JAN STEENMAN Naar Bloemendaal per tram, omnibus of brik. Aan onze dezen BRUINSMA FOTO ENGEL Vrijdag 24 Mei 1940 3 OP DE GRENS VAN WEIDEN EN DUINEN AUTOVERHUUR M. VAN GESTEL RIJWIELSTALLING EN REPARATIE Ook verkoop van NIEUWE RIJWIELEN Spotkoopj e Stofzuiger Haarlemsche Diner-Vereeniging Schoonmaak-artikelen DROGISTERIJ VAN DE LEESTAFEL P. C. VAN GAART Zn. LENTE Kleurenpracht LEG HET VAST. Vraagt inlichtingen over KLEURENFOTOGRAFIE bij KLEVERPARKWEG 7 TELEF. 16246 Aantrekkelijke brokjes natuur. Ieder die van de natuur houdt, hetzij of zij de „natuursport" bewust beoefent, en gaarne het leven van plant en dier van nabij gadeslaat, hetzij hij een natuurminnaar is, die eigenlijk alleen op het mooie landschap let, heeft zoo van die plekjes waar hij telkens terugkomt, omdat ze om een of andere reden nooit vervelen. Ik bedoel nu niet de officieele, beschermde natuurmonumenten, de grootsche parken of om het uitzicht bekende trekpleisters. Zoo'n plekje kan zijn een aardig boschje, een waterloopje of een meertje, een stukje moeras, een oude om en begroeide schuur, of een ver waarloosde drinkplaats van het vee; allerlei plaatsen, die meer of minder van de gewone om geving afwijken, waar wat bijzonders te zien is. Vaak is er wat nieuws te ontdekken en bij her haald bezoek is er altijd wat schoons en ver trouwds te herkennen. Van die aantrekkelijke brokjes natuur, waar van ik er op mijn zwerftochten vele gevonden heb. hoop ik een aantal beschrijvingen te geven. Een'boeiend moerasje. Het Noord-Hollandsche veengebied wordt doorsneden door ontelbare slootjes, slooten en vaarten. Het waterpeil in deze streken is over het algemeen zoodanig; dat de'"wêilanden juist droog liggen, zoodat het vee er kan grazen. De slooten en vaarten zijn veelal begroeid met riet, biezen, zegge en de bij de jeugd zoo geliefde rietsigaren. Die planten tieren ook in sommige iets lager gelegen deelen der weiden, die door het hooge waterpeil al spoedig drassig zijn. Door zoo'n gebied van lage weidevelden loopt een door mij veel-betreden sintelpaadje. Dat wegje maakt bij een mooie breede vaart een bocht en in die bocht ligt een stukje veen- moeras van enkele tientallen meters oppervlakte. De berm van het zwarte weggetje verloopt langzaam naar het moeras en daar bloeit na madeliefje, wammesknoop, boterbloem, roode en witte klaver en pinksterbloem, aan een moe- rasrand een fraaie groep rolklaver met zijn mooie gele vlinderbloemen, waarvan een deel, de z.g. vlag. een rood gedeelte vertoont. De grond van het moerasje is onbetrouwbaar en je moet er den weg leeren. Voorzichtig gaand, van de eene vaste, door wortels en veengrond gevormde plek op de andere stappend, kun je het doorkruisen, maar een paar natte voeten moeten geriskeerd, 't Is echter alleszins de moeite en het vocht waard, om het te probeeren. Daar groeit allereerst wat riet, dat nu in Mei nog niet zoo hoog is opgeschoten en dan een weelde van bittere veldkers. De bloemen daar van, die ook wel eens licht-violet zijn, zijn hier allemaal wit. Soms treedt deze plant op als pionier, zooals ik nog dezer dagen zag op een opgebaggerd stuk grond, waar niets dan deze plant, en in zeer groote hoeveelheid, groeide. Maar hier is het een oude getrouwe die elk jaar bloeit en de zware zaden rijpt. De roseroode koekoeksbloem, ook een echte plant van den veengrond, staat hier ook op zijn slanke stengels. De prachtige gespleten kroon- bladen en de vele bloemen die een flinke plant kan ontwikkelen maken hem ook geschikt voor den tuin, als men tenminste van dergelijke ex perimenten houdt. Ik.heb,er een aardig groepje van en ook een plekje met de roode dagkoe koeksbloemen en de fraaie witte avondkoë- koeksbloem en heb daar minstens even veel plezier van als een ander van dure gekweekte soorten. De wilgenroosjes beginnen zich ook te ont wikkelen maar het wordt volop Juni voor die meer dan een meter hoog worden en hun fraaie rose bloemenovervloed dragen. De prachtige stempel en meeldraden zijn een genot op zich zelf en elke plant geeft een wolk