BLOEMENDAAL E.H.B.O. met brillen Gemeentelijke Distributiedienst. FOTO EMGEL Vrijdag 19 Juli 1940 3 LOOP DER BEVOLKING BURGERLIJKE STAND ARBEIDSBEURS GEVONDEN. Dr. iac P. Thijsse 75 jaar Docent van omgang met de natuur. School-Zwemfeesten in Stoop's Bad De Bus rijdt weer Men mag weer vrij lotografeeren Hoe verduisteren we op de juiste wijze? Wie er kwamen. H. Nijhof, handelsreiziger in tabak en sigaren, de Genestetweg 32, Bloeniendaal, van Bome (O.) A. K. II. Braune, machinist groote vaart, Kas tanjelaan 29, Bloemendaal, van Botterdam. A. A. Andriesse, bankier, Spiegelenburghlaan 3, Aerdenhout, van Amsterdam. Wed. A. M. A. Muller-van Ruijven, zonder beroep, Verbindingsweg 19, Bloemendaal, van Amsterdam. die U stuk hebt laten vallen of voor welke reparatie dan ook: „Optipharma", G. Daams, Bloemendaalscheweg 123, Telefoon 23170. Leverancier Bloemendaalsch Ziekenfonds. Geboren: Dochter van A. J. Groenestein- van Broekhoven. Ondertrouwd: W. F. Janse en A. P. Schipper. .1. W. van der Peijl en A. D. Kruitbos. Overleden: A. E. Sigling, oud 73 jaar, wed. A. F. J. C. Gosler, wonende te Haarlem. J.l. Maandag stonden bij de arbeidesbeurs al hier ingeschreven 142 manl. en 5 vrouwl. per sonen, in totaal 147 werkzoekenden, gesplitst als volgt; Bakkers 1 Behangers 1 Boekdrukkers 1 Chauffeurs 13 Dagmeisjes 1 Electriciens Handels- en kantoorpersoneel 34*) Kellners 1 Land- en tuinbouwarbeiders 28 Loodgieters 2 Losse arbeiders 27 Metaalbewerkers 6 Meubelmakers 1 Opperlieden 3 Schilders 1 Timmerlieden 5 Werksters 2 Diverse berqepen 16 147 waaronder 3 dames. Het. kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Tel. te bereiken onder nr. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. N.B. De aandacht van werkzoekenden wordt er op gevestigd dat op het oogenblik veel vraag is naar goede vaklieden voor uitzending naar Duitschland. Alle inlichtingen dienaangaande, arbeidsvoorwaarden enz., worden gaarne ver strekt door de Arbeidsbeurs. blGevonden en terug te bekomen bij: W. Oosterhof, Alb. Thijmlaan 63, een zadeldekje; M. Leupe, Maurieialaan 38, een afsluitdekseltje Spierings, Clivialaan 4, Heemstede, een zadel dekje; Hotel lepenhove Bloemendaal, een heeTen regenjas; Blinkenberg, Asterlaan 27, een honden penning 977; Cassee, Bloemendaalscheweg 19, een autoped; Lassehuit, Pr. Hendriklaan 115, een kindermutsje; Warmerdam, Boekenrooderweg 3, een vulpenhouder; Pernambucolaan 12, een streng parels met slot; Korstjes, Pr. Hendriklaan 120,een R.K. kerkboekje; Sehoone, Recifelaan 4, een auto ped; Van der Zwet, Langelaan 9, een damespols horloge; Huizer, Bloemveldlaan 57, Haarlem, een portemonnaie met inhoud: Balm, Bloemendaal scheweg 60, een bril; v. d. Wilgen, Julianalaan 148, een vulpenhouder; Jongejan, de Clercqstraat 75, Haarlem, een voetbal. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.)notitie* boekjes, brandbluschapparaat, broche, honden ketting, oorbel, vermoedelijk gouden kettinkje, ceintuurs, étui voor rozenkrans, handschoen. Post Aerdenhout: ceintuurs, huissleutel. Post Strand: nagelschuier, tabaksdoos, padvindersriem, bad handdoek, medaille. o JULIANASCHOOL. biVan de Julianaschool te Overveen slaagden voor de verschillende middelbare scholen de vol gende leerlingen: Kennemer Lyceum: Kitty Goemans, Loekie Cohen, Nelly v. d. Polder, Roosje Kan, Wim de la Court, Andreas Lauinger, Harry de Vries, Frans v. d. Velde en Cor Visser. Gymnasium: Freddy Schuurman. H.B.S.-A: Ina de Jong, Menny Proper en Jan de Vries. H.B.S.-B: Dirkjan van Paaien, Wim Bronk- horst, Theo Jansen, Klaas Halbertsma en Jan Verkerk. Middelbare Meisjesschool te Haarlem: Gerda Pregel. Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje": Greetje Pijpers. o CONCERT IN HET BOSCH. blHeden, Vrijdag 19 Juli, geeft de Haarlem- sche Orkestvereeniging onder leiding van den dirigent Toon Verhei) een concert in het Bloemen- daalsche Bosch. Aanvang half acht. Het volgende programma wordt ten gehoore gebracht1Symphonie no. 7 in A gr. Terts, L. v. Beethoven. Pauze. 2. Ouverture „Zampa" van Herold. 3. Balletmuziek uit de Opera „Rosa- munde" van Fr. Schubert. 4. C'assa Noisette, Suite, P. Tschaikowsky. l_o Bloemendaal KANTOOR TE OVERVEEN, JULIANALAAN 6 Geopend eiken werkdag van 913 uur Tarwebloem enz. Het blijkt nog niet voldoende bekend te zijn, dat onder geen voorwaarden bloem of meel mag worden verkocht op broodbonnen. Op broodbonnen mag uitsluitend brood wor den verstrekt en niet anders. Bloem en meel kunnen uitsluitend worden be trokken op de voor tarwebloem enz. aangewe zen bonnen van het algemeen distributiebon- boekje thans dus de bonnen nummers 75 en 90. Vergunning gebruik van motorbrandstoffen. Ten Distributiekantore, Julianalaan 6 te Over veen, zijn thans de aanvraag-formulieren ver krijgbaar ten behoeve van verbruikers van ben zine of benzol, dienende als motorbrandstof voor motorrijtuigen enz., welke reeds in het bezit zijn van een rijvergunning en vergunning tot aan koop, van benzine enz. blDe 75ste verjaardag van Dr. Jac. P. Thijsse is een feit, dat in den lande niet onopgemerkt voorbijgaat. Niet slechts bij de honderden die in een veertig jarig leeraarschap rechtstreeks van Dr. Thijsse les ontvingen is deze bekend en gezien, maa'- ook bij de velé duizenden, die door zijn boeken, boekjes, albums, tijdschriftartikelen enz. voor de natuur geïnteresseerd en geestdriftig werden. Al had Dr. Thijsse wel voorgangers, die van evenveel liefde voor de natuur blijk gaven, en al zijn er ook medewerkers geweest, niet het minst de heer Heimans, toch is door zijn werk onbetwist de liefde voor en de kennis van de levende natuur het meest bevorderd. Het hema van les en geschrift was en is in het kort steeds: „Omgang met de natuur." Steeds werd en wordt aangedrongen op zelf waarnemen en onderzoeken, op het vinden van vreugde en schoonheid in de onuitputtelijke rijk dom der schepping en het is ontegenzeggelijk, dat die oproep een geweldigen weerklank gevonden heeft. Niet slechts onder degenen, die opgewekt zijn om wetenschappelijk onderzoek in deze richting te doen of onder de velen, die de z.g. natuursport beoefenen. Ook voor de natuurbescherming was het werk van Dr. Thijsse van uitnemend, nationaal belang. Begonnen met het typische Naardermeer in 1905 is er door de Vereeniging tot Beboud van Natuurmonumenten in Nederland, een grootseh werk tot behoud van natuurschoon gedaan. Van deze vereeniging is Dr. Thijsse sedert de op richting secretaris en een der stuwende krachten, die ook zijdelings veel voor het behoud van sehoone en merkwa rdige plekjes tot stand wist brengen. De Ned. Natuur-Historisehe Vereeniging en de Ornithologische VeTeeniging zijn uit Dr. Thijsse's 'nitiatief ontspoten. Het is niet te verwonderen, dat door onder scheiden eerbewijzen zijn verdiensten werden er. kend. In 1922 verleende de Amsterdamsche Univer siteit hem het eere-doctoraat in de wis- en natuur kunde. Tevens is Dr. Thijsse eerelid van de Ned. Natuur-historiselie Vereeniging, binnenlandsch lid van de Mij. van Ned. Letteren en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Thijsse's Hof is daarbij een monument, door heel het volk opgericht om den gezienen Neder lander te eeren. Daar is een reservaat, een levend museum en hortus van een enorm deel der Ned. flora, lieflijk aangelegd en door velen dankbaar benut. o ZONNESTRAAL-COLLECTE TE BLOE MENDAAL. blDe bruto-opbrengst van de Zaterdag j.l. alhier gehouden