BLOEMENDAAL Kennemer Type- en Copiëer-Inrichting N.V. Land- en Volkenkunde Vrtfdag 19 Juli i^40 Een oud stadje aan de Lek Haarlemsche Diner-Vereeniging Welken distributiebon heeft men noodig 1 ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART BROODBONBOEKJE PETROLEUMZEGELS Voor al Uw Type- en Copiëerwerk: Korte Kleverlaan 64 Bloemendaal Telefoon 23453 a GOUDEN JUBILEUM L. J. M. BOUVT. Hoewel het in de bedoeling van den heer L. J. M. Bouvy had gelegen zijn vijftigjarig jubileum bij de N.V. J. J. Bouvy Zoon's Zout ziederij de Paauw te Muiden, stilzwijgend te doen voorbijgaan, heeft hij niettemin dien dag van vele zijden blijken van belangstelling mogen ontvangen. Toen de jubilaris Maandagsmorgens te half twaalf in de fabriek te Muiden arriveerde, werd hij daar ontvangen door zijn mede-directeur, den heer F. H. M. Bouvy, die temidden van het per soneel den directeur gelukwenschte met zijn jubileum en namens allen een album aanbood, waarin 160 foto's een aanschouwelijke verbeel ding geven van de fabriek-complexen, zooals die door de jaren heen zijn verrezen, somtijds weer verdwenen om plaats te maken voor meer moderne. Namens het gemeentebestuur van Muiden wa ren aanwezig de heeren Coops, burgemeester en de wethouders Brouwer en Drost, die den heer Bouvy gelukwenschten. De burgemeester deed in zijn speech uitkomen, dat de fabriek voor de plaats Muiden van veel beteekenis is, en de heer Bouvy met moed en volharding veel vooruitstrevend heeft getoond. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENI GING AFD. HAARLEM EN O. Zaterdagmiddag genoot de afdeeling opnieuw van de gastvrijheid der familie Kaars Sype- stein, waardoor een wandeling over het landgoed „Vinkeduin" te Vogelenzang mogelijk werd. De heer G. Gerbranda wees op de verschillen in Abies, Picea en Pinus, welke o.a. aan de stammen zijn te constateeren; de heer G. L. van Eyndhoven liet ons het werk der kevertjes zien, die van de berkenblaadjes sigaretjes rollen, waarin de larven veilig zitten geborgen, even als in die, welke een ander kevertje van de eikenbladen maakt; deze laatste kokertjes heb ben een meer gedrongen vorm. Dr. C. A. Backer had op de wandeling naar Vinkeduin het vrij zeldzame Hartgespan, Leonu- rus Caridiaca, gevonden en ter bezichtiging meegenomen. Tijdens de wandeling over het landgoed een mooi binnenduinterrein met vele krachtige oude boomën vonden we o.a. nog Lapsana communis (Akkerkool), Senecio silvaticus (boschkruiskruid), Hieracium umbellatum (schermh'avlkskruid), adelaarsvaren, eikvaren, bloeiend haarmos en een enkele Russula. VERGADERING „HAERLEM". haDe vereeniging „Haerlem" houdt een alge- meene vergadering op Vrijdag 19 Juli, des avonds om half acht in het Verecnigingsgebouw „De Hoofdwacht", Groote Markt. Punten van behandeling: Jaarverslag van den secretaris. Verslag van den penningmeester en benoeming van de commissie tot het nazien van het financieel beheer over het volgend jaar. Verkiezing van 3 bestuursleden wegens het perio diek aftreden van de heeren R. D. Baart, de la Faille, P. A. Dijkema en J. L. Tadema, die her kiesbaar zijn. Bestuursmededelingen. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Na afloop van de vergadering zal Mevr. J. M. Sterek-Proot een korte voordracht houden over de geschiedenis van den Zandvoortschen weg. NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON 18243 20937 24621 18044 20439 20207 18149 18043 29459 10319 27746 24524 10566 18147 24525 18140 24523 24624 INGEZONDEN SPELDJESDAG VOOR „HET H00GELAND". Gaarne vestigen wij de aandacht op den a.s. Speldsjedag voor de vereeniging „Het Hooge- land". Zooals bekend worden in de kolonies en te huizen dezer Vereenigifig verpleegd voorwaarde lijk veroordeelden, voorwaardelijk invrijheidge- stelden, zwervers, landloopers, drankzuchtigen, onvolwaardigen, alleenstaande personen en ouden van dagen, van alle gezindten. Over 1939 bedroeg het aantal verpleegdagen 56704. 