van gepluisde zaadjes uit langwerpige zaadhulzen. De moerasbasterdwederik, van dezelfde fami lie, bloeit hier ook in vele exemplaren met eveneens rose bloemen. Deze plant is veel klei ner, maar heeft ook echt het teere uiterlijk van de moerasplanten," die nooit zoo ruw van blad zijn als de planten van de droge gronden. Immers ook de distels van de veengrond, waarvan hier alleen de kale jonker groeit, zijn fijner van bouw dan hun weerbarstiger broeders van barre woestenijen. De bodem is dik begroeid met veenmos, dat uiteraard zeer tot de vorming van dit plekje zal hebben bijgedragen, daar veenmos, van onderen afstervend, naar boven steeds doorgroeien blijft. Ook het leven der Veenmossen na te gaan is zeer interessant. De sporen - doosjes, zwartbruin ronde bolletjes zitten niet op steeltjes, maar op een deel van den stengel. De planten hebben ons lang bezig gehouden, maar toch moet ik nog iets over de vogels ver tellen. Het plekje is te klein om veel gevleugeld ge dierte te herbergen, al nam ik er verschillende waar in den loop der tijden. Een waterhoentjes- paar, riethen zeggen ze in de veenstreken, broedt elk jaar trouw aan den kant van het open water en tracht daar het talrijke kroost groot te bren gen. Dit jaar nestelt er bovendien een paartje bANGE BOOGAARDSTRAAT 25 TELEF. 15475 KOOPER VAN VODDEN, METALEN, MEUBELS, ZOLDEROPRUIMINGEN, ENZ. ENZ. LANGE BOOGAARDSTRAAT 25 TELEF. 15475 OOK AAN HUIS XE ONTBIEDEN van de kleine karekiet. De nestplaats is goed ingericht in een onbegaanbaar stukje, want ik kon er niet bij komen en pa karekiet zat me in de top van een rietstengel uit te jouwen. Soms vliegt er een tureluur op, die in de vochtige grond allerlei van zijn gading vindt en in den herfst verraste ik er eens een aardig troepje rietgorzen. Graspiepers scharrelen er wel rond en 's winters zijn er de koolmeezen, maar de eenige vaste klant is het waterhoentje. Insecten zijn er veel. Waterjuffers of glazen makers, blauwe en bruine; koolwitjes en gouden vlinders op de distels. Bronzen loopkevers op elk plekje waar ze vastigheid hebben en lieveheerbeestjes, die van de rietluizen leven. Helaas vindt je er ook veel muggen, of de muggen vinden den mensch. Daar zitten heel wat malariamuggen onder, waarom dit water land berucht is. De verschillende soorten spin nen doen hun best, maar kunnen ze niet uit roeien. Bijen in verschillende soorten, groote hommels en en kele wespen zijn ook altijd wel vertegen woordigd met hun gezellig gebrom en onver moeide bedrijvigheid. Al met al voldoende, om hier telkens weer terug te komen en te genieten. blIn het artikel van Vrijdag 26 April j.l. wezen we er op hoe laat Bloemendaal pas zijn station kreeg. Al eerder wezen we op een omnibus verbinding. Oude Bloemendalers en Overveners zullen zeker, althans bij overlevering gehoord hebben van het wagenhuis der omnibus tegenover de „Nachtegaal" (nu Raadhuis). Intusschen vind ik in een oud blad d.d. 8 Mei 1837 het volgende bericht: „Nieuwe diligence-dienst van Amsterdam over Haarlem en Overveen naar Bloemendaal vice- versa. De ondergeteekende bericht het publiek, dat deze dienst, welke den zesden Mei van Am sterdam om 7.30 begonnen is te vertrekken, dat ook gemelde Dienst met 14 Mei een aanvang nemen zal van Bloemendaal naar Amsterdam, 's morgens om 8 uur, om te 10 uur te Amsterdam te arriveeren. De kantoren zijn te Amsterdam bij den Ondernemer op de Keizersgracht, bij de Leidschestraat, te Haarlem bij mejuffrouw Beeken kamp, en te Bloemendaal bij Lindeman." De geschiedenis vermeldt er verder niets meer van. We weten niet of er 's morgens om 8 uur veel forensen van Bloemendaal naar Amsterdam gingen, maar wèl, dat ze er twee uren over deden en nu in 20 minuten over zijn. Hier volgt een tweede aanteekening van een kleine 10 jaar later n.I. 1874. Er staat boven „Ken- nemerland", want dat was het café, vanwaar de dienst vertrok, maar nu tot Haarlem, want verder zorgt het Spoor er al 34 jaar voor. We lezen daar dan van den Omnibusdienst tussehen Bloemen daal en Station