalsch Ziekenfonds. Heeft U iets te schilderen of te water verven met AFWASBARE WATERVERF raadpleeg dan Jacobijnestraat 4 Haarlem Kopsstraat 4 Telefoon 10598 Gedurende de maand Mei bestaat dagelijks gelegenheid tot inschrijving van leerlingen tegen 1 September e k. voor de KLASSIKALE AFDELING - MONTESSORRI-AFDELING - KLEUTERKLASSE Prospectus op aanvrage in Geschiedenis van de gemeente. Het onderwerp „geschiedenis onzer gemeente" uit het vorige verslag is in de gecombineerde vergadering van Onderwijs-commissie uit den Raad en Commissie van Toezicht uitvoerig be sproken. In deze bijeenkomst had men voor het plan een geschrift betreffende deze geschiedenis te doen samenstellen, welke bruikbaar zou zijn als handleiding voor de onderwijzers bij het be handelen van de locale geschiedenis, groote be langstelling. Het oordeel van de scholen was echter nog niet ingewonnen. Ten einde dat te verkrijgen is de volgende vraag aan de Hoof den voorgelegd: Lijkt het XI gewenscht een ge schrift te doen samenstellen, dat de locale ge schiedenis behandelt? Opgemerkt werd verder, dat aanwijzingen betreffende de wijze van sa menstelling gewaardeerd zouden worden. Een tiental Hoofden van scholen spreekt zich zonder eenige reserve voor het doen samenstel len van een geschrift als bovenbedoelt uit. Som migen dringen met klem op pogingen aan om er toe te komen. Enkelen betoogen, dat het aanbeveling zou verdienen de stof niet te be perken tot dat, wat zich precies binnen de grenzen der gemeente heeft afgespeeld. Een kort overzicht b.v. van de geschiedenis van Haarlem, vooral omdat sommige scholen voor meer dan de helft uit leerlingen van die ge meente bestaan, zou aanbeveling verdienen. Zij zouden de stof voor het werkje uit de geheele streek willen putten: Kennemerland, zoodat het meer streekkunde dan locale geschie denis zou worden. Dat zou ook tegemoetkomen aan de bezwaren, die een der Hoofden aanvoert, dat er in onze gemeente niet genoeg belangstel ling voor de geschiedenis zou bestaan. Er zou den hier te weinig geboren Bloemendaalers wo nen, de band, die de burgers bindt, zou maar een heel losse zijn, evenals die, welke de deelen der gemeente bindt. De bevolking van drie der deelen is sterk wisselend, men voelt zich niet met de plaats verbonden. De weinige belang stelling voor het plaatselijk gebeuren, het totaal ontbreken van plaatselijk leven, zou dat ook duidelijk demonstreeren. Drogerijen Chemicaliën Verbands'offen Schoonmaak-artikelen Verbindingsw. 16, Tel. 24113 Een der Hoofden slechts vindt een geschrift totaal overbodig. De deelen der gemeente vindt hij zoo verscheiden en zoo los samenhangend, dat er van eenige interesse van het eene voor het andere deel ternauwernood sprake is. Niet zonder gevaar, vindt een ander Hoofd het plan. Blijkbaar heeft deze vrees voor onvol doende objectiviteit bij de samenstelling van het geschrift. Opgemerkt zou kunnen worden, dat er in elk geval zoo veel mogelijk naar ob jectiviteit zou moeten worden gestreefd, en dat bovendien het werkje niet in handen der leer lingen zou komen en uitsluitend een bron voor den onderwijzer zou zijn, die den inhoud im mers kan toetsen aan eigen meening en erva ring. Uit de antwoorden mag worden geconcludeerd, dat men een schriftuur als bedoeld, gaarne zag verschijnen, maar dat de stof ook buiten de grenzen van onze gemeente moet worden ge zocht. Herfstvacantie op de Openbare Scholen. Op advies der Commissie is voor de Open bare scholen een herfstvacantie ingevoerd, die facultatief is. Zij is nu zoo geregeld, dat op het laatst van October een dergelijke vacantie kan worden gegeven: een verlengd weekeind, Zater dag en den daaropvolgenden Maandag. Men meent de onrust, die de nadering van elke va cantie kenmerkt te ontwijken door er het ka rakter van min of meer onverwachte vrije da gen aan te geven, zoodat de stoornis van het onderwijs zich ook tot