V oor j aarsman tels KNIPPATRONEN VOORJAARS- COSTUMES in twee hoofdtypen h sober, doch elegant blijven, hetgeen echter niet iedere figuur ten goede komt en veelal zelfs misstaat. Men moet inderdaad met verschillende fac toren rekening houden om korte rokken met succes te kunnen dragen en laten we eer lijk mogen bekennen dat de zeer korte rok ken zich slechts leenen om gedragen te wor den door slanke jeugdige persoontjes met onberispelijk gevormde beenen. Veel te weinig aandacht wordt tevens besteed aan het chapiter kousen, die het been niet vol komen omsluiten en waarbij de naad één rechte lijn te zien moet geven, die precies in het midden valt, doch ook de keuze van kleur is van belang. Zoowel zes en meerbaansrokken komen in aanmerking als die, welke gedeeltelijk opgestikte stolp plooien aan voor- en rugzijde te zien ge ven. Op bijgaande schets vindt men en zeer apart zwart wollen costume, dat met zij den tres gegarneerd is. ook op de schou ders, terwijl het vlotte aangeknipte schoot je aan de achterzijde iets langer is en in wijde klokken valt. Byzondere aandacht vraagt de hoed, als men deze hoofdbedek king althans zoo noemen mag. Het mate riaal omsluit het achterhoofd en heeft midden voor een groote choux van lipt, op sommige dezer modellen ziet men zelfs een bos wuivende veeren! niet alleen de klassieke tailleur, doch ook de vele fantasie-uitvoeringen handhaven zich. Deze laatste worden bij voorkeur van compo's gemaakt, stoffen die het voordeel hebben, dat de geruite of gestreepte weef sels volkomen in kleur overeenstemmen met de unikleur, die men óf voor rok óf voor mantel wenscht aan te wenden. Het nieuwste zijn de miniatuur ruitjes, die te vens het voordeel hebben, ook door meer gezette dames gedragen te kunnen worden. Men kan ook twee verschillende unistof- fen combineeren, doch dan is het een ver- eischte, dat een harmonische werking ge zocht wordt. Dat men van den nood een deugd kan maken, wordt thans ook door de mode bewezen; want, gezien de groote vrijheid die Madame ons laat, kost het niet veel hoofdbrekens en bestaande cos tumes te moderniseeren of een rok te com- pleteeren met een jasje van afstekend ma teriaal. Hetzelfde wordt ook aan mantels toegepast die van tweeërlei stof gemaakt kunnen worden en zelfs van effen en fan tasie materiaal, een uitstekend idee om een oude jas te moderniseeren en een nieuw costume te sparen. De mantels der costumes geven verschil lende lengten aan, terwijl de rokken kort „SCHIJNBAAR" KLEINE DINGEN. Wanneer twee menschen met elkander verloofd zijn zullen zij zich steeds van hun beste zijde tegenover elkander doen ken nen. In het huwelijk komt het echter meermalen voor, dat men alle dingen ge moedelijker opneemt en niet meer zooveel plichtplegingen tegenover elkander maakt als in den verlovingstijd. Zulk een zich laten gaan moet echter vcor beide huwelijkspartners niet steeds even aangenaam zijn en is daarom mis plaatst. De jonge huisvrouw, die vóór haar hu welijk haar a.s. man steeds onberispelijk gekleed tegemoet trad en alles in het werk stelde om hem te behagen ziet zich plotse ling vele plichten opgelegd, waarvan zij als jong meisje den omvang niet kende. Was zij een werkende vrouw, die op ka mers woonde, dan stond steeds alles voor haar klaar, hetgeen ook hét geval was, als zij de dochter van welgestelde ouders en bij hen in huis was. Zij kon als werkënde vrouw haar salaris naar goeddunken be steden en vele harer wenschen in vervul ling zien gaan. Een aangename ontspanning voor 'savonds kon zij zich veroorloven evenals een reisje in de vacantieweken. Niemand vroeg het jonge meisje op welke wijze zij haar geld besteedde. Na het huwelijk wordt echter alles an ders en moet zij met haar huishoudgeld uitkomen, terwijl haar handen, die voqr- dien goed verzorgd waren, thans alle tee kenen dragen, dat zij velerlei werkjes moet verrichten. Het is een verschijnsel, dat zich meerma len voordoet, dat jonge vrouwen meenen, dat het haar man nietr kan schelen hoe zij er uit ziet. Wanneer zij een weinig ge makzuchtig van aard zijn, zullen zij van