382 Personen van alle gezindten en uit alle deelen des lands werden in haar kolonies en tehuizen, n.l. „Het Hoogcland", „Ons Thuis", en „Klein Bouwzicht" te Beekbergen, „Filadel- fia" te Vries (Dr.) en „Wilhelminahoeve" te Opende (Gr.) verpleegd. Buiten genoemde kolonie-gevallen werd aan 761 doortrekkende personen, die niet hadden te eten, een warme maaltijd, of brood met koffie verstrekt. Aan 186 personen, die geen onderdak hadden, werd nachtlogies met ontbijt verschaft. Helaas moesten van 69 personen de aanvragen voor opname in de kolonies wegens geld- en plaats gebrek worden afgewezen, zoodat uitbreiding van verplegingsgelegenheid dringend noodig is. Wij vertrouwen, dat men graag dezen mooien en nuttigen arbeid van de alom bekende ver eeniging „Het Hoogeland" zal steunen door het koopen van een speldje. Allen, die een speldje koopen ontvangen van de colleetantes een beknopt jaarov rzichtje van den arbeid der vereeniging over 1939. Daarin vindt men verschillende cijfers betreffende de verpleegden met vermelding van de provincie van herkomst en de gezindte, waartoe ze behoorden. Daaruit ziet men, waarvoor men zijn bijdrage geeft. „Helpt ons helpen," opdat de vereeniging ,Het Hoogeland", juist in dezen moeilijken tijd, velen kan helpen. Het Plaatselijk Comité. o NEDERLANDSCHE BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het afgeloopen kwartaal heeft bewezen, dat het aantal verdrinkingsgevallen, in ons waterrijke land, nog steeds te hoog is. De Bond blijft aan dringen te leeren zwemmen en geeft aan goede zwemmers(sters) het advies, leert óók: zwemmend redden, in het belang van u zelf en voor uw mede- mensch. Overzicht Tweede kwartaal 1940: In April verdronken: 8 jongens, 8 meisjes, 20 mannen, 3 vrouwen, 5-auto-drenkelingen. In Mei: 6 jongens, 4 meisjes, 13 mannen, 3 vrouwen. In Juni: 27 jongens, 7 meisjes, .35 mannen, 2 vrouwen. Totaal: 41 jongens, 19 meisjes, 68 mannen, 8 vrouwen, 5 auto-drenkelingen. Door den oorlogstoestand ontbreken de gegevens van 1020 Mei. In totaal verdronken: 141 (2e kwartaal 1939: 149 dooden). Gered werden of wisten zich te redden: In April: 10 jongens, 5 meisjes, 18 mannen, 4 vrouwen, 13 uit auto's te water. In Mei: 19 jongens, 7 meisjes, 17 mannen, 4 vrouwen, 2 uit auto's te water. In Juni: 35 jongens, 15 meisjes, 21 mannen, 7 vrouwen, 6 uit auto's te water. Totaal: 64 jongens, 27 meisjes, 56 mannen, 15 vrouwen en 21 uit auto's te water. Door den oorlogstoestand ontbreken de ge gevens van 10—20 Mei. In totaal gered: 183 (tweede kwartaal 1939: 214 geredden). Er reden te water: Auto's, Bussen, Vrachtwagens' April 11, Mei 3, Juni 6, totaal 20 (tweede kwar taal 1939: 32). Het aantal geredden uit auto's en het aantal auto's te water is geringer door vermindering van het snelverkeer en de langere lichturen. De Bond heeft uitgegeven een brochure: „De gevaren der zee voor baders en zwemmers,ver krijgbaar ad 10 cent en 1 j/2 cent porto (post zegels) bij het secretariaat, mej. A. Claus, an Woustraat 2, Amstredam (Z.) en bij den schrijver A. J. Meijerink, Cruquiusstraat 10, Haarlem. Namens den Bond: A. J. MEIJERINK, Hoofdconsul der Centrale Propaganda- De Geldersche Hamfabriek, E. M. Bialy, Houtmarkt 65. Jansen, Th. B. F., dir. N. V. de Groot, Fr. Hendriklaan 53. Jonge, E. de, 1 nwerker Prov. Electriciteits bedrijf van Noordholland, Reigerstraat 31. Kalff, W., Zonnelaan 17. Linde, K. van de, vertegenwoordiger N.V. Balatum, Huizen (N.H.), Lorentzlaan 17, Heemstede. Linterman, D. J., Autodienst Utrecht, Hil versum, Bussum, Begijnhof 13. Nat. Soc. Ned. Arb. Partij. Leider Majoor C. J. A. Kruijt, Baan 7. Poptie, D. J., chef Inkoop Prov.Electrici- teitsbedrijf van'Noordholland, Molijnstra 15 Ramondt, A., Slingervoet, Sp.