Haarlem: die goed geteld 5 maal per dag op en neer gaat. Ik breng u nu 12 jaar verder n.I. begin van den zomer 1886. Daar wordt gesproken van Bloemen- daal-Overveen-Haarlem per Tram-Omnibus maatschappij. Opening van den dienst op 2 Juli 1886. Van Bloemendaal vanaf het logement van Schulpzand tegenover de Kerk, naar station Haarlem. Vertrekuren van station Haarlem naar het logement van Schulpzand tegenover de kerk te Bloemendaal. Des Zondags liep de bus op bijna alle treinen. De directie stelde zich niet aansprakelijk voor schaden, die uit onverhoopte vertraging van den dienst konden ontstaan. Het tarief bedroeg: Van Bloemendaal naar station Haarlem 25 ct„ van Bloemendaal naar Overveen 15 ct.j van Bloemendaal naar de Groote Markt 20 ct. Van Overveen naar het station Haarlem 20 ct.; van Overveen naar de Groote Markt 15 ct. Men kon nu al 12 maal op en neer; maar na tienen kon men niet meer van Bloemendaal af of men moest loopen langs Kleverlaan of Zijlweg. Bij den gewijzigden dienst der Tram-Omnibus maatschappij van 1 October 1888, correspon deerden alle bussen op de treinen, de laatste b.v. op den trein van 10.18. Van het station Haarlem vertrok de eerste omnibus om 9.14, de laatste en 15de om 10.30. Het tarief per tram, omnibus of brik was van Bloemendaal tot Haarlem 15 cent, tot Overveen 10 cent. Met gewone omnibussen was het tarief Bloemendaal-Overveen 5 cent, Bloemendaal- Haar lem 10 ct. en omgekeerd. Wederom verklaarde de directie 29 September 1888 zich niet aansprakelijk voor schade door on verhoopte vertraging van den dienst. 5 November 1888 werd bericht, dat de dienst gedurende den winter zooveel mogelijk door tram-omnibus zal worden voortgezet. Tarief 5 en 10 ct. 8 April 1890 werd een jaarlijksche, maar toch belangrijke vergadering van deze tram-omnibus- onderneming aangekondigd. Deze vergadering van aandeelhouders zou op Maandag 21 April des avonds te 8 uur in het lokaal Lindeman plaats hebben. Agenda: Verslag en rekening over het afgeloopen jaar. Balans, winst- en verliesrekening voor aandeelhouders ten kantore, van Notaris Ter Hoffsteede ter inzage. Onderteekend: de Directie A. Koolhoven. 26 Mei 1890 worden er al 28 bussen aange kondigd, correspondeerende op de treinen. Retour- biljetten Bloemendaal-Haarlem zijn er dan ook, behalve op zon- en feestdagen. Abonnements boekjes met 10 coupons kostten toen f 1.50. Iets nieuws komt er met 1 November. Men wilde de lijn verlengen. Dezelfde dienst zou dan op 8 November 1890 een dienst openen Bloemendaal- Station Santpoort vice-versa. Zoodoende kregen dus de bewoners van Noorde lijk Bloemendaal verbinding met Station Haarlem. De dienst zou voorloopig gereden worden met een z.g. brik-omnibus met 10 beschikbare plaatsen. OVERVEEN Beleefd aanbevelend M. VAN GESTEL Slee-model, geheel compleet 1 jaar garantie f 15. Frans Halsstraat 28 Haailem Onze oproep, in het nummer van Vrijdag j.l. tot onze lezers gedaan om aller medewerking voor het regelmatig verschijnen van ons blad, is niet onbeantwoord gebleven. Spontane reacties kwamen reeds denzelfden Vrijdag in onze brieven bus. Wij gelooven echter, dat velen, die zich voorgenomen hadden het biljet in te vullen, dit door allerlei beslommeringen tot nu toe hebben verzuimd. Geeft U zich op als abonné tegen het luttele bedrag van vier cent per week (vijftig cent per 3 maanden, of één gulden per half jaar), bijv. met gebruikmaking van onderstaand formulier, in te zenden aan ons bureau Korte Kleverlaan 64 te Bloemendaal. Ondergeteekende -- wonende verklaart zich bereid een vergoeding van vijftig cent pei^3 maanden een gulden per half |aar te betalen teneinde daarvoor wekelijks „Het Bloemendaalsch Week blad" (eventueel neven-editie „Het KleverpaiiH te ontvangen. Onderteekening: doorhalen wat niet het geval is Tel. 14393 - Bakenessergracht 27 Haarlem Vleesch, groente, aardappelen r 0,90 Idem met soep of toespijs f 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. Enkele reis was 10 ct. en retou r 15 ct. De directie hield zich het recht voor om bij zwaren sneeuw val eenige ritten te laten vervallen en stelde zich als eerder niet aansprakelijk voor schade, die uit onverhoopte vertraging van den dienst kon ontstaan. Gefloreerd scheen de nieuwe onder neming niet te hebben. We lezen althans 29 December, dat de dienst tussehen Bloemendaal en Station Santpoort 4 Januari 1891 werd gestaakt. G. J. BETTINK. Drogerijen Chemicaliën Verbandstoffen Verbindingsw. 