kwaad tot erger vervallen en dan zal de man zich eveneens onverschillig gaan too- nen, het begin menigmaal van een lang zame verwijdering, die voorkomen kan worden door zorg te besteden aan de schijnbaar kleine dingen des levens. EEN NIEUWE BLOUSE Het mantelpakje, dat wij nog van het vo rige jaar hebben, kan heel goed gedragen worden met een nieuwe blouse. Het is een prettige bezigheid juist in dit seizoen een blouse te maken, het zij van mooie zijde hetzij van een katoenen stofje in een fris- sche kleur. Het is prettig om iets nieuws te hebben en deze wensch is ten opzichte van een blouse nogal gemakkelijk te ver vullen. Veel stof heeft men er niet voor noodig en als wij onze kleerkast eens goed nazien, dan komt er misschien nog wel een japon uit, die wij niet meer dragen, maar waarvan heel goed een blouse te maken is, die er dan weer als nieuw uitziet. Het hangt natuurlyk van het materiaal af of de blouse een meer gekleed of een sportief karakter krijgt. A 165 A 166 A 167 A 168 Op de teekening zijn een viertal blouses afgebeeld, waarvan de twee bovenste meer spotrief zijn en de twee onderste meer ge kleed. Links bovenaan een blouse van effen stof, versierd met twee borstzakjes. De garneering bestaat uitsluitend uit stiksels in een opvallende kleur, terwijl de knoop jes in de kleur der stiksels gekozen wor den. De rechter blouse is van geruite stof. Het model is eenvoudig en recht, de rich ting der ruiten loopt voor de zakjes ee- nigszins anders. Een klein kraagje, vast gehouden door een smal lint geeft iets pittigs aan het geheel. De korte pofmouw wordt even boven den elleboog ingestikt met platte plooien totdat de vereischte maat verkregen is. De blouse links onderaan is van kant stof met een klein schootje. De V-vor- mige hals heeft van achteren een splitje, gesloten met twee knoopjes, terwijl het voorpand aaneen geknipt is. De korte, niet te wijde mouw valt even over den elle boog. De laatste blouse is van glimmende zijde. De onderkant van de blouse is als een ceintuur afgewerkt en geeft aan het geheel iets bijzonder gekleeds. De hals is afgewerkt met een klein kraagje, terwijl voor de sluiting een aantal mooie knoop jes wordt gebruikt. Het pofmouwtje heeft boven den elle boog eveneens een strak boordje, waar door de pof goed op zijn plaats blijft. De meeste blouses hebben een sluiting van voren, terwijl bijna alle modellen overblousend zijn. Patronen van bovenstaande modellen ziin verkrijgbaar tegen de prijs van f 0.40. A 165 Patronen in de maten 4044 A 166 Patronen in de maten 4044 A 167 Patronen in de maten 4246 A 168 Patronen in de maten 3842 Besteladres: Hei Practisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203 Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post- zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. Behalve de groote ver scheidenheid van tail leurs en fantasie-costu- mes brengen de voor- jaars-collecties een rui me keuze van gekleede en sportieve mantels, waarbij twee typen do- mineeren n.l. de aanslui tende en loshangende modellen. De laatste ma ken een eenigzins spor- tieven indruk en leenen zich het meest voor slanke figuren, terwijl zij o.m. van tweed en genopte weefsels wor den gemaakt. Bijzonde re aandacht wordt aan het rugdeel besteed, dat meestal uit klokkende banen bestaat, doch meermalen ook gedeel telijk opgestikte plooien te zien geeft. Sportieve mantels wor den met stiksels gegar neerd en hebben als halsafwerking o.m. een doorgestikte, iets tegen den halS- opstaande bies of een omliggende kraag, terwijl flinke opgestikte zakken niet ontbreken en zich -in kleiner afmeting op bus tehoogte herhalen. De fantasie ten opzichte van den vorm is groot, nr eens ziet men platte zakken, die vierkant, afgerond, of hartvormig zijn, dan weer model len met een stolpplooi of wel met ingehaalde ruimte, in buidelvorm. In tegenstelling met de sportieve mantels worden voor de geklee- dere modellen gladde wollen weefsels ver werkt, waarbij een groote plaats wordt toe gekend aan zwart, don kerblauw en grijs in verschillende tinten. De aansluitende