Zonnestraal-collecte bedraagt f 4.81,82% (vorig jaar f 367.66). Gezien het slechte weer en de vele andere aanvragen om hulp, is dit zeer zeker een goed resultaat, hetgeen in hoofdzaak te danken is aan den grooten ijver en het door zettingsvermogen van de collectrices en collec tanten, welke wij hierbij hartelijk dank zeggen. Ook degenen die „Zonnestraal" hebben willen steunen, danken wij voor hun bijdrage. Namens het comité, P. SCHIPPER, Secr. o OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. haOp Donderdag 25 Juli a.s. zal Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij-Evangelisch predikant te Bussum, in de Begijnhofkapel aan het Begijnhof no. 6 te Haarlem een spreekbeurt vervullen, hiertoe uit- genoodigd door het Comité voor Opwekkings samenkomsten. Donderdag 1 Augustus zal de bekende Evangelist J. Sevensma uit Amsterdam een bijeenkomst leiden. Bij beëindiging en tot besluit der „school- zwem-cursus" in Stoop's bad te Overveen, waar aan een 10 tal scholen deelnam, werden Maan dag en Dinsdag 1.1. wedstrijden gehouden resp. een dag voor meisjes en een dag voor jongens. Maandagmorgen werkte het weer gelukkig mee en konden de feestelijkheden in het buiten bad gehouden worden. Aan de wedstrijden ging vooraf een défilé van kinderen, die reeds diploma gezwommen hadden en nu het nummer „25 M. gekleed" zouden de- monstreeren. Velen waren, op verzoek der directie, gecostumeerd verschenen in de aller aardigste en meest verschillende kleerendracht. Het was een fleurig gezicht en een goede inzet van het feest. Toen allen, na het natte pak te hebben uitge trokken, weer in zwemtenue verschenen werden de nummers 25 M. schoolslag; 25 M. rugslag en 25 M. crawl afgewerkt. Menige spannende strijd werd door Ouders en vriendjes vanaf den kant gevolgd en luide toegejuicht. Nog volgde een hindernis-wedstrijd in het diepe en een loop en duikwedstrijd in het ondiepe. Dit laatste nummer om de weinige kinderen, die in deze cursus door verzuim-ziekte en andere oorzaken, het nog niet tot het diepe bassin gebracht hadden, ook in de feestelijkheden te betrekken. Het hoofdnummer „Estafette 4 x 25 M." door afgevaardigden van de verschillende scholen, werd onder groote belangstelling en oorverdoo- vend gejuich, verzwommen. 5 scholen namen hieraan deel, allen L.O. en waren het de meisjes van de Julianaschool te Overveen, die voor het eerst, het door Stoop's Bad gegeven wisselschild, veroverden. Het schild is bedoeld gedurende een jaar aan den wand der betreffende school opgehangen te worden, terwijl ieder der deelneemsters een her- innerings-medaille ontving, waarvan eventueel een broche, op kosten van Stoop's Bad gemaakt kan worden. Dinsdagmorgen was de beurt aan de jongens. Helaas werkte het weer nu niet mee en werden van 1012 uur de wedstrijden in het binnenbad gehouden. Versierd met vele vlaggen en met een dikke rand toeschouwers op balcon en boven-galerij, gaf de zwemzaal een feestelijke aanblik en verliepen ook deze wedstrijden, onder aanhoudende aanmoedigingen en gejuich voor de winnaars, naar wensch. Een 5 tal officieele tijdopnemers .zorgde beide dagen voor de juiste waardeering der prestaties, welke belangelooze medewerking, in zijn speech, door den directeur van Stoop's Bad, zeer op prijs werd gesteld. De prijs- en diploma-uitreiking werd beide dagen door den directeur verricht, die daarbij mededeelde dat een 70-tal volwaardige diploma's konden worden uitgereikt, ongerekend die aan Juliana en Hartenlust-school uitgereikt werden op de voor die scholen apart gehouden wedstrij den. Ook een 20 tal schoolvaardigheids-diploma's K.N.Z.B. werden behaald. Het wisselschild voor de jongens L.O. werd gewonnen door het 4 tal der Bomwaterschool. Een 