't Kaashuis hoiei- A vond wij ding in een Stalag.* VREEBUR Molendijlc's Speciale Heeren-Salon BOERENKAAS D. Hogenbirk Zn. ezoekt onze Sigarenmagazijnen Fa. J. J. G. KRUSEMAN 34e Jaargang - No. 5 Vrijdag 5 Juli 1940 Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 ABONNEMENTEN TEL. 19706, SANTPOORTERPLEIN 1, TEL. 19706 gereduceerd tarief. Ondanks alles Haarlbetg's Sigaren De Nieuwe Rijwielplaatjes Het goede Tuingereedschap Nieuwe vindingen op de Jaarbeurs HEINEKENS BIEREN Verlicht Uw zorg BLOEMENDAALSCH WEEK O.A. BEVATTENDE DE OFFICIEELE MEDEDEEIINGEN DER GEMEENTE BLOEMENDAAL. Advertentiën per regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelsf 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor bet ioopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 Door uitbreiding personeel een accurate en vlotte bediening Knippen. Heeren 30, Kinderen 25 et. Scheren 15 et. Knipkaarten zeer Zij, die wel eens in het buitenland den Zondag doorbrachten, zullen zich wellicht herinneren hoe moeilijk het is om daar een godsdienst oefening bij te wonen waar men werkelijk „iets aan heeft". Men had dan echter nog het groote voorrecht „vrij man" te mogen zijn, d.w.z. men kon gaan waar men wilde. Stel U nu voor een groot krijgsgevangenkamp, eenige tientallen kilometers Zuidelijk van Ber lijn, daar een godsdienstoefening. Neen, waarde lezers, er was geen Nederlandsche legerpredi- kant aanwezig, want er waren slechts onder officieren, korporaals en soldaten. Toch moch ten wij hier, mede door de tegemoetkomendheid van de Duitsche legerautoriteiten, Gods Woord hooren in een stille boschrijke omgeving, ver van alle oorlogsrumoer. Naast ons kamp was een mooi dennenbosch, hetwelk de3 morgens werd opengesteld voor de Nederlandsche krijgs gevangenen; hier mochten wij, bewaakt door slechts een enkele soldaat, den dag doorbren gen. En op een open plek in dit bosch werd iederen avond een korte wijdingsdienst ge houden. Een drietal militairen, mede-gevangenen, leid den deze diensten. Van één dezer diensten, ge houden twee dagen voor wij naar Nederland teruggingen, volgt hier een korte weergave. Het is Donderdagavond ongeveer halfzeven. Honderden militairen begeven zich naar de open plek in het bosch en zetten zich daar neer in een dichte kring vlak om den spreker van dezen avond. Dan wordt het stil, de spreker van dezen avond komt midden in den kring staan en stelt voor samen te zingen: „U alleen, U loven wij, ja wij loven U, o Heer"Dank baar stemmen onze monden en harten in met dezen lofpsalm, want Gods Naam, zoo rijk aan eer, was tot onze troost nabij! Alvorens over te gaan tot de werkelijke wijdingsdienst wer den nog eenige psalmen en gezangen gezongen. Dan volgt een plechtig oogenblik: alle ker kelijke scheidsmuren vallen voor een moment weg, en met de kerk van alle eeuwen klinkt hier: Ik geloof in God den Vaderde Apostolische geloofsbelijdenis, gevolgd door het gezamenlijk zingen van psalm 48 vs. 6: „Want deze God is onze' God, Hij is ons deel, ons zalig lot, door tijd nog .eeuwigheid te scheiden. Ten dood toe zal Hij ons geleiden." Hierna leest de 1 eider van dezen dienst Exodus 15 vs. 22 tot en met 27, waarna een korte toespraak volgt. Hij wijst er op hoe het volk Israël eindelijk uit Egypte vertrokken is en nu, nadat de Roode Zee door Gods wonder lijke leiding is gepasseerd, vrijuit mag gaan Stalag is de officieele afkorting van Staats- lager. naar het beloofde land. Maar 's Heeren wegen zijn hooger dan onze wegen en zoo volgt op deze blijde uitgang, de tocht van drie dagen door de woestijn, waar geen water te vinden is. Eindelijk vindt het volk dan water, en dan, o diepe teleurstelling, dat water is bitter! Dan murmureert het volk. Men denkt niet meer aan de wonderen die God hen betoond had. Men trekt naar Mozes en verwijt hem. Mozes echter bidt tot God en dan luistert God naar Mozes en zegt tot hem: „Neem een hout en werp dat in het water." Neen, God wijst hen geen bron aan waar zoet water te vinden is. God neemt niet altijd datgene, wat ons moeilijk valt onmid dellijk van ons weg, maar Hij maakt wel, dat wij 't ons opgelegde kruis dragen kunnen, als wij maar in het geloof tot Hem gaan. Het bit tere water