lijn van dit genre modellen kleedt slank en jeugdig en de verscheidenheid van ontwerpen is groot. De taille-lijn blijft op normale hoogte, ter wijl nervures, découpes of een smalle cein tuur van dezelfde stof dienen om haar meer te accentueeren. Schouderbreedte is vrij normaal, behalve bij mantels die min of meer een militair karakter dragen en epauletten soms zelfs met goudfranje over den bovenarm te zien geven. Het zijn evenwel slechts enkelingen, want de mees te mantels kenmerken zich door grooten eenvoud en vallen niet op door garneering of knoopen. Trouwens modellen, die min of meer afwijken van het meest gangbare type zijn slechts geschikt om een enkele maal gedragen te worden. De sluiting is al even verschillend als de halsafwerking nu eens ziet men de eerste met één, dan weer met een dubbele rij knoopen; in het eerste geval is zij meestal middenvoor aangebracht, terwijl de knoo pen dikwijls met de mantelstof overtrokken zijn. Aan de rugzijde van verschillende mo dellen wordt vrij veel aandacht besteed en deze geeft zoowel klokken als ingehaalde ruimte en gedeeltelijk opgestikte plooien te zien. Molyneux bracht verschillende mantels met een eenigszins overblousend rugdeel, terwijl bij de voorjaarscollectie van Piquet de gekleurde voering opviel, o.a. grijs en beige bij zwarte mantels. Mantels, die een bedrukt zijden japon com- pleteeren hebben een voering van dezelfde imprimé. Twee nieuwe modelmantels vindt men op bijgaande schets. Enkele bij zonderheden vallen op te merken, zooals b.v. aan het eerste model (links) dat een aansluitend middengedeelte aangeeft, ver kregen door een aantal nervures, terwijl een zeer smal ceintuurtje de '"aillelijn nog meer accentueert. Nervures in ruitvorm zijn op de mouwen gestikt, die de pols strak omsluiten. Verdekte sluiting van bo vendeel. Van den rechtermantel die van fijn geribde wollen stof gemaakt is, is ook de achterzijde, die eenige nervures boven de taille aangeeft en een naar het model geknipt ceintuurtje; ruimte verdeeld over gedeeltelijk opgestikte plooien. Interessant is het middengedeelte voorzijde, dat glad de stukken aangeeft, waarin de zakken ge zet zijn en dat op een geplooid rokdeel is gestikt. Sluiting met haken en oogen en in de afgeronde halslijn een zijden piqueé bies. Lang voordat de lente haar intocht houdt, viert de voor voorjaarsmede haar triom fen, ondanks sneeuw en hevige koude. Een mode, die evenwel geen ingrijpende ver anderingen brengt en die tot wachtwoord heeft: „Eenvoud". De Parijsche mode-dic tatoren zijn er inderdaad in geslaagd een keur van modellen te brengen, die niet uit den toon vallen en tevens overdreven wijze beinvloed worden door den oorlog. Na tuurlijk zijn er allerlei details, in hoofd zaak de garneering betreffend, die aan de uniformen van de luchtmacht ontleend zijn, hetgeen ook met verschillende kleuren blauw en rood het geval is. Goudborduursel en galon wordt veel toegepast, doch ook een heldere, frisschen kleur rood wendt men gaarne als garneering aan bij zwart en een van de vele modekleuren is blauw. Soberheid valt ook waar te nemen ten opzichte der stoffen, maar een hoofdrol is toegekend aan wollen weefsels, die men niet zelden verwerkt voor avondjaponnen. Alhoewel de silhouette niet veranderd is en de heuplijn normaal gehouden wordt, valt er toch een tendens waar te nemen om de taille, evena" vorige seizoenen te accentueeren. De groote verscheidenheid van details voorkom) evenwel, dat van uniformiteit sprake behoeft te zijn, iets waarvoor vooral de vele nieuwe kleuren ook waken. Zwart staat meer aan de spits werkt als steeds zeer gedistingeerd, blauw vindt men in een onnoemelijk aantal va riaties, terwijl rood en groen zich al even min van het tooneel laten verdringen. Ka- meelkleur en verschillende schakeeringen hiervan zijn even modern als oker en al lerlei tinten geel, die ook in de zomermaan den favoriet zullen zijn, doch zich niet voor ieder type leenen. De voorjaarsmode brengt ons weer een oude getrouwe, n.l. het mantelcostuum; 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3