16, Tel. 24113 „DE GOUDEN REAEL" door Jan Mens. Uitg. Mij. „Kosmos'». Ingen. f 3.Geb. f 3.75. Nadat Jan Mens het vorig jaar met zijn roman „Mensen zonder geld" den KosmosEerstelin gen Prijs van duizend gulden behaalde en daar mede als werkloos meubelmaker plotseling uit de duisternis der onbekendheid te voorschijn trad als een schrijver van groot formaat, zagen van dit werk niet minder dan vier drukken het licht. Getuigde dit boek van zijn schitteren^ schrijvers-talent, zijn nieuwe roman doet dit niet minder. Het was het typische volksleven van het Bickers- en het Realeneiland, het Amster dam van den schilder Brutner, dat hem ditmaal inspireerde. Daar, op den Zandhoek hield Griet Manshande, dolle Griet, vijftig jaar geleden de drukbezochte herberg „De gouden Reael", waar cosmopolitisch varensvolk, naast de stoer» kerels van het eiland, bootwerkers en fabrieks arbeiders, genoten van de felbegeerde, onver sneden Hulstkamp, de drank, die tijd en eeuwig heid tezaam doet smelten, zoo er geen donker ontwaken op volgde. Die bijnaam „dolle Griet- kreeg ze jaren geleden bij het traditioneele be zoek van de Koninklijke familie aan het Oranja- boompje op den Zandhoek, toen ze, losbrekend uit de saamgestroomde menigte, in haar jeug dige overmoed de glanzende calèche binnenwip te en het teere Koningskind een paar stevige zoenen op de bleeke wangen drukte. Impulsief en doortastend was ze ook geweest voor Harm Manshande, die op haar vaders werf „d'Risicn" in de Viermindenstraat als knecht werkte en wien ze in het schaftuur stiekum een extra lepeltje suiker in zijn kom koffie deed. Want vader was zuinig op het gierige af. Hij spaarde en potte voor zijn eenige dochter en hij had er geen flauw vermoeden van, dat die stille Harm, die werkpees van een jongen, die zoo rustig zijn werk deed, zijn suiker én het zoet van Griets lippen proefde. Griet was achttien, Harm even in de twintig, toen dominee Telders in de sombere Eilandskerk hun huwelijk inzegende en waar door hem ook kort daarna hun Jane, hun mooi dochtertje, gedoopt werd. Kort duurde hun huwelijksgeluk: een paar maanden later trof een omkieperende lier Harm en met verbrijzeld» schedel brachten ze hem naar het Binnengast huis. Acht jaar was Griet weduwe; toen stierf vader. De scheepswerf kwam onder den hamer en van den opbrengst kocht Griet het huis „De Gouden Reael" op den Zandhoek, waarin z* haar zaak opende. Zestien jaar heeft ze die met succes gedreven; de kroeg floreerde, want Griet is een prompt wijf volgens het algemeen gevoe len van de klanten en Jane, daar zijn alle buurvrouwen het over eens is een knappe meid geworden. Op beider levensgedrag valt niets aan te merken; beiden gaan ze Zondags trouw ter kerke. Als het verhaal zoo ver ge komen is, Iaat de schrijver een jonge man „De Gouden Reael" binnenstappen. Hij is zoo juist uit den Helder aangekomen en wil zich als bil jartmaker en ivoordraaier in Amsterdam ves tigen. Dank zij Griets praktische hulp slaagt hij daarin wonderwel. Zijn zaak bloeit, doch tege lijkertijd ontbloeit er in de harten van moeder en dochter een stille liefde voor den flink»* knaap, wiens leeftijd tussehen die van hun beiden inligt. Talentvol ontwikkelt Jan Mens de ontwikkeling van de zielkundige botsing der beide rivalen en bereikt daarmede het hoogte punt van dit boeiend, volstrekt niet naargeestig boek, dat den lezer van de eerste tot de laatste bladzijde in spanning gevangen houdt. B. Woninginrichting, Behangers en Stoffeerders Koediefslaan, hoek Heerenweg, HEEMSTEDE TELEFOON 28185 OPGERICHT ANNO 1848 7 mi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3