den Zaterdagmorgen an den Maandag beperk.t Lichamelijke opvoeding. In verhouding tot het aantal uren, dat op scholen buiten onze landsgrenzen aan lichame lijke oefening wordt besteed, is het aantal uren op Nederlandsche scholen zeer gering. In onze gemeente is dat aantal gemiddeld één. Een zeer groote uitzondering vormt de Christelijke school in Aerdenhou,t waar de leerlingen van de le tot en met de 3 eklasse 3'/< en de leerlingen van de overige klassen 4 uur per week les in licha melijke oefening ontvangen. Op twee scholen zijn twee uren op de rooster uitgetrokken. Maar er is ook nog een school, welke slechts '/s uur lichamelijke oefening, ook voor de oudste leer lingen, geeft! Toch luidt maar één antwoord op onze vraag, of uitbreiding van het vak licha melijke oefening gewenscht wordt geacht, vol strekt bevestigend. De meeste antwoorden lui den: aantal uren voldoende, of uitbreiding niet gewenscht. Een meer uitvoerig antwoord moge hier nog vermeld worden: De leerlingen ontvan gen 1 uur per week les in lichamelijke oefening. Ik durf niet zeggen, dat dit te weinig zou zijn. De sportieve leerlingen zoeken buiten de school uren wel sportieve ontspanning en de onsportie ve probeeren ook nu zelfs nog van de lessen af te komen: pijnlijke knie of hoofdpijn of andere euvels. Wat ik wel van belang acht is dit: het eerste en tweede leerjaar ontvangen de gym nastieklessen van hun klasse-onderwijzers. Deze lessen moesten worden toevertrouwd aan een meer bevoegde leerkracht en in de hoogste leer jaren zouden de meisjes van een vrouwelijke leerkracht gymnastiekonderwijs moeten ont vangen." Van een drang naar uitbreiding van het on derwijs in lichamelijke oefening in onze ge meente kan niet worden gesproken, afgezien dan van de wensch als boven geuit en die ook door anderen gedeeld wordt, om ook het gymnastiek onderwijs in de lagere klassen aan een vaU- leeraar toe te vertrouwen. Men is blijkbaar al tevreden met wat men heeft en zal zich bij de beantwoording - van de gestelde vraag onbewust hebben laten leiden door de overweging, d-it het met het vak lichamelijke oefening elders wel heel slecht gesteld is en dat de scholen in Bloemendaal met het vakleeraar-systeem zich toch nog min of meer in een uitzonderingspo sitie bevinden. BLOEMENDAALSCHEWEG 43 TELEF. 22341 BLOEMENDAAL Wie onze kwalite't en sorteering in jnlandsehe en Import Sigaren, Sigaretten en Tabak kent, zoekt niet moer. VOS van ouds OUWEJAN Zaterdag 11 Mei is de verkoop van de Zomer zegels 1940 begonnen. Zooals hekend is de extTa- opbrengst dezer zegels bestemd voor Tuberculos-, Rheumatiek- en Kankerbestrijding, steun voor lichamelijk gebrekkigen en hulp aan eultureele werkers. Om den verkoop dezer zegels te bevorderen, heeft zich een comité gevormd voor de genieenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede onder de benaming: „Comité voor den verkoop van Zomer zegels Haarlem en Omstreken". De zegels zijn behalve aan de loketten van alle postinrichtingen verkrijgbaar aan de bekende „standjes", welke zullen worden geplaatst in de hal van het Hoofdpostkantoor te Haarlem, in de wachtkamer van de bij-postkantoren Bloemen daal, Overveen en Heemstede, alsmede in de wachtkamer van het bij-postkantoor Tempelier- straat te Haarlem. Het uitvoerend comité is als volgt samengesteld Eere-presidenteBaronesse J. W. de Vos van Steenwijk-v. Royen, te Haarlem; Jonkvrouwe den Tex geb. Baronesse Bentinck te Bloemendaal; J. H. P. Pfaff, voorzitter, Overveen; mevr. C. J. Cramer-Kuipers, secretaresse, Haarlem; A. Arens, Haarlem; mevr. D. v. Blommenstein van Lutter- veld, Bloemendaal; G. I). Gratama, Haarlem mej. Ileerkens Thijssen, Haarlem; mevr. J. ter Kuile-Goedkoop, Heemstede; mevr. F. Lütge Reeser, Overveen; Gé Michels, Haarlem; mevr. T. Mollèrus-Blanke, Haarlem; mevr. F. Ozinga- v. Dusseldorf, Haarlem; mevr. R. J. Pfaff-Reudler, Overveen mevr. J. W. Smid-Lotz, Overveen; W. J. Saeijs, Heemstede; Mevr. Visser-Brutel de Ia Rivière, Heemstede. In het comité van aanbeveling hebben de vol gende dames en heeren zitting genomen: Als Eere-leden: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; Jhr. Mr. W. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal. Als leden: Ds. II. E. Beker, Haarlem; Mr. Dr. F. A. Bijvoet, idem; Mr. A. Bruch, idem; Mr. L. G. van Dam, idem: mevr. Delbaere-.Jiscoot, idem; mevr. de Wed. C. Droste-Sany, idem; F. Filbry, idem; H. Franken Jr., idem; C. J. de Groot, Overveen; Mr. J. N. J. E. Heerkcns Thijssen, Haarlem: Dr. Hoge, idem; I)r. Heeres, idem; J. G. van Kessel, idem; Dr. W. C. v. d. Laan, idem; Dr. A. A. G. Land, idem; W. J. B. van Liemt, idem; C. Maarschalk v. Egmond en Rinnegom, idem; Ph. Mees, Heemstede; A. W. Michels, Haarlem; R. Peereboom, Heemsted-; Mr. S. J. Pit, Haarlem; M. A. Reinalda. idem; S. Rijkcs, Heemstede; S. J. van Houten. Haar lem: II. C. J. Sondaal, idem; J. J. Swens, idem; J. C. Smid, Overveen; Mr. M. Slingenberg, Haar lem; Mr. T. Teding v. Berkhout Jr., iden\ Mr. E. J. W. Top, Aerdenhout; Mr. Dr. W. P. Vis, Haarlem; P. Voogd, idem; S. Ph. de Vries, idem; N. Vos, Heemstede; Mr. Th. A. Wesstra, Haar lem; D. J. A. Westerveld, idem; De. J. IJntema, idem. Een opwekking aan allen om dit mooie werk door aankoop van zegels en de mede-verkrijgbaar gestelde prentbriefkaarten te steunen, vinde hier een plaats. SCHOORSTEENVEGERS GROOTE HOUTSTRAAT 159 TELEFOON 19156 KOFFIEBRANDERIJ ANNO 1773 Behalve de groote scheidenheid van t leurs en fantasie-co: mes brengen de vt jaars-collecties een me keuze van gekle en sportieve mant waarbij twee typen mineeren n.l. de aan tende en loshange modellen. De laatste ken een eenigzins si tieven indruk en leei zich het meest v slanke figuren, ten zij o.m. van tweed genopte weefsels v. den gemaakt. Bijzon re aandacht wordt het rugdeel besteed, meestal uit klokke: banen bestaat, d meermalen ook gedc lelijk opgestikte ploo te zien geeft. Sportieve mantels u den met stiksels gei neerd en hebben halsafwerking o.m. i doorgestikte, iets tej den hal*- opstaande i of een omliggende kraag, terwijl flii opgestikte zakken r ontbreken en zich kleiner afmeting op tehoogte herhalen, fantasie ten opzie van den vorm is gr; nu eens ziet men ple zakken, die vierké afgerond, of hartvori zjjn, dan weer moe' len met een stolppl of wel met ingehaa ruimte, in buidelvon In tegenstelling r de sportieve man1 worden voor de gekl dere modellen glac wollen weefsels v werkt, waarbij e; groote plaats wordt t gekend aan zwart, d< kerblauw en grijs verschillende tinten. De aansluitende van dit genre model kleedt slank en jeug en de verscheidenh van ontwerpen is gr: De taille-lijn blijft 0] wijl nervures, découi tuur van dezelfde s meer te accentueere vrij normaal, behalv of meer een militaii epauletten soms over den bovenarm t evenwel slechts enke te mantels kenmerk eenvoud en vallen ni of knoopen. Trouwen meer afwijken van type zijn slechts ge: maal gedragen te wc De sluiting is al ev halsafwerking nu ee: met één, dan weer knoopen; in het eers middenvoor aangebr; pen dikwijls met de n zijn. Aan de rugzijde dellen wordt vrij vee deze geeft zoowel k ruimte en gedeelteli te zien. Molyneux I mantels met een ee rugdeel, terwijl bij van Piquet de gekl o.a. grijs en beige Mantels, die een bedi pieteeren hebben een imprimé. Twee nieuwe vindt men op bijgaar zonderheden vallen b.v. aan het eerste r aansluitend middeng kregen door een aar een zeer smal ceintu meer accentueert. N zijn op de mouwen strak omsluiten. Verc vendeel. Van den r fijn geribde wollen s de achterzijde, die e de taille aangeeft er geknipt ceintuurtje; gedeeltelijk opgestikt is het middengedeelt de stukken aangeeft, zet zijn en dat op ee gestikt. Sluiting met de afgeronde halslij) Biet.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 2