-arnziehtlaan 4, Heemstede. Steffens, H., autohandelaar, Kampervest 17r Stoutjesdijk, Dirk, Kamerlingh Onnes- straat 34. traakenbroek, F. W. verificateur Prov. Electriciteitsbedrijf van Noordholland Bosch en Duinlaan 9a, Bloemendaal. Taxi-onderneming H.B.S., S. Th. Sala, Duvenvoordestraat le (b. g. g. telefoon no. 11163). Thiel, It. Dir. N.V. de V.E.M., Anna van Burenlaan 51. Unen, J. A. A. van, chef Correspondentie Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland, Delftlaan 158. Vaart, Mr. J. Th. M. van der, Wagenweg 2r. Veer, F. D. de, adj.-secretaris Prov. Electri citeitsbedrijf van Noordholland, Bosch en Duinplein 5, Bloemendaal. Wiersema, O., Ign. Bispincklaan 4, Bloe mendaal, tandarts, spr. dag. 13-*-15 uur, 's avonds 19—20, Zaterdagavond niet en volgens afspraak (b. g. t. tel. 22881). In de herinnering aan het boek „Het Huis Lauernesse" van Mevrouw Bosboom-Toussaint, was het doel van onzen dagtocht naar Wijk bij Duurstede, het oude stadje aan de Lek. Per autobus vanaf Utrecht door een mooi gedeelte van het Sticht, met aan weerszijden van den weg, sappige landouwen, waardoor de Kromme Rijn zich sierlijk slingert. Een kostelijk land schap waarin geen fabrieksschoorsteenen sto ren, aardige dorpjes met rijzige kerktorens; als schilderijtjes zijn een lust voor het oog. In een klein uur bracht de autobus met ge makkelijke zitplaatsen ons op de Markt. Een weldadig-aandoende rust was de eerste gewaar wording, toen wij hier op onzen tocht door het stadje aanvingen. Het raadhuis, in Jacob van Campen-stijl, ge deeltelijk schuil gaande achter het bladerdak van hooge kastanjes en geflankeerd door twee fraaie oude Arduinsteenen pompen, is bekoor lijk om zijn eenvoud. De markt is niet anders dan die van andere klein-- plaatsen, toch vroeg een perceelnummer wat meer aandacht dan de overige huizen, een typische gevel in geheel eigen stijl en van uitzonderlijken aard. De fraaie kerktoren, waarvan menige ets be staat, geeft aan het geheel iets statigs en vormt door den aanbouw met het raadhuis verbon den, een fraaie afsluiting. Het kasteel „Duurstede" moet reeds in den tijd der Romeinen zijn gesticht. De schrijvers Plinius en Tacitus zouden dit kasteel reeds heb ben vermeld. De oudheidkundige Joachim Oudaen heeft in 1706 de fundamenten van den romeinschen burcht gevonden. De Franken en de Friezen streden reeds in 679 (n. Chr.) om het bezit, de bekende geschiedenis vangt eigen lijk met dien tijd aan. Karei de Groote vertoefde er vaak en stichtte een tol welke duizend jaar werd geheven n.l. van 810 tot 1811. Herhaalde malen ging het kasteel in andere handen over tot in 1397 Willem van Abcoude er eigenaar van werd. Deze liet de stadswijk van muren en grachten voorzien en stichtte het Ewoud-Elisabeth gasthuis voor ouden van dagen. Dit gasthuis bestaat nog en is volledig in gebruik volgens de wil van den stichter. We waren in de gelegenheid om het ge bouw te bezichtigen onder de vriendelijke ge leide van den president-regent, den heer Thieme. In de hall van het gebouw hangen eenige por tretten, benevens een avondmaal waarop de stichter zich mede liet uitbeelden, in knielende houding, 'n Mooie verzameling van oude regent portretten sieren de bestuurskamer, 't Gebouw is ruim en frisch en onder de oudjes zijn heel oude! In 1472 vestigde de bisschop David van Bour- gondië zch op het kasteel. Door het lezen van den roman van mevrouw Bosboom-Toussaint kan men zich eenige voorstelling maken van den grooten bloei waarin de eigenaar het kasteel had gebracht. Bloei en verval wisselden elkaar daarna af, totdat in 1881 van Rijkswege inge grepen werd teneinde de burcht, toen in ver- In het Zuiden van Oost-Nw Guinea ligt het uiterst lastig te bereiken eiland: „Frederik Hendrik", feitelijk een onmetelijk moeras, om geven door een wat hoogeren rand met oer- bosch. De menschen wonen er op eilandjes, die ze zelf hebben gemaakt met opgespitten grond. De zeer primitieve bewoners (zie foto) kennen geen kleeren, houden als elk volk van opschik, maar vermoedelijk 'niet zoo veel als hun nabuurstam, de Kaja Kaja's, die zich de. Heeren der Schepping gevoelen. H, F, TILLEMA. Tel. 14393 - Bakkenessergracht 27 - Haarlem Vleesch, groente, aardappelen f 0.90 Idem met soep of toespijs f 1.05 Idem met soep en toespijs f 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. vallen toestand, voor algeheelen ondergang te behoeden. Gesteund door een, ruime bijdrage kon onder leiding van Dr. P. J. H. Cuypers het gemeente bestuur van Wijk bij Duurstede n 1883 de eerste herstellingen doen aanvangen. De restaurate van dezen ouden, laatsten burcht aan den „Rijn" kon niet zoo worden uit gevoerd dat hij weer in zijn oorspronkelijken toestand kwam, evenwel krijgt men bij het be zoek wel een indruk daarvan, vooral door de voorlichting van den Slotbewaarder die met entrain en onvermoeid, uitleg geeft. Een klein museum houdt mede onze aandacht gespannen door de bijzondere voorwerpen die er te zien zijn. De burcht ligt in een fraai, door Zocher in 1836, aangelegd boschpark, waarin menig mooi plekje tot aandacht en verpoozing noodigt. „De molen van Ruysdael" mocht bij dit be zoek zeker niet worden overgeslagen. Gelukkig dat hij in 1929 voor den slooper werd beschermd en voor ons behouden. Vanaf den Lekdijk heeft men een fraai uitzicht over het landschap, dat is mooi-Holland. Dat dit stadje een „Wijk" was van een grooter geheel, bewijzen eenige patriciërshuizen. De ver binding thans per autobus is niet zoo gemakke lijk in dezen tijd; 'n stoomtram welke Wijk bij Duurstede met Doorn verbond, werd in 1930 opgeheven. Uit den aard der zaak is het er dan. ook rustig en daarom een bezoek overwaard. Indien men het plan heeft, dan is een bezoek bij den klompenmaker, die van Haarlem heet, zeker aan te bevelen. Zoowel van Haarlem als zijn knecht zijn steeds bereid den bezoeker de geheimen van het, voor den stadsmensch inte ressant, vak te openbaren. Een dagtrip, wellicht als vele anderen, doch. daarom niet te versmaden is een tocht naar Wijk bij Duurstede. C. v. E. AGENDA Rembrandt-Theater: „Eerste Liefde" met Deanna Durbin, Cinema-Palace: „De onzichtbare man keert terug". Zondagmorgen 11.30 uur: „De Laatste der Mohikanen". Luxor Theater: „Mr. Smith gaat naar Washington" met James Stewart en Jean Arthur. Frans Hals Theater: prolongeert „Vooruit met de geit" met George Formby. Nummer Verkrijgbare hoeveelheid Geldigheidsduur 67 en 68 half pond boter of margarine of vet van 15 t.m. 28 Jul: 85 half ons thee jf half pond koffie van 6 Juli tot en met 2 Augustus 80 een kilo suiker tot en met 25 Juli 75 halt pond tarwebloem ot zelfrijzend bakmeel of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel termijn verlengd tot en met 26 Juli 90 als voren hali pond tarwebloem enz. van 18 Juli tot en met 9 Augustus g 51 t.m. 60 per bon ca. 100 gram van 8 t.m. 14 Juli, met 4 dagen extra geldigheidsduur 61 t.m. 70 per bon ;a. 100 gram van 15 t.m. 21 Juli, met 4 dagen extra geldigheidsduur periode 3 2 liter van 18 t.m. 28 Juli Bij aankoop van texiielgoederen moet de Stamkaart worden getoond VERKOOPSVERBODEN. Tot 22 Juli kan geen rijst, rijstemeel, havermout, havervlokken, grutten, gort, maizena, griesmeel, macaroni, spaghetty, vermicelli en puddingpoeders worden gekocht. Eveneens mag tot 28 Juli geen olie voor consumptiedoelelnden worden gekocht, terwijl er geen room meer mag worden vervaardigd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 5