6 tal scholen namen hieraan deel. Tot slot voerde de heer Klein Poelhuis, Hoofd der Bomwaterschool, het woord namens Ouders en belangstellenden aan den kant en maakte zich tevens' de tolk der meisjes en jongens om de directie van Stoop's Bad te danken voor deze geslaagde feesten, waarbij de kinderen niet alleen een prettige morgen beleefden, maar bovendien met een groot aantal prijzen en prijs jes verblijd werden. Hij liet de kinderen een driewerf hoera uitbrengen op den directeur, die dit op zijn beurt reeds had laten doen op den Chef-Instructeur, de heer Brandt, die onver moeid 8 maanden lang, geholpen door alle leden van het personeel, de kinderen zoo vlug mogelijk de zwemsport had bijgebracht, waardoor bij de kinderen een onbluschbaar enthousiasme en animo voor de zwemsport gekweekt werd. Met de mededeeling dat na de groote vacantie weer op dezelfde wijze cursussen gevormd zul len worden, besloot de directeur de zeer geslaag de feestelijkheden. Dezer dagen zijn verschillende busdiensten hervat, doordat de N. Z. H. weer de be schikking heeft gekregen over tien bussen, die tot nu toe dienst hebben gedaan bij Waarden burg, waar enkele gedeelten in de spoorlijn Utrecht's Hertogenbosch per bus moesten wor den afgelegd. Daardoor is het mogelijk, den bus dienst Haarlem stationBloemendaal te her vatten. Voorts zullen de buslijnen B en C. worden gecombineerd tot één busverbinding met de volgende route: Station, Groote Markt, Post kantoor, Zijlweg, Julianaweg, Bloemendaalsche weg, Korte Zijlweg, Ramplaan. Op beide lijnen zal van 7 tot 22 uur een tienminutendienst wor den gereden. Deze regeling is Donderdag inge gaan. Bovendien heeft de N. Z. H. in Zandvoort een z.g. pendeldienst ingesteld, waarbij wordt gereden van het Tramplein, langs den boule vard naar het Bloemendaalsche strand. Hier door werden zoowel het Noorderbad als het eindpunt van den Zeeweg uit hun isolement verlost. Met dezen pendeldienst is Zaterdag een begin gemaakt en voorloopig wordt een halfuurdienst onderhouden, op werkdagen van kwart voor twee tot tien uur en op Zondagen van 's ochtends kwart over tien tot 's avonds tien uur. Zou blijken, dat tijdens de vacantie- weken het vervoer hiertoe aanleiding geeft, dan is het mogelijk, dat de bussen op werk dagen eerder gaan rijden en dat eventueel ook de frequentie wordt verhoogd. En nu weer vooi EEN FILM en EEN CAMERA naar KLEVERPARKWEG 7 BELANGRIJKE NIEUWE BEPALINGEN OM TRENT HET VERDUISTEREN. blDe Commissaris van Politie te Bloemen daal deelt het volgende mede: In verband met de in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied op 6 Juli 1940 verschenen verordening van den Rijks commissaris betreffende het verduisteren maakt de „Befehlsliaber der Omungspolizei beim höheren SS- und Polizeiführer" officieel bekend: De belangrijkste nieuwe bepaling van de ver ordening betreffende het verduisteren is, dat fietsers vanaf dit oogenblik in het donker niet meer zonder licht mogen rijden. Paragraaf 11) van de nieuwe verordening bepaalt in verband daarmede, dat ook fietsers met verduisterde verlichting moeten rijden en dat de vóórlampen van fietsen zoodanig afgeschermd moeten zijn, dat slechts een horizontale opening van 35 c.m. lengte en 1 c.m. hoogte in de onderste helft het licht naar buiten laat schijnen. Deze l>epaling heeft ten doel, de rijweg zoo tc verlichten, dat de fietser veilig kan rijden en fiet sers uit tegengestelde richting de fiets als zoodanig kunnen herkennen. De maten van de opening, waardoor het licht naar buiten schijnt komen overeen met de voor het Duitsche Rijk geldende bepalingen. Daar echter in Nederland veel meer fietsen gebruikt worden, wordt verwacht, dat men zich in ieder geval aan de kleinste maat, namelijk 3 c.m. lengte zal houden. In dit verband wordt er op gewezen, dat de vervaardigers van verduisteringsapparaten voor voertuigen (met inbegrip van fietsen) deze, al vorens zij in den handel gebracht worden ter keuring moeten voorleggen aan de Commissie voor Materiaalonderaoek van de Rijksinspectie voor de Burgerlijke Luchtbescherming, Heeren- gracht 23, 's-Gravenliage. De commissie van materiaalonderzoek contro leert, of het aangeboden verduisteringsapparaat aan de voorwaarden van de Verordening betref fende het verduisteren beantwoord. Daarbij is het voor de verduisteringsapparaten voor fietsen niet altijd noodzakelijk, dat ze on voorwaardelijk de in par. 10 genoemde horizontale opening bezitten; de commissie voor materiaal onderzoek kan integendeel ook andere verduiste- ringsapparaten goedkeuren, die de in par. 10 voor geschreven lichtsterkte niet overschrijden en ook in verder opzicht aan de eischen van verduistering beantwoorden. Allen fietsers wordt aangeraden, zich slechts veTduisteringsapparaten aan te schaffen, die door de commissie voor materiaalonderzoek goedge keurd zijn. De goedgekeurde afschermapparatea zijn voorzien van een ingeponsten rechthoek van 20 m.m. lengte en 15 m.m. hoogte met de letters J.L.B. en daaronder het keuringsnummer. In den handel gebrachte verduisteringskappen, die niet voorzien zijn van deze teekens, worden be schouwd, niet aan de voorschriften te voldoen. Ten aanzien van de toepassing der verduistering zullen binnenkort verdere bekendmakingen ge publiceerd worden. Er wordt verwacht, dat de bepalingen van de nieuwe verordening betreffende het verduisteren door de bevolking stipt nage leefd zullen worden daar het verduisteren in laatste instantie slechts dient ter bescherming van de bevolking en haar bezittingen. o BORNWATERSCHOOL. blNa afgelegd examen werden onderstaande leerlingen van de Bomwaterschool toegelaten tot de diverse scholen voor Middelbaar en Voor bereidend Hooger Onderwijs in de omgeving. Kennemer Lyceum: Martin Hofman, Mieke Lichtenbelt, Paul Liehtenbelt, Tinie Nienhuis, Lousje Oosten-Beekman, Ada Polak, Dick Sluyk, Gerda Verschoor, Olga Weermeijer. 2e H.B.S. B Haarlem: Henry Bordes, Henk Dwarshuis, Jan Jansen, George Kloppenburg, Wim Oosterhof, John Robertson, Ineke Smiï, Leo Spamaay, Jan de Vos, Riekus Zetstra. R.-H.B.S. Velsen: Paul Steijn. H.B.S. A Haarlem: Frits Andriessen. Gem. Gymnasium Haarlem: Annie Schaank. M.M.S. ,,'t Kopje"Carla van Ees, Ansje Hooi horst, Inge Markus. DIENST VOOR JONGEREN Op initiatief van de Jongerengroep van de On afhankelijke Religieuse Gemeenschap, zal Zon dagavond 21 Juli om half acht in de kerk der Broedergemeente, Parklaan 34, een speciale dienst, uitsluitend voor jongeren plaats hebben. De bedoeling is, jongeren van allerlei kerken en richtingen van tijd tot tijd samen te bren gen, om met elkaar van Christus te getuigen, van wiens persoonlijkheid alleen de invloed is te wachten, die tot de zoo noodige eenheid in het geestelijk leven voert. Dit is de overtuiging, dat een nieuwe maat schappelijke éénwording zonder godsdienstige geestdrift niet mogelijk is. O RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP Het einddiploma met aanteekening voor Han delscorrespondentie in de achter hun naam aangegeven talen behaalden op 11 Juli 1940: G. J. M. Hooy (E.) te Haarlem, G. P. J. Jutte (E.) te Heemstede, N. Boldingh (E.) te Overveen. Eindexamen van den Cursus Tuinaanleg: E. Buhr (D.) te Haarlem. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: J. Kruyver en A. A. Steiner te Aerden hout, H. W. van Steeden te Bloemendaal, A. G. J. Jutte t« Heemstede.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3