van vn,,ai aan zoec water, fai dan volgt op Mara een Elim met zijn twaalf waterfonteinen en zeventig palmboomen. Onze blijdschap over onze spoedige terugkeer naar het vaderland, aldus spreker, is ook groot en onze verwachtingen over het terugzien zijn hoog gespannen. Maar zou God ook voor ons een Mara op onzen weg geplaatst kunnen hebben? En wat dan? Zouden ook wij gaan murmuree- ren? Of zouden wij in'het geloof tot God gaan en van Hem kracht vragen om te dragen? Spreker wijst met groote ernst en nadruk op deze dingen juist op dit oogenblik, nu wij met spanning en blijdschap onzen terugkeer verwachten. Maar ook doet hij duidelijk uitkomen dat elk, die zijn hulp en kracht alleen zoelt bij het kruis van Jezus Christus, zal ondervinden, dat Mara ook weer een Elim zal volgen Onder ademlooze stilte is de toespraak aange hoord door circa dui.end krijgsgevangenen. Een oogenblik wacht de,spreker, dan klinkt daar het door allen meegezogen lied: Beveel gerust Uw wegen Na een kort dankjfbed zingen wij nogmaals, thans is het: Halleffla, eeuwig dank en eere, lof, aanbidding, wijüeid, kracht, word' op aard en in den hemel, Bjere, voor Uw liefde U toege bracht. Alvorens uitee' te gaan klinkt nog eenmaal de stem van denspreker: O Vader, iat Uw liefd' ons blijk, O Zoon -laak ons Uw beeld gelijk, O Gees' zend Uwen troost ons neer, Drie-edig God U zij al de eer. Dankbaar '°°r zooveel gunst en genade, gaan wij wederon' terug naar het bosch om daar na te denken /er het gehoorde. K. o VOOR EEN GOED DOEL. koopt U bij ons nog steeds eenfijn stukje in verschillende smaken. Gecondenseerde melk in blik Verbindingsweg 59-Telef. 25305 Bloemendaal. sdag 16 Juli a.s. wordt in hotel „Vree- bate van de getroffenen in de geteisterde een muzikale avond gegeven door de rmonie „Sursum" onder leiding van r J. A. Meng, en het gezelschap „The JollyFoli:ers" onder den heer A. J. Grootegoed. Wie ze éénmaal kocht, koopt ze jaren! Komt U eens bij ons kijken? Paarlberg's Sigarenmagazijn, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. Reeds thans zijn de nieuwe rijwielplaatjes verkrijgbaar en men kan zijn rijwielplaatje weer koopen en tegelijk laten afstempelen met naam en adres aan een der tentjes der Vereeniging „Arbeid voor Onvolwaardigen (A.V.O.)", staande in de nabijheid der postkantoren in meer dan 40 groote gemeenten des lands. Die afstempeling is noodig om zichzelf te ver zekeren tegen diefstal en verlies van het rijwiel plaatje. En ze is dubbel noodig om deze Ver eeniging te helpen in haar taak aan onvolwaar dige arbeidskrachten zooveel mogelijk passen den arbeid te verschaffen. Wat de diefstal en het verlies van het plaatje aangaat, nu het aantal fietsen zoo enorm is toe genomen en vele menschen weer fietsrijden, die het jaren ontwend waren, is de kans voor de zwijntjesjagers om tegen onbeheerde rijwielen op te loopen sterk gestegen. De leefregel van deze heeren: Ga je weg of ik neem je weg, geldt zoowel de fiets, als het plaatje, als beiden. Maar die leefregel faalt als fiets en plaatje het adres van den eigenaar vermelden. Althans de erva ring van talloozen, ook van de poiitie-autoritei- ten, is wel deze, dat vele malen diefstal werd voorkomen, tijdig ontdekt en zelfs weer onge daan gemaakt als den dief of de politie bleek, van wie de bewuste eigendommen waren. De centrale recherche in Amsterdam b.v. heeft stempelina indertijd publiekelijk aanbevolen. Plaatjes "(met naam en adres) die verloren werden en door den vinder in een stukje papier in een brievenbus worden gedeponeerd, brengt de post tegen briefporto op het juiste adres terug. De vroegtijdige uitgifte van de plaatjes heeft nog dit voordeel, dat men meer op zijn gemak zich van een rijwielbelastingmerk kan voorzien in alle prijzen vindt U bij BLOEMENDAAL Bloemendaalscheweg 56 - Telefoon 22238 Gevestigd sinds 1841 Wij verkoopen o.m de beroemde „Cotdwell' Hand- en Motormaaimachines Vraagt onze geïllustreerde prijscourant SPECIALE AFDEELING VOOR NIEUWE VINDINGEN OP DE JAARBEURS TE UTRECHT (Van 3 t/m 12 Sept. 1940) Men meldt ons: De deelname in deze afdeeling is voor ieder een mogelijk. Het doel is den uitvinder een gelegenheid te bieden tegen geringe kosten, sneller dan anders, cofiïacten te kunnen leggen met belanghebben den voor verkoop van een octrooi of afgifte van een licentie op een octrooi. Toegelaten worden - ter beoordeeling van een vanwege den Bond van Octrooi- en Merken- houders in overleg met het Jaarbeursbestuur be noemde commissie. a. nieuwe vindingen, die geoctrooieerd zijn; b. voor oetrooieering in aanmerkng komende vndingen, waarvoor eventueel door het Jaar beursbestuur, kosteloos een certificaat wordt af gegeven, opdat de uitvinder ervan in de gele- ZALEN VOOR ALLE DOELEINDEN KEGELBANEN DISPONIBEL Billijke prijzen BLOEMENDAAL Kerkplein 16 - Telefoon 22271 en dat groote personeelen van kantoren, fabrie ken en werkplaatsen alsmede de bevolking van onderwijs- en verplegingsinrichtingen, collec tief, zonder er zelf moeite voor te doen, een gestempeld plaatje kunnen bekomen als via het hoofd dier personeelen of bevolking een col lectieve lijst van namen en adressen aan den plaatselijken vertegenwoordiger der A.V.O. wordt gezonden. En wat de zoo ongezochte gelegenheid betreft om een paar honderd onvolwaardige arbeids krachten eenige maanden aan nuttigen arbeid te helpen, het zal wel weinig betoog behoeven hoe noodzakelijk het is ook weer dit jaar om deze menschen, die als regel buiten het gewone pro ductieproces vallen, door eigen arbeid wat te laten verdienen. Zij boeken naast een behoor lijke verdienste een groote moreele winst. Uit hoofde van al deze overwegingen onder vindt de A.V.O. bij dit werk allerwege groote medewerking, niet alleen van het Departement van Financiën en het bestuur der P.T.T., maar ook van de plaatselijke politie-autoriteiten en allerlei sociale instanties, zooals armenbesturen, arbeidsbeurzen, enz. en niet het minst van werk gevers en hun organisaties, diehun tusschen- komst verleenen voor het collectief stempelen voor hun personeel. Naast gestempelde rijwielplaatjes stelt de A.V.Q. ook gestempelde herkenningplaatjes (bij evacuatie, enz. noodig) en andere adresplaatjes, ter bevestiging op koffers, tasschen, actetas- schen, parapluies, reistasschen, hondenhalsban den e.d. beschikbaar. Ook in Heemstede is dit jaar, dank zij de wel willende medewerking der gemeentelijke auto riteiten een stempelmachine geplaatst, en wel vóór het postkantoor aan den Binnenweg. OVERVEEN, Bloemendaalscheweg 257, bij de Juliana Laan, Telefoon 24419 AERDENHOUT, Zandvoortsche Laan 142, t/o uitgang Station, Telefoon 26471 HAARLEM, Groote Houtstraat 124, t/o „Cinema en Luxor", Telefoon 12140 Pracht sorteering After Dinner Sigaren in kistjes van 10 stuks; prijzen f 1.20 tot en met f 2.50. Speciaal aanbevolen. genheid is, binnen den tijd van bescherming ge durende zes maanden vanaf den datum van de opening dei- Jaarbeurs een octrooiaanvrage te kunnen indienen in Nederland. Zij, die er belang bij hebben aan de Jaar beurs deel te nemen, worden verzocht zich ten spoedigste (de ruimte is beperkt en meestal ruim twee maanden vóór de opening van de Jaarbeurs bezet) schriftelijk met insluiting van porto voor betaald antwoord te wenden tot den heer J. Keiser, 2e Schuytstraat No. 155, Telefoon No. 335138 Giro No. 8720, 's-Gra- venhage. Gaarne wordt aan genoemd adres ont vangen in den namiddag voor mondelinge in lichtingen, na schriftelijke kennisgeving. Gezien de zeer groote belangstelling van het publiek en het succes van alle deelnemers op voorgaande Beurzen behaald, moge het voor fabrikanten constructeurs en uitvinders een aansporing zijn om voor demonstratieve nieuwe vindingen onmiddellijk te laten inschrijven, daar het Bestuur van de Jaarbeurs soms noodgedwon gen beslag moet leggen op de nog onbezette ruimten. Men haaste zich dus een plaats te reserveeren. Besprekingen over nieuwe vindingen, waarop nog geen octrooiaanvrage werd ingediend, blij ven absoluut geheim. De zorg vooV het dagelijkse menu en de bereiding daarvan, wordt véél lichter indien U meer van visch gebruik maakt. De verscheidenheid van Balm levert U tal van boterhambeleggingen en viseh- gereehten die naast smakelijk, ook buitengewoon voedzaam en gezond zijn. Voor Uw provisiekast: Vischconserven die niet bederven. Komt U iets uitzoeken bij